Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Καλημέρα σας

έχω μία κορούλα 7 εβδομάδων και έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.

θα ήθελα να μιλήσω και με άλλες μανούλες που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα, αν υπάρχουν.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέννησα 18 Ιανουαρίου 2008. Στο μαιευτήριο την θήλαζα αποκλειστικά και μου έβγαζε γάλα από τη μύτη και το στόμα μετά τα γεύματα. όταν σαραντήσαμε της κάναμε υπέρηχο και έδειξε η παλινδρόμηση, και πάνω του μετρίου μάλιστα. ο παιδίατρος μου έδωσε οδηγίες.

το πρόβλημά μου είναι με το πηχτό γάλα. Άλλαξα 10 πιπίλες για να βρω ποια της ταιριάζει και κατέληξα στης Avent. Το γάλα, πήραμε στην αρχή το Almiron AR, δεν της άρεσε. Μετά το Guigoz AR, το οποίο το ψιλοπίνει με το ζόρι και με ενδιάμεσα κλάματα.

Έτσι έκανε και σε σας; Εμένα κάνει λες και της δίνω φάρμακο, αλλά όχι πάντα. Και δεν πίνει πάνω από 100ml, τη φορά.

Τρώει περίπου 5 γεύματα την ημέρα και δεν παίρνει τα κιλά που πρέπει.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites

Katerina - r καταρχην γεννησαμε την ιδια μερα 18/1 και κοριτσακι..Εγω ειχα και γουλιτσες που εβγαζε και φοβο για αλλεργια γιατι ειχε ο μπαμπας μικρος.Οποτε το υποαλλεργικο μας εκανε γουλιες και κολικους και τωρα μετα απο μια δυσκολη περιοδο προσαρμογης με δυσκοιλιοτητα καταληξαμε στο frisolac που ειναι και αυτο για ΓΟΠ το οποιο το πινει μια χαρα απ'οτι φαινεται...

Ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα και να βρειτε το σωστο γαλα.Πολυ παιδεμα το γαλα στα νεογεννητα.... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα 18 Ιανουαρίου 2008. Στο μαιευτήριο την θήλαζα αποκλειστικά και μου έβγαζε γάλα από τη μύτη και το στόμα μετά τα γεύματα. όταν σαραντήσαμε της κάναμε υπέρηχο και έδειξε η παλινδρόμηση, και πάνω του μετρίου μάλιστα. ο παιδίατρος μου έδωσε οδηγίες.

το πρόβλημά μου είναι με το πηχτό γάλα. Άλλαξα 10 πιπίλες για να βρω ποια της ταιριάζει και κατέληξα στης Avent. Το γάλα, πήραμε στην αρχή το Almiron AR, δεν της άρεσε. Μετά το Guigoz AR, το οποίο το ψιλοπίνει με το ζόρι και με ενδιάμεσα κλάματα.

Έτσι έκανε και σε σας; Εμένα κάνει λες και της δίνω φάρμακο, αλλά όχι πάντα. Και δεν πίνει πάνω από 100ml, τη φορά.

Τρώει περίπου 5 γεύματα την ημέρα και δεν παίρνει τα κιλά που πρέπει.

 

θα σου πω τι εκανε ο μικρος μου, πηχτο γαλα δεν το πινε με τιποτα

δεν ειχαμε εντονη παλιδρομηνση και ο παιδιατρος μου εσωσε υποαλλεργικο γαλα almiron πεπτι αν θυμαμαι καλα......

αυτο το επινε μια χαρα, οταν λες δεν παιρνει σωστο βαρος? ο παιδιατρος στο ειπε? εμενα οσο τον βασανιζε η παλινδρομηση επινε 60 ml

στο τελος καναμε θεραπεια με φαρμακο.

σου λεω απλα την ιστορια μου :D

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 μου παιδια είχαν παλινδρόμηση, ο 2ος γιος σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο, έτρωγε και έκανε τουλάχιστον 3 φορες εμετος/γουλιες (μεγαλες) μετα το φαγητο. Αλλάξαμε περιπου όλα τα γάλατα.

