Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Ναι, με βοηθησατε κοριτσακια και οι 2 ,ευχαριστω πολύ! Οπότε αφού ήδη θηλάζω 1 φορα την ημερα εδω και μια εβδομαδα, ξεκινάω απο αυριο να δινω απο το ενα στηθος καθε φορα εναλλαξ,για καμια εβδομαδα,σωστα; ( ευτυχώς δεν εχει προβλημα πάντως,το πίνει το "άλλο" γαλα ,της δινω noulac ή Neslac και humana 3) Μετα την εβδομαδα τί κανουμε;

μετά την εβδομάδα θα δίνεις μέρα παρά μέρα, μετά κάθε 3 μέρες, κάποια στιγμή θα σταματήσεις εντελώς. Αν αισθανθείς το στήθος βαρύ μπορείς να βγάζεις στη συνέχεια λίγο με το χέρι ίσα ίσα για αποσυμφόρηση. Επίσης μπορείς να πιεις τσάι φασκόμηλο, το οποίο μειώνει την παραγωγή, 4-5 φλυτζάνια τη μέρα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μικρος μου θηλαζει ακομη με μανια:rolleyes:

Το πρωι πριν φυγει για τον παιδικο, το μεσημερι που γυριζουμε, το απογευμα ετσι για πλακα, το βραδυ ξανα και κανα δυο φορες τη νυχτα σιγουρα.

Κοιμαται μαζι μου, οπου αλλου και να τον βαλω, θα ξυπνησει στο μισαωρο και θα ωρυεται και τις φορες που ξυπναει τη νυχτα δεν κοιμαται με κανεναν αλλον τροπο παρα μονο με το θηλασμο.

 

Πρωτον, ανησυχω αν τρεφεται καλα, γιατι στο σπιτι τρωει ελαχιστα αλλα πραγματα και ζηταει μονο να θηλαζει.

Στο σχολειο μου λενε οτι τρωει φρουτα το πρωι, φαγητο το μεσημερι και γιαουρτι πριν ερθει. Στο σπιτι παντως, τιποτα.

Ειναι λετε επικινδυνο?

 

Δευτερον, εχω ψιλοεξαντληθει απο την ελλειψη υπνου, αλλα και την κακη ποιοτητα υπνου, αφου και με ξυπναει και με στριμωχνει.

 

Χαπι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω.

 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Θα ηθελα να διατηρησω το θηλασμο σιγουρα μεχρι να γινει 2 χρονων, αλλα για ευνοητους λογους θα προτιμουσα να θηλαζω μονο πρωι - βραδυ.

Να τον αφηνω να σπαραζει δεν το αντεχω και δεν το αντεχουν βεβαια και οι υπολοιποι στο σπιτι και την πολυκατοικια...

 

Τι να κανω???

Μαλλον υπομονη?

 

Ειπα να "ενημερωσω" το θεμα γιατι διαβαζουν κι αλλες...

Το μωρο πραγματι οταν ειναι μ' εμενα δεν πολυτρωει, αλλα τρωει τις ωρες που λειπω και με ολους τους αλλους.

Αποτελεσμα στον παιδιατρο (που δεν του ειπα οτι θηλαζω για να ειναι αμεροληπτος): τον παρομοιασε με παλαιστη, οχι λογω παχους, αλλα ειναι λεει πολυ γεροδεμενος και να προσεξω μην του δινω τιποτα μπισκοτα και γλυκα:rolleyes:

 

Παω σχεδον στοιχημα οτι αν του ελεγα οτι θηλαζω, θα μου ελεγε μηπως το παιδι χρειαζεται σιδηρο και μηπως δεν παιρνει αρκετα θρεπτικα συστατικα:P

 

Τελος παντων, απο αυτο ολα καλα.

Και την ημερα καθολου δεν με πειραζει, ας θηλαζει οσο θελει.

 

Τη νυχτα ομως μου φαινεται οτι δε θηλαζει γιατι πειναει, αλλα απλως μασουλαει ικανοποιωντας την αναγκη του για πιπιλισμα.

Ειναι φυσικα και αυτη σημαντικη αναγκη ενος μωρου και σε τελικη αναλυση ειναι καλυτερα να θηλαζει, παρα να παιρνει πιπιλα.

 

Συμπερασμα: δε θελω να αποθηλασω πριν θελησει να το κανει μονος του.

Αλλα εχω μια ερωτηση.

