Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός τις πρώτες 40μέρες


Recommended Posts

Καλημέρα,

Έχουμε μια κορούλα 25 ημερών η οποία γεννήθηκε 2960 έφτασε 2720 τις πρώτες μερες και τώρα είναι 3770.

Η ερώτηση μου είναι να την ξυπνάμε το βράδυ ανά 3-4 ώρες για να την θηλάσει(αποκλειστικά θηλάζει) η γυναίκα μου;μερικές φορές δυσκολευόμαστε να την ξυπνησουμε αρκετά γιατί θέλει να κοιμηθεί...

Βρέχει τουλάχιστον 6-7 πάνες την ημέρα και από κακά....πάμε πολύ καλα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και να σας ζήσει!

Η παιδίατρος τι σας λέει; Είναι ικανοποιητικό το βάρος της και ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνεται;

Η πιο συχνή τακτική είναι ότι δεν ξυπνάμε το μωρό που θέλει να κοιμηθεί, γιατί αν πεινάσει θα ξυπνήσει έτσι κι αλλιώς. Αλλά επειδή είναι πολύ βρεφάκι, προσωπικά θα ζητούσα από τον παιδίατρο να με κατευθύνει, γιατί εκείνος παρακολουθεί το παιδί και μπορεί να κρίνει αν η ανάπτυξη είναι ικανοποιητική ή αν το παιδί χρειάζεται κάποια ώθηση με τον θηλασμό. 

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει!

Μπορούμε να σταματήσουμε να ξυπνάμε τα μωρά όταν ανακτήσουν το βάρος γέννησης +200γρ με την προϋπόθεση ότι έχουν επαρκείς πάνες και κάνουν τουλάχιστον 8 θηλασμούς το 24ωρο.

Ρωτήστε και τον παιδίατρο σας για την περίπτωση που τον προβληματίζει κάτι και θα ήθελε να κάνετε κάτι διαφορετικό.

Αν θέλει να κοιμηθεί εκμεταλλευτείτε το και κοιμηθείτε και εσείς γιατί δεν ξέρετε πόσο θα κρατήσει!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη

εξαρταται απο την ηλικια,το βαρος,ποσους θηλασμους κανει την ημερα,κ ποσο ειναι το μαξιμουμ που κοιμαται αν την αφησετε

συνηθως οι γιατροι λενε να τα ξυπναμε τους πρωτους 2-3μ,η τουλ να μην ξεπερνανε τις 5ωρες υπνου.πρεπει να θηλαζει τουλ 8φορες το 24ωρο,εννοειται κ πολυ περισσοτερες αν ζηταει το μωρο.βεβαια επειδη ειναι πολυ μικρουλα εγω θα ενιωθα σαν μαμα καλυτερα με 10θηλασμους

καποια στιγμη καποια παιδιατρος;καπου το διαβασα;ελεγε να εχουν ανακτησει βαρος γεννησης +300-500γρ πανω;δ το θυμαμαι κ καλα

αλλα ετσι κ αλλιως δ εχει σημασια γτ καθε παιδακι ειναι διαφορετικο

εγω θα αυξανα σταδιακα την ωρα.προς το παρον στο 3ωρο,σε κανα 2βδ 4ωρο κλπ κ παρακολουθωντας μην αλλαξει κτ σε πανες κλπ

επισης αν το μωρο κοιμαται με πιπιλα μπορει να χανει θηλασμους

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2022 at 1:57 ΠΜ, Alex sak είπε:

Καλημέρα,

Έχουμε μια κορούλα 25 ημερών η οποία γεννήθηκε 2960 έφτασε 2720 τις πρώτες μερες και τώρα είναι 3770.

Η ερώτηση μου είναι να την ξυπνάμε το βράδυ ανά 3-4 ώρες για να την θηλάσει(αποκλειστικά θηλάζει) η γυναίκα μου;μερικές φορές δυσκολευόμαστε να την ξυπνησουμε αρκετά γιατί θέλει να κοιμηθεί...

Βρέχει τουλάχιστον 6-7 πάνες την ημέρα και από κακά....πάμε πολύ καλα 

Να σας ζησει η μικρουλα.Οποτε πηρε 800 γρμ.σε 25 μερες.Καλα ειναι και οι πανες το ιδιο.Εμενα τα δικα μου γεννηθηκαν 2830 και 2900 αντιστοιχα.Οχι μεγαλα μωρα δηλ.Η παιδιατρος μου χε πει να τα ξυπναω το βραδυ ανα 3 ωρες για θηλασμο.Αυτα βεβαια ξυπνουσαν μονα τους και μαλιστα νωριτερα.Ο παιδιατρος τι λεει;Προσωπικα θεωρω οτι ειναι μικρουλα ακομη και επειδη θελετε να συνεχισετε ετσι  καλο ειναι να την ξυπνατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/2/2022 at 1:57 ΠΜ, Alex sak είπε:

Καλημέρα,

Έχουμε μια κορούλα 25 ημερών η οποία γεννήθηκε 2960 έφτασε 2720 τις πρώτες μερες και τώρα είναι 3770.

Η ερώτηση μου είναι να την ξυπνάμε το βράδυ ανά 3-4 ώρες για να την θηλάσει(αποκλειστικά θηλάζει) η γυναίκα μου;μερικές φορές δυσκολευόμαστε να την ξυπνησουμε αρκετά γιατί θέλει να κοιμηθεί...

Βρέχει τουλάχιστον 6-7 πάνες την ημέρα και από κακά....πάμε πολύ καλα 

Γειά σας

το καλύτερο θα είναι να ρωτάτε πάντα σύμβουλο θηλασμού, 

πχ παιδίατρο πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού γιατί όλες οι εβδομαδιαίες μετρήσεις περνιούνται σε ένα γράφημα και έτσι παρακολουθείς εάν υπάρχει καλή εξέλιξη σε βάθος χρόνου.

παιδιά που γεννήθηκαν με καισαρική και πηρε ορό η μητέρα χανουν τις πρώτες μέρες βάρος από αυτό, φεύγουν τα παραπάνω υγρά. 

 

Το βάρος που λες είναι σημαντικό να το βλέπει η ειδικός σε σύγκριση με τις προηγούμενες εβδομάδες.

Ο πόυ έχει εβδομαδιαίες καμπύλες αναπτυξης που βαζεις εκει το βαρος,

ίδια μέρα ίδια ώρα ζύγισμα.  αυτό κάντε και θα είστε ήσυχοι! 

 

εγώ χρειάστηκε στον ένα μήνα να κάνω επαναγαλακτισμό γιατί δεν είχα αρκετό γάλα παρότι θηλαζα αποκλειστικά, και δεν έπαιρνε καθόλου βάρος, εσάς δε φαίενται να έχετε τέτοιο πρόβλημα, 

αλλά το θέμα είναι επειδή αφορά θέμα βασικό ,και σίτισης του μωρού, είναι να παίρνετε ειδικά τώρα στην αρχή οδηγίες απο επαγγελματία. Εάν δεν έχετε οικονομικό θέμα, θα σας καθησυχάσει!

Εγώ χρειάστηκε να φέρω 3 άτομα για να με βοηθήσουν, γιατί είναι καθαρά επιστημονικό και ιατρικό θέμα ο θηλασμός, αφού παίρνει τα πάντα από εκεί το βρέφος. Με την βοήθειά τους κατάφερα και δε χρειάστηκε ποτε συμπλήρωμα αλλά με πολλά ζόρια. Τι τυχερή η γυναίκα σου που φαίνεται να έχει επαρκές γαλατάκι  !!!

 

https://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_6.pdf 

 

https://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_boys_p_0_6.pdf

 

εδω θα βαζεις ενα σταυρουδάκι την ίδια μέρα κάθε εβδομάδα -  αν δείς είναι εβδομαδιαίες ζυγίσεις, ξεκινα απο την γεννηση τη μερα γεννησης και βαζε χ   στο βάρος που έχει καθε εβδομαδα. 

 

είναι φυσιολογικό να  έχε  ας πουμε ενα συνεχόμενο πάνω κάτω σαν κυμματισμό, που όμως κυμαίνεται εντός του πλαισίου αυτού. 

ανησυχητικό είναι πχ οταν ξαφνικά πέφτει από τη μια καμπύλη σε άλλη,  αν είναι για ενα μηνα στο 70% και ξαφνικά πάει στο 25% του πληθυσμού τον άλλο μήνα. 

 

Αξίζει η ανάγνωση για το θέμα "καμπύλες ανάπτυξης"  ειναι ενδιαφέρον - μπράβο που ασχολείσαι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές... Χθες μας είδε ο παιδίατρος και μας είπε ότι από εδώ μια πέρα να μην την ξυπνάμε ενώ μέχρι χθες ήθελε να την ταιζουμε κάθε 3 ώρες,είχα ρωτήσει πιο πριν σύμβουλο θηλασμού μια μου είχε πει οτι να μην την ξυπνάμε αφού παίρνει βάρος και κατουράει  αρκετές πάνες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Καλησπέρα, 

Ήθελα εξαρχής να θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει. Το μωρό μου γεννήθηκε με σχετικά λίγα κιλά 2800 και μέσα σε 2 μέρες στο μαιευτήριο είχε κατέβει στα 2500 με ίκτερο. Ο παιδίατρος μου συνέστησε να δώσω ξένο γάλα και τελικά ξεκίνησα με θήλαστρο για να μπορέσω να του δίνω και λίγο δικό μου γιατί δεν κάθεται καθόλου στο στήθος. Ειδικά τις πρώτες 2 εβδομάδες ήταν τόσο ληθαργικό που έπρεπε να το ξυπνάμε και να το κρατάμε ξύπνιο για να πιει με το μπιμπερό. Για το στήθος είναι σα να έχει μια απέχθεια, μία άρνηση να το πω. Του βγάλαμε το χαλινό, έχω δει και μαίες και συμβούλους θηλασμού, αλλά το μωρό δεν κάθεται σχεδόν καθόλου και όσες φορές κάτσει δεν πιάνει σωστά. Ή θα κλαίει με λυγμούς ή θα παραιτείται και θα κοιμάται μετά από λίγο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Να δω και άλλους ειδικούς; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, amarillo είπε:

 Καλησπέρα, 

Ήθελα εξαρχής να θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει. Το μωρό μου γεννήθηκε με σχετικά λίγα κιλά 2800 και μέσα σε 2 μέρες στο μαιευτήριο είχε κατέβει στα 2500 με ίκτερο. Ο παιδίατρος μου συνέστησε να δώσω ξένο γάλα και τελικά ξεκίνησα με θήλαστρο για να μπορέσω να του δίνω και λίγο δικό μου γιατί δεν κάθεται καθόλου στο στήθος. Ειδικά τις πρώτες 2 εβδομάδες ήταν τόσο ληθαργικό που έπρεπε να το ξυπνάμε και να το κρατάμε ξύπνιο για να πιει με το μπιμπερό. Για το στήθος είναι σα να έχει μια απέχθεια, μία άρνηση να το πω. Του βγάλαμε το χαλινό, έχω δει και μαίες και συμβούλους θηλασμού, αλλά το μωρό δεν κάθεται σχεδόν καθόλου και όσες φορές κάτσει δεν πιάνει σωστά. Ή θα κλαίει με λυγμούς ή θα παραιτείται και θα κοιμάται μετά από λίγο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Να δω και άλλους ειδικούς; 

απο την στιγμη που σε εχει δει πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου,κ εχεις παρει σωστες οδηγιες,δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να πας κ σε αλλον

ειναι ποσο μπορεις εσυ να προσπαθησεις ακομη.τι θελεις κ τι αντεχεις

λογικα το μωρο πλεον εχει μαθει στο μπιμπερο,δεν ξερει πως να θηλασει

απο οτι καταλαβαινω ειναι πολυ μικρο ακομη,οποτε μπορεις να συνεχισεις την προσπαθεια

ποσο γαλα πινει τωρα;κ τι ποσοστο απο αυτο ειναι αντλημενο δικο σου;

θα ηθελες να προσπαθησεις εστω για αποκλειστικη αντληση;

επειδη δεν πινει καθολου γαλα απο το στηθος,προς το παρον θα το βαζεις χωρις να περιμενεις οτι θα φαει.πχ να ειστε ξαπλωμενοι στο κρεβατι κ να εισαι χαλαρα χωρις μπλουζα,να κανετε μαζι μπανιο,να δοκιμασεις καθως γλαρωνει,να δοκιμασεις διαφορες στασεις

παιρνει πιπιλα;

επειδη εχει παθει συγχηση θηλων,θα ηταν πιο καλα αν δεν επινε το συμπληρωμα με μπιμπερο,αλλα συριγγα πχ

κ υπαρχει κ ενα συστημα με σωληνακια,sns της medela,στα οποια βαζεις γαλα,κ εχουν μια προεξοχη που μπαινει διπλα στο στηθος,ωστε να ερχεται κατευθειαν γαλα,κ να μαθει το μωρο οτι μπορει να φαει κ ετσι

δεν ξερω αν σου ειχαν πει κιολας γι αυτα οι συμβουλοι

να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, amarillo είπε:

 Καλησπέρα, 

Ήθελα εξαρχής να θηλάσω αποκλειστικά αλλά δεν τα έχουμε καταφέρει. Το μωρό μου γεννήθηκε με σχετικά λίγα κιλά 2800 και μέσα σε 2 μέρες στο μαιευτήριο είχε κατέβει στα 2500 με ίκτερο. Ο παιδίατρος μου συνέστησε να δώσω ξένο γάλα και τελικά ξεκίνησα με θήλαστρο για να μπορέσω να του δίνω και λίγο δικό μου γιατί δεν κάθεται καθόλου στο στήθος. Ειδικά τις πρώτες 2 εβδομάδες ήταν τόσο ληθαργικό που έπρεπε να το ξυπνάμε και να το κρατάμε ξύπνιο για να πιει με το μπιμπερό. Για το στήθος είναι σα να έχει μια απέχθεια, μία άρνηση να το πω. Του βγάλαμε το χαλινό, έχω δει και μαίες και συμβούλους θηλασμού, αλλά το μωρό δεν κάθεται σχεδόν καθόλου και όσες φορές κάτσει δεν πιάνει σωστά. Ή θα κλαίει με λυγμούς ή θα παραιτείται και θα κοιμάται μετά από λίγο. Δεν ξέρω τι να κάνω; Να δω και άλλους ειδικούς; 

Γειά σου, πόσων εβδομάδων είναι τώρα;

Να ακούσεις το ένστικτο και το πως αισθάνεσαι.  Είναι μια προσωπική επιλογή να παλέψεις για αυτό το πράγμα και έχει κόστος αλλά και κέρδος. Ζύγισέ τα. 

Στην πρακτική όλα γίνονται, αλλά θέλουν τρόπο. Εγώ είχα ελάχιστη όντως παραγωγή όχι δηλαδή εντύπωση κάποιου, όντως δεν. 

Αν δεν σε κάλυψαν οι ειδικοί που σε είδαν πάρε άλλους. Ο καθένας έχει και ένα άλλο λιθαράκι το οποιο μπορείς να προσθέσεις. 

Εγώ είχα δεί 3.  από όλους κάτι πήρα και με βοήθησαν συσσωρευτικά! 

Οι γνώσεις και η εμπειρία του καθενός είναι διαφορετική.  Όπως με τους γιατρούς. Αν σε νοιάζει κάτι θα πας και σε 5 γιατρούς. 

Αν το θέλεις. Κανείς δε θα σε κρίνει τι επιλογή θα πάρεις μπορείς και απλά να πεις το προσπάθησα και να συνεχιζεις ως έχεις. 

 

Αν θέλεις, γίνεται. Αν πάλι δεν θέλεις, πάλι οκ! 

Αν θέλεις να το προσπαθήσεις, πρέπει οπωσδήποτε να πιάνει σωστά. Για να πιάσει σωστά, σημαίνει ότι θα βγάλει και γάλα. Αν βγάλει γάλα, θα συνηθίσει στην διαδικασία και θα αυξάνεις θηλασμούς και αντλήσεις για να αυξάνεις παραγωγή. 

Εγώ χρειάστηκε να αντλώ με πολλά ζόρια για να βγάζω άντε 40 μλ από το κάθε στήθος που το έδινα ως μοναδικό συμπλήρωμα μια φορά την ημέρα. 

Είχα εξαιρετικά χαμηλή παραγωγή παρά όλες τις προσπάθειες. 

Η αύξηση βάρους πρέπει να παρακολουθείται με τον σωστό τρόπο αλλιώς θα κάνεις τζαμπα προσπαθεια και θα αγχωθείς. Εμένα η εβδομαδιαία πρόσληψη ήταν πάντα η κατώτερη αποδεκτή ότι και αν έκανα, ίσα ίσα 130 γρ....! (οριακά εντελώς) αλλά παιδίατροι ήταν ευχαριστημένοι με την αργή ανοδική καμπύλη, και υγεία του βρέφους όμως δεν είναι όλοι έτσι. 

Οπότε, 

για να συνεχίσεις πρέπει και να εχεις συμφωνο τον παιδίατρο να σε υποστηρίξει. Εμένα ήταν παιδίατρος πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού και έτσι ήταν όλα σύμφωνα.

Υπάρχουν πολλές ιστορίες με επαναγαλακτισμούς πάντως. 

Αν δεν είναι πολλών εβδομάδων δεν μπορεί να έχει συνηθίσει τόσο το μπιμπερο που να μη μπορεί να συνηθίσει το στήθος.... οπότε... αν θέλεις το δοκιμάσεις επιμένοντας λίγο; 

Για μένα αυτό που δε καταλάβαινα είναι ότι για να πιάσει σωστά το στήθος, πρέπει να το μπουκώσεις το μωρό και αυτό αν δεν ειναι καποιος δίπλα σου φοβάσαι να το κάνεις αν δε ξέρεις πως .

Εμένα μια φορά μου το δειξε μια, και τότε καταλαβαινα ότι εγω απλώς δεν "έχωνα" σωστά τον μαστό με ανοιχτό στόμα του μωρού. πρέπει και να είναι ορθάνοιχτο το στόμα. αλλιώς ΔΕΝ θα πιάσει σωστά. 

Για να είναι ορθάνοιχτο το στόμα, πάλι χρειάζεται συγκεκριμένο τρόπο.

Εμένα δεν άνοιγε το στόμα! ΄ Μη σου πω ότι ήταν και αυτό ένα από τα πιο βασικά λάθη! 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Νιώθω ότι τα έχω κάνει όλα λάθος. Η μαία που είχα δει δυο μέρες μετά το μαιευτήριο μου είχε πει να του βγάλουμε το χαλινό, το κάναμε αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι.  
 

15 hours ago, vicky86 said:

απο την στιγμη που σε εχει δει πιστοποιημενος συμβουλος θηλασμου,κ εχεις παρει σωστες οδηγιες,δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να πας κ σε αλλον

ειναι ποσο μπορεις εσυ να προσπαθησεις ακομη.τι θελεις κ τι αντεχεις

λογικα το μωρο πλεον εχει μαθει στο μπιμπερο,δεν ξερει πως να θηλασει

απο οτι καταλαβαινω ειναι πολυ μικρο ακομη,οποτε μπορεις να συνεχισεις την προσπαθεια

ποσο γαλα πινει τωρα;κ τι ποσοστο απο αυτο ειναι αντλημενο δικο σου;

θα ηθελες να προσπαθησεις εστω για αποκλειστικη αντληση;

επειδη δεν πινει καθολου γαλα απο το στηθος,προς το παρον θα το βαζεις χωρις να περιμενεις οτι θα φαει.πχ να ειστε ξαπλωμενοι στο κρεβατι κ να εισαι χαλαρα χωρις μπλουζα,να κανετε μαζι μπανιο,να δοκιμασεις καθως γλαρωνει,να δοκιμασεις διαφορες στασεις

παιρνει πιπιλα;

επειδη εχει παθει συγχηση θηλων,θα ηταν πιο καλα αν δεν επινε το συμπληρωμα με μπιμπερο,αλλα συριγγα πχ

κ υπαρχει κ ενα συστημα με σωληνακια,sns της medela,στα οποια βαζεις γαλα,κ εχουν μια προεξοχη που μπαινει διπλα στο στηθος,ωστε να ερχεται κατευθειαν γαλα,κ να μαθει το μωρο οτι μπορει να φαει κ ετσι

δεν ξερω αν σου ειχαν πει κιολας γι αυτα οι συμβουλοι

να σου ζησει!

Η σύμβουλος θηλασμού η αλήθεια είναι ότι εστίασε στο να αυξήσω την παραγωγή μου. Για την ώρα η αναλογία μητρικό vs συμπλήρωμα είναι 4 προς 1 (500 - 150 αντίστοιχα περίπου). Σκοπός μου όσο δεν θηλάζει είναι να πετύχω την αποκλειστική άντληση αλλά δεν το προλαβαίνω, Πάνω που φτάνω την κατανάλωση του το μωρό την αυξάνει και φτου και από την αρχή. 

Η σύμβουλος μου έδειξε πως να βάζω τη θηλή στο στόμα του αλλά το μωρό δεν ανοίγει αρκετά το στόμα του. Επίσης μου είπε για αρχή να το παλεύω 5-10 λεπτά πριν το μπιμπερό αλλά του δίνω και λίγο στην αρχή μας και ηρεμήσει και είναι πιο δεκτικό. Για την ώρα έχει πιάσει μόνο στο ένα στήθος (1. φορά στα 4 γεύματα για 1 λεπτό) αλλά και αυτό όχι καλά γιατί με πονάει. Έχω δοκιμάσει και ψευδοθηλές και επίσης δεν πιάνει καλά και με πονάει πολύ. Μου συνέστησε και μασάζ προσώπου γιατί της φάνηκε μαγκωμένο αλλά φοβάμαι να πάω το μωράκι. Η παιδίατρος δεν ήταν πολύ θετική για το μασάζ. Το έχει κάνει καμία/κανείς? 
 

8 hours ago, belleblue said:

Εμένα μια φορά μου το δειξε μια, και τότε καταλαβαινα ότι εγω απλώς δεν "έχωνα" σωστά τον μαστό με ανοιχτό στόμα του μωρού. πρέπει και να είναι ορθάνοιχτο το στόμα. αλλιώς ΔΕΝ θα πιάσει σωστά. 

Για να είναι ορθάνοιχτο το στόμα, πάλι χρειάζεται συγκεκριμένο τρόπο.

Εμένα δεν άνοιγε το στόμα! ΄ Μη σου πω ότι ήταν και αυτό ένα από τα πιο βασικά λάθη! 

Τι κάνατε για να ανοίγει παραπάνω το στόμα;
 

Link to comment
Share on other sites

τα μωρά διεθνώς είναι γνωστό ότι είναι καλό να πηγαίνουν σε ειδικό οστεοπαθητικό, λίγο μετά την γέννα. 

 

αυτός τσεκαρει αν τα κοκκαλα είναι στη σωστή τους θέση. Επηρεάζονται πολλά.   φιλικό μου ζευγάρι είχαν 3 μήνες ένα μωρό που έκλαιγε απαρηγορητα, στο εξωτερικό αυτό σε χώρα με συστημα υγείας καλό, και τότε  - πριν αρκετά χρόνια που δεν ήταν ακόμα τόσο γνωστό - δεν τους το χε πει κανένας. δεν κοιμοταν κανείς επί 3 μήνες.... και ενας καλός άνθρωπος τους είπε για δοκιμαστε το και σώθηκαν, τελείωσαν όλα τα προβλήματά τους και είχαν άλλο μωρό. 

 

Συστήνω τον Κο Αντώνη Κατσιμίχα ως οστεοπαθητικό αλλά δεν κάνει για μωρά αλλά μου είχε πεί ότι ξέρει ποιός κάνει. βρείτε τον από το διαδικτυο και ρωτήστε τον είναι 100% για μένα αξιόπιστος και με άλλους που έστειλα.

 

για να ανοίγει το στόμα σωστά υπάρχουν βίντεο στο διαδίκτυο .

 

how to get baby to open mouth. 

https://www.youtube.com/watch?v=DCtGodvP8AA

 

 

 

αν το είχα δεί και εγω θα είχα βοηθηθεί. 

 

πρέπει να παίξεις λίγο να δεις πώς θα το καταφέρεις !  

Είναι υπέροχο αν πετύχει, αξίζει.  

 

 

Αυτό που λένε είναι ότι η θηλή πρεπει να ακουμπάει τη μύτη του μωρού για να ανοίξει το σαγόνι αρκετά .

Δεν ακουμπας θηλή στο στόμα μωρού, αλλά στην μύτη. θα το κάνει να ανοίξει το στόμα. δες... 

 

Θεωρώ ότι δεν σε έχουν συμβουλέψει σωστά ή πιστοποιημένοι σύμβουλοι θηλασμού. 

ότι σε πονάει, είναι λάθος το πιασιμο του μωρού! 

οταν θηλάζεις σωστά δεν πονάει και είναι όμορφα....ότι πιο γλυκό. 

 

δες ποσο περισσότερα βίντεο μπορείς αλλά θέλει στην πράξη να σε δεί μια μαμά που να ξέρει. 

Είναι άλλο πράγμα το τι λέει μια μαία , και άλλο πράγμα ο πιστοποιημένος σύμβουλος. Υπάρχει συγκεκριμένη γνώση για να σε υποστηρίξει σε αυτό. 

Μιας και αφορά 10000 πράγματα, επένδυσε σε αυτό αντι σε άλλα, για να ξέρεις τι κάνεις και μη χανεις φαια ουσία.

δεν γίνεται μέσω διαδικτύου. 

Σκέψου τι αγορές θα έκανες για χίλια δυο πράγματα για το μωρό, και εδώ μιλάμε για να ξέρεις τι κάνεις για την σίτισή του. δεν ειναι πολυτέλεια. 

Η ασχετοσύνη των μη εκπαιδευμένων σε κανει να νομίζεις ότι είναι πολυτέλεια να δώσεις χ ευρώ για να σε συμβουλέψουν σωστά, και αυτό είναι κάτι που θεωρώ ΑΝΗΘΙΚΟ εκ μέρους τους. 

 

Οπότε..... πράξε ανάλογα αντί να ξοδεύεις εδώ χρόνο... σαφέστατα ξέρουμε πέντε πράγματα, αλλά σε αυτή τη φάση θέλεις manual εκεί επι τόπου για σένα, να σου φτιάξει κάποιος ένα σωστό πρόγραμμα που να σε οδηγεί κάπου. 

 

όχι δηλαδή οτι πάρεις από τον καθένα χωρίς πλάνο.  

Ο σωστός πιστοποιημένος η σύμβουλος θηλασμού θα σε είχε βγάλει ήδη από το λούκι. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας ,γεια σας! Είμαι η Χριστίνα,νέα μαμά εδώ και 40 μερες ενός αγοριού. Θηλάζω αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα από την πρώτη στιγμη, το μωράκι  γεννήθηκε φυσιολογικά 3.630 και  την τελευταία φορά ηταν 5.100. 

Αναρωτιέμαι εάν θα αλλάξει αυτη η συχνότητα με το θηλασμο.. Διαβάζω, διαβάζω και όλες οι περιπτώσεις καταλήγουν ότι εξακολουθεί να είναι έτσι και τους υπόλοιπους μήνες και ότι είναι δύσκολο να κοιμηθεί ένα μωρό μόνο του γιατί έχουν μάθει να μας πιπιλαν στον ύπνο τους.

 Φοβάμαι ότι δε θα κάθεται μόνος του για κάποια λεπτά να απασχοληθει με κάποιο παιχνιδακι .

Είμαι μόνη μου από πολύ νωρίς μέχρι αργά το βράδυ και αγχώνομαι ειλικρινά ότι δε μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να είναι στην αγκαλιά μου. 

Δεν εχω και την καλύτερη ψυχολογία από όταν έγινα μαμα, ακόμη προσπαθώ να το συνηθίσω. Βγαίνουμε βολτουλες με το μάρσιπο, προσπαθώ να του μάθω το καροτσάκι αλλά ακόμη δεν κάθεται γιατί πεινάει κάθε δέκα λεπτά και όταν Τουν ακουμπάω σε κάποια αλλαγή επιφάνεια ξυπνάει.

Είναι πολυυυυ μικρός το ξέρω , αλλά αλλάζουν; Επίσης κάνουμε κοιμόμαστε και οι 3 μαζί, κάτι που δεν ήθελα προτού γεννησω αλλά έγινε αναγκαστικά για να θηλάζω το βράδυ. 

Καταλαβαίνω ότι το θέμα μου είναι ψυχολογικό..Είχε κάποια μαμά αυτες τις ανησυχίες και ήταν καλύτερα όταν έδωσε ξένο γαλα; 

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας❤️

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2022 at 2:03 ΜΜ, Xristinaaa123 είπε:

Γεια σας ,γεια σας! Είμαι η Χριστίνα,νέα μαμά εδώ και 40 μερες ενός αγοριού. Θηλάζω αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα από την πρώτη στιγμη, το μωράκι  γεννήθηκε φυσιολογικά 3.630 και  την τελευταία φορά ηταν 5.100. 

Αναρωτιέμαι εάν θα αλλάξει αυτη η συχνότητα με το θηλασμο.. Διαβάζω, διαβάζω και όλες οι περιπτώσεις καταλήγουν ότι εξακολουθεί να είναι έτσι και τους υπόλοιπους μήνες και ότι είναι δύσκολο να κοιμηθεί ένα μωρό μόνο του γιατί έχουν μάθει να μας πιπιλαν στον ύπνο τους.

 Φοβάμαι ότι δε θα κάθεται μόνος του για κάποια λεπτά να απασχοληθει με κάποιο παιχνιδακι .

Είμαι μόνη μου από πολύ νωρίς μέχρι αργά το βράδυ και αγχώνομαι ειλικρινά ότι δε μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να είναι στην αγκαλιά μου. 

Δεν εχω και την καλύτερη ψυχολογία από όταν έγινα μαμα, ακόμη προσπαθώ να το συνηθίσω. Βγαίνουμε βολτουλες με το μάρσιπο, προσπαθώ να του μάθω το καροτσάκι αλλά ακόμη δεν κάθεται γιατί πεινάει κάθε δέκα λεπτά και όταν Τουν ακουμπάω σε κάποια αλλαγή επιφάνεια ξυπνάει.

Είναι πολυυυυ μικρός το ξέρω , αλλά αλλάζουν; Επίσης κάνουμε κοιμόμαστε και οι 3 μαζί, κάτι που δεν ήθελα προτού γεννησω αλλά έγινε αναγκαστικά για να θηλάζω το βράδυ. 

Καταλαβαίνω ότι το θέμα μου είναι ψυχολογικό..Είχε κάποια μαμά αυτες τις ανησυχίες και ήταν καλύτερα όταν έδωσε ξένο γαλα; 

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας❤️

 

 

 

 

 

 

 

 

Εγώ θα σας απαντήσω με απολυτη ειλικρίνεια χωρίς να σας χρυσωσω το χάπι. Ο θηλασμός είναι ένα από τα δυσκολότερα κομμάτια της μητρότητας . Θέλει μεγάλη δύναμη κ πολληηηηη υπομονή . Θα ξεκινήσω από το τελευταίο σας ερώτημα . Δίνοντας ξένο κανείς δεν μπορεί να σας εγγυηθεί ότι το μωρό θα κοιμάται . Αυτό το λέω κ από προσωπική εμπειρία. Ο ύπνος είναι ένα αναπτυξιακό στάδιο που κάθε παιδί κατακτά σε διαφορετικό χρόνο . Από την άλλη αν διακοπεί ο θηλασμός αυτό σίγουρα θα σας λύσει κάπως τα χέρια. Θα είναι εύκολο να πάτε με μια φίλη σας για καφέ χωρις να έχετε το άγχος να επιστρεψετε ή να αναλαβει το μωρό κάποιος το βράδυ ώστε να κοιμηθείτε λίγο παραπάνω. Αυτά είναι τα υπέρ του σίγουρα . Γενικά να έχετε κατά νου ότι ένα παιδί που θηλάζει κατά 90% δεν ξεκολλάει από το στήθος. Έχω παραδείγματα κ ειδικά μια φίλη μου που το παιδί της κοντεύει τα τρία κ όλη μέρα είναι κολλημένο στο στήθος. Όσες μαμάδες ξέρω να θηαζουν έτσι είναι συνήθως. Κ σας το λέω εγώ που θηλασα απισης 27 μήνες . Δεν ήθελα να τραβηξει τόσο αλλά δν μπορούσα να αποθηαλσω εύκολα . Δυστυχώς για μένα αυτό το ταξίδι του θηλασμού δεν ήταν όμορφο. Για πολλές κοπέλες είναι κάτι μοναδικό. Εσείς θα αποφασίσετε πόσο θα διαρκέσει. Πάνω από όλα πρέπει να έχετε καλή ψυχολογία εσείς . Με το καλό κ να σας ζήσει !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/10/2022 at 2:03 ΜΜ, Xristinaaa123 είπε:

Γεια σας ,γεια σας! Είμαι η Χριστίνα,νέα μαμά εδώ και 40 μερες ενός αγοριού. Θηλάζω αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα από την πρώτη στιγμη, το μωράκι  γεννήθηκε φυσιολογικά 3.630 και  την τελευταία φορά ηταν 5.100. 

Αναρωτιέμαι εάν θα αλλάξει αυτη η συχνότητα με το θηλασμο.. Διαβάζω, διαβάζω και όλες οι περιπτώσεις καταλήγουν ότι εξακολουθεί να είναι έτσι και τους υπόλοιπους μήνες και ότι είναι δύσκολο να κοιμηθεί ένα μωρό μόνο του γιατί έχουν μάθει να μας πιπιλαν στον ύπνο τους.

 Φοβάμαι ότι δε θα κάθεται μόνος του για κάποια λεπτά να απασχοληθει με κάποιο παιχνιδακι .

Είμαι μόνη μου από πολύ νωρίς μέχρι αργά το βράδυ και αγχώνομαι ειλικρινά ότι δε μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να είναι στην αγκαλιά μου. 

Δεν εχω και την καλύτερη ψυχολογία από όταν έγινα μαμα, ακόμη προσπαθώ να το συνηθίσω. Βγαίνουμε βολτουλες με το μάρσιπο, προσπαθώ να του μάθω το καροτσάκι αλλά ακόμη δεν κάθεται γιατί πεινάει κάθε δέκα λεπτά και όταν Τουν ακουμπάω σε κάποια αλλαγή επιφάνεια ξυπνάει.

Είναι πολυυυυ μικρός το ξέρω , αλλά αλλάζουν; Επίσης κάνουμε κοιμόμαστε και οι 3 μαζί, κάτι που δεν ήθελα προτού γεννησω αλλά έγινε αναγκαστικά για να θηλάζω το βράδυ. 

Καταλαβαίνω ότι το θέμα μου είναι ψυχολογικό..Είχε κάποια μαμά αυτες τις ανησυχίες και ήταν καλύτερα όταν έδωσε ξένο γαλα; 

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας❤️

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζήσει! 

 

Αν και δεν έχω εμπειρία ίσως να μπορούσες να δοκιμάσεις και την πιπίλα εφόσον το μωρό είναι οκ στα κιλά του και ο παιδίατρος συμφωνεί. 

 

Μεγαλώνοντας και ανακαλύπτοντας τον κόσμο θα κάθεται λίγα λεπτά σε ριλαξ ή και αργότερα καθιστο στο πάρκο κτλ 

 

Για την ώρα θα μπορούσες να δοκιμάσεις το καρότσι (ακόμα και εντός σπιτιού αν υπάρχει χώρος) με κάποιο παιχνίδι ή μομπιλο να κοιτά. Ωραία είναι και τα γυμναστήρια για μωρά (ένα "παμπλωματακι" με μια μπάρα με παιχνιδάκια για να προσπαθεί να τα πιάσει, να τα ακούει κτλ.). 

 

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και λευκούς ήχους για τον ύπνο, πολλά μωρά κοιμούνται πιο εύκολα και περισσότερο έτσι. 

 

 

Τα μωρά μεγαλώνοντας θηλάζουν πιο γρήγορα και πιο αποτελεσματικά πχ μέσα σε δεκα-δεκαπεντε λεπτά. Έχουν άλματα ανάπτυξης κατά τα οποια θηλάζουν περισσότερο ή δίνουν την αίσθηση πως δεν χορταινουν αλλά αυτό συμβαίνει για να αυξήσουν την παραγωγή. 

 

Ξέρω πως η αλλαγή είναι μεγάλη για μας τις μαμάδες, εννέα μήνες έχουμε ένα μωρό που ναι μεν μεγαλώνει στο σώμα μας και αρχίζουμε να σκεφτόμαστε για δύο αλλά είναι ασφαλες και "ανεξάρτητο". Όταν γεννηθεί όλες οι ανάγκες του πρέπει να καλυφθούν από μας. 

 

Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό (ψυχολόγο/σύμβουλο θηλασμού) αν νιώθεις πως την χρειάζεσαι ή από την οικογένεια σου. Αν αισθάνεσαι πως ο θηλασμός δεν σε καλύπτει ή σε εγκλωβίζει μπορείς να σταματήσεις ή να ξεκινήσεις μεικτή διατροφή, ό,τι σε βοηθάει και νιώθεις εσύ πρωτίστως καλύτερα. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2022 at 2:03 ΜΜ, Xristinaaa123 είπε:

Γεια σας ,γεια σας! Είμαι η Χριστίνα,νέα μαμά εδώ και 40 μερες ενός αγοριού. Θηλάζω αποκλειστικά χωρίς κανένα θέμα από την πρώτη στιγμη, το μωράκι  γεννήθηκε φυσιολογικά 3.630 και  την τελευταία φορά ηταν 5.100. 

Αναρωτιέμαι εάν θα αλλάξει αυτη η συχνότητα με το θηλασμο.. Διαβάζω, διαβάζω και όλες οι περιπτώσεις καταλήγουν ότι εξακολουθεί να είναι έτσι και τους υπόλοιπους μήνες και ότι είναι δύσκολο να κοιμηθεί ένα μωρό μόνο του γιατί έχουν μάθει να μας πιπιλαν στον ύπνο τους.

 Φοβάμαι ότι δε θα κάθεται μόνος του για κάποια λεπτά να απασχοληθει με κάποιο παιχνιδακι .

Είμαι μόνη μου από πολύ νωρίς μέχρι αργά το βράδυ και αγχώνομαι ειλικρινά ότι δε μπορώ να κάνω κάτι χωρίς να είναι στην αγκαλιά μου. 

Δεν εχω και την καλύτερη ψυχολογία από όταν έγινα μαμα, ακόμη προσπαθώ να το συνηθίσω. Βγαίνουμε βολτουλες με το μάρσιπο, προσπαθώ να του μάθω το καροτσάκι αλλά ακόμη δεν κάθεται γιατί πεινάει κάθε δέκα λεπτά και όταν Τουν ακουμπάω σε κάποια αλλαγή επιφάνεια ξυπνάει.

Είναι πολυυυυ μικρός το ξέρω , αλλά αλλάζουν; Επίσης κάνουμε κοιμόμαστε και οι 3 μαζί, κάτι που δεν ήθελα προτού γεννησω αλλά έγινε αναγκαστικά για να θηλάζω το βράδυ. 

Καταλαβαίνω ότι το θέμα μου είναι ψυχολογικό..Είχε κάποια μαμά αυτες τις ανησυχίες και ήταν καλύτερα όταν έδωσε ξένο γαλα; 

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας❤️

 

Καταρχην να σου ζησει! Περιγραφεις κατι πολυ φυσιολογικο για την ηλικια του μωρου σου. Τα περισσοτερα νεογεννητα θελουν να ειναι στην αγκαλια συνεχως και ξυπνανε ή δυσανασχετουν οταν τα αφηνεις απο την αγκαλια. Ειναι απολυτα αναμενομενο, μεχρι πριν λιγο καιρο κουρνιαζε μεσα στην κοιλια σου, στο ζεστο αμνιακο υγρο, νιωθοντας την καρδια σου να χτυπαει, δεν ειχε αισθηση πεινας, διψας, κρυας θερμοκρασιας. Ισως εχεις ακουσει για το 4ο τριμηνο. Οι πρωτοι τρεις μηνες εξω απο τη μητρα ειναι περιοδος προσαρμογης για το βρεφος στο νεο, ξενο και τελειως διαφορετικο περιβαλλον απο αυτο που ζουσε απο την αρχη της ζωης του. Οι συνεχομενοι θηλασμοι του θυμιζουν το ενδομητριο περιβαλλον, η θερμοτητα του σωματος σου, η μυρωδια σου, οι χτυποι της καρδιας σου. Η θηλη εχει την ιδια μυρωδια με το αμνιακο υγρο για να ειναι ποο ομαλη η προσαρμογη. Αυτο αποζηταει: τις συνθηκες που του θυμιζουν τι ωραια ηταν στην κοιλιτσα σου. Δεν πειναει καθε δεκα λεπτα απλα θελει να σε νιωθει, ακόμη πιστεύει πως ειστε ενα :)  Ειναι δυσκολη περιοδος αλλα περναει...

Βεβαια, παιζει ρολο και η ιδιοσυγκρασια και ο χαρακτηρας του βρεφους, πχ ο μεγαλος μου μεχρι 3 μηνων δεν καθοταν παρα ελαχιστα δευτερολεπτα με παιχνιδακια. Ακομη και στον υπνο, περιπου στους 5 μηνες αρχισε να κοιμαται εκτος αγκαλιας κι αυτο παλι θηλαζα ξαπλωμενη και σηκωνομουν με κινησεις νιντζα μην κουνηθει το στρωμα και με παρει χαμπαρι. Ουτε κατα διανοια δεν θα εμενε κοιμισμενος αν τον αφηνα στο κρεβατι κοιμισμενο απο την αγκαλια μου (για χρονια). Δοκιμασες το φασκιωμα ή να δημιουργησεις μια φωλιτσα εκει που κοιμαται για να νιωθει ασφαλεια;

Συμπερασματικα, το ξενο γαλα δεν εχει σχεση με την αυτονομια του βρεφους. Ακομη κι αν κοιμαται καλυτερα με το ξενο το πιθανοτερο ειναι οτι βαρυστομαχιαζει και κοιμαται πιο βαθια (οπως εμεις μετα απο ενα βαρυ γευμα). Επιπλεον, το μητρικο γαλα περιεχει ορμονες χαλαρωσης (που δεν υπαρχουν στα γαλατα του εμποριου)όπως η σεροτονινη, η μελατονινη (κυριως στους βραδινους θηλασμους κα) και ηρεμουν το βρεφος, βοηθωντας το να κοιμαται καλυτερα. Επιπλεον, ειναι θεμα επιβιωσης το οτι τα μωρα εχουν μεγαλυτερης διαρκειας ελαφρυ υπνο και κανουν πολλα ξυπνηματα. Εξαρτωνται πληρως απο εμας και για να αντιληφθουν τις αναγκες τους (και να μας τις επικοινωνησουν) ειναι απαραιτητο να μην κοιμουνται βαρια. 

Μην απελπιζεσαι, συνηθως ειναι πολυ δυσκολοι οι πρωτοι μηνες και ειναι περιοδος προσαρμογης στις νεες συνθηκες και για το μωρο και για τους γονεις. Αν πιστευεις οτι θα βοηθουσε θα μπορουσες να ερθεις σε επαφη με αλλες νεες μητερες. Υπαρχουν ψυχολογοι, συμβουλοι ψυχικης υγειας, βοηθοι μητροτητας και αλλοι επαγγελματιες περιγεννητικης φροντιδας που οργανωνουν συναντησεις γιατι ειναι πολυ ενδυναμωτικο να μιλας με ανθρωπους που νιωθουν οπως νιωθεις :)

 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Καταρχην να σου ζησει! Περιγραφεις κατι πολυ φυσιολογικο για την ηλικια του μωρου σου. Τα περισσοτερα νεογεννητα θελουν να ειναι στην αγκαλια συνεχως και ξυπνανε ή δυσανασχετουν οταν τα αφηνεις απο την αγκαλια. Ειναι απολυτα αναμενομενο, μεχρι πριν λιγο καιρο κουρνιαζε μεσα στην κοιλια σου, στο ζεστο αμνιακο υγρο, νιωθοντας την καρδια σου να χτυπαει, δεν ειχε αισθηση πεινας, διψας, κρυας θερμοκρασιας. Ισως εχεις ακουσει για το 4ο τριμηνο. Οι πρωτοι τρεις μηνες εξω απο τη μητρα ειναι περιοδος προσαρμογης για το βρεφος στο νεο, ξενο και τελειως διαφορετικο περιβαλλον απο αυτο που ζουσε απο την αρχη της ζωης του. Οι συνεχομενοι θηλασμοι του θυμιζουν το ενδομητριο περιβαλλον, η θερμοτητα του σωματος σου, η μυρωδια σου, οι χτυποι της καρδιας σου. Η θηλη εχει την ιδια μυρωδια με το αμνιακο υγρο για να ειναι ποο ομαλη η προσαρμογη. Αυτο αποζηταει: τις συνθηκες που του θυμιζουν τι ωραια ηταν στην κοιλιτσα σου. Δεν πειναει καθε δεκα λεπτα απλα θελει να σε νιωθει, ακόμη πιστεύει πως ειστε ενα :)  Ειναι δυσκολη περιοδος αλλα περναει...

Βεβαια, παιζει ρολο και η ιδιοσυγκρασια και ο χαρακτηρας του βρεφους, πχ ο μεγαλος μου μεχρι 3 μηνων δεν καθοταν παρα ελαχιστα δευτερολεπτα με παιχνιδακια. Ακομη και στον υπνο, περιπου στους 5 μηνες αρχισε να κοιμαται εκτος αγκαλιας κι αυτο παλι θηλαζα ξαπλωμενη και σηκωνομουν με κινησεις νιντζα μην κουνηθει το στρωμα και με παρει χαμπαρι. Ουτε κατα διανοια δεν θα εμενε κοιμισμενος αν τον αφηνα στο κρεβατι κοιμισμενο απο την αγκαλια μου (για χρονια). Δοκιμασες το φασκιωμα ή να δημιουργησεις μια φωλιτσα εκει που κοιμαται για να νιωθει ασφαλεια;

Συμπερασματικα, το ξενο γαλα δεν εχει σχεση με την αυτονομια του βρεφους. Ακομη κι αν κοιμαται καλυτερα με το ξενο το πιθανοτερο ειναι οτι βαρυστομαχιαζει και κοιμαται πιο βαθια (οπως εμεις μετα απο ενα βαρυ γευμα). Επιπλεον, το μητρικο γαλα περιεχει ορμονες χαλαρωσης (που δεν υπαρχουν στα γαλατα του εμποριου)όπως η σεροτονινη, η μελατονινη (κυριως στους βραδινους θηλασμους κα) και ηρεμουν το βρεφος, βοηθωντας το να κοιμαται καλυτερα. Επιπλεον, ειναι θεμα επιβιωσης το οτι τα μωρα εχουν μεγαλυτερης διαρκειας ελαφρυ υπνο και κανουν πολλα ξυπνηματα. Εξαρτωνται πληρως απο εμας και για να αντιληφθουν τις αναγκες τους (και να μας τις επικοινωνησουν) ειναι απαραιτητο να μην κοιμουνται βαρια. 

Μην απελπιζεσαι, συνηθως ειναι πολυ δυσκολοι οι πρωτοι μηνες και ειναι περιοδος προσαρμογης στις νεες συνθηκες και για το μωρο και για τους γονεις. Αν πιστευεις οτι θα βοηθουσε θα μπορουσες να ερθεις σε επαφη με αλλες νεες μητερες. Υπαρχουν ψυχολογοι, συμβουλοι ψυχικης υγειας, βοηθοι μητροτητας και αλλοι επαγγελματιες περιγεννητικης φροντιδας που οργανωνουν συναντησεις γιατι ειναι πολυ ενδυναμωτικο να μιλας με ανθρωπους που νιωθουν οπως νιωθεις :)

Αχ πως τα γράφεις!!!! Υπέροχα! Συμφωνώ και εγώ σε όλα. Και εμένα ο πρώτος μου γιος κοιμόταν μέχρι τους 5 μήνες περίπου στην αγκαλιά μου. Ήταν πολύ δύσκολη περίοδος στην ζωή μου. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Αχ πως τα γράφεις!!!! Υπέροχα! Συμφωνώ και εγώ σε όλα. Και εμένα ο πρώτος μου γιος κοιμόταν μέχρι τους 5 μήνες περίπου στην αγκαλιά μου. Ήταν πολύ δύσκολη περίοδος στην ζωή μου. 

Ναι ειναι πολυ δυσκολο..Δεν θα ξεχασω οτι πονουσανε σημεια του σωματος μου και μυες που δεν ηξερα οτι ειχα :-D Παρ'ολα αυτα επειδη κοιμομασταν μαζι δεν ενιωθα οτι ξενυχταω, ξυπνουσα καλα δηλαδη, ημουν λειτουργικη (αν εξαιρεσεις τα πιασιματα χαχα). Τωρα, ειναι 7 χρονων, εχει ανοιξει για τα καλα τα φτερα του και πολλες φορες αναπολω εκεινους τους πρωτους μηνες παρ'ολες τις δυσκολιες που ειχαν!

 
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ναι ειναι πολυ δυσκολο..Δεν θα ξεχασω οτι πονουσανε σημεια του σωματος μου και μυες που δεν ηξερα οτι ειχα :-D Παρ'ολα αυτα επειδη κοιμομασταν μαζι δεν ενιωθα οτι ξενυχταω, ξυπνουσα καλα δηλαδη, ημουν λειτουργικη (αν εξαιρεσεις τα πιασιματα χαχα). Τωρα, ειναι 7 χρονων, εχει ανοιξει για τα καλα τα φτερα του και πολλες φορες αναπολω εκεινους τους πρωτους μηνες παρ'ολες τις δυσκολιες που ειχαν!

Εγώ να σου πω την αλήθεια είχα πολύ νευρικότητα στο πρώτο παιδί. Δεν το ευχαριστήθηκα τόσο. Δυστυχώς. Αν γύρναγα πίσω τον χρόνο απλά θα χαλάρωνα περισσότερο και θα το απολάμβανα. Τώρα φυσικά μου λείπει το να κοιμάται μαζί μου...Επειδή είναι τα δυο «μεγάλα» στο ίδιο δωμάτιο και έχουν παρέα ο ένας τον άλλον ..με αναζητάν σπάνια πλέον τις νύχτες. Ο μικρότερος είναι αρκετά συνεργάσιμος και τώρα άρχισε να κοιμάται στην κούνια του ..αν και ξυπνάει κάνα 5 φορές την νύχτα ακόμα ...απλά θηλάζει και ξανά κοιμάται. 
τώρα 7 ετών ο δικός σου έχετε περάσει σε άλλη φάση :) είναι «μεγάλος» τωρα πια χαχα! Να τον καμαρώνεις!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ να σου πω την αλήθεια είχα πολύ νευρικότητα στο πρώτο παιδί. Δεν το ευχαριστήθηκα τόσο. Δυστυχώς. Αν γύρναγα πίσω τον χρόνο απλά θα χαλάρωνα περισσότερο και θα το απολάμβανα. Τώρα φυσικά μου λείπει το να κοιμάται μαζί μου...Επειδή είναι τα δυο «μεγάλα» στο ίδιο δωμάτιο και έχουν παρέα ο ένας τον άλλον ..με αναζητάν σπάνια πλέον τις νύχτες. Ο μικρότερος είναι αρκετά συνεργάσιμος και τώρα άρχισε να κοιμάται στην κούνια του ..αν και ξυπνάει κάνα 5 φορές την νύχτα ακόμα ...απλά θηλάζει και ξανά κοιμάται. 
τώρα 7 ετών ο δικός σου έχετε περάσει σε άλλη φάση :) είναι «μεγάλος» τωρα πια χαχα! Να τον καμαρώνεις!! 

 Κι εσύ τα τρία σου παιδάκια!Σου στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς! Χαρά στο κουράγιο σου!

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...