Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts

7 hours ago, elemaxi said:

Λαμβάνοντας υπ' οψιν ότι το πιστοποιητικό νόσησης έχει τρίμηνη διάρκεια και στη περίπτωση επαναμόλυνσης δεν εκδίδεται καινούργιο. Το κράτος ουσιαστικά δεν αποδέχεται την νόσηση ως επαρκής ανοσία και σίγουρα στη περίπτωση τη δική σας που το παιδί νόσησε πριν έξι μήνες. Με αυτή τη λογική ναι, θέλει και δεύτερη δόση. Τουλάχιστον για τους ενήλικες αυτό ισχύει. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση για τα ανήλικα.  

Προφανώς για τα ανήλικα δεν ισχύει ότι για τους ενήλικες, πριν ένα μήνα που εμβολιάστηκε η οδηγία ήταν μία δόση, έτσι είχαν πει από το κέντρο εμβολιασμού, το ίδιο είχε πει και ο πνευμονολόγος του, ακόμα και για εξάμηνη νόσηση, το θέμα μου δεν είναι το πιστοποιητικό, το θέμα μου μη διακινδυνεύσει το παιδί μου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Προφανώς για τα ανήλικα δεν ισχύει ότι για τους ενήλικες, πριν ένα μήνα που εμβολιάστηκε η οδηγία ήταν μία δόση, έτσι είχαν πει από το κέντρο εμβολιασμού, το ίδιο είχε πει και ο πνευμονολόγος του, ακόμα και για εξάμηνη νόσηση, το θέμα μου δεν είναι το πιστοποιητικό, το θέμα μου μη διακινδυνεύσει το παιδί μου .

Καταλαβαίνω ότι το θέμα δεν είναι το πιστοποιητικό απλά έκανα αναφορά σ'αυτο για να δείξω το σκεπτικό των ειδικών. Και εφ' όσον η φυσική ανοσία είναι ανεπαρκής γιατί να ισχύει τελικά κάτι διαφορετικό για τα παιδιά; Γιατί να εμβολιαστούν τα παιδιά που έχουν νοσησει (προ εξαμήνου κ βάλε) με μια μόνο δόση τελικά;;  Θέλω να πω ότι μου φαίνεται πολύ πιο λογικός ο εμβολιασμός κ με τις δύο δόσεις. 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 9:03 ΠΜ, elemaxi είπε:

Καταλαβαίνω ότι το θέμα δεν είναι το πιστοποιητικό απλά έκανα αναφορά σ'αυτο για να δείξω το σκεπτικό των ειδικών. Και εφ' όσον η φυσική ανοσία είναι ανεπαρκής γιατί να ισχύει τελικά κάτι διαφορετικό για τα παιδιά; Γιατί να εμβολιαστούν τα παιδιά που έχουν νοσησει (προ εξαμήνου κ βάλε) με μια μόνο δόση τελικά;;  Θέλω να πω ότι μου φαίνεται πολύ πιο λογικός ο εμβολιασμός κ με τις δύο δόσεις. 

Μου κάνει εντύπωση που η φυσική ανοσία είναι ασθενέστερη αυτής του εμβολίου. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μου κάνει εντύπωση που η φυσική ανοσία είναι ασθενέστερη αυτής του εμβολίου. 

Και εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση !

Χθες μιλούσα με μία φίλη και μου είπε πως την προηγούμενη εβδομάδα φίλη της πήγε να εμβολιάσει το παιδί της το οποίο είχε νοσήσει και εκείνο καλοκαίρι , με την δεύτερη δόση και δεν την έκαναν της είπαν πως δεν πρέπει να την κάνει και πως η οδηγία είναι μία δόση. Έχω μπερδευτεί πολύ! Θα πάρω σήμερα τον παιδοπνευμονολόγο να δω τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μου κάνει εντύπωση που η φυσική ανοσία είναι ασθενέστερη αυτής του εμβολίου. 

 

Και μένα το ίδιο! Αυτό όμως ισχύει σύμφωνα με τους ειδικούς. Και μάλιστα μόνο στην Ελλάδα ισχύει η ανοσία για ένα τρίμηνο μετά από νόσηση ενώ π.χ. στην Ευρώπη είναι εξάμηνη. Επίσης εάν ξανα-νοσήσεις, δεν θεωρείται ότι έχεις επαρκής ανοσία αφού υποχρεούσαι σε εμβολιασμό νομίζω μετά από ένα μήνα.

Με αυτή τη λογική ξαναλέω γιατί στα παιδιά να ισχύει κάτι διαφορετικό;!

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 minutes ago, elemaxi said:

 

Με αυτή τη λογική ξαναλέω γιατί στα παιδιά να ισχύει κάτι διαφορετικό;!

Έλα ντε!!! Καμία λογική!

Θα σας ενημερώσω για το τι θα μου πει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα γενικά έχουν ανοίξει ραντεβού πλέον και σε εμβολιαστικα κέντρα για παιδιά όχι μόνο σε νοσοκομεία.

Αύριο θα εμβολιασουμε το γιο μου που είναι πέντε ετών με την πρώτη δόση, έχει εμπειρία καμία μαμά για παρενέργειες;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine8 said:

Καλημέρα γενικά έχουν ανοίξει ραντεβού πλέον και σε εμβολιαστικα κέντρα για παιδιά όχι μόνο σε νοσοκομεία.

Αύριο θα εμβολιασουμε το γιο μου που είναι πέντε ετών με την πρώτη δόση, έχει εμπειρία καμία μαμά για παρενέργειες;

Εμένα είχε έναν ελαφρύ πόνο στο χέρι,  και εκείνο το βράδυ κοιμήθηκε πιο εύκολα. Αυτό δεν είχε τίποτα άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Καλημέρα γενικά έχουν ανοίξει ραντεβού πλέον και σε εμβολιαστικα κέντρα για παιδιά όχι μόνο σε νοσοκομεία.

Αύριο θα εμβολιασουμε το γιο μου που είναι πέντε ετών με την πρώτη δόση, έχει εμπειρία καμία μαμά για παρενέργειες;

 

Μόνο λίγο πόνο στο χέρι, και στις δύο δόσεις, κάποιες ώρες μετά το εμβόλιο. Κράτησε λιγότερο από μέρα. Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...