Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Sunshine8 είπε:

 Προσωπικά δεν είπα ότι το κάνουν μόνο για το γενικό καλό. Το έκαναν γιατί δεν γινόταν αλλιώς. Γιατί όταν συνωστίζεσαι πχ καθε μέρα για τη δουλειά σου στο λεωφορειο ή είσαι με πολύ κόσμο στη δουλειά, αναγκαστικά θα κάνεις το εμβόλιο που είναι άμεσα διαθέσιμο για την ηλικιακή σου ομάδα (εκτός αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι που συστήνουν κάποιο συγκεκριμένο εμβόλιο). Δεν το κάνουν όλοι το εμβόλιο για είναι εμβολιασμενοι στις διακοπές.

Και ναι, όλοι μας που κάνουμε το εμβολιο,  ακόμα και αν δεν το συνειδητοποιούμε ή δεν ειναι αυτός ο σκοπός μας, κάνοντας το φροντίζουμε για το κοινό καλό.

 

Συμφωνώ με την τελευταία πρόταση αλλά άλλο να προκύπτει και το γενικό καλό ως αποτέλεσμα κι άλλο "φοβάμαι να κάνω το εμβόλιο, δε θέλω κλπ. αλλά το κάνω για το γενικό καλό". Αν και δε θυμόμουν το δικό σου σχόλιο οπότε μάλλον σε άλλο αναφερόμουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@mama16 πως είναι ο μικρός σου? Εμένα μόνο την Παρασκευή έκανε δέκατα και από χθες το πρωί είναι μόνιμα κάτω από 37. Έχει όμως ακόμη λίγες μύξες και είναι βραχνοκόκορας! Λέω να μην το στείλω αύριο μήπως ακούσουν τη φωνή του και μου τον στείλουν πίσω! Το ραπιντ τεστ μου είπε η παιδίατρος να μην το κάνω , είναι σχεδόν απίθανο να είναι κοβιντ μου είπε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Yovanna είπε:

@mama16 πως είναι ο μικρός σου? Εμένα μόνο την Παρασκευή έκανε δέκατα και από χθες το πρωί είναι μόνιμα κάτω από 37. Έχει όμως ακόμη λίγες μύξες και είναι βραχνοκόκορας! Λέω να μην το στείλω αύριο μήπως ακούσουν τη φωνή του και μου τον στείλουν πίσω! Το ραπιντ τεστ μου είπε η παιδίατρος να μην το κάνω , είναι σχεδόν απίθανο να είναι κοβιντ μου είπε. 

Εμένα συνεχίζει έχει πυρετό, το υψηλότερο που έχει κάνει είναι 38,9. Δεν έχει όμως κάτι άλλο, ούτε παραπονιέται να την πονάει κάτι. Εγώ της έχω κάνει 2 σελφ τεστ και έχουν βγει αρνητικά. 

 

Ε ναι λογικά δεν είναι κοβιντ όπως σου είπε, σας εύχομαι γρήγορη ανάρρωση. Καλύτερα όντως να μην τον στείλεις αύριο να γίνει τελείως καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο παιδιά γνωρίζω που πέρασαν covid (εννοώ μικρά παιδιά) και τα δύο είχαν μόνο πυρετό. Πώς καταλαβαίνει ο παιδίατρος μυρίζοντας τα νύχια του και χωρίς τεστ, άγνωστο... 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mama16 said:

Εμένα συνεχίζει έχει πυρετό, το υψηλότερο που έχει κάνει είναι 38,9. Δεν έχει όμως κάτι άλλο, ούτε παραπονιέται να την πονάει κάτι. Εγώ της έχω κάνει 2 σελφ τεστ και έχουν βγει αρνητικά. 

 

Ε ναι λογικά δεν είναι κοβιντ όπως σου είπε, σας εύχομαι γρήγορη ανάρρωση. Καλύτερα όντως να μην τον στείλεις αύριο να γίνει τελείως καλά! :)

Αχ έχετε αρκετό πυρετό! Περαστικά γρήγορα εύχομαι!

