Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τικ και τραυλισμος σε κοριτσακι 5,5 χρόνων εδω και 1,5 χρονο


Recommended Posts

Καλησπερα. Η κορουλα μας εχει ελαφρυ τραυλισμο εδω και 2 χρονια και κανουμε θεραπειες. Επισης ταυτοχρονα εχει εμφανισει και 2-3 τικ μαζι με τον τραυλισμο τα οποια και αυτα ειναι πανω απο χρονο που τα κανει. Ενα ειναι οτι ανοιγοκλεινει τα ματια (το ενα καθε φορα) κυριως οταν μιλαει αλλα και οταν βλεπει τηλεοραση. Το αλλο ειναι οτι κατεβαζει το πανω χειλος προς τα κατω προς το στομα στιγμιαια σαν κατι να την ενοχλει και το κανει πολυ συχνα, ειδικοτερα οταν μιλαει φαινεται. Και το αλλο ειναι οτι κανει κατι με την αναπνοη της ενα σαν ξεφυσημα πολυ μικρο σαν κατι να διορθωνει στην ανασα της. 
 

Ειμαστε πολυ στεναχωρημενοι και ειναι αρκετο καιρο που τα κανει. Τι μου προτεινετε; Θα της μεινουν κουσουρια; Σεπτεμβρη θα παει πρωτη δημοτικου.

Επεξεργάστηκαν by polakis
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ξεκαθαρίσω ότι δ εχω προσωπική εμπειρία, αλλά κτ που αναρωτιέμαι διαβάζοντας, είναι όταν λέτε θεραπείες τι εννοείτε; λογοθεραπεια; 

Έχετε συζητήσει με ειδικό γτ μπορει να κάνει αυτά τα τικ; μηπως ειναι εκδήλωση κάποιου άγχους. Αν ισχύει για παράδειγμα κτ τετοιο, θα πρέπει να λυθεί ο λόγος του άγχους. 

Link to comment
Share on other sites

Λογοθεραπεια καναμε για τον τραυλισμο. Αγχος δεν μπορω να καταλαβω απο που να εχει. Ολα ειναι νορμαλ και εμεις ακολουθουμε πολυ ηρεμη καθημερινη ζωη, οπως μαθαμε απο τις λογοθεραπειες για να μην την αγχωνουμε...Κανουμε σαν να μην συμβαινει κατι κιολας

Επεξεργάστηκαν by polakis
Link to comment
Share on other sites

Δ ειναι ακριβώς όπως έχουμε άγχη οι μεγάλοι. Αλλα συνηθως τα τρικ έχουν κάποια ψυχολογική αιτία. Δ εχετε μιλήσει γι αυτό με τον λογοθεραπευτή; νομιζω ένας παιδοψυχολόγος θα ήταν πιο καταλληλος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλησα με τον λογοθεραπευτη και μου συστησε παιδοψυχολογο και παιδονευρολογο για μια πρωτη εξεταση. Θα την παμε.

 

Ειδικα αυτο με το πανω χειλος το τικ που το κατεβαζει προς τα κατω στιγμιαια το κανει συνεχως ολη μερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πηγαμε σε νευρολογο, την Κα Σκουτελη στο Παγκρατι, της εκανε κλινικη νευρολογικη εξεταση και δεν της βρηκε κατι νευρολογικα ουτε να τις κανουμε εξετασεις και να ταλαιπωρηθει. Αντιθετα μας ειπε οτι ειναι πολυ εξυπνη για την ηλικια της και ψηλη. Για τα τικ μας ειπε να ηρεμησουμε, δεν βλεπει οτι ειναι το συνδρομο τουρετ, και να τα ξεχασουμε και θα φυγουν μονα τους. Επισης μας ειπε να παρουμε σκυλακι γιατι θα βοηθησει παρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους..

Και εμενα ο γιος μου ειχε παρα πολλα τικ και καθε χρονο σταματουσε το ενα και εβγαζε ενα αλλο...

