Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η κάθε απώλεια για την οικογένειά της είναι μία και μοναδική. Δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

Αντίστοιχα όμως, όταν λέμε ότι οκ άνοιξαν τα σχολεία ή τα καταστήματα ή η εστίαση και αναμένουμε μια μικρή αύξηση κρουσμάτων, αλλά ενισχύθηκαν και οι ΜΕΘ, οπότε μπρούμε να το διαχειριστούμε, τι λέμε επί της ουσίας: ότι μπορούμε να διαχειριστούμε περισσότερους ανθρώπους να παλεύουν για τη ζωή τους, σε μια μάχη που δεν είναι δεδομένο ότι θα κερδίσουν, γιατί το να υπάρχει διαθέσιμη ΜΕΘ, δεν σημαίνει ότι όποιος μπει εκεί θα βγει ζωντανός. ΑΠό την αρχή της πανδημίας έχουμε αποδεχτεί σιωπηρά ότι θα πεθαίνουν άτομα που για τις οικογένειές τους είναι μοναδικά, και άτομα που αλλιώς δεν θα είχαν πεθάνει. Κάθε μέρα στη χώρα μας μόνο, έχουμε κάποιες δεκάδες τέτοιες περιπτώσεις. Και η ένταση ή η χαλάρωση των μέτρων, δεν έχει στόχο να μην αρρωστήσει και να μην πεθάνει κανείς, έχει στόχο να μείνει αυτό απλώς σε διαχειρίσιμα νούμερα. 

 

Ναι καλέ, ισχύουν αυτά, για τη δήλωση για κάποιον που είναι ήδη θύμα το λέω. Που η δήλωση γίνεται για τον συγκεκριμένο και όχι γενικά για τα πιθανά θύματα. Μου φάνηκε λίγο σαν υποτίμηση. Τέλος πάντων, μπορεί να το έγραψαν και αποσπασματικά στο άρθρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ευω πάλι που εκανα το εμβολιο χτες,πλην του χεριού που βελτιώνεται δεν εχω κανένα απολύτως συμπτωμα.Σκεφτομαι μήπως δεν αντιδρα το ανοσοποιητικο μου.

Μια χαρα θα αvτιδρασει το αvοσοποιητικο. Γιατι τα μικρα που καvουv εμβολια καθε φορα εχουv παρεvεργειες ειπαμε ειvαι αvαλογα το εμβολιο καποια καvουv συχvα καποια οχι ?  κ εγω δεv εχω ακουσει καvεvαv πληv του ποvου στο χερι vα διαμαρτηρετε για κατι αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά του έκανα το ραπιντ εφόσον το είχαμε και περιμένω τώρα. Πρώτη φορά το έκανα βέβαια και ελπίζω να το έκανα σωστά. Δεν παραπονέθηκε πάντως. άραγε αυτό σημαίνει ότι δεν το έβαλα αρκετά βαθειά?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Βρίσκω ατυχές το παράδειγμα με την επέμβαση διότι για να κάνει κάποιος επέμβαση, έχει κάποιο πρόβλημα και του είναι απαραίτητη, και δεν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα προκύψουν άλλα προβλήματα λόγω αυτής. Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό.  Δεν είναι το ίδιο με το να πηγαίνεις υγιής να κάνεις προληπτικά κάτι το οποίο μπορεί να σε στείλει στον "άλλο " κόσμο.

Εγώ προσωπικά δεν κάνω το εμβόλιο για το "γενικό καλό", για να μην αρρωστήσουν δηλαδή περισσότεροι άνθρωποι. Σόρυ, δεν θεωρώ κανενός τη ζωή πιο σημαντική από τη δική μου (εκτός από του παιδιού μου φυσικά). Οι μεγάλοι άνθρωποι που κινδύνευαν περισσότερο , είναι εμβολιασμένοι άλλωστε. Αν δεν είναι κακό δικό τους. Το κάνω γιατί δεν μπορώ άλλο τόσους περιορισμούς και θέλω τη ζωή μας πίσω. 

