Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να προετοιμάσω το παιδί μου για την εγχείρηση;


Recommended Posts

καλημέρα και εύχομαι απο τα βάθη της καρδιάς μου περαστικά στο μικρούλη σου, να πάνε όλα καλά.

έχω δυο παιδάκια και χρειάστηκε να νοσηλευτούμε και για τα δυο.

το μόνο που ξέρω ως μαμά, ειδικός δεν είμαι, είναι αυτό που είπε ο ΣΑΜ.

ετοίμασε από πριν, μαζί του, κάποια αγαπημένα του παιχνίδια, κουκλάκια, αυτοκινητάκια ακόμα και παραμύθια, μπλοκ και μπογιές. έτσι ώστε να περνάτε δημιουργικά τις "ελεύθερες" ώρες σας. η μεγάλη μου μετά από 10 μέρες νοσηλείας, με εξετάσεις αίματος σε σχεδόν καθημερινή βάση και ορό, μόλις γυρίσαμε σπίτι μου είπε ότι στο νοσοκομείο ήταν καλύτερα, περνούσαμε ολη την ώρα μαζί!!!!!

συγνώμη αν σας κούρασα, και πάλι περαστικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην ίδια τρελή κατάσταση βρίσκομαι και εγώ. Ο γιός μου που είναι 4 χρονών πρέπει να χειρουργηθεί για αφαίρεση υδροκήλης και χρειάζεται ολική νάρκωση. Μου έχουν κοπεί τα πόδια. Το μυαλό μου πάει όλο στο κακό. Οι εφιάλτες μόνο που βλέπω. Έχω που κλαίω εδώ και 5 ημέρες που το μάθαμε. Υστερική κατάσταση έτσι? :( ¨εχει κάνει κάποιο παιδάκι δικό σας ολική να μου πεί τίποτα για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια εγώ θέλω να κάνω μία άλλη ερώτηση.

Μου είπαν ότι πολλές φορές εάν βγάλει τα κρεατάκια, το παιδάκι μετά παχαίνει.

Μάλλον θα εννοούν ότι του ανοίγει η όρεξη?

Εσείς το έχετε ακούσει?

Με απασχολεί αυτό γιατί η κόρη μου είναι υπέρβαρη και φοβάμαι ότι με μία τέτοια επέμβαση

μπορεί να επιδυνωθεί η κατάστασή της

Link to comment
Share on other sites

Manoula ευχαριστώ για τις πληροφορίες για την περιπτωσή σας, γιατί μπορώ να πώ ότι είμαι κάπως σε αδιέξοδο. Στη φάση αυτή βέβαια είμαστε στο "βλέποντας και κάνοντας". Δεν μπορώ να πώ ότι ταλαιπωρείται και πάρα πολύ...ήδη έχει ανοίξει η μύτη του και αναπνέει και απο κεί (αν και συνήθως με το στόμα ανοικτό είναι). Οπότε θα περιμένουμε να φτάσει και στην κατάλληλη ηλικία (εκτός και αν προκύψει κάτι άλλο) και θα δούμε.

Ο γιατρός που πήγαινες ήταν σε νοσοκομείο ή ιδιώτης; είμαι στο ψάξιμο βασικά, αλλά ψάχνω για γιατρό στο Αγία Σοφία.

Κάθε πρόταση δεκτή!! :D

 

Καλημέρα, τον γιό μου τον χειρούργησα πέρσυ στο Παίδων Πεντέλης με τον κο Σαραβάκο, εξαιρετικός γιατρός με καλές συστάσεις, γραφείο έχει στην Κηφισίας, αν θες μια δεύτερη γνώμη σου στέλνω τα στοιχεία του. Για το Αγία Σοφία όλο και καποια κοπέλα θα ξέρει κάποιον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Όταν είναι για εγχείρηση και πόσο μάλλον για μικρό παιδί που δεν ξέρει τι είναι,ε όσο νάνε είναι δύσκολα.Αλλά εμείς βρήκαμε τον τρόπο και εξηγήσαμε ότι θα κάνεις κάτι και πρέπει για μέρα να μείνουμε στο Νοσοκομείο,και όπως πράγματι και έγινε πήγαν όλα καλά,αλλά το δύσκολο της υπόθεσης είναι όταν στο παίρνουν ξένα χέρια και είσαι από έξω.Υπομονή όλα σιγά-σιγά περνάνε.:oops::oops::confused:

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

medea, εμεις πηγαμε την κορη μας.3ετών. την προηγούμενη τετάρτη στο Αγλαία Κυριακού και καναμε επέμβαση για κρεατάκια και σωληνάκια στα αυτιά.Πήγε πολύ καλά και συνήλθε σχετικά γρήγορα.Τώρα θα πρέπει να προσέχουμε μεχρι να αποβάλλει ο οργανισμός της τα σωληνάκια , να μη μπει νερό στα αυτάκια της. περίπου απο 6 εως 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περαστικά στην μικρούλα δεν ήξερα αυτό που λες με τα σωληνάκια μεσα στα αυτιά,πονάει;Η μικρή πως είναι τώρα; Πώς της είπες για την επέμβαση,γιατί είναι και μικρό.Εμείς ευτυχως δεν ειχαμε πρόβλημα γιατι βλέπουμε πολύ το grey's anatomy και μπήκα καλά στο πνεύμα των γιατρών Βέβαι ζορίστηκε πολύ αλλά και΄γω όταν το πήραν στο χειρουργειο ..αλλα όλα πέρασαν ευτυχώς.:P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου έκανε βουβωνοκοίλη και επειδη βλέπαμε το έργο που ανεφερα μπήκε στο πνεύμα των γιατρών και μάλιστα έγινε και φιλος με όλους.Το καλάο ήταν ότι μονο μία μέρα καθήσαμε και φύγαμε.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!:-) Είμαι καινούργια στην παρέα σας και ελπίζω να έχω μπεί στο σωστό σημείο και να μου απαντήσετε κάποια στιγμή γιατί έχω αγχωθεί πάρα πολύ με την επέμβαση που θα κάνει ο γιός μου ο οποίος είναι τεσσάρων χρονών, στα κρεατάκια!!:-( Δεν ξέρω πως πρέπει να τον προετοιμάσω, πως θα το αντιμετωπίσει όλο αυτό και τι ακριβώς θα γίνει με την νάρκωση!! Το τελευταίο είναι αυτό που με φοβίζει πάρα πολύ σε σημείο που πάω να τρελαθώ!! Έχω γενικά μια φοβία με την νάρκωση εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχω κάποια εμπειρία απλά μόνο στην σκέψη φοβάμαι πάρα πολύ!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ αν κάποια γνωρίζει κάτι για το θέμα, θα είμαι πολύ ευγνώμων!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Κι' εμείς ετοιμαζόμαστε για κρεατάκια - αμυγδαλές, δε με χρεώνει η νάρκωση, όσο η εικόνα του παιδιού μου μέσα σε ένα χειρουργείο, χωρίς να του κρατάω το χεράκι του!

