Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΑΚΤΙΚΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΥ


Recommended Posts

Θηλάζω το γιο μου αποκλειστικά εδώ και 11 μήνες και μία εβδομάδα και είμαι στην προσπάθεια αποθηλασμού. Τα τελευταία 6 πρωινά ο σύζυγός μου προσπαθεί να ταΐσει το γιο μου με δικό μου γάλα. Εγώ δεν εμφανίζομαι καθόλου παρά μόνο μετά από τουλάχιστον 40 λεπτά προσπάθειας οπότε και τελικά τον παίρνω εγώ και τον θηλάζω. Σημειωτέον ότι ο σύζυγος δεν έχει απεριόριστο χρόνο, κάποια στιγμή πρέπει να φύγει και για τη δουλειά του. Μόνο το σαββατοκύριακο επέμεινε για παραπάνω από 1 ώρα. Τέλος πάντων, ο σύζυγος προσφέρει στο μωρό το γάλα μου σε ποτηράκι με καλαμάκι σιλικόνης στο οποίο ο μικρός έχει μάθει να πίνει νερό εδώ και περίπου 1 μήνα. Βέβαια δεν πίνει και πολύ νερό. Στο θέμα μου, μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι το μωρό να μην έχει πιει ούτε σταγόνα από το ποτηράκι (κλαψουρίζει, νευριάζει και το σπρώχνει με το χέρι του με μανία) με εξαίρεση το πρώτο πρωινό που δεν είχαμε κάνει και πολύ σωστή συνεννόηση με το σύζυγο, ο οποίος αφού είδε ότι ο μικρός δεν πίνει από το ποτήρι, του έβαλε το γάλα σε μπιμπερό και ήπιε περίπου 40ml. Μήπως θα είχε νόημα να προσπαθήσουμε τελικά με μπιμπερό και όχι με ποτήρι; Μήπως αυτό θα αποτελούσε πισωγύρισμα;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μπιμπερο ειναι οντως πισογυρισμα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα, προφανως το παιδακι σου δεν επιθυμει να αποθηλασει,,,προσπαθησε να ξεκινησεις αντικαθιστωντας καποιο αλλο γευμα οχι το πρωινο και αυτο οχι με το γαλα σου αλλα με στερεα τροφη,,,πχ, με κρεμουλα η γιαουρτι,,,,,εγω παντως αν ημουν βρεφος κι εκει που μου εδιναν το ωραιο μου το γαλα απο το στηθος μου το εβαζαν σε ενα ποτηρι θα το πεταγα κατω,,,αν μεχρι τωρα εμαθε στο γαλα σου μονον απο το στηθος θα ειναι δυσκολο να το πιει απο το ποτηρι,,,,,αν θες να αποθηλασεις δωστου κατι αλλο και σιγα σιγα αντικαταστησε ολα τα γευματα που κανατε μεχρι στιγμης με αλλα πραγματα,τυρακια αλλο γαλα γιαουρτια κρεμα συν το φαγητο του το μεσημερι

 

θες στ αληθεια να αποθηλασεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας μανουλες!

 

Θα ηθελα κι εγω λιγο τη βοηθεια σας ειδικα απο εσας που γραφατε τους προηγουμενους μηνες για απογαλακτισμο κυριως μεσα στη νυχτα.

Μαλλον αναποδα το ξεκινησα, ας το παρω απο την αρχη. Η κορουλα μου ειναι σχεδον 19 μηνων θηλαζει αποκλειστικα (δεν εχει πιει ποτε ξενο γαλα) και κοιμαται μαζι μας. Προσπαθω να τη βαζω στην κουνια της αλλα ξυπναει σχεδον αμεσως και φυσικα ξανακοιμαται μονο με το στηθος. Μετα με εχει για πιπιλα (σπανιως ξυπναει μονο 2-3 φορες συνηθως δεν με αφηνει σχεδον καθολου και μολις της παιρνω το στηθος ξυπναει και κλαιει) Φανταζομαι εχετε καταλαβει το ... σχεδιο παιδιου που εχω! Απλα εχω πια κουραστει και θα ηθελα να σταματησω το θηλασμο με την ελπιδα κυριως να κοιμηθει τη νυχτα και μαλιστα στο κρεβατι της!