Στην πρώτη δόση ούτε η μαμά μου είχε κάτι. Στη δεύτερη ήταν χάλια.

Για το ίδιο λόγο θα κάνω κι εγώ, αν το κάνω, το εμβόλιο. Στην ηλικία που είμαι αυτή τη στιγμή και με την κατάσταση της υγείας μου έτσι το σκέφτομαι το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

Τελικά του έκανα το ραπιντ εφόσον το είχαμε και περιμένω τώρα. Πρώτη φορά το έκανα βέβαια και ελπίζω να το έκανα σωστά. Δεν παραπονέθηκε πάντως. άραγε αυτό σημαίνει ότι δεν το έβαλα αρκετά βαθειά?

μπορει εσυ εχεις καvει ποτε ? Ειvαι λιγο εvοχλητικο γιαυτο στο λεω φταvει λιγο βαθος 

πρίν από 7 λεπτά , love kids είπε:

Για το ίδιο λόγο θα κάνω κι εγώ, αν το κάνω, το εμβόλιο. Στην ηλικία που είμαι αυτή τη στιγμή και με την κατάσταση της υγείας μου έτσι το σκέφτομαι το θέμα. 

ε κ εγω για εμεvα κ για τηv οικογεvεια μου θα το καvω αμα ηταv vα το καvουμε για ολο τοv κοσμο θα εκαvα οτι εμβολιο υπαρχει για vα σωσω τοv κοσμο . 

Ε ο καθεvας για τοv κυκλο του το καvει vα μπορεσει με αvεση vα κιvηθει vα μηv σκεφτετε οπου κ vα πας υπαρχει περιπτωση κ vα τηv βγαλεις αρρωστος κ vα κολλησεις κ ολη τηv οικογεvεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 minutes ago, ninaki80 said:

μπορει εσυ εχεις καvει ποτε ? Ειvαι λιγο εvοχλητικο γιαυτο στο λεω φταvει λιγο βαθος

Το πρώτο βγήκε άκυρο! Δεν ξέρω γιατί! Του έκανα δεύτερο και το έβαλα αρκετά βαθειά (τον έπιασε βήχας). Αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Διάβασα το εξής για τη 44χρονη, το είπε ένας καθηγητής αιματολογιας στη Σορβόννη και μου φάνηκε άσχημο: "Αν υποθέσουμε ότι είναι το γνωστό σύνδρομο θρομβώσεων με κακή εξέλιξη, έχουμε 1-2 περιπτώσεις ανά 100 χιλιάδες, και δυστυχώς είναι ένα μέρος του κινδύνου που αναλαμβάνουμε όταν αποφασίζουμε να κάνουμε μαζικούς εμβολιασμούς. Πριν από κάποιες ημέρες δημοσιεύτηκε ένα κείμενο από ειδικούς στις θρομβώσεις που εξηγεί τους λόγους που πρέπει να εμβολιαστούμε γρήγορα και μαζικά. Αυτό που έχει σημασία όταν βλέπουμε τα πράγματα σε επιδημιολογική βάση, είναι ότι με τους εμβολιασμούς το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι ο κίνδυνος». Μου χτύπησε άσχημα,σαν να λέει ας θυσιάσουμε 5-6 άτυχους. Σαν να είναι νούμερα οι άνθρωποι και αυτό που έχει σημασία είναι το όφελος των πολλών και για τους λίγους τι να κάνουμε, έπρεπε.

Δεν το διάβασα. Δε γνωρίζω τα συμφραζόμενα. Δε μπορώ να εκφέρω άποψη για το άρθρο που λες.

Όμως η φράση: 

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

(...) Αυτό που έχει σημασία όταν βλέπουμε τα πράγματα σε επιδημιολογική βάση, είναι ότι με τους εμβολιασμούς το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι ο κίνδυνος». Μου χτύπησε άσχημα,σαν να λέει ας θυσιάσουμε 5-6 άτυχους. Σαν να είναι νούμερα οι άνθρωποι και αυτό που έχει σημασία είναι το όφελος των πολλών και για τους λίγους τι να κάνουμε, έπρεπε.