 

Η αναγκη για πιπιλα σταματα τον 15ο - 18ο μηνα, οπου υποτιθεται ληγει το στοματικο σταδιο?

 

Κοινως, μπορω λετε να ελπιζω σε λιγο υπνο καποια στιγμη συντομα?

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλοες τις μανούλες...Αγλαϊα θα ήθελα τα φώτα σου!Πρώτα από όλα να σε συγχαρώ για το έργο σου και την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρεις στις μανούλες του forum! Εμένα με εχεις βοηθήσει πάρα πολύ, θήλασα αποκλειστικά την κορούλα μου 6 μήνες, παρόλο που είχα προβλήματα με πετρώματα τουλάχιστον 1-2 φορές το μήνα και συγκεκριμένα στον αριστερό μαστό. Όποτε είχα απορίες έμπαινα στο forum και ελυνα όλα τα προβλήματά μου..όσον αφορά θήλαστρα, κάπνισμα (έκανα 4-5 τσιγαρακια τη μέρα) κτλ.Τώρα αποφάσισα να σταματήσω το θηλασμό η μικρή είναι 7 μηνών, τρώει και στέρεες τροφές και έχω φτασει να δίνω από τον αριστερο μαστό που ειχα πάντα περισιο γάλα 1 φορά στις 2 μέρες..από το δεξί έχω να δώσω αρκετές μέρες. Το ερώτημά μου είναι το εξής: ειπα στο γιατρό ότι θέλω να σταματήσω εντελώς το θηλασμό και μου είπε να το αδειάσω και να το δέσω ελαφρα για ένα 48ωρο..αυτό είναι απαραίτητο? το δέσιμο εννοώ..να αδειάσω και το δεξί μαστο που έχει χαλαρώσει?επίσης, θα ελαφρύνει εντελώς το στήθος κάποια στιγμή και πόσος χρόνος χρειάζεται? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων, ελπίζω να μπορέσεις να μου απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου είναι το εξής: ειπα στο γιατρό ότι θέλω να σταματήσω εντελώς το θηλασμό και μου είπε να το αδειάσω και να το δέσω ελαφρα για ένα 48ωρο..αυτό είναι απαραίτητο? το δέσιμο εννοώ..να αδειάσω και το δεξί μαστο που έχει χαλαρώσει?επίσης, θα ελαφρύνει εντελώς το στήθος κάποια στιγμή και πόσος χρόνος χρειάζεται? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων, ελπίζω να μπορέσεις να μου απαντήσεις.

 

Θα σου απαντήσει η Αγλαΐα πιο αναλυτικά πιστεύω αλλά σε καμμία περίπτωση μην δέσεις το στήθος - όχι απλά δεν χρειάζεται -είναι ΛΑΘΟΣ. Το έχω ξανακούσει από γυναικολόγους (τρομάρα τους) αλλά είναι επικίνδυνο (κίνδυνος μαστίτιδας κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΑΓΛΑΪΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Αποφάσισα μετά απο 23 μήνες να αποθηλάσω, ή έτσι νομίζω τουλάχιστον, σίγουρα εχω μπει στη διαδικασία. Θηλάζω τη μικρή μου πρωί, μεσημέρι, βράδυ και αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μετά απο περίπου 7 ώρες θηλασμού όσο είμαι στη δουλειά δηλαδή και δεν θηλάζει νιώθω το στήθος μου οτι κοντεύει να σκασει, δεν μπορώ να πω οτι πονάει αλλά έχω την αίσθηση της ασφυξίας. Τι πρέπει να κάνω για να μην πάρω χάπια; εχω διαβάσει σκόρπια διάφορα αλλά αν μπορείς να επανέλθεις στο θέμα θα με βοηθούσες πολύ. Πρέπει να διακόψω κάποιον ενδιάμεσο; και όταν νιώθω αυτό το πρήξιμο τι θα πρέπει να κάνω; Σ ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΑΓΛΑΪΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Αποφάσισα μετά απο 23 μήνες να αποθηλάσω, ή έτσι νομίζω τουλάχιστον, σίγουρα εχω μπει στη διαδικασία. Θηλάζω τη μικρή μου πρωί, μεσημέρι, βράδυ και αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας. Μετά απο περίπου 7 ώρες θηλασμού όσο είμαι στη δουλειά δηλαδή και δεν θηλάζει νιώθω το στήθος μου οτι κοντεύει να σκασει, δεν μπορώ να πω οτι πονάει αλλά έχω την αίσθηση της ασφυξίας. Τι πρέπει να κάνω για να μην πάρω χάπια; εχω διαβάσει σκόρπια διάφορα αλλά αν μπορείς να επανέλθεις στο θέμα θα με βοηθούσες πολύ. Πρέπει να διακόψω κάποιον ενδιάμεσο; και όταν νιώθω αυτό το πρήξιμο τι θα πρέπει να κάνω; Σ ευχαριστώ πολύ

