Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμπειρίες κ συμβουλές αποθηλασμού


Recommended Posts

Είναι γνωστό πως το κάθε παιδί λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο παρ' όλο αυτά μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον να καταγραφούν οι μέθοδοι αποθηλασμού που βρήκαν ανταπόκριση σε κάθε μωρό αλλά και κάποια tips που θα μπορούσαν να φανούν χρήσιμα σε μαμαδες.  

  Είναι εξαιρετικά  οφελιμο μέσα απ το φόρουμ να βοηθούνται οι μητερες  στην  έναρξη κ συνέχιση του θηλασμού, όπως εξίσου σημαντικό είναι να λαμβάνουν κ τις απαραίτητες πληροφορίες για να απογαλακτισουν τα παιδιά τους.

  Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις εμπειρίες και τις συμβουλές σας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνήθως, για τις περισσότερες δυάδες, ο αποθηλασμος είναι πιο δύσκολος από την έναρξη του θηλασμού. Στη δική μας περίπτωση έγινε πολύ ομαλά κ ανώδυνα, εύκολα θα έλεγα. Είχα από νωρίς αποφασίσει ότι όταν η κόρη μου χρονισει θα σταματήσω να τη θηλάζω κ έτσι γύρω στο χρόνο ξεκινήσαμε σιγά σιγά το φρέσκο γάλα. Στην αρχή έπινε πολύ λίγο, ίσα το δοκίμαζε. Της προσφερα μόνο το πρωί όταν ξυπναγε κ ζητούσε να θηλάσει, ζεσταινα το γάλα, έπινε όσο ήθελε κ μετά τη θήλαζα κανονικά κ όσο ήθελε μέσα στην ημέρα. Όταν ήμασταν κοντά σε γεύμα της έλεγα τώρα θα φάμε ψωμάκι με τυράκι πχ ή μεσημεριανό κ απέφευγα έναν θηλασμό. Επίσης, δεν υπήρξε ποτέ από τα παιδιά που θηλάζουν επειδή χτύπησαν ή από ανασφάλεια οπότε κ αυτό μας βοήθησε. Το είχε ξεκάθαρα για φαγητό. Μόλις άρχισε να πίνει όλο το ποτήρι της ξεκίνησα να της δίνω κ το βράδυ πριν τον ύπνο. Όπως κ το πρωί, ξεκινουσαμε με το φρέσκο, έπινε όσο ήθελε κ μετά ξαπλώναμε για νάνι κ θήλαζε αλλά λίγη ώρα. Κάποιες φορές την κοιμιζε ο πατερας της χωρίς να θηλάσει κ έπινε από μένα κατά τη διάρκεια της νύχτας. Εν τω μεταξύ είχε κόψει εντελώς το θηλασμό κατά τη διάρκεια της μέρας. Ο νυχτερινός κράτησε για δύο μήνες περίπου. Μέχρι που κάποια στιγμή απλά σταμάτησε να ζητάει κ το βράδυ, έπινε λίγο νεράκι κ κοιμόταν. Όλο αυτό κράτησε 3 μήνες. Νομίζω έγινε πολύ ανώδυνα για τη μικρή μου, αν χρειαζόταν θα το τραβούσα ακόμη περισσότερο, έτσι κ αλλιώς δεν έκανα κάτι κόντρα στη θέληση της, απλά της προσέφερα την εναλλακτική κ φάνηκε διαθέσιμη να την ακολουθήσει. 

Πιστεύω παίζει μεγάλο ρόλο εκτός από την ετοιμοτητα του παιδιου κ η αποφασιστικότητα της μαμάς. Αν το παιδάκι νιώσει ότι η μαμά το κάνει χωρίς να είναι απολυτα σίγουρη κ γίνονται πισωγυρισματα είναι λογικό να συνεχίσει να το αποζητά. Επίσης πιστεύω πως αν η διαδικασία γίνει με αγάπη, υπομονή κ κατανοηση τα παιδάκια δεν "σημαδεύονται" ούτε νιώθουν απόρριψη από τη μαμα. 

Όσο κ αν έχει θηλάσει μια μαμα έχει προσφέρει ένα πολύ μεγάλο δώρο στο παιδι της, όχι μόνο από διατροφικής πλευράς αλλά κυρίως χάρη στον ιδιαιτερο δεσμο που αναπτύχθηκε μεταξύ τους κ την απέραντη ασφάλεια κ αγαλλιαση που ένιωθε στην αγκαλιά της μαμας του. Μακάρι όλες οι μαμάδες να μπορούσαν να θηλάσουν έστω κ λίγο, έστω κ με συμπλήρωμα. Είναι ανυπέρβλητο συναίσθημα.