αυτή η συγκεκριμένη από μόνη της, δεν θα έλεγα πως ερμηνεύεται όπως λες (αν και επιφυλάσσομαι για την λέξη κίνδυνος σωστότερο είναι κόστος). Το:

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

(...) Αυτό που έχει σημασία όταν βλέπουμε τα πράγματα σε επιδημιολογική βάση, είναι ότι με τους εμβολιασμούς το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι ο κίνδυνος»

αφορά σε κομμάτι της επιδημιολογίας που ονομάζεται Cost-Benefit Analysis και το οποίο συγκρίνει:

α) την περίπτωση που θα υπάρξει η x παρέμβαση και

β) την περίπτωση που δεν θα υπάρξει η x παρέμβαση, πχ σε μία πανδημία (όπως συμβαίνει τώρα κι εν προκειμένω οι εμβολιασμοί). Και λαμβάνει υπόψη πολλές διαφορετικές παραμέτρους, τις οποίες προσπαθεί να ποσοτικοποιήσει, να τις αθροίσει και κατόπιν να συγκρίνει τα αποτελέσματα. Παραμέτρους όπως: απότοκα προβλήματα υγείας (σωματικά-ψυχολογικά) στο ανθρώπινο κεφάλαιο, κόστος στον τομέα της υγείας (υποδομές, υλικά, ανθρώπινο δυναμικό), κόστος στον εμπορικό τομέα, κόστος στον εκπαιδευτικό τομέα, κόστος στις διεθνείς ροές (υλικών, πνευματικών αγαθών, ανθρώπων), κλπ.

Κι δεν σχετίζεται με την απλοϊκή (και πιθανά παραπλανητική) ερμηνεία "εμβολιάζουμε μαζικά για να ζήσουν πολλοί κι ας πεθάνουν λίγοι".

 

Έτσι νομίζω εγώ, που όμως είμαι άσχετη με την επιστήμη της επιδημιολογίας και είναι πολύ πιθανό να λέω μπούρδες. Κάποιος σχετικός θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, μπορεί. Εμένα μου χτύπησε άσχημα το "αυτό που έχει σημασία". Ακούγεται σαν "δεν έχει ναι τόσο σημασία που αυτή (ή κάποιος άλλος) ήταν άτυχοι, γιατί οι πιο πολλοι δεν είναι. Για τους λίγους άτυχους τι να κάνουμε, σημασία έχουν οι πιο πολλοί"

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Το πρώτο βγήκε άκυρο! Δεν ξέρω γιατί! Του έκανα δεύτερο και το έβαλα αρκετά βαθειά (τον έπιασε βήχας). Αρνητικό.

Arnitiko tha einai afou den exei k pyreto dyskolo na einai koronoios . Pantos afou einai na kaneis to embolio se 5 meres ego tha ton krataga sto spiti mexri na to kano na telionei to thema 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Τι να σου πω, μπορεί. Εμένα μου χτύπησε άσχημα το "αυτό που έχει σημασία". Ακούγεται σαν "δεν έχει ναι τόσο σημασία που αυτή (ή κάποιος άλλος) ήταν άτυχοι, γιατί οι πιο πολλοι δεν είναι. Για τους λίγους άτυχους τι να κάνουμε, σημασία έχουν οι πιο πολλοί"

Ποια ήταν όμως τα συνδραζομενα;αν το. ρώτησαν τι έχει να πει για την περίπτωση της Κρήτης κ απάντησε αυτό, είναι όντως άστοχο. Εμένα μάλλον μιυ ακούγεται σαν απάντηση σε ερώτημα τι έχει να πει στον κόσμο που ανησυχεί. 

 

Σκεψου κ λίγο τη θέση του. Προφανώς δεν το περνάνε ελαφρά τη καρδία αυτό το ότι υπάρχει μια σοβαρή παρενέργεια. Όμως ξέρει ότι η παραμικρή αμφιβολία στον κόσμο, θα έχει πολύ σοβαρές επιπτώσεις στην εμπιστοσύνη προς τα εμβόλια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ νομίζω ότι περισσοτερο αντιδρα ο κόσμος όταν του λες ότι είναι απλά νούμερα και στατιστικές. Πιο αποτελεσματικό είναι να λενε ότι είναι σπάνιο αλλά λυπούνται πολύ πάρα ότι είναι σπάνιο αλλά σημασία έχει ότι στους περισσότερους δεν συμβαίνει. Τέλος πάντων μπορεί να είπε κι άλλα και να κράτησαν μερικά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ νομίζω ότι περισσοτερο αντιδρα ο κόσμος όταν του λες ότι είναι απλά νούμερα και στατιστικές. Πιο αποτελεσματικό είναι να λενε ότι είναι σπάνιο αλλά λυπούνται πολύ πάρα ότι είναι σπάνιο αλλά σημασία έχει ότι στους περισσότερους δεν συμβαίνει. Τέλος πάντων μπορεί να είπε κι άλλα και να κράτησαν μερικά μόνο.

Επισήμως  πάντως δεν έχει αποδοθεί στο εμβόλιο το περιστατικό, οπότε δεν μπορεί να πει κ πολλά ο κάθε γιατρός πριν γίνουν τα αναγκαία. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, μαγιοπουλας said:

Το λεω γιατιβοι νεώτεροι αντιδρούμε περισσοτερο.Μεγαλυτερη ενόχληση είχα με τα εμβόλια του hpv.Τι ειχε στη β δόση?Φιλοι μου ήταν το αναποδο.

Η δεύτερη δόση είναι η δύσκολη 

4 hours ago, little lamb said:

Τι να σου πω, μπορεί. Εμένα μου χτύπησε άσχημα το "αυτό που έχει σημασία". Ακούγεται σαν "δεν έχει ναι τόσο σημασία που αυτή (ή κάποιος άλλος) ήταν άτυχοι, γιατί οι πιο πολλοι δεν είναι. Για τους λίγους άτυχους τι να κάνουμε, σημασία έχουν οι πιο πολλοί"

Μα αυτή ακριβως είναι η βάση της φιλοσοφίας των εμβολιασμων και γενικότερα των πολιτικών δημόσιας υγείας. Ότι για το ωφελος των πολλών θα θυσιαστουν κάποιοι, αυτοί δηλαδή που θα εμφανισουν τις σοβαρές παρενέργειες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , maripoz είπε:

Η δεύτερη δόση είναι η δύσκολη 

Μα αυτή ακριβως είναι η βάση της φιλοσοφίας των εμβολιασμων και γενικότερα των πολιτικών δημόσιας υγείας. Ότι για το ωφελος των πολλών θα θυσιαστουν κάποιοι, αυτοί δηλαδή που θα εμφανισουν τις σοβαρές παρενέργειες. 

 

Βρε παιδιά το εξήγησα, αυτό το ξέρω, προφανώς, απλά μου χτύπησε άσχημα να το λένε έτσι κυνικά με αφορμή έναν συγκεκριμένο νεκρό. Το ότι γενικώς ισχύει το ξέρουμε, αλλά άλλο να το λες γενικά σαν στατιστική ότι ένας στις τόσες χιλιάδες θα πεθάνει κι άλλο να λες ότι αυτό το ένα συγκεκριμένο πρόσωπο λ.χ. η Μαρία (δεν ξέρω πώς την έλεγαν) ήταν ο άτυχος ένας αλλά σημασία έχει που θα σωθούν άλλοι. Δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση της οικογένειάς της και να το διάβαζα αυτό, ακόμα κι αν δεν το εννοούσε έτσι ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σορυ που μπαίνω έτσι στην συζήτηση για τον Βοβολη που είναι δοκτορ ιατρικής στο πανεπιστήμιο Αθηνών και βγαίνει και δηλώνει ξεκάθαρα ότι τα εμβόλια που γίνονται βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο τι έχετε να πείτε ; Δεν ξέρω γενικά μου αρέσει η δικιά του οπτική και οι δικές του εξηγήσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , Super.mum είπε:

Κορίτσια σορυ που μπαίνω έτσι στην συζήτηση για τον Βοβολη που είναι δοκτορ ιατρικής στο πανεπιστήμιο Αθηνών και βγαίνει και δηλώνει ξεκάθαρα ότι τα εμβόλια που γίνονται βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο τι έχετε να πείτε ; Δεν ξέρω γενικά μου αρέσει η δικιά του οπτική και οι δικές του εξηγήσεις. 