Ολα αυτα μεχρι την ηλικια των 10 ετων.

Σημερα ειναι 12 ετων..πιο ωριμος πιο ηρεμος...τον αγχωνε το σχολικο περιβαλλον οι κακες συμπεριφορες αλλων παιδιων κτλ.ομως μεγαλωνοντας και μεσα απο τη συζητηση μπορεσε να διαχειριστει καλυτερα καποια πραγματα και εχει ηρεμησει..

Ετρεχα κι εγω σε λογοθεραπειες.εργοθεραπειες νευρολογους παιδοψυχολογους....

Και δε νομιζω οτι τελικα καταφεραμε κατι μ ολα αυτα...θεωρω οτι εφτασε σε μια ηλικια που μπορει να τα διαχειριστει καλυτερα...και παντα ημουν διαθεσιμη να συζητησουμε ο.τι τον απασχολει..

Γονεις θελουν τα παιδια μας..οχι παιδοψυχολογους...βεβαια ειναι δικαιολογημενη η ανησυχια μας ..εκανα και εγω τα ιδια..απο γιατρο σε γιατρο...

Ολα καλα θα πανε αν τα αγαπατε και τα προσεχετε!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα. Σχετικά με τα τικ να επισημάνω ότι μπορεί να υπάρχει και κληρονομική προδιάθεση. Ξέρω παιδί με σύνδρομο Tourette (κοπρολαλία και κάποια τικ), συγγενής του οποίου είχε επίσης τικ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η μικρη μου τωρα παει πρωτη δημοτικου και συνεχιζει τα τικ εδω και 2,5 χρονια. Μαλιστα τωρα στο ξεκινημα του δημοτικου εχουν ενταθει. Στριβει-τεντωνει τον λαιμο της, ανοιγκοκλεινει ματια και τεντωνει δαχτυλακια χεριων. Ολη μερα τα κανει περαν του υπνου. Ειναι χρονια η κατασταση. Οι γιατροι μας ειπαν ειναι τικ και δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ειχα και εγω σαν παιδι οποτε μαλλον απο μενα το πηρε. Αλλα με στεναχωρει γιατι δεν αντεχω να την βλεπω ολη μερα να τα κανει. Δεν ξερω ποτε και αν θα περασουν και φοβαμαι μην εχει προβλημα στο σχολειο με τα αλλα παιδια. Βεβαια την παω σε ιδιωτικο και ελπιζω να την προστατευσουν οι καθηγητες και το κλιμα γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, polakis said:

Η μικρη μου τωρα παει πρωτη δημοτικου και συνεχιζει τα τικ εδω και 2,5 χρονια. Μαλιστα τωρα στο ξεκινημα του δημοτικου εχουν ενταθει. Στριβει-τεντωνει τον λαιμο της, ανοιγκοκλεινει ματια και τεντωνει δαχτυλακια χεριων. Ολη μερα τα κανει περαν του υπνου. Ειναι χρονια η κατασταση. Οι γιατροι μας ειπαν ειναι τικ και δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ειχα και εγω σαν παιδι οποτε μαλλον απο μενα το πηρε. Αλλα με στεναχωρει γιατι δεν αντεχω να την βλεπω ολη μερα να τα κανει. Δεν ξερω ποτε και αν θα περασουν και φοβαμαι μην εχει προβλημα στο σχολειο με τα αλλα παιδια. Βεβαια την παω σε ιδιωτικο και ελπιζω να την προστατευσουν οι καθηγητες και το κλιμα γενικοτερα...