Έχεις ακούσει κάτι για τις ναρκώσεις και έχεις αγχωθεί τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν έχω ακούσει κάτι για τις ναρκώσεις, ευτυχώς, απλά με χαλάει πολύ η ιδέα, δεν ξέρω γιατί σκέφτομαι συνεχώς το πως θα επανέλθει, πως θα ξυπνήσει. Ίσως και να είμαι υπερβολική τι να πω!! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Και σε σας ευχομαι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω ακούσει κάτι για τις ναρκώσεις, ευτυχώς, απλά με χαλάει πολύ η ιδέα, δεν ξέρω γιατί σκέφτομαι συνεχώς το πως θα επανέλθει, πως θα ξυπνήσει. Ίσως και να είμαι υπερβολική τι να πω!! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Και σε σας ευχομαι όλα καλά.[/quote να σου απαντησω απο εμπειρια που εχω με βαση τα δικα μου παιδια.η μεγαλη χειρουργηθηκε τρισιμιση ετων αμυγδαλες κρεατακια,την ειχα βαλει στο κλιμα δελεαζοντας την με το μετα,δηλαδη το παγωτο που θα ετρωγε ον χειμωνα ενω αλλη φορα δεν θα περναμε,την σπραιτ που θα επινε ολοκληρη δικη της,κ ενα παιχνιδακι,ολα αυτα για να το παρει πιο ζεστα.κατα τη διαρκεια τωρα,ειχα ακριβως το ιδιο αγχος,η ναρκωση που κανουν στα παιδια ειναι σαφως πιο ελαφρια απο αυτη που κανουν σε εμας.η ολη διαδικασια κρατησε 40 λεπτα,η δικια μου βγηκε με γκρινια(απο φυσικου της ειναι γκρινιαρα)δεν την πιανει η ναρκωση απο οτι καταλαβαμε στο επομενο χειρουργιο που της εκαναν διπλη για να χαλαρωσει, κ την ειχαμε αγκαλια 12ωρες!!!! με κλαμα μολις ηρθε η σπραιτ ολα της περασαν.ο μικρος το εκανε κ αυτος τον περασμενο μαρτιο τρισιμιση κ αυτος,παλι το ιδιο παραμυθι,οταν βγηκε ηταν ψιλομαστουρομενος,κοιμηθηκε σερι μεχρι το απογευμα,ξυπνησε,εφαγε παγωτο κτλ κ επαιζε μια χαρα.τα κρεατακια κρατανε λιγοτερο,μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε σιδερενιο το παιδακι σου κ περιμενουμε τα νεα σου.σε πιο θα το κανετε?
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μας, λιγο πριν κλεισει τα 4, καναμε χειρουργειο μια κυστη στο λαιμο.

 

Πριν την εγχειρηση, του ελεγα θα βγαλουμε το σπυρακι κ ελεγε οχι μαμα, θα φυγει μονο του.Γκρινιαζε κ ελεγε πως φοβαται.(λογικο, αφου κ εμεις τρομαζουμε στην προοπτικη ενος χειρουργριου, ποσο μαλλον ενα τετραχρονο) Οποτε, επελεξα να μην του πω κ πολλα κ τρομαξει,,,,,

 

 

Την προηγουμενη μερα, πηγαμε στην κλινικη για εξεταση αιματος, φυσικα κ γκρινιαξε.

Την επομενη, ξυπνησαμε να παμε για χειρουργειο, κ λεει μαμα, θα το βγαλει ο γιατρος?εκει παμε?ναι αγαπη μου του ειπα.θα πονεσω?οχι καρδουλα μου του ειπα.μπορει λιγακι.Αλλα, οταν ξυπνησεις, θα ειναι διπλα η μαμα κ ο μπαμπας, κ θα σου φερουμε κ δωρακια(του ειχα παρει καινουργια παραμυθακια κ ενα παζλ ξυλινο με αυτοκινητακια)

 

Εδειξε απιστευτη ωριμοτητα!(με εξαιρεση οτι ηθελε γαλα, κ επρεπε να ειναι νηστικος απο το προηγουμενο βραδυ-μην κανει εμετο στη ναρκωση....κατι τετοιο ειχε πει ο γιατρος.....αυστηρη οδηγια μετα τις 9 το βραδυ τιποτα μεχρι το χειρουργριο-εκει ειχαμε γκρινια)

 

Πηγαμε στην κλινικη, μπηκαμε στο δωματιο, ειδε παιδικες ταινιες οσο περιμεναμε κ ξεκινα τη γκρινια.....πεινουσε....ευτυχως δεν αργησαν να τον παρουν, του αποσπουσα την προσοχη, ειδαμε το δωματιο, τον οροφο κ ηρθε ο νοσοκομος να τον παρει..τον πηρε αγκαλια, κ κατεβηκαμε μαζι με το ασανσερ για το χειρουργειο..(περιττο να σας πω η αγωνια χτυπα κοκκινο--η καρδουλα μου το ξερει τι αγχος κ αγωνια περασα, ευτυχως ηταν κ ο συζυγος μαζι), βγηκε κ ο παιδοχειρουργος, τον γνωριζε ο μικρος κ πηγε χωρις κλαμματα, μας φιλησε κ τον φιλησαμε κ μπηκαν στο χειρουργειο....