Έχουμε πανδημια.Δεν θα μπορούσαν να περάσουν από όλα τα στάδια χρονικά.Βασιστηκαν ομως σε γνωστές τακτικές.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Super.mum said:

Κορίτσια σορυ που μπαίνω έτσι στην συζήτηση για τον Βοβολη που είναι δοκτορ ιατρικής στο πανεπιστήμιο Αθηνών και βγαίνει και δηλώνει ξεκάθαρα ότι τα εμβόλια που γίνονται βρίσκονται σε πειραματικό στάδιο τι έχετε να πείτε ; Δεν ξέρω γενικά μου αρέσει η δικιά του οπτική και οι δικές του εξηγήσεις. 

Δεν τον έχω ακούσει αλλά πράγματι στις ΗΠΑ τα Pfizer και moderna έχουν πάρει μόνο emergency authorization και όχι φουλ. Το astra καθόλου. Αλλά μόνο το γεγονός ότι ανακαλυπτουμε τις παρενέργειες on the go σημαίνει ότι είναι σε στάδιο, δεν ξέρω αν μπορει να χαρακτηριστει ακριβώς πειραματικο, αλλά οπωσδήποτε όχι ώριμο για να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα και ασφαλή γνώση πιθανών παρενεργειων

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν τον έχω ακούσει αλλά πράγματι στις ΗΠΑ τα Pfizer και moderna έχουν πάρει μόνο emergency authorization και όχι φουλ. Το astra καθόλου. Αλλά μόνο το γεγονός ότι ανακαλυπτουμε τις παρενέργειες on the go σημαίνει ότι είναι σε στάδιο, δεν ξέρω αν μπορει να χαρακτηριστει ακριβώς πειραματικο, αλλά οπωσδήποτε όχι ώριμο για να έχουμε ξεκάθαρη εικόνα και ασφαλή γνώση πιθανών παρενεργειων

Τότε πως μπορεί να τίθεται θέμα συζήτησης για υποχρεωτικότητα εμβολίου από την στιγμή που βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο ; :/ αγχώνομαι πραγματικά πέφτουν τόσες διαφορετικές πληροφορίες από παντού και δεν ξέρω τι να πιστέψω 

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχουμε πανδημια.Δεν θα μπορούσαν να περάσουν από όλα τα στάδια χρονικά.Βασιστηκαν ομως σε γνωστές τακτικές.

Ναι όμως τότε πως μιλάνε για υποχρεωτικότητα εμβολίου ; Ξεκινήσανε να λένε πριν λίγες μέρες για υποχρεωτικό εμβολιασμό στην πυροσβεστική και ότι θα είναι εκτός υπηρεσίας όσοι αρνηθούν .. 

Link to comment
Share on other sites

Η έρευνα για τα mrna τρέχει εδώ και χρόνια, από μια γυναίκα μάλιστα, την Katalin Kariko. Αλλά ήταν για δεκαετίες υποχρηματοδοτούμενη.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια θα μιλάμε για μια μεγάλη επιστημονική ανακάλυψη. Αλλά προφανώς δεν μπορεί κανείς να πει αυτήν τη στιγμή με 100% σιγουριά ότι δεν υπάρχει καμία παρενέργεια σε βάθος χρόνου, εκτός κι αν έχει πρόσβαση σε χρονομηχανή.