 

Θέλεις να αποθηλάσεις για να μην έχεις αυτό το αίσθημα στη δουλειά, ή γενικά δεν θέλεις να συνεχίσεις;

 

Πρέπει να αποθηλάσεις γρήγορα ή έχεις περιθώρειο 1-2 μηνών;

 

Τα ρωτώ αυτά γιατί θηλάζεις ακόμη αρκετά, που σημαίνει ότι παράγεις πολύ γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου είναι το εξής: ειπα στο γιατρό ότι θέλω να σταματήσω εντελώς το θηλασμό και μου είπε να το αδειάσω και να το δέσω ελαφρα για ένα 48ωρο..αυτό είναι απαραίτητο?

 

Υπάρχει σοβαρός λόγος για να αποθηλάσεις σε 48 ώρες;

 

Η πρακτική που σου προτείνει είναι αρκετά επικίνδυνη για απόφραξη πόρου, για μαστίτιδα και ίσως είναι επώδυνη.

 

Έχεις κάποιο χρονικό περιθώρειο για να αποθηλάσεις σταδιακά;

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να αποθηλάσεις για να μην έχεις αυτό το αίσθημα στη δουλειά, ή γενικά δεν θέλεις να συνεχίσεις;

 

Πρέπει να αποθηλάσεις γρήγορα ή έχεις περιθώρειο 1-2 μηνών;

 

Τα ρωτώ αυτά γιατί θηλάζεις ακόμη αρκετά, που σημαίνει ότι παράγεις πολύ γάλα.

 

Πρώτα απο όλα σ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου! εχω κάποιο πρόβλημα υγείας που εχω καθυστερήσει παρα πολύ να αντιμετωπίσω, λόγω του θηλασμού δεν μπορώ να κάνω την απαραίτητη θεραπεία. ακριβώς όμως επειδή έχω καθυστερήσει πολύ τη θεραπεία δεν πρέπει να πάρει άλλη αναβολή. έτσι πρέπει το συντομότερο δυνατό, έστω και σε 1 μήνα να αποθηλάσω ώστε να κάνω την απαραίτητη θεραπεία και να μην έχω πρόβλημα μελλοντικά. Όσο για το γάλα που λες, ναι έχω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απο όλα σ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου! εχω κάποιο πρόβλημα υγείας που εχω καθυστερήσει παρα πολύ να αντιμετωπίσω, λόγω του θηλασμού δεν μπορώ να κάνω την απαραίτητη θεραπεία. ακριβώς όμως επειδή έχω καθυστερήσει πολύ τη θεραπεία δεν πρέπει να πάρει άλλη αναβολή. έτσι πρέπει το συντομότερο δυνατό, έστω και σε 1 μήνα να αποθηλάσω ώστε να κάνω την απαραίτητη θεραπεία και να μην έχω πρόβλημα μελλοντικά. Όσο για το γάλα που λες, ναι έχω πολύ...

 

Είσαι σίγουρη ότι είναι απαραίτητο να αποθηλάσεις για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα που έχεις; Οι περισσότεροι γιατροί ΔΕΝ γνωρίζουν για το θηλασμό και προτείνουν αποθηλασμό σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις. Νομίζω ότι στη χειρότερη περίπτωση ίσως χρειαστεί να αντλείς και να πετάς το γάλα και να επανέλθεις στο θηλασμό όταν θα είναι ασφαλές για το παιδί. Θέλεις να πεις ποιο είναι το θέμα σου ή τι θεραπεία πρέπει να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Παπί, βλέπω ότι βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη όπου υπάρχουν 3 παιδίατροι και σύμβουλοι θηλασμού, από τους οποίους μπορείς να ενημερωθείς έγκυρα.

 

Αν θέλεις γράψε κι εδώ τη θεραπεία για να δω αν είναι συμβατή με το θηλασμό ή αν χρειάζεται προσωρινή διακοπή.

