Recommended Posts

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΓΑΛΑ (ΑΛΜΙΡΟΝ) ΣΕ ΑΛΜΙΡΟΝ ΑΡ ΕΠΕΙΔΗ Η ΜΠΕΜΠΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ. ΤΙ ΘΗΛΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ. ΕΧΩ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ CHICCO.

Διαφημίσεις

καταρχας ποσο ειναι το μωρακι σου? και η δικια μου ειχε παλινδρομηση και επερνε αντιαναγωγικο καταρχας απο οτι ξερω ρωτωντας 3 διαφορετικους παιδιατρους θηλες ανατομικες που εχουν την ανατομια της θηλης του στηθους ειναι μονο της NUK και μαλιστα το καουτσουκ και οχι σιλικονης. η σιλικονη ειναι πολυ σκληρη. 2ο:την θηλη θα της ανοιξεις τρυπες ετσι ωστε οι σταγονες που θα πεφτουν να μην μπορεις να τις μετρησεις στο αντιαναγωγικο γαλα που ειναι πιο πυχτο εγω πηρα συμφωνα παντα με τις οδηγιες παιδιατρου μια συγιγγα 5αρα καις πολυ καλα την βελονα και μεγαλωνεις τις ηδη υπαρχουσες τρυπες να ρεει το γαλα.φυσικα μετα το καψιμο εννοειται πλυσιμο και αποστειρωση .πιστευω να σε βοηθησα λιγο.

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια εδώ αλλά είμαι μαμά δύο κοριτσιών. 2 χρονών και κάτι και ενός βρέφους 7 εβδομάδων. Δίνω στο μωράκι μου το frezylac ar λόγο παλινδρόμησης. Έχω μπιμπερο dr brown με θηλή 0+, το γάλα αυτό είναι τόσο παχύρευστο που δεν περνάει με τίποτα από την τρύπα επομένως προσπάθησα να ανοίξω κι άλλο την τρύπα με αποτέλεσμα να τρέχει πολύ γρήγορα και όχι σταγόνα σταγόνα, περιμένω να μου έρθουν οι θηλές από 3+ αλλά φοβάμαι ότι και με αυτές θα δυσκολευτεί απλός δεν ήθελα να πάμε κατευθείαν σε θηλές 6+. Πείτε μου τι μπιμπερο και τι θηλές χρησιμοποιείται όσες ξέρετε από παχύρευστο γάλα. Το μωράκι μου είναι 7 εβδομάδων και προς το παρόν πίνει από τις θηλές που άνοιξα και αδειάζει 150 μλ σε 2 λεπτά 

Γειά  σας 

δείτε και εδώ 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς. Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ Ευχαριστούμε

On 20/1/2022 at 6:02 ΜΜ, Marina K.. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια εδώ αλλά είμαι μαμά δύο κοριτσιών. 2 χρονών και κάτι και ενός βρέφους 7 εβδομάδων. Δίνω στο μωράκι μου το frezylac ar λόγο παλινδρόμησης. Έχω μπιμπερο dr brown με θηλή 0+, το γάλα αυτό είναι τόσο παχύρευστο που δεν περνάει με τίποτα από την τρύπα επομένως προσπάθησα να ανοίξω κι άλλο την τρύπα με αποτέλεσμα να τρέχει πολύ γρήγορα και όχι σταγόνα σταγόνα, περιμένω να μου έρθουν οι θηλές από 3+ αλλά φοβάμαι ότι και με αυτές θα δυσκολευτεί απλός δεν ήθελα να πάμε κατευθείαν σε θηλές 6+. Πείτε μου τι μπιμπερο και τι θηλές χρησιμοποιείται όσες ξέρετε από παχύρευστο γάλα. Το μωράκι μου είναι 7 εβδομάδων και προς το παρόν πίνει από τις θηλές που άνοιξα και αδειάζει 150 μλ σε 2 λεπτά 

Με 3+ θα είσαι ΟΚ προς το παρόν, αλλά πάρε και 6+ να έχεις.

Ειχα το ίδιο θέμα, πάντα παίρνεις ένα μέγεθος μεγαλύτερο από την ηλικία.

Στην μετάβαση παίρνει λίγο χρόνο το μωρό να συνηθίσει την καινούργια ροή αλλά με υπομονή θα τα καταφέρετε. Θέλει λίγο trial and error για να το βρείτε.

150 ml σε 2’ είμαι παρα πολύ γρηγορα για παιδί με παλινδρόμηση.

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Με 3+ θα είσαι ΟΚ προς το παρόν, αλλά πάρε και 6+ να έχεις.

Ειχα το ίδιο θέμα, πάντα παίρνεις ένα μέγεθος μεγαλύτερο από την ηλικία.