Μόλις έδωσα frisomel comfort, τελειωσαν ΟΛΑ

το έχετε δοκιμάσει,΄ουτε παλινδρομηση ουτε πονακια-ποτε

εμενα παντως με έσωσε

είναι γαλα με χαρουπαλευρο ειδικα γιαυτην την δουλεια (για παλινδρομηση) αν διαβασετε στο ιντερνετ θα δειτε σχετικα θεματα

 

δεν κανει κακο να δοκιμασεις ένα άλλο γαλα, πάρε να δεις

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θυμίζεις!!!

 

Από γάλατα δεν ξέρω καθόλου γιατί θήλαζα αποκλειστικά.

 

Θα ταλαιπωρηθείτε λίγο τώρα αλλά το καλό είναι ότι όσο περνάει

ο καιρός η παλινδρόμηση καλυτερεύει.

 

Μην ξεχνάς να της έχεις πάντα το στρωματάκι λίγο ανασηκωμένο.

:D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

από

http://health.ana-mpa.gr/articleview3.php?id=1919

 

 

Ο Καθηγητής Παιδιατρικής του Πανεπιστημίου των Βρυξελλών Yvan Vandenplas ανέλυσε το θέμα «Αντιμετώπιση των αναγωγών στα βρέφη», το οποίο είναι ένα από τα πιο συχνά αίτια μειωμένης βρεφικής ανάπτυξης. Ο Καθηγητής Vandenplas που θεωρείται αυθεντία στο θέμα των αναγωγών, ανέφερε ότι «οι αναγωγές συμβαίνουν συχνά στους πρώτους μήνες της ζωής, με ένα ποσοστό 70% των βρεφών ηλικίας 4 μηνών να κάνουν αναγωγές τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι αντιμετώπισης ανάλογα με τη σοβαρότητα, μεταξύ των οποίων και η θέση του βρέφους. Η πρηνής και η αριστερή πλάγια θέση του βρέφους έδειξαν να μειώνουν τον αριθμό και τη διάρκεια των αναγωγών. Όσον αφορά τη διατροφική αντιμετώπιση, τα βρεφικά γάλατα με πηκτικά μειώνουν τη συχνότητα και σοβαρότητα των αναγωγών. Πηκτικοί παράγοντες που χρησιμοποιούνται είναι το χαρουπάλευρο, δημητριακά και άμυλο από ρύζι, πατάτα, καλαμπόκι, κ.α.». Καταλήγοντας, ο καθηγητής Vandenplas τόνισε ότι «αν λάβουμε υπόψη την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητά τους στη μείωση των αναγωγών, τα γάλατα με πηκτικά αποτελούν ένα πολύτιμο πρώτο μέτρο ανακούφισης των βρεφών από τις αναγωγές. Για διατροφικούς λόγους, τα εμπορικά αντιαναγωγικά γάλατα είναι προτιμότερα από την προσθήκη πηκτικών στο γάλα. Τα αντιαναγωγικά γάλατα με χαρουπάλευρο αξιολογούνται ως τα καλύτερα».

 

ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΑΝΑΓΩΓΙΚΟ ΜΕ ΧΑΡΟΥΠΑΛΕΥΡΟ,

εγω παντως σωθηκα

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω δεν παίρνει το κανονικό της βάρος εννοώ ότι δεν παίρνει τα 30γρ. την ημέρα που μας είπε ο παιδίατρος ότι πρέπει να παίρνει ή έστω τα 200γρ. την εβδομάδα.

Αυτό το γάλα δεν το έχω δοκιμάσει.

Αυτό που με κουράζει ψυχολογικά είναι το πως κάνει την ώρα που τρώει. Ερχεται η ώρα για φαγητό και με πιάνει το στομάχι μου.

Πίνει 3 γουλιές βάζει τα κλάματα. πίνει άλλες τρεις πάλι κλάμα.

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν κλαίει επειδή δεν της αρέσει το γάλα ή επειδή έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος της και πονάει.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λέω δεν παίρνει το κανονικό της βάρος εννοώ ότι δεν παίρνει τα 30γρ. την ημέρα που μας είπε ο παιδίατρος ότι πρέπει να παίρνει ή έστω τα 200γρ. την εβδομάδα.

Αυτό το γάλα δεν το έχω δοκιμάσει.

Αυτό που με κουράζει ψυχολογικά είναι το πως κάνει την ώρα που τρώει. Ερχεται η ώρα για φαγητό και με πιάνει το στομάχι μου.

Πίνει 3 γουλιές βάζει τα κλάματα. πίνει άλλες τρεις πάλι κλάμα.

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν κλαίει επειδή δεν της αρέσει το γάλα ή επειδή έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος της και πονάει.

 

εχω περασει αμετρητα ξενυχτια με τα προβληματα που αναφερεις......

εχεις σκεφτει να παρεις μια δευτερη γνωμη απο αλλον παιδιατρο?

στο λεω γιατι εγω με την πρωτη παιδιατρο που ειχα δεν εβγαζα ακρη.....

σκεψουτο και αν θες σου στελνω πμ με το τηλ του παιδιατρου που εχω τωρα,τον συστηνω αναπιφυλακτα,ο ανθρωπος με επαιρνε απο μονος του τηλ να δει πως παει το μωρο και αν τρωει......

Link to comment
Share on other sites

biky μου ευχαριστώ, αλλά και σε άλλον παιδίατρο να πάω το μόνο που θα μου πει είναι να δοκιμάσω άλλο γάλα.

ξέχασα να αναφέρω ότι της δίνω 3 φορές την ημέρα ένα σιρόπι το epadoren μετά το φαγητό.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites

και μεις αυτο το σιροπι πιναμε

στην αρχη 3 φορες ανα 8ωρο δηλαδη

και μετα αφου ειδαμε οτι ο μικρος ειχε πονο και γκρινια καναδυο ωρες πριν απο το φαρμακο το βαλαμε ανα 6ωρο την ιδια ποσοτητα φαρμακου ομως αν παιρνει δηλαδη 5ml τωρα στο συνολο της μερας να συνεχεισει να περνει 5ml

ρωτα και αυτο τον παιδιατρο σου :wink:

και ρωτα και για υποαλλεργικο γαλα .....

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσαμε και υποαλλεργικό γάλα το S26 HA, το οποίο δεν είναι πηχτό και το έπινε λίγο καλύτερα από το guigoz αλλά δεν της έκανε καλό στην παλινδρόμηση.

Τώρα με το πηχτό, το guigoz ar, δεν μας έχει βγάλει πάλι γουλιές ή εμετό, αλλά δεν αντέχω αυτό το κλάμα όση ώρα τρώει.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites

.....Δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν κλαίει επειδή δεν της αρέσει το γάλα ή επειδή έχει ερεθιστεί ο οισοφάγος της και πονάει.....

 

είδες που δεν έχεις καλο γιατρο.

Οισοφ.παλινδρομηση δεν σημαινει οτι ποναει ο οισοφαγος της, αλλά ότι στον οισοφαγο υπάρχει ένας σφιγκτηρας όπου περναει το γαλα/φαι και είναι χαλαρος. Ολοι οι άνθρωποι τον έχουμε, απλά στα μωρά πρεπει να πανε 6-7 μηνων για να σφίξει, εξ' ου και μετα απο 7 μηνες περνανε όλα.