 

Είσαι σίγουρη ότι έπρεπε να αναβάλεις τη θεραπεία λόγω θηλασμού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παπί, βλέπω ότι βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη όπου υπάρχουν 3 παιδίατροι και σύμβουλοι θηλασμού, από τους οποίους μπορείς να ενημερωθείς έγκυρα.

 

Αν θέλεις γράψε κι εδώ τη θεραπεία για να δω αν είναι συμβατή με το θηλασμό ή αν χρειάζεται προσωρινή διακοπή.

 

Είσαι σίγουρη ότι έπρεπε να αναβάλεις τη θεραπεία λόγω θηλασμού;

 

Αγλαία, σ ευχαριστώ.. είπα να σου στείλω πμ για να μην ξεφύγω απο το θέμα αναλύοντας το ζήτημα υγείας αλλά όπως είδα δε λαμβάνεις πμ οπότε ας με συγχωρήσουν οι κοπέλες που θα κάνω μια παρένθεση. Όταν έκανα το τεστ ΠΑΠ μετά τη γέννα αλλά και στο επόμενο που έκανα ενα χρόνο μετά διαγνώστηκε οτι έχω ουρεόπλασμα κάτι που απέκτησα για άγνωστο λόγο μετά τη γέννα. Στο πρώτο τεστ ήταν πιο ήπιο ενώ στο δεύτερο ήταν αρκετά σοβαρό.πρακτικά αυτό σημαίνει- σύμφωνα τουλάχιστον με το γιατρό μου- οτι αν δεν θεραπευτεί δεν μπορώ να μείνω έγκυος αλλά ακόμη και αν μείνω κάτι που είναι δύσκολο θα είναι επικίνδυνη ενδεχομένως η εγκυμοσύνη. Επιπλέον είναι μου είπε κάτι πολύ επίμονο και η θεραπεία είναι πολύ ισχυρή και μπορεί να διαρκέσει και 1 μήνα. Αυτά...περιμένω αν έχεις να μου πείς κάτι και πάλι σ ευχαριστώ

Επεξεργάστηκαν by παπί
δεν λαμβάνει πμ ο χρήστης οπότε κάνω δημοσίευση
Link to comment
Share on other sites

έχω ουρεόπλασμα κάτι που απέκτησα για άγνωστο λόγο μετά τη γέννα. Στο πρώτο τεστ ήταν πιο ήπιο ενώ στο δεύτερο ήταν αρκετά σοβαρό.

 

πρακτικά αυτό σημαίνει- σύμφωνα τουλάχιστον με το γιατρό μου- οτι αν δεν θεραπευτεί δεν μπορώ να μείνω έγκυος αλλά ακόμη και αν μείνω κάτι που είναι δύσκολο θα είναι επικίνδυνη ενδεχομένως η εγκυμοσύνη.

 

 

http://www.gyn.gr/artman/publish/article_158.asp

 

Δρ Κωσταντίνος Ν. Χατζηγεωργίου

Μαιευτήρας- Χειρούργος Γυναικολόγος

Κούσκουρα 3 (έναντι Ιεράς Μητρόπολης), 1ος όροφος,

2310- 227981

Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη

http://www.gyn.gr/chatzigeorgiou

email: [email protected]

 

 

Σε ότι αφορά στο ρόλο του ουρεοπλάσματος στην υπογονιμότητα, αρκεί να πούμε πως σε σειρά μελετών, ουρεόπλασμα απομονώθηκε στο ίδιο ποσοστό, τόσο στα γόνιμα όσο και στα υπογόνιμα ζευγάρια. Οι περισσότεροι ερευνητές συμφωνούν πως ελλείψει στοιχείων, η αναζήτηση ουρεοπλάσματος ή άλλου μυκοπλάσματος στα πλαίσια διερεύνησης της υπογονιμότητας, δε θεωρείται απαραίτητη.

 

 

'Εχω την εντύπωση ότι ο γιατρός σου δεν σου τα λέει καλά.

Θα σε συμβούλευα να πάρει και άλλες γνώμες πριν αποφασίσεις κάτι που είναι κρίσιμο και για την υγεία του παιδιού σου και για τη δική σου.

 

 

Μπορείς απλά να κλείσεις ραντεβού στο Ιπποκράτειο ή/και το Παπαγεωργίου και να διασταυρώσεις τα όσα σου είπε ο γιατρός σου.