Στην μετάβαση παίρνει λίγο χρόνο το μωρό να συνηθίσει την καινούργια ροή αλλά με υπομονή θα τα καταφέρετε. Θέλει λίγο trial and error για να το βρείτε.

150 ml σε 2’ είμαι παρα πολύ γρηγορα για παιδί με παλινδρόμηση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Τελικά όντως οι θηλές 3+ είναι εντάξει προς το παρόν και πρόσθεσα στην παραγγελία και άλλες 4 θηλες 6+ να έχω. Είχα σκάσει δύο μέρες που το παιδί έπινε έτσι αλλά στην περιοχή μου έψαξα παντού για τέτοιες θηλές και δεν είχε κανείς. Οπότε έπρεπε να περιμένω την παραγγελία μου και το μωράκι μου πια είναι χαλαρό.

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.. ως πιο παλιές μανούλες.. έχω ένα μωρό 2,5 μηνών. Έχει παλινδρόμηση και η γιατρός μας χορηγεισαι το algoral. Ξεκίνησα να το χορηγώ μέσα σε θηλή από μπιμπερο.. αλλά πλέον το μωρό μου δεν το τραβάει.. έχετε κάποιον άλλον τρόπο στο νου σας; Με σύριγγα το φτύνει.. πώς αλλιώς θα μπορούσα να το χορηγώ;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Xrysoval,
        Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Ευχομαι υγεία και να γεμίσουν όλες οι κοιλίτσες μπεμπάκια. Δημιουργώ νέο θέμα γιατι δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο για την ηλικία του μικρού μου! Δυστυχως σχεδόν 4 ετών και πάσχουμε ακόμα από σοβαρή παλλινδρόμηση από νεογέννητο. Ήταν και κρυφή και το μπεμπάκι υπέφερε χωρίς να ξέρουμε τι έχει το ανακαλύψαμε κάπου στο 3ο μήνα. Μέχρι 1,5 έτους έπινε epadoren ώσπου το σταματήσαμε γιατί η γιατρός είπε ότι δεν έχει νόημα. 7 μηνών έκανε phμετρία στο νοσοκομέιο. Του έβαλαν σωληνάκια από τη μυτη μέχρι το στομάχι και για 24 ώρες παρακολουθούσαμε τα γαστρικά υγρά και την οξύτητα τους. Τότε είχε βγει καλή. Επιπρόσθετα έκανε και υπέρηχο με λήψη σκιαγραφικού για να αποκλείσουμε τυχόν ανατομική ανωμαλία όπως και έγινε. Να προσθέσω επίσης ότι εχει αλλεργιές ίσως σε ρινίτιδες κλπ όχι σε φαγητό η γάλα. Σημαντικό να πω ότι θήλασε σχεδόν ως τα 3 ετη!!!!!! Το πρόβλημα έιναι ότι με τα χρόνια ενώ περιμέναμε να διορθωθει δεν έχει συμβει! Γενικά είναι ένα δύσκολο παιδάκι στο φαγητό και στον ύπνο. Προσφάτως αρχίζει να στρώνει σε αυτά. Από το Σεπτεμβρη που αρχίσαμε παιδικό με τις ιωσεις η κατάσταση χειροτέρεψε πολύ. Βήχας, παλλινδόμηση, εμετοί! Και κάπως έτσι μας πήγε όλος ο χειμωνας! Με το που θα τρέξει θα χοροπηδήσει λίγο αμέςως ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο της παλλινδρόμησης γλου γλου γλου να ανεβαινει στο λαιμο και μετά βήχας! Η παιδογαστρεντερολόγος θέλει να τον βάλει πάλι για πεχαμετρία αλλά πώς θα κάτσει ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία??? Καμία εμπειρία από μανούλα που η παλλινδρόμηση άργησε να περάσει??? Ευχαρις΄τω και συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα!
      • Από aglaia,
        http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53c_2006/6.pdf

Σας μεταφέρω μέρος της μελέτης της Ε. Ρώμα-Γιαννίκου, που είναι μια καλή κριτική και αξιολόγηση των συνηθισμένων πρακτικών των παιδιάτρων.

...Ο στόχος της θεραπείας, όταν μάλιστα αφορά σε βρέφη και μικρά παιδιά, είναι να υπάρξει ισορροπία μεταξύ της βελτίωσης των συμπτωμάτων και των επιπλοκών από την ίδια τη θεραπεία.

Είναι βέβαιο ότι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση υπερθεραπεύεται, επειδή τα συμπτώματα είναι συχνά και μη ειδικά, ενώ δυστυχώς δεν υπάρχει αξιόπιστη διαγνωστική δοκιμασία.

Η αντιμετώπιση περιλαμβάνει 3 σκέλη (πίνακας 10): τη μη φαρμακευτική, όπως είναι οι οδηγίες σιτίσεως, η θέση και τα ειδικά γάλατα, τη φαρμακευτική και τη χειρουργική.

Φάρμακα χρειάζονται μόνο στη βαριά παλινδρομική νόσο και λιγότερο συχνά στην ήπια και μέτρια. Πολλή συζήτηση έχει γίνει για τη θέση που πρέπει να τοποθετείται το βρέφος. Οι μελέτες με pΗ-μετρία άλλαξαν τις απόψεις που υπήρχαν παλαιότερα. Βρέθηκε (πίνακας 11) ότι η υπερυψωμένη θέση αυξάνει την παλινδρόμηση, όπως επίσης η ύπτια και η δεξιά πλάγια. Εξακολουθεί και ισχύει το πλεονέκτημα της πρηνούς υπερυψωμένης και πρηνούς οριζόντιας θέσης για τη μείωση της ΓΟΠ, αλλά ο κίνδυνος του αιφνιδίου θανάτου στερεί τα βρέφη από το πλεονέκτημα αυτής της θέσης. Η αριστερή πλάγια επίσης μειώνει τη ΓΟΠ. Παρʼ όλα αυτά, πολύ συχνά τοποθετούνται τα βρέφη στα καρεκλάκια ως βασικό μέρος της θεραπείας (εικόνα 2).

Ο όγκος και το είδος του γάλατος επηρεάζουν τη ΓΟΠ. Αυξημένος όγκος και αυξημένη ωσμωτικότητα την αυξάνουν, ενώ το υποαλλεργικό γάλα με πεπτίδια μειώνει τη ΓΟΠ. Τα γάλατα με πηκτικές ουσίες (AR) μειώνουν τις αναγωγές, αλλά αυξάνουν την έκθεση του οισοφάγου στο οξύ. Είναι
        γνωστές σε όλους οι οδηγίες για τη μη φαρμακευτική αγωγή, όπως είναι τα συχνά μικρά γεύματα, συχνό ρέψιμο, όχι άσκοπες αλλαγές γαλάτων, όχι
        πίεση στην κοιλιά μετά τη σίτιση, όχι κάπνισμα στο δωμάτιο του βρέφους και οπωσδήποτε όχι διακοπή του μητρικού θηλασμού, γιατί η παλινδρόμηση είναι λιγότερη στα θηλάζοντα.

Τα τελευταία χρόνια, η αγορά κατακλύσθηκε από τα λεγόμενα
        γάλατα για την παλινδρόμηση (AR). Δυστυχώς, η ονομασία τους και μόνο συχνά αποτελεί σχεδόν «επιτακτικό καθήκον» στον ασκούντα παιδίατρο μόλις υποψιασθεί ή διαγνώσει ΓΟΠ να τα χορηγήσει, ακόμα και θυσιάζοντας το μητρικό γάλα.
        (εδώ θα ήθελα να προσέξετε τα εισαγωγικά...)

Είναι όμως χωρίς παρενέργειες τα γάλατα αυτά; Στον πίνακα 12 φαίνονται τα οφέλη αλλά οι παρενέργειες, που είναι πολύ περισσότερες κυρίως στα νεογνά, πρόωρα και νεαρά βρέφη. Συνήθως μειώνουν τους εμέτους και εφησυχάζουν γονείς και γιατρό, όμως δε μειώνουν την παλινδρόμηση στον οισοφάγο.

Χρειάζονται οι αναγωγές γάλατα με πηκτικά; Ναι, όταν το βρέφος δεν παίρνει βάρος, παρά το γεγονός ότι λαμβάνει αρκετό γάλα, δηλαδή όταν η
        στασιμότητα βάρους οφείλεται στη μεγάλη απώλεια εμεσμάτων.

Οπωσδήποτε δεν χορηγούνται σε βρέφη με οισοφαγίτιδα, αναπνευστικά προβλήματα, πρόωρα και νεογνά και όταν υπάρχει αλλεργία στα πηκτικά. Η Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διατροφής εκφράζει σαφώς την άποψή της για τη μείωση της κατάχρησης και την αποφυγή της χρήσης τους όταν υπάρχει πιθανότητα παρενεργειών.