 

Η αναμονη ειναι οτι χειροτερο για εμας τους γονεις, καταλαβαινετε....

 

Οταν τον εφεραν στο δωματιο, ξυπνησε με κλαμμα, μολις μας ειδε ηρεμισε (κ εκει εφυγε η πρωτη μου αγωνια.......εχω κ εγω τη φοβια με τη ναρκωση----ηρθε κ ο γιατρος κ ειπε ολα καλα, κ πηγε η καρδια μου στη θεση της)κ κοιμηθηκε...κοιμηθηκε αρκετα, ξυπνουσε, μας κοιτουσε, μας ελεγε λιγες λεξεις, κ παλι κοιμοταν....για 3 ωρες ετσι, ηταν απο τη ναρκωση, μετα ξυπησε κανονικα.

 

Φοβομουν πως θα τον ενοχλουσε ο ορος, θα τον τραβουσε, τιποτα, απλα ηθελε να του κραταω το χερακι...ηταν πολυ καλος, ουτε εκλαιγε, τιποτα, ειδε κ τα δωρακια κ αυτο ηταν....κ ηπιαμε κ νερακι, κ εφαγε κ στο σπιτι, ηταν σαν να μην εκανε εγχειρηση....ο επδεσμος τον ενοχλουσε, κατα ταλλα ολα καλα.

 

Αργοτερα, ο γιατρος μας ειπε πως ηταν πολυ γενναιος, το αντιμετωπισε πολυ ωριμα, οταν τον εβαλαν για τη ναρκωση καθισε πολυ καλα.κ ειπε πως εκανα καλα κ δεν του ειπα πολλα απο το σπιτι, δεν πηγε φοβισμενος....το ειδε σαν κατι φυσικο, επρεπε να γινει κ εγινε..φυσικα κ το καθε παιδι αντιδρα διαφορετικα, η καθε μια μανουλα κρινει την σωστη προετοιμασια για το παιδι της......αφου η καθε μανουλα γνωριζει το παιδι της....εγω τον δελεασα με τα δωρακια;)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω ακούσει κάτι για τις ναρκώσεις, ευτυχώς, απλά με χαλάει πολύ η ιδέα, δεν ξέρω γιατί σκέφτομαι συνεχώς το πως θα επανέλθει, πως θα ξυπνήσει. Ίσως και να είμαι υπερβολική τι να πω!! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Και σε σας ευχομαι όλα καλά.

 

 

Ολα καλα θα πανε!!!

Ειναι φυσικο να αγχωνεσαι,ποια μαμα δεν αγχωνεται, αλλα να θυμασαι πως οι παιδοχειρουργοι κ οι αναισθησιολογοι γνωριζουν πολυ καλα τη δουλεια τους, ολα θα πανε καλα!

 

Στο παιδι, η γνωμη μου ειναι να δειχνεις χαλαρη, να μην αγχωθει, εγω σου εγραψα δεν τον ειχα προετοιμασει κ πολυ(ο δικος μου ειναι φοβιτσιαρης, αν του ελεγα πολλα, θα φοβοταν)...επικεντρωθηκα στο μετα...οτι θα ειμαστε διπλα του συνεχεια οταν ξυπνησει, ο μπαμπας θα ειναι μαζι μας. δεν θα πηγαινε στη δουλεια....οτι θα του δωσουμε δωρακια(πηραμε εμεις, οι νονοι, οι παπουδες....ξεχασε οτι ηταν εχγειρισμενος κ ξετρελαθηκε με τα δωρακια--

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μας εκανε την περασμένη Άνοιξη εγχείριση κρεατάκια και του έβαλαν και σωληνάκια, ήταν 3,5 χρονών. Τον είχαμε μέσες άκρες προετοιμάσει μετά απο τις επισκέψεις μας στον γιατρό οτι σε λίγες μέρες θα πάμε να μας φτιάξει ο γιατρός την μυτούλα και τα αυτάκια και θα γίνουμε καλά και θα ακούμε καλά κλπ, δεν θα πονέσει θα κοιμηθεί λίγο και μετά όταν ξυπνήσει θα ειναι μαζί μας.

