Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπωματικός πλακούντας


Recommended Posts

On 16/4/2021 at 8:48 ΠΜ, Λίτσα1234 είπε:

Τελικά ενώ μέχρι εχθές δεν είχα ξανακούσει την λέξη επιπωματικός διάβασα πολλές περιπτώσεις! Και εγώ μια από τα ίδια 12η εβδομάδα που θα το παρακολουθούμε μήπως μας κάνει την χάρη! Ένα άγχος, ένας φόβος, μια αμφιβολία γεννιέται.. είναι η 2η εγκυμοσύνη. Ας ευχηθούμε όλα να πάνε καλά και να είμαστε από τις τυχερές να πάρουμε τα υγιέστατα μωράκια μας αγκαλιά...

Στη 12η εβδομάδα είναι πολύ νωρίς να χρησιμοποιειται ο όρος "επιπωματικός". Από τα μέσα της εγκυμοσύνης και μετά μπορεί να γίνει μια πρώιμη ας πούμε διάγνωση που και πάλι δεν προδιαθέτει ότι θα μείνει έτσι μέχρι το τέλος. Το πιθανότερο είναι να ανέβει, ειδικα προς το τέλος. Σου εύχομαι να είσαι μέσα στην πλειοψηφία και να έχεις μια φυσιολογική εγκυμοσύνη χωρίς επιπλοκές :) Με το καλό! 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς 21η εβδομάδα συνεχίζουμε με  επιπωματικό πλακούντα και   Διεισδυτικό την άλλη εβδομάδα θα κάνω β’ επιπέδου. Ας πάνε όλα καλά να κρατήσει μέχρι 34η εβδομάδα και να πάμε προγραμματισμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας !

θα ήθελα να μάθω αν κάποια είχε την εξής εμπειρία , πριν 2 χρόνια χειρουργήθηκα (πάλινδρομη κύηση )  με καισαρική τομή έχοντας διείσδυτικο επιπωματικο πλακούντα χρειάστηκε να μπω εντατική και μου έβαλαν 6 φιάλες και 2 πλάσμα . Είχα ήδη ένα αγοράκι 2 ετών και μου είπαν ότι «μεγάλωνε» ο πλακουντας στη πρώτη καισαρική τομή που είχα .

Έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια από τότε το παιδάκι μου είναι 4 ετών και σκεφτόμαστε για 2ο παιδάκι . Ο γιατρος μου στον υπέρηχο τα βλέπει όλα καλά . Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια από εσάς εμπειρία σε δεύτερη κύηση αν είχε ξανά επιπωματικο πλακουντα γιατί με φοβίζει πάλι ιδέα να έχω την ίδια εγκυμοσύνη .


σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας. Είμαι 28 εβδομάδων και ο πλακουντας είναι οπισθιος επιπωματικος. Ήμουν ήδη 4.5 μήνες κρεβάτι λόγω ζαλαδων και εμετων και ύστερα ο γιατρός είδε και τον πλακούντα ο οποίος δεν ανεβαίνει με τπτ. Είμαι ακόμα κρεβάτι σύμφωνα με τις οδηγίες του και δεν έχει υπάρξει αιμορραγία. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κυρία έχει γεννήσει με αυτήν την επιπλοκή και πώς πήγαν τα πράγματα γτ διαβάζω τρομακτικά πράγματα , πολλά από τα οποία επιβεβαιώνει και ο γιατρός μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα κοριτσια!!απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εχω διαγνωστει με επιπωματικο πλακουντα.βρισκομαι στην 32η εβδομαδα,περιμενω τα αποτελεσματα της μαγνητικης  να δουμε αν εχει κανει διείσδυση και νοσηλευομαι στο νοσοκομειο για αποφυγη αιμοραγιας.υπαρχει κοπελα με αντιστοιχη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Συντονιστής Περιεχομένου
This post was recognized by Συντονιστής Περιεχομένου!

Vasiliki14 was awarded the badge 'Helpful'

Καλησπέρα! Τώρα είδα το μήνυμα σου . Εγώ είχα επιπωματικο και διεισδυτικό πλακούντα, όλα πήγαν πολύ πολύ καλά , η μπέμπα μου έγινε ενός έτους πριν ένα μήνα! 

Εύχομαι να είναι όλα καλά και με εσένα  ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...