 

 

 

 

 

Επιπλέον είναι μου είπε κάτι πολύ επίμονο και η θεραπεία είναι πολύ ισχυρή και μπορεί να διαρκέσει και 1 μήνα.

 

πρέπει να εφαρμόζεται αγωγή με ερυθρομυκίνη ή κινολόνες

 

Η ερυθρομικίνες είναι απολύτως ασφαλείς στο θηλασμό.

 

Οι κινολόνες είναι πολλές, έχω έναν κατάλογο με 13 από αυτές.

 

Οι 4 είναι ασφαλείς για το θηλασμό.

Οι 6 είναι μέτρια ασφαλείς.

Οι 3 είναι περιορισμένα ασφαλείς.

 

Τώρα αναρωτήσου αν ο γιατρός σου είναι ασφαλής επιλογή.

 

Για το γιατρό σου δεν αξίζεις 5 λεπτά από το χρόνο του για να ψάξει τα ασφαλή φάρμακα.

 

Ο θηλασμός είναι πολύ σημαντικός τόσο για την υγεία του παιδιού σου όσο και για τη δική σου. Αυτό θα έπρεπε να είναι πρώτη προτεραιότητα για το γιατρό σου. Όμως γι αυτόν δεν αξίζεις ούτε 5 λεπτά από το χρόνο του και αδιαφορεί για ένα τόσο σημαντικό θέμα.

 

Είμαι σίγουρη ότι στη Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις αρκετούς αξιόπιστους γιατρούς.

 

Δυστυχώς το 98% των μητέρων που λένε ότι πρέπει να διακόψουν το θηλασμό για λόγους υγείας, έχουν πέσει θύματα παραπληροφόρησης γιατρών όπως ο δικός σου.

Link to comment
Share on other sites

Kassiani κι εγώ μια από τα ίδια. Η μικρή μου είναι 15 μηνών και την θηλάζω μετά την δουλειά αλλά κατά βάση το βράδυ. Κοιμάται εύκολα μαζί μου και μετά την βάζουμε στην κούνια μέχρι να ξαναξυπνήσει. Δεν πίνει όμως το γάλα που πρέπει να πιει κατά την διάρκεια της ημέρας και η μαμά μου μου έχει φάει τα αυτιά να σταματήσω για να μάθει να πίνει από μπιμπερό κανονικά και όχι όποτε θέλει η μικρή. Με παιδιάτρους δεν το συζητώ καν...

Περισσότερο αισθάνομαι πως νιώθει θαλπωρή και ζεστασιά παρά τροφή πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω...

Η μεγάλη μου η κόρη μου θήλαζε μέχρι 26 μηνών και το σταματήσαμε μαζί με την διακοπή πάνας. Μόνο για 2 μέρες παραπονιόταν αλλά αυτή έπινε κανονικά και ξένο γάλα χωρίς πρόβλημα κατά την διάρκεια της ημέρας, τελείως διαφορετικό παιδί στο φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

μετά την εβδομάδα θα δίνεις μέρα παρά μέρα, μετά κάθε 3 μέρες, κάποια στιγμή θα σταματήσεις εντελώς. Αν αισθανθείς το στήθος βαρύ μπορείς να βγάζεις στη συνέχεια λίγο με το χέρι ίσα ίσα για αποσυμφόρηση. Επίσης μπορείς να πιεις τσάι φασκόμηλο, το οποίο μειώνει την παραγωγή, 4-5 φλυτζάνια τη μέρα

 

Και να μαι πάλι κι εγω..:P

Ετυχε κατι εκτακτο και εφυγα ταξιδι,χωρις την μπέμπα,οπότε και για μία εβδομαδα δεν θηλασα καθολου.Πότε εβγαζα γαλα με το χερι,πότε με το θηλαστρο,με το οποίο εβγαινε ενα ελάχιστο γαλα.Δεν ενοιωθα πάντως το στηθος ιδιαιτερα βαρυ,μόνο τις πρώτες μερες,ούτε με πονούσε.Τώρα που επεστρεψα ,και αφού η μπεμπα επινε τοσες μερες απο μπιμπερό,δεν την θηλασα καθόλου,τι κανω απο δω και περα;Γενικα αυτη την τελευταια εβδομαδα μερα παρα μερα εβγαζα γαλα ίσα για να ξαλαφρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πίνει όμως το γάλα που πρέπει να πιει κατά την διάρκεια της ημέρας και η μαμά μου μου έχει φάει τα αυτιά να σταματήσω για να μάθει να πίνει από μπιμπερό κανονικά και όχι όποτε θέλει η μικρή. Με παιδιάτρους δεν το συζητώ καν...

Περισσότερο αισθάνομαι πως νιώθει θαλπωρή και ζεστασιά παρά τροφή πλέον. Δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Αν θέλεις να αρχίσει να πίνει ξένο γάλα, μπορείς να δοκιμάσεις να της δώσεις με το καλαμάκι. Ο δικός μου πίνει έτσι νερό και καμιά φορά ξένο γάλα, όχι για πλήρες γεύμα όμως, πιο πολύ για παιχνίδι. Το μπιμπερό δεν το θέλει σχεδόν καθόλου, ούτε για νερό που το είχε μάθει πιο μικρός.

Αν πάλι δεν θέλεις να δώσεις ξένο γάλα, άσε τη μαμά να λέει. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παπί, βλέπω ότι βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη όπου υπάρχουν 3 παιδίατροι και σύμβουλοι θηλασμού, από τους οποίους μπορείς να ενημερωθείς έγκυρα.

 

 

Mπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις ποιοί ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγλαϊα καλή σου μέρα, θα ήθελα πολύ τη γνώμη σου σε παρακαλώ, σχετικά με τη διακοπή του θηλασμού. Έχω σταματήσει να θηλάζω αφού έκλεισε ο γιος μου το 1ο έτος. Δεν έχω ιδιαίτερο βάρος στο στήθος και είναι ελάχιστα πιο διογκομένα απο το κανονικό. Διέκοψα σταδιακά το θηλασμό ακολουθόντας τις συμβουλές σου και δεν πήρα το χάπι που μου πρότινε ο γυναικολόγος μου απλόχερα με μια συνταγή. Έχω μόνο μια απορία:

Μένει καθόλου γάλα στο στήθος; Αν ναι, απορροφάται αυτό απο τον οργανισμό σταδιακά ή πρέπει να κάνω κάτι γι'αυτό;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

c02Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μένει καθόλου γάλα στο στήθος; Αν ναι, απορροφάται αυτό απο τον οργανισμό σταδιακά ή πρέπει να κάνω κάτι γι'αυτό;

 

Λοιπόν θα απαντήσω στην ερώτησή μου, μιας και έχει περάσει καιρός και μπορώ να ξέρω με σιγουριά οτι τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση:

 

όχι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι, το γάλα κόβεται και μένει μόνο ελάχιστο διάφανο υγρό το οποίο βγαίνει όταν πιέσεις το στήθος. Αυτό σταματάει επίσεις κάποια στιγμή. Όσο για το στήθος δεν είναι καθόλου διογκομένο και επανήλθε στα φυσιολογικά του (και σε μέγεθος :cry:).

 

Τέλος καλά όλα καλά και τελικά ήταν πολύ πιο εύκολα από οτι περίμενα. Κι ο γιόκας μου το πήρε πολύ ομαλά και τώρα πίνει όλο του το γάλα (το ξένο).

 

Αναφέρω τα παραπάνω σε περίπτωση που κάποια μαννούλα έχει τις ίδιες απορίες με εμένα.

 

Καλή μέρα σε όλες

c02Wp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο γιος μου είναι 8μιση μηνών και θέλω να του μάθω να πίνει και ξένο γάλα που μέχρι στιγμής δεν έχει πιει ποτέ. Εδώ και ένα μήνα θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ. Τις 2 τελευταίες ημέρες, το πρωί που ξυπνάει του δίνει ο άντρας μου μπιμπερό με δικό μου γάλα 70-80 ml το οποίο μετά από κάποια μικρή αντίδραση το πίνει όλο. Στη συνέχεια τον θηλάζω. Μέχρι εδώ καλά, τουλάχιστον έπιασε το μπιμπερό! Τι κάνω από εδώ και πέρα; Θέλω να τον μάθω να πίνει και ξένο γάλα. Πώς προχωράω σε αυτό το στάδιο;

Θεωρητικά έχω άλλες 5 ημέρες για πειραματισμούς μιας και μέχρι την κυριακή θα λείπει η κόρη μου και έτσι μπορεί ο άντρας μου να διαχειριστεί ένα μωρό τα πρωινά.

