Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός τις πρώτες 40μέρες


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα του θηλασμού σε μερικά ζητήματα: έχω ένα αγοράκι 29 ημερών. Ξεκίνησα με την πρόθεση να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στην αρχή είχαμε αρκετές αναποδιές - λίγο το βάρος που έχασε στην κλινική, λίγο ο ίκτερος που εμφάνισε μετά, έδωσα στο μικρό μου συμπλήρωμα μετά απο οδηγίες της παιδιάτρου. Το συμπλήρωμα το κόψαμε τη 12η μέρα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά κάθε 2ωρο την ημέρα και 3ωρο τη νύχτα (το 3ωρο τη νύχτα έχει τύχει να γίνει κ 4ωρο κάμποσες φορές γιατί η αύπνία έχει βαρέσει κόκκινο και επιπλέον πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι καθιστή με το μωρό στο στήθος.) Ακριβώς επειδή τις νύχτες παρατηρώ ότι συχνά με παίρνει ο ύπνος εκεί που θηλάζω, έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωρό - να μου γλιστρήσει, να μην πίνει, χίλια-δυο.

Αναρωτιόμουν, λοιπόν, εφόσον έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης εδώ και 10 μέρες και έχουμε αρκετές πάνες με τσισάκια ανά μέρα, μπορώ να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς; Να θηλάζω ανα 3ωρο την ημέρα κ 4ωρο τη νύχτα ή πρέπει να περιμένω να σαραντίσω; και πότε μπορώ να πω πως εδραιώθηκε πια ο θηλασμός; πώς θα το καταλάβω; ο μικρός μου ακόμα μπορεί να ναι και μια ωρα στο στήθος - όχι πως θηλάζει όλη την ώρα, πίνει 2-3 γουλιές, σταματά για μερικά δευτερόλεπτα, ξαναξεκινά μετά από λίγο, κάπως έτσι. Να συμπληρώσω πως η παιδίατρος είναι καλή, χρυσή και άγια, αλλά δε φαίνεται να έχει και πολλές γνώσεις επί του θηλασμού, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτή για συμβουλές. Το μωρό πήρε τα πάνω του με τους θηλασμούς αφού αφιέρωσα όλο το χρόνο που μπορούσα στο ίντερνετ για να ενημερωθώ όσο γινόταν - αλλά σε αυτά που ρωτάω δεν έχω καταφέρει να βρω μια ικανοποιητική απάντηση που να μη γκρεμίσει ό,τι έχουμε χτίσει ως τώρα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , Υρω30 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα τα φώτα όσων έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα του θηλασμού σε μερικά ζητήματα: έχω ένα αγοράκι 29 ημερών. Ξεκίνησα με την πρόθεση να θηλάσω αποκλειστικά αλλά στην αρχή είχαμε αρκετές αναποδιές - λίγο το βάρος που έχασε στην κλινική, λίγο ο ίκτερος που εμφάνισε μετά, έδωσα στο μικρό μου συμπλήρωμα μετά απο οδηγίες της παιδιάτρου. Το συμπλήρωμα το κόψαμε τη 12η μέρα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά κάθε 2ωρο την ημέρα και 3ωρο τη νύχτα (το 3ωρο τη νύχτα έχει τύχει να γίνει κ 4ωρο κάμποσες φορές γιατί η αύπνία έχει βαρέσει κόκκινο και επιπλέον πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι καθιστή με το μωρό στο στήθος.) Ακριβώς επειδή τις νύχτες παρατηρώ ότι συχνά με παίρνει ο ύπνος εκεί που θηλάζω, έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να φοβάμαι μην πάθει τίποτα το μωρό - να μου γλιστρήσει, να μην πίνει, χίλια-δυο.

Αναρωτιόμουν, λοιπόν, εφόσον έχουμε ανακτήσει το βάρος γέννησης εδώ και 10 μέρες και έχουμε αρκετές πάνες με τσισάκια ανά μέρα, μπορώ να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς; Να θηλάζω ανα 3ωρο την ημέρα κ 4ωρο τη νύχτα ή πρέπει να περιμένω να σαραντίσω; και πότε μπορώ να πω πως εδραιώθηκε πια ο θηλασμός; πώς θα το καταλάβω; ο μικρός μου ακόμα μπορεί να ναι και μια ωρα στο στήθος - όχι πως θηλάζει όλη την ώρα, πίνει 2-3 γουλιές, σταματά για μερικά δευτερόλεπτα, ξαναξεκινά μετά από λίγο, κάπως έτσι. Να συμπληρώσω πως η παιδίατρος είναι καλή, χρυσή και άγια, αλλά δε φαίνεται να έχει και πολλές γνώσεις επί του θηλασμού, οπότε δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτή για συμβουλές. Το μωρό πήρε τα πάνω του με τους θηλασμούς αφού αφιέρωσα όλο το χρόνο που μπορούσα στο ίντερνετ για να ενημερωθώ όσο γινόταν - αλλά σε αυτά που ρωτάω δεν έχω καταφέρει να βρω μια ικανοποιητική απάντηση που να μη γκρεμίσει ό,τι έχουμε χτίσει ως τώρα... 

 

Nα σου ζήσει!

Στο υποθετικό σενάριο που κάποια κοπέλα σου απαντήσει να θηλάζεις ανά 3ωρο, και το μωρό πεινάσει στη 1,5 ώρα, εσύ πώς θα το χειριστείς?

Καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει αυτό που λες, αναγκαστικά θα ταΐζεις το μικρό όποτε εκείνο θέλει. Πρόγραμμα ταΐσματος δεν μπορεί να υπάρξει με το θηλασμό, ειδικά σε τόσο μικρό μωρό, αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις, όταν το βλέπεις να αποκοιμιέται, απαλάααα απαλάααα να το απομακρύνεις από το στήθος. Τώρα αυτό μπορεί και να το δεχτεί το μωρό, μπορεί και όχι, βλέποντας και κάνοντας. Προσωπικά σε 2ο μωρό σίγουρα θα το επιχειρούσα, διότι με το 1ο είχα μετατραπεί σε πιπίλα και αυτό ήταν αρκετά κουραστικό.

Θεωρητικά, ο θηλασμός εδραιώνεται μέχρι τις πρώτες 40 ημέρες. Πώς το καταλαβαίνεις? Δεν έχω ιδέα, εγώ δεν κατάλαβα κάποια διαφορά, κάποια άλλη μαμά ίσως έχει να σου πει κάτι πιο συγκεκριμένο.

Οι θηλασμοί σε αυτές τις ηλικίες διαρκούν ΠΟΛΥ, μπορεί να θηλάζεις 1 ώρα, να θεωρείς πως χόρτασε το μωρό και ότι μπορείς να κάνεις διάλειμμα και σε 5-10 λεπτά να θέλει κι άλλο. Υπομονή, συνήθως το 2ο-3ο μήνα οι θηλασμοί περιορίζονται σημαντικά σε διάρκεια.

Σχετικά με τον ύπνο, προσωπικά από το μαιευτήριο κιόλας ξεκίνησα να κοιμάμαι με το μωρό. Δεν είναι ότι το επιδίωξα, ήταν θέμα επιβίωσης. Στο "πυρεξάκι" και αργότερα στο πορτ μπεμπέ το μωρό δεν κοιμόταν, οπότε δεν κοιμόμουν ούτε κι εγώ. Μόλις το πήρα απόφαση ξεκίνησα σπαστά έστω να συμπληρώνω 4-5 ώρες ύπνου. Από το τίποτα, ήταν πολύ καλύτερο.