9 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Δύο παιδιά γνωρίζω που πέρασαν covid (εννοώ μικρά παιδιά) και τα δύο είχαν μόνο πυρετό. Πώς καταλαβαίνει ο παιδίατρος μυρίζοντας τα νύχια του και χωρίς τεστ, άγνωστο... 

Με μόνο πυρετό που επιμένει κιόλας και εγώ θα υποψιαζόμουν κοβιντ . Και η γιατρός το ίδιο. Εδώ όμως μιλάμε για μια μέρα δέκατα και μύξες. Και  με γονείς χωρίς κανένα σύμπτωμα. Βγάζει μάτι ότι πρόκειται για κρύωμα/ρινοιός. έχει περάσει 2-3 τέτοια μέσα στη χρονιά. Βέβαια το χέρι στη φωτιά δεν το βάζει κανείς. Μπορεί και τίποτα να μην είχε από συμπτώματα και να είχε κοβιντ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , mama16 είπε:

Εμένα συνεχίζει έχει πυρετό, το υψηλότερο που έχει κάνει είναι 38,9. Δεν έχει όμως κάτι άλλο, ούτε παραπονιέται να την πονάει κάτι. Εγώ της έχω κάνει 2 σελφ τεστ και έχουν βγει αρνητικά. 

 

Ε ναι λογικά δεν είναι κοβιντ όπως σου είπε, σας εύχομαι γρήγορη ανάρρωση. Καλύτερα όντως να μην τον στείλεις αύριο να γίνει τελείως καλά! :)

Στη θεση σου θα εκανα μοριακο.

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά του παιδικού, υπάρχει πρόβλεψη για δωρεάν τεστ; Και οσες έχετε παιδάκια στην υποχρεωτική εκπαίδευση, οι νέοι κανονισμοί καλύπτουν μόνο σελφ τεστ ή και μοριακό αν υπάρχουν συμπτώματα; Γιατί καταλαβαίνω ότι ναι το μοριακό είναι πιο αξιόπιστο, αλλά δεν μπορεί κ ο γονιός να υποχρεώνεται σε κάθε πυρετό να δίνει 80αρια

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine8 said:

Για τα παιδιά του παιδικού, υπάρχει πρόβλεψη για δωρεάν τεστ; Και οσες έχετε παιδάκια στην υποχρεωτική εκπαίδευση, οι νέοι κανονισμοί καλύπτουν μόνο σελφ τεστ ή και μοριακό αν υπάρχουν συμπτώματα; Γιατί καταλαβαίνω ότι ναι το μοριακό είναι πιο αξιόπιστο, αλλά δεν μπορεί κ ο γονιός να υποχρεώνεται σε κάθε πυρετό να δίνει 80αρια

Όχι, δωρεάν σεφ τεστ για τα παιδιά του παιδικού δεν προβλέπεται.  Σε μας δεν ζητάνε μοριακό . Βέβαια αν υπάρχει υποψία για κοβιντ ( τις μύξες ούτε ο παιδίατρος του σχολείου , ούτε η δική μας τις θεωρούν ύποπτες), κάνει ο γονιός από μόνος του. 

@mama16 μήπως κάνατε νωρίς το ραπιντ? Εμένα η παιδίατρος μου είπε χθες αν συνέχιζε να έχει πυρετό να το κάνω σήμερα το απόγευμα. Όχι νωρίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Στη θεση σου θα εκανα μοριακο.

