Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλασμός σε μωρό που δεν παίρνει μπιμπερό. 6 -12 μηνών 1 έτους


AFRODITI

Recommended Posts

Καλή σας μέρα,

υποβάλλω αυτή την ερώτηση εκ μέρους μιας φίλης μου μητέρας ενός κοριτσιού 12 μηνών. Θηλάζει το μωρό της αποκλειστικά από τη μέρα που γεννήθηκε και συνέχισε με τη προσθήκη στερεών τροφών. Η μικρή δεν παίρνει μπιμπερό, χυμό και νερό πίνει είτε με το κουταλάκι είτε λίγες γουλιές από το ποτήρι. Η φίλη μου επιθυμεί να αποθηλάσει. Προσπάθησε να της δώσει ξένο γάλα από ποτήρι ή με κουταλάκι, αλλά ενώ η μικρή το πίνει, αρνείται να αντικαταστήσει με αυτό το πρωινό γεύμα γάλακτος. (Το ίδιο συμβαίναι και με το βραδυνό, αλλά αν είναι πολύ κουρασμένη μπορεί να κοιμηθεί χωρίς να αναζητήσει το στήθος της μαμάς.) Υπάρχει κάποια μαμά που να έχει παρόμοια εμπειρία?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Πολύ καλή μου φίλη και συνάδελφος έχει ένα κοριτσάκι 14 μηνών.Το παιδάκι έχει ύψος 80 εκατοστά και βάρος 11 κιλά.Τρώει καλά στερεές τροφές αλλά θηλάζει αρκετές φορές, πρωί , απόγευμα, βράδυ και κατά την διάρκεια της νύχτας 1-2 φορές.Δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα.Η φίλη μου θέλει να αποθηλάσει αλλά η μικρή απαιτεί με κλάματα και φωνές.Τι να κάνει?Σαυτές τις περιπτώσεις το κόβεις μαχαίρι ή πας σταδιακά?Η φίλη μου στενοχωριέται πολύ.Χθες το βράδυ την ξεγέλασε με πιπίλα, αλλά τελικά της έδωσε στήθος.Είναι 2-3 μέρες που προσπαθεί να αποθηλάσει και δεν το καταφέρνει.Δεν πίνει και ξένο και ανησυχεί.Τι συμβουλεύετε?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή μου φίλη και συνάδελφος έχει ένα κοριτσάκι 14 μηνών.Το παιδάκι έχει ύψος 80 εκατοστά και βάρος 11 κιλά.Τρώει καλά στερεές τροφές αλλά θηλάζει αρκετές φορές, πρωί , απόγευμα, βράδυ και κατά την διάρκεια της νύχτας 1-2 φορές.Δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα.Η φίλη μου θέλει να αποθηλάσει αλλά η μικρή απαιτεί με κλάματα και φωνές.Τι να κάνει?Σαυτές τις περιπτώσεις το κόβεις μαχαίρι ή πας σταδιακά?Η φίλη μου στενοχωριέται πολύ.Χθες το βράδυ την ξεγέλασε με πιπίλα, αλλά τελικά της έδωσε στήθος.Είναι 2-3 μέρες που προσπαθεί να αποθηλάσει και δεν το καταφέρνει.Δεν πίνει και ξένο και ανησυχεί.Τι συμβουλεύετε?

 

 

Έχω ένα κοριτσάκι 20,5 μηνών και "ήθελα" να έχω αποθηλάσει... Η προσωπική μου εμπειρία :

Στους 18 μήνες προσπάθησα να αποθηλάσω σταδιακά, ενώ η μικρή θήλαζε από 4 έως 7 φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας. (Σίγουρα πρωϊ, μεσημέρι, βράδυ και οι υπόλοιπες κατά τη διάρκεια της νύχτας).

Προσπάθησα εντατικά τον Αύγουστο που ήμασταν στο εξοχικό, παρέα με την μητέρα μου. Ξεκίνησα σταματώντας τον πρωϊνό θηλασμό. αντικαθιστώντας τον με πρωϊνό (ψωμάκι-τυράκι-ντοματούλα, γάλα με δημητριακά ολικής, αυγό με τυράκι και ντοματούλα, λουκουμά από το φούρνο κλπ). Ωραία, λέω, καλά τα πήγαμε ως εδώ...

Λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο. Ανεβάζει πυρετό για 3 ημέρες, πάμε πίσω από εκεί που ξεκινήσαμε.

Δεύτερη προσπάθεια, ξανά από την αρχή, να κόψουμε τον πρωϊνό θηλασμό, τα καταφέραμε, φεύγουμε διακοπές, παθαίνει γαστρεντερίτιδα, άντε πάλι στο μεμέ όλη μέρα.

Για να μη σου τα πολυλογώ, όσες φορές προσπάθησα να μειώσω γεύματα, η μικρή αρρώστησε και επέμενε περισσότερο στο στήθος. Και είμαστε αυτή τη στιγμή στα ίδια. Εγώ να θέλω να αποθηλάσω αλλά εκείνη να κολάει. Τον βίαιο αποθηλασμό τον απορρίπτω για τη μικρή μου.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

 

Σαυτές τις περιπτώσεις το κόβεις μαχαίρι ή πας σταδιακά?Η φίλη μου στενοχωριέται πολύ.

 

Αν για κάποιο λόγο, οι ανάγκες της μητέρας έχουν προτεραιότητα σε σχέση με τις ανάγκες του παιδιού, τότε η μητέρα αποφασίζει τι θα κάνει και πώς θα το κάνει.

 

Ο σταδιακός αποθηλασμός είναι πάντοντε καλύτερος για το μωρό αλλά είναι εφικτός μόνο αν η μητέρα είναι πρόθυμη να κάνει κάτι τέτοιο. Αν η μητέρα δεν είναι πρόθυμη, δεν μπορεί κανείς να την πιέσει να κάνει κάτι που δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλημερα κορίτσια και συγνωμη εαν απευθύνομαι σε λάθος τοπικ.

Ο μικρουλης μας ειναι τωρα 10 μηνων.Θηλαζουμε απο μωρακια.Σε ολη αυτην την διαρκεια εχει πιει ας πουμε 10 μπιμπερο ξενο γαλατακι οταν τον ειχε η μανα μου αλλα γενικα τουςτελευταιους 3-4 μηνες μονο θηλασμος.Χθες τον αφησα στην μανα μου να βγοουμε λιγο εξω μ ετον αντρα μου γιατι απο τον εγκλεισμο θα παθαιναμ ετιποτα...και ομικρος λεει δεν ηθελε ουτε νατο δει το μπιμπερο...Υπαρχει περιπτωση ναμην του αρεσει το συγκεκριμενο γαλα???θελω πολυ νατου μαθω ν απινει και λιγο ξενο γιατι χρειαζομαι να βγαινω και καμια φορα,γνωριζετε πως??

ευχαριστω πολυ;)

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αφήνεις δικό σου γάλα χρησιμοποιώντας θήλαστρο?

ποτε δεν μπορουσα να βγαλωποσοτητα με το θηλαστρο.Τωρα το εδωσα εδω και 4 μηνες και σκεφτομαι να μηνεπαιρνα γι ακαμια φορα που βγαινουμε μια και τοσο...:(

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ δεν έβγαζα αρκετό γάλα με το θήλαστρο, τις ελάχιστες φορές που βγήκαμε χωρίς τον μικρό απλά τον θήλαζα λίγο πριν φύγουμε και φρόντιζα να είμαι πίσω πριν το επόμενο γεύμα. Διαφορετικά κάνε λίγο υπομονή σε λίγο καλοκαιριάζει και θα μπορείς να το παίρνεις μαζί σου το μωράκι σου.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

10 μηνών μπορεί να πιεί γάλα και από εκπαιδευτικό ποτήρι!Να φροντίζεις να τον θηλάζεις πρώτα και μετά να φεύγετε για να είναι χορτάτο για τις επόμενες 3-4 ώρες τουλάχιστον!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Και εγώ θέλω να γίνει σταδιακά αλλά δεν το βλέπω...

 

Όταν λέμε βίαιο αποθηλασμό μπορείτε να μας πείτε τι εννοούμε;

 

Το παιδί μένει νηστικό κλαίει και η μαμά είτε δεν το θηλάζει είτε το κρατάει κάποιος άλλος να μην την βλέπει και κλάμα;

 

Και η μαμά; Χάπια και δέσιμο; (ότι πιο χάλια δηλαδή!)

 

Αυτό είναι ο βίαιος αποθηλασμός;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλει τρομερή υπομονή.. για αρκετές ημέρες εμένα έπινε με ποτηράκι 2-3 γουλιές με μεγάλη δυσκολία (μισή ώρα προσπάθεια) και άνοιγε λίγο το στόμα θέλοντας λίγο ακόμη και της δίναμε μπιμπερό. Για να τα καταφέρει να πιάσει μόνο μπιμπερό, πήρε βδομάδες.

 

Εγώ της έδινα λίγο το στήθος αρχικά 1 φορά την ημέρα (όταν πρηζόμουν πια) και μετά μέρα παρά μέρα, κάθε 2-3 μέρες... κάθε φορά δηλαδή που είχα λιγο πρήξιμο, και μετά αποθηλάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλει τρομερή υπομονή.. για αρκετές ημέρες εμένα έπινε με ποτηράκι 2-3 γουλιές με μεγάλη δυσκολία (μισή ώρα προσπάθεια) και άνοιγε λίγο το στόμα θέλοντας λίγο ακόμη και της δίναμε μπιμπερό. Για να τα καταφέρει να πιάσει μόνο μπιμπερό, πήρε βδομάδες.

 

Εγώ της έδινα λίγο το στήθος αρχικά 1 φορά την ημέρα (όταν πρηζόμουν πια) και μετά μέρα παρά μέρα, κάθε 2-3 μέρες... κάθε φορά δηλαδή που είχα λιγο πρήξιμο, και μετά αποθηλάσαμε.

 

Καλά έπινε 2-3 γουλιές και μετά λίγο στήθος και ηρεμούσε; Εμένα ξυπνάει και μία και τη νύχτα οπωσδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έπινε 2-3 γουλιές και μετά λίγο στήθος και ηρεμούσε; Εμένα ξυπνάει και μία και τη νύχτα οπωσδήποτε...

Mamymamy το μία φορά την νύχτα οπωσδήποτε δεν λέει κάτι, εμένα το έκανε αυτό μέχρι 3 εβδομάδες πριν σταματήσει τελείως να θηλάζει. Δες αν μπορείς να κόψεις ένα γεύμα, αν δεν το δέχεται ίσως δεν είναι έτοιμο ακόμα και πρέπει να περιμένεις 1-2 μήνες πριν ξαναπροσπαθήσεις. Εγώ όταν πρωτοπροσπάθησα στους 13 μήνες, δεν το δεχόταν με τίποτα, έκλαιγε γοερά οπότε ξαναπροσπάθησα μετά απο κανα μήνα. Για το ότι δεν πίνει άλλο γάλα, ίσως πρέπει να περιμένεις ή να επικεντρωθείς στο να τρώει αρκετο γιαούρτι και τυρί.

Link to comment
Share on other sites

Τυρί πριν λίγο ξεκινήσαμε, της κόβω του τόστ με κομματάκια, της τα αφήνω στο τραπεζάκι της και θα το πάρει μόνη της να το φάει....Της το δίνω και σε κομματάκια του τόστ...Γιαούρτι ούτε με σφαίρες...

 

Αγόρασα πάλι χτες και σκέφτομαι το Σαβ/κο που την πηγαίνουμε βόλτα στη θάλασσα το απόγευμα, είμαστε πολύ κοντά, να το πάρω μαζί μου να της το δώσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι να σου πω για το γιαούρτι, εμένα ακόμα δεν το τρώει, το πολυ 3 κουταλίτσες κι αυτό με μέλι..Γκούντα για τοστ στην ηλικία σας το τσάκιζε, τώρα έχει αρχίσει να το βαριέται πια.

Link to comment
Share on other sites

Γιαούρτι κι εμένα δεν το έτρωγαν, βρήκα λύση χωρίς μέλια κλπ που ήθελα να αποφύγω: μπανάνα ώριμη με το πηρουνάκι λιωμένη στο γιαούρτι. Το τρώνε πολύ. Δοκιμάστε όσο έχει ζεστή ημέρα, τότε το τρώνε πολύ ευχάριστα.

