Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

Μπορείς να το 'κατεβάσεις' δωρεάν εδώ

http://rapidshare.com/files/37612570/The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf

ή να το παραγγείλεις από το Amazon (περίπου 15€ με τα ταχυδρομικά)

 

Το διάβασα διαγωνίως, εφάρμοσα κάποια πράγματα και νομίζω πως βοήθησαν

 

-1-2 πριν τον ύπνο πρέπει να 'πέφτουν' λίγο οι ρυθμοί π.χ. όχι πολύ έντονο παιχνίδι, λιγότερο φως, χαμηλότερη ένταση στον ήχο (ομιλία, μουσική, ο τρόπος που μιλάς στο μωρό,..)

-περιορισμός στις τροφές που έχουν καφεΐνη, ζάχαρη και ότι άλλο πιστεύεις ότι μπορεί να σε τονώνει πχ χυμός πορτοκαλί κατά τις απογευματινές ώρες

-ένα ζεστό μπάνιο πριν τον ύπνο βοηθάει

-όσο καλύτερους μεσημεριανούς ύπνους έχει τόσο καλύτερα θα κοιμάται το βράδυ

-προσπάθεια να μην κοιμάται το μωρό στο στήθος*

 

*Τα μωρά έχουν πιο σύντομους ‘κύκλους’ ‘ύπνου που σημαίνει ότι είναι φυσιολογικό να ξυπνούν το βράδυ αρκετές φορές. Κάθε φορά που ξυπνούν ‘θυμούνται’ τον τρόπο με τον οποίο αρχικά κοιμήθηκαν και τον αναζητούν (στην περίπτωση σου το στήθος και την αγκαλιά) Το θέμα είναι πώς πρέπει να μάθουν να ξανακοιμούνται μόνα τους χωρίς καμιά βοήθεια (πιπίλα, στήθος ή μπουκάλι) Γι’αυτό λέει πως δεν πρέπει να κοιμούνται στο στήθος.

Βεβαία αν το μωρό ξυπνήσει επειδή φοβήθηκε ή γιατί έχει κάποιο πονάκι θα το παρηγορήσεις και θα βοηθήσεις να ξανακοιμηθεί.

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν τα παραπάνω.

 

Πάντως στην ηλικία που είναι το μωρό σου και εμείς είχαμε έντονο πρόβλημα

Πιστεύω πως ξυπνάνε το βράδυ για να αναπληρώσουν την επαφή που τους λείπει την ημέρα (εισαγωγή στερεάς τροφής άρα λιγότεροι θηλασμοί μέσα στη μέρα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολες τις μανουλες..ηθελα να ρωτησω και να μου πειτε την γνωμη σας για το βραδυνο γευμα...

η μπεμπουλα μου ειναι 4 μηνων και μιας εβδομαδας..και στην χθεσινη επισκεψη στην παιδιατρο για εμβολια και γενικα για την μηνιαια τυπικη εξεταση μου ειπε τα εξης. Επειδη τωρα το μωρο μου θα ξεκινησει να αποκταει συνηθειες..καλο θα ηταν να κοιμαται το βραδυ οπως ολη η οικογενεια και να μην ξυπναει για να πιει γαλα..θηλαζω αποκλειστικα και οταν τη ζυγισε αυτο το μηνα ειδε οτι πηρε 500γρ. και οταν με ρωτησε για το αν ξυπναει την νυκτα (η απαντηση ηταν θετικη οτι ξυπναει) μου ειπε μηπως να της διναμε λιγο συμπληρωμα μαζι με το δικο σου το βραδυ για να κοιμαται την νυκτα και να μην ξυπναει...

το ωραριο της μικρης μου ειναι μπανιο κατα τις 9.00 γαλα και νανι το πολυ μεχρι τις 10.00 μερικες φορες μπορει να ξυπνησει κατα τις 2.00 μερικες κατα τις 3 και αλλες φορες αν ολα ειναι καλα θα ξυπνησει κατα τις 4.00... θα ηθελα πολυ να συνεχισω να τη θηλαζω αποκλειστικα χωρις συμπληρωματα.