Αν δω ότι επιμένει κ αύριο θα της κάνω, αλλά δεν έχει ακόμα συμπληρώσει δεύτερο 24ωρο πυρετού. Κ η παιδίατρος δεν μου έχει πει ακόμα να κάνω. Αν συνεχίσει θα μου πει κ η ίδια. Αν ήταν δωρεάν κ δεν έπεφτε σκ θα της είχα κάνει, αλλά δεν γίνεται κάθε φορά που τα μικρά έχουν κάποιο σύμπτωμα να υποχρεουμαστε να πληρώνουμε τόσα λεφτά. Κ ο μικρός το χειμώνα είχε πυρετό υψηλό χωρίς κάτι άλλο εμφανές κ αφού πέρασαν 2-3 μέρες η παιδίατρος είπε να κάνουμε τεστ που βγήκε αρνητικό. Κ όταν τον εξέτασε ήταν ερεθισμένος λίγο ο λαιμός του κ πήγαινε να ξεκινήσει ωτίτιδα.

@Yovanna σήμερα το πρωί της έκανα το δεύτερο, μπορεί να της ξανά κάνω το βράδυ ή αύριο το πρωί πάλι

πρίν από 26 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Για τα παιδιά του παιδικού, υπάρχει πρόβλεψη για δωρεάν τεστ; Και οσες έχετε παιδάκια στην υποχρεωτική εκπαίδευση, οι νέοι κανονισμοί καλύπτουν μόνο σελφ τεστ ή και μοριακό αν υπάρχουν συμπτώματα; Γιατί καταλαβαίνω ότι ναι το μοριακό είναι πιο αξιόπιστο, αλλά δεν μπορεί κ ο γονιός να υποχρεώνεται σε κάθε πυρετό να δίνει 80αρια

Απ' ότι νομίζω μόνο αν βγει θετικό το σελφ τεστ μετά κάνουν μοριακό. Εκτός κ αν είναι σε φάση που χρειάζεται νοσοκομείο με όλα τα συμπτώματα κορωνοιου καλύπτουν το μοριακό

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Για τα παιδιά του παιδικού, υπάρχει πρόβλεψη για δωρεάν τεστ; Και οσες έχετε παιδάκια στην υποχρεωτική εκπαίδευση, οι νέοι κανονισμοί καλύπτουν μόνο σελφ τεστ ή και μοριακό αν υπάρχουν συμπτώματα; Γιατί καταλαβαίνω ότι ναι το μοριακό είναι πιο αξιόπιστο, αλλά δεν μπορεί κ ο γονιός να υποχρεώνεται σε κάθε πυρετό να δίνει 80αρια

Aν καλέσετε τον ΕΟΔΥ με συμπτώματα, έτσι κι αλλιώς σας στέλνουν για δωρεάν τεστ

Επειδή είχαμε δυστυχώς πολλούς γνωστούς με covid τους τελευταίους μήνες είναι εντελώς παλαβό να πιστεύει κάποιος ότι καταλαβαίνει από τα συμπτώματα. Μόνο τον τελευταίο μήνα, κόλλησαν 3 γνωστοί, από το Πάσχα και μετά. Η μία έκανε λίγα δέκατα ένα βράδυ και τίποτε άλλο (αλλά της μπήκε η ιδέα και πήρε ΕΟΔΥ και όντως ήταν θετική), ο άλλος είχε κυρίως γαστρεντερικό και κράτησε μερικές μέρες, ο τρίτος έκλεισε 15 μέρες στο νοσοκομείο και βγήκε με βλάβη στους πνεύμονες :( 

πρίν από 45 λεπτά , mama16 είπε:

 

Απ' ότι νομίζω μόνο αν βγει θετικό το σελφ τεστ μετά κάνουν μοριακό. Εκτός κ αν είναι σε φάση που χρειάζεται νοσοκομείο με όλα τα συμπτώματα κορωνοιου καλύπτουν το μοριακό

 