@Mama_Anesti_ σκέφτεσαι να αποθηλασεις;

 

Link to comment
Share on other sites

 Ο μικρός μου @Lenia16 είναι 20,5 μηνών και έλεγα να ξεκίνησω μία ομαλή διαδικασία, μία ώθηση ώστε να δω αν είναι έτοιμος να αποθηλασει ως τα 2-2.5 χρόνια.

  Κι μενα δεν θηλάζει όταν χτυπά κ δεν ζητά εξω. Ξένο δεν πίνει καθόλου αλλά σκεφτομαι να το εισαγω στην βραδυνή ρουτίνα (έστω κ να δοκιμάζει), να προσφέρω κ το πρωί. Θηλάζει πρωι-βραδυ κ μία φορά την νύχτα. Αν και ξυπνάει περισσοτερες, πίνει νερό κ κοιμάται με χάδια αφού έχει αποσυνδέσει ύπνο και θηλασμό. Αλλά μέχρι στιγμής του είναι απαραίτητος για να χαλαρώσει. 

  Βασικά δεν ξέρω πως να συνεχίσω, για αυτό θέλησα να διαβάσω παρόμοιες εμπειρίες ώστε να δω τι θα μπορούσε να λειτουργήσει στο παιδί μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

επειδη αμα πιασω τις προσωπικες ιστοριες με πιανει λογοδιαρροια:P,κ τα εχω αναφερει αρκετες φορες,θα σου προτεινα μαμα ανεστη το πρωι που ξυπνατε να σηκωνεστε κατευθειαν,να πλυθειτε,να φατε πρωινο,για να μην θηλασει.να πατε κ βολτα αμεσως.για να πιει γαλα θα δοκιμαζα γαλα με δημητριακα η γαλα με φρουτα σαν μιλκσεικ,η κ με γιαουρτι.τωρα αν δ πινει καθολου γαλα δ θα με πειραζε να φαει γιαουρτι η το πρωινο να ειναι φρουτα κ κεικ η τηγανιτες που εχουν μεσα γαλα

θα εβλεπα αν μπορουμε να κοψουμε κ τον εναν νυχτερινο θηλασμο,αψου στα υπολοιπα ξυπνηματα πινει νερο

κ στο τελος τον νυχτερινο.οπως το εκανε η λενια.πρωτα φρεσκο γαλα(αν το πινει) μετα θηλασμο κ μετα υπνο.σιγα σιγα θα μειωνα τον θηλασμο,πχ οσο μετραω ως το 10 η ενα τραγουδακι.εγω τους λεω θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα θα σε παρω αγκαλιτσα κ θα σε κανω χαδακια να κοιμηθεις.εχει κ το μαξιλαρι που ξαπλωνει κ ο μικρος εχει κ ενα σκυλακι να κοιμαται μαζι

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα άνοιξες @Mama_Anesti_!

Λοιπόν την πρώτη μου κόρη την αποθηλασα όταν ηταν 14,5 μηνών. Απο 6-7 μηνών της έδινα φόρμουλα αλλά έπινε ελάχιστα ή και καθόλου. Από φαγητό, έτρωγε πολύ μικρές ποσότητες κι ήταν συνέχεια κολλημένη στο στήθος οπότε δε μπορούσα να της αποσπάσω μς τίποτα την προσοχή με κάποιο αγαπημένο σνακ. 

Έχοντας κουραστεί πάρα πολύ, ενα βράδυ που για πολλοστή φορά η κόρη μου πιπιλαγε ατελείωτα για να αποκοιμηθει την έβγαλα λίγο απότομα ομολογώ απο το στήθος λέγοντάς της "αντε, νανι τώρα!". Πριν δεν είχα κάνει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία. Εξακολουθούσα να της δίνω φόρμουλα κι όσο έπινε. Την απομάκρυνα από το στήθος όταν ένιωθα έντονη ενόχληση αλλά τίποτα παραπάνω. Νομίζω ότι ήταν πια έτοιμη να αποθηλασει απλά ήθελε ένα κάποιο" σπρώξιμο ". Μετά έπινε με μεγάλη ευχαρίστηση τη φόρμουλα από το μπιμπερό όμως. Εαν ξυπναγε το βράδυ της έδινα νερό και ξανακοιμοταν. 