Εαν δεν λύνεται οντως και δεν υπάρξει βελτίωση θα πρέπει να μάθεις μα αντέχεις να τα βλέπεις τα τικ και να τα βλέπεις σαν θεού χάρη δεν πρέπει να είσαι αδυναμη και να ντρεπεσαι η κόρη σου είναι ξεχωριστή και.πρέπει μα είσαι τυχερή που την εχεις όλα αυτά στα λέω διότι είναι κριμα να αναλωνεσαι με αυτά εδω και τρεις μέρες πάω στην παιδικη χαρα με τον γιο μου και βλέπω έναν πατερα με τον γιο του τον οποίο τον υπολογιζω τον γιο του γύρω στην ηλικία των 18 περιπου είναι ενα παιδί με ειδικές αναγκες όταν είδα τον πατερα το πως τον αγκάλιαζε και τον φιλαγε και επαιζε μαζί του στην παιδικη χαρά χωρίς καν να τον νοιάζει ποιος τον κοιτάει γιατί αυτός κοιταγε την χαρά του παιδιού του και έπαιρνε δυναμη λυγισα όταν το είδα να εισαι μια χαρούμενη μαμά και να λες ναι αυτή είναι η κόρη μου είναι τέλεια μην αφήσεις κανέναν κομπλεξικο να την πληγώσει επιτέλους πρέπει να καταλάβουμε όλοι οτι υπάρχει και το διαφορετικό και αφού λες οτι το είχες απο παιδί να το περηφανευσαι κιόλας και αυτά τα λέω αν όντως το παιδί δεν βελτιωθεί πρεπει να μάθεις να ζεις με αυτά

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, polakis είπε:

Η μικρη μου τωρα παει πρωτη δημοτικου και συνεχιζει τα τικ εδω και 2,5 χρονια. Μαλιστα τωρα στο ξεκινημα του δημοτικου εχουν ενταθει. Στριβει-τεντωνει τον λαιμο της, ανοιγκοκλεινει ματια και τεντωνει δαχτυλακια χεριων. Ολη μερα τα κανει περαν του υπνου. Ειναι χρονια η κατασταση. Οι γιατροι μας ειπαν ειναι τικ και δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ειχα και εγω σαν παιδι οποτε μαλλον απο μενα το πηρε. Αλλα με στεναχωρει γιατι δεν αντεχω να την βλεπω ολη μερα να τα κανει. Δεν ξερω ποτε και αν θα περασουν και φοβαμαι μην εχει προβλημα στο σχολειο με τα αλλα παιδια. Βεβαια την παω σε ιδιωτικο και ελπιζω να την προστατευσουν οι καθηγητες και το κλιμα γενικοτερα...

Θα της φυγει καποια στιγμή οπως έφυγε και σε σενα.. μην στεναχωριέσαι υπάρχουν πολυ πιο άσχημες καταστάσεις... εσυ να την αγαπάς οπως ξέρεις και μόνο αυτο φτανει. Εγω δεν το βρίσκω σοβαρό. Μια πολυ καλη φιλη της κορης μου έχει κατι παρόμοιο και ειλικρινα ουτε που δίνουμε σημασια, ουτε καν με έχει ρωτήσει το παιδί μου, πιθανον να μη το χει προσεξει η να μην της έχει κανει εντύπωση. Ξέρεις εμεις οι γονείς τα πονηρευουμε τα παιδια.. το μπουλινγκ απο τα σπιτια μας ξεκινάει γτ τα παιδια ακουνε τα παντα και τα μεταφέρουν! Εμεις παμε σε δημοσιο. Δεν πιστεύω πως έχει διαφορά, σημασία έχει ο δάσκαλος σε τέτοια θέματα. Παντως ειλικρινα αδικα αγχώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, polakis είπε:

Η μικρη μου τωρα παει πρωτη δημοτικου και συνεχιζει τα τικ εδω και 2,5 χρονια. Μαλιστα τωρα στο ξεκινημα του δημοτικου εχουν ενταθει. Στριβει-τεντωνει τον λαιμο της, ανοιγκοκλεινει ματια και τεντωνει δαχτυλακια χεριων. Ολη μερα τα κανει περαν του υπνου. Ειναι χρονια η κατασταση. Οι γιατροι μας ειπαν ειναι τικ και δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Ειχα και εγω σαν παιδι οποτε μαλλον απο μενα το πηρε. Αλλα με στεναχωρει γιατι δεν αντεχω να την βλεπω ολη μερα να τα κανει. Δεν ξερω ποτε και αν θα περασουν και φοβαμαι μην εχει προβλημα στο σχολειο με τα αλλα παιδια. Βεβαια την παω σε ιδιωτικο και ελπιζω να την προστατευσουν οι καθηγητες και το κλιμα γενικοτερα...