Υπαρχει καποια απο εσας που τα καταφερε? εχετε καποια συμβουλη να μου δωσετε? Την ημερα το εχω ελλαττωσει οσο μπορω αλλα και στο μεσημεριανο υπνο εχω το ιδιο θεμα. Τις αλλες ωρες παρ'ολο που ζηταει καθε τοσο της αποσπω οταν μπορω την προσοχη.

Συγγνωμη αν κουρασα με τα πολλα λογια ελπιζω να μου απαντησετε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες!

 

Θα ηθελα κι εγω λιγο τη βοηθεια σας ειδικα απο εσας που γραφατε τους προηγουμενους μηνες για απογαλακτισμο κυριως μεσα στη νυχτα.

Μαλλον αναποδα το ξεκινησα, ας το παρω απο την αρχη. Η κορουλα μου ειναι σχεδον 19 μηνων θηλαζει αποκλειστικα (δεν εχει πιει ποτε ξενο γαλα) και κοιμαται μαζι μας. Προσπαθω να τη βαζω στην κουνια της αλλα ξυπναει σχεδον αμεσως και φυσικα ξανακοιμαται μονο με το στηθος. Μετα με εχει για πιπιλα (σπανιως ξυπναει μονο 2-3 φορες συνηθως δεν με αφηνει σχεδον καθολου και μολις της παιρνω το στηθος ξυπναει και κλαιει) Φανταζομαι εχετε καταλαβει το ... σχεδιο παιδιου που εχω! Απλα εχω πια κουραστει και θα ηθελα να σταματησω το θηλασμο με την ελπιδα κυριως να κοιμηθει τη νυχτα και μαλιστα στο κρεβατι της!

Υπαρχει καποια απο εσας που τα καταφερε? εχετε καποια συμβουλη να μου δωσετε? Την ημερα το εχω ελλαττωσει οσο μπορω αλλα και στο μεσημεριανο υπνο εχω το ιδιο θεμα. Τις αλλες ωρες παρ'ολο που ζηταει καθε τοσο της αποσπω οταν μπορω την προσοχη.

Συγγνωμη αν κουρασα με τα πολλα λογια ελπιζω να μου απαντησετε!

 

 

μηπως εχεις το παιδι μου σπιτι σου??? :-P:-Pακριβως η ιδια κατασταση και εμεις!! ο δικος μου σε 3 μερες γινεται 20 μηνων, κοιμομαστε με τον ιδιο τροπο, δεν χρειαζεται να επαναλαμβανω, ειναι στιγμες που ειμαι τοσο εξαντλημενη που σκεφτομαι να αποθηλασω, μετα μετανιωνω....εχω διαβασει ολα τα βιβλια που κυκλοφορουν, τιποτα δεν βοηθησε....οποιαδηποτε προσπαθεια αλλαγης στον τροπο που κοιμαται να ξερεις οτι πιθανως να συνοδευτει απο κλαμα....εγω δεν εχω το κουραγιο να αντιμετωπισω κατι τετοιο...μαλλον θα τον αφησω να αποθηλασει μονος του, ελπιζω να τι κανει ομως μεσα στον επομενο χρονο, αλλιως μαλλον θα αναθεωρησω....

παντως θα παρακολουθησω να δω τι απαντησεις θα παρεις απο τι αλλες κοπελες

Link to comment
Share on other sites

κι εγω διαβασα το κοιμισου παιδι μου χτες αλλα αγχωθηκα και νομιζω πως δεν μπορω να το κανω! ειδικα εφόσον λεει οτι το βασικοτερο ειναι να αποπνεεις σιγουρια και σταθεροτητα δεν ειμαι ετοιμη! Δυστυχως δεν μου εχει απαντησει ακομα καμια απο τις μανουλες που το περασαν πριν απο καιρο να δω αν τα καταφεραν, ελπιζω να εχω συντομα νεα τους!

Αυτες τις μερες προσπαθω να της δινω γαλα ολο και λιγοτερο μεσα στη μερα και χθες καταφερα να την κοιμιζω με αγκαλια και νανουρισμα. Φυσικα εω κοιμηθηκε και περιεργως δεν ζητουσε γαλα μετα απο καμια ωρα που ξυπνησε τη θηλασα. Δεν ξερω πως θα το χειριστω και εχω αγχωθει πολυ...