Η δεύτερη μου κόρη είναι 19 μηνών κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποθηλασω. Εδώ και μερικές εβδομάδες προσπαθώ να της περιορίζω το χρόνο του θηλασμού λέγοντάς της "Παπα τώρα έτσι?" όταν θέλω να τη σταματήσω ή της λέω ότι η μαμά έχει βαβά και δε μπορεί άλλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Marilh είπε:

Ωραίο θέμα άνοιξες @Mama_Anesti_!

Λοιπόν την πρώτη μου κόρη την αποθηλασα όταν ηταν 14,5 μηνών. Απο 6-7 μηνών της έδινα φόρμουλα αλλά έπινε ελάχιστα ή και καθόλου. Από φαγητό, έτρωγε πολύ μικρές ποσότητες κι ήταν συνέχεια κολλημένη στο στήθος οπότε δε μπορούσα να της αποσπάσω μς τίποτα την προσοχή με κάποιο αγαπημένο σνακ. 

Έχοντας κουραστεί πάρα πολύ, ενα βράδυ που για πολλοστή φορά η κόρη μου πιπιλαγε ατελείωτα για να αποκοιμηθει την έβγαλα λίγο απότομα ομολογώ απο το στήθος λέγοντάς της "αντε, νανι τώρα!". Πριν δεν είχα κάνει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία. Εξακολουθούσα να της δίνω φόρμουλα κι όσο έπινε. Την απομάκρυνα από το στήθος όταν ένιωθα έντονη ενόχληση αλλά τίποτα παραπάνω. Νομίζω ότι ήταν πια έτοιμη να αποθηλασει απλά ήθελε ένα κάποιο" σπρώξιμο ". Μετά έπινε με μεγάλη ευχαρίστηση τη φόρμουλα από το μπιμπερό όμως. Εαν ξυπναγε το βράδυ της έδινα νερό και ξανακοιμοταν. 

Η δεύτερη μου κόρη είναι 19 μηνών κι ακόμα δεν έχω καταφέρει να αποθηλασω. Εδώ και μερικές εβδομάδες προσπαθώ να της περιορίζω το χρόνο του θηλασμού λέγοντάς της "Παπα τώρα έτσι?" όταν θέλω να τη σταματήσω ή της λέω ότι η μαμά έχει βαβά και δε μπορεί άλλο. 

Ξενο γάλα πίνει? Πόσες φορές θηλάζει στην μέρα? Και πόσο διαρκεί ο κάθε θηλασμός?

  Ο δικός μου θηλάζει για πέντε λεπτά συνήθως, εκτός αν δεν νυσταζει που το τραβάει πολύ!

  Ο πιο σύντομος θηλασμός κρατα δυο-τρία λεπτά απ τ οποία μόνο το ένα ρουφα και καταπίνει γάλα.

 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

σιγα σιγα θα μειωνα τον θηλασμο,πχ οσο μετραω ως το 10 η ενα τραγουδακι

Ή μείωση  χρονου γίνεται όταν έχει απομείνει ένας θηλασμός? Προλαβαίνει να πιει γαλα σε τόσο σύντομο διάστημα ή προσφέρουμε για να χαλαρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Πίνει ξένο γάλα πρωί και βράδυ σχεδόν 200-250 ml την ημέρα κι αυτό όχι κάθε μέρα δυστυχώς.... 

Θηλάζει πρωί-μεσημέρι - βράδυ κι όσες φορές ξυπνήσει τη νύχτα. Μπορεί να θήλασει κι άλλη φορά μέσα στη μέρα. Οι θηλασμοι κρατάνε 5λεπτο σίγουρα αλλά ρουφάει γάλα και καταπίνει, όπως είπες κι εσύ, κανένα λεπτό και αν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ξενο γάλα πίνει? Πόσες φορές θηλάζει στην μέρα? Και πόσο διαρκεί ο κάθε θηλασμός?

  Ο δικός μου θηλάζει για πέντε λεπτά συνήθως, εκτός αν δεν νυσταζει που το τραβάει πολύ!

  Ο πιο σύντομος θηλασμός κρατα δυο-τρία λεπτά απ τ οποία μόνο το ένα ρουφα και καταπίνει γάλα.

 

Ή μείωση  χρονου γίνεται όταν έχει απομείνει ένας θηλασμός? Προλαβαίνει να πιει γαλα σε τόσο σύντομο διάστημα ή προσφέρουμε για να χαλαρώσει?

οχι μπορεις να μειωνεις κ τωρα που ειστε στους 3.για να μην τραβαει με τις ωρες το πιπιλισμα για υπνο

δ νομιζω οτι σε αυτες τις ηλικιες ειναι αναγκη για γαλα ο θηλασμος,αλλα πιο πολυ χαλαρωση κ νανουρισμα.οποτε σιγουρα ενα χορτατο μωρο,ενυδατωμενο,που εχει πιει γαλα αν του αρεσει φυσικα

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Marilh είπε:

Πίνει ξένο γάλα πρωί και βράδυ σχεδόν 200-250 ml την ημέρα κι αυτό όχι κάθε μέρα δυστυχώς.... 

