Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας..θέλω και εγώ τα φώτα σας...αν και σκέφτομαι να απευθυνθώ και σε σύμβουλο θηλασμού...

Γέννησα την μπουμπού μας στις 30/03, με ΦΤ και είχε βάρος 4050. Όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο, στις 4/04 λόγω ίκτερου είχε βάρος 3890. Είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, θηλάσαμε στην ανάνηψη αμέσως, αλλά το 1ο βράδυ την κράτησαν στην ΜΕΝΝ και της έδωσαν μπουκάλι. Από τα επόμενα και μετά θηλάζουμε...κόντρα σε όλους και όλα. Και στο μαιευτήριο μου ειπαν οτι ειναι μεγάλο μωρό και μπορεί να θέλει συμπλήρωμα...και ένα βράδυ που δεν σταματούσε με τίποτε της έδωσαν...και η παιδίατρος που ήρθε να την δει στις 06/04 την ζύγισε στα 3770 και μου ειπε να της δίνω συμπλήρωμα στο βραδινο 60 ml. Εγώ όμως δεν θέλω...θεωρώ οτι εφόσον θηλάζει θα βρει την επαρκη ποσότητα. Από την άλλη δεν θέλω να την καταδικάσω και στην πείνα...αλλά η αλήθεια ειναι οτι δεν φαίνεται να πεινάει...

Θηλάζει αρκετή ώρα...τραβάει και πιπιλάει βεβαια όλη αυτή την ώρα...αλλά όταν τελειώνει κοιμάται κανονικά. Το θέμα ειναι οτι η φάση τραβάει τόσο που ...πέφτει πάνω στο επόμενο γεύμα της...και γίνεται λίγο μπάχαλο.

 

Η παιδίατρος μου ειπε κάτι κουλά του τύπου " 10-15 λεπτά στο ένα στήθος και 5-10 στο άλλο σε κάθε γεύμα"..."Γεύματα κάθε 2 ώρες"...και τέτοια. Εγώ όμως ξέρω και βλέπω και με την μικρή οτι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να είναι εφικτο.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας; Μήπως δεν την κρατάω σωστά...και αργεί να χορτάσει γι'αυτό τραβάει επι ώρες; Σε κάποια τέτοια φάση αγχώθηκα γιατί εκλαιγε και πίεσα τις θηλές και δεν έβγαζαν γάλα...ενώ βεβαια ειχε περάσει ώρες στο στήθος. Επίσης να πω οτι μια φορά μόνο έτρεξε γάλα για να λερώσει το σουτιέν στο μαιευτήριο...από τότε...δεν βλέπω τίποτε στα επιθέματα. Μήπως ειναι νωρίς; Μηπως όντως δεν έχω γάλα αρκετό; Αλλά τότε δεν θα φωναζε περισσότερο;

 

 

Να σου ζήσει!

Το καλύτερο ειναι να μην περιμένεις να κλαψει για να φάει. Το κλαμα είνια πολυ καθυστερημένο σημάδι πείνας. Βαζε το μωρο στο στηθος όταν αρχίζει να ψάχνει με το στόμα.

Πρέπει να κάνει 8-12 γεύματα τουλάχιστον!

Όσο το μωρο έχει πρόσβαση στο στηθος, χωρίς ωράρια, χωρίς πιπιλα και θηλάζει αποτελεσματικά δεν πρόκειται να πεινάει ακόμα και 6 κιλα να ειναι. Αν ήταν έτσι, ένα μωρο 4 μηνών που ειναι 6-7 κιλα πχ δεν θα χορταινε και θα χρειαζόταν συμπλήρωμα, αλλα δεν ειναι έτσι τα πράγματα ακριβώς.

 

Οι οδηγίες 10-15 λεπτα εινα οδηγίες αποθηλασμου... Ο θηλασμος δεν έχει ωράρια, τα μωρα στην κοιλια ειναι σε διαρκή 24ωρη σίτιση μεσω του αίματος της μαμάς και απο το αμνιακο υγρό που καταπίνουν, όπως καταλαβαίνεις δεν έχουν γνωρίσει ρολόγια, ούτε περιορισμούς και φυσικα δεν ειναι καθόλου ασφαλής οδηγία εφόσον το μωρο μπορει να υποσιτιζεται με τα 10-15 λεπτα.

Ειναι φυσιολογικο να ειναι στο στηθος συνεχώς τον πρώτο καιρο αρκεί βέβαια να είσαι σίγουρη οτι πίνει γάλα.

 

Ακούς το μωρο να καταπίνει;

Πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σου ζήσει!

 

Ακούς το μωρο να καταπίνει;

Πόσες πάνες βρέχει;

 

Την ακούω που καταπίνει κανονικά...και την βλέπω οτι κατα καιρούς κάνει και πιπίλα χωρίς να καταπίνει τίποτα. Τώρα για τις πάνες θα τις μετρήσω...γιατί δεν το έχω κάνει και είδα εδώ στην συζήτηση οτι αποτελεί δείγμα. Θα τις μετρήσω και θα σας πω...ειναι γύρω στις 5-6 πάνες νομίζω...αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Βασικά ειμαστε μαζί μόνο λιγες μέρες και δεν έχω ακομα μπει σε ρυθμό...ούτε εγώ ούτε αυτή (μάλλον αυτή έχει καλύτερο ρυθμό).

 

Όσο για τα γεύματα...επειδή κάποια τα ξεκινά, αποκοιμιέται, πάω να την βάλω στο κρεβάτι της, ξυπνάει και ζητάει το στήθος και τουμπαλιν...δεν ξέρω αν θεωρείται διαφορετικό γεύμα απο εκείνο της αρχής...θέλω να πω δεν υπάρχει ουσιαστικά παύση και δεν ξερω αν μετράει ως ενα ή δυο ή περισσότερα. Κάθε φορά που αποκοιμιέται πχ έστω και για 10 λεπτά και μετα ξαναξεκινά να θηλάζει αυτό θεωρείται 2ο γεύμα ή συνέχεια του 1ου; Και τι γίνεται όταν αυτό τραβάει για ώρες...4-5 ώρες μερικές φορές;

 

Επίσης όσο αναφορά το κλάμα...συνήθως την βάζω στο στήθος οταν την βλέπω να "τρωει" τα χέρια της...πριν κλάψει. Εκτός αν ειναι βράδυ και κοιμόμαστε και δεν την βλέπω....επομένως ακούω το κλάμα.

 

Επίσης να πω οτι έχει πόνους..δεν ξέρω αν ειναι κολικοί γιατί οι παιδίατροι μου ειπαν οτι ξεκινάνε μετά τις πρώτες 15 ημέρες...εγώ πάντως την βλέπω οτι ενω πίνει κανονικά ξαφνικά διπλώνεται και τινάζει τα πόδια, αφήνει το στήθος και κλαίει...και μετά το ξαναπιάνει. Και σ'αυτές τις φάσεις μένει στο στήθος πολλές ώρες...

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των 8-12 γευμάτων δεν έχει νόημα στην περίπτωση σας γιατί το μωρο σου κάνει ένα γεύμα που κρατάει όλη μερα!!!!!! Πάντως όταν απέχει η αρχη ενός γεύματος με την αρχή του άλλου λιγότερο απο μια ώρα θεωρείται ίδιο γεύμα.

Είναι πολυ δύσκολη περίοδος, αλλα περνάει γρήγορα, κανε λίγο υπομονή!

 

Απο τις πάνες μπορείς να καταλάβεις αν ήπιε αρκετό γάλα. Μέχρι να σαραντησει θέλεις 6-8 βρεγμενες (όχι ασηκωτες? πάνες. Μέχρι 20 ημερών θέλεις 2-4 κενωσεος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Είμαστε 6 ημερων και κάνουμε πολυωρους θηλασμους και ολιγολεπτους συχνους θηλασμους. Οι κενωσεις μας μέσα στο 24ωρο είναι γύρω στις 9 . Υπάρχει πρόβλημα;

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Είμαστε 6 ημερων και κάνουμε πολυωρους θηλασμους και ολιγολεπτους συχνους θηλασμους. Οι κενωσεις μας μέσα στο 24ωρο είναι γύρω στις 9 . Υπάρχει πρόβλημα;

 

εισαστε μια χαρα..το φυσιολογικο ειναι αυτο που περιγραφεις..το μωρο εχει πολυ μικρο στομαχακι και τρωει λιγο και συνεχεια..

οι πρωτες 40 ημερες ειναι το πιο δυσκολο κομματι του θηλασμου..

ξαπλωστε σε εναν καναπε,παρτε το μωρακι σας αγκαλιτσα,χαιδεψτε το,αφηστε το να θηλασει, μιλατε του και ξεκουραστειτε και εσεις μαζι του..

χρειαζεστε χρονο για να γνωριστειτε και για μια φορα ας μην ανησυχησετε για τις δουλειες του σπιτιου..

οσο περναει ο καιρος τα πραγματα θα καλυτερευουν συνεχως.. :wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς που κάποιος μου λέει οτι αυτό ειναι το φυσιολογικό...γιατί όπου λέω ότι από τις 18.40 φτάσαμε στις 2.00 πμ με σερί θήλαζε-αποκοιμιόνταν-την άλλαζα-ξαναθήλαζε-ξαναποκοιμιόνταν και τούμπαλιν (κάθε φορά που επιχειρούσα να την βάλω στο κρεβάτι της ξυπνούσε)...με κοιτάζουν με οίκτο και μου λένε "Πρέπει να την βάλεις σε πρόγραμμα".

 

Εμένα βεβαια δεν με νοιάζει αυτό. Το μόνο που με νοιάζει ειναι να χορταίνει.

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την συμπαράσταση και που με καθησυχάζετε. Ειναι πολύ σημαντικό.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που κάποιος μου λέει οτι αυτό ειναι το φυσιολογικό...γιατί όπου λέω ότι από τις 18.40 φτάσαμε στις 2.00 πμ με σερί θήλαζε-αποκοιμιόνταν-την άλλαζα-ξαναθήλαζε-ξαναποκοιμιόνταν και τούμπαλιν (κάθε φορά που επιχειρούσα να την βάλω στο κρεβάτι της ξυπνούσε)...με κοιτάζουν με οίκτο και μου λένε "Πρέπει να την βάλεις σε πρόγραμμα".

 

Εμένα βεβαια δεν με νοιάζει αυτό. Το μόνο που με νοιάζει ειναι να χορταίνει.

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την συμπαράσταση και που με καθησυχάζετε. Ειναι πολύ σημαντικό.

 

΄''Θηλάστε πολύ συχνά. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι το μωρό θα περνά περισσότερες από 18 ώρες το 24ωρο θηλάζοντας, ώσπου να σαραντίσει. Κάτι τέτοιο είναι τελείως φυσιολογικό και αναμενόμενο.''

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/397--40-.html

 

 

μπορεις να το τυπωσεις και να το βαλεις στο ψυγειο σου για να το βλεπουν και οι υπολοιποι..

 

 

''τα μωρά στην κοιλιά είναι συνηθισμένα στην 24ωρη σίτιση: τρέφονται συνεχώς από τον πλακούντα και όποτε θέλουν καταπίνουν αμνιακό υγρό''

ποστ 9 της Αγλαιας..

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2349223#post2349223

 

 

προγραμμα εχει ο υπολογιστης και τα ρομποτακια..οχι τα παιδακια..εκτος εαν θελουμε να βολευτουμε εμεις.. σε αυτην την περιπτωση υπαρχουν διαφοροι μεθοδοι -που δεν γνωριζουμε τι επιπτωσεις εχουν στην ψυχολογια του μωρου- που μπορεις να εφαρμοσεις για να εκπαιδευσεις το μωρο σου..

ακολουθα το μωρακι σου και διαβασε τις αναγκες του..ειναι ενα μοναδικο πλασμα σε αυτον τον κοσμο και εχει τις δικες του ξεχωριστες αναγκες, οπως καθε ενας απο εμας..ειναι κριμα να τα αντιμετωπιζουμε σαν κοπαδι απο ζωα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Palmoma δες αν έχεις χρόνο αυτο:

 

Ειναι η ομιλία της παιδιατρου-συμβούλου θηλασμου Αννας Πατσουρου για τις πρώτες 40 μέρες θηλασμου. Στο 3ο μέρος που σου έβαλα εξηγεί αυτο ακριβώς με τη διαρκη σίτιση. Υπάρχουν και τα υπόλοιπα μέρη που αν τα δεις θα σε βοηθήσουν πολυ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Τελικά αντι να με καθησυχάζουν οι "επαγγελματίες" υποτίθεται (βλέπε παιδίατρος) με καθησυχάσατε εσείς. Μερικές φορές η εμπειρία...ειναι πάνω απ'όλα.

 

Έχουμε 2 ημέρες που κάνουμε εντελώς αποκλειστικό θηλασμό (είχαμε δώσει κάτι συμπληρώματα τις προηγούμενες ημέρες με τις οδηγίες της παιδιάτρου) και δείχνει να πηγαινει καλά. Το βάρος της αυξάνεται σταδιακα. Το μονο θεματάκι που έχουμε τώρα...και ειναι καινούργιο ειναι οτι όταν την βάζω στο κρεβάτι της ξυπνάει και κλαίει και αναζητά το στήθος. Πάνω μου αποκοιμιέται αν την θηλάζω...όπως επίσης και στο κρεβάτι (όταν την θηλάζω ξαπλωτή)...αλλά από χθες δεν θέλει να μπει στο κρεβάτι της και να κοιμηθεί εκεί...ξυπνάει. Προφανώς η έλλειψη επαφής την ξυπνάει..η μυρωδιά...δεν ξέρω. Το έχει αντιμετωπίσει αυτό καμία; Πως λέτε να το αντιμετωπίσω;

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξαπλώστε μαζί ή φόρα τη με μαλακό μάρσιπο αγκαλιάς (ring sling) να σε μυρίζει και να σε νιώθει. Θήλασέ τη στο κρεβάτι σου και όταν απαγκιστρωθεί βάλε γύρω γύρω μαξιλάρια να μην πέσει (που αποκλείεται ακόμη αλλά έτσι για ασφάλεια) και σήκω (αν και μεταξύ μας καλύτερα θα ήταν να πάρεις κι εσύ έναν υπνάκο). Ξέχνα λίγο το κρεβάτι της μέχρι να στρώσει. Μια ζωή εκεί θα κοιμάται (ε, καλά και στου αγαπημένου της αλλά θέλει μερικά χρόνια μέχρι εκείνη την ώρα).

 

Να σου ζήσει, να την καμαρώσεις όπως ποθήσει εκείνη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση...όταν ειμαστε στο κρεβάτι και την θηλάζω και απαγκιστρωθεί...και σηκωθώ...ξυπνάει στο 5λεπτο και κλαίει. Μήπως απλά δεν χορταίνει; Εχω μπερδευτεί πάλι. Χθες και σημερα όλη την ημέρα κάνει το ίδιο...θηλάζει, αποκοιμιέται, και στο 5λεπτο ξυπνάει και κλαίει και ξαναθηλάζει...και τουμπαλιν. Δεν ξέρω αν έτσι ειναι το στυλ...ή αν δεν χορταίνει. Σκέφτομαι οτι η λογική λέει "Όσο θέλει της δίνουμε"...αλλά δεν θέλω να πεινάει κι ολας;

Απο την άλλη το βάρος της αρχισε να αυξάνεται...αλλά όχι θεαματικά. Δηλαδή από Δευτέρα σε Τρίτη η διαφορά ήταν 10 γρ+. Δεν ξέρω...δεν έχω βρει και παιδίατρο που να μου εμπνέει εμπιστοσύνη...και μπερδευομαι ακόμα περισσότερο.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που κάποιος μου λέει οτι αυτό ειναι το φυσιολογικό...γιατί όπου λέω ότι από τις 18.40 φτάσαμε στις 2.00 πμ με σερί θήλαζε-αποκοιμιόνταν-την άλλαζα-ξαναθήλαζε-ξαναποκοιμιόνταν και τούμπαλιν (κάθε φορά που επιχειρούσα να την βάλω στο κρεβάτι της ξυπνούσε)...με κοιτάζουν με οίκτο και μου λένε "Πρέπει να την βάλεις σε πρόγραμμα".

 

Εμένα βεβαια δεν με νοιάζει αυτό. Το μόνο που με νοιάζει ειναι να χορταίνει.

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια για την συμπαράσταση και που με καθησυχάζετε. Ειναι πολύ σημαντικό.

 

Κορίτσι μου,

 

αρχικά να σου ζήσει το μεμπάκι σου!!!

Έχω να δηλώσω ότι ΟΛΟΙ στην Ελλάδα-πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- είναι ΑΣΧΕΤΟΙ με το θέμα θηλασμός και αποθαρρύνουν τη νέα μητέρα.Από το φιλικό μας περιβάλλον μέχρι και τους επαγγελματίες υγείας. Και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!Έχω περάσει ατελείωτες ώρες στο ιντερνετ να ψαχνω βιντεάκια για θηλασμό κι αυτό που συμβαίνει εδώ δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο.Όλοι ενθαρρύνουν για μπιμπερό και συμπλήρωμα ξένου γάλακτος.Κι όταν λέω όλοι εννοώ ΟΛΟΙ!!!Βλέπεις είναι μεγάλη η βιομηχανία που κρύβεται από πίσω.."είναι πολλά τα λεφτά Άρη"!!!

Δυστυχώς δεχόμαστε ψυχολογικό πόλεμο.Άλλα μην το βάλεις κάτω.Αν βλέπεις το παιδάκι σου να είναι ζωηρό, να κοιμάται καλά, να γεμίζει πάνες και να θηλάζει-όση ώρα κι αν του παίρνει- όλα πάνε καλά.Ατάκες του τύπου 10-15 λεπτά απ'το κάθε στήθος γτ αλλιώς καταστρέφονται οι θηλές(που το άκουσα απ'την παιδίατρο) δεν ισχύουν.Ακόμα και οι ενήλικες, δεν τρώμε όλοι με τον ίδιο ρυθμό, γιατί το παιδί να πρέπει να φάει σε συγκεκριμένο διάστημα?Κι αν θηλάζει σωστά, οι θηλές δεν παθαίνουν τίποτα.

Εμένα η δικιά μου, από μία αποχή-λόγω έντονα πληγωμένων θηλών- που χρειάστηκε να κάνω, την έπιασε μεγάλη υπερένταση.Έβαζε το χέρι στο στόμα, άνοιγε το ατόμα της και "έψαχνε".Στην αρχή την μπούκωνα στο γάλα...δέχτηκα πολλές συμβουλές να της δώσω πιπίλα-ακόμη κι απ'την παιδίατρο(ακόμα δεν καταφέραμε να θηλάζουμε καλά και μου λένε να δώσω πιπίλα).Τελικά ανακάλυψα-όταν ξανα-αρχίσαμε να θηλάζουμε, ότι της έλειπα εγώ...της έλειπε το στήθος και η επαφή μαζί μου!!Ακόμα "ψάχνει" και κάνει το στήθος μου πιπίλα, αλλά αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά σ'εκείνο που περάσαμε τις μέρες που δεν θήλαζε.Σκέτος εφιάλτης.

ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ....βρες παρηγοριά εδώ μέσα, σε μανούλες που ήδη θηλάζουνε..και να ακούς ΜΟΝΟ φίλες σου που θήλασαν για μεγάλο διάστημα(τουλάχιστον 6 μήνες).

 

Ό,τι χρειαστείς...ξέρεις πού να απευθυνθεις!!!

Σου εύχομαι κουράγιο -υπομονή- επιμονή και κυρίως πίστη,σε σένα και στο αγγελούδι σου.Μαζί θα τα καταφέρετε!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. Επειδή με βοηθήσατε ιδιαίτερα αλλά με βοήθησε και ο Σύνδεσμος Θηλασμού Ελλάδος, παραθέτω εδώ το λινκ για όποια μανούλα χρειάζετα στήριξη και βοήθεια στο θέμα του θηλασμού. Σύμβουλοι θηλασμού ειναι διαθέσιμες και πρόθυμες να βοηθήσουν τηλεφωνικά. Εμένα με βοήθησαν πολύ στο να ανακτήσω την αυτοπεποίθησή μου και να πάω κόντρα στα...συμπληρώματα.

http://www.lllgreece.org/

 

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα σε όλες με Υγεία πάνω από όλα.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για μια ακόμα ερώτηση. Ξυπνάμε ένα μωρό να θηλάσει όταν έχει πολλές ώρες που κοιμάται; Η μπέμπα μας εχει αρχίσει να εχε κολικούς αν και ειναι μόλις 20 ημερών (υποτίθεται οτι ξεκινάνε αργοτερα ειπαν οι παιδίατροι). Χθες λοιπόν πονούσε πολύ το απογευμα από τις 8 έως τις 11 περίπου...προσπαθούσε να θηλάσει, αποκοιμιόνταν και ξυπνούσε με οξείς πόνους. Τελικά στις 11 πέταξε την θηλή και αποκοιμήθηκε...σαν να έπεσε ο διακοπτης. Δεν ξυπνούσε με τίποτα. Την έβαλα στο κρεβατάκι της και ξαναξύπνησε στις 5 το πρωι. Δηλαδή 6 ώρες σερί. Φυσικά μετά θηλαζε για περίπου 1-1,5 ώρα.

Το θέμα ειναι οτι γενικα η μπεμπα δεν τρώει ανά 2ωρο ακόμα...δηλαδή ξυπνάει και τρώει μες την ημέρα...ή απλά δεν κοιμάται και περνά αρκετές ώρες στο στήθος αλλά πολύ σπάνια τηρεί το προγραμμα του 2ωρου. Το αποτέλεσμα ειναι οτι δεν έχουμε ακομα συγκεκριμένο αριθμό γευμάτων. Ίσως ειναι νωρίς. Επίσης γενικά το βράδυ κοιμάται ένα σερί 3ωρο ή 4ωρο...εκει προφανώς χάνει γευματα. Τα αναπληρώνει μετά;

Να πω οτι σήμερα που ειναι 20 ημερών έχει ανακτήσει το βάρος της γέννησής της (4050) και εχει βάλει και 20 γραμμάρια. Δεν δείχνει να πεινάει...

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι για μια ακόμα ερώτηση. Ξυπνάμε ένα μωρό να θηλάσει όταν έχει πολλές ώρες που κοιμάται; Η μπέμπα μας εχει αρχίσει να εχε κολικούς αν και ειναι μόλις 20 ημερών (υποτίθεται οτι ξεκινάνε αργοτερα ειπαν οι παιδίατροι). Χθες λοιπόν πονούσε πολύ το απογευμα από τις 8 έως τις 11 περίπου...προσπαθούσε να θηλάσει, αποκοιμιόνταν και ξυπνούσε με οξείς πόνους. Τελικά στις 11 πέταξε την θηλή και αποκοιμήθηκε...σαν να έπεσε ο διακοπτης. Δεν ξυπνούσε με τίποτα. Την έβαλα στο κρεβατάκι της και ξαναξύπνησε στις 5 το πρωι. Δηλαδή 6 ώρες σερί. Φυσικά μετά θηλαζε για περίπου 1-1,5 ώρα.

Το θέμα ειναι οτι γενικα η μπεμπα δεν τρώει ανά 2ωρο ακόμα...δηλαδή ξυπνάει και τρώει μες την ημέρα...ή απλά δεν κοιμάται και περνά αρκετές ώρες στο στήθος αλλά πολύ σπάνια τηρεί το προγραμμα του 2ωρου. Το αποτέλεσμα ειναι οτι δεν έχουμε ακομα συγκεκριμένο αριθμό γευμάτων. Ίσως ειναι νωρίς. Επίσης γενικά το βράδυ κοιμάται ένα σερί 3ωρο ή 4ωρο...εκει προφανώς χάνει γευματα. Τα αναπληρώνει μετά;

Να πω οτι σήμερα που ειναι 20 ημερών έχει ανακτήσει το βάρος της γέννησής της (4050) και εχει βάλει και 20 γραμμάρια. Δεν δείχνει να πεινάει...

 

Αν κάνει 8-12 γεύματα το 24ωρο και βρέχει 6-8 πάνες μην την ξυπνάς εκτός αν κατι σε ανησυχήσει. Εγω ίσως την ξυπνουσα αν κοιμόταν πολλές ωρες την ημέρα απλα για να αρχίσει να διαχωρίζει η μέρα με την νύχτα.

Δεν υπάρχει προγράμμα 2ωρου, οπότε θέλει θα θηλάζει!

 

Μόλις συνειδητοποίησα οτι σου απάντησα και στο fb. Χαχα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια,να σας ρωτήσω!

αύριο θα λείψουμε για μία βάφτιση και σκέφτηκα να αφήσω γάλα στη μικρή μου ένα γεύμα

άντλησα λοιπον χτες 100 μλ

και σήμερα 50 μλ

σαραντίσαμε τη Δευτέρα και τόσο πίνει απόσο έχουμε διαπιστώσει με το μπουκάλι

είναι 4.500

πότε να αναμείξω τα δύο γεύματα σε ένα μπουκάλι;

το ένα μπουκάλι το 'εβαλα χτες στο ψυγείο και το άλλο πριν μισή ώρα

 

και κάτι άλλο,διαβάζω που λέτε για κατάλληλο και μη θήλαστρο

εγώ έχω ένα ηλεκτρικό της medela

κάνω αντλήσεις μόνο όταν είναι να λείψω

είναι κατάλληλο;

τα μλ που τις αφήνω είναι αρκετά;

πότε είναι καλό,γενικά,να κάνω άντληση;

πρωινές ώρες;

απογευματινές;

και ποια στιγμή;

ανάμεσα στα γεύματά της;

ή τη μέρα που παίρνει το μπουκάλι εγώ να βγάζω με το θήλαστρο;

 

ευχαριστω πολύ!!

σας φιλω!

να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια,να σας ρωτήσω!

αύριο θα λείψουμε για μία βάφτιση και σκέφτηκα να αφήσω γάλα στη μικρή μου ένα γεύμα

άντλησα λοιπον χτες 100 μλ

και σήμερα 50 μλ

σαραντίσαμε τη Δευτέρα και τόσο πίνει απόσο έχουμε διαπιστώσει με το μπουκάλι

είναι 4.500

πότε να αναμείξω τα δύο γεύματα σε ένα μπουκάλι;

το ένα μπουκάλι το 'εβαλα χτες στο ψυγείο και το άλλο πριν μισή ώρα

 

και κάτι άλλο,διαβάζω που λέτε για κατάλληλο και μη θήλαστρο

εγώ έχω ένα ηλεκτρικό της medela

κάνω αντλήσεις μόνο όταν είναι να λείψω

είναι κατάλληλο;

τα μλ που τις αφήνω είναι αρκετά;

πότε είναι καλό,γενικά,να κάνω άντληση;

πρωινές ώρες;

απογευματινές;

και ποια στιγμή;

ανάμεσα στα γεύματά της;

ή τη μέρα που παίρνει το μπουκάλι εγώ να βγάζω με το θήλαστρο;

 

ευχαριστω πολύ!!

σας φιλω!

να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!:-P

 

Καλύτερα να μην κανεις ένα μεγάλο γεύμα 150μλ γιατι μπορει να πεταχτεί. Να τα έχεις ξεχωριστά κι αν πειναει κι αλλο θα της δωσουν και το υπολοιπο.

Το απόγευμα μπορείς να τα αναμειξεις (όταν έχουν ίδια θερμοκρασία) αλλα εγω θα προτιμούσα να τα έκανες 2 γεύματα πχ 90 και 60.

Υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ωρες απουσίας (χωρίς αυτο να σημαίνει οτι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ωρες)! Εγω θα αφηνα λίγο ακόμα γι ασφάλεια (πχ μπορει να πέσει κάτω γάλα, μπορει να αργησεις ή να πεινάσει νωρίτερα).

Το θηλαστρο που έχεις για περιστασιακή χρήση ειναι οκ.

Τις πρωινές ωρες θα αποδιδεις καλύτερα με το θηλαστρο.

Γενικά με τις περιστασιακες αντλησεις δεν υπάρχει σωστο λάθος, όπως σε βολέψει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην κανεις ένα μεγάλο γεύμα 150μλ γιατι μπορει να πεταχτεί. Να τα έχεις ξεχωριστά κι αν πειναει κι αλλο θα της δωσουν και το υπολοιπο.

Το απόγευμα μπορείς να τα αναμειξεις (όταν έχουν ίδια θερμοκρασία) αλλα εγω θα προτιμούσα να τα έκανες 2 γεύματα πχ 90 και 60.

Υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ωρες απουσίας (χωρίς αυτο να σημαίνει οτι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ωρες)! Εγω θα αφηνα λίγο ακόμα γι ασφάλεια (πχ μπορει να πέσει κάτω γάλα, μπορει να αργησεις ή να πεινάσει νωρίτερα).

Το θηλαστρο που έχεις για περιστασιακή χρήση ειναι οκ.

Τις πρωινές ωρες θα αποδιδεις καλύτερα με το θηλαστρο.

Γενικά με τις περιστασιακες αντλησεις δεν υπάρχει σωστο λάθος, όπως σε βολέψει!

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

αυτό θα κάνω!

φιλιά!

καλό σκ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

αυτό θα κάνω!

φιλιά!

καλό σκ!

 

Υπόψιν οτι στην περίπτωση που αφήσει γάλα στο μπιμπερο μπορει αυτός που θα την κρατήσει να το φυλάξει στο ψυγείο και να το δώσει αργότερα. Στο ψυγείο όμως!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν οτι στην περίπτωση που αφήσει γάλα στο μπιμπερο μπορει αυτός που θα την κρατήσει να το φυλάξει στο ψυγείο και να το δώσει αργότερα. Στο ψυγείο όμως!

 

και πάλι ζέσταμα;

πόση ώρα διατηρείται;

 

πώς θα ξέρω πότε θα αρχίσει να τρώει πάνω από 150 μλ ώστε να της αφήνω ανάλογα;

 

τώρα που γυρίσαμε,άντλησα άλλα 150 μλ ώστε να βγάλω αυτά που έφαγε και να παράγει εκ νέου το στήθος!

 

γενικά,πότε είναι καλό να κάνω αντλήσεις;

ανάμεσα στα γεύματά της;και να βγάζω λίγο λίγο;

 

επίσης,κάθε φορά πρέπει να βγάζω γάλα;όπως σήμερα;τόσα ήπιε από μπουκάλι τόσα βγάζω;

γιατί νομίζω πως έτσι δεν τελειώνει ποτέ το θέμα με το θήλαστρο!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναζεστανει και θα της το δώσει στο επόμενο γεύμα.

 

Δεν θα τρώει ποτε πάνω απο 150 μλ την φορα. Υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ωρες απουσίας (χωρίς αυτο να σημαίνει οτι θα ταιζεται κάθε 3-4 ωρες!).

Το μητρικο γάλα ειναι πλήρως αξιοποιησιμο απο τον οργανισμό και δεν παει τίποτα χαμένο οπότε κι αυτός ειναι ο λόγος που ακόμα και μεγαλύτερα μωρα δεν αυξάνουν την ποσότητα που πίνουν.

 

Δε χρειάζεται να βγάζεις όταν πίνει απο το μπουκάλι για να παράγει εκ νέου το στηθος. Απλα όταν γυρνάς θα θηλαζεις κανονικα όπως πριν!

 

Αντλησεις θα κανεις οπότε σε βολεύει. Μπορείς να κάνεις νωρίς το πρωι που θα αποδωσεις καλύτερα ή και ενδιάμεσα των γευμάτων. Δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί οι αντλήσεις να μη γίνονται εις βάρος του θηλασμου, δηλαδη καλύτερα να ειναι μετα το θηλασμο ή απο το στηθος που δε θήλασε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναζεστανει και θα της το δώσει στο επόμενο γεύμα.

 

Δεν θα τρώει ποτε πάνω απο 150 μλ την φορα. Υπολογίζεις 150μλ για κάθε 3-4 ωρες απουσίας (χωρίς αυτο να σημαίνει οτι θα ταιζεται κάθε 3-4 ωρες!).

Το μητρικο γάλα ειναι πλήρως αξιοποιησιμο απο τον οργανισμό και δεν παει τίποτα χαμένο οπότε κι αυτός ειναι ο λόγος που ακόμα και μεγαλύτερα μωρα δεν αυξάνουν την ποσότητα που πίνουν.

 

Δε χρειάζεται να βγάζεις όταν πίνει απο το μπουκάλι για να παράγει εκ νέου το στηθος. Απλα όταν γυρνάς θα θηλαζεις κανονικα όπως πριν!

 

Αντλησεις θα κανεις οπότε σε βολεύει. Μπορείς να κάνεις νωρίς το πρωι που θα αποδωσεις καλύτερα ή και ενδιάμεσα των γευμάτων. Δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί οι αντλήσεις να μη γίνονται εις βάρος του θηλασμου, δηλαδη καλύτερα να ειναι μετα το θηλασμο ή απο το στηθος που δε θήλασε.

 

μέχρι και το επόμενο γεύμα δηλαδή διαφορετικά αν περάσουν περισσότερες από 3-4 ώρες πρέπει να το πετάξουμε!

βασικά εγώ δεν πετάω ποτέ γάλα όταν μένει!πλένω το πρόσωπό μου!:-P

είναι πολύ καλό!

 

εσύ νανά,τι με συμβουλεύεις;να την ταίζω από ένα στήθος κάθε φορά ή κι από τα δύο;

και πόση ώρα;

η παιδίατρος μου λέει 10' από κάθε στήθος κάθε 4 ώρες!

η αλήθεια είναι πως η μικρή μας παίρνει περίπου 500 γρ κάθε δύο βδομάδες!

 

και θέλω και κάτι άλλο να μοιρστώ μαζί σας

χτες βράδι κοιμήθηκε πολλές ώρες!

έφαγε βέβαια δύο φορές πριν κοιμηθεί και κοιμήθηκε από τις 10.30 έως τις 7 το πρωι!

2-3 φορές της έδωσα την πιπιλα όταν γκρίνιαξε,είχε και κλειστά τα μάτια

μήπως έπρεπε να τη σηκώσω για φαγητό;

συνήθως όταν είναι ακόμη στον ύπνο δεν τρωει καλά

είναι φυσιολογικό αυτό;

κακάκια πολλά δεν έκανε από χτες

ούρα έκανε

τη βλέπω κάπως υποτονική σήμερα

δεν τρώει τόσο όσο άλλες φορές

κοιμάται αρκετά

 

τι να πω!

ότι έκανε άλμα ανάπτυξης και αρχίζει σιγά σιγά να μην τρωει πολύ;

βεβαια σήμερα βγήκαμε και έξω βόλτα και ίσως κουράστηκε!

Link to comment
Share on other sites

μέχρι και το επόμενο γεύμα δηλαδή διαφορετικά αν περάσουν περισσότερες από 3-4 ώρες πρέπει να το πετάξουμε!

βασικά εγώ δεν πετάω ποτέ γάλα όταν μένει!πλένω το πρόσωπό μου!:-P

είναι πολύ καλό!

 

εσύ νανά,τι με συμβουλεύεις;να την ταίζω από ένα στήθος κάθε φορά ή κι από τα δύο;

και πόση ώρα;

η παιδίατρος μου λέει 10' από κάθε στήθος κάθε 4 ώρες!

η αλήθεια είναι πως η μικρή μας παίρνει περίπου 500 γρ κάθε δύο βδομάδες!

 

και θέλω και κάτι άλλο να μοιρστώ μαζί σας

χτες βράδι κοιμήθηκε πολλές ώρες!

έφαγε βέβαια δύο φορές πριν κοιμηθεί και κοιμήθηκε από τις 10.30 έως τις 7 το πρωι!

2-3 φορές της έδωσα την πιπιλα όταν γκρίνιαξε,είχε και κλειστά τα μάτια

μήπως έπρεπε να τη σηκώσω για φαγητό;

συνήθως όταν είναι ακόμη στον ύπνο δεν τρωει καλά

είναι φυσιολογικό αυτό;

κακάκια πολλά δεν έκανε από χτες

ούρα έκανε

τη βλέπω κάπως υποτονική σήμερα

δεν τρώει τόσο όσο άλλες φορές

κοιμάται αρκετά

 

τι να πω!

ότι έκανε άλμα ανάπτυξης και αρχίζει σιγά σιγά να μην τρωει πολύ;

βεβαια σήμερα βγήκαμε και έξω βόλτα και ίσως κουράστηκε!

 

Δεν υπάρχει σωστο η λάθος. Το ιδανικο ειναι να βάζεις το μωρο στο ένα στηθος για όση ώρα θέλει μέχρι να το αφήσει μόνο του και να χάσει το ενδιαφέρον του και μετα στο άλλο μέχρι να το αφήσει μόνο του.

 

Η οδηγία της παιδιατρου σου ειναι οδηγία αποθηλασμου. Ειδικα το καθε 4 ωρες δεν το εχω ξανακουσει ποτε και ομολογω οτι εχω ακουσει πολλα. Ειναι πολυ επικίνδυνη οδηγία και θα μπορούσε να οδηγήσει ένα μωρο σε υποσιτισμό και τη μαμα σε μειωμένη παραγωγη.

Στον θηλασμο δεν βάζουμε προγράμμα στο μωρο και δεν κρατάμε ρολόι και ωραριο.

Το μωρο πρέπει να κάνει 8-12 γεύματα το 24ωρο και να βρέχει 5-6 πάνες.

 

Μην μπερδευεσαι με το πόσο βάρος παίρνει το μωρο, αυτο ειναι άλλο κεφάλαιο. Τα μωρα που θηλάζουν παίρνουν πολυ βάρος τους πρώτους 2-4 μήνες και μετα η πρόσληψη πέφτει σημαντικά. Αυτο δε σημαίνει οτι ένα παιδι που βάζει 1 κιλό το μήνα με μητρικο θηλασμο ειναι παχυσαρκο. Το μητρικο γάλα ειναι πλήρως αξιοποιησιμο απο τον οργανισμό και δεν παει ούτε μια θερμίδα χαμένη.

 

Πιπιλα ειναι καλο να μη χρησιμοποιείς. Το μωρο μπορει να χάνει γεύματα και να ξεχνιέται με την πιπιλα. Ο μη διατροφικός θηλασμος (το πιπιλισμα στο στηθος) ειναι πολυ καλο για την αύξηση και διατήρηση της παραγωγής.

