Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και οδοντίατρος


melina_m

Recommended Posts

Διαβάζω στο ιντερνετ και παντού γύρω μου για τα πλεονετήματα του θηλασμού , τα οποία σίγουρα είναι πολλά.

Μου δημιουργήθηκε όμως μία απορία την οποία θέλω να μοιραστώ μαζί σας.

Μία φίλη μου υποστηρίζει ότι παρόλο που έπαιρνε στην περίοδο του θηλασμού της ασβέστιο, (1 την ημερα) της χαλάσαν τα δόντια λόγω του ότι ο οργανισμός της αντλούσε ασβέστιο για το γάλα.

Αυτό εμένα μου ακούγεται μέν κάπως αλλά θα ήθελα και τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Μελίνα

Αυτό δεν ισχύει με τίποτα μπορείς να ρωτήσεις όποιον οδοντίατρο θες. Αυτό που μου είπε εμένα ο οδοντίατρος μου είναι ότι κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης και του θηλασμού οι γυναίκες αμελούν την περιποίηση των δοντιών και γιαυτό και χαλάνε αλλά καμία σχεση με το ασβέστιο...

Ο θηλασμός είναι οτι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε στα παιδιά μας..

Μονό καλό μας προσφέρει πίστεψε με

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως πολύ καλή οδοντίατρος μου είπε ότι επηρεάζεται η υγεία των δοντιών από τον θηλασμό και από την εγκυμοσύνη...Είναι αποδεδειγμενο επιστημονικα.Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να θηλάζουμε.Εγώ είμαι υπέρ του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως πολύ καλή οδοντίατρος μου είπε ότι επηρεάζεται η υγεία των δοντιών από τον θηλασμό και από την εγκυμοσύνη...Είναι αποδεδειγμενο επιστημονικα.

 

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι ο θηλασμός αυξάνει την κινητικότητα του ασβεστείου στον οργανισμό και έτσι ο οργανισμός αφομοιώνει περισσότερο ασβέστειο. Γι αυτό οι μητέρες που θηλάζουν για ένα χρόνο έχουν μεγαλύτερη οστική μάζα στο τέλος του χρόνου σε σχέση με αυτή που είχαν πριν την εγκυμοσύνη.

 

το ίδιο αναφέρει και η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής:

 

Maternal Health Benefits

Important health benefits of breastfeeding and lactation are also described for mothers.83 The benefits include decreased postpartum bleeding and more rapid uterine involution attributable to increased concentrations of oxytocin,84 decreased menstrual blood loss and increased child spacing attributable to lactational amenorrhea,85 earlier return to prepregnancy weight,86 decreased risk of breast cancer,87–92 decreased risk of ovarian cancer,93 and possibly decreased risk of hip fractures and osteoporosis in the postmenopausal period.94–96

 

το πρωτότυπο κείμενο μπορείτε να το δείτε εδώ:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

το παραπάνω συμπέρασμα βασίζεται στις εργασίες με αύξοντα αριθμό από 94 ως 96 που είναι οι παρακάτω:

 

# Cumming RG, Klineberg RJ. Breastfeeding and other reproductive factors and the risk of hip fractures in elderly women. Int J Epidemiol. 1993;22 :684 –691[Abstract/Free Full Text]

# Lopez JM, Gonzalez G, Reyes V, Campino C, Diaz S. Bone turnover and density in healthy women during breastfeeding and after weaning. Osteoporos Int. 1996;6 :153 –159[iSI][Medline]

# Paton LM, Alexander JL, Nowson CA, et al. Pregnancy and lactation have no long-term deleterious effect on measures of bone mineral in healthy women: a twin study. Am J Clin Nutr. 2003;77 :707 –714[Abstract/Free Full Text]

 

Στο πρωτότυπο κείμενο μπορείτε να κάνετε κλικ στον ένδειξη abstract ή full text και να διαβάσετε την εργασία.

 

Στέλλα θα παρακαλούσα να μην μεταφέρεις πληροφορίες που δεν έχεις ελέγξει αν ισχύουν.

 

Αν έχεις αντίστοιχη επιστημονικη τεκμηρίωση μπορείς να την παραθέσεις.

 

Επιστημονική τεκμηρίωση σημαίνει εργασία δημοσιευμένη σε επιστημονικό περιοδικό. Τα επιστημονικά περιοδικά δημοσιεύουν ερευνητικές εργασίες που έχουν κριθεί από 3 κριτές (επιστήμονες της ειδικότητας που ο εκδότης έχει διαπιστώσει ότι έχουν δημοσιεύει αρκετές εργασίες).

 

Αν κάτι λέγεται από πολύ καλό επιστήμονα αλλά δεν είναι δημοσιευμένο σε επιστημονικό περιοδικό σημαίνει απλά ότι ο πολύ καλός επιστήμονας αυθαιρετεί....

 

Οι επιστήμονες είναι πολύ σεμνοί και δεν μιλούν σχεδόν ποτέ για αποδείξεις, είναι πολύ βαριά έκφραση και κανείς δεν έχει τόσο θάρρος και θράσσος. Συνήθως μιλούν για ενδείξεις....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω από προσωπική εμπειρία είναι ότι στην εγκυμοσύνη είναι πιθανό να εμφανιστεί ουλίτιδα την οποία αν δεν προσέξεις, μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στα δόντια. Πάντως κι εμένα ο οδοντίατρος μου μου είπε ότι δεν επηρεάζει ο θηλασμός αλλά οι κακές διατροφικές συνήθειες που αναπτύσσονται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ξέρετε εσείς :lol::lol: ) !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην εγκυμοσυνη μου ειπε η οδοντιατρος δημιουργειτε ουλιτιδα και πρεπει συχνα να κανεις καθαρισμο και επισης οπωσδηποτε μετα την γεννα παλι να το κοιταξεις.

 

οσο αφορα το θηλασμο πρεπει να περνεις 1000-1200mg ασβεστιου ημερησιος,μηπως η φιλη σου ειχε επαναπαυθει στο ενα χαπι ασβεστιου που εχει μονο 500mg και δεν επινε γαλα και γι αυτο ειχε προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί απόδειξη του οτιδήποτε, θηλάζω πάνω απο χρόνο δεν παίρνω κανένα συμπλήρωμα (τα έκοψα με τη γέννα, δεν άντεχα άλλο) και τα δόντια μου είναι μια χαρά.

 

Ο οδοντίατρος μου (που είναι και οικογενειακός φίλος), μου είχε επισημάνει και εμένα ότι η εγκυμοσύνη εηρρεάζει τα ούλα (όπως μου έχει πει ότι τα ούλα επηρρεάζονται και από το στρες ή από έντονες ψυχολογικές καταστάσεις!), αλλά μέχρι εκεί. Μου είχε πει και εμένα να τον επισκευτώ αφότου γεννήσω, κάτι που δεν έχω κάνει ακόμα όμως, για διάφορους λόγους. Τα δόντια μου συνεχίζουν να είναι σε πολύ καλή κατάσταση!

 

Θέλω να πω, μην τρελλαινόμαστε με επιπρόσθετα άγχη! Η πεθερά μου μου λέει την κοινή ρήση " με καθέ εγκυμοσύνη, χάνεις και ένα δόντι", αλλά κάτι τέτοια τα λέγανε κυρίως τότε που δεν είμασταν και οι καλύτερο σχετικά με την στοματική υγιεινή... :lol::wink:

Link to comment
Share on other sites

στην εγκυμοσυνη μου ειπε η οδοντιατρος δημιουργειτε ουλιτιδα και πρεπει συχνα να κανεις καθαρισμο και επισης οπωσδηποτε μετα την γεννα παλι να το κοιταξεις.

 

Έτσι είναι!

 

οσο αφορα το θηλασμο πρεπει να περνεις 1000-1200mg ασβεστιου ημερησιος,μηπως η φιλη σου ειχε επαναπαυθει στο ενα χαπι ασβεστιου που εχει μονο 500mg και δεν επινε γαλα και γι αυτο ειχε προβλημα??

 

Ο θηλασμός δεν έχει απαιτήσεις από τόσο μεγάλη ποσότητα ασβεστίου, μια συνήθη ισορροπημένη διατροφή είναι αρκετή για να καλύψει και τις απώλειες της εγκυμοσύνης.

 

Αν μια μητέρα δεν θηλάζει, τότε ίσως να χρειάζεται να παίρνει συμπλήρωμα ασβεστίου γιατί οι απώλειες κατά την εγκυμοσύνη ήταν μεγάλες και ο μη θηλασμός δυστυχώς σημαίνει ότι η μητέρα δεν μπορεί να αφομοιώσει αρκετό ασβέστιο. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα μπορεί να αφομοιώσει ούτε αυτό του συμπληρώματος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους .

 

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να επισκεφτώ τον οδοντίατρό μου και να κάνω κάποιο καθαρισμό καθώς θηλάζω ; Επίσης μπορώ να κάνω σφράγισμα αν χρειαστεί ; Ξέρω ότι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα πρέπει να αποφεύγεται λόγω της ένεσης που μας κάνουνε, αλλά έχει επίπτωση και όταν θηλάζουμε ;

 

Ευχαριστών :):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 15 μέρες έκανα και καθαρισμό και σφράγισμα με ένεση και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!!Ρώτησα πριν και οδοντίατρο και παιδίατρο και είχαν την ίδια γνώμη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κοριτσια γειαααα!!!

Ξερετε αν επηρεαζει εστω και λιγο η ακτινογραφια στα δοντια τον θηλασμο;;Γιατι μαλλον θα χρειαστει να κανω σημερα!!

 

Οοιιιιιι (σε κρητική διάλεκτο)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γειαααα!!!

Ξερετε αν επηρεαζει εστω και λιγο η ακτινογραφια στα δοντια τον θηλασμο;;Γιατι μαλλον θα χρειαστει να κανω σημερα!!

 

Οοιιιιιι (σε κρητική διάλεκτο)

:lol::lol::lol:

Ευχαριστω felini!!

Θα παω το απογευμα και μαλλον θα εχουμε περιπετειες (απονευρωσεις υποψιαζομαι)!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια ξέρει καμία αν μπορώ να σφραγίσω το δόντι μου τώρα που θηλάζω?Εφυγε το παλιό σφράγ και πονάει.Ο οδοντίατρος ΄θα με δεί τη δευτέρα-λείπει.Μου είπε για τον πόνο depon -πήρα -κάνει ετσι?/ ή κανένα αντιφλεγμονώδες-επιτρέπεται?/

Η ένεση που κάνουν για να μουδιάσει το ούλο επηρεάζει το θηλασμό?help

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρει καμία αν μπορώ να σφραγίσω το δόντι μου τώρα που θηλάζω?Εφυγε το παλιό σφράγ και πονάει.Ο οδοντίατρος ΄θα με δεί τη δευτέρα-λείπει.Μου είπε για τον πόνο depon -πήρα -κάνει ετσι?/ ή κανένα αντιφλεγμονώδες-επιτρέπεται?/

Η ένεση που κάνουν για να μουδιάσει το ούλο επηρεάζει το θηλασμό?help

Απο οσο εχουν γραψει τα κοριτσια που ξερουν σε προηγουμενα ποστ,δεν υπαρχει καμια ασυμβατοτητα με τον θηλασμο και τις οδοντιατρικες εργασιες...Ντεπον σιγουρα κανει να παρεις...για τα αντιφλεγμονωδη θα σου πουν τα κοριτσια που ξερουν!

Περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Ο μπέμπης μου είναι 45 ημερών και σκέφτομαι να πάω οδοντίατρο.Ξέρει καμιά μήπως επειδή θηλάζω δεν επιτρέπεται??(εννοώ άμα χρειαστεί καμιά ένεση κτλ, μήπως επηρεάζει το θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα προβλημα ! Μπορούν να γίνουν όλες οι ορθοδοντικές εργασίες χωρίς κανένα πρόβλημα .

 

lenagr1 δηλαδή πως ακριβώς παει το φάρμακο στο γάλα ???

Εγώ έκανα ένεση οταν ήμουν έγκυος και ο γιατρός μου εγγυήθηκε οτι δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα και δεν περνάει η τοπική αναισθησία στο αίμα ώστε να επηρεασει το εμβρυο .

 

Τωρα που το λέτε ωρα ειναι να ξαναπάω οδοντίατρο ....αααααχχχ φοβαμαι !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λε μην λετε τετοια θα μας βαλουν στο " Τι άλλο θα ακουσω" :lol::lol::lol:

 

Δεν περνάει τίποτα στο γάλα ! Δεν υπάρχει κανένα προβλημα και γω θηλάζω και πρέπει να τελειωσω ενα δοντι που έχω αλλα φοβαμαι τον οδοντιατρο :?

 

Εγω για να ξεφύγω ειχα πει στον οδοντιατρο μου οτι θα θηλάζω και δεν θα μπορω να κάνω το δόντι μου (σηριαλ εχει γινει) αλλα ειχε πει στον αντρα μου να με παει κουβαλητή μαζί με το μωρό για να το γνωρίσει :) :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκοψα τότε το θηλασμό γιατί το φάρμακο της ένεσης περνάει στο γάλα

 

Ας επικρατήσει λίγη κοινή λογική, παρακαλώ!

 

Δεν πειράζει η ολική αναισθησία που μπορεί να γίνει στην επίτοκο για επείγουσα καισαρική, δεν πειράζει η επισκληρίδιος αναισθησία που μπορεί η επίδραση του φαρμάκου να υπάρχει για ώρες σε όλο το σώμα του μωρού και πειράζει το τοπικό αναισθητικό του δοντιού που δεν φτάνει καν στην άλλη πλευρά της ίδιας σιαγώνας;

Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή για την εγκυμοσύνη ξέρω ότι επιτρέπεται, αλλά για το θηλασμό δεν ξέρω... φοβάμαι μήπως περνάει το φάρμακο της ένεσης στο γάλα! :?

 

Επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη που ότι υπάρχει στο αίμα της μαμάς περνά διαμέσου του πλακούντα στο αίμα του εμβρύου και υπάρχει πιθανότητα να μην επιτρέπεται στο θηλασμό που δεν παιρνούν καν όλες οι ουσίες από το αίμα στο γάλα;

Τα ΤΟΠΙΚΑ αναισθητικά ακριβώς επειδή είναι τοπικά δεν πάνε πολύ μακριά από εκεί που εφαρμόζονται.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα πάρα πολύ όταν μία μητέρα ρωτάει για ένα θέμα υγείας να απαντάτε μόνο αν είστε 100% βέβαιες/οι. Υπάρχουν τόπικ στα οποία απλώς κουβεντιάζουμε και λέμε τις απόψεις μας, στα θέματα υγείας όμως είναι καλό να υπάρχουν απαντήσεις ξεκάθαρες και βέβαιες. Μπορεί το φόρουμ να μην αντικαθιστά το γιατρό, μπορεί να μην αποτελούν ιατρικές συμβουλές τα όσα γράφουμε αλλά θα πρέπει να σεβόμαστε το χρόνο και πιθανόν την αγωνία της μητέρας που έχει πρόβλημα και ρωτάει και θέλει μια απάντηση απλή και όχι ένα κατεβατό από εικασίες και αυθαιρεσίες.

 

Το να διακόψει μια μητέρα το θηλασμό ενώ δεν υπάρχει λόγος είναι πάρα πολύ σοβαρό για την υγεία τη δική της και την υγεία του παιδιού της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...