Θηλάζει πρωί-μεσημέρι - βράδυ κι όσες φορές ξυπνήσει τη νύχτα. Μπορεί να θήλασει κι άλλη φορά μέσα στη μέρα. Οι θηλασμοι κρατάνε 5λεπτο σίγουρα αλλά ρουφάει γάλα και καταπίνει, όπως είπες κι εσύ, κανένα λεπτό και αν.

Πριν λίγες μέρες έτσι θήλαζε κι ο δικός μου. Έκοψε όμως τον μεσημεριανό ύπνο κ επομένως κ τον θηλασμό. Τα βράδυα με τον καιρό σταμάτησα να προσφέρω με το πρώτο νιαούρισμα. Έδινα νερό, χαιδευα πλατουλα, νανουριζα ή έλεγα παραμύθι χαμηλόφωνα. Κράτησα ένα θηλασμό όταν ολα τα άλλα δεν πιάνουν κ είναι έτοιμος να ξυπνήσει. Αλλα ακούω πως πίνει γάλα κ δεν πιπιλα για να νανουριστει. 

  Έγραψα την εμπειρία μου μήπως βοηθήσει εσένα ή άλλες μαμαδες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συμβουλή για πρωινό γάλα! 

 

Καιρό προσπαθούσα να δώσω φρέσκο γάλα αλλά από ποτήρι, καλαμάκι κτλ δεν ήθελε να πιει. Μπιμπερο δεν ήθελα εγώ να δοκιμασω οποτε το ζεστανα και το έβαλα στο παγουρινο που πίνει νερό όταν είμαστε έξω. Την πρώτη μέρα ήπιε 20 μλ, μετά 30 και πάει λέγοντας ώσπου σήμερα πίνει 150 περίπου. Στην αρχή τον θηλαζα αλλά αργότερα εκοψα τον πρωινό θηλασμό.

 

 

 

 

Θέλω να ρωτησω και κάτι τις πιο έμπειρες μανουλες. Εμείς δεν θηλάζουμε μέσα στην μέρα, τυχαίνει όμως να μου ζητήσει 1-2 φορές μες στην βδομάδα. Τις περισσότερες φορές του προσφέρω κάτι άλλο και ξεχνιέται όμως υπάρχουν κι άλλες που επιμένει οπότε τον θηλάζω. Κάνω καλα? Εσείς τι κάνατε σε παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Θέλω να ρωτησω και κάτι τις πιο έμπειρες μανουλες. Εμείς δεν θηλάζουμε μέσα στην μέρα, τυχαίνει όμως να μου ζητήσει 1-2 φορές μες στην βδομάδα. Τις περισσότερες φορές του προσφέρω κάτι άλλο και ξεχνιέται όμως υπάρχουν κι άλλες που επιμένει οπότε τον θηλάζω. Κάνω καλα? Εσείς τι κάνατε σε παρόμοια περίπτωση?

Eγω οταν επεμενε πολυ του εδινα. Εχει τυχει ομως να εχει να θηλασει 3 εβδομαδες και να μου ζηταει, του εξηγησα και δεν επεμεινε. Αν επιμενει τοτε ισως ειναι καλυτερα να ενδιδεις αλλα μπορεις να του πεις για λιγο.

 
Link to comment
Share on other sites

Αν επιμένει πολύ και το βλέπεις να στρεσάρεται, πιστεύω κι εγώ πως καλύτερα είναι να του δίνεις. ΄Εμπειρικά κατάλαβα πως τις φορές που αρνιόμουν πεισματικά να του δώσω, αυτός έκανε πισωγύρισμα και ήθελε περισσότερο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια φτάσαμε στον ένα θηλασμό. Πότε θηλαζει κι απ τα δυό και πότε απ το ένα. Πως συνεχίζουμε? Θηλάζουμε μέρα παρά μέρα ή κόβω και αυτόν τον θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

@Kellymom εδώ θα διαβάσεις πως κατάφερα να δώσω ξένο γάλα και τις ιδέες που πήρα από άλλες μαμαδες για τον ομαλό αποθηλασμο. 

  Τελικα πιστεύω πως η αποφασιστικότητα της μητέρας παίζει καθοριστικό ρόλο. Φυσικά έχει να κάνει και ή ετοιμότητα του παιδιού. Όταν ή διαδικασια γίνεται με αγάπη, υπομονή και σεβασμο στις επιθυμίες και των δύο (μαμας-μωρου) το παιδί καθοδηγείται φυσικά και χωρίς βιασυνη στον αποθηλασμο.

   Βέβαια αυτά κατάλαβα μέχρι στιγμής. Έχουμε ακόμα έναν θηλασμό που δεν βλέπω πρόθυμο τον μικρό να εγκαταλείψει οπότε συνεχίζω στον ρυθμό του. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

@Kellymom εδώ θα διαβάσεις πως κατάφερα να δώσω ξένο γάλα και τις ιδέες που πήρα από άλλες μαμαδες για τον ομαλό αποθηλασμο. 

  Τελικα πιστεύω πως η αποφασιστικότητα της μητέρας παίζει καθοριστικό ρόλο. Φυσικά έχει να κάνει και ή ετοιμότητα του παιδιού. Όταν ή διαδικασια γίνεται με αγάπη, υπομονή και σεβασμο στις επιθυμίες και των δύο (μαμας-μωρου) το παιδί καθοδηγείται φυσικά και χωρίς βιασυνη στον αποθηλασμο.

   Βέβαια αυτά κατάλαβα μέχρι στιγμής. Έχουμε ακόμα έναν θηλασμό που δεν βλέπω πρόθυμο τον μικρό να εγκαταλείψει οπότε συνεχίζω στον ρυθμό του. 

Πολυ καλα τα πάτε! τωρα φάγατε το γάιδαρο κι έμεινε η ουρά!  το πιο δύσκολο κομμάτι ειναι ο βραδυνος αποθηλασμος κι η αποσύνδεση με τον υπνο! 

Θα διαβάσω εδω και δυο ενότητες που μου υπέδειξε η @Sentir...natureza και θα ξαναστειλω. ευχαριστω! Προς το παρόν συνεχίζω την απαλή απομάκρυνση και προσπαθώ να κοιμαται στην κουνια του, οχι ομως σε όλους τους θηλασμους..τα ξημερώματα συνήθως μας παίρνει ο ύπνος αγκαλιτσα. Ο σκοπός μου πάντως ειναι να σταματήσω τους νυχτερινούς θηλασμους οχι να αποθηλασω πλήρως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κορίτσια διάβασα τις εμπειρίες σας και σ αυτο το θεμα αλλα και στο « Ομαλός αποθηλασμος» και χρειαζομαι τις συμβουλές σας. Εμείς ειμαστε 17 μηνων και θηλαζουμε μονο στους ύπνους οπως εχω ξαναγράψει: για να κοιμηθούμε το μεσημέρι και το βραδυ και σε ολα τα ξυπνηματα είτε αυτα ειναι μεσημεριανά είτε βραδυνα. Κοιμόμαστε δυο ώρες το μεσημέρι και δέκα το βραδυ και πάντα μαζι! Το προβλημα ειναι οτι ξυπνάει παρα παρα πολλές φορές τη νύχτα, δεν εχω δηλαδη ένα μετρο να σας πω πχ 5 ξυπνηματα και ειδικα τα ξημερώματα θηλαζει τόσες πολλές φορές που δεν ξέρω ποιος τελικα ειναι ο πρωινός θηλασμος που ακούω οτι κόβεται πρώτος!!  Οποτε πως θα ξεκινήσω;;;;; Ποιον θηλασμο να σταματήσω Πρώτα;;;

Link to comment
Share on other sites

αυτον που γινεται αμεσως πριν σηκωθειτε απο το κρεβατι

τουλ στα δικα μου αρεζε με το που  ξυπνουσαν να παμε μεσα να φαμε πρωινο

κ ξεκινας να λες οτι το γαλα κοιμαται το βραδυ,θα ξαναπιειτε το πρωι που θα ξημερωσει.

μην περιμενεις αμμεσα αποτελεσματα,σε βαθος διμηνου τουλ.εννοειται πως στην αρχη θα γκρινιαξει,επιμενεις τοσο οσο να μην ξαγρυπναει πολυ στα ξυπνηματα

κ γενικα μιλας πολυ γι αυτο κ μεσα στη μερα

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

αυτον που γινεται αμεσως πριν σηκωθειτε απο το κρεβατι

τουλ στα δικα μου αρεζε με το που  ξυπνουσαν να παμε μεσα να φαμε πρωινο

κ ξεκινας να λες οτι το γαλα κοιμαται το βραδυ,θα ξαναπιειτε το πρωι που θα ξημερωσει.

μην περιμενεις αμμεσα αποτελεσματα,σε βαθος διμηνου τουλ.εννοειται πως στην αρχη θα γκρινιαξει,επιμενεις τοσο οσο να μην ξαγρυπναει πολυ στα ξυπνηματα

κ γενικα μιλας πολυ γι αυτο κ μεσα στη μερα

Εμένα επειδη εχει πιει τοσο γαλα τα ξημερώματα, τρώμε πρωινό μιάμιση με δυο ώρες αφου ξυπνήσει αλλιώς δεν τρωει τπτ. Δεν πεινάει! Εντωμεταξυ εδω  και τρεις μέρες του μιλάω πολυ γι αυτο οπως λες..... του λέω τα γνωστά οτι το βραδυ θα κοιμόμαστε, κοιμούνται και τα μέμε κλπ το πρωι που θα βγει ο ηλιος, ακομα κι ολη τη μερα θα θήλαζεις οσο θέλεις!  (Με καίει να αποθηλασω βραδυ εκ πρώτης, δεν εχω προβλημα να συνεχίσουμε γενικα να θηλαζει απο τη στιγμη που δεν πίνει με τπτ ξένο γαλα).  Και ξέρεις τι εχει πάθει;;; Ξυπνάει ολη νύχτα και θελει στηθος πιο συχνα απο πριν, σαν να μου λέει μαμά διαφωνώ δεν θέλω να κοιμούνται τα μεμε χωρις εμένα!! Ξυπνάει τοσο πολυ που πιο πολλές ώρες ειναι το στηθος στο στόμα του απ αυτές που κοιμαται μονος του! Ειναι απίστευτη η αντίδραση του! 

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2018 at 3:00 ΜΜ, Kellymom είπε:

Λοιπον κορίτσια διάβασα τις εμπειρίες σας και σ αυτο το θεμα αλλα και στο « Ομαλός αποθηλασμος» και χρειαζομαι τις συμβουλές σας. Εμείς ειμαστε 17 μηνων και θηλαζουμε μονο στους ύπνους οπως εχω ξαναγράψει: για να κοιμηθούμε το μεσημέρι και το βραδυ και σε ολα τα ξυπνηματα είτε αυτα ειναι μεσημεριανά είτε βραδυνα. Κοιμόμαστε δυο ώρες το μεσημέρι και δέκα το βραδυ και πάντα μαζι! Το προβλημα ειναι οτι ξυπνάει παρα παρα πολλές φορές τη νύχτα, δεν εχω δηλαδη ένα μετρο να σας πω πχ 5 ξυπνηματα και ειδικα τα ξημερώματα θηλαζει τόσες πολλές φορές που δεν ξέρω ποιος τελικα ειναι ο πρωινός θηλασμος που ακούω οτι κόβεται πρώτος!!  Οποτε πως θα ξεκινήσω;;;;; Ποιον θηλασμο να σταματήσω Πρώτα;;;

  Διάβασα σε ένα τοπικ δεν θύμαμαι που ότι υπάρχει και μία άλλη μέθοδος με την οποία κρατάς χρόνο. Πχ λες πως σήμερα δεν θα θηλάσω πριν την μία ώρα. Αν ξυπνήσει νωρίτερα απ την ώρα αυτή κάνεις οτιδήποτε άλλο απ το να θηλασεις για να ξανακοιμηθει. Μετά από δύο τρεις μέρες δεν θηλαζεις για μίαμιση ώρα. Μετά για δύο και πάει λέγοντας μέχρι να μην θηλαζεις πια μέσα στην νύχτα. 

  Προσωπικα μου φάνηκε πολύ αγχωτικο και για μένα και για το μωρό οπότε ακολούθησα άλλη τακτική. Και ο δικός μου  από ημερών μέχρι 19-20 μηνών ξυπνούσε ακανόνιστα και πάντα θήλαζε. Όταν βγήκαν τα περισσότερα δόντια και κοιμοταν καλύτερα τότε περιόρισα λίγο τα βράδινα γεύματα. Δηλαδή, έδινα νερό, χάδια και ξανακοιμοταν αμέσως. Θηλαζα μόνο αν ήταν έτοιμος να ξεσηκωθεί. Εσύ μπορείς να μειώσεις την διάρκεια αν δεν μπορείς να αποφύγεις θηλασμους. 