....
      • Από LK!,
        Το μωρό μου γεννήθηκε πρόωρο 1000gr, έμεινε 2 μήνες στη ΜΕΝΝ όπου τρεφοταν αποκλειστικά με δικό μου γάλα με μπιμπερό. Όταν το πήρα σπίτι, τον πρώτο μήνα της αντλουσα και του έδινα το δικο μου γάλα με μπιμπερό. Στη συνέχεια δοκίμασα τον θηλασμό και πέτυχε, χωρίς να δίνω καν συμπλήρωμα, δλδ έτρωγε μόνο από το στήθος. Θηλάζω ήδη 3 μήνες, αλλά στη χθεσινή επίσκεψη στον γιατρό μου είπε ότι το βάρος που πήρε είναι πολύ λίγο και πρέπει να δίνω από σήμερα μόνο μπιμπερό για να καταγράφω πόσο τρώει το μωρό. Ευτυχώς έχω κρατημένο στην κατάψυξη δικό μου γάλα, οπότε σε συνδυασμό με τις αντλήσεις που θα κάνω, θα ταΐζω το μωρό. Η αλήθεια είναι ότι το μωρό τον τελευταίο μήνα δεν παίρνει καλό βάρος. Είναι 4μιση μηνών διορθωμένη ηλικία (χρονολογική 7 μηνών) και ζυγίζει 5360gr. Βρέχει αρκετές πάνες, κάνει κενώσεις με σωστή υφή και χρώμα, είναι ευδιάθετη, την ταΐζω κάθε 2μιση με 3 ώρες όλο το 24ωρο, το στήθος μου φαίνεται να έχει γάλα όταν το πατάω... Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.... Είμαι πολύ στενοχωρημένη... Θα αντλώ και θα δίνω δικό μου, αλλά θα χάσω αυτή την επαφή με το παιδί... Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά ψάχνω παρηγοριά... 
      • Από AFRODITI,
        Καλή σας μέρα,
        υποβάλλω αυτή την ερώτηση εκ μέρους μιας φίλης μου μητέρας ενός κοριτσιού 12 μηνών. Θηλάζει το μωρό της αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε και συνέχισε με τη προσθήκη στερεών τροφών. Η μικρή δεν παίρνει μπιμπερό, χυμό και νερό πίνει είτε με το κουταλάκι είτε λίγες γουλιές από το ποτήρι. Η φίλη μου επιθυμεί να αποθηλάσει. Προσπάθησε να της δώσει ξένο γάλα από ποτήρι ή με κουταλάκι, αλλά ενώ η μικρή το πίνει, αρνείται να αντικαταστήσει με αυτό το πρωινό γεύμα γάλακτος. (Το ίδιο συμβαίναι και με το βραδυνό, αλλά αν είναι πολύ κουρασμένη μπορεί να κοιμηθεί χωρίς να αναζητήσει το στήθος της μαμάς.) Υπάρχει κάποια μαμά που να έχει παρόμοια εμπειρία?
        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
      • Από annastasia,
        Ήθελα να ρωτήσω το εξής... ως τώρα ο μικρός μας πίνει στη διάρκεια της ημέρας το νεράκι του κανονικά στο ποτηράκι (το ειδικό με το στόμιο) και το γάλα στο μπιμπερό... Θεωρώ πως καλό είναι σιγά σιγά τα "πειραματιστούμε" και με το γάλα σε ποτήρι. Πήρα ένα training kit της Avent από το Mothercare το οποίο είναι σα μπιμπερό πλαστικό με χερουλάκια και έχει ένα αντίστοιχο στόμιο με το ποτηράκι που πίνει το νερό. Η διαφορά όμως είναι πως το στόμιο αυτό έχει τρεις τρυπούλες αντί για μια που έχει το ποτήρι του... οπότε με το που του έβαλα το γάλα εκεί πήγε να πνιγεί ο καημένος, του ήρθε μονορούφι πολύ γάλα κατά πως φαίνεται! Μετά δεν ήθελε να συνεχίσει και του έβαλα ξανά το γάλα στο μπιμπερό για να το πιει... καμιά ιδέα για το μεταβατικό αυτό στάδιο; Γνωρίζετε κάτι στην αγορά που να μπορεί να βοηθήσει, ώστε να αποχωριστούμε το μπιμπερό σιγά σιγά;
        Ευχαριστώ προκαταβολικά!

• Από xazobabas,
        Η 2,5 μηνων κορη μου δεν θελει με τιποτα
        το μπιμπερο ουτε με μητρικο ουτε με ξενο γαλα
        την εχουμε αφησει και 6 ωρες αταιστη αλλα τιποτα
        τι μπορουμε να κανουμε?
        επισης ουτε πιπιλα παιρνει
      • Από nea mamaka,
        Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 10ΗΜΕΡΩΝ.
        ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΤΡΥΠΟΥΛΑ, ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
        ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ;
        ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ; ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ ΚΑΡΦΙΤΣΑ;