Όχι. Αν έχεις θετικό σελφ ή συμπτώματα, μιλάς με το πλησιέστερο κέντρο υγείας απευθείας ή τον ΕΟΔΥ και πας για τεστ. Υπάρχει και γραμμή ειδική γι αυτά τα τεστ, αλλά δε θυμάμαι αριθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι μύξες όμως έχουν πει εξ΄αρχής ότι δεν είναι σύμπτωμα κορονοϊού. Τότε και απλό επίμονο πονοκέφαλο να έχεις μπορεί να έχει κοβιντ και τρέχεις για τεστ. αυτά δεν γίνονται όσο και να το θέλουν κάποιοι που τρέμουν με το γκουχ που ακούνε από τον διπλανό τους, οπότε οι γιατροί σε στέλνουν για τεστ όταν τα συμπτώματα παραπέμπουν εκεί. Ότι σίγουροι κάποια κρούσματα θα ξεφύγουν και δεν θα επιβεβαιωθούν, είναι αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Οι μύξες όμως έχουν πει εξ΄αρχής ότι δεν είναι σύμπτωμα κορονοϊού. Τότε και απλό επίμονο πονοκέφαλο να έχεις μπορεί να έχει κοβιντ και τρέχεις για τεστ. αυτά δεν γίνονται όσο και να το θέλουν κάποιοι που τρέμουν με το γκουχ που ακούνε από τον διπλανό τους, οπότε οι γιατροί σε στέλνουν για τεστ όταν τα συμπτώματα παραπέμπουν εκεί. Ότι σίγουροι κάποια κρούσματα θα ξεφύγουν και δεν θα επιβεβαιωθούν, είναι αναμενόμενο.

Aν τηλεφωνήσεις στη σχετική γραμμή όμως, και πεις ότι έχεις έστω και δέκατα, μπορείς να κάνεις τεστ. Οπότε δεν καταλαβαίνω πραγματικά αν υπάρχουν οποιαδήοτε συμπτώματα, ίωσης αφού το τεστ είναι δωρεάν, γιατί να μην το κάνει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Aν τηλεφωνήσεις στη σχετική γραμμή όμως, και πεις ότι έχεις έστω και δέκατα, μπορείς να κάνεις τεστ. Οπότε δεν καταλαβαίνω πραγματικά αν υπάρχουν οποιαδήοτε συμπτώματα, ίωσης αφού το τεστ είναι δωρεάν, γιατί να μην το κάνει κάποιος.

Δεν είμαι βέβαιη ότι αν πάρεις και πεις έχω 37,3 και τρέχει η μύτη μου θα σου πουν έλα για τεστ. Ίσως αν κάποιος είναι ενοχλητικά επίμονος. Αλλά για ενήλικες, αν θέλουν οκ. Να σέρνεις κρυωμένα νήπια με μύξες στα νοσοκομεία για τεστ δεν είναι και τόσο απλό. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το εξής για τη 44χρονη, το είπε ένας καθηγητής αιματολογιας στη Σορβόννη και μου φάνηκε άσχημο: "Αν υποθέσουμε ότι είναι το γνωστό σύνδρομο θρομβώσεων με κακή εξέλιξη, έχουμε 1-2 περιπτώσεις ανά 100 χιλιάδες, και δυστυχώς είναι ένα μέρος του κινδύνου που αναλαμβάνουμε όταν αποφασίζουμε να κάνουμε μαζικούς εμβολιασμούς. Πριν από κάποιες ημέρες δημοσιεύτηκε ένα κείμενο από ειδικούς στις θρομβώσεις που εξηγεί τους λόγους που πρέπει να εμβολιαστούμε γρήγορα και μαζικά. Αυτό που έχει σημασία όταν βλέπουμε τα πράγματα σε επιδημιολογική βάση, είναι ότι με τους εμβολιασμούς το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι ο κίνδυνος». Μου χτύπησε άσχημα,σαν να λέει ας θυσιάσουμε 5-6 άτυχους. Σαν να είναι νούμερα οι άνθρωποι και αυτό που έχει σημασία είναι το όφελος των πολλών και για τους λίγους τι να κάνουμε, έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , little lamb είπε:

Διάβασα το εξής για τη 44χρονη, το είπε ένας καθηγητής αιματολογιας στη Σορβόννη και μου φάνηκε άσχημο: "Αν υποθέσουμε ότι είναι το γνωστό σύνδρομο θρομβώσεων με κακή εξέλιξη, έχουμε 1-2 περιπτώσεις ανά 100 χιλιάδες, και δυστυχώς είναι ένα μέρος του κινδύνου που αναλαμβάνουμε όταν αποφασίζουμε να κάνουμε μαζικούς εμβολιασμούς. Πριν από κάποιες ημέρες δημοσιεύτηκε ένα κείμενο από ειδικούς στις θρομβώσεις που εξηγεί τους λόγους που πρέπει να εμβολιαστούμε γρήγορα και μαζικά. Αυτό που έχει σημασία όταν βλέπουμε τα πράγματα σε επιδημιολογική βάση, είναι ότι με τους εμβολιασμούς το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο από ό,τι ο κίνδυνος». Μου χτύπησε άσχημα,σαν να λέει ας θυσιάσουμε 5-6 άτυχους. Σαν να είναι νούμερα οι άνθρωποι και αυτό που έχει σημασία είναι το όφελος των πολλών και για τους λίγους τι να κάνουμε, έπρεπε.

Μα ετσι ειναι. Δυστυχως. Κι εγω εκανα το ΑΖ και δεν ειμαι ανετη,φοβαμαι. Ομως ετσι ειναι. Ρισκαρουμε τη ζωη καποιων λιγων αλλα χωρις το εμβολιο ρισκαρουμε τις ζωες πολλων περισσοτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 minutes ago, little lamb said:

Μου χτύπησε άσχημα,σαν να λέει ας θυσιάσουμε 5-6 άτυχους. Σαν να είναι νούμερα οι άνθρωποι και αυτό που έχει σημασία είναι το όφελος των πολλών και για τους λίγους τι να κάνουμε, έπρεπε.

Μα εξαρχής αυτή ήταν η φιλοσοφία. Έβγαιναν και έλεγαν πιο πολλοί πεθαίνουν από κοβιντ απ΄ότι από τα εμβόλια, οπότε εκ των 2 κακών, καλύτερα το δεύτερο. Και φυσικά υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν παράπλευρες απώλειες. Το τραγικό είναι να υπάρχουν από νέους υγιείς , οι οποίοι μπορεί να περνούσαν τον κόβιντ σαν απλή ιωσούλα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έτσι λειτουργεί το ξέρω, αλλά να βγαίνει να το λέει έτσι με αφορμή τον θάνατο κάποιου μου φάνηκε χοντρο. Άλλο να λέγεται γενικά ότι υπάρχει αυτό το ρίσκο και κάποιοι άτυχοι θα πεθάνουν, άλλο να έχει πεθάνει κάποιος τόσο νέος και να λέει "τι να κάνουμε, ας το δούμε μόνο επιδημιολογικά. Ένα νούμερο ήταν. Μέσα στις τόσες χιλιάδες δεν είχε σημασία".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , little lamb είπε:

Ότι έτσι λειτουργεί το ξέρω, αλλά να βγαίνει να το λέει έτσι με αφορμή τον θάνατο κάποιου μου φάνηκε χοντρο. Άλλο να λέγεται γενικά ότι υπάρχει αυτό το ρίσκο και κάποιοι άτυχοι θα πεθάνουν, άλλο να έχει πεθάνει κάποιος τόσο νέος και να λέει "τι να κάνουμε, ας το δούμε μόνο επιδημιολογικά. Ένα νούμερο ήταν. Μέσα στις τόσες χιλιάδες δεν είχε σημασία".