Εκείνη την ημέρα δεν ειπαμε και πολλά για να μην τον αγχώσουμε, το κάναμε σαν εκδρομή, σηκωθήκαμε ετοιμάστηκε, φτάνουμε εκεί όπου ήταν και άλλα παιδάκια και η ώρα πέρασε, παίζοντας . Ε το πιο δυσκολο κομμάτι ήταν όταν μπήκαμε μαζί μέσα, του έδωσε η αναισθησιολόγος ένα σαν ηρεμιστικό πριν την νάρκωση- το έβαλε στην μυτή σαν ορό- για να μην αντιδράσει και πολύ όσο τον ξεντύναμε κλπ. Τον έπιασε αμέσως τον καημενούλη μου και ήταν ζαλισμένος, με ρώταγε που πάμε και γιατί τον ντυνουμε, αλλά δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Αμέσως μετά την επέμβαση μας φώναξαν μέσα και μετά εγώ έμεινα μαζί του απο την ώρα που τον φέρανε μισοκοιμισμένο μέχρι να φύγουμε σε 2 ώρες περίπου. Συνήλθε είχε λίγο γκρίνια βέβαια αλλά πολύ γρήγορα ήταν μια χαρά. Απο τα παιδάκια που φέρνανε είδα οτι εκείνα που πόναγαν πιο πολύ και ήταν πιο δύσκολα ήταν όσα είχαν κάνει και αμυγδαλές, λογικό να πονάνε ....

Το απόγευμα δε ήταν μια χαρά, έπαιξε και μπάλα αν και μας είχαν πει να ξεκουραστεί!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά, εννοείται πως θα έχεις άγχος και ποιος δεν θα είχε αλλά αυτό είναι μέρος του να εισαι γονιός, δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς!!

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Διάβασα ολες τις ιστορίες σας.. Ημουν ετοιμη να ανοιξω θέμα κρεατάκια στα 3,5, αλλα βρήκα το τόπικ αυτο και μου λύθηκαν αρκετες απορίες.

 

Η μικρή μου εναι 3,5 χρονών και απο μωρο αναπνέει απο το στόμα. Ο παιδίατρος έλεγε πως εχει κρεατάκια και πως δεν υπήρχε λόγος να περιμένουμε εφοσον το μωρο έδειχνε την καταστασή του. Πήγαμε σε ωριλα΄όταν πλεον ήταν 2 χρονών. Απο τότε αρχίσαμε τις συχνες εξετάσεις, δευτερες, τριτες, τεταρτες γνώμες σε ωριλάδες κ.α..... Ο ωριλά που την είδε αρχικά, του ΙΚΑ, και ο μόνος που την έβλεπε ενδοσκοπικά μας είπε οτι έχει 85% κρεατάκια αλλα θα περιμένουμε το Σεπτέβρη (εξι και μηνες μετα) για να την εξετάσουμε τότε που λόγω θαλασσας η μυτη θα είναι καθαρή και το αποτελεμα της εξετασης αντικειμενικό. Εγω ο μλκας δεν το καταλαβα αυτο και την πήγα Οκτώβρη. Οπως ηταν λογικό με μάλωσε...η μικρή ηταν ήδη κρυωμένη.. Εκεινη τη χρονια η μικρή ξεκίνησε και παιδικό σταθμό και τοτε αρχισαμε να αρρωσταινουμε ΚΑΘΕ μηνα, να έχουμε μονίμως μπουκωμα και καταροή, βήχα μια ξερο μια παραγωγικό, ωτίτιδες, πύον στη μύτη και περναμε επανειλημμένα διπλές αντιβιώσεις και καναμε και μασκες για το ασθμα. Πνευμονιολόγος μου ειχε πει πως εφοσον δεν αναπνεει σωστα απο τη μύτη ειναι λογικό να έχει ασθμα.

