Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμός τις πρώτες 40μέρες


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , mama16 είπε:

Αν θες για να ηρεμήσεις ας του κάνεις. Όταν φύγατε απ' το μαιευτήριο πόσο είχε? Εμένα ο δικός μου είχε 7,9 κ όταν του ξανά έκανα είχε γύρω στο 11 νομίζω. Μετά σιγά σιγά άρχισε να πέφτει

Οταν φυγαμε ειχε 11 αλλα την επομενη μερατον ειδε η παιδιατρος και ειπε δεν χρειαζεται να ξανακανουμε γιατι δεν ειναι κιτρινος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , CMES είπε:

Οταν φυγαμε ειχε 11 αλλα την επομενη μερατον ειδε η παιδιατρος και ειπε δεν χρειαζεται να ξανακανουμε γιατι δεν ειναι κιτρινος

Καλά μπορεί τζάμπα να σε ανησύχησε η παιδίατρος.. Αν θες απλά να τον βάζεις κοντά σε παραθυρο κ γενικά να έχει φως το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλά μπορεί τζάμπα να σε ανησύχησε η παιδίατρος.. Αν θες απλά να τον βάζεις κοντά σε παραθυρο κ γενικά να έχει φως το σπίτι

Ναι διπλα στο παραθυρο ειναι ολη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου @CMESκαι να σας ζήσει. Δεν έχω κάποια πιο χρήσιμη συμβουλή να σου πω από ότι είπαν πιο πάνω τα κορίτσια, με κάλυψαν πλήρως.

Γράφω μόνο γιατι ούσα παθουσα (2 νήπια 4 και 2 χρονων και ένα νεογέννητο την άνοιξη) θέλω να σου πω ότι όλο αυτό θα περάσει σε 2 - 3 μήνες και τότε όλα θα είναι πολύ καλύτερα. Μετά δηλαδή που θα θηλάζει με κάποιο πρόγραμμα μέσα στην ημέρα και δεν θα κρατάει πάνω από δεκαλεπτο (μπορεί να λέω και πολύ) ο θηλασμός. Υπομονή, είναι μια δύσκολη περίοδος για όλους σας. Οσο μεγαλώνει τόσο θα αλληλεπιδρουν και τα 3 μαζί και θα έχει πλάκα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Για να σας πω τα νεοτερα, σημερα τον ζυγισα και ειναι 3370 15η ημερα απο τη γεννηση. Ανεκτησε δηλαδη το βαρος γεννησης! Θηλαζει οοοοολη μερα, δεν μου φαινεται κιτρινος και δεν του εκανα αλλη χολερυθρινη. Κανει κακα καθε 5 μερες και βρεχει περιπου 6 πανες τη μερα. Του δινω 20ml συμπληρωμα το βραδυ, πιο πολυ για να κοιμηθει γιατι οι μαραθωνιοι με εχουν τσακισει. Ετσι κι αλλιως στο 3ωρο τον ξυπναω το βραδυ. Κοιμαται 2 2ωρα το βραδυ (τον ξυπναω εγω για να φαει) και απο τις 5 το πρωι περιπου το παμε σχεδον σερι μεχρι το βραδυ. Ειναι ομως 3 μερες τωρα που κοιμαται και 1-2 ωριτσες μεσα στη μερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω ένα κοριτσάκι τεσσάρων μηνών το οποίο γεννήθηκε 3.100. θηλάζω αποκλειστικά μέχρι και σήμερα. Πριν ένα μήνα εξαιτίας του βάρους της δηλαδή δεν έπαιρνε όσο θα θέλαμε για να κινείται στην ίδια καμπύλη ανάπτυξης ο γιατρός μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη. Πράγματι είχε ουρολοίμωξη πήρα αντιβίωση για περίπου 20 ημέρες και οι επόμενες εξετάσεις βγήκαν καλές. Το πρόβλημα είναι ότι παίρνει πολύ λίγο βάρος δηλαδή περίπου 50 με 100 γραμμάρια στις 10 μέρες. Η μικρή μου είναι τεσσάρων μηνών και 10 ημερών και ζυγίζει 4.600 γρ Πλέον ο γιατρός με συμβούλεψε να συμπληρώσω με ξένο γάλα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Πίνω πολλά υγρά η διατροφή μου είναι ισορροπημένη την βάζω πολλές ώρες στο στήθος και με σωστό τρόπο, μέχρι και τη νύχτα την ξυπνάω για να φάει μήπως πάρει βάρος αλλά μάταια.Γρνικα θηλάζω οπότε θέλει η μικρή και όσο θέλει... από τη μια θηλή και αν αρχίσει να γκρινιάζει μόνο τότε την αλλάζω Δεν θέλω να δώσω ξένο γάλα αλλά μάλλον είναι μονόδρομος, αν έχετε κάτι να μου προτείνετε θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2021 at 11:51 AM, Stella.b3 said:

Καλησπέρα θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω ένα κοριτσάκι τεσσάρων μηνών το οποίο γεννήθηκε 3.100. θηλάζω αποκλειστικά μέχρι και σήμερα. Πριν ένα μήνα εξαιτίας του βάρους της δηλαδή δεν έπαιρνε όσο θα θέλαμε για να κινείται στην ίδια καμπύλη ανάπτυξης ο γιατρός μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη. Πράγματι είχε ουρολοίμωξη πήρα αντιβίωση για περίπου 20 ημέρες και οι επόμενες εξετάσεις βγήκαν καλές. Το πρόβλημα είναι ότι παίρνει πολύ λίγο βάρος δηλαδή περίπου 50 με 100 γραμμάρια στις 10 μέρες. Η μικρή μου είναι τεσσάρων μηνών και 10 ημερών και ζυγίζει 4.600 γρ Πλέον ο γιατρός με συμβούλεψε να συμπληρώσω με ξένο γάλα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Πίνω πολλά υγρά η διατροφή μου είναι ισορροπημένη την βάζω πολλές ώρες στο στήθος και με σωστό τρόπο, μέχρι και τη νύχτα την ξυπνάω για να φάει μήπως πάρει βάρος αλλά μάταια.Γρνικα θηλάζω οπότε θέλει η μικρή και όσο θέλει... από τη μια θηλή και αν αρχίσει να γκρινιάζει μόνο τότε την αλλάζω Δεν θέλω να δώσω ξένο γάλα αλλά μάλλον είναι μονόδρομος, αν έχετε κάτι να μου προτείνετε θα με βοηθούσε πολύ.

Να σου ζήσει το μωράκι σου, λογικά η @Sentir...natureza θα μπορεί να σου δώσει συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2021 at 11:51 ΠΜ, Stella.b3 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω ένα κοριτσάκι τεσσάρων μηνών το οποίο γεννήθηκε 3.100. θηλάζω αποκλειστικά μέχρι και σήμερα. Πριν ένα μήνα εξαιτίας του βάρους της δηλαδή δεν έπαιρνε όσο θα θέλαμε για να κινείται στην ίδια καμπύλη ανάπτυξης ο γιατρός μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη. Πράγματι είχε ουρολοίμωξη πήρα αντιβίωση για περίπου 20 ημέρες και οι επόμενες εξετάσεις βγήκαν καλές. Το πρόβλημα είναι ότι παίρνει πολύ λίγο βάρος δηλαδή περίπου 50 με 100 γραμμάρια στις 10 μέρες. Η μικρή μου είναι τεσσάρων μηνών και 10 ημερών και ζυγίζει 4.600 γρ Πλέον ο γιατρός με συμβούλεψε να συμπληρώσω με ξένο γάλα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Πίνω πολλά υγρά η διατροφή μου είναι ισορροπημένη την βάζω πολλές ώρες στο στήθος και με σωστό τρόπο, μέχρι και τη νύχτα την ξυπνάω για να φάει μήπως πάρει βάρος αλλά μάταια.Γρνικα θηλάζω οπότε θέλει η μικρή και όσο θέλει... από τη μια θηλή και αν αρχίσει να γκρινιάζει μόνο τότε την αλλάζω Δεν θέλω να δώσω ξένο γάλα αλλά μάλλον είναι μονόδρομος, αν έχετε κάτι να μου προτείνετε θα με βοηθούσε πολύ.

Καλησπέρα κορίτσι μου, εκεί που μένεις έχει κοντά κάποιον παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού; Από οσο θυμάμαι στους τέσσερις μήνες πρέπει να έχει διπλασιαστεί το βάρος γέννησης, φυσικά όμως κάθε περίπτωση διαφέρει. Στην ηλικία που είναι το μωράκι 450 με 500 γρ είναι το κατώτερο που χρειάζεται να παίρνει. Πρέπει να μιλήσεις με κάποιον σύμβουλο , μήπως χρειάζεται να κάνεις αντλήσεις δίνοντας συμπλήρωμα το δικό σου γάλα, ώστε και να αυξήσεις τη παραγωγή σου και να παίρνει το επιπλέον γάλα που χρειάζεται το παιδί. Θα σου πω και το άλλο, ακόμα και ξένο να χρειαστεί να  δώσεις, δεν είναι και το τέλος του κόσμου, ίσως μετά από ένα πρόγραμμα αντλησεων και θηλασμού με ένα συμπλήρωμα πάρει τα πάνω του το παιδί και επιστρέψετε στον αποκλειστικό θηλασμό. Μη στεναχωριέσαι κάνεις ήδη ότι μπορείς για το μωρό σου,και δεν σε κάνει κακή το ότι μπορεί να δώσεις λίγο ξένο. Ίσως όμως με τη κατάλληλη ενημέρωση από κάποιον ειδικό δείτε τι ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση σας πχ αντλήσεις . Για αυτό γράφω ότι θα ήταν καλό για αυτά να έχεις μια επαγγελματική γνώμη γιατί θα σου δώσει σωστές συμβουλές . Ακόμα και το συμπλήρωμα αν χρειαστεί θέλει την τεχνική του για να μην υποκαταστήσει το θηλασμό πχ να μη διακόπτει το θηλασμό για να δώσεις ξένο γιατι έτσι θα μειωθεί το γάλα σου. Επίσης, μήπως προσπαθήσετε αρχικά με δικό σου γάλα σαν συμπλήρωμα. Λες ότι θηλάζεις σωστά, γενικά όμως πώς είναι το μωρό στο στήθος; Ακούς κατάποση; πάντως να μη σε παίρνει από κάτω , ξέρω ότι είναι αγχωτικό να μη παίρνει βάρος αλλά θα το βρείτε

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2021 at 11:51 ΠΜ, Stella.b3 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα τη συμβουλή σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω ένα κοριτσάκι τεσσάρων μηνών το οποίο γεννήθηκε 3.100. θηλάζω αποκλειστικά μέχρι και σήμερα. Πριν ένα μήνα εξαιτίας του βάρους της δηλαδή δεν έπαιρνε όσο θα θέλαμε για να κινείται στην ίδια καμπύλη ανάπτυξης ο γιατρός μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη. Πράγματι είχε ουρολοίμωξη πήρα αντιβίωση για περίπου 20 ημέρες και οι επόμενες εξετάσεις βγήκαν καλές. Το πρόβλημα είναι ότι παίρνει πολύ λίγο βάρος δηλαδή περίπου 50 με 100 γραμμάρια στις 10 μέρες. Η μικρή μου είναι τεσσάρων μηνών και 10 ημερών και ζυγίζει 4.600 γρ Πλέον ο γιατρός με συμβούλεψε να συμπληρώσω με ξένο γάλα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Πίνω πολλά υγρά η διατροφή μου είναι ισορροπημένη την βάζω πολλές ώρες στο στήθος και με σωστό τρόπο, μέχρι και τη νύχτα την ξυπνάω για να φάει μήπως πάρει βάρος αλλά μάταια.Γρνικα θηλάζω οπότε θέλει η μικρή και όσο θέλει... από τη μια θηλή και αν αρχίσει να γκρινιάζει μόνο τότε την αλλάζω Δεν θέλω να δώσω ξένο γάλα αλλά μάλλον είναι μονόδρομος, αν έχετε κάτι να μου προτείνετε θα με βοηθούσε πολύ.

Η αληθεια ειναι οτι εχει αρκετα χαμηλο βαρος για την ηλικια της. Αν θελεις να συνεχισεις θα μιλησεις με συμβουλο θηλασμου, ο οποιος πιθανοτατα να σου πει να βγαζεις με το θηλαστρο ή ακομη και να δωσεις και συμπληρωμα για λιγο αν θεωρησει οτι ειναι πολυ χαμηλο το βαρος. Θα προσπαθησεις να αυξησεις την παραγωγη σου, θα τρως γαλακταγωγες τροφες (θα τα παραθεσω παρακατω), θα εναλλασεις τα στηθη (οχι μονο οταν γκρινιαζει), θα προσπαθεις να την κρατας αρκετα στο στηθος, τουλαχιστον 20λεπτο στο καθενα, με παιχνιδακια αν δεν καθεται ή να κανετε μπανιο μαζι (να βυθιστειτε), να καθισετε σε ενα ημισκοτεινο δωματιο με ελαχιστα ερεθισματα, να χορεψετε με μουσικουλα, γενικως προσπαθεις να την κρατησεις στο στηθος οσο περισσοτερο γινεται. Μηπως εχει πολλες ωρες πιπιλα; Γενικως, νομιζω προεχει η υγεια του μωρου και αυτην την στιγμη το ξενο ισως ειναι αναγκαιο αλλα δεν πιστευω οτι θα επηρεασει κατι ιδιαιτερα αυτο στην ηλικια σας αν γινει με προσοχη και ειδικα αν πορευτεις με συμβουλο θηλασμου. Εξαλλου, δεν θα ειναι για παντα, σε λιγο καιρο θα μπουνε και οι στερεες και λογικα θα εχει ηδη αυξηθει η παραγωγη σου ωστε να καλυπτεται θερμιδικα μονο απο το γαλα σου.

 

Γαλακταγωγες τροφες: σκορδο, πιπεροριζα(ginger), ανηθος, γλυκανισος, κουρκουμας, παντζαρι-καροτο, σκουρα πρασινα φυλλωδη, βρωμη, κεχρι, ρυζι, ξηροι καρποι (ωμα-αναλατα αμυγδαλα,  κασιους, φυστικι Macadamia), μπυρα χωρις αλκοολ, τσαι τσουκνιδας (Nettle tea), γαλα γαιδουραγκαθου (Milk thristle), αφεψηματα: γαιδουραγκαθο, γλυκανισος, μαραθος, μηδικο φυλλο, φυλλα απο σμεουρα.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι συμβουλεύτηκα ένα παιδίατρο και μου είπε να κάνω αντλήσεις, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, απλά δεν ξέρω τι έκανα λάθος τόσο καιρό για να μην το συνεχίσω.Δεν χρησιμοποιεί πιπίλα και είναι γενικά ευδιάθετη και όταν τρωει ακούγονται οι γουλιες που παίρνει.. το μόνο που θα έλεγα σαν μείον είναι ότι δεν κοιμόταν πολλές ώρες την ημέρα... Δλδ δύο ώρες το μεσημέρι και μετά κοιμόταν κατευθείαν στις 11 το βράδυ και ξυπνούσε 6 το πρωί και πάλι ύπνο και ξυπνούσε στις 10 και μετά το μεσημέρι πάλι. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με το θηλασμό στη συνέχεια, προς το παρόν τη θηλάζω και της δίνω και ξένο και μετά κάνω και άντληση.  Από την άντληση καταλαβαίνω πως δεν αδειάζει το στήθος γιατί τρώει 40 ml ξένο και με την άντληση βγάζω 40-45 ml αμέσως μετά το γεύμα της, το οποίο της το δίνω στο επόμενο γεύμα πριν το ξένο και μετά το στήθος.Ελπιζω όλα να κυλήσουν ομαλά! Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας ...έχω ένα μωράκι 18 ημερών θηλαζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή ..γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και το βάρος γέννησης 3520 ..είναι το δεύτερο παιδάκι μου ..θήλασα και το πρώτο μου μέχρι τον πρώτο χρόνο...τα έχω ξεχάσει εντελώς όμως ... Ο μικρός τώρα είναι 3800 και βγήκαμε από το νοσοκομειο 3400 ...ο θηλασμός εδώ και μια βδομάδα δεν σταματάει καθόλου ανά τέταρτο ξυπνάει και θηλάζει για πέντε λεπτά τον ακούω ότι καταπίνει..και ξανά κοιματε ..με το που τον βάζω στο λίκνο μετά από πέντε λεπτά πάλι ξύπνιος και τρώει μανίκια ...έχω απογοητευτεί το στήθος είναι μαλακό έχει γάλα όταν το παταω ...κάνω κάτι λάθος ...προσπαθώ να του δίνω τον ένα μαστό για τουλάχιστον δύο ώρες για να αδειάζει δεν ξέρω αν κάνω σωστά ...τι να κάνω ...?έχω κουραστεί τόσο πολύ και με πιανει απελπισία από την κούραση..η παιδίατρος μου είπε να κάνω υπομονή γιατί έχει πάρει πάρα πολύ καλό βάρος ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σου ζήσει! Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις. Πολλά μωρά τα παίρνει ο ύπνος πριν χορτάσουν, με αποτέλεσμα να πεινάνε πάλι πολύ γρήγορα. Προσπάθησε να τον κρατάς ξύπνιο λίγο περισσότερο, τρίβοντας λίγο το αυτάκι ή την πατούσα, ώστε να θηλάσει τουλάχιστον για ένα τέταρτο-εικοσάλεπτο.

Το ότι το στήθος είναι μαλακό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γάλα, απλά αφού πίνει το μωρό όλη μέρα δεν προλαβαίνει να γεμίσει και να πρηστεί.

Βρέχει πάνες; Το ότι έχει πάρει πολύ καλό βάρος με αποκλειστικό θηλασμό σημαίνει ότι κάνεις κάτι πολύ σωστά! Απλά δες αν μπορείς να αυξήσεις τις διάρκειες των θηλασμών, ώστε να γίνουν κάπως πιο αραιοί και να προλαβαίνεις να ξεκουράζεσαι κι εσύ. 

Κουράγιο και υπομονή! Είναι πολύ δύσκολη αυτή η φάση. Καθώς θα δυναμώνει σιγά-σιγά τις επόμενες εβδομάδες, θα θηλάζει πιο γρήγορα και αποτελεσματικά και τα πράγματα θα καλυτερέψουν.

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Leni2410 είπε:

Καλησπέρα σας ...έχω ένα μωράκι 18 ημερών θηλαζουμε αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή ..γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και το βάρος γέννησης 3520 ..είναι το δεύτερο παιδάκι μου ..θήλασα και το πρώτο μου μέχρι τον πρώτο χρόνο...τα έχω ξεχάσει εντελώς όμως ... Ο μικρός τώρα είναι 3800 και βγήκαμε από το νοσοκομειο 3400 ...ο θηλασμός εδώ και μια βδομάδα δεν σταματάει καθόλου ανά τέταρτο ξυπνάει και θηλάζει για πέντε λεπτά τον ακούω ότι καταπίνει..και ξανά κοιματε ..με το που τον βάζω στο λίκνο μετά από πέντε λεπτά πάλι ξύπνιος και τρώει μανίκια ...έχω απογοητευτεί το στήθος είναι μαλακό έχει γάλα όταν το παταω ...κάνω κάτι λάθος ...προσπαθώ να του δίνω τον ένα μαστό για τουλάχιστον δύο ώρες για να αδειάζει δεν ξέρω αν κάνω σωστά ...τι να κάνω ...?έχω κουραστεί τόσο πολύ και με πιανει απελπισία από την κούραση..η παιδίατρος μου είπε να κάνω υπομονή γιατί έχει πάρει πάρα πολύ καλό βάρος ...

Καλημέρα κ να σου ζήσει το μωράκι, εκτός από αυτό που σου είπε η @Ilaeira εμένα μου έρχεται στο μυαλό ο δεύτερος γιος μου που με το που τον έβαζα στο κρεβάτι μετά από 5-10 λεπτά ξανά ξυπνούσε κ μετά πάλι απ' την αρχή. Εγώ στο τέλος το απέδωσα σε παλινδρόμηση, ότι δεν μπορεί να κοιμηθεί τελείως ξάπλα στο κρεβάτι κ ότι ήθελε να κοιμηθεί στην αγκαλιά. Όταν τον θήλαζα κ ας μετά τον έβγαζα απ' το στήθος αφού τον κρατούσα αγκαλιά δεν ξυπνούσε, μόνο όταν τον άφηνα ξυπνούσε. Μακάρι να μην είναι κ εσένα κάτι τέτοιο γιατί θα δυσκολευτείς στην αρχή. Αν θες βάλε μια μικρή κλίση στο κρεβάτι καλού κακού για να είναι λίγο σε ύψωμα το κεφαλάκι. 

Υπάρχουν κ ειδικές "φωλιές" που τη βάζεις στο κρεβατάκι για να νιώθουν ότι είναι στην αγκαλιά σου ή όπως όταν ήταν στην κοιλιά, για περισσότερη ασφάλεια μήπως δεν ξυπνάει τόσο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Ισως σε βοηθησει και καποιος μαρσιπος τυπου sling, ισως κοιμαται περισσοτερο εκει και μπορει να θηλαζει κιολας κι εσυ να εχεις ελευθερα χερια. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια μαρσιπου με τοσο μικρο μωρο ομως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας και μπράβο για τη καλή δουλειά.Ειχα ξανακάνει ανάρτηση στο πρώτο μου παιδάκι,μου δώσατε θάρρος να συνεχίσω και καταφέραμε να θηλάσουμε 26 μήνες.. Επανέρχομαι λοιπόν για τον δεύτερο.

Διανύουμε τη Τετάρτη εβδομάδα,εκανε ίκτερο,εισαγωγή για δύο μέρες διακεκομενες,μπουκάλι μεσα κ μπουκάλι και  στο σπίτι με μικρή ποσότητα μετά τον θηλασμό από φόβο μη ξαναμπεί.Καταφεραμε το κόψαμε σιγά σιγά,το μωρό όλη μέρα στο στήθος κανονικά κ όπως πρέπει.Λοιπον,το εξής συνεβη δύο φορές : κλαμα για ώρες με πολύ μικρές διακοπές,κάπου κάπου μαζεύει τα ποδαράκια αλλά όχι πάντα,εγώ τον έχω συνέχεια στήθος που ρουφάει λίγο η καθόλου κ συνεχίζει το κλάμα.Τη πρώτη φορά ηρέμησε με 60 ml και τη δεύτερη τον πήρε αγκαλιά η μαμά μου κ κοιμήθηκε αμέσως.Τι συμβαίνει λοιπόν;Πάνες έχει μπόλικες κ βάρος παιρνει μια χαρά.Μπορει να τρώει αλλά να μη χορταινει;Κ αν χορταινει γιατί μετά από ώρες κλάμα ηρέμησε με ξένο;

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 6:35 ΜΜ, Sofiapop είπε:

Καλησπέρα σας και μπράβο για τη καλή δουλειά.Ειχα ξανακάνει ανάρτηση στο πρώτο μου παιδάκι,μου δώσατε θάρρος να συνεχίσω και καταφέραμε να θηλάσουμε 26 μήνες.. Επανέρχομαι λοιπόν για τον δεύτερο.

Διανύουμε τη Τετάρτη εβδομάδα,εκανε ίκτερο,εισαγωγή για δύο μέρες διακεκομενες,μπουκάλι μεσα κ μπουκάλι και  στο σπίτι με μικρή ποσότητα μετά τον θηλασμό από φόβο μη ξαναμπεί.Καταφεραμε το κόψαμε σιγά σιγά,το μωρό όλη μέρα στο στήθος κανονικά κ όπως πρέπει.Λοιπον,το εξής συνεβη δύο φορές : κλαμα για ώρες με πολύ μικρές διακοπές,κάπου κάπου μαζεύει τα ποδαράκια αλλά όχι πάντα,εγώ τον έχω συνέχεια στήθος που ρουφάει λίγο η καθόλου κ συνεχίζει το κλάμα.Τη πρώτη φορά ηρέμησε με 60 ml και τη δεύτερη τον πήρε αγκαλιά η μαμά μου κ κοιμήθηκε αμέσως.Τι συμβαίνει λοιπόν;Πάνες έχει μπόλικες κ βάρος παιρνει μια χαρά.Μπορει να τρώει αλλά να μη χορταινει;Κ αν χορταινει γιατί μετά από ώρες κλάμα ηρέμησε με ξένο;

 

Λες ότι παίρνει βάρος και κάνει πάνες. Και μένα σε αυτή την ηλικία το παιδί μου είχε ανεξήγητο κλάμα. Η περιγραφή σου, μου μοιάζει με κολικούς γιατί λες ότι μαζεύει τα ποδαράκια και μετά στη δεύτερη περίπτωση ηρέμησε με αγκαλιά. Το ότι ήπιε ξένο και ηρέμησε μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός, να εξαντλήθηκε από το κλάμα και το ξένο που είναι και πιο βαρύ σαν γάλα να το γλαρωσε και να αποκοιμήθηκε. Ήταν απογευματινές ώρες αυτές οι περιπτώσεις; Ξανασυνεβη από τότε που μας έγραψες; Εμένα μου είχαν πει ένα σωρό λόγους για το ότι μπορεί κλαίει. Εμένα είχε συνδυασμό αλλεργίας, έντονης ροής και κολικών. Όλα μαζί άσε... μίλησες με παιδίατρο; Αν ναι τι σου λέει. Πάντως ξαναλέω ότι μου μοιάζει με κολικούς, χωρίς να είμαι ειδικός. Δοκίμασε ζεστά πανακια στη κοιλιά και πολλή αγκαλιά. Εγώ έδινα και σταγόνες biogaia. Είχα δει διαφορά

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

 

Λες ότι παίρνει βάρος και κάνει πάνες. Και μένα σε αυτή την ηλικία το παιδί μου είχε ανεξήγητο κλάμα. Η περιγραφή σου, μου μοιάζει με κολικούς γιατί λες ότι μαζεύει τα ποδαράκια και μετά στη δεύτερη περίπτωση ηρέμησε με αγκαλιά. Το ότι ήπιε ξένο και ηρέμησε μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός, να εξαντλήθηκε από το κλάμα και το ξένο που είναι και πιο βαρύ σαν γάλα να το γλαρωσε και να αποκοιμήθηκε. Ήταν απογευματινές ώρες αυτές οι περιπτώσεις; Ξανασυνεβη από τότε που μας έγραψες; Εμένα μου είχαν πει ένα σωρό λόγους για το ότι μπορεί κλαίει. Εμένα είχε συνδυασμό αλλεργίας, έντονης ροής και κολικών. Όλα μαζί άσε... μίλησες με παιδίατρο; Αν ναι τι σου λέει. Πάντως ξαναλέω ότι μου μοιάζει με κολικούς, χωρίς να είμαι ειδικός. Δοκίμασε ζεστά πανακια στη κοιλιά και πολλή αγκαλιά. Εγώ έδινα και σταγόνες biogaia. Είχα δει διαφορά

 

 

Κολικοί δ νομίζω να είναι γιατί δεν συμβαίνει κάθε μέρα.Αν κ έχει πολλά αέρια.Κ στην αγκαλιά της μάμας που ηρέμησε ήταν περίεργο γτ κ εγώ τον είχα αγκαλιά αλλά σε εμένα έκλαιγε κ ζητούσε στήθος.Οτςν όμως τον έβαζα έκλαιγε περισσότερο..Η μια φορά ήταν απόγευμα η άλλη μεσημέρι κ ξανασυνεβη βράδυ.Η αλήθεια είναι ότι συνάδει με τις ώρες των κολικών αλλά δ έχει περιοδικότητα το φαινόμενο,τι να πω.Ο γιατρός μου είπε δ μπορεί να ξέρει αν είναι κολικοί γτ τον πήρα μονο την πρώτη φορά που συνέβη, να δώσω ξένο αν θέλω αλλά όχι συχνά κ να προσέξω τις ποσότητες,να δίνω λίγο για να μη συνηθίσει.Εδινα κ εγώ σταγόνες στον πρώτο μου αλλά τώρα δ είναι για αυτόν γτ δ συμβαίνει καθημερινά..τι να πω,εύχομαι μόνο να μη πεινάει..

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Sofiapop είπε:

Κολικοί δ νομίζω να είναι γιατί δεν συμβαίνει κάθε μέρα.Αν κ έχει πολλά αέρια.Κ στην αγκαλιά της μάμας που ηρέμησε ήταν περίεργο γτ κ εγώ τον είχα αγκαλιά αλλά σε εμένα έκλαιγε κ ζητούσε στήθος.Οτςν όμως τον έβαζα έκλαιγε περισσότερο..Η μια φορά ήταν απόγευμα η άλλη μεσημέρι κ ξανασυνεβη βράδυ.Η αλήθεια είναι ότι συνάδει με τις ώρες των κολικών αλλά δ έχει περιοδικότητα το φαινόμενο,τι να πω.Ο γιατρός μου είπε δ μπορεί να ξέρει αν είναι κολικοί γτ τον πήρα μονο την πρώτη φορά που συνέβη, να δώσω ξένο αν θέλω αλλά όχι συχνά κ να προσέξω τις ποσότητες,να δίνω λίγο για να μη συνηθίσει.Εδινα κ εγώ σταγόνες στον πρώτο μου αλλά τώρα δ είναι για αυτόν γτ δ συμβαίνει καθημερινά..τι να πω,εύχομαι μόνο να μη πεινάει..

Καλησπέρα ,να χαίρεσαι το μωράκι σου! Εγώ απλά θέλω να σου πω ότι αυτό που περιγράφεις εμένα μου το έκαναν και τα δυο μου παιδιά. Τελικά σκεφτόμουν μετά από όλα τα σενάρια που είχα στο μυαλό μου ότι απλά θέλαν την επαφή με εμένα και να πιπιλάνε. Δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν και γιατί είχαν αυτή την συμπεριφορά. Απλά το αποδεχτήκαμε με τον άντρα μου και κάναμε υπομονή. Ο πρώτος χρόνος είναι δύσκολος τι να λέμε. Κάθε μήνα ψάχναμε τι μπορεί να έχει τώρα. Υπομονή εύχομαι και αν πεινάει να ξέρεις ότι ανάλογα με την ζήτηση που έχει το παιδί για θηλασμό αυτό θα το ρυθμίσει ο οργανισμός σου και σιγά σιγά θα καταφέρεις πάλι να έχεις όσο γάλα ακριβώς χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Sofiapop είπε:

Κολικοί δ νομίζω να είναι γιατί δεν συμβαίνει κάθε μέρα.Αν κ έχει πολλά αέρια.Κ στην αγκαλιά της μάμας που ηρέμησε ήταν περίεργο γτ κ εγώ τον είχα αγκαλιά αλλά σε εμένα έκλαιγε κ ζητούσε στήθος.Οτςν όμως τον έβαζα έκλαιγε περισσότερο..Η μια φορά ήταν απόγευμα η άλλη μεσημέρι κ ξανασυνεβη βράδυ.Η αλήθεια είναι ότι συνάδει με τις ώρες των κολικών αλλά δ έχει περιοδικότητα το φαινόμενο,τι να πω.Ο γιατρός μου είπε δ μπορεί να ξέρει αν είναι κολικοί γτ τον πήρα μονο την πρώτη φορά που συνέβη, να δώσω ξένο αν θέλω αλλά όχι συχνά κ να προσέξω τις ποσότητες,να δίνω λίγο για να μη συνηθίσει.Εδινα κ εγώ σταγόνες στον πρώτο μου αλλά τώρα δ είναι για αυτόν γτ δ συμβαίνει καθημερινά..τι να πω,εύχομαι μόνο να μη πεινάει..

Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις τι μπορεί να έφαγες/ ήπιες και μπορεί να πείραξε το μωρό πχ να δημιουργησε αέρια όπως λες αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη @Super.mum , μπορεί να κλαίει για διάφορους λόγους ανεξήγητους και δε θα μάθεις γιατί. Επίσης, επειδή όπως είπες πριν βάζει κανονικά βάρος δε θα έδινα ξένο απλώς θα προσέφερα όσο πιο πολύ στήθος. Ακόμα, είναι σε μία ηλικία που είναι μέσα στα άλματα ανάπτυξης , κάθε τόσο έχει και ένα άλμα, οπότε αν το κλάμα δεν είναι κάτι το οποίο έχει κάτι αρκετά ασυνήθιστο πχ υπερβολική διάρκεια, δηλαδή αρκετές ώρες από το συνηθισμένο που κλαίει καθημερινά ,που λες τώρα καλώ παιδίατρο να δω τι γίνεται, απλα το αποδέχεσαι και υπομονή. Είναι φάση και περνάει όσο μεγαλώνει

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2021 at 10:27 ΠΜ, Sofiapop είπε:

Κολικοί δ νομίζω να είναι γιατί δεν συμβαίνει κάθε μέρα.Αν κ έχει πολλά αέρια.Κ στην αγκαλιά της μάμας που ηρέμησε ήταν περίεργο γτ κ εγώ τον είχα αγκαλιά αλλά σε εμένα έκλαιγε κ ζητούσε στήθος.Οτςν όμως τον έβαζα έκλαιγε περισσότερο..Η μια φορά ήταν απόγευμα η άλλη μεσημέρι κ ξανασυνεβη βράδυ.Η αλήθεια είναι ότι συνάδει με τις ώρες των κολικών αλλά δ έχει περιοδικότητα το φαινόμενο,τι να πω.Ο γιατρός μου είπε δ μπορεί να ξέρει αν είναι κολικοί γτ τον πήρα μονο την πρώτη φορά που συνέβη, να δώσω ξένο αν θέλω αλλά όχι συχνά κ να προσέξω τις ποσότητες,να δίνω λίγο για να μη συνηθίσει.Εδινα κ εγώ σταγόνες στον πρώτο μου αλλά τώρα δ είναι για αυτόν γτ δ συμβαίνει καθημερινά..τι να πω,εύχομαι μόνο να μη πεινάει..

 

Μήπως βοήθησε απλά η αλλαγή στάσης; Θυμάμαι ότι στη φάση των κολικών, όταν έκλαιγε για ώρες, δοκίμαζα να τον κρατήσω με πολλούς διαφορετικούς τρόπους μήπως ανακουφιστεί. Επίσης είχε τύχει κι εμένα να ηρεμήσει αμέσως όταν τον πήρε η μαμά μου αγκαλιά, αλλά το απέδωσα στο γεγονός ότι ήταν κι εκείνη πιο ήρεμη εκείνη τη στιγμή, σε αντίθεση μ' εμένα που πλέον είχα απελπιστεί και πανικοβληθεί που δεν έπιανε τίποτα. 

Με βοήθησε πολύ ο μάρσιπος, κάποια βράδια τον έβαζα μέσα κι έκανα βόλτες πάνω-κάτω στην κουζίνα με τον απορροφητήρα αναμμένο. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2021 at 10:44 ΠΜ, Ilaeira είπε:

 

Μήπως βοήθησε απλά η αλλαγή στάσης; Θυμάμαι ότι στη φάση των κολικών, όταν έκλαιγε για ώρες, δοκίμαζα να τον κρατήσω με πολλούς διαφορετικούς τρόπους μήπως ανακουφιστεί. Επίσης είχε τύχει κι εμένα να ηρεμήσει αμέσως όταν τον πήρε η μαμά μου αγκαλιά, αλλά το απέδωσα στο γεγονός ότι ήταν κι εκείνη πιο ήρεμη εκείνη τη στιγμή, σε αντίθεση μ' εμένα που πλέον είχα απελπιστεί και πανικοβληθεί που δεν έπιανε τίποτα. 

Με βοήθησε πολύ ο μάρσιπος, κάποια βράδια τον έβαζα μέσα κι έκανα βόλτες πάνω-κάτω στην κουζίνα με τον απορροφητήρα αναμμένο. 

Ναι αυτό δεν το σκέφτηκα.Οντως η μαμά μου ήταν πιο ήρεμη..Όσο για τον μάρσιπο τον βάζω κ εγώ αλλά δ κάθεται πολύ,μόνο αν κοιμάται..Προς το παρόν πάντως το διαχειρίζομαι καλύτερα κ κρατιεμαι απ'το να δώσω ξένο..είναι κ αυτό μια πρόοδος.Ευχαριστω για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2021 at 10:39 ΜΜ, Super.mum είπε:

Καλησπέρα ,να χαίρεσαι το μωράκι σου! Εγώ απλά θέλω να σου πω ότι αυτό που περιγράφεις εμένα μου το έκαναν και τα δυο μου παιδιά. Τελικά σκεφτόμουν μετά από όλα τα σενάρια που είχα στο μυαλό μου ότι απλά θέλαν την επαφή με εμένα και να πιπιλάνε. Δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν και γιατί είχαν αυτή την συμπεριφορά. Απλά το αποδεχτήκαμε με τον άντρα μου και κάναμε υπομονή. Ο πρώτος χρόνος είναι δύσκολος τι να λέμε. Κάθε μήνα ψάχναμε τι μπορεί να έχει τώρα. Υπομονή εύχομαι και αν πεινάει να ξέρεις ότι ανάλογα με την ζήτηση που έχει το παιδί για θηλασμό αυτό θα το ρυθμίσει ο οργανισμός σου και σιγά σιγά θα καταφέρεις πάλι να έχεις όσο γάλα ακριβώς χρειάζεται. 

Ναι,ίσως να θέλει απλώς μανούλα απλά επειδή δεν ηρεμούσε ούτε σε εμένα για αυτό ανησύχησα.Οσες φορές όμως τον ξαναεπιασε ηρέμησε στο στήθος οπότε ηρέμησα κ εγώ λίγο Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας μανούλες !!

Το δικό μου πρόβλημα είναι το εξησ…Το μωράκι μου είναι σήμερα 14 ημερών. Όταν γεννήθηκε μπήκε αμέσως θερμοκοιτίδα λόγω ταχύπνοιας. Έκατσε εκεί 7 ημέρες. Αντλούσα γάλα καθημερινά και του το πήγαινα και τρεφόταν (απ ότι μου έλεγαν) αποκλειστικά με το δικό μου γάλα. Τον έχω σπιτι εδώ και μια εβδομάδα. Δυστυχώς είχε συνηθίσει το μπουκάλι που του έδιναν στη ΜΕΝΝ και δυσκολεύτηκε αρκετά να πιασει το στήθος. Στην αρχή του έκοψα μαχαίρι το μπουκάλι με αποτέλεσμα να μην σιτίζεται σχεδόν καθόλου μέσα στη μερα γιατί δεν μπορούσε να πιασει το στήθος κι έτσι ανέβηκε αρκετά ο ίκτερος και αναγκάστηκα να ξανά ξεκινήσω μπουκάλι. Όλες τις μέρες του έδινα με το μπουκάλι το δικό μου γάλα μέχρι που μια μερα σταμάτησα να έχω παραγωγή, δεν έβγαλα καθόλου γάλα με το θήλαστρο , παρόλο που  τον έβαζα στο στήθος καθόταν λίγο και παραιτούταν κι έκλαιγε  , κι έτσι έδωσα  ξένο για την μερα εκείνη που δεν έβγαζα πολύ με το θήλαστρο. Εδώ και 4-5 μέρες κάνω μεικτή διατροφη γιατί δεν βγάζω πάντα αρκετή ποσότητα και δεν μπορώ να ξανά ρισκάρω να τον βάζω μόνο στο στήθος καθώς παραιτείται δεν πινει συνεχόμενα σταματάει ξεκινάει και Κάθεται πολύ λίγο σε αντίθεση με  το μπουκάλι που πινει χωρίς σταματημό. Ο παιδίατρος με συμβούλευσε να τον βάζω σε κάθε γεύμα πρώτα στο στήθος για λίγη ωρα και μετά να του δίνω με μπουκάλι είτε το δικο μου εάν έχω αντλήσει ικανοποιητική ποσότητα είτε το ξένο καθώς δεν μπορώ να τον αφήνω νηστικό και λόγω ικτερου και επειδή τα κιλά του ακόμα δεν είναι σε καλό επίπεδο. Ακολουθώ αυτή τη γραμμή εδώ και κάποιες μέρες . Τον βάζω στο  στήθος σταματάει και το αφήνει και τον ξανά βάζω συνέχεια πινει λίγο αλλά όχι αρκετά και σταματάει και συνήθως κοιμάται , αλλά αποκλείεται να έχει χορτάσει με δυο ρουφηξιές. δεν μπορώ να τον αφήνω πολύ ώρα γιατί οι ώρες περνάνε και χάνει γεύματα και λογω ικτερου δεν μπορώ να το ρισκάρω πάλι, κι αφού σταματήσω το στήθος δίνω και μπουκάλι και το πινει συνήθως όλο. Ο παιδίατρος μου είπε ότι όσο μειώνει την ποσότητα που πινει απ το μπουκάλι θα καταλαβαίνω ότι πινει περισσότερο απ το στήθος κι έτσι σταδιακά θα κόψω το μπουκάλι και να μας ξανά δει σε 15 μέρες. Εγώ όμως θεωρώ ότι αν αφήσω να έχει περάσει ουσιαστικά 1 μήνας με μπουκάλι μετά πολύ δύσκολα θα το κοψει. Πως μπορώ να τον κάνω να πιάνει συνεχόμενα το στήθος ( εφόσον το πιάνει πολυ καλά) και να τρωει ικανοποιητική ποσότητα και να μην συμπληρώνω συνέχεια με το μπιμπερο; 
Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, AggelinaDi είπε:

Γεια σας μανούλες !!

Το δικό μου πρόβλημα είναι το εξησ…Το μωράκι μου είναι σήμερα 14 ημερών. Όταν γεννήθηκε μπήκε αμέσως θερμοκοιτίδα λόγω ταχύπνοιας. Έκατσε εκεί 7 ημέρες. Αντλούσα γάλα καθημερινά και του το πήγαινα και τρεφόταν (απ ότι μου έλεγαν) αποκλειστικά με το δικό μου γάλα. Τον έχω σπιτι εδώ και μια εβδομάδα. Δυστυχώς είχε συνηθίσει το μπουκάλι που του έδιναν στη ΜΕΝΝ και δυσκολεύτηκε αρκετά να πιασει το στήθος. Στην αρχή του έκοψα μαχαίρι το μπουκάλι με αποτέλεσμα να μην σιτίζεται σχεδόν καθόλου μέσα στη μερα γιατί δεν μπορούσε να πιασει το στήθος κι έτσι ανέβηκε αρκετά ο ίκτερος και αναγκάστηκα να ξανά ξεκινήσω μπουκάλι. Όλες τις μέρες του έδινα με το μπουκάλι το δικό μου γάλα μέχρι που μια μερα σταμάτησα να έχω παραγωγή, δεν έβγαλα καθόλου γάλα με το θήλαστρο , παρόλο που  τον έβαζα στο στήθος καθόταν λίγο και παραιτούταν κι έκλαιγε  , κι έτσι έδωσα  ξένο για την μερα εκείνη που δεν έβγαζα πολύ με το θήλαστρο. Εδώ και 4-5 μέρες κάνω μεικτή διατροφη γιατί δεν βγάζω πάντα αρκετή ποσότητα και δεν μπορώ να ξανά ρισκάρω να τον βάζω μόνο στο στήθος καθώς παραιτείται δεν πινει συνεχόμενα σταματάει ξεκινάει και Κάθεται πολύ λίγο σε αντίθεση με  το μπουκάλι που πινει χωρίς σταματημό. Ο παιδίατρος με συμβούλευσε να τον βάζω σε κάθε γεύμα πρώτα στο στήθος για λίγη ωρα και μετά να του δίνω με μπουκάλι είτε το δικο μου εάν έχω αντλήσει ικανοποιητική ποσότητα είτε το ξένο καθώς δεν μπορώ να τον αφήνω νηστικό και λόγω ικτερου και επειδή τα κιλά του ακόμα δεν είναι σε καλό επίπεδο. Ακολουθώ αυτή τη γραμμή εδώ και κάποιες μέρες . Τον βάζω στο  στήθος σταματάει και το αφήνει και τον ξανά βάζω συνέχεια πινει λίγο αλλά όχι αρκετά και σταματάει και συνήθως κοιμάται , αλλά αποκλείεται να έχει χορτάσει με δυο ρουφηξιές. δεν μπορώ να τον αφήνω πολύ ώρα γιατί οι ώρες περνάνε και χάνει γεύματα και λογω ικτερου δεν μπορώ να το ρισκάρω πάλι, κι αφού σταματήσω το στήθος δίνω και μπουκάλι και το πινει συνήθως όλο. Ο παιδίατρος μου είπε ότι όσο μειώνει την ποσότητα που πινει απ το μπουκάλι θα καταλαβαίνω ότι πινει περισσότερο απ το στήθος κι έτσι σταδιακά θα κόψω το μπουκάλι και να μας ξανά δει σε 15 μέρες. Εγώ όμως θεωρώ ότι αν αφήσω να έχει περάσει ουσιαστικά 1 μήνας με μπουκάλι μετά πολύ δύσκολα θα το κοψει. Πως μπορώ να τον κάνω να πιάνει συνεχόμενα το στήθος ( εφόσον το πιάνει πολυ καλά) και να τρωει ικανοποιητική ποσότητα και να μην συμπληρώνω συνέχεια με το μπιμπερο; 
Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Να σου ζήσει! 

 

Νομίζω πως αν μας έδινες λίγες ακόμα πληροφορίες θα κατανοουσαμε καλύτερα την κατάσταση. 

Παράδειγμα πόσα κιλά γεννήθηκε και πόσα είναι? 

Πόσες φορές θηλάζει μέσα στην μέρα? 

Πόσα ml γάλα πίνει?

Πόσες πάνες βρέχει ημερησίως?

Το βράδυ θηλάζει?

Δίνεις μπουκάλι το βράδυ? 

Πόσες αντλήσεις κανεις μέσα στην μέρα και πότε?

Κανεις εναλλαγές στο στήθος?

Θηλάζεις με πρόγραμμα ή όποτε θέλει το μωρό? 

 

Μην αγχώνεσαι για το συμπλήρωμα, δεν είναι κάτι που έπρεπε να κόψεις εχθές, έχεις χρόνο να προσαρμοστεί και το μωρό και το στήθος σου στις ανάγκες του παιδιού.

 

Γενικά για τον αποκλειστικό θηλασμό, θηλάζουμε ελεύθερα και ανεμπόδιστα κατά απαίτηση του παιδιού. Δηλ μπορεί να ζητήσει και στα δέκα λεπτά από το τελευταίο γεύμα μπορεί και αργότερα, κάνουμε συχνές εναλλαγές και κάνουμε τουλάχιστον 10-12 θηλασμους μέσα στην μέρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...