Διαβασα τι είπε κ τον συγκεκριμένο γιατρό τον έχω παρακολουθήσει πολλές φορές, έχει πολλή ευαισθησία κ δεν νομίζω ότι τα είπε όπως το εξέλαβες, κυνικά. Μην ξεχνάς βεβαθα ότι οι γιατροί είναι απόλυτα συμβιβασμένοι με το γεγονός ότι μια επέμβαση μπορεί να έχει κακή έκβαση αλλά την κάνουν γιατί χωρίς αυτήν η κακή έκβαση είναι δεδομένη, δίνουν φάρμακα που ξέρουν ότι προκαλούν άλλες βλάβες αλλά επείγει να φτιάξουν τη μια κ απλώς παρακολουθούν για να προλάβουν τις άλλες παρενέργειες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Ευω πάλι που εκανα το εμβολιο χτες,πλην του χεριού που βελτιώνεται δεν εχω κανένα απολύτως συμπτωμα.Σκεφτομαι μήπως δεν αντιδρα το ανοσοποιητικο μου.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Έσπερος said:

Διαβασα τι είπε κ τον συγκεκριμένο γιατρό τον έχω παρακολουθήσει πολλές φορές, έχει πολλή ευαισθησία κ δεν νομίζω ότι τα είπε όπως το εξέλαβες, κυνικά. Μην ξεχνάς βεβαθα ότι οι γιατροί είναι απόλυτα συμβιβασμένοι με το γεγονός ότι μια επέμβαση μπορεί να έχει κακή έκβαση αλλά την κάνουν γιατί χωρίς αυτήν η κακή έκβαση είναι δεδομένη, δίνουν φάρμακα που ξέρουν ότι προκαλούν άλλες βλάβες αλλά επείγει να φτιάξουν τη μια κ απλώς παρακολουθούν για να προλάβουν τις άλλες παρενέργειες κλπ. 

Βρίσκω ατυχές το παράδειγμα με την επέμβαση διότι για να κάνει κάποιος επέμβαση, έχει κάποιο πρόβλημα και του είναι απαραίτητη, και δεν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα προκύψουν άλλα προβλήματα λόγω αυτής. Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό.  Δεν είναι το ίδιο με το να πηγαίνεις υγιής να κάνεις προληπτικά κάτι το οποίο μπορεί να σε στείλει στον "άλλο " κόσμο.

Εγώ προσωπικά δεν κάνω το εμβόλιο για το "γενικό καλό", για να μην αρρωστήσουν δηλαδή περισσότεροι άνθρωποι. Σόρυ, δεν θεωρώ κανενός τη ζωή πιο σημαντική από τη δική μου (εκτός από του παιδιού μου φυσικά). Οι μεγάλοι άνθρωποι που κινδύνευαν περισσότερο , είναι εμβολιασμένοι άλλωστε. Αν δεν είναι κακό δικό τους. Το κάνω γιατί δεν μπορώ άλλο τόσους περιορισμούς και θέλω τη ζωή μας πίσω. 

9 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ευω πάλι που εκανα το εμβολιο χτες,πλην του χεριού που βελτιώνεται δεν εχω κανένα απολύτως συμπτωμα.Σκεφτομαι μήπως δεν αντιδρα το ανοσοποιητικο μου.

Στην πρώτη δόση ούτε η μαμά μου είχε κάτι. Στη δεύτερη ήταν χάλια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Yovanna είπε:

Βρίσκω ατυχές το παράδειγμα με την επέμβαση διότι για να κάνει κάποιος επέμβαση, έχει κάποιο πρόβλημα και του είναι απαραίτητη, και δεν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα προκύψουν άλλα προβλήματα λόγω αυτής. Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό.  Δεν είναι το ίδιο με το να πηγαίνεις υγιής να κάνεις προληπτικά κάτι το οποίο μπορεί να σε στείλει στον "άλλο " κόσμο.

Εγώ προσωπικά δεν κάνω το εμβόλιο για το "γενικό καλό", για να μην αρρωστήσουν δηλαδή περισσότεροι άνθρωποι. Σόρυ, δεν θεωρώ κανενός τη ζωή πιο σημαντική από τη δική μου (εκτός από του παιδιού μου φυσικά). Οι μεγάλοι άνθρωποι που κινδύνευαν περισσότερο , είναι εμβολιασμένοι άλλωστε. Αν δεν είναι κακό δικό τους. Το κάνω γιατί δεν μπορώ άλλο τόσους περιορισμούς και θέλω τη ζωή μας πίσω. 