 

Να μη τα πολύλογώ έφτασε πλεον ο επόμενος Σεπτέμβρης (ο περασμενος 2012) και να μαστε πάλι στον ωριλα με μυτούλα καθαρη για να δουμε τα κρεατάκια... πορισμα 90% κρεατάκια και κανενας λόγος να περιμενουμε άλλο (συμφωνα με τον ωριλα). Επειδη όμως ο ωριλας μας χειρουργει εξωτερικά (800 ευρώ με τη κλινικη) απευθυνθήκαμε σε νοσοκομεια. Αρχικά στο Παπανοκολάου όπου ο ωριλάς χωρις ΚΑΝ να εξετάσει τη μυτουλα μας είπε πως το παιδι δειχνει απο τα μάτια αλεργικό και να το παμε στο Ιπποράτειο στους παιδοαλεργιολόγους... Περναει καιρος και ξαναπαμε Παπανικολάου σε άλλον πλέον ωριλά και μου ξαναλέει τα ίδια χωρις παλι να εξετασει τη μυτούλα.... Την παιρνω και γ και παμε ιπποκράτειο. Εκει η Παιδοαλεργιολόγος πριν ακομα την εξετάσει μου λέει πως το παιδί φαινεται πως ΔΕΝ ειναι αλλεργικό και εχει θέμα αναπνευστικο!!! (Τα νευρα μου εμενα κρόσια!! ποιος γιατρος με κοροιδευει και ποιος όχι). Είχα μαζί μου και ενα ιστορικό της μικρης απο τη παιδίατρο και αυτο ομολογώ βοήθησε. Ετσι την πήρανε για αλλεργικά τεστάκια στα χεράκια και βγήκαν ολα αρνητικά. ΚΑΜΙΑ ΑΛΕΡΓΙΑ το παιδι. Ηθελα να παω Παπανικολάου και να τους τρυψω το αποτελεσμα στη μουρη!! Να ναι καλα η παιδοαλεργιολόγος μας έστειλε για ακτινογραφία στη μυτούλα. Κανενας ωριλα δε το ειχε ζητησει αυτο και το ζητησε η αλεργιολόγος. Η ακτινογραφία εδειξε υπερτροφια αδενοειδων εκβλαστίσεων και εντονο πιεστικο εντύπωμα στο ρινοφάρυγγα. Οποτε στροφή πάλι στους ωριλάδες. Κλεινω ραντεβου για ιποκράτειο ( θα πάμε

15 -01-2013) και στο μεταξύ την παίρνει τη μικρή και ο πεθερός μου και πάνε στον δικό του εξωτερικό και πολύ κάλο ωριλά στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας και την βρίσκει με 4/5 κρεατάκια που σημαίνει οτι είναι ετοιμη για επεμβαση ΑΛΛΑ επειδη οπως και να χει ειναι μικρή και μια επεμβαση απαιτει και ναρκωση, προτινε να την αποφύγουμε!!!!!

 

Ουφ τι να κάνω η ερμη μάνα???? Η μικρή φετος δεν πηγε παιδικό (για αυτο το λόγο) και δεν μου έχει Δοξα το Θεο άκομα αρρωστησει. Απλά αναπνέιε απο το στόμα, δεν κάνει ησυχο ύπνο, κάνει ελαφρες απνιές, λαχανιάζει οταν τρώει και ροχαλίζει... ΟΜΩΣ δεν αρρωσταίνει!!!

 

Τι να κάνω?????

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Zoivrana καλημέρα,

Ο μεγάλος μου στα 3 παρά κάτι ξεκίνησε σταθμό. Ο χειμώνας 2011-2012 ήταν μαρτυρικός, είχαμε γίνει αυτοκόλλητοι με τα εισπνεόμενα και το παιδί υπέφερε πάρα πολύ με την αναπνοή του. Το πως ροχάλιζε δεν το συζητάω. Πριν από ένα χρόνο επισκεφθήκαμε ΠαιδοΩΡΛ ο οποίος μας είπε ότι η εικόνα του ήταν για εγχείρηση. Επειδή όμως ήθελε να τον παρακαλουθήσει λιγο καιρό ξαναπήγαμε Μάρτιο, μετά του έδωσε ένα περιθώριο το καλοκαίρι με τα μπάνια - ήλιος - θάλασσα μπας και συρρικνωθούν αλλά το Σεπτέμβριο η εικόνα του μικρού δεν ήταν ικανοποιητική. Οπότε κάναμε αφαίρεση κρεατάκια- αμυγδαλές το φθινόπωρο. Μου είπε ότι εάν πέρναγε άλλον έναν χειμώνα τόσο επιβαρυμένο και με τόσο χάλια αναπνοή θα επιβαρυνόταν πολύ το καρδιοαναπνευστικό του σύστημα.