 

Αν χορτάσει πριν κοιμηθεί,πιει δηλαδή 180-240, τότε δεν θα ξυπνήσει τη νύχτα να φάει το μωρό.

momymomy, όχι, έπινε 2-3 γουλίτσες γαλατάκι με ποτηράκι κι ήθελε το μωρό κι άλλο, πεινούσε φυσικά, τι να έκανε, έπιανε τελικά το μπιμπερό. Την άλλη μέρα φτου κι απ' την αρχή. Εγώ αντλούσα και έδινα δικό μου. μάζευα αρκετό (και απ' την δουλειά) και έτσι έδινα μαζεμένο το βράδι κι έκοψε το νυχτερινό.

Οταν έπιασε πια μπιμπερό, τότε αποθηλάσαμε. Οπως λέω, όταν είχα γάλα στο στήθος το έβαζα περιστασιακά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νέα μας...

 

Την προηγούμεη εβδομάδα έφαγε 2 μέρες γιαούρτι...

 

Στη βόλτα βέβαια, το πήρα μαζί μου και το έφαγε....

 

Επίσης πίνει 50-70 ml γάλα το βράδυ αλλά με το κουταλάκι...!

 

Δεν θέλει μπιμπερό, ούτε το ποτηράκι της που πίνει το νερό...ξέρει να ρουφάει το νερό, το γάλα δεν θέλει...

 

Σήμερα πρώτη φορά το πρωί της έδωσε η μαμά μου δικό μου γάλα και το ήπιε με το μπιμπερό, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός...

 

Πως να την κάνω να περάσουμε στο επόμενο στάδιο ώστε να πίνει πιο πολύ; Δηλαδή με το ποτηράκι ή το μπιμπερό της;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νέα μας...

 

Την προηγούμεη εβδομάδα έφαγε 2 μέρες γιαούρτι...

 

Στη βόλτα βέβαια, το πήρα μαζί μου και το έφαγε....

 

Επίσης πίνει 50-70 ml γάλα το βράδυ αλλά με το κουταλάκι...!

 

Δεν θέλει μπιμπερό, ούτε το ποτηράκι της που πίνει το νερό...ξέρει να ρουφάει το νερό, το γάλα δεν θέλει...

 

Σήμερα πρώτη φορά το πρωί της έδωσε η μαμά μου δικό μου γάλα και το ήπιε με το μπιμπερό, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός...

 

Πως να την κάνω να περάσουμε στο επόμενο στάδιο ώστε να πίνει πιο πολύ; Δηλαδή με το ποτηράκι ή το μπιμπερό της;

Γιατι δεν της βγάζεις δικό σου για αρχή για να συνηθησει το ποτηρακι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν της βγάζεις δικό σου για αρχή για να συνηθησει το ποτηρακι;

 

Θα προσπαθήσω πάλι απόψε, αλλά λες και καταλαβαίνει....Μόλις το πλησιάζει δεν το πίνει καν...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια καλησπερα..

η μικρη μου ειναι 8,5 μηνων και θηλαζω αποκλειστικά.Σε 4 μηνες θα επιστρεψω στη δουλεια και θελω να ξεκινησω σταδιακα τον αποθηλασμό. Εδω και 3 μηνες προσπαθω να της δωσω νερο με το δοκιμαστικο ποτηρακι αλλα δεν πινει.Πως θα συνηθισει το μπιμπερο? Να δωσω γαλα με το ιδιο ποτηρακι ή με κανονικη θηλη? Επισης ποιο γαλα μου προτεινετε να δοκιμασω για να της ερθει πιο ομαλα?

Τωρα θηλαζει περιπου 3 φορες την ημερα...

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εγω προσπαθουσα να της δωσω νερο και δεν επινε με τιποτα απο τα κλασικα μπιμπερο.Γι αυτο πηρα ενα ειδικο για θηλαζοντα βρεφη και στην αρχη της το εδινα χωρις νερο για να παιζει.Το εβαζε στο στομα και σιγα σιγα "γνωριστηκανε" , ωσπου ηπιε ενα ολοκληρο μπιμπερο νερακι χωρις να το καταλαβω!

Βεβαια προσπαθησα και με γαλατα , αλλα δεν πινει κανενα γαλα απο μπιμπερο, μονο νερο και καμια φορα χυμο πορτοκαλι φυσικο αραιωμενο με νερακι.

Αν θες να σου πω μαρκα απο μπιμπερο , στειλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βοηθεια! Η μικρη μου ειναι 6 μηνων και μεχρι τωρα θηλαζε αποκλειστικά. Στους 4 μηνες προσπάθησα να της δωσω γαλα με μπιμπερό (δικο μου) και ηπιε 4 φορες. Εκτοτε όμως αποφασισε οτι δε θέλει μπιμπερό. Με τιποτα! Τι προσπαθησε να της το δωσει η μητέρα μου ενω ημουν στη δουλειά, τι αλλαξα 500 πιπιλες, τι την άφησα να πεινάσει. .. τιποτα! Ουτε πιπιλα θέλει, που επίσης είχε πιάσει στην αρχη. Εν τω μεταξύ δεν πίνει ούτε γουλιά νερό, παρόλο που ξεκινησαμε τις κρεμουλες. Προσπαθησα με εκπαιδευτικο ποτηράκι και με κουταλι... τιποτα. Δε δεχεται τιποτα αλλο εκτος απο το στήθος. Ρυζάλευρο ενω ξεκινησε πολυ δυνατά, τωρα τρωει το πολυ 50 γραμμάρια. Το ιδιο και φρούτο κρέμα. Αλλα και την ποσοτητα απο το στήθος έχει μειώσει πολύ και άρχισε να μου ξυπναει παλι 3 φορές τη νυχτα για να πιει απο λιγο γαλα και μετα κανει μια και παταπανω ωρα για να κοιμηθει.Ενω ειχε απο 3 μηνων ρυθμισει τον υπνο της και ξυπνουσε μονο στις 5:30 να φαει και κοιμοταν αμεσως. Κοινώς τα έχει χαλάσει ολα! Ειμαι σε απογνωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια βοηθεια! Η μικρη μου ειναι 6 μηνων και μεχρι τωρα θηλαζε αποκλειστικά. Στους 4 μηνες προσπάθησα να της δωσω γαλα με μπιμπερό (δικο μου) και ηπιε 4 φορες. Εκτοτε όμως αποφασισε οτι δε θέλει μπιμπερό. Με τιποτα! Τι προσπαθησε να της το δωσει η μητέρα μου ενω ημουν στη δουλειά, τι αλλαξα 500 πιπιλες, τι την άφησα να πεινάσει. .. τιποτα! Ουτε πιπιλα θέλει, που επίσης είχε πιάσει στην αρχη. Εν τω μεταξύ δεν πίνει ούτε γουλιά νερό, παρόλο που ξεκινησαμε τις κρεμουλες. Προσπαθησα με εκπαιδευτικο ποτηράκι και με κουταλι... τιποτα. Δε δεχεται τιποτα αλλο εκτος απο το στήθος. Ρυζάλευρο ενω ξεκινησε πολυ δυνατά, τωρα τρωει το πολυ 50 γραμμάρια. Το ιδιο και φρούτο κρέμα. Αλλα και την ποσοτητα απο το στήθος έχει μειώσει πολύ και άρχισε να μου ξυπναει παλι 3 φορές τη νυχτα για να πιει απο λιγο γαλα και μετα κανει μια και παταπανω ωρα για να κοιμηθει.Ενω ειχε απο 3 μηνων ρυθμισει τον υπνο της και ξυπνουσε μονο στις 5:30 να φαει και κοιμοταν αμεσως. Κοινώς τα έχει χαλάσει ολα! Ειμαι σε απογνωση!

 

 

Μήπως δεν ηταν ακόμη έτοιμη για έναρξη στερεων;

 

Αφου η ποσότητα στερεων δεν ειναι μεγάλη δεν διψάει ιδιαίτερα για νερό.

 

Το ρυζαλευρο ειναι αρκετα άχρηστη τροφη. Το καλύτερο ειναι φρέσκες, φυσικές, σπιτικές τροφες κι έμφαση στο κρέας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...