Το βραδυ που μου ξυπναει ωστοσο μια με την πιπιλα μια με το να τη γυρισω μπρουμυτα την καταφερνω και τη θηλαζω κατα τις 6.00 το πρωι...δεν ξερω αν κανω καλα.... Παντως δεν εχω προβλημα να σηκωνομαι στις 4 να τη θηλασω αλλα δεν θα ηθελα και να παγιωθει μια τετοια κατασταση... αλλα ουτε και να σηκωνομαι να της βαζω την πιπιλα που της εφυγε καθε τοσο μεσα στη νυκτα... πταγματικα θα ηθελα την γνωμη σας τι να κανω... η παιδιατρος μου προτεινε

α) να της δωσω συμπληρωμα μετα το δικο μου στηθος το βραδυ

β)να την ξυπνησω κατα τις 12-12.30 να την ξαναθηλασω ετσι ωστε να σηκωθει μετα κατα τις6 το πρωι και να της δωσω κατευθειαν το πρωινο γαλα της( πραγμα το οποιο εκανα και κοιμαται του καλου καιρου οχι να θηλασει) και

γ)η να βγαλω εγω γαλα κατα την διαρκεια της μερας και να της το δωσω παλι με τον ιδιο τροπο παλι μετα τον βραδυνο θηλασμο...

αχχ..τι να κανω...??? βοηθειστε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα κάνεις τίποτα. Θα συνεχίσεις να προσφέρεις το στήθος όποτε θέλει το μωρό σου. Ο γιατρός λέει πράγματα που ισχύουν για μωρά που πίνουν ξένο γάλα. Ο θηλασμός μέχρι το χρόνο πρέπει να είναι ανεμπόδιστος. Όσο και όποτε θέλει το παιδί. Οι βραδυνοί θηλασμοί είναι απαραίτητοι για την σωστή ανάπτυξη του μωρού σου. Αν κοπούν θα διακινδυνεύσεις την υγεία του. Είναι πολύ μικρό για να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή στο πρόγραμμα του. Ό,τι άλλο θες ρώτα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ελισαβετ οι παιδιατροι ψαχνουν καθε ευκαιρια για να περασουν συμπληρωμα στα μωρα...ακομα κι οταν δεν χρειαζεται οπως καλη ωρα.......

 

Αν διαβασεις αρκετα τοπικ εδω θα δεις οτι πολλα μωρα ξυπνανε την νυχτα ειτε για να θηλασουν ειτε για να πιουν συμπληρωμα αν αυτο προτιμα η μητερα......

 

Καθε παιδι εχει τις δικες του αναγκες........δεν ξυπναει την νυχτα ετσι για πλακα....πειναει! :wink: Το δικο του σωματακι εχει αναγκη το νυχτερινο θηλασμο. Σπανια τοσο μικρα μωρα κοιμουνται ολη νυχτα........

 

Η γιατρος σου προτεινει να δινεις συμπληρωμα επειδη ειναι πιο βαρυ και δυσπεπτο και ριχνει σε ληθαργο τα μωρακια (χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα ξυπναει...ετσι?)......σου φαινεται λογικο να θες να πεφτει το μωρο σου σε ληθαργο?

 

Οσο μεγαλωνει το μωρο σου θα στρωνει καλυτερα το προγραμμα του.......φυσικα κατα περιοδους θα ξυπναει περισσοτερο την νυχτα ειτε επειδη εχει πονακια λογω δοντιων, ειτε επειδη κανει αλμα αναπτυξης και χρειαζεται περισσοτερο θηλασμο........μερικα μωρα (οπως το δικο μου που εχει περασει τους 20 μηνες) μπορει ακομα να ξυπνανε 2-3 φορες τη νυχτα........

 

Γνωμη μου ειναι να μη σαμποταρεις το θηλασμο σου.......γιατι αν αρχισεις να δινεις συμπληρωμα, εστω και μια φορα μονο, τη νυχτα θα μειωνεται η παραγωγη σου και μπορει το μωρο να το προτιμησει.......λογος ιατρικος/ψυχολογικο παντως δεν υπαρχει να το κανεις...... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη, αλλα αυτα που λεει δεν ισχυουν!!! Το παιδι μπορει να θηλαζει οσο και οποτε θελει μερα-νυχτα, τουλαχιστον μεχτι 1 ετους. Εμεις σταματησαμε να θηλαζουμε τη νυχτα στουσ 13 μηνες και αυτο γιατι την ειδα την κορη μου οτι μπορουσε να το κανει....