   

  Απ την άλλη η ουσία του ομαλου αποθηλασμού μέρας ή νύχτας είναι να δίνεται μία ώθηση ώστε το μωρο να μας δείξει αν είναι έτοιμο να σταματήσει ή να μειώσει τους θηλασμους. Αν συναντάς συνέχεια άρνηση σημαίνει πως δεν είναι έτοιμος.  Ισως να πιπιλα ασταμάτητα γιατί πονάει απ τα δόντια του και έτσι ανακουφίζεται -παρηγοριεται. Ίσως ευθύνεται το άγχος αποχωρισμού που κορυφώνεται γύρω στους 18 μήνες. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2018 at 10:49 ΜΜ, Kellymom είπε:

Εμένα επειδη εχει πιει τοσο γαλα τα ξημερώματα, τρώμε πρωινό μιάμιση με δυο ώρες αφου ξυπνήσει αλλιώς δεν τρωει τπτ. Δεν πεινάει! Εντωμεταξυ εδω  και τρεις μέρες του μιλάω πολυ γι αυτο οπως λες..... του λέω τα γνωστά οτι το βραδυ θα κοιμόμαστε, κοιμούνται και τα μέμε κλπ το πρωι που θα βγει ο ηλιος, ακομα κι ολη τη μερα θα θήλαζεις οσο θέλεις!  (Με καίει να αποθηλασω βραδυ εκ πρώτης, δεν εχω προβλημα να συνεχίσουμε γενικα να θηλαζει απο τη στιγμη που δεν πίνει με τπτ ξένο γαλα).  Και ξέρεις τι εχει πάθει;;; Ξυπνάει ολη νύχτα και θελει στηθος πιο συχνα απο πριν, σαν να μου λέει μαμά διαφωνώ δεν θέλω να κοιμούνται τα μεμε χωρις εμένα!! Ξυπνάει τοσο πολυ που πιο πολλές ώρες ειναι το στηθος στο στόμα του απ αυτές που κοιμαται μονος του! Ειναι απίστευτη η αντίδραση του! 

 

Γιατί αγχώθηκε μάλλον. Καταλαβαίνουν πολύ περισσότερα από όσα νομίζουμε..

Στη θέση σου θα άφηνα λίγες μέρες την όποια προσπάθεια (κι ας είναι μόνο λεκτική προετοιμασία) και θα συνέχιζα ξανά μετά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2018 at 2:04 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

  Διάβασα σε ένα τοπικ δεν θύμαμαι που ότι υπάρχει και μία άλλη μέθοδος με την οποία κρατάς χρόνο. Πχ λες πως σήμερα δεν θα θηλάσω πριν την μία ώρα. Αν ξυπνήσει νωρίτερα απ την ώρα αυτή κάνεις οτιδήποτε άλλο απ το να θηλασεις για να ξανακοιμηθει. Μετά από δύο τρεις μέρες δεν θηλαζεις για μίαμιση ώρα. Μετά για δύο και πάει λέγοντας μέχρι να μην θηλαζεις πια μέσα στην νύχτα. 

  Προσωπικα μου φάνηκε πολύ αγχωτικο και για μένα και για το μωρό οπότε ακολούθησα άλλη τακτική. Και ο δικός μου  από ημερών μέχρι 19-20 μηνών ξυπνούσε ακανόνιστα και πάντα θήλαζε. Όταν βγήκαν τα περισσότερα δόντια και κοιμοταν καλύτερα τότε περιόρισα λίγο τα βράδινα γεύματα. Δηλαδή, έδινα νερό, χάδια και ξανακοιμοταν αμέσως. Θηλαζα μόνο αν ήταν έτοιμος να ξεσηκωθεί. Εσύ μπορείς να μειώσεις την διάρκεια αν δεν μπορείς να αποφύγεις θηλασμους. 

   

  Απ την άλλη η ουσία του ομαλου αποθηλασμού μέρας ή νύχτας είναι να δίνεται μία ώθηση ώστε το μωρο να μας δείξει αν είναι έτοιμο να σταματήσει ή να μειώσει τους θηλασμους. Αν συναντάς συνέχεια άρνηση σημαίνει πως δεν είναι έτοιμος.  Ισως να πιπιλα ασταμάτητα γιατί πονάει απ τα δόντια του και έτσι ανακουφίζεται -παρηγοριεται. Ίσως ευθύνεται το άγχος αποχωρισμού που κορυφώνεται γύρω στους 18 μήνες. 

 

Τα εχω διαβάσει κι εγω αυτα, αλλα δεν ξέρω κατα ποσο δουλεύουν αυτές οι μέθοδοι! Αν μεσα στην ωρα που περιμένω να περάσει ξεσηκωθεί για τα καλα, μετα θα θελει τη διπλάσια ωρα να θηλασει για να ξανακοιμηθεί! Δεν ξέρω, εχει εφαρμόσει κάποια αυτο τον τροπο; 

Σιγουρα το παιδι μου δεν θελει να αποθηλασει και γιατι να θελει άλλωστε; Απ την άλλη εγω θα ήθελα μέχρι τα δυο του χρονια να προχωρήσουμε στο επόμενο στάδιο. Ο βραδινός αποθηλασμος πρεπει να γινει άμεσα ομως γιατι εχουμε θεμα με τα δοντάκια μας οπως εξηγω αλλου. Προς το παρόν ακολουθώ την απομάκρυνση της θηλης κι επίσης δεν τον αφήνω να θηλαζει με τις ώρες πριν κοιμηθει για βραδυ η μεσημέρι! Σκεφτόμουν αν έκοβα τελείως τον μεσημεριανό θηλασμο να δω πως παει, θα γίνουν χειρότερα τα πραγματα το βραδυ; Η ν αφήσω το μεσημέρι ως εχει και να ασχοληθώ μονο με το βραδυ;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

Σκεφτόμουν αν έκοβα τελείως τον μεσημεριανό θηλασμο να δω πως παει, θα γίνουν χειρότερα τα πραγματα το βραδυ; Η ν αφήσω το μεσημέρι ως εχει και να ασχοληθώ μονο με το βραδυ;

Εγώ θα ασχολουμουν με τους θηλασμους το βραδυ. Εφόσον σε ενδιαφέρει ο νυχτερινός αποθηλασμος λόγο τερηδόνας όπως διάβασα σε άλλο τοπικ γιατί να προσπαθήσεις το μεσημερι? Νομίζω οι μεγάλες και πολλές αλλαγές θα αναστατώνουν πολύ το μωρό σου. Εγώ θα στοχευα στα μεταμεσονύκτια ξυπνήματα που γενικά τους είναι πιο εύκολο να ξανακοιμηθουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ θα ασχολουμουν με τους θηλασμους το βραδυ. Εφόσον σε ενδιαφέρει ο νυχτερινός αποθηλασμος λόγο τερηδόνας όπως διάβασα σε άλλο τοπικ γιατί να προσπαθήσεις το μεσημερι? Νομίζω οι μεγάλες και πολλές αλλαγές θα αναστατώνουν πολύ το μωρό σου. Εγώ θα στοχευα στα μεταμεσονύκτια ξυπνήματα που γενικά τους είναι πιο εύκολο να ξανακοιμηθουν. 

Το σκέφτηκα για το μεσημέρι γιατι έλεγα πως αν μάθει το μεσημέρι να κοιμαται χωρις στηθος ισως βοηθιοταν το βραδυ. Αλλα ναι καλυτερα να ασχοληθώ με τα βραδυνα. Να προσπαθώ δηλαδη οταν ξυπνάει να μη δίνω αμέσως στηθος μήπως ξανακοιμηθεί χωρις αυτο; Ετσι αποθηλαζουμε βραδυ;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Kellymom είπε:

Το σκέφτηκα για το μεσημέρι γιατι έλεγα πως αν μάθει το μεσημέρι να κοιμαται χωρις στηθος ισως βοηθιοταν το βραδυ. Αλλα ναι καλυτερα να ασχοληθώ με τα βραδυνα. Να προσπαθώ δηλαδη οταν ξυπνάει να μη δίνω αμέσως στηθος μήπως ξανακοιμηθεί χωρις αυτο; Ετσι αποθηλαζουμετακριβώέπω βραδυ;

 

Θα σου απαντήσω στο θέμα του νυχτερινού αποθηλασμού για να βοηθηθεί οποία μανούλα ψάχνει ανάλογες απαντήσεις! 

Link to comment
Share on other sites

@Mama_Anesti_ δοκίμασα τον τροπο σου για να δώσω ξενο γαλα αλλα χωρις αποτέλεσμα δυστυχώς. Πίνει μια γουλιτσα νομίζοντας οτι ειναι νερο γιατι ειναι αδιαφανες το παγούρινο οποτε καλη η σκέψη σου (!) και το αφήνει οταν καταλαβαινει οτι ειναι γαλα! Εντωμεταξυ εβαλα και δικό μου γαλα μεσα και παλι δεν το ήπιε! Ουτε καν το δικό μου! Μα δεν καταλαβαίνω... τελικα δεν του φταίει το ποτήρι η το παγουρινο γιατι απ ολ αυτα πίνει νεράκι, μα δεν του φταίει ουτε η γεύση του γάλακτος γιατι του εβαλα και το δικό μου! Τι να φταίει και δεν το πίνει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...