Η βασική μου ερώτηση είναι: αναμιγνύουμε μητρικό με ξένο γάλα; Αν ναι, καλώς, θα προχωρήσω σε σταδιακή ανάμιξη. Αν όχι, γιατί; Kai pos eisagoume to kseno;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η βασική μου ερώτηση είναι: αναμιγνύουμε μητρικό με ξένο γάλα; Αν ναι, καλώς, θα προχωρήσω σε σταδιακή ανάμιξη. Αν όχι, γιατί; Kai pos eisagoume to kseno;

Μπορείς να το αναμίξεις, για να συνηθίσει την γεύση, να του έρθει πιο σταδιακά. Νομίζω ότι πρέπει τη στιγμή που θα τα αναμίξεις να έχουν την ίδια περίπου θερμοκρασία, δεν υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός. Εγώ δεν το έχω κάνει, έχω διαβάσει όμως στο φόρουμ αρκετές περιπτώσεις που το κάνανε

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αναμίξεις, για να συνηθίσει την γεύση, να του έρθει πιο σταδιακά. Νομίζω ότι πρέπει τη στιγμή που θα τα αναμίξεις να έχουν την ίδια περίπου θερμοκρασία, δεν υπάρχει κάποιος άλλος περιορισμός. Εγώ δεν το έχω κάνει, έχω διαβάσει όμως στο φόρουμ αρκετές περιπτώσεις που το κάνανε

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο εμενα....

 

μετα απο 8 μηνες θηλασμου ηρθε η ωρα να αποθηλασω.....το προβλημα μου ειναι το εξης???πως να αποθηλασω με φυσικο τροπο???ο γιατρος μου λεει να παρω χαπια και εγω δεν θελω......πως μπορει να γινει με φυσικο τροπο????

να πω απλα οτι πλεον τον θηλαζω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα....

 

μετα απο 8 μηνες θηλασμου ηρθε η ωρα να αποθηλασω.....το προβλημα μου ειναι το εξης???πως να αποθηλασω με φυσικο τροπο???ο γιατρος μου λεει να παρω χαπια και εγω δεν θελω......πως μπορει να γινει με φυσικο τροπο????

να πω απλα οτι πλεον τον θηλαζω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ...

Δεν είμαι ειδική ούτε έχω αποθηλάσει ακόμα, αλλά θα σου πω αυτά που γνωρίζω.

Δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θες να αποθηλάσει τώρα αλλά νομίζω ότι δεν είναι κατάλληλη στιγμή για το παιδί. Συνήθως (και αυτό το λέω και από την δική μου εμπειρία) τα παιδιά από τον 8ο μήνα ως τον 12ο βιώνουν το άγχος του αποχωρισμού. Θεωρώ ότι το να συμπέσει με τον αποθηλασμό αυτή η περίοδος είναι κάτι που δεν θα είναι εύκολο ούτε για το παιδί αλλά ούτε και για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Θηλάζοντας ίσως να μπορέσει να το βιώσει με μικρότερη ένταση. Επίσης αυτή την περίοδο έχουν αρκετή ενόχληση με την οδοντοφυΐα...

 

Τώρα όσο αφορά το τρόπο ξέρω ότι το να μη προσφέρεις στήθος αν δεν ζητήσει το παιδί είναι ο καλύτερος. Θηλάζεις μόνο όταν το θέλει το ίδιο και αν νιώσεις δυσφορία στο στήθος βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι ίσα που να ανακουφιστείς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα....

 

μετα απο 8 μηνες θηλασμου ηρθε η ωρα να αποθηλασω.....το προβλημα μου ειναι το εξης???πως να αποθηλασω με φυσικο τροπο???ο γιατρος μου λεει να παρω χαπια και εγω δεν θελω......πως μπορει να γινει με φυσικο τροπο????

να πω απλα οτι πλεον τον θηλαζω 2 φορες την ημερα πρωι και βραδυ...

H γενική ιδέα είναι ότι για λίγες μέρες (μια εβδομάδα πχ) οι δύο φορές τη μέρα θα γίνουν 1 φορά τη μέρα. Αν το στήθος σε ενοχλήσει, θα βγάλεις λίγο με το χέρι, ίσα ίσα για αποσυμφόριση. Στη συνέχεια θα γίνει 1 φορά μέρα παρά μέρα, μετά 1 φορά στις 3 μέρες και μετά ... τέλος! Επίσης βοηθά αν πιεις φασκόμηλο, μειώνει την παραγωγή. 4-5 φλυτζάνια την ημέρα.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...