Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπωματικός πλακούντας


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι στην πλειονότητα των πειπτώσεων ο πλακούντας ανεβαίνει όσο προχωράει η εγκυμοσύνη. Και σαφώς ένας πλακούντας ο οποίος ανεβαίνει δεν αποτελεί ένδειξη για καισαρική! Αν είναι δυνατόν! Κι αν ο γιατρός σου κουράστηκε να πάει διακοπές! Όσο για τη θετική σκέψη... σε μένα τουλάχιστον έχει πιάσει μέχρι τώρα... Καλημέρα!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια στο φορουμ .στην 15 βδομαδα βρηκε ο γιατρος οτι εχω οπισθιο επιπωματικο πλακουντα εχει καποια απο σας παρομοια εμπειρια΄?εχω τρομοκρατηθει!!!! πρεπει οποσδοιποτε να μηνω στο κρεβατι ???, ειχε καμοια απο σας και ηταν στο ποδι ?εχω και ενα παιδακι και καμια βοηθεια απο πουθενα τι θα κανω ???? με το καλο τα μωρακια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουργια στο φορουμ .στην 15 βδομαδα βρηκε ο γιατρος οτι εχω οπισθιο επιπωματικο πλακουντα εχει καποια απο σας παρομοια εμπειρια΄?εχω τρομοκρατηθει!!!! πρεπει οποσδοιποτε να μηνω στο κρεβατι ???, ειχε καμοια απο σας και ηταν στο ποδι ?εχω και ενα παιδακι και καμια βοηθεια απο πουθενα τι θα κανω ???? με το καλο τα μωρακια σας!!!

 

Καλωσήρθες λοιπόν! Αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι πολλές από εμάς είχαν επιπωματικό πλακούντα αλλά οι εμπειρίες διαφέρουν! Πάντως σε πολλές περιπτώσεις ο πλακούντας ανεβαίνει καθώς προχωράει η κύηση και δεν υπάρχει πρόβλημα. Καλά θα κάνεις να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου και ό,τι σου πει εκείνος. Εγώ προσωπικά δεν έμεινα καθόλου στο κρεβάτι άλλες κοπέλες έμειναν. Το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει ούτε να σκύβεις, ούτε να σηκώνεις βάρη, ούτε να κουράζεσαι γιατί ο κίνδυνος αποκόλλησης είναι μεγάλος... Εύχομαι με το καλό το μπεμπάκι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Mpoumpoula μου έδωσαν μεγάλο κουράγιο αυτά που διάβασα. Έχω κι εγώ επιπωματικό πλακούντα και πριν λίγες μέρες ο γιατρός που είχα με άφησε κανονικότατα στο χείλος του γκρεμού επειδή δεν μπορεί τελικά ν' αναλάβει μια τέτοια περίπτωση. Είμαι σε επαρχία και έχω ένα κοριτσάκι 3 ετών και ο φόβος καταλαβαίνεις είναι μεγάλος! Αυτός ο γυναικολόγος που είχα μου είπε πως μπορεί ακόμα να μου αφαιρέσουν και την μήτρα και έχω φρικάρει. Σου λένε να είσαι ξάπλα αλλά πως γίνεται αυτό όταν έχεις ένα παιδάκι 3 ετών και δεν έχεις απο πουθενά βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια.είμαι 32 κ πριν 4 μήνες γέννησα ένα κοριτσάκι(το δεύτερο μου παιδι).γεννήθηκε στις 32 εβδομάδες λόγω επιπωματικού πλακούντα ο οποίος είχε φτάσει ουροδόχο κύστη.μόλις είχα την πρώτη αιμοραγία στην 28 εβδομάδα πήγα στο παπαγεωργίου που εφημέρευε.σε αυτήν την περίπτωση το νοσοκομείο είναι η καλύτερη λύση λόγω της σοβαρότητας της κατάστασης.μου αφαιρέθηκε η μήτρα γιατι ήταν πολύ επικίνδυνο να προσπαθήσουν να ξεκολλήσουν τον πλακούντα αφού είχε διεισδύσει σε όλη τη μήτρα.το αποτέλεσμα ζω ,ζει το παιδί μου κ ευχαριστώ το θεό!είναι δύσκολη κατάσταση κ θέλει το χρόνο της για να να είσαι καλά αλλά η ζωή συνεχίζεται με όλα της τα εμπόδια.γι αυτό κορίτσια θετικά.

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω γιατί κ γω τον μικρό σκεφτόμουνα πως θα τον αφήσω για να μπω αλλά γίναν όλα τόσο γρήγορα κ ξαφνικά που δεν πρόλαβα να σκεφτώ.επίσης μετά τον μικρό είχα κ γω μια παλλίνδρομη.να προσέχεις.έχεις ένα παιδί ακόμη που πρέπει να ναι κ αυτό καλά.ο μικρός σου θα δεις θα σε βγάλει ασπροπρόσωπη..

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνω προς την 28 εβδομάδα και προς το παρόν δεν έχω δει αίμα παρόλο τον επιπωματικό πλακούντα. Μου είπε ο γιατρός μου βέβαια πως σιγά σιγά πρέπει ν' ανηφορίσω προς Αθήνα γιατί με μια σοβαρή αιμοραγία δεν με προλαβαίνουν στην επαρχία που ζω. Φοβάμαι τόσο πολύ για την εξέλιξη αυτής της εγκυμοσύνης. Μέχρι που σκέφτομαι τα χειρότερα! Υπάρχει κάποια κοπέλα που κατάφερε να φτάσει έστω την 35η εβδομάδα χωρίς να αιμοραγήσει και πόσο συχνό είναι να σου αφαιρούν την μήτρα σε μια τέτοια κατάσταση; Μου είπε ο γιατρός μου πως αυτός ο επιπωματικος πλακούντας αν είναι και διεισδυτικός είναι ένα πολύ βαρύ χειρουργείο. Αυτό βέβαια θα το ανακαλύψει πάνω στην καισαρική. Ο γιατρός που έχω τώρα δείχνει πολύ έμπειρος και αυτό μου δίνει κάποια ελπίδα, είναι ο Δασκαλάκης και εργάζεται στο Αλεξάνδρας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα και άλλα θέματα εδώ στο forum σχετικά με τον επιπωματικό πλακούντα, ήθελα να παρατηρήσω οτι οποιαδήποτε περίπτωση προδρομικού πλακούντα έχει ονομαστεί συλλήβδην "επιπωματικός πλακούντας". Για να είμαστε, όμως, ακριβείς, και να διαχωρίζουμε τις περιπτώσεις, πληροφορίες εδώ:

http://www.iatronet.gr/iatriko-lexiko/prodromikos-plakoyntas.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Placenta_praevia

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεψέ με όποια έχει φτάσει την 28η εβδομάδα ξέρει πια αν έχει επιπωματικό πλακούντα ή πρόδρομο. Εξάλου δεν τα βγάζει κανείς απο το μυαλό του. Όταν κάνεις έναν υπέρηχο στην θέση πλακούντα σου γράφουν ακριβώς την θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψέ με όποια έχει φτάσει την 28η εβδομάδα ξέρει πια αν έχει επιπωματικό πλακούντα ή πρόδρομο. Εξάλου δεν τα βγάζει κανείς απο το μυαλό του. Όταν κάνεις έναν υπέρηχο στην θέση πλακούντα σου γράφουν ακριβώς την θέση του.

Σε κάποιο παλιότερο post είχε πει κάποια κοπέλα οτι είχε επιπωματικό πλακούντα αλλά οτι κάλυπτε ελάχιστα την άκρη του τραχήλου. Δε νομίζω οτι υπαινίχθηκα οτι κάποια κυρία τα έβγαλε από το μυαλό της ούτε προσπάθησα να θίξω κανέναν. Απλώς ήθελα να διευκρινήσω οτι επιπωματικός (όπως δηλώνει ξεκάθαρα η λέξη) είναι αυτός που φράσει πλήρως τον τράχηλο. Πιθανόν οι ίδιοι οι γιατροί να μην κάνουν αλλού είδους διαχωρισμό για δικούς τους λόγους μεθοδολογίας και επικοινωνίας μεταξύ συναδέλφων.

Τα post δεν τα διαβάζουν μόνο άτομα που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα, τα διαβάζουν και άλλοι από ενδιαφέρον, γι'αυτό έκανα το διαχωρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτό είναι αλήθεια το είχα διαβάσει και γω. Ίσως κάποιοι γιατροί βιάζονται να χαρακτηρίσουν ένα πρόδρομο πλακούντα ως επιπωματικό και αυτό είναι λάθος γιατί πολλές φορές ο πρόδρομος πλακούντας μετατοπίζεται και ανεβαίνει και έτσι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Στην δική μου την περίπτωση ήξερα απο την αρχή ότι ο πλακούντας μου βρίσκονταν χαμηλά αλλά στον υπέρηχο β' επιπέδου μου είπαν ότι είναι επιπωματικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

geia sas koritsia!eyxomai me to kalo ta mwrakia se oles :) eimai stin 24 evdomada kai sti b epipedou alla kai simera pou iga sto giatro mu mu eipe oti o plakountas kaliptei ton traxilo kai prepei na parameinw sto spiti...mu edwse adeia apti doulia giati mexri simera to mesimeri douleva kai supermarket pigaina kai kathariza kai ola...mu eipe na xekourazomai kai na eimai xaplwmeni epidi uparxei kindinos prworou toketou kai aimorragias kai einai poli nwris na zisei to mwraki...den me peirazei to oti tha meinw spiti mono na einai kala to mwraki kai na megalwsei wste an xreiastei na mporei na zisei an gennisw pio nwris.to mono pou tremw einai pou diavasa gia afairesi mitras pio panw epidi einai to prwto mwraki kai eimai 28 xronwn.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
sorry ekana repost nomiza den to epiase :)

koritsia kalimera.egw stin 20 evdomada eixa aimoragia kai nosilevtika me epimwmatiko plakounta.ekana oti m eipan oi giatroi m (sto krevati dld k oxi polu swmatiki askisi) kai sti televtaia m episke4i stin 29 evdomada oi giatroi m m ipan oti efuge o plakountas apo to traxilo isos gennisoume kai fisiologika anti tis kesarikis an kai einai akomi xamila giati i 8esi p einai den empodizei kati tetoio. M ipan episis oti mporei na anevei kai allo kai sunestise akomi ligi 3ekourasi mexri tis 32 evdomades kai meta mporw na epistre4w siga siga vevea sti doulia.egw xarika polu kai elpizw na dwswn kai se sas 8aros kai dunami.....

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου περιπτωση ειναι ακομη πιο πολυπλοκη επειδη ειναι διδυμακια.Το ενα ειναι στο πανω μερος της μητρας και το αλλο κατω παρα πολυ χαμηλα.Και δε φτανει που ειναι χαμηλα ο πλακουντας ειναι και επιπωματικος!στο πρωτο τριμηνο ειχα τρεις φορες μεγαλες αιμοραγιες.Εφτανα με κλαμματα στο νοσοκομειο σιγουρη πως τα μωρακια μας χαθηκαν και καθε φορα ακουγαμε τις καρδουλες τους ως εκ θαυματος.Παρολο που ο ιατρος μου ηταν πολυ επιφιλακτικος για την τελικη εκβαση της εγκυμοσυνης εχω φτασει πια στην 20 εβδομαδα,δοξα το Θεο!και ελπιζω να πανε ολα καλα.Με φοβιζει φισικα η πολυπλοκοτητα της καταστασης και η γεννα αλλα το παν ειναι να επιβιωσουνε τα μικρουλια

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω το θέμα αν και έχει καιρό να κινηθεί...

Είμαι έγκυος στο 4ο παιδί μου, στη 13η βδομάδα.Από πολύ νωρίς είδαμε ότι η εμφύτευση του εμβρύου έγινε στον ισθμό της μήτρας και περιμέναμε έναν προδρομικό πλακούντα,πράγμα που επαληθεύτηκε στο υπερηχογράφημα της 9ης και 11ης εβδομάδας(αυχενική). Έχω διαβάσει και ενημερωθεί από τον γιατρό μου για όλες τις πιθανές επιπλοκές, αρχίζω ξάπλες και αν τα καταφέρω να φτάσω ως την 32η βδομάδα έχω προετοιμαστεί για πρόωρο τοκετό. Σε μένα ένα επιπλέον πρόβλημα είναι ότι το μωρό μεγαλώνει στον ισθμό της μήτρας,πάνω ακριβώς από την ουροδόχο κύστη,γεγονός ιδιαίτερα σοβαρό αν ο πλακούντας γίνει διεισδυτικός προς την κύστη....υπάρχει κάποια κοπέλα επί του παρόντος που να αντιμετωπίζει κάτι ανάλογο;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει κατι αναλογο!

ξερω παντως οτι οσες κοπελες νοσηλευτηκαν με επιπωματικο πλακουντα ολες πηγαν εξαιρετικα καλα και φτασανε αισιως μεχρι και την 37η εβδομαδα. γεννησαν με καισαρικη και υπηρχε μια αυξημενη κινητικοτητα των γιατρων οσον αφορα τους επιπωματικους. φοβος επιπλοκων κατα τη γεννα.

η γνωμη μου ειναι να κανεις νωρις την κορτιζονη για τα πνευμονακια και επισης αν μπορεις να γεννησεις σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο και οχι σε κλινικη.

 

ολα θα πανε καλα το ευχομαι απο τη καρδια μου

καλη χρονια και με το καλο να υποδεχτειτε το μπεμπακι σας.!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχει διαγνωστει επιχειλιος πλακουντας !! ειμαι στην 32 εβδομαδα και δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα ακομα ευτηχως !! προσεχω ομως παρα πολυ .. δεν καθομαι ξαπλα ομως δεν περπαταω δεν σκυβω δεν κουραζομαι για κανεναν λογο !! εισαι ακομα στην 11 εβδομαδα κατα το μεγαλυτερο ποσοστο ο πλακουντας ανεβαινει , καθως μεγαλωνει η μητρα τον τραβαει επανω μεχρι την 28 εβδομαδα ! μετα τελος ! εσυ να προσεχεις και θα πανε ολα καλα , συνηθως οι επιποματικοι πλακουντες δινουν αιμοραγια μετα την 30 εβδομαδα οποτε με προσοχη πειστευω ανετα θα φτασεις μεχρι εκει ! να ακους το γιατρο σου και να το παρακολουθητε ! με το καλο !!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Έχω την εντύπωση ότι στον επιπωματικό που έχω εγώ δεν ανεβαίνει....αλλά θα το δω...σε μια βδομάδα περίπου θα ξαναδώ το μωρό και ελπίζω...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Έχω την εντύπωση ότι στον επιπωματικό που έχω εγώ δεν ανεβαίνει....αλλά θα το δω...σε μια βδομάδα περίπου θα ξαναδώ το μωρό και ελπίζω...

 

πειστευω οτι ανεβαινει , απλα θα παραμεινει χαμηλος ! να φανταστεις μερικοι γιατροι - οπως και ο δικος μου , δεν αναφερουν καν τον τυπο του πλακουντα ( επιποματικος -επιχειλιος κλπ κλπ ) μεχρι και τη β επιπεδου, γιατι ειναι σπανιο να μην ανεβει !! ευχομαι να ανεβει γτ το περασα κι εγω αυτο το ανχος ! τωρα πλεον δεν με πολυαπασχολει γτ πλησιαζω , ομως εννοητε οτι προσεχω !!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι!!!!

Κι εγώ προσέχω,όσο αυτό είναι εφικτό με άλλα τρία παιδιά στο σπίτι....αλλά ετοιμάζομαι να κατέβω Αθήνα για πλήρη ξεκούραση και εβδομαδιαία παρακολούθηση...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακουσει κατι αναλογο!

ξερω παντως οτι οσες κοπελες νοσηλευτηκαν με επιπωματικο πλακουντα ολες πηγαν εξαιρετικα καλα και φτασανε αισιως μεχρι και την 37η εβδομαδα. γεννησαν με καισαρικη και υπηρχε μια αυξημενη κινητικοτητα των γιατρων οσον αφορα τους επιπωματικους. φοβος επιπλοκων κατα τη γεννα.

η γνωμη μου ειναι να κανεις νωρις την κορτιζονη για τα πνευμονακια και επισης αν μπορεις να γεννησεις σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο και οχι σε κλινικη.

 

ολα θα πανε καλα το ευχομαι απο τη καρδια μου

καλη χρονια και με το καλο να υποδεχτειτε το μπεμπακι σας.!

Τα λόγια σου μου δίνουν μεγάλο κουράγιο και σε ευχαριστώ!!!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο πλακούντας μετακινείται όσο μεγαλώνει η μήτρα. Παίζει ρόλο βέβαια η θέση αλλά πάντα μετακινείται. Ρώτα κ τον γιατρό σου. Ξέρω την αγωνία σου γιατί το έχω ζήσει μέσα από την αδερφή μου. Είχε επιπωματικό κ αυτή. Ο πλακούντας της βρισκόταν τόσο "πάνω" στον τράχηλο που σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχε άγχος κ εμείς μαζί για το τι θα γίνει... όλα όμως πήγαν τέλεια!!. Δεν είχε ποτέ αιμορραγία. Γέννησε τελικά λίγες μέρες πριν την ΠΗΤ. Φαντάσου ότι στο τέλος κ ενώ μέχρι πολύ κοντά στην ημερομ να γεννήσει- δεν θυμάμαι εβδομάδα- ο πλακούντας συνέχιζε να φράζει την είσοδο, μέσα σε λίγο διάστημα μετακινήθηκε ελάχιστα, όσο όμως χρειαζόταν κ μπόρεσε να γεννήσει και φυσιολογικά. Έπαθε πλάκα!

 

Εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα και να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...