Στην πρώτη δόση ούτε η μαμά μου είχε κάτι. Στη δεύτερη ήταν χάλια.

Το λεω γιατιβοι νεώτεροι αντιδρούμε περισσοτερο.Μεγαλυτερη ενόχληση είχα με τα εμβόλια του hpv.Τι ειχε στη β δόση?Φιλοι μου ήταν το αναποδο.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Το λεω γιατιβοι νεώτεροι αντιδρούμε περισσοτερο.Μεγαλυτερη ενόχληση είχα με τα εμβόλια του hpv.Τι ειχε στη β δόση?Φιλοι μου ήταν το αναποδο.

Είχε πυρετό (38) και αίσθημα κόπωσης για μιάμιση μέρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Το λεω γιατιβοι νεώτεροι αντιδρούμε περισσοτερο.Μεγαλυτερη ενόχληση είχα με τα εμβόλια του hpv.Τι ειχε στη β δόση?Φιλοι μου ήταν το αναποδο.

Μπα μην το λες. Εγώ έντονη αντίδραση άκουσα μόνο στα πεθερικά μου, ο ένας pfizer, ο άλλος moderna. και ο κουνιάδος μου κ η κουνιάδα μου με το άστρα επίσης. πυρετό κ κατάπτωση για 1-2 μέρες. όλοι οι άλλοι νέοι που ξέρω, σαν εμένα ή λίγο πιο μεγάλοι, μόνο πόνο στο χέρι κ λίγο βαρύ κεφάλι. ακόμα κ ο άντρας μου που πέφτει του θανατά με ένα συνάχι, δεν είχε τίποτα. 

πρίν από 53 λεπτά , Yovanna είπε:

Βρίσκω ατυχές το παράδειγμα με την επέμβαση διότι για να κάνει κάποιος επέμβαση, έχει κάποιο πρόβλημα και του είναι απαραίτητη, και δεν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα προκύψουν άλλα προβλήματα λόγω αυτής. Συνήθως δεν συμβαίνει αυτό.  Δεν είναι το ίδιο με το να πηγαίνεις υγιής να κάνεις προληπτικά κάτι το οποίο μπορεί να σε στείλει στον "άλλο " κόσμο.

Για τους γιατρούς απ' ό,τι έχω καταλάβει, όλοι είμαστε δυνάμει σοβαρά ασθενείς από covid, ίσως όχι οι 20ρηδες, αλλά οι υπόλοιποι ναι. ΟΠότε γι αυτό το βλέπουν έτσι. Δεν το ζυγίζουν ότι ο 40ρης δεν κινδυνεύει από covid αλλά κινδυνεύει από το εμβόλιο, το ζυγίζουν ότι ο 40ρης μπορεί να κινδυνέψει από το εμβόλιο, αλλά αν δεν το κάνει είναι πολύ πιο πιθανό να κινδυνέψει από covid. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Διαβασα τι είπε κ τον συγκεκριμένο γιατρό τον έχω παρακολουθήσει πολλές φορές, έχει πολλή ευαισθησία κ δεν νομίζω ότι τα είπε όπως το εξέλαβες, κυνικά. Μην ξεχνάς βεβαθα ότι οι γιατροί είναι απόλυτα συμβιβασμένοι με το γεγονός ότι μια επέμβαση μπορεί να έχει κακή έκβαση αλλά την κάνουν γιατί χωρίς αυτήν η κακή έκβαση είναι δεδομένη, δίνουν φάρμακα που ξέρουν ότι προκαλούν άλλες βλάβες αλλά επείγει να φτιάξουν τη μια κ απλώς παρακολουθούν για να προλάβουν τις άλλες παρενέργειες κλπ. 