μαλλον ποναει το στομαχακι του, το βαραινει το γαλα, μην νομιζεις εχει ταλαιπωρηθει και αυτο

δεν ειναι κακο να παρεις μια 2η γνωμη γιατρου

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η κορη μου ειναι τωρα 15 μηνων και ειχαμε και εμεις παλινδρομηση.και εμενα μου φαινοταν οτι δεν τις αρεσε το γαλα αλλα μαλλον δεν ηταν αληθεια .παρε ενα γαλα αναγωγης αλλα μην της το αλλαζεις συνεχεια την καλυτερευση θα την δεις με τον καιρο και οχι αμεσως.το προβλημα με τις πιπιλες το ειχα και εγω παρε μια για μεγαλυτερα μωρα εγω ετσι ειχα κανει.και επισης το κουναγα πολυ ωρα.κανε υπομονη μην σου γινει αγχος το ταισμα .θα το ξεπερασει.μα εισαι ηρεμη

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά αγχώνομαι λόγω απειρίας. νομίζω ότι στο τέλος θα καταλήξω με έλκος στομάχου και η κόρη μου θα είναι μια χαρά.

Μία νέα μαμά...

Link to comment
Share on other sites

.....παρε ενα γαλα αναγωγης ........το προβλημα με τις πιπιλες το ειχα και εγω παρε μια για μεγαλυτερα μωρα εγω ετσι ειχα κανει.και επισης το κουναγα πολυ ωρα.κανε υπομονη μην σου γινει αγχος το ταισμα .θα το ξεπερασει.μα εισαι ηρεμη

 

η αληθεια ειναι πως μια ταλαιπωρια την περνας, θελει υπομονη.

 

Εγω άλλαξα το γαλα , όπως ανεφερα προηγουμενως και είχα κανει παραπανω τρυπες στην θηλη της πιπιλας να παιρνει αερα και δεν την εσφιγα πολυ στο μπιμπερο, σε περιπτωση που έσταζε εβαζα ενα πανακι απο κατω

 

συμφωνω με την αντα

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ο οισοφαγος ποναει απο τους συχνους εμετους αποοτι θυμαμαι.....

κανω λαθος?

 

αυτο ναι, όχι ομως απο την καθε αυτου παλινδρομηση

 

σωστα :wink:

να σε ρωτησω κατι, τι βαρος εχει το μωρακι και ποσο μηνων ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ο οισοφαγος ποναει απο τους συχνους εμετους αποοτι θυμαμαι.....

κανω λαθος?

 

αυτο ναι, όχι ομως απο την καθε αυτου παλινδρομηση

 

σωστα :wink:

να σε ρωτησω κατι, τι βαρος εχει το μωρακι και ποσο μηνων ειναι τωρα?

 

 

το δικο μου το μωρακι πλέον ειναι 2,5 χρονων

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινα νομιζω πως τα κιλα της ειναι μια χαρα.

Παντως πιστευω πως πρεπει να βρεις το καταλληλο γαλα.

Αν δεις οτι η γιατρος δεν σου το αλλαζει καντο μονη σου.

Εμενα σε καποια φαση με το αλμιρον το επινε και την επινε.

Φωναζε , τσιριζε και αναγωγες. Μετα πηραμε το frisolac comfort δεν πονουσε ειχε δυσκοιλια περιμεναμε δεκα μερες για να στρωσει. Και δειχνει να παει

καλα. Τουλαχιστον απο αποψη πονων και αναγωγων. Ποναει λιγοτερο.

Παντως ημουν αποφασισμενη να το αλλαξω αν δεν εβλεπα διαφορα

ακομα και αν δεν μου λεγε η γιατρος. Και το χουν κανει πολλες μαμαδες.

Τα γαλατα προσφερουν ολα τα ιδια στα μωρακια απλα αλλαζουν καποια συστατικα και ειναι αυτα που τα διαχωριζει σε Υ/Α, για παλλινδρομηση κοκ.

Ειναι μεχρι να βρεις αυτο που ταιριαζει στο μωρακι. Εχω ακουσει περιπτωσεις που αλλαξαν μεχρι και 8 γαλατα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...