 

Καλή δύναμη!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να τον χαίρεσαι :)

 

Απλά και συνοπτικά, αν το παιδί έχει ανακτήσει το βάρος της γέννησης και έχει ξεπεράσει τον ίκτερο, δεν υπάρχει λόγος να το ξυπνάς τη νύχτα για να τρώει. Αλλά, κατά τα άλλα, είναι αυτονόητο, ότι πρέπει να έρχεται στο στήθος σου ΟΠΟΤΕ το ζητήσει, ανεξάρτητα με το αν τρώει συνεχώς ή πιπιλαει. Δεν κοιτάς ρολόι, δεν κοιτάς λεπτά, δεν σε απασχολεί το πόσο πίνει. Απλώς το βάζεις στο στήθος όποτε ζητήσει, κι όλα είναι καλά. 

 

Αν τις νύχτες κοιμάται, κοιμήσου κι εσύ και καλή ξεκούραση , αν όμως ξυπνά και σε ζητάει, θα το θηλάζεις όσο συχνά ζητάει (κι όσο αντέχεις). 

 

Καλή δύναμη και όλα να σας έρθουν βολικά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αραιωνεις ποτε τους θηλασμους αν το θελει το μωρό. Οταν το μωρό γυρεύει να θηλάσει, που σε κάποιες φάσεις μπορεί να είναι και ανα μισάωρο, θα θηλάσεις. Αν το μωρό σου πηγαίνει καλά, δεν έχει ίκτερο, βάζει βάρος κλπ, δε χρειάζεται πια να το ξυπνάς τη νύχτα , αλλά ποτέ δε θα αρνείσαι όταν γυρεύει. Το ανά τρίωρο π.χ. τη μέρα, συνήθως είναι αραίο για ένα μωρό που θηλάζει, θα δεις και μονη ότι λογικά θα ζητά συχνότερα. Κατά μέσο όρο τους πρώτους μήνες έχουμε 10-12 θηλασμούς το 24 ωρο, μπορεί και 20 σε φάσεις απότομης ανάπτυξης (καποιες μέρες, μην πανικοβάλλεσαι). Κάποια μωρά βολεύονται και αραιότερα, αλλά εφόσον θέτουν αυτό το ρυθμό τα ίδια, και εφόσον δεν υπάρχει θέμα βάρους. Μην κοιτάς το ρολόι, κοίτα αν το μωρό πεινάει και πώς μεγαλώνει. Το ρολόι και ο θηλασμός δεν πάνε μαζί.

Από εκεί και περα, αφού σε παίρνει ο ύπνος το βράδυ, κάνε τις συνθήκες ασφαλείς: πάρε το βραδυ να θηλάσεις στο κρεβάτι, βεβαιώσου ότι δίπλα υπάρχει τοίχος/κάγκελο/η κούνια του μωρού, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να πέσει αν γλιστρήσει, μη φοράς ρούχα με κουμπιά, μην έχεις παπλώματα φουσκωτά κοντά σου, και αν σε πάρει ο ύπνος, μικρό το κακό, αν το μικρό δεν έχει χορτάσει, θα σε ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλά κορίτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις. Σε ενα σημειο μάλλον δεν ημουν σαφής: το μωρό το ξυπνάω εγω ανα 2ωρο-3ωρο, δεν ξυπνά μόνος του. Τις φορες που ξυπνά εννοείται πω τρεχω να τον αλλαξω κ να τον ταϊσω. το ρολόι το κοιταω μόνο όταν πλησιαζει η ωρα να ξαναφαει. Απλώς αναρωτιόμουν μεχρι πότε θα τον ξυπνάω εγω τοσο συχνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!

 

Να σου ζησει το μωρακι ! κι εγω νομιζω πως δεν χρειαζεται να το ξυπνάς το μωρο πλεον, εφόσον εχει ένα καλο βαρος είναι περιττο, θα δεις πως θα τα παει και στην επομενη μετρηση βαρους και πραττεις αναλογως

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τα κορίτσια στο να μην ξυπνάς το μωρό από τη στιγμή που όπως λες δεν έχει θέμα με το βάρος, αλλά διασταύρωσέ το και με την παιδίατρο καλού κακού, αυτό τουλάχιστον θα είναι σε θέση να σου το απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειστε ενος μηνα κ εχει ανακτησει βαρος γεννησης μην το ξυπνας εσυ το βραδυ.κοιμηθειτε

Μεσα στη μερα ακομη θα κοιτουσα να μην κανει τετραωρο να φαει

Που σε παιρνει ο υπνος αυτο που σου προτειναν.θηλαζεις ξαπλωμενη κ απλα φροντισε να ειναι ασφαλες για το μωρο

Η εδραιωση ειναι περιπου στις 40-60μερες.δ πρηζεται το στηθος αλλα ειναι σχετικα "αδειο". Γεμιζει μονο οταν θηλαζει το μωρο

Ακομη κ το πιπιλισμα εχει λογο που υπαρχει

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου είπαν τα κορίτσια ισχύει.Ο πρώτος καιρός μέχρι να γίνει 2-3 μηνών είναι δύσκολος και νιώθεις ότι τον έχεις όλη μέρα στο στήθος και εξαντλεισαι.Θα τον θηλάζεις οποτε θελει αυτος και δεν θα κοιτας την ωρα.Ειναι αρκετά κουραστικό αλλά αν κάνεις λίγη (η μάλλον πολλή)υπομονή σε λίγο καιρό θα απολαμβάνεις τον θηλασμό και θα περάσετε σε άλλη φαση:-D

Για τον ύπνο εμείς επειδή είχαμε κολικούς από νωρίς κοιμόταν σχεδόν πάντα επάνω μου.Εγω ημικαθιστη στο κέντρο του διπλού (ο σύζυγος εξορίστηκε για κάποιους μήνες) και το μωρό από πάνω μου όπως το περιγράφεις.Εξασκεισου στην πλαϊνή στάση ή συνεχίστε έτσι αν βολευεστε αρκεί να προσέξεις τους κανόνες ασφαλειας της συγκοιμησης γιατί το μωράκι σου είναι πολύ μικρό.

Καλή συνέχεια, κουράγιο και υπομονή!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι προηγουμενες απαντησεις υπερκαλυψαν τις συμβουλες νομιζω, να σου πω κι εγω την εμπειρια μου για να μη φρικαρεις με τα οσα ζειτε! Ο δικος μου τις πρωτες σαραντα μερες ετρωγε καθε μια ωρα και ο θηλασμος κρατουσε κανα μισαωρο! Το βραδυ ξυπνουσε μονος του ανα μια ή δυο ώρες...Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν εκανα και παρα πολλα πραγματα, ετρωγα, θηλαζα και κοιμομουν οταν κοιμοταν κι αυτος. Απειρες φορες με πηρε ο υπνος την ωρα που θηλαζα, ειτε μισοκαθιστη ειτε ξαπλωμενη, φρικαρα βεβαια, αυτο ειναι ενα δικαιολογημενο αγχος... Τα νεογεννητα ομως ειναι μικρουτσικα, εχουν μικρουλι στομαχακι και δεν μπορουν να "τραβηξουν" πολυ γαλα, οποτε θελουν πολλη ωρα και πολλες φορες, χωρις ρολοι φυσικα, επιτεινει το αγχος και την κουραση και ειναι κακος οδηγος.

Την πρωτη φορα που κοιμηθηκε 3ή 4 ωρες συνεχομενα ήθελα να κλαψω απο τη χαρα μου! Μη το ξυπνας το μωρουδακι, οι παλιες λενε οταν το μωρο το ξυπνας γινεται νευρικο και η αληθεια ειναι, πως κι εναν μεγαλο οταν του διακοπτεις συνεχεια τον υπνο, ειναι νευρικος, λογικο δεν ειναι?

Το 3ωρο που υπαρχει ως κανονας απορω ποιος ή ποια το επινοησε...Ο δικος μου που ειναι 4 μηνων τρωει ακομη και τωρα καθε 2ωρο. Οκ, τι να κανουμε, θα μεγαλωσει, θα αρχισει να τρωει ξενες και θα το αραιωσει, ουτε εγω τρωω με το ρολοι αλλα οταν πειναω. Ακομη και σε ξενο γαλα δλδ μου φαινεται παραλογο να ταιζεις με το ρολοι.

Αληθεια, απολαυσε το, θα περασει ο καιρος και θα λες: θυμασαι μπεμπακι μου που ηθελες συνεχεια στηθος κι αγκαλιες? Και κραταει μονο 2 μηνες :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσα καλησπέρα,διαβάζω καιρό τώρα το forum κ έχω βοηθηθει πολύ. Μπαίνω λοιπόν στο θέμα

 

Ο μπέμπης μου είναι 24 ημερών. Γεννήθηκε 3300 κ όταν βγήκαμε απ'το νοσοκομείο ήταν 3015.οι γιατροί εκεί μας είπαν ότι έχασε πολύ βάρος και εκεί άρχισαν οι ανασφαλειες. Ο παιδίατρος μου έδωσε την οδηγία να του δινω ξένο γάλα μετά από κάθε θηλασμό για να ξέρουμε αν χόρτασε η όχι.συνήθως δεν έπινε καθόλου εκτός από ελάχιστες φορές.όταν το ζυγισαμε 14 ημερών ήταν πια 3450.έτσι πήρα την απόφαση πριν από μια εβδομάδα να θηλασω αποκλειστικά πράγμα που ονειρευόμουν εξαρχής. Όλα πήγαν καλά για 3 μέρες,θηλαζε κάθε 2-3 ώρες και μετά κοιμόταν ήσυχος μέχρι το επόμενο γεύμα,όμως από την Κυριακή άλλαξαν τα πράγματα.ο μπέμπης τρώει κάθε μία ώρα το αργότερο, βγαίνει απ'το στήθος,είναι ήσυχος όσο είναι στην αγκαλιά μου κ μόλις πάω να τον αφήσω βάζει σπαρακτικα κλάματα.Κοιμάται πια μόνο πάνω μου κ αυτό καμιά ώρα το πολύ αλλά ακόμα και τότε ο ύπνος του είναι ανήσυχος και πάλι ξυπνάει με έντονο κλαμα. Όσες φορές επιχειρήσω να τον αφήσω στο λίκνο τόσες φορές θα ζητήσει να φάει.η εξήγηση του παιδιάτρου είναι.ότι δ έχω πολύ γάλα και ότι το μωρό μου πεινάει..επίσης να αναφέρω ότι γεμίζει γύρω στις 10-12 πάνες την ημέρα με τσισα κ σχεδόν τόσες με κακα. Αυτό θα έπρεπε να μου λέει ότι χορταίνει αλλά αν είναι έτσι γιατί είναι τόσο ανήσυχος και δυσαρεστημενος όλη μέρα;

 

Ζητώ συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά ειμαι σε απόγνωση πια,δ ξέρω τι να κάνω.δ με νοιάζει που δεν κοιμάμαι αρκεί να ξέρω με σιγουριά ότι ο μικρός μου δεν πεινάει και ότι τρέφεται σωστά. Θέλω πολύ να θηλασω αποκλειστικά αλλά όχι και να κάνω το παιδί μου να πεινάει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiapop είπε:

Κορίτσα καλησπέρα,διαβάζω καιρό τώρα το forum κ έχω βοηθηθει πολύ. Μπαίνω λοιπόν στο θέμα

 

Ο μπέμπης μου είναι 24 ημερών. Γεννήθηκε 3300 κ όταν βγήκαμε απ'το νοσοκομείο ήταν 3015.οι γιατροί εκεί μας είπαν ότι έχασε πολύ βάρος και εκεί άρχισαν οι ανασφαλειες. Ο παιδίατρος μου έδωσε την οδηγία να του δινω ξένο γάλα μετά από κάθε θηλασμό για να ξέρουμε αν χόρτασε η όχι.συνήθως δεν έπινε καθόλου εκτός από ελάχιστες φορές.όταν το ζυγισαμε 14 ημερών ήταν πια 3450.έτσι πήρα την απόφαση πριν από μια εβδομάδα να θηλασω αποκλειστικά πράγμα που ονειρευόμουν εξαρχής. Όλα πήγαν καλά για 3 μέρες,θηλαζε κάθε 2-3 ώρες και μετά κοιμόταν ήσυχος μέχρι το επόμενο γεύμα,όμως από την Κυριακή άλλαξαν τα πράγματα.ο μπέμπης τρώει κάθε μία ώρα το αργότερο, βγαίνει απ'το στήθος,είναι ήσυχος όσο είναι στην αγκαλιά μου κ μόλις πάω να τον αφήσω βάζει σπαρακτικα κλάματα.Κοιμάται πια μόνο πάνω μου κ αυτό καμιά ώρα το πολύ αλλά ακόμα και τότε ο ύπνος του είναι ανήσυχος και πάλι ξυπνάει με έντονο κλαμα. Όσες φορές επιχειρήσω να τον αφήσω στο λίκνο τόσες φορές θα ζητήσει να φάει.η εξήγηση του παιδιάτρου είναι.ότι δ έχω πολύ γάλα και ότι το μωρό μου πεινάει..επίσης να αναφέρω ότι γεμίζει γύρω στις 10-12 πάνες την ημέρα με τσισα κ σχεδόν τόσες με κακα. Αυτό θα έπρεπε να μου λέει ότι χορταίνει αλλά αν είναι έτσι γιατί είναι τόσο ανήσυχος και δυσαρεστημενος όλη μέρα;

 

Ζητώ συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά ειμαι σε απόγνωση πια,δ ξέρω τι να κάνω.δ με νοιάζει που δεν κοιμάμαι αρκεί να ξέρω με σιγουριά ότι ο μικρός μου δεν πεινάει και ότι τρέφεται σωστά. Θέλω πολύ να θηλασω αποκλειστικά αλλά όχι και να κάνω το παιδί μου να πεινάει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. 

Λυπάμαι πολύ για την αντιμετώπιση του παιδιάτρου, όλα τα φυσιολογικά υγιή νεογέννητα μωρά χάνουν έως 10%του βάρους γέννησης τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο. Τεσπά, συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και μπράβο σου. Ο αποκλειστικος θηλασμός είναι τρομερά δύσκολος και απαιτεί θέληση, γερά νεύρα και πάνω από όλα στήριξη και βοήθεια από το περιβάλλον σου. Λοιπόν, ο μπεμπης σου περνάει άλμα ανάπτυξης κατά πάσα πιθανότητα, αν ψάξεις στο φόρουμ αλλά και γενικά στο ίντερνετ θα βρεις τις εβδομάδες που συμβαινουν τα άλματα και καλό είναι να τις έχεις κατά νου για να μη νομίζεις ότι κάτι έχει το μωρό. Ενημερωσου τι συμβαίνει κατά τη διάρκεια τους κ θα καταλάβεις. Λες να γεμίζει τόσες πάνες και να μην τρέφεται επαρκώς;! Να σου ζήσει ο μπεμπουλης! Α πολύ βασικό, αν θέλεις να συνεχίσεις άλλαξε παιδίατρο επειγόντως. Είναι επιεικως άσχετος, υπάρχουν άπειροι τετοιοι. Βρες έναν παιδιατρο σύμβουλο θηλασμού ή απλα φιλικά προσκειμενο ή έστω σχετικό.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiapop είπε:

Κορίτσα καλησπέρα,διαβάζω καιρό τώρα το forum κ έχω βοηθηθει πολύ. Μπαίνω λοιπόν στο θέμα

 

Ο μπέμπης μου είναι 24 ημερών. Γεννήθηκε 3300 κ όταν βγήκαμε απ'το νοσοκομείο ήταν 3015.οι γιατροί εκεί μας είπαν ότι έχασε πολύ βάρος και εκεί άρχισαν οι ανασφαλειες. Ο παιδίατρος μου έδωσε την οδηγία να του δινω ξένο γάλα μετά από κάθε θηλασμό για να ξέρουμε αν χόρτασε η όχι.συνήθως δεν έπινε καθόλου εκτός από ελάχιστες φορές.όταν το ζυγισαμε 14 ημερών ήταν πια 3450.έτσι πήρα την απόφαση πριν από μια εβδομάδα να θηλασω αποκλειστικά πράγμα που ονειρευόμουν εξαρχής. Όλα πήγαν καλά για 3 μέρες,θηλαζε κάθε 2-3 ώρες και μετά κοιμόταν ήσυχος μέχρι το επόμενο γεύμα,όμως από την Κυριακή άλλαξαν τα πράγματα.ο μπέμπης τρώει κάθε μία ώρα το αργότερο, βγαίνει απ'το στήθος,είναι ήσυχος όσο είναι στην αγκαλιά μου κ μόλις πάω να τον αφήσω βάζει σπαρακτικα κλάματα.Κοιμάται πια μόνο πάνω μου κ αυτό καμιά ώρα το πολύ αλλά ακόμα και τότε ο ύπνος του είναι ανήσυχος και πάλι ξυπνάει με έντονο κλαμα. Όσες φορές επιχειρήσω να τον αφήσω στο λίκνο τόσες φορές θα ζητήσει να φάει.η εξήγηση του παιδιάτρου είναι.ότι δ έχω πολύ γάλα και ότι το μωρό μου πεινάει..επίσης να αναφέρω ότι γεμίζει γύρω στις 10-12 πάνες την ημέρα με τσισα κ σχεδόν τόσες με κακα. Αυτό θα έπρεπε να μου λέει ότι χορταίνει αλλά αν είναι έτσι γιατί είναι τόσο ανήσυχος και δυσαρεστημενος όλη μέρα;

 

Ζητώ συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά ειμαι σε απόγνωση πια,δ ξέρω τι να κάνω.δ με νοιάζει που δεν κοιμάμαι αρκεί να ξέρω με σιγουριά ότι ο μικρός μου δεν πεινάει και ότι τρέφεται σωστά. Θέλω πολύ να θηλασω αποκλειστικά αλλά όχι και να κάνω το παιδί μου να πεινάει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. 

Νομιζω ειναι ο πιο συχνος προβληματισμος νεων γονεων το οτι το νεογεννητο μωρο τους κοιμαται μονο αγκαλιτσα...αν αναζητησεις "κοιμαται μονο πανω μου" ή "κοιμαται μονο αγκαλια" θα δεις ποσο συχνο φαινομενο ειναι. Ειναι απολυτα φυσιολογικη συμπεριφορα να κοιμαται μονο πανω σου και να ειναι ανυσηχος μακρυα σου. Μιλαμε για ενα μωρακι που το μονο που ηξερε μεχρι πριν 24 μερες ηταν το σωμα σου, αυτο αποζηταει, την οικειοτητα της μυρωδιας σου και την ασφαλεια που αυτη του προσφερει. Εφ'οσον κανει πανες και βαζει βαρος μια χαρα γαλα εχεις. Αυτα που περιγραφεις ειναι χαρακτηριστικα του "4ου τριμηνου", μπορεις να το γκουγκλαρεις και να δεις τι ειναι :) . Δοκιμασε να βαλεις μαρσιπο αγκαλιας τη μερα και κοιμηθειτε αγκαλιτσα την νυχτα. Ξερω ειναι λιγο κουραστικο να κοιμαται πανω σου και εσυ να κοιμασαι ημικαθιστη (τα εζησα στον υπερθετικο με τον πρωτο μου) αλλα θα περασει και σε λιγους μηνες θα τα θυμασαι σαν μακρινη αναμνηση... Επισης, το να θελει να ειναι συνεχως στο στηθος ειναι επισης απολυτα φυσιολογικο τον πρωτο καιρο και δεν σημαινει οτι δεν χορταινει, ο θηλασμος δεν ειναι μονο το γαλα...ειναι πολλα περισσοτερα...Μπορεις να διαβασεις αρκετα για τον θηλασμο στην σελιδα του Παπαβεντση (pediatros-thes.gr). Υπομονη και να σου ζησει! Α! και βρες αλλον παιδιατρο.

 
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω θυμαμαι πωσ οι 1εσ 40 μερεσ ηταν οι πιο δυσκολεσ...μετα μπηκαμε5 σε καλυτερο ρυθμο..προγραμμα κ θηλασμοσ δεν πανε μαζι δυστυχωσ..πασ οπωσ σε παει το μωρο...εμενα το μονο που μ ενδιεφερε ειναι να βαζει βαροσ..αυτο μου δινε δυναμη να συνεχισω...

Καλη δυναμη και υπομονη. Αφου το θεσ θα τα καταφερετε..

Βαζε στο λικνο μια μπλουζα σου να την μυριζει οταν κοιμαται..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα σου είπαν τα κορίτσια πιο πριν, τα πέρασα και εγώ, οπως και πολλές αλλες. Θέλω απλά να σου τονίσω, όπως και η @Lenia16 ότι αν θέλεις όντως να θηλάσεις αποκλειστικά, ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξεις παιδίατρο. Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Αλλιώς με τέτοιες οδηγίες είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν την γλιτώνετε την σκόνη. Εκτός κι αν τον αγνοείς και κάνεις οτι πιστεύεις εσύ σωστό, που μιας και είσαι καινούργια μαμά θα είναι δύσκολο και θα επηρεαζεσαι από τις βλακειες που σου λέει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Sofiapop είπε:

Κορίτσα καλησπέρα,διαβάζω καιρό τώρα το forum κ έχω βοηθηθει πολύ. Μπαίνω λοιπόν στο θέμα

 

Ο μπέμπης μου είναι 24 ημερών. Γεννήθηκε 3300 κ όταν βγήκαμε απ'το νοσοκομείο ήταν 3015.οι γιατροί εκεί μας είπαν ότι έχασε πολύ βάρος και εκεί άρχισαν οι ανασφαλειες. Ο παιδίατρος μου έδωσε την οδηγία να του δινω ξένο γάλα μετά από κάθε θηλασμό για να ξέρουμε αν χόρτασε η όχι.συνήθως δεν έπινε καθόλου εκτός από ελάχιστες φορές.όταν το ζυγισαμε 14 ημερών ήταν πια 3450.έτσι πήρα την απόφαση πριν από μια εβδομάδα να θηλασω αποκλειστικά πράγμα που ονειρευόμουν εξαρχής. Όλα πήγαν καλά για 3 μέρες,θηλαζε κάθε 2-3 ώρες και μετά κοιμόταν ήσυχος μέχρι το επόμενο γεύμα,όμως από την Κυριακή άλλαξαν τα πράγματα.ο μπέμπης τρώει κάθε μία ώρα το αργότερο, βγαίνει απ'το στήθος,είναι ήσυχος όσο είναι στην αγκαλιά μου κ μόλις πάω να τον αφήσω βάζει σπαρακτικα κλάματα.Κοιμάται πια μόνο πάνω μου κ αυτό καμιά ώρα το πολύ αλλά ακόμα και τότε ο ύπνος του είναι ανήσυχος και πάλι ξυπνάει με έντονο κλαμα. Όσες φορές επιχειρήσω να τον αφήσω στο λίκνο τόσες φορές θα ζητήσει να φάει.η εξήγηση του παιδιάτρου είναι.ότι δ έχω πολύ γάλα και ότι το μωρό μου πεινάει..επίσης να αναφέρω ότι γεμίζει γύρω στις 10-12 πάνες την ημέρα με τσισα κ σχεδόν τόσες με κακα. Αυτό θα έπρεπε να μου λέει ότι χορταίνει αλλά αν είναι έτσι γιατί είναι τόσο ανήσυχος και δυσαρεστημενος όλη μέρα;

 

Ζητώ συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά ειμαι σε απόγνωση πια,δ ξέρω τι να κάνω.δ με νοιάζει που δεν κοιμάμαι αρκεί να ξέρω με σιγουριά ότι ο μικρός μου δεν πεινάει και ότι τρέφεται σωστά. Θέλω πολύ να θηλασω αποκλειστικά αλλά όχι και να κάνω το παιδί μου να πεινάει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. 

Βρείτε άλλη παιδίατρο.

Τα νεογέννητα περνάνε φάσεις όπου είναι και 20 ώρες τη μέρα στο στήθος. Εϊναι απαράδεκτο να σου έχουν δημιουργήσει την εντύπωση ότι τόσο νωρίς θα θηλάζεις στο τρίωρο, σημαίνει ότι απλά σε σπρωχνουν σε αποθηλασμό. Ο στόχος μέχρι τους δύο μήνες είναι μινιμουμ 12 θηλασμοί τη μέρα, τουλάχιστον 20 λεπτά σε κάθε στήθος.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Sofiapop είπε:

Κορίτσα καλησπέρα,διαβάζω καιρό τώρα το forum κ έχω βοηθηθει πολύ. Μπαίνω λοιπόν στο θέμα

 

Ο μπέμπης μου είναι 24 ημερών. Γεννήθηκε 3300 κ όταν βγήκαμε απ'το νοσοκομείο ήταν 3015.οι γιατροί εκεί μας είπαν ότι έχασε πολύ βάρος και εκεί άρχισαν οι ανασφαλειες. Ο παιδίατρος μου έδωσε την οδηγία να του δινω ξένο γάλα μετά από κάθε θηλασμό για να ξέρουμε αν χόρτασε η όχι.συνήθως δεν έπινε καθόλου εκτός από ελάχιστες φορές.όταν το ζυγισαμε 14 ημερών ήταν πια 3450.έτσι πήρα την απόφαση πριν από μια εβδομάδα να θηλασω αποκλειστικά πράγμα που ονειρευόμουν εξαρχής. Όλα πήγαν καλά για 3 μέρες,θηλαζε κάθε 2-3 ώρες και μετά κοιμόταν ήσυχος μέχρι το επόμενο γεύμα,όμως από την Κυριακή άλλαξαν τα πράγματα.ο μπέμπης τρώει κάθε μία ώρα το αργότερο, βγαίνει απ'το στήθος,είναι ήσυχος όσο είναι στην αγκαλιά μου κ μόλις πάω να τον αφήσω βάζει σπαρακτικα κλάματα.Κοιμάται πια μόνο πάνω μου κ αυτό καμιά ώρα το πολύ αλλά ακόμα και τότε ο ύπνος του είναι ανήσυχος και πάλι ξυπνάει με έντονο κλαμα. Όσες φορές επιχειρήσω να τον αφήσω στο λίκνο τόσες φορές θα ζητήσει να φάει.η εξήγηση του παιδιάτρου είναι.ότι δ έχω πολύ γάλα και ότι το μωρό μου πεινάει..επίσης να αναφέρω ότι γεμίζει γύρω στις 10-12 πάνες την ημέρα με τσισα κ σχεδόν τόσες με κακα. Αυτό θα έπρεπε να μου λέει ότι χορταίνει αλλά αν είναι έτσι γιατί είναι τόσο ανήσυχος και δυσαρεστημενος όλη μέρα;

 

Ζητώ συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά ειμαι σε απόγνωση πια,δ ξέρω τι να κάνω.δ με νοιάζει που δεν κοιμάμαι αρκεί να ξέρω με σιγουριά ότι ο μικρός μου δεν πεινάει και ότι τρέφεται σωστά. Θέλω πολύ να θηλασω αποκλειστικά αλλά όχι και να κάνω το παιδί μου να πεινάει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. 

Αν δ τρωει τι κατουραει; 

Φυσικα το μωρο σου δ ειχε χασει υπερβολικο βαρος, αλλα το αναμενομενο

Ουτε χρειαζοταν να δινεις συμπληρωμα για να δεις αν χορταινει

Οποτε θα σου προτεινω να αλλαξεις παιδιατρο

Ειναι αναμενομενο να ζηταει γαλα καθε μια ωρα, η να θελει να κοιμαται μονο πανω σου, πολλα μωρακια ειναι ετσι

Κ γω νομιζω αλμα περνατε

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Sofiapop είπε:

Κορίτσα καλησπέρα,διαβάζω καιρό τώρα το forum κ έχω βοηθηθει πολύ. Μπαίνω λοιπόν στο θέμα

 

Ο μπέμπης μου είναι 24 ημερών. Γεννήθηκε 3300 κ όταν βγήκαμε απ'το νοσοκομείο ήταν 3015.οι γιατροί εκεί μας είπαν ότι έχασε πολύ βάρος και εκεί άρχισαν οι ανασφαλειες. Ο παιδίατρος μου έδωσε την οδηγία να του δινω ξένο γάλα μετά από κάθε θηλασμό για να ξέρουμε αν χόρτασε η όχι.συνήθως δεν έπινε καθόλου εκτός από ελάχιστες φορές.όταν το ζυγισαμε 14 ημερών ήταν πια 3450.έτσι πήρα την απόφαση πριν από μια εβδομάδα να θηλασω αποκλειστικά πράγμα που ονειρευόμουν εξαρχής. Όλα πήγαν καλά για 3 μέρες,θηλαζε κάθε 2-3 ώρες και μετά κοιμόταν ήσυχος μέχρι το επόμενο γεύμα,όμως από την Κυριακή άλλαξαν τα πράγματα.ο μπέμπης τρώει κάθε μία ώρα το αργότερο, βγαίνει απ'το στήθος,είναι ήσυχος όσο είναι στην αγκαλιά μου κ μόλις πάω να τον αφήσω βάζει σπαρακτικα κλάματα.Κοιμάται πια μόνο πάνω μου κ αυτό καμιά ώρα το πολύ αλλά ακόμα και τότε ο ύπνος του είναι ανήσυχος και πάλι ξυπνάει με έντονο κλαμα. Όσες φορές επιχειρήσω να τον αφήσω στο λίκνο τόσες φορές θα ζητήσει να φάει.η εξήγηση του παιδιάτρου είναι.ότι δ έχω πολύ γάλα και ότι το μωρό μου πεινάει..επίσης να αναφέρω ότι γεμίζει γύρω στις 10-12 πάνες την ημέρα με τσισα κ σχεδόν τόσες με κακα. Αυτό θα έπρεπε να μου λέει ότι χορταίνει αλλά αν είναι έτσι γιατί είναι τόσο ανήσυχος και δυσαρεστημενος όλη μέρα;

 

Ζητώ συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος αλλά ειμαι σε απόγνωση πια,δ ξέρω τι να κάνω.δ με νοιάζει που δεν κοιμάμαι αρκεί να ξέρω με σιγουριά ότι ο μικρός μου δεν πεινάει και ότι τρέφεται σωστά. Θέλω πολύ να θηλασω αποκλειστικά αλλά όχι και να κάνω το παιδί μου να πεινάει.

 

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. 

 

Να αλλαξεις παιδιατρο. ο τυπος ειναι ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Λυπάμαι πολύ για την αντιμετώπιση του παιδιάτρου, όλα τα φυσιολογικά υγιή νεογέννητα μωρά χάνουν έως 10%του βάρους γέννησης τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο. Τεσπά, συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου και μπράβο σου. Ο αποκλειστικος θηλασμός είναι τρομερά δύσκολος και απαιτεί θέληση, γερά νεύρα και πάνω από όλα στήριξη και βοήθεια από το περιβάλλον σου. Λοιπόν, ο μπεμπης σου περνάει άλμα ανάπτυξης κατά πάσα πιθανότητα, αν ψάξεις στο φόρουμ αλλά και γενικά στο ίντερνετ θα βρεις τις εβδομάδες που συμβαινουν τα άλματα και καλό είναι να τις έχεις κατά νου για να μη νομίζεις ότι κάτι έχει το μωρό. Ενημερωσου τι συμβαίνει κατά τη διάρκεια τους κ θα καταλάβεις. Λες να γεμίζει τόσες πάνες και να μην τρέφεται επαρκώς;! Να σου ζήσει ο μπεμπουλης! Α πολύ βασικό, αν θέλεις να συνεχίσεις άλλαξε παιδίατρο επειγόντως. Είναι επιεικως άσχετος, υπάρχουν άπειροι τετοιοι. Βρες έναν παιδιατρο σύμβουλο θηλασμού ή απλα φιλικά προσκειμενο ή έστω σχετικό.

 

Αυτα ακριβως ήθελα να γραψω. Εμενα μέχρι 6 μηνών ηταν συνέχεια στο στήθος. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ  όλες για τις απαντήσεις σας.πρώτη φορά ακούω ότι όλα αυτά είναι φυσιολογικά και ότι τα έχουν περάσει και άλλες κ παίρνω θάρρος να συνεχίσω.είχα την εντύπωση ότι για να τρώει συνέχεια σημαίνει ότι δεν χορταίνει. Χαίρομαι που έκανα λάθος.  Το γιατρό εννοείται ότι θα τον αλλάξω γιατί χωρίς λόγο με έκανε να νιώθω ότι κάνω το μωρό μου να πεινάει. 

Αγαπητή lenia16 έψαξα για τα άλματα ανάπτυξης και τα άρθρα λένε ότι το πρώτο είναι στην 5η εβδομάδα. Ίσως εμείς να το περνάμε νωρίτερα,τι να πω.επισης διάβασα και για το 4ο τρίμηνο όπως με παραπεμψατε και εξηγεί όλη την κατασταση.πάντως από χθες ξεκίνησαν και πονακια, δ ξέρω αν είναι κολικοι ή απλώς πονοι αλλά ίσως να φταίει αυτό για την ανησυχία του και την πρόσκληση πάνω μου εδώ και μια εβδομάδα . Όσο για το αν παίρνει βάρος, αυτό θα πρέπει να περιμένω για να το δω όταν θα πάμε γιατρό για ζύγισμα. Τώρα αν είναι κολικοι, αλμα ανάπτυξης ή απλώς θέλει μανούλα δεν το ξέρω αλλά προς το παρόν βλέπω τις γεμάτες πάνες και παίρνω κουράγιο από κει και από εσάς. Ευχαριστώ θερμά 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Στις 9/3/2019 στις 00:17 γεννησα το δεύτερο παιδάκι μου. Θηλασε κατευθείαν μόλις γεννήθηκε και όλα πήγαιναν περίφημα. Το μωρό έπιανε σωστά την θηλή και το άκουγα που κατάπινε. Το μεσημέρι μετά από εξέταση από τον παιδίατρο διαπιστώθηκε ότι το μωρο εχει υψηλό ικτερο. Έπρεπε να μπει στην λάμπα και επειδή το νοσοκομείο που γέννησα δεν έχει παιδιατρική κλινική μεταφέρθηκε σε διπλανή πόλη. Μετα απο λίγες ώρες ξεκίνησα τις αντλήσεις για να στέλνω γαλα στον μικρό Αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να αντλησω γαλα κάθε φορά( στην κόρη μου δεν κατάφερα να αντλησω πότε αν και την θηλασα 16 μηνες) την επόμενη μέρα πήρα εξιτήριο, πήγα στο μωρο Αλλά δυστυχώς δεν με άφηναν να το θηλάζω γιατί μπορούσε να κάτσει μόνο 10 λεπτά έξω από την λάμπα και όπως μου είπαν ο θηλασμός θέλει αρκετό χρόνο.την επόμενη μερα η τιμή του ικτερου έπεσε βγήκε από την λάμπα και άρχισα να τον θηλάζω. Όπως ήταν φυσικό δεν χόρταινε με το γαλα μου καθώς έπινε ήδη 60-70 μλ σε κάθε γεύμα. Παρόλα αυτά τον θηλαζα και έπειτα επινε ξένο.Μετά από 2 μέρες πήραμε εξιτήριο, γυρίσαμε σπίτι και ξεκινήσαμε να θηλαζουμε εντατικά. Μετα απο κάθε θηλασμό έπινε ξένο. Μετα απο 10 περίπου μέρες καταφέραμε να μειώσουμε το ξένο σε 1-2 φορές την ημέρα από 10-30μλ. Ναι, κάποιες φορές έδειχνε πεινασμένος και ικανοποιούνταν με 10μλ γαλα! Από την προηγουμενη δευτερα σταμάτησΑ να του δινω ξένο μετά από προτροπή του παιδιάτρου καθώς αντιμετώπιζε ένα θέμα με αφρώδης και νερουλες κενώσεις. Τις τελευταίες μέρες όμως δείχνει να μην χορταίνει και είναι συνεχώς στο στηθος. Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι ενυδατωμενος και παίρνει καλο βάρος και να συνεχίζω να τον βάζω στο στηθος. Φοβάμαι όμως ότι πεινάει. Τα βράδια κοιμάται περίπου 3 ώρες και πινει πολύ καλά. Την ημέρα όμως πινει κάθε μισή με 1 ώρα λίγο λίγο και συνεχώς ψάχνει. Ένα ακόμη θέμα που αντιμετωπίζουμε είναι με τον ύπνο. Κατά τις 8 το βραδυ που θέλει να κοιμηθεί κλαιει απαρηγόρητος. Πιάνει και αφήνει την θηλή,  κοκκινίζει και ιδρώνει. Όπως πιπιλίζει του έρχεται γαλα και τον ακούω που καταπίνει αρα δεν νομίζω ότι δεν βρίσκει γαλα και το κάνει. Έχω αρχίσει να απελπίζομαι και δεν ξέρω τι να κάνω.

Την ημέρα βρέχει τουλάχιστον 10 πάνες και έχει μια μεγάλη κένωση κάθε 2 μέρες.  

Τις μετρήσεις μας δεν τις ξέρω όλες δυστυχώς.

9/3/19 3995γρ( ζυγαριά μαιευτηριου)

13/3/19 4070γρ (εξιτήριο από την παιδιατρικη)

14/3/19 4060  (ζυγαριά παιδιατρου)

25/3/19 4340 

29/3/19 4450 ( χωρίς συμπληρωμα)

3/4/19 4650 

Link to comment
Share on other sites

 

Γειά σας

 

Εάν θέλετε να επιτύχετε εδραίωση θηλασμού, αυτές οι μέρες είναι κρίσιμες και θα είναι σημαντικό να λάβετε καθοδήγηση από κοντά από πιστοποιημένο σύμβουλο θηλασμού. Μόνο αυτή/αυτός μπορεί να σας επιβεβαιώσει πραγματικά ότι οι θηλασμοί του βρέφους σας είναι αποτελεσματικοί, κάτι το οποίο είναι ίσως και πιο σημαντικό από την διάρκειά των θηλασμών και την συχνότητά τους. 

Επίσης το να επιβεβαιωθεί ότι οι θηλασμοί είναι αποτελεσματικοί, θα βοηθήσει να μην αποκτήσετε προβλήματα με τις θηλές ή τους μαστούς από λάθος πιάσιμο θηλής ή θέματα με την παραγωτή. 

Θα είναι αδύνατο να επιβεβαιώσετε μέσω ενός φόρουμ την αποτελεσματικότητα των θηλασμών,  οι συμβουλές που θα λάβετε εδώ δεν μπορούν να αντικαταστήσουν επίσκεψη ειδικού πιστοποιημένου σύμβουλου θηλασμού . Υπάρχουν παιδίατροι IBCLC αλλά και σκέτοι σύμβουλοι θηλασμού. 

Επίσης σημαντικός λόγος για να μην αργήσετε μια τέτοια επίσκεψη, είναι ότι κάθε ημέρα που το μωρό θηλάζει αναποτελεσματικά,

μειώνονται οι δυνάμεις του για να αντλήσει περισσότερο γάλα.  Η μειωμένη διάρκεια θηλασμού στο νεογέννητο δεν είναι απαραίτητα ένδειξη χορτασμού, ο θηλασμός είναι μια "εργασία" για το μωρό που απαιτεί ενέργεια.  Υπάρχει δηλαδή και η περίπτωση ένα μωρό να δείχνει ικανοποιημένο και να κοιμάται, επειδή έχει κουραστεί! 

Η έγκαιρη παρέμβαση μπορεί να βοηθήσει να διορθωθούν μικρά αλλά κρίσιμα κριτήρια κατά την διάρκεια των θηλασμών των πρώτων ημερών /εβδομάδων και έτσι να επιτευχθεί η εδραίωση του θηλασμού. 

 

Δείτε εδώ λίστα: 

https://parents.org.gr/2018/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Θυμηθείτε ότι το στήθος σας όταν θα έχει "σωστή χρήση" από το μωρό (δηλαδή αποτελεσματικό θηλασμό και επαρκή ερεθίσματα θηλασμού) μπορεί να προσαρμοστεί στην ποσότητα που το μωρό έχει ανάγκη.  Εάν αισθάνεστε ότι δεν έχετε αρκετό γάλα, πρέπει να επιβεβαιώσετε και ότι όντως δεν έχετε αρκετό γάλα (ζυγίσεις και κρίση παιδιάτρου & αποκλεισμός άλλης αιτίας μη επαρκούς πρόσληψης βάρους πχ ουρολοίμωξη ή άλλη αιτία σε σχέση με το γαστρεντερολογικό).

 

Δείτε εδώ επίσης και άλλες πληροφορίες για γαλακταγωγές τροφές κα.

 https://parents.org.gr/2016/02/03/sos-neoi-goneis/

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, eleni-24 είπε:

Καλησπέρα! Στις 9/3/2019 στις 00:17 γεννησα το δεύτερο παιδάκι μου. Θηλασε κατευθείαν μόλις γεννήθηκε και όλα πήγαιναν περίφημα. Το μωρό έπιανε σωστά την θηλή και το άκουγα που κατάπινε. Το μεσημέρι μετά από εξέταση από τον παιδίατρο διαπιστώθηκε ότι το μωρο εχει υψηλό ικτερο. Έπρεπε να μπει στην λάμπα και επειδή το νοσοκομείο που γέννησα δεν έχει παιδιατρική κλινική μεταφέρθηκε σε διπλανή πόλη. Μετα απο λίγες ώρες ξεκίνησα τις αντλήσεις για να στέλνω γαλα στον μικρό Αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να αντλησω γαλα κάθε φορά( στην κόρη μου δεν κατάφερα να αντλησω πότε αν και την θηλασα 16 μηνες) την επόμενη μέρα πήρα εξιτήριο, πήγα στο μωρο Αλλά δυστυχώς δεν με άφηναν να το θηλάζω γιατί μπορούσε να κάτσει μόνο 10 λεπτά έξω από την λάμπα και όπως μου είπαν ο θηλασμός θέλει αρκετό χρόνο.την επόμενη μερα η τιμή του ικτερου έπεσε βγήκε από την λάμπα και άρχισα να τον θηλάζω. Όπως ήταν φυσικό δεν χόρταινε με το γαλα μου καθώς έπινε ήδη 60-70 μλ σε κάθε γεύμα. Παρόλα αυτά τον θηλαζα και έπειτα επινε ξένο.Μετά από 2 μέρες πήραμε εξιτήριο, γυρίσαμε σπίτι και ξεκινήσαμε να θηλαζουμε εντατικά. Μετα απο κάθε θηλασμό έπινε ξένο. Μετα απο 10 περίπου μέρες καταφέραμε να μειώσουμε το ξένο σε 1-2 φορές την ημέρα από 10-30μλ. Ναι, κάποιες φορές έδειχνε πεινασμένος και ικανοποιούνταν με 10μλ γαλα! Από την προηγουμενη δευτερα σταμάτησΑ να του δινω ξένο μετά από προτροπή του παιδιάτρου καθώς αντιμετώπιζε ένα θέμα με αφρώδης και νερουλες κενώσεις. Τις τελευταίες μέρες όμως δείχνει να μην χορταίνει και είναι συνεχώς στο στηθος. Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι ενυδατωμενος και παίρνει καλο βάρος και να συνεχίζω να τον βάζω στο στηθος. Φοβάμαι όμως ότι πεινάει. Τα βράδια κοιμάται περίπου 3 ώρες και πινει πολύ καλά. Την ημέρα όμως πινει κάθε μισή με 1 ώρα λίγο λίγο και συνεχώς ψάχνει. Ένα ακόμη θέμα που αντιμετωπίζουμε είναι με τον ύπνο. Κατά τις 8 το βραδυ που θέλει να κοιμηθεί κλαιει απαρηγόρητος. Πιάνει και αφήνει την θηλή,  κοκκινίζει και ιδρώνει. Όπως πιπιλίζει του έρχεται γαλα και τον ακούω που καταπίνει αρα δεν νομίζω ότι δεν βρίσκει γαλα και το κάνει. Έχω αρχίσει να απελπίζομαι και δεν ξέρω τι να κάνω.

Την ημέρα βρέχει τουλάχιστον 10 πάνες και έχει μια μεγάλη κένωση κάθε 2 μέρες.  

Τις μετρήσεις μας δεν τις ξέρω όλες δυστυχώς.

9/3/19 3995γρ( ζυγαριά μαιευτηριου)

13/3/19 4070γρ (εξιτήριο από την παιδιατρικη)

14/3/19 4060  (ζυγαριά παιδιατρου)

25/3/19 4340 

29/3/19 4450 ( χωρίς συμπληρωμα)

3/4/19 4650 

 

Moυ ακουγεται μία χαρά. Μην αγχώνεσαι, θέλει λίγο κόπο να αποχωριστείς το μπιμπερό, κυρίως ψυχικό από εσένα. Το να θηλάζει συνεχώς σε αυτή την ηλικία είναι απολυτα λογικό κατά περιόδους. Ασε να καθαρίσει ο οργανισμός του εντελώς από το ξένο, μπορεί να πάρει και 15 μέρες που θα έχει πονάκια αν είχε κάποια δυσανεξία, και κόψε και εσύ τα γαλακτοκομικά αυτό το διάστημα, να δεις αν θα κάνε διαφορά. 

Το μωρό σου βάζει βάρος και έχει κενώσεις, μην ανησυχείς. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, eleni-24 είπε:

Καλησπέρα! Στις 9/3/2019 στις 00:17 γεννησα το δεύτερο παιδάκι μου. Θηλασε κατευθείαν μόλις γεννήθηκε και όλα πήγαιναν περίφημα. Το μωρό έπιανε σωστά την θηλή και το άκουγα που κατάπινε. Το μεσημέρι μετά από εξέταση από τον παιδίατρο διαπιστώθηκε ότι το μωρο εχει υψηλό ικτερο. Έπρεπε να μπει στην λάμπα και επειδή το νοσοκομείο που γέννησα δεν έχει παιδιατρική κλινική μεταφέρθηκε σε διπλανή πόλη. Μετα απο λίγες ώρες ξεκίνησα τις αντλήσεις για να στέλνω γαλα στον μικρό Αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να αντλησω γαλα κάθε φορά( στην κόρη μου δεν κατάφερα να αντλησω πότε αν και την θηλασα 16 μηνες) την επόμενη μέρα πήρα εξιτήριο, πήγα στο μωρο Αλλά δυστυχώς δεν με άφηναν να το θηλάζω γιατί μπορούσε να κάτσει μόνο 10 λεπτά έξω από την λάμπα και όπως μου είπαν ο θηλασμός θέλει αρκετό χρόνο.την επόμενη μερα η τιμή του ικτερου έπεσε βγήκε από την λάμπα και άρχισα να τον θηλάζω. Όπως ήταν φυσικό δεν χόρταινε με το γαλα μου καθώς έπινε ήδη 60-70 μλ σε κάθε γεύμα. Παρόλα αυτά τον θηλαζα και έπειτα επινε ξένο.Μετά από 2 μέρες πήραμε εξιτήριο, γυρίσαμε σπίτι και ξεκινήσαμε να θηλαζουμε εντατικά. Μετα απο κάθε θηλασμό έπινε ξένο. Μετα απο 10 περίπου μέρες καταφέραμε να μειώσουμε το ξένο σε 1-2 φορές την ημέρα από 10-30μλ. Ναι, κάποιες φορές έδειχνε πεινασμένος και ικανοποιούνταν με 10μλ γαλα! Από την προηγουμενη δευτερα σταμάτησΑ να του δινω ξένο μετά από προτροπή του παιδιάτρου καθώς αντιμετώπιζε ένα θέμα με αφρώδης και νερουλες κενώσεις. Τις τελευταίες μέρες όμως δείχνει να μην χορταίνει και είναι συνεχώς στο στηθος. Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι ενυδατωμενος και παίρνει καλο βάρος και να συνεχίζω να τον βάζω στο στηθος. Φοβάμαι όμως ότι πεινάει. Τα βράδια κοιμάται περίπου 3 ώρες και πινει πολύ καλά. Την ημέρα όμως πινει κάθε μισή με 1 ώρα λίγο λίγο και συνεχώς ψάχνει. Ένα ακόμη θέμα που αντιμετωπίζουμε είναι με τον ύπνο. Κατά τις 8 το βραδυ που θέλει να κοιμηθεί κλαιει απαρηγόρητος. Πιάνει και αφήνει την θηλή,  κοκκινίζει και ιδρώνει. Όπως πιπιλίζει του έρχεται γαλα και τον ακούω που καταπίνει αρα δεν νομίζω ότι δεν βρίσκει γαλα και το κάνει. Έχω αρχίσει να απελπίζομαι και δεν ξέρω τι να κάνω.

Την ημέρα βρέχει τουλάχιστον 10 πάνες και έχει μια μεγάλη κένωση κάθε 2 μέρες.  

Τις μετρήσεις μας δεν τις ξέρω όλες δυστυχώς.

9/3/19 3995γρ( ζυγαριά μαιευτηριου)

13/3/19 4070γρ (εξιτήριο από την παιδιατρικη)

14/3/19 4060  (ζυγαριά παιδιατρου)

25/3/19 4340 

29/3/19 4450 ( χωρίς συμπληρωμα)

3/4/19 4650 

Να σου ζησει! 

Φσινεται οτι πατε καλα κ αφου το προτεινε ο παιδιατρος, αξιζει να προσπαθησεις για αποκλειστικο. Ειναι φτσιολογικο να ζηταει κ ανα μια ωρα

Για οταν θελει να κοιμηθει, μηπως εχει πονακια; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Στην Ελλάδα είχαμε ενα υπέροχο παιδίατρο και πιστοποιημένο συμβουλο θηλασμού που μας στήριζε και Μας έλυνε κάθε απορία. Ζούμε πλέον όμως στην Γερμανία και δεν γνωρίζω δυστυχώς αν υπάρχουν σύμβουλοι θηλασμού και που να βρω έναν. Εδώ συμβουλές σε θεματα θηλασμου παρέχουν οι μαιες.  Η μαία στην οποία απευθύνθηκα με εβαλε να αντλησω με θηλαστρο και επειδη δεν εβγαλα γαλα , μου είπε ότι το μωρο συμπεριφέρεται έτσι γιατί λογω αγχους μου κόπηκε. Και πως πρέπει να του δίνω ξενο αλλά να το βάζω και στο στηθος Μήπως ξαναγυρίσει!!!!! Φυσικά και δεν της έδωσα σημασία γιατί θα έχανα τον θηλασμό. Ο δε παιδίατρος μας, κοιτάει μονο ότι το μωρο παίρνει βάρος και η κλινική του εικόνα είναι καλή και μου λεει να συνεχισω ετσι χωρις να μου δινει απαντήσεις ή κάποιες συμβουλές. Θα κόψω τα γαλακτοκομικά και ελπίζω να δω κάποια βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...