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε όπως σου είπαν τα κορίτσια.Έχε υπόψην σου ότι στα άλματα ανάπτυξης μπορεί να αυξήσει τους νυχτερινούς θηλασμούς, αυτός είναι ο τρόπος που αυξάνεται η παραγωγής σου. Δεν κρατάνε πολύ, θα επανέλθει στο προηγούμενο πρόγραμμα σε μερικές μέρες.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αυτο που θελεις , αυτο που πιστευεις ΕΣΥ καλυτερο για το μωρο σου . Ο παιδίατρος τι δουλεια εχει να σου πει ποτε θα κοιμαται το μωρο και τι δουλεια εχει να ανακατευεται στην οικογενεια σου ???

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω και γω μια κορούλα 4 μηνών. Έχουμε παρόμοιο πρόγραμμα. 9 μπανάκι και μέχρι τις 10 νάνι. Μετά όταν πάω για ύπνο τη ξαναθηλάζω και ξυπνάει μόνη στις 4, στις 6 και στις 8,30 χοντρικά.

 

Από όσα έχω διαβάσει εδώ στο forum αν μου το έλεγε αυτό η δική μου παιδίατρος δε θα την άκουγα. Στην αρχή της έδινα ξένο γάλα και κοιμόταν το βράδυ. Έκανα μεγάλο κόπο να της κόψω το ξένο μέχρι να έρθει το δικό μου και μετά να κόψω και το μπουκάλι με δικό μου γάλα. Είναι πολύ μεγάααααααλος πειρασμός να κοιμάται όλο το βράδυ αλλά όχι εγώ δε θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια θέλω την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας .το μωρό μου όπως βλέπετε στο τικερακι είναι 2 μηνών και 23 ημερών ,θηλάζει αποκλείστηκα .λιπών το θέμα είναι ότι το βράδυ τώρα πια σχεδόν κοιμόμαστε μαζί στο κρεβάτι .λέω σχεδόν γιατί μέχρι την προιγουμενη εβδομάδα μόλις τελείωνε τον θηλασμό όπως ήταν κοιμισμένος τον έβαζα πίσω στο πορτ μπεμπέ που το έχω δίπλα μου ,,νιαούριζε μέσα στον ύπνο του και τον τάιζα χωρίς να ανοίξει τα μάτια όπως κοιμόταν και συνέχιζε να κοιμάται μόλις πετούσε το στήθος .εδώ και 5 μέρες ξυπνάει κανονικά το βράδυ με ορθάνοικτα μάτια και αρχίζει να θηλάζει ,εμένα με παίρνει ο ύπνος έτσι και δεν τον επιστρέφω στο πορτ μπεμπέ ,και όποτε ξυπνήσω και το καταλάβω η ξυπνάει και δεν θέλει η είναι η ώρα για να ξαναφανεί ,με αποτέλεσμα να κοιμόμαστε αγγαλιτσα .από τότε που άρχισε αυτό αρνείται να κοιμηθεί στο πορτ μπεμπέ και θεωρεί ότι το κρεβάτι του είναι το δικό μου .καλά για την κούνια του ούτε λόγος όποτε τον βάζω εκεί ξυπνάει αμέσως και κλαίει γοερά .ακόμα και την ημέρα κοιμάται πολύ δύσκολα μετά από μίνι θηλασμό και κούνημα και αν πάλι και για πολύ λίγο ,ιδικά αν δεν είναι στο κρεβάτι μας ξυπνάει αμέσως .

λιπών επειδή σας ζάλισα το ερώτημα είναι αν του κάνει μεγάλο κακό που κοιμόμαστε αγκαλιά η έτυχε να περνάει δύσκολες μέρες και έπεσε πάνω στις μέρες που εξοικειώθηκα να κοιμάμαι δίπλα του .δεν ξέρω τι να σκεφτώ από την μια λέω ότι δεν πειράζει μωράκι είναι θέλει εμένα την μαμά του την μυρωδιά μου και την σιγουριά που του δίνω .από την άλλη δεν μπορώ να πω ότι δεν επηρεάζομε από όσα ακούω από διάφορους ότι τον κακομαθαίνω .σκέφτομαι ότι τώρα μπορώ τουλάχιστον να τον βάζω στο πορτ μπεμπέ αλλά σε ένα μήνα δεν θα χωράει και τότε τι θα κάνω που δεν κοιμάται στο κρεβατάκι του ούτε και να βάλουμε το κρεβατάκι του μέσα στο δωμάτιο μας δεν χωράει .η θα κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι η θα μετακομίσω στο παιδικό στον καναπέ .είναι τόσο κακό να κοιμάται μαζί μας ,τον προσκολλώ έτσι πάνω μου ?αλλά θηλασμός χωρείς νυχτερινό θηλασμό δεν γίνετε .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αρχιζω να αντιμετωπίζω προβλημα με το ξύπνημα το βράδυ....απο το 10ωρο πήγαμε στο 5ωρο, στο 3ωρο και απο προχτες και στο 2,5ωρο!!!! Πίνει 1-2 λεπτα και ξεραίνεται....δεν ξέρω τι θα γινει μ'αυτή την κατάσταση....λέω να μην τον ταίσω μπας και ξεχαστεί ή το πάρει απόφαση αλλα δεν μου πάει και η καρδιά...θα δω τα κουράγια μου βασικά σε λιγες μέρες πως πάνε γιατι μέτα απο ενα σημείο (συνήθως στις 4) δεν μπορω να κοιμηθώ πλέον. Την ημερα τρωει κανονικά καθε 2,5-3ωρο και ποτε δεν ζητάει φαγητό ή γκρινιάζει...τον ταίζω με δική μου βούληση εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Yogini και Αφροδίτη, διαβάστε λίγο τα λινκ που βάζω (ειδικά τις απόψεις της ανθρωπολόγου Kathy Dettwyler) Θα σας βοηθήσουν να αποφασίσετε πώς θα διαχειριστείτε τα νυχτερινά ξυπνήματα και τον νυχτερινό θηλασμό.

 

http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html

 

http://www.cosleeping.org/

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα πιτσιρίκια σας περνάνε άλμα ανάπτυξης? Για δείτε κι αυτό το θέμα, και κυρίως την 2η σελίδα που αναφέρονται τα άλματα ανά εβδομάδες. http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28430&highlight=%E1%EB%EC%E1+%E1%ED%E1%F0%F4%F5%EE%E7%F2

Υπόψιν, αν το μωρό είναι πρόωρο από ότι έχω καταλάβει ισως να χρειαστεί να υπολογίσετε όχι από την γέννηση αλλά από την ΠΗΤ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις παίρνουμε το μωρό στο κρεβάτι νωρίς το πρωι γυρω στις 7 οταν ξυπνάει για να τον ξανακοιμήσουμε...ομως δεν κοιμομαστε άνετα ρε παιδια γιατι ο μάγκας στη μέση θέλει και την άπλα του! Ειναι πολυ ανεξάρτητο παιδί και δεν μένει λεπτό στο στηθος παραπάνω αφου τελειώσει το φαί του. Ελπίζω να ειναι άλμα αναπτυξης!

Βασικά δεν τα παω καλα με το μετρημα των βδομαδων οπότε δεν μπορω να καταλαβω αυτά που λέτε

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη να σαι καλα που έβγαλες στην επιφάνεια αυτο το θρεντ . Ειναι αυτο που λεμε "Εκει που είσαι ήμουν ...."

 

Αφροδίτη το μωρο σου ειναι τοσο μικρο που δεν ξερει ακομα οτι ειστε δυο προσωπικότητες . Νομιζει οτι ειστε ενα ! Δεν τον προσκολας εσυ πανω σου ...Η προσκόληση ειναι μια υγιεις διαδικασία που περνάει αργοτερα το μωράκι ειτε θηλάζει ειτε οχι !

Φορουσα την μωρουλινιτσα για να κοιμηθει κατα την διαρκεια της μερες απο 3ων μηνων εως 5,5 . Δεν μου περασε στιγμη απο το μυαλο οτι θα κακομάθει . Ναι ήταν δυσκολο αλλα το μωρο μου με ειχε ανάγκη !

 

Τα ξυπνήματα τη νυχτα ειναι φυσιολογικά για ολα τα μωρα . Ακομα και τα μωρά που δνε θηλάζουν ξυπνουν την νυχτα ειτε απο δοντια , ειτε απο ονειρα , ειτε απο αλμα , ειτε ...ειτε ...

Αλλα μωρα το κανουν για μικρο διαστημα και ξαναγυρνουν στο παλιο ρυθμο και αλλα (μαζι και το δικο μου ) ξυπνουν συνέχεια για μηνες .... Ολα τα χει ο μπαξες :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν με πειράζει να ξυπνά την νύχτα αλλά μου είναι δύσκολο να μην κοιμάται την ημέρα .μόνο πάνω μου θέλει και καταλαβαίνει ποτέ τον αφήνