Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , Deena είπε:

Γνώμη μου είναι ότι αυτή η προσέγγιση είναι τελείως λάθος, αγνοεί την προστασία της πρώτης δόσης.

 

Επισης, η παραπάνω περίπτωση είναι η απόλυτη εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Οι περισσότεροι βρίσκουν μετά τις 15/6.
 

Εγω κοντεύω 1 μήνα εμβολιασμένη, ο νονός της κόρης μου που είναι στους 40-44 και θέλησε να περιμενει, έκλεισε για τις 18/6, η δεύτερη δόση του θα συμπέσει με την δική μου (12/7), αλλά εγώ έχω ήδη αυξημένη προστασία και αυτος μηδενική, ενώ θα μπορούσε να έχει εμβολιαστεί από την Μ. Εβδομάδα.

 

Όσο για τους χρόνους που δίνονται για την α’ δόση, sorry αλλά τι περιμένατε δηλαδή; Ακόμα και όταν άνοιγαν οι πλατφόρμες των ηλικιωμένων, το διάστημα ενός μηνός μεταξύ ανοίγματος πλατφόρμας και α’ δόσης ήταν ο κανόνας, τώρα δεν θα ισχύει που έχουν πέσει όλοι σε συγκεκριμένα εμβόλια;

 

Επισης, οποιος κάνει ΑΖ πρέπει να προηγείται στον χρόνο της α’ δόσης γιατί μετά έχει πολύ καιρό να περιμένει μέχρι τον πλήρη εμβολιασμό του.

 

Όποιος βιάζεται, εμβόλιο υπάρχει.

Κοίτα.δεν ειμαι κατά του αστρα.Αν δεν υπήρχαν αλλα εμβολια κ χρειαζόταν να περιμένω πολύ καιρό θα το έκανα οπωσδηποτε.Επισης αν δεν δουλεύαμε και οι δύο από το σπίτι κ μπαίναμε στα μέσα μεταφοράς θα το έκανα κι εγώ άμεσα.Π κίνδυνος από ρο εμβομιο είναι πολυ μικρος αλλα θαχειχα πολυ αγωνία για είκοσι μέρες.

Επίσης φιλη εμβολιάζεται σε δέκα μέρες στο τοξοβολίας όπου εμωολιαζομαι εγω αυριο.

Πολυ μιξρη η διαφορά χρονου αν ζεις σε περιβάλλον σχετικά προστατευμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , ninaki80 είπε:

Esteilan elaxista embolia opote logika ta xrisimopoioun k gia katakoitous k tetoia 

Οχι .δεν ανοιξα ακομη η πλατφόρμα για τον εμβολιασμό στο σπίτι όπως ειχαν πει.

Περιμέναμε μέχρι τελευταία στιγμή για τον αδερφό του άντρα μου αλλα εμβολιαστηκε προχτές στο παιδων. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Deena said:

Να σου πω την αλήθεια, κυρίως με τους γιατρούς τα έχω που για να καλύψουν τον κ...ο τους αποτρέπουν σωρηδον κόσμο από το να κάνουν το ΑΖ χωρίς να έχουν ενημερωθεί πλήρως, με την λογική του «άστο για καλό και για κακό, περίμενε τα άλλα».

Πώς το γνωρίζεις ότι αυτός είναι ο λόγος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Yovanna είπε:

Πώς το γνωρίζεις ότι αυτός είναι ο λόγος?

Την ατάκα δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, την άκουσα με τα αυτιά μου από γιατρό, άσχετα αν δεν την ακολούθησα.

 

Επισης, όλοι οι δικοί μου γνωστοί που ρώτησαν δεν ρώτησαν αιματολόγους/αγγειολόγους κλπ, αλλά συνήθως γυναικολόγους ή γενικούς παθολόγους, κάποιος συνάδελφος ρώτησε την γνώμη και του οδοντιάτρου του.

 

Και δεν μιλάω φυσικά για ανθρώπους με συγκεκριμένο ιστορικό αλλά για ανθρώπους με μια εύλογη γενική ανησυχία που ρωτάνε όποιον γιατρό βρίσκεται στο περιβάλλον τους ανεξαρτήτως ειδικότητας και επιστημονικής εξειδίκευσης.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:

Την ατάκα δεν την έβγαλα από το μυαλό μου, την άκουσα με τα αυτιά μου από γιατρό, άσχετα αν δεν την ακολούθησα.

 

Επισης, όλοι οι δικοί μου γνωστοί που ρώτησαν δεν ρώτησαν αιματολόγους/αγγειολόγους κλπ, αλλά συνήθως γυναικολόγους ή γενικούς παθολόγους, κάποιος συνάδελφος ρώτησε την γνώμη και του οδοντιάτρου του.

 

Και δεν μιλάω φυσικά για ανθρώπους με συγκεκριμένο ιστορικό αλλά για ανθρώπους με μια εύλογη γενική ανησυχία που ρωτάνε όποιον γιατρό βρίσκεται στο περιβάλλον τους ανεξαρτήτως ειδικότητας και επιστημονικής εξειδίκευσης.

Pantos genika o perissoteros kosmos thoribithike pio poly apo ta apanota peristatika.  Diladi k enas giatros na tous elege kanto ena megalo pososto den tha to ekane giati hdi mesa se 20 meres emboliasmon me astra exoun akoustei 3-4 sobara peristatika k den les oti emboliastikan k ekatomiria antropoi me astra se 1 mina .

Polloi allaksan k ta rantebou tous 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ninaki80 είπε:

Pantos genika o perissoteros kosmos thoribithike pio poly apo ta apanota peristatika.  Diladi k enas giatros na tous elege kanto ena megalo pososto den tha to ekane giati hdi mesa se 20 meres emboliasmon me astra exoun akoustei 3-4 sobara peristatika k den les oti emboliastikan k ekatomiria antropoi me astra se 1 mina .

Polloi allaksan k ta rantebou tous 

Συν το ότι η ευρωπαϊκή ένωση,και για άλλους λόγους βέβαια,σταματάει την εισαγωγή τους.

Εντωμεταξυ τα νερά είναι θολά.Ειχαν πει οτι οι θρομβωσεις ειναι ανοσολογικής χαραχτήρα.Ακουσα ομως στο ραδιοφωνα έναν καθηγητή πανεπιστημίου που έλεγε ότι δεν πρέπει να το κάνουν άνθρωποι πουωκινδυνευουν από θρομβωσεις.Στην Αγγλία υπαρχει σχετική οδηγία λογικά γι αυτο γιατι απέτρεψαν την συνάδερφο της κουμπαράς μου που έχει πάθει θρομβωση να κανει τη β δόση.Δουλευουν κ οι δυο στον τομέα της ιατρικής έρευνας.Ο αδερφος μου επίσης ήταν να κανει αστρα στις Βρυξέλλες και με τα χαρτιά από ελληνικό νοσοκομειο που από δείχνουν ότι έχει πραγματική θρομβοφιλια(leiden) του το άλλαξαν κ τον έβαλαν σε pfizer.Επομενως ,αν μετρησει κανεις του κινδύνους, ανάλογα με τη ζωή που κανει ζυγίζει τον κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

 

Επίσης δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, όταν επιλέγεις την πρώτη δόση, και πας μετά για τη δεύτερη, σου λέει μετα μη διαθέσιμο ραντεβού για την πρώτη κ τελικά δεν μπορείς να κλείσεις το ραντεβού. Και στο Προμηθέας μου το έκανε και στο ξιφασκίας.

 

Κι εμένα έτσι μου έκανε και δοκίμασα να το πατάω συνέχεια στο πεδίο της δεύτερης δόσης παρότι έλεγε μη διαθέσιμο ραντεβού ώσπου τελικά μου το πήρε!!! Δοκίμασε το.

11/6 πρώτη δόση λοιπόν και 3/7 δεύτερη δόση σε κοντινό μου κέντρο εμβολιασμού. Άντε καλή μας τύχη.

 

Εξακολουθεί να μην γράφει πουθενά ακόμα και τώρα ποιο εμβόλιο αφορά έτσι? Μόνο από την απόσταση των δόσεων το καταλαβαίνεις??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, marakiz said:

Κι εμένα έτσι μου έκανε και δοκίμασα να το πατάω συνέχεια στο πεδίο της δεύτερης δόσης παρότι έλεγε μη διαθέσιμο ραντεβού ώσπου τελικά μου το πήρε!!! Δοκίμασε το.

11/6 πρώτη δόση λοιπόν και 3/7 δεύτερη δόση σε κοντινό μου κέντρο εμβολιασμού. Άντε καλή μας τύχη.

 

Εξακολουθεί να μην γράφει πουθενά ακόμα και τώρα ποιο εμβόλιο αφορά έτσι? Μόνο από την απόσταση των δόσεων το καταλαβαίνεις??

Ναι, ναι! Pfizer θα κάνεις! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , marakiz είπε:

 

Εξακολουθεί να μην γράφει πουθενά ακόμα και τώρα ποιο εμβόλιο αφορά έτσι? Μόνο από την απόσταση των δόσεων το καταλαβαίνεις??

 Ναι, μόνο όταν τελειώσεις και με την β’ δόση, θα το γράφει στο πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vtgian said:

Μα δεν είπανε ποτέ ότι όταν ανοίγουν την ηλικία θα βρίσκεις και άμεσα να εμβολιαστείς.

Το δικαίωμα να κλείσεις ραντεβού ανοίγει

Αυτό εξηγούσα πριν, ότι έχουν κλείσει όλα τα ραντεβού και τουλάχιστον στην περιοχή μου, δεν βγαίνει κανενα διαθέσιμο ραντεβού εκτός astra, ούτε άμεσα, ούτε σε έναν μήνα, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον γιατί κοίταξα από περιέργεια, όλα κλεισμένα είναι.

31 minutes ago, marakiz said:

 

Εξακολουθεί να μην γράφει πουθενά ακόμα και τώρα ποιο εμβόλιο αφορά έτσι? Μόνο από την απόσταση των δόσεων το καταλαβαίνεις??

Ναι δεν το γράφει. Από την απόσταση των δόσεων το καταλαβαίνεις, αν θέλεις να είσαι εντελώς σίγουρη ή αν είναι phizer ή moderna, μπορείς να βρείς το τηλ του κέντρου που έκλεισες και να τους ρωτήσεις.

Καλή επιτυχία και σε εσένα!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Deena είπε:

 Ναι, μόνο όταν τελειώσεις και με την β’ δόση, θα το γράφει στο πιστοποιητικό εμβολιασμού.

 

Δηλαδή δεν σου το λένε ούτε την ώρα που το κάνεις; Κουφό αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α μπερδεύτηκα επειδή είδα ότι ρωτούσε η μαρακιζ αν το καταλαβαίνεις μόνο από τις δόσεις και είπες ότι το γράφει το πιστοποιητικό μετά τη β'. Δεν είχα προσέξει ότι ρωτούσε και αν το γράφει κάπου :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Για τους 20-29 δεν θα γίνει άστρα ζενεκα. Για τους 30-45 να μπορεί επιλέγει, για την ηλικία δηλ που είναι πιο πιθανή μια εγκυμοσύνη και με το εμβόλιο που έχει αντένδειξη για εγκυμοσύνη . Ειλικρινά καταλαβαίνει κανείς τη λογική που λαμβάνονται αυτές οι αποφάσεις;

δεv εχει αvτεvδειξη για μια προγραμματισμεvη εγκυμοσυvη απλα σου λεει vα μηv μειvεις εγκυος στο επομεvο τριμηvο. Αv θες vα καvεις το εμβολιο το προγραμματιζεις βρε κοριτσι. Για τους 20-29 δεv επιτρεπετε γιατι το ποσοστο vα παθεις θρομβωωση ειvαι μεγαλητερο απτο ποσοστο vα παθεις κατι απο τοv Covid. δηλαδη ο 20-29 ειvαι απειροελαχιστες οι πιθαvοτητες vα παθει κατι απο Covid οποτε κιvδιvευει περισσοτερο απτο εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sunshine8 said:

Για τους 20-29 δεν θα γίνουν εμβολιασμοί με άστρα ζενεκα διάβασα. Καταλαβαίνει κανείς τη λογική τελικά (αν υπάρχει);

Ναι η λογική είναι ότι σε αυτές τις ηλικίες το ωφελος του εμβολίου είναι μικρότερο από το ρίσκο. Δηλαδή ότι είναι πιο επικίνδυνες οι παρενέργειες από την ίδια την ασθένεια 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, maripoz said:

Ναι η λογική είναι ότι σε αυτές τις ηλικίες το ωφελος του εμβολίου είναι μικρότερο από το ρίσκο. Δηλαδή ότι είναι πιο επικίνδυνες οι παρενέργειες από την ίδια την ασθένεια 

Τότε γιατί πχ στους άνω των 60 δεν έκαναν μόνο το astra; που σίγουρα είναι μεγαλύτερο το ρίσκο της ασθένειας. Νομίζω πως απλά έπρεπε να βρουν μια ομάδα για να ξεφορτωθούν τα astra, κ ο κλήρος έτυχε στους 30-45.

Σήμερα το πρωί που μπήκα να κλεισω το εμβόλιο, το σύστημα , χωρίς να έχω κάνει καμία κίνηση εγώ απολύτως, προς έκπληξη μου μου είχε κλείσει ραντεβού σε ένα κέντρο που κάνουν μόνο Άστρα. Εμβόλιο που οι γιατροί μου μου συνέστησαν να μην κάνω λόγω αυτοανοσου και λογω θηλασμού. Μου είχε βγάλει δηλ από μόνο του δύο προτεινόμενα ραντεβού.

Έμενε μόνο να πατήσω επιβεβαιωση. Κάποιος λίγο άσχετος με υπολογιστές άνετα θα μπορούσε να το κλείσει χωρίς να το καταλάβει. Πάτησα ακύρωση κ έψαξα για τα άλλα εμβόλια. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Deena είπε:

Ε καλά, όταν το κάνεις το βλέπεις ή ρωτάς και στο λένε φαντάζομαι, δεν είναι κρυφό.

σε ένα κέντρο στην επαρχία λέει ένας παππούς έκανε χαμό γιατί κατάλαβε ότι έκανε άστρα όταν είδε κ κάτι 30ρηδες να περιμένουν. δηλαδή τι να πω, έκανε χαμό για τον εαυτό του,  αντί να πει μπράβο στα νέα παιδιά που πήγαν παίρνοντας το ρίσκο. Αλλά βέβαια τα νέα παιδιά, πέρα από την υπευθυνότητα, μάλλον είχαν κ πιέσεις στη δουλειά τους κ δεν είχαν επιλογή να το ψειρίσουν.....

Τα νησιά πάντως όντως θα είναι σχεδον covid free. Τώρα μπήκε κ το Johnson οι εμβολιασμοί είναι τρελοί. Στη Μύκονο σχεδον 500 εμβολιάστηκαν σήμερα κ μιλάμε για μερη που έχουν απλώς ένα κέντρο υγείας που φυσικά έχει κ άλλες δουλειές.Κ σ εμάς βλέπω ότι με βάση κ την πληροφόρηση που έχουμε για τις αιτήσεις, το ποσοστό εμβολιασμού στον ενήλικο πληθυσμό θα ξεπεράσει μέχρι τέλος Ιουνίου το 60%, και λογικά στόμα με στόμα θα το κάνουν κ οι αναποφάσιστοι τους επόμενους μηνες, συν κάποιους που έχουν ήδη πάει σε άλλο νησί για το ΑΖ που δν γνωριζω τον αριθμό τους. Ακόμα κ παιδιά 18 χρόνων πηγαίνουν. Αλλιώς δεν θα μπορούν να δουλέψουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

σε ένα κέντρο στην επαρχία λέει ένας παππούς έκανε χαμό γιατί κατάλαβε ότι έκανε άστρα όταν είδε κ κάτι 30ρηδες να περιμένουν. δηλαδή τι να πω, έκανε χαμό για τον εαυτό του,  αντί να πει μπράβο στα νέα παιδιά που πήγαν παίρνοντας το ρίσκο. Αλλά βέβαια τα νέα παιδιά, πέρα από την υπευθυνότητα, μάλλον είχαν κ πιέσεις στη δουλειά τους κ δεν είχαν επιλογή να το ψειρίσουν.....

Τα νησιά πάντως όντως θα είναι σχεδον covid free. Τώρα μπήκε κ το Johnson οι εμβολιασμοί είναι τρελοί. Στη Μύκονο σχεδον 500 εμβολιάστηκαν σήμερα κ μιλάμε για μερη που έχουν απλώς ένα κέντρο υγείας που φυσικά έχει κ άλλες δουλειές.Κ σ εμάς βλέπω ότι με βάση κ την πληροφόρηση που έχουμε για τις αιτήσεις, το ποσοστό εμβολιασμού στον ενήλικο πληθυσμό θα ξεπεράσει μέχρι τέλος Ιουνίου το 60%, και λογικά στόμα με στόμα θα το κάνουν κ οι αναποφάσιστοι τους επόμενους μηνες, συν κάποιους που έχουν ήδη πάει σε άλλο νησί για το ΑΖ που δν γνωριζω τον αριθμό τους. Ακόμα κ παιδιά 18 χρόνων πηγαίνουν. Αλλιώς δεν θα μπορούν να δουλέψουν. 

K se emas sto nisi exoun emboliastei 7000 peripou aptous 9000. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ninaki80 είπε:

K se emas sto nisi exoun emboliastei 7000 peripou aptous 9000. 

Αλήθεια;; εντυπωσιακό. 9000 σύνολο σημαίνει ότι τουλάχιστον 1000 είναι κάτω των 18, άρα έχετε σχεδον καθολικό εμβολιασμό. Μπράβο!!! Ίσως πιαστεί κ σ εμάς λοιπόν τέτοιος στόχος. Στο σχολείο  μου μόνο 6 στους 30 είναι ανεμβολιαστοι ή χωρίς κλεισμένο ραντεβού, οι τρεις είναι αρνητικοί για ιδεολογικούς -θρησκευτικούς λόγους  (άλλος γενικα, άλλος για άμεσα), οι δυο απλώς έχουν βαρεθεί να ασχοληθούν αλλά κάποια στιγμή μπορεί (δλδ μπορεί να τους τη δώσει  κ να κλείσουν αύριο ή να το ξεχάσουν όλο το καλοκαίρι) κ ένας δεν είναι κατά απλώς βαριέται γενικώς. Πολύ καλό ποσοστό, απλώς οι ανεμβολιαστοι είναι όλοι ντόπιοι κ μεγαλύτεροι από τους αναπληρωτές που έχουν κλείσει ραντεβού κ δεν είναι ούτε 30 κάποιοι απ αυτούς... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αλήθεια;; εντυπωσιακό. 9000 σύνολο σημαίνει ότι τουλάχιστον 1000 είναι κάτω των 18, άρα έχετε σχεδον καθολικό εμβολιασμό. Μπράβο!!! Ίσως πιαστεί κ σ εμάς λοιπόν τέτοιος στόχος. Στο σχολείο  μου μόνο 6 στους 30 είναι ανεμβολιαστοι ή χωρίς κλεισμένο ραντεβού, οι τρεις είναι αρνητικοί για ιδεολογικούς -θρησκευτικούς λόγους  (άλλος γενικα, άλλος για άμεσα), οι δυο απλώς έχουν βαρεθεί να ασχοληθούν αλλά κάποια στιγμή μπορεί (δλδ μπορεί να τους τη δώσει  κ να κλείσουν αύριο ή να το ξεχάσουν όλο το καλοκαίρι) κ ένας δεν είναι κατά απλώς βαριέται γενικώς. Πολύ καλό ποσοστό, απλώς οι ανεμβολιαστοι είναι όλοι ντόπιοι κ μεγαλύτεροι από τους αναπληρωτές που έχουν κλείσει ραντεβού κ δεν είναι ούτε 30 κάποιοι απ αυτούς... 

Apo kapoia stigmi k meta pigaine arketa grigora to thema.  Oi filoi mou ekei 40 rides exoun hdi emboliastei 2 ebdomades bebaia den eixan periorismo k dialeksan opoio embolio ithelan. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...