Όταν κοιμόταν ροχάλιζε σαν νταλικιέρης, τώρα ούτε που ακούγεται, άσε το τι μύξες και φλέματα έβγαζε έναν ολόκληρο χειμώνα, δεν έτρωγε καλά αφού δεν μπορούσε να ανασάνει κλπ.

Τώρα πάει παιδικό αλλά το πολύ να τον ταλαιπωρήσει ένα συνάχι, ούτε εισπνοές ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Zoivrana καλημέρα,

Ο μεγάλος μου στα 3 παρά κάτι ξεκίνησε σταθμό. Ο χειμώνας 2011-2012 ήταν μαρτυρικός, είχαμε γίνει αυτοκόλλητοι με τα εισπνεόμενα και το παιδί υπέφερε πάρα πολύ με την αναπνοή του. Το πως ροχάλιζε δεν το συζητάω. Πριν από ένα χρόνο επισκεφθήκαμε ΠαιδοΩΡΛ ο οποίος μας είπε ότι η εικόνα του ήταν για εγχείρηση. Επειδή όμως ήθελε να τον παρακαλουθήσει λιγο καιρό ξαναπήγαμε Μάρτιο, μετά του έδωσε ένα περιθώριο το καλοκαίρι με τα μπάνια - ήλιος - θάλασσα μπας και συρρικνωθούν αλλά το Σεπτέμβριο η εικόνα του μικρού δεν ήταν ικανοποιητική. Οπότε κάναμε αφαίρεση κρεατάκια- αμυγδαλές το φθινόπωρο. Μου είπε ότι εάν πέρναγε άλλον έναν χειμώνα τόσο επιβαρυμένο και με τόσο χάλια αναπνοή θα επιβαρυνόταν πολύ το καρδιοαναπνευστικό του σύστημα.

Όταν κοιμόταν ροχάλιζε σαν νταλικιέρης, τώρα ούτε που ακούγεται, άσε το τι μύξες και φλέματα έβγαζε έναν ολόκληρο χειμώνα, δεν έτρωγε καλά αφού δεν μπορούσε να ανασάνει κλπ.

Τώρα πάει παιδικό αλλά το πολύ να τον ταλαιπωρήσει ένα συνάχι, ούτε εισπνοές ούτε τίποτα.

ποια ήταν η κλινική εικόνα του μικρού πριν κανετε τηνν επέμβαση???? εγω δε την εστειλα φετος παιδικό και δεν εχουμε αρρωστήσει ακόμα. Φαινεται να έχει μυξουλες μέσα αλλα δεν βγαίνουν ουτε στο φύσιμα. Τα προβλήματά μας περιορίζονται στην καθημερινότητα μας. Δηλαδη θα λαχανιάσει στο φαγητό αλλα οχι υπερβολικά, αναπνέει πάντα απο το στόμα και όταν χρησιμοποιεί τη μυτη ροχαλίζει, το βράδυ μου κάνει καποιες άπνιες αλλα πάλι οχι υπερβολικές.. και τέλος η αναπνοή της ακουγεται σαν 'χαρτινη'

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Ουφ τι να κάνω η ερμη μάνα???? Η μικρή φετος δεν πηγε παιδικό (για αυτο το λόγο) και δεν μου έχει Δοξα το Θεο άκομα αρρωστησει. Απλά αναπνέιε απο το στόμα, δεν κάνει ησυχο ύπνο, κάνει ελαφρες απνιές, λαχανιάζει οταν τρώει και ροχαλίζει... ΟΜΩΣ δεν αρρωσταίνει!!!