 

Όπως λες κι εσύ όμως, χωρίς την επέμβαση η κακή έκβαση είναι δεδομένη. Όμως χωρίς το εμβόλιο (ή χωρίς το άστρα συγκεκριμένα) δεν είναι. Τέλος πάντων αν είναι ευαίσθητος γενικά δεν το ξέρω, μόνο τη συγκεκριμένη δήλωση είδα και μου φάνηκε κάπως.

Αν και δεν είμαι κι εγώ του γενικού "μπράβο" στους νέους, γιατί δεν είναι ότι το φοβούνταν όλοι και παρ'ολα αυτά ρίσκαραν από επιλογή για το κοινό καλό (κάποιοι αναγκάστηκαν και κάποιοι απλά δεν το φοβούνταν και τόσο και θεωρούν υπερβολή τον φόβο), παρόλα αυτά σε κάποιον που πέθανε θεωρώ ότι αξίζει η τιμή να πούμε μπράβο του και ότι θυσιάστηκε αντί να λέμε "τι να κάνουμε, παράπλευρη απώλεια, συμβαίνουν κι αυτά αλλά ήταν μία σε τόσες χιλιάδες". Γιατι για τους ανθρώπους της ήταν μία και μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , little lamb είπε:

 

Όπως λες κι εσύ όμως, χωρίς την επέμβαση η κακή έκβαση είναι δεδομένη. Όμως χωρίς το εμβόλιο (ή χωρίς το άστρα συγκεκριμένα) δεν είναι. Τέλος πάντων αν είναι ευαίσθητος γενικά δεν το ξέρω, μόνο τη συγκεκριμένη δήλωση είδα και μου φάνηκε κάπως.

Αν και δεν είμαι κι εγώ του γενικού "μπράβο" στους νέους, γιατί δεν είναι ότι το φοβούνταν όλοι και παρ'ολα αυτά ρίσκαραν από επιλογή για το κοινό καλό (κάποιοι αναγκάστηκαν και κάποιοι απλά δεν το φοβούνταν και τόσο και θεωρούν υπερβολή τον φόβο), παρόλα αυτά σε κάποιον που πέθανε θεωρώ ότι αξίζει η τιμή να πούμε μπράβο του και ότι θυσιάστηκε αντί να λέμε "τι να κάνουμε, παράπλευρη απώλεια, συμβαίνουν κι αυτά αλλά ήταν μία σε τόσες χιλιάδες". Γιατι για τους ανθρώπους της ήταν μία και μοναδική.

Η κάθε απώλεια για την οικογένειά της είναι μία και μοναδική. Δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.

Αντίστοιχα όμως, όταν λέμε ότι οκ άνοιξαν τα σχολεία ή τα καταστήματα ή η εστίαση και αναμένουμε μια μικρή αύξηση κρουσμάτων, αλλά ενισχύθηκαν και οι ΜΕΘ, οπότε μπρούμε να το διαχειριστούμε, τι λέμε επί της ουσίας: ότι μπορούμε να διαχειριστούμε περισσότερους ανθρώπους να παλεύουν για τη ζωή τους, σε μια μάχη που δεν είναι δεδομένο ότι θα κερδίσουν, γιατί το να υπάρχει διαθέσιμη ΜΕΘ, δεν σημαίνει ότι όποιος μπει εκεί θα βγει ζωντανός. ΑΠό την αρχή της πανδημίας έχουμε αποδεχτεί σιωπηρά ότι θα πεθαίνουν άτομα που για τις οικογένειές τους είναι μοναδικά, και άτομα που αλλιώς δεν θα είχαν πεθάνει. Κάθε μέρα στη χώρα μας μόνο, έχουμε κάποιες δεκάδες τέτοιες περιπτώσεις. Και η ένταση ή η χαλάρωση των μέτρων, δεν έχει στόχο να μην αρρωστήσει και να μην πεθάνει κανείς, έχει στόχο να μείνει αυτό απλώς σε διαχειρίσιμα νούμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...