Ένα μωρο μπορει να παίρνει καλο βάρος πχ 1 κιλό το μήνα αλλα οι προδιαγραφες του να ειναι για 1,5. Όταν αυτο το μωρο, ειδικα αν ειναι ήσυχο, βολικό, έχει πιπιλα θα βολευτει με αυτη και θα καθυστερήσει το επόμενο γεύμα του. Έτσι εκει που θα ήταν να κάνει 12 γεύματα, θα κάνει 9 και θα πάρει 500 γραμμάρια λιγότερο. Το ίδιο μπορει να συμβει σε έναν μήνα που ήταν να πάρει 500 γρ αλλα να πάρει μόνο 250. Εκει ο γιατρός μπορει να τα βάλει με το γάλα σου, οτι δεν ειναι καλο, δεν ειναι αρκετο αλλα στην ουσία το πρόβλημα να ειναι η πιπιλα. Επίσης τα παιδια που παίρνουν πιπιλα αποθηλαζουν πιο γρήγορα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σωστο η λάθος. Το ιδανικο ειναι να βάζεις το μωρο στο ένα στηθος για όση ώρα θέλει μέχρι να το αφήσει μόνο του και να χάσει το ενδιαφέρον του και μετα στο άλλο μέχρι να το αφήσει μόνο του.

 

Η οδηγία της παιδιατρου σου ειναι οδηγία αποθηλασμου. Ειδικα το καθε 4 ωρες δεν το εχω ξανακουσει ποτε και ομολογω οτι εχω ακουσει πολλα. Ειναι πολυ επικίνδυνη οδηγία και θα μπορούσε να οδηγήσει ένα μωρο σε υποσιτισμό και τη μαμα σε μειωμένη παραγωγη.

Στον θηλασμο δεν βάζουμε προγράμμα στο μωρο και δεν κρατάμε ρολόι και ωραριο.

Το μωρο πρέπει να κάνει 8-12 γεύματα το 24ωρο και να βρέχει 5-6 πάνες.

 

Μην μπερδευεσαι με το πόσο βάρος παίρνει το μωρο, αυτο ειναι άλλο κεφάλαιο. Τα μωρα που θηλάζουν παίρνουν πολυ βάρος τους πρώτους 2-4 μήνες και μετα η πρόσληψη πέφτει σημαντικά. Αυτο δε σημαίνει οτι ένα παιδι που βάζει 1 κιλό το μήνα με μητρικο θηλασμο ειναι παχυσαρκο. Το μητρικο γάλα ειναι πλήρως αξιοποιησιμο απο τον οργανισμό και δεν παει ούτε μια θερμίδα χαμένη.

 

Πιπιλα ειναι καλο να μη χρησιμοποιείς. Το μωρο μπορει να χάνει γεύματα και να ξεχνιέται με την πιπιλα. Ο μη διατροφικός θηλασμος (το πιπιλισμα στο στηθος) ειναι πολυ καλο για την αύξηση και διατήρηση της παραγωγής.

Ένα μωρο μπορει να παίρνει καλο βάρος πχ 1 κιλό το μήνα αλλα οι προδιαγραφες του να ειναι για 1,5. Όταν αυτο το μωρο, ειδικα αν ειναι ήσυχο, βολικό, έχει πιπιλα θα βολευτει με αυτη και θα καθυστερήσει το επόμενο γεύμα του. Έτσι εκει που θα ήταν να κάνει 12 γεύματα, θα κάνει 9 και θα πάρει 500 γραμμάρια λιγότερο. Το ίδιο μπορει να συμβει σε έναν μήνα που ήταν να πάρει 500 γρ αλλα να πάρει μόνο 250. Εκει ο γιατρός μπορει να τα βάλει με το γάλα σου, οτι δεν ειναι καλο, δεν ειναι αρκετο αλλα στην ουσία το πρόβλημα να ειναι η πιπιλα. Επίσης τα παιδια που παίρνουν πιπιλα αποθηλαζουν πιο γρήγορα.

 

αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ενδεχομένως να μου δείχνει ότι δε θέλει πια από το στήθος όταν αρχίζει και είναι ανήσυχη!κουνάει χεράκια ποδαράκια και δείχνει να ζορίζεται

ή αυτό οφείλεται και στο ότι μπορεί να ενεργείται εκείνη τη στγμή;ή να θέλει να ενεργηθεί;

γενικά ζορίζεται και ακούγεται όταν ενεργείται!:-P

 

όσο για την πιπίλα,είναι κάτι που με προβλημάτισε πολύ και εμένα πριν της τη δωσω

πέρασε ένας μήνας κα μετά της έδωσα

είδα πως με το πιπίλισμα προ πιπίλας έπαιρνε και γάλα και αυτό τη ζόριζε

επίσης,ήθελα να μάθει και στο μπουκάλι αφού θα έλειπα κάποιες ώρες και θα λείψω και για δουλειά σε λίγες μέρες και σκέφτηκα πως η πιπίλα θα βοηθούσε σε αυτό

επίσης,δεν μπορούσα να την έχω όλη μέρα σχεδόν στον στήθος

δε ξέρω αν έκανα τελικά καλα

αλλά και το μπουκάλι πιπίλα δεν έχει;

πώς κόβεται η πιπίλα;με πιπίλισμα στο στήθος;

 

επίσης,άλλο ένα θέμα που θέλω να σε ρωτήσω ειναι το γεγονος πως όταν θηλάζει,αποκοιμιέται και μόλις τη βάλω για ύπνο ξυπνάει

αυτό βέβαια μου το κάνει γενικά.δλδ την έχω αγκαλιά κοιμάται,την αφήνω ξυπνάει

μόνο το βράδι πια που είναι κουρασμένη κοιμάται μόνη της

 

παρεπιπτόντως,μιας και έλεγα χτες για τον ύπνο της

κοιμήθηκε πάλι 6 1/2 ώρες χωρίς πιπίλα αυτή τη φορά

αφού βέβαια είχε κάνει 3 γεύματα από τις 4 το απόγευμα μέχρι τις 11 το βράδι.

 

όσο για τα κιλά της,δεν είναι ένδειξη ότι τρώει καλά;πέρα από τις πανες της που είναι πολύ καλές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...