Και φυσικα κανενα βιβλιο δεν αναφερει πως να χειριστεις τον υπνο σε συνδυασμο με θηλασμο και ειδικα σε αυτες τις ηλικιες (τουλαχιστον δεν ξερω εγω καποιο)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και φυσικα κανενα βιβλιο δεν αναφερει πως να χειριστεις τον υπνο σε συνδυασμο με θηλασμο και ειδικα σε αυτες τις ηλικιες (τουλαχιστον δεν ξερω εγω καποιο)!

 

The no cry sleep solution της Elisabeth Pantley. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

 

http://www.filestube.com/49d310864372429803e9/details.html

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

The no cry sleep solution της Elisabeth Pantley. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

 

http://www.filestube.com/49d310864372429803e9/details.html

 

εμενα ουτε αυτο με βοηθησε, εχω διαβασει οτι κυκλοφορει...καλα το κοιμησου παιδι μου για μενα ειναι απαραδεκτη μεθοδος, το nocry αποδεκτο αλλα δυσκολο για μενα να το εφαρμοσω, αν κ προσπαθησα

 

αυτο που μου προτεινε ο παιδιατρος που ειναι φαν του θηλασμου κ οπως τον θελουμε γενικως, ο τελειος κατ εμας παιδιατρος (πολυ γνωστος παιδιατρος εχει αναφερθει το ονομα του στο φορουμ), ειναι

1.αν τον αφησουμε να αποθηλασει μονος του μαζι με το θηλασμο θα κοψει κ τον υπνο στο κρεββατι μας

 

αν αυτο μας ενοχλει---

2. τον βαζουμε σε παιδικο κρεββατακι ή στρωματακι στο πατωμα ωστε να μπορω εγω να τον θηλαζω ξαπλωμενη διπλα του κ μετα να φευγω, ωστε οταν ξυπνα τουλαχιστον να μην ειναι ολα διαφορετικα, να ειναι τουλαχιστον στο κρεββατι του

 

εμεις ετσι θα κανουμε..καποιααα στιγμη, κ ισως τον παω κατευθεια στο δωματιο του με το μεγαλο κρεββατι κ πολυ μπλα μπλα...εισαι μεγαλος τωρα κτλ

 

αααα, μας ειπε επισης οτι τετοιες αλλαγες συνοδευονται απο καμια εβδομαδα προσαρμογη ( με κλαμματακια)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!!! Η μπεμπα μας θηλαζει ακομα μετα το μεσημεριανο, και το βραδυ πριν κοιμιθει κατα τις 11 μετα στις 3-4 και μετα στις 7. χτες επειδη το στηθος μου το ενιωθα πολυ αδειο ενω μεχρι προχτες πριζοταν πολυ το μεσημερι και το βραδυ,ανησυχησα οτι το μωρο δεν πινει γαλα και αφου θηλασε της εδωσα ξενο κ ηπιε 150μλ.

αυτο σημαινει οτι παω για αποθηλασμο??πως θα ξερω οτι το μωρο πινει το γαλα που χρειαζεται απο μενα?? γιατι η πεθερα μου καθε μερα μου λεει να κοψω το γαλα μου για να πινει το μωρο 2 μπιμπερο γαλα(500μλ) . εχω μπερδευτει!!! πιο ευκολο ηταν να ξεκινησω τον θηλασμο και τωρα που φτασαμε στο "τελος" μου φαινεται βουνο. μηπως να την βαζω να θηλαζει πιο συχνα για να μου αυξηθει το γαλα??

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μας θηλαζει ακομα μετα το μεσημεριανο, και το βραδυ πριν κοιμιθει κατα τις 11 μετα στις 3-4 και μετα στις 7. χτες επειδη το στηθος μου το ενιωθα πολυ αδειο ενω μεχρι προχτες πριζοταν πολυ το μεσημερι και το βραδυ,ανησυχησα οτι το μωρο δεν πινει γαλα και αφου θηλασε της εδωσα ξενο κ ηπιε 150μλ.

αυτο σημαινει οτι παω για αποθηλασμο??

οι διακυμάνσεις στην παραγωγή είναι κάτι το συνηθισμένο, από μόνες τους δεν σημαίνουν ότι πας για αποθηλασμό

 

αν όμως δίνεις συμπλήρωμα συνεχώς, τότε θα μειωθεί η παραγωγή μόνιμα και αυτό ίσως οδηγήσει σε αποθηλασμό

 

όταν βλέπεις ότι το γάλα είναι λιγότερο, είναι καλό να θηλάζεις το μωρό περισσότερες φορές και με περισσότερες εναλλαγές σε κάθε γεύμα

 

πως θα ξερω οτι το μωρο πινει το γαλα που χρειαζεται απο μενα??
αν το θηλάζεις συχνά θα έχει όσο γάλα χρειάζεται, από τη στιγμή που τα κατάφερες μέχρι εδώ, μπορείς να συνεχίσεις για όσο θέλεις

 

γιατι η πεθερα μου καθε μερα μου λεει να κοψω το γαλα μου για να πινει το μωρο 2 μπιμπερο γαλα(500μλ) .
Ενδιαφέρεσαι περισσότερο για το καλό του παιδιού σου ή για την ικανοποίηση της πεθεράς σου;

Η πεθερά σου γνωρίζει για το θηλασμό και σε στηρίζει σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μας θηλαζει ακομα μετα το μεσημεριανο, και το βραδυ πριν κοιμιθει κατα τις 11 μετα στις 3-4 και μετα στις 7.

 

Δηλαδή το μωρό κάνει 4 γεύματα θηλασμού. Για αρκετά μωρά αυτής της ηλικίας, αυτά τα γεύματα θηλασμού είναι λίγα.

 

Προσφέρεις στο μωρό περισσότερες ευκαιρίες για θηλασμό και αρνείται;

 

Δεν προσφέρεις γιατί νομίζεις ότι δεν χρειάζεται;

 

Έτσι όπως το γράφεις, φαίνεται ότι δεν θα έπρεπε να θηλάζει μετά το μεσημεριανό. Σου έχουν δώσει οδηγίες για να σταματήσεις το μεσημεριανό θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Δεν μπορώ για κάποιο άγνωστο λόγω να ανοίξω καινούργιο τοπικ

Τέλως παντων, Τ ο μόρω μου είναι τωρα 9.5 μηνών. και σχεδον δεν θηλάζω εδω και ένα μήνα, αλλα ακόμα παιρνει το στηθος σαν πιπήλα για να κοιμηθει. με το αποτέλεσμα όταν πιέζω βγαίνει λίγω γάλα, προσπάτησα να κάνω αντλήσεις να βγάλω και μόνο το δεξί ( αυτό που παίρνει για να κοιμηθεί) βγάζει γύρω στις 2 κουταλιές σούπας. όμως σε αυτό το στήθος εμφανίστηκε μια μάζα μέγεθος του κερασιού. από τότε που δεν θηλάζω τακτικά, χωρίς να με πονάει η να έχω άλλο σύμπτωμα. και ο γενικολόγος με σύστησε να πάρω το dostinex. Εγώ δεν θέλω να πάρω φάρμακα που θα απαγορέψουν την επαφή μου με το μωρό μου,(ήδη στενοχωρήθηκα που σταμάτησε το θηλασμό, να μη πάρει το στήθος για να κοιμηθει??) τι να κάνω παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Δεν μπορώ για κάποιο άγνωστο λόγω να ανοίξω καινούργιο τοπικ

Τέλως παντων, Τ ο μόρω μου είναι τωρα 9.5 μηνών. και σχεδον δεν θηλάζω εδω και ένα μήνα, αλλα ακόμα παιρνει το στηθος σαν πιπήλα για να κοιμηθει. με το αποτέλεσμα όταν πιέζω βγαίνει λίγω γάλα, προσπάτησα να κάνω αντλήσεις να βγάλω και μόνο το δεξί ( αυτό που παίρνει για να κοιμηθεί) βγάζει γύρω στις 2 κουταλιές σούπας. όμως σε αυτό το στήθος εμφανίστηκε μια μάζα μέγεθος του κερασιού. από τότε που δεν θηλάζω τακτικά, χωρίς να με πονάει η να έχω άλλο σύμπτωμα. και ο γενικολόγος με σύστησε να πάρω το dostinex. Εγώ δεν θέλω να πάρω φάρμακα που θα απαγορέψουν την επαφή μου με το μωρό μου,(ήδη στενοχωρήθηκα που σταμάτησε το θηλασμό, να μη πάρει το στήθος για να κοιμηθει??) τι να κάνω παιδιά???

 

ο γυναικολόγος σου εξήγησε γιατί σου συστήνει dostinex?

 

οι ενδείξεις του φαρμάκου (σύμφωνα με τα όσα γράφουν οι εσώκλειστες οδηγίες) είναι αυτές:

 

 

Ενδείξεις

Παρεμπόδιση της έναρξης της γαλουχίας ή διακοπή της γαλουχίας Θεραπεία διαταραχών υπερπρολακτιναιμίας

α) β)

ΦΥΛΛΟ ΟΔΗΓΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΣΤΗ

PFIZER HELLAS A.E. 1

Το Dostinex ενδείκνυται για τη θεραπεία δυσλειτουργιών που σχετίζονται με υπερπρολακτιναιμία, οι οποίες περιλαμβάνουν αμηνόρροια, ολιγομηνόρροια, ανωορρηξία και γαλακτόρροια. Το Dostinex ενδείκνυται σε ασθενείς με αδενώματα της υπόφυσης που εκκρίνουν προλακτίνη (μικρο- και μακρο- προλακτινώματα), με ιδιοπαθή υπερπρολακτιναιμία ή με σύνδρομο κενού εφιππείου (empty sella syndrome) που σχετίζεται με υπερπρολακτιναιμία, που εκπροσωπούν τις βασικές υποκείμενες παθολογικές καταστάσεις, οι οποίες συμβάλλουν στις πιο πάνω κλινικές εκδηλώσεις. οδηγίες)

 

πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι από αυτά που ο γιατρός σου θεωρεί κατάλληλο για την περίπτωσή σου;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το μωρό κάνει 4 γεύματα θηλασμού. Για αρκετά μωρά αυτής της ηλικίας, αυτά τα γεύματα θηλασμού είναι λίγα.

 

Προσφέρεις στο μωρό περισσότερες ευκαιρίες για θηλασμό και αρνείται;

 

Δεν προσφέρεις γιατί νομίζεις ότι δεν χρειάζεται;

 

Έτσι όπως το γράφεις, φαίνεται ότι δεν θα έπρεπε να θηλάζει μετά το μεσημεριανό. Σου έχουν δώσει οδηγίες για να σταματήσεις το μεσημεριανό θηλασμό;

 

η πεθερα μου δεν ηθελε ποτε να θηλασω,θεωρει οτι λογο του θηλασμου δεν εχει την ευκαιρια να παρει το μωρο σπιτι της.

 

βαζω την μπεμπα να θηλασει αλλα πιπιλαει λιγα δευτερολεπτα και μετα με κοιταει και βγαζει κραυγουλες, με τσιμπαει με δαγκαει, γενικα παιζει.

να την βαζω τα βραδυα στον υπνο της να θηλασει 1-2 φορες επιπλεον??

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη αν φοβασαι μην αποθηλασει το μωρο σου βαζε το να θηλασει 1-2 φορες το βραδυ.

4-6 φορες θηλαζουμε εμεις που κοντευουμε τα 3,οταν ειμασταν 8 μηνων θηλαζαμε απο 12-20 φορες το 24ωρο....

 

Α,και αν θελει η πεθερα σου μωρο να κανει ενα,αυτο ειναι δικο σου να της πεις :evil:.

 

Υπομονη με την πεθερα και καλη συνεχεια με τον θηλασμο!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

η πεθερα μου δεν ηθελε ποτε να θηλασω,θεωρει οτι λογο του θηλασμου δεν εχει την ευκαιρια να παρει το μωρο σπιτι της.

 

 

έχεις σκοπό να αφήνεις το μωρό στην πεθερά σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γυναικολόγος σου εξήγησε γιατί σου συστήνει dostinex?

 

οι ενδείξεις του φαρμάκου (σύμφωνα με τα όσα γράφουν οι εσώκλειστες οδηγίες) είναι αυτές:

 

 

Ενδείξεις

Παρεμπόδιση της έναρξης της γαλουχίας ή διακοπή της γαλουχίας Θεραπεία διαταραχών υπερπρολακτιναιμίας

α) β)

ΦΥΛΛΟ ΟΔΗΓΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΣΤΗ

PFIZER HELLAS A.E. 1

Το Dostinex ενδείκνυται για τη θεραπεία δυσλειτουργιών που σχετίζονται με υπερπρολακτιναιμία, οι οποίες περιλαμβάνουν αμηνόρροια, ολιγομηνόρροια, ανωορρηξία και γαλακτόρροια. Το Dostinex ενδείκνυται σε ασθενείς με αδενώματα της υπόφυσης που εκκρίνουν προλακτίνη (μικρο- και μακρο- προλακτινώματα), με ιδιοπαθή υπερπρολακτιναιμία ή με σύνδρομο κενού εφιππείου (empty sella syndrome) που σχετίζεται με υπερπρολακτιναιμία, που εκπροσωπούν τις βασικές υποκείμενες παθολογικές καταστάσεις, οι οποίες συμβάλλουν στις πιο πάνω κλινικές εκδηλώσεις. οδηγίες)

 

πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι από αυτά που ο γιατρός σου θεωρεί κατάλληλο για την περίπτωσή σου;

 

 

Γεια σου aglaia,

τα διάβασα και εγώ αυτα απο το νετ. και δεν βλέπω να έχω κάτι απο αυτά, αλλά μπορεί απο την εμπειρία του να ξερει ότι κάνει και για κάτι άλλο.

Είχα σκοπό να τον πάρω ξανά να μου πει πως και γιατι, μετά που το διάβαζα.

Αλλά το ζήτημα ότι, ότι να μου δώσει δεν ειμαι υπερ να το πάρω αμα ειναι κάτι που θα με "χωρίζει" απο το μικρό μου. Ήθελα τη γνώμη σας μήπως σε κάποια μαμα συνέβει κάτι τετοιο που περιέγραψα.

Ευχαριστώ

line_m121_beg_40_time_1286424000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου aglaia,

τα διάβασα και εγώ αυτα απο το νετ. και δεν βλέπω να έχω κάτι απο αυτά, αλλά μπορεί απο την εμπειρία του να ξερει ότι κάνει και για κάτι άλλο.

Εννοείς ότι πειραματίζεται για να δει αν έχουν επιπλέον θεραπευτικές επιδράσεις τα φάρμακα;

 

Αλλά το ζήτημα ότι, ότι να μου δώσει δεν ειμαι υπερ να το πάρω αμα ειναι κάτι που θα με "χωρίζει" απο το μικρό μου.

Αυτό θα ήταν καλό να το ξέρει ο γιατρός σου.

 

 

Ήθελα τη γνώμη σας μήπως σε κάποια μαμα συνέβει κάτι τετοιο που περιέγραψα.

Από την περιγραφή που κάνεις και με κάθε επιφύλαξη (λόγω απόστασης και πιθανής έλλειψης στοιχείων) ίσως να πρόκειται για κάποια γαλακτοκήλη ή για κάποιο φραγμένο πόρο.

Η γαλακτοκήλη συνήθως δεν ενοχλεί, δεν χρειάζεται καμία παρέμβαση και απορροφάται μετά το τέλος της γαλουχίας.

Ο φραγμένος πόρος συνήθως ενοχλεί περισσότερο και συνήθως χρειάζεται κάποια παρέμβαση για να λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα..προσπάθησα να ανοίξω νέο θέμα για την ερώτηση που έχω να κάνω αλλά κατι γίνεται και δεν με αφήνει ..τέλος πάντον..

η μπεμπούλα μου είναι σχεδόν οχτώ μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και όλη νύχτα κλπ..

τελευταία αρχίζω να σκέφτομαι τον αποθηλασμό όχι για τώρα αλλά αργότερα..θέλω να θηλάσω σίγουρα μέχρι ενός έτους...θα ήθελα όμως να ρωτήσω από την εμπειρία μαμάδων σε ποια ηλικία αποθηλάζουν συνήθως μόνα τους τα μωράκια? γιατί μου φαίνεται δύσκολο να ακολουθήσω μεθόδους με κλάματα κλπ

επίσης αν το να αρχίσω να της δίνω σιγά σιγά ξένο γάλα για να το μάθει θα μας βοηθήσει για το μέλλον να μην της έρθει απότομη η αλλαγή από μητρικό σε ξένο..έστω και αν αυτό πάρει μήνες...

ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει, τα παιδιά από μόνα τους σπάνια αποθηλάζουν πριν τους 18 μήνες. Υπάρχουν παιδιά που δέχονται το ξένο γάλα εύκολα και άλλα πιο δύσκολα. Π.χ. ο δικός μου δεν έπαιρνε μπιμπερό και αρχίσαμε το ποτήρι στους 13 μήνες, όταν γύρισα στη δουλειά, αλλά δεν πίνει πολύ ξένο γάλα και συνεχίζει να θηλάζει 6-8 φορές το 24ωρο (1-3 φορές είναι νυχτερινά ξυπνήματα). Είναι 23 μηνών τώρα και δεν έχω προσπαθήσει αποθηλασμό.

Λογικά παίρνει καιρό η διαδικασία αποθηλασμού, ιδίως αν σε ενδιαφέρει να γίνει ομαλά. Μεγαλώνοντας το μωράκι σου θα τρώει και πιο πολλές στερεές τροφές και θα μπορείς να αντικαταστήσεις σταδιακά κάποιους θηλασμούς με φαγητό. Είναι λίγο "βλέποντας και κάνοντας" νομίζω.

Ξέρω ότι δεν σε βοήθησα ιδιαίτερα, μερικές σκέψεις έγραψα, ελπίζω να ακολουθήσουν και πιο διαφωτιστικές απαντήσεις. Να χαίρεσαι την κορούλα σου!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο γυναικολόγος μου είπε ότι για να διακόψω το θηλασμό χωρίς χάπια πρέπει να μειώνω τα γεύματα σταδιακά, θα μου πάρει ένα μήνα περίπου (πρέπει να ξέρω γιατί επιστρέφω στη δουλειά τον Οκτώβρη). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω όμως είναι πώς θα κόψω γεύμα αφού το στήθος μου πετρώνει και φοβάμαι μήπως πάθω καμιά μαστίτιδα (μου συνέβη στο παρελθόν). Μπορείτε να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Αν μειώνεις γεύματα σταδιακά (π.χ. 1 την εβδομάδα), λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Αν το στήθος πετρώνει, μπορεί να το ανακουφίζεις βγάζοντας λίγο γάλα με το χέρι (λίγο όμως, ίσα για να ανακουφιστείς και να μην πονάς). Νομίζω στο θέμα του αποθηλασμού θα βρεις πολλές απαντήσεις σε παλαιότερα ποστ.

Εγώ είχα πρήξιμο όταν γύρισα στη δουλειά, αλλά κράτησε μόνο 2-3 μέρες, μετά προσαρμόστηκε ο οργανισμός. Καμιά φορά τις Δευτέρες είμαι λίγο πιο πρησμένη ή αν δεν έχει ξυπνήσει τη νύχτα (σπάνιο).

Είναι τελείως απαραίτητο να αποθηλάσεις πριν γυρίσεις στη δουλειά? Για να μην αγχωθείς το λέω, αν σου έχουν μείνει λίγοι θηλασμοί το 24ωρο δεν θα έχεις θέμα με πετρώματα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο γυναικολόγος μου είπε ότι για να διακόψω το θηλασμό χωρίς χάπια πρέπει να μειώνω τα γεύματα σταδιακά, θα μου πάρει ένα μήνα περίπου (πρέπει να ξέρω γιατί επιστρέφω στη δουλειά τον Οκτώβρη). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω όμως είναι πώς θα κόψω γεύμα αφού το στήθος μου πετρώνει και φοβάμαι μήπως πάθω καμιά μαστίτιδα (μου συνέβη στο παρελθόν). Μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

Αποθήλασα χωρίς να πάρω χάπια. Σε κάθε γεύμα θηλασμού που έκοβα, για δύο-τρεις ημέρες μετά, την ώρα του γεύματος (που το είχα αντικαταστήσει με κάτι άλλο) έβγαζα λίγο γάλα με το θήλαστρο. Έτσι κατέληξα τους τελευταίους 5 μήνες να θηλάζω μόνο πρωί και βράδυ χωρίς να νιώσω ποτέ συμφόρηση στο στήθος μου. Την ίδια διαδικασία περίπου ακολούθησα και όταν αποθήλασα εντελώς.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ χρύσα...νομίζω ότι είναι σωστή η σκέψη σου και δοκιμάζω τώρα να της δίνω που και που λίγο ξένο μπας και το συνηθήσει γιατί δεν της αρέσει...τρόμαξα λίγο με το 18 μηνών που μου είπες και έτσι δεν ελπίζω πια σε αποθηλασμό από την μεριά του μωρού....πάντος ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...