 

Τι να κάνω?????

οσο μπορεις να το καθυστερησεις, να το κανεις. Τι απνοιες κανει? ποσα δευτερολεπτα κρατανε??

Σε αυτες τις ηλικιες , εχει τυχει σε γνωστη μου, ξαναμεγαλωσαν οι αμυγδαλες-κρεατακια :shock:...."δωρον αδωρον" το χειρουργειο δηλαδη. Και ειπε η γιατρος οτι συμβαινει στα μικρα παιδακια σε ποσοστο τουλαχιστον 30 με 40%.

Μετα τα 6 το προβλημα σιγα σιγα λυνεται..συρρικνωνονται απο μονες τους.

Αν οι απνοιες ειναι μικρες και το παιδι δεν κανει πυρετους λογω αμυγδαλων ας πουμε, εγω θα περιμενα,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα, τον γιό μου τον χειρούργησα πέρσυ στο Παίδων Πεντέλης με τον κο Σαραβάκο, εξαιρετικός γιατρός με καλές συστάσεις, γραφείο έχει στην Κηφισίας, αν θες μια δεύτερη γνώμη σου στέλνω τα στοιχεία του. Για το Αγία Σοφία όλο και καποια κοπέλα θα ξέρει κάποιον

 

Kαλησπέρα, χθες είμασταν στον Σαραβάκο για το γιο μ π είναι 4,5 ετών κ μας είπε ότι πρέπει να βγάλουμε τις αμυγδαλές. Εχω ψιλοφρικάρει γιατί έχουμεθέμα κ με το σύζυγο κ είναι άλλο ένα ζόρι , τεσπα.

πείτε μ ρε κορίτσια για την αναρρωση των μικρών σας, ο δικός μ είναι που είναι κακόφαγος, θα ρέψει με την επέμβαση...

 

και μία απορία...

στο Παίδων Πεντέλης, πληρώνεις για την εγχείρηση? γιατί πληρώσαμε την επίσκεψη 75 ? και αναρωτιέμαι..

Link to comment
Share on other sites

μηπως πηγατε απογευμα?απο οσο ξερω στα απογευματινα ραντεβου πληρωνεις τοσο,στα πρωινα ειναι νομιζω 5 ευρω.Εμεις στο αγια σοφια δ πληρωσαμε για την επεμβαση,λογικα το ιδιο θα ειναι κ στο πεντελης

Link to comment
Share on other sites

ο γιοκασ μου ειναι 2 μισι χρονον απο 1 μισι χρονον καταλαβαμε οτι εχει κρεατακια τα πραγματα εχου χειροτερεψει ολη μερα ειναι με ανοιχτο στομα κ ολη νυχτα κανει απνοιες συνεχεια ποναω να τον βλεπω ετσι την τριτη εχουμε ραντεβου σε ορλ να τον δει η παιδιατροσ μου μου ειπε οι απνοιεσ ειναι επικυνδινες κ πρεπει να το διρθοσουμε αμεσα ειμαι πολυ χαλια πεστε μου την εμπειρια σας να παω σε κλινικι?? σε νοσοκομειο?? τοσο μικρο ειμαι επικινδινι η αφαιρεση κρεατακια??

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως πηγατε απογευμα?απο οσο ξερω στα απογευματινα ραντεβου πληρωνεις τοσο,στα πρωινα ειναι νομιζω 5 ευρω.Εμεις στο αγια σοφια δ πληρωσαμε για την επεμβαση,λογικα το ιδιο θα ειναι κ στο πεντελης

 

Στο Πεντέλης κάναμε πριν 1,5μήνα επέμβαση στον μικρό μας στο ματάκι του & δεν πληρώσαμε τίποτα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

μολις γιρισαμε απο τον γιατρο μασ ειπε επειγει να γινει χειρουργιο αμεσα σε κρεατακια κ αμυγδαλες γιατι απο τισ απνοιεσ κυνδινευει να πα8ει ζημια η καρδουλα του ειναι μολις 2μιση χρονον ειμαι πολυ χαλια τι θα κανω φοβαμαι σας παρακαλω βοηθηστε με:oops:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...