Το emergency authorization έχω την εντύπωση ότι δόθηκε στις ΗΠΑ ακριβώς λόγω των βραχυχρόνιων κλινικών δοκιμών. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Super.mum είπε:

Τότε πως μπορεί να τίθεται θέμα συζήτησης για υποχρεωτικότητα εμβολίου από την στιγμή που βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο ; :/ αγχώνομαι πραγματικά πέφτουν τόσες διαφορετικές πληροφορίες από παντού και δεν ξέρω τι να πιστέψω 

Ναι όμως τότε πως μιλάνε για υποχρεωτικότητα εμβολίου ; Ξεκινήσανε να λένε πριν λίγες μέρες για υποχρεωτικό εμβολιασμό στην πυροσβεστική και ότι θα είναι εκτός υπηρεσίας όσοι αρνηθούν .. 

Πανδημια.Το όφελος ειναι πολυ μεγαλύτερο από την χασούρα.Το mrna χρησιμοποιείται πάνω από δεκαετια για εμβολια κατά του καρκίνου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Τότε πως μπορεί να τίθεται θέμα συζήτησης για υποχρεωτικότητα εμβολίου από την στιγμή που βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο ; :/ αγχώνομαι πραγματικά πέφτουν τόσες διαφορετικές πληροφορίες από παντού και δεν ξέρω τι να πιστέψω 

Ναι όμως τότε πως μιλάνε για υποχρεωτικότητα εμβολίου ; Ξεκινήσανε να λένε πριν λίγες μέρες για υποχρεωτικό εμβολιασμό στην πυροσβεστική και ότι θα είναι εκτός υπηρεσίας όσοι αρνηθούν .. 

Διαβασα κάπου ότι ακριβώς ένα από τα ζητήματα με την υποχρεωτικότητα είναι αυτή η επείγουσα έγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λεμε για τεστ (ραπιντ-τεστ-μοριακα) και σχολείο θα σας πω εγώ τι πέρασα το σκ.

Την παρασκευή το βράδυ λαμβάνω μνμ από το σχολείο για θετικό επιβεβαιωμένο κρούσμα οπου το παιδάκι ήταν άρρωστο ημέρες πριν όμως οι γονείς έκαναν τεστ μοριακό την Παρασκευή, ο παιδίατρος λέει δεν τους είχε παραπέμψει για τεστ επειδή είχε μόνο δέκατα και τίποτα άλλο, έλα όμως που τελικά είχε το παιδί κορονοιό και ο γιατρός πήρε στον λαιμό του πόσες οικογένειες, το σχολείο όλο!

Το σχολείο όλες αυτές τις ημέρες ήταν ανοιχτό, τα παιδιά πήγαιναν κανονικά και όλα καλά! Φοβερό ε??

Εμένα ο γιος μου κρίση άσθματος από την Παρασκευή και κακή κατάσταση, πήγα λοιπόν τα έσκασα για τα καλά για μοριακό ταχείας (δεν ξέρω αν έχει χρειαστεί κανείς να κάνει όμως κοστίζει όσο τρία μοριακά) γιατί αν χρειάζονταν το παιδί μου να πάει σε νοσοκομείο η να το δει κανείς έπρεπε να ξέρω πως δεν έχει κορονοιό!

Θεωρώ μεγάλο φαουλ των γιατρών να μην παραπέμπουν ένα παιδί με συμπτώματα για τεστ-την ίδια ημέρα- και ακόμα ακόμα και τα δέκατα θεωρούνται σύμπτωμα! Εγώ αν το παιδί μου κάνει πυρετό έστω και δέκατα το πρώτο που θα κάνω την ίδια ημέρα κιόλας θα είναι μοριακό, γιατί αν μία στο εκατομμύριο έχει κορονοιό θα θέλω να ενημερώσω το σχολείο του.

Ειλικρινά πως παίρνει κανείς την ευθύνη να πει δεν πειράζει μην κάνεις τεστ και στείλε το παιδί σχολείο??? θα ήθελα να ξέρω, εμένα ο γιατρός μου πάντως το πρώτο που μου είπε την μεγάλη βδομάδα που αρρώστησε ήταν να κάνω τεστ παρόλο που πίστευε πως δεν έιναι κορονοιός με έστειλε για μοριακό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , kotsifikos είπε:

το παιδάκι ήταν άρρωστο ημέρες πριν όμως οι γονείς έκαναν τεστ μοριακό την Παρασκευή, ο παιδίατρος λέει δεν τους είχε παραπέμψει για τεστ επειδή είχε μόνο δέκατα και τίποτα άλλο,

 

και γονείς και γιατρός, άστα βράστα.

εγώ προσωπικά, αν κάποιο παιδί μου είχε δέκατα, θα έκανα κατευθείαν τεστ, χωρίς καν να πάρω την παιδίατρο, τουλάχιστον το σελφ τεστ - 6 ευρώ, κ μη μου πείτε ότι δεν έχουν όλοι 6 ευρώ να "χαλάσουν", ενώ για νύχια - μαλλί - καφέ ντελίβερυ έχουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, kotsifikos said:

Μιας και λεμε για τεστ (ραπιντ-τεστ-μοριακα) και σχολείο θα σας πω εγώ τι πέρασα το σκ.

Την παρασκευή το βράδυ λαμβάνω μνμ από το σχολείο για θετικό επιβεβαιωμένο κρούσμα οπου το παιδάκι ήταν άρρωστο ημέρες πριν όμως οι γονείς έκαναν τεστ μοριακό την Παρασκευή, ο παιδίατρος λέει δεν τους είχε παραπέμψει για τεστ επειδή είχε μόνο δέκατα και τίποτα άλλο, έλα όμως που τελικά είχε το παιδί κορονοιό και ο γιατρός πήρε στον λαιμό του πόσες οικογένειες, το σχολείο όλο!

Το σχολείο όλες αυτές τις ημέρες ήταν ανοιχτό, τα παιδιά πήγαιναν κανονικά και όλα καλά! Φοβερό ε??

Εμένα ο γιος μου κρίση άσθματος από την Παρασκευή και κακή κατάσταση, πήγα λοιπόν τα έσκασα για τα καλά για μοριακό ταχείας (δεν ξέρω αν έχει χρειαστεί κανείς να κάνει όμως κοστίζει όσο τρία μοριακά) γιατί αν χρειάζονταν το παιδί μου να πάει σε νοσοκομείο η να το δει κανείς έπρεπε να ξέρω πως δεν έχει κορονοιό!

Θεωρώ μεγάλο φαουλ των γιατρών να μην παραπέμπουν ένα παιδί με συμπτώματα για τεστ-την ίδια ημέρα- και ακόμα ακόμα και τα δέκατα θεωρούνται σύμπτωμα! Εγώ αν το παιδί μου κάνει πυρετό έστω και δέκατα το πρώτο που θα κάνω την ίδια ημέρα κιόλας θα είναι μοριακό, γιατί αν μία στο εκατομμύριο έχει κορονοιό θα θέλω να ενημερώσω το σχολείο του.

Ειλικρινά πως παίρνει κανείς την ευθύνη να πει δεν πειράζει μην κάνεις τεστ και στείλε το παιδί σχολείο??? θα ήθελα να ξέρω, εμένα ο γιατρός μου πάντως το πρώτο που μου είπε την μεγάλη βδομάδα που αρρώστησε ήταν να κάνω τεστ παρόλο που πίστευε πως δεν έιναι κορονοιός με έστειλε για μοριακό!

Αν αναφέρεσαι σε μένα, η διαφορά είναι ότι το παιδί είχε βασικό σύμπτωμα τις μύξες οι οποίες ΔΕΝ είναι σύμπτωμα κορονοιού. Αυτό ήταν σαφές από την αρχή της πανδημίας και το τόνισαν για να μην τρέχουν τα μικρά που πάνε σχολείο και έχουν μύξες το 1/3 του έτους για τεστ.

Παρ'όλ'αυτά κάναμε 2 σελφ τεστ . Αν το σχολείο ζητήσει μοριακό για τις μύξες, μέχρι και τη βενζίνη θα τους ζητήσω να πληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...