Είναι δύσκολο για το γονιό σε καταλαβαίνω.Η μεγάλη μου κόρη ξεκίνησε ένα τικ ηχητικό πριν 2 χρόνια.

Έκανε σαν να καθαρίζει το λαιμό της.Ξεκινησε σιγά σιγά, και κάποια στιγμή κορυφώθηκε,το έκανε όλη μέρα....Ακόμη και την ώρα που έτρωγε.

Όλο αυτό κράτησε περίπου 6 μήνες.Οταν αγχωνοταν ήταν πολύ πιο έντονα.Εμας προσωπικά μας βοήθησε πάρα πολύ μια παιδοψυχολογος φίλη του άντρα μου.

Το παιδί τελικά αγχωνοταν υπερβολικά για κάποιες καταστασεις που δεν πήγαινε καν το μυαλό μου.

Και γω τότε πίστευα ότι δεν θα σταματήσει να το κάνει ποτέ.

Ενημέρωσε απλά το σχολείο για την κατάσταση και δώσε της χρόνο.

Μην της δείχνεις ότι σκας από αυτό.Αυτες οι κινήσεις την ίδια τη χαλαρώνουν όσο και αν μας φαίνεται εμάς άσχημο.Θα περάσει, αλλά και να μην περάσει δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.

Αν κάποια παιδάκια την κοροϊδέψουν δεν αξίζει απλά να είναι φίλοι της.Αυτοι που αξίζουν θα την αγαπήσουν για αυτό που είναι και κάνει.

Στους δασκάλους όμως να είσαι αυστηρή και να απαιτήσεις να σεβαστούν και να ενθαρρύνουν το παιδί .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, polakis said:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μου δινετε δυναμη. Απλα ειμαι ο πατερας και οχι η μανα χεχε. Να ειστε καλα

Δεν έχει σημασία ποιος γονιός εισαι απλα αγαπά την και σταματά να αγχωνεσαι αγαπητε μπαμπα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω ότι κ ο γιος μου εμφανίζει κάποια τικ όπως το βλεφαρισμα (όπου το έκανα κ εγώ μικρή αλλά τότε κάνεις δεν ήξερε πως ήταν τικ) ξεροβηχα κ σαν να καθαρίζει το λαιμό κ να ανοιγοκλεινει το στόμα του, κάποια από αυτά τα κάνει όταν όταν είναι τρομερά ενθουσιασμενος κ δε μπορεί να ελέγξει τον ενθουσιασμό του κ στις αλλαγές πχ τώρα που ξεκίνησε το σχολείο ξεκίνησε στις αρχές κ το βλεφαρισμα αυτό είναι το άγχος του γιατί παίρνει πολλά ερεθίσματα από το σχολικό περιβάλλον που ενώ του αρέσει το σχολείο πολύ αυτά τα ερεθίσματα τον δυσκολεύουν να τα διαχειριστεί.. 

Τα τικ έρχονται κ φεύγουν, εμάς μας αγχώνουν πολύ σίγουρα αλλά όσο λιγότερο το δείχνουμε τόσο καλύτερο είναι για το παιδί, 

Προσπαθήστε να δείτε μήπως έχετε πιο πολλές απαιτήσεις από εκείνη για την ηλικία της κ αυτό της προκαλεί κάποιο άγχος στο να τα καταφέρει σωστά κ της βγαίνει έτσι, η μήπως όταν τα κάνει περνάει κάποιο αναπτυξιακό άλμα κ αυτό την αγχώνει κ της βγαίνει έτσι 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πιστευετε οτι η ομοιπαθητικη θα βοηθησει το παιδι που ειναι 6 ετων ως προς τα τικ; Ευτυχως ο τραυλισμος εχει εξαφανιστει πλεον, αλλα τα τικ ειναι χρόνια και ειναι πολλαπλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μηπως ξερετε καποιον καλο ομοιοπαθητικο εμπειρο (που να ειναι και παιδιατρος) να παω την μικρη μου να δοκιμασω ομοιοπαθητικη για τα κινητικα τικ που εχει;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, polakis είπε:

Μηπως ξερετε καποιον καλο ομοιοπαθητικο εμπειρο (που να ειναι και παιδιατρος) να παω την μικρη μου να δοκιμασω ομοιοπαθητικη για τα κινητικα τικ που εχει;

Τα μυοσπάσματα -τικς (και το σύνδρομο Gilles de la Tourette) αφορούν στον τομέα της παιδοψυχιατρικής. Ένας παιδοψυχίατρος θα μπορούσε να σας ενημερώσει για το πως ορίζονται-διαφορική διάγνωση για το παιδί, την επιδημιολογία, την αιτιοπαθογένεια, τον διαχωρισμό τους (απλά, σύνθετα, φωνητικά, κινητικά), την πορεία-πρόγνωση και την κατάλληλη-εξατομικευμένη θεραπευτική αντιμετώπιση.

Ο παιδίατρος σας τι λέει σχετικά; Δεν σας έχει κατευθύνει αντίστοιχα; 

On 19/4/2020 at 9:44 ΜΜ, polakis είπε:

Πηγαμε σε νευρολογο, την Κα Σκουτελη στο Παγκρατι, της εκανε κλινικη νευρολογικη εξεταση και δεν της βρηκε κατι νευρολογικα ουτε να τις κανουμε εξετασεις και να ταλαιπωρηθει. Αντιθετα μας ειπε οτι ειναι πολυ εξυπνη για την ηλικια της και ψηλη. Για τα τικ μας ειπε να ηρεμησουμε, δεν βλεπει οτι ειναι το συνδρομο τουρετ, και να τα ξεχασουμε και θα φυγουν μονα τους. Επισης μας ειπε να παρουμε σκυλακι γιατι θα βοηθησει παρα πολυ!!!

Τώρα διάβασα ότι στο παρελθόν είχατε απευθυνθεί σε παιδονευρολόγο κι είχε αποκλείσει το Tourette's. Μήπως όμως τελικά, εφόσον η πορεία είναι αυτή που είναι εν τέλει χρειάζεται επαναξιολόγηση; Και μήπως το να απευθυνθείτε πρώτα σε παιδοψυχίατρο αντί σε γενικό παιδίατρο (οκοιοπαθητικό ή μη) είναι καταλληλότερο για την περίπτωση σας;

 

Χρόνια πολλά και να χαίρεστε το κοριτσάκι σας!

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2020 at 9:39 ΜΜ, polakis είπε:

Πιστευετε οτι η ομοιπαθητικη θα βοηθησει το παιδι που ειναι 6 ετων ως προς τα τικ; Ευτυχως ο τραυλισμος εχει εξαφανιστει πλεον, αλλα τα τικ ειναι χρόνια και ειναι πολλαπλα.

 

Θα απαντήσω καλοπροαίρετα ότι η ομοιοπαθητική δεν έχει καμία επιστημονική βάση και ένα σκεύασμα με ίχνη αλατιού ή αντίστοιχης ουσίας δεν θεραπεύει καμία ασθένεια. Είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε ομοιοπαθητικούς να αναλάβουν το παιδί, γιατί ο απατεώνας από τον απελπισμένο βιοπορίζεται, και δεν υπάρχει καλύτερο θύμα για έναν επιτήδειο από τον γονιό που ανησυχεί για το παιδί του.

Όπως είπε και η @samsympan, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε παιδοψυχιατρικό ιατρείο, που θα σας δώσουν τις απαντήσεις ακόμη και αν το πρόβλημα είναι "μόνο" αγχος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, polakis είπε:

Δηλαδη η ομοιοπαθητικη ειναι απατη;

 

Μηπως γνωριζετε καποιον καλο παιδοψυχιατρο στην Αθηνα;

Θα σας έλεγα να επικοινωνήσετε με το πλησιέστερο σε εσάς παιδιατρικό νοσοκομείο, να σας κατευθύνουν. Το Αγλαϊα Κυριακού, το Αγία Σοφία και το Παίδων Πεντέλης έχουν από όσο γνωρίζω, αλλά πιθανότατα και άλλα νοσοκομεία. Και θα σας κατευθύνουν στο αντίστοιχο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλύτερο θα ήταν να κλείσεις ένα ραντεβού στο Παίδων και μετά βλέπετε. 

Επίσης εγώ θα την άρχιζα, μετά την καραντινα, κάποιο άθλημα που θα της άρεσε για να εκτονώνεται και ίσως και κάτι καλλιτεχνικό. Αφού φυσικά δοκιμάσει κάποια και βρει κάτι που την εκφράζει και τη χαλαρώνει.

Αν δεν είναι κάποιο σύνδρομο κτλ, υποδηλώνει άγχος οπότε η εκτόνωση και η δημιουργικότητα μόνο καλό μπορεί να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Εκλεισα ραντεβου στο παιδοψυχιατρικο τομεα νεας σμυρνης γιατι εκει υπαγομαι μου ειπαν που πηρα τηλ στο παιδων και το σισμανογλειο. Θα παμε μετα τις γιορτες. Επισης, σκεφτομαι να κλεισω και σε παιδοψυχολογο. Η κορουλα μου εχει αρκετα κινητικα τικ μαζεμενα (προσωπου, λαιμου και μεσης) και με στεναχωρει και τα κανει ολη μερα, ενω της φερομαστε με τον καλυτερο τροπο, δεν την πιεζουμε καθολου και δεν της λεμε ποτε τιποτα για τα τικ. Εχουμε φτασει στα ορια μας με την γυναικα μου. Ειναι σχεδον 3 χρονια η κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

@polakis Κάνατε σωστά που κλείσατε ραντεβού.

Παρακολουθώ το θέμα σας από την αρχή και πραγματικά είναι απορίας άξιον πως γίνεται ένα παιδί που παρακολουθείται από τον λογοθεραπευτή του, από τον παιδίατρο του, με εξέταση από παιδονευρολόγο, να παρουσιάζει αυτή την κλινική εικόνα, με χρονιότητα και να μην έχει παραπεμφεί εξ'αρχής στον σωστό ειδικό προκειμένου να μπει διάγνωση (η όποια διάγνωση) η οποία να σηκώσει από επάνω σας αυτό το βάρος που φέρετε τόσο καιρό.

Διότι όταν θα μπει η σωστή διάγνωση, σας εξηγήσει ο κατάλληλος επιστήμονας τι συμβαίνει, για ποιόν λόγο, ποια η πρόγνωση και πως αντιμετωπίζεται, τότε κι εσείς θα αλλάξετε οπτική και θα δείτε τα πράγματα πιο καθαρά. Χωρίς να φορτώνεστε ευθύνες που δεν σας αναλογούν. Και με συμμάχους τον ρεαλισμό και την αγάπη σας (που είναι εμφανές ότι δίνετε απλόχερα) θα μπορέσετε να στηρίξετε το παιδί σας με τον κατάλληλο τρόπο προκειμένου να συνεχίζει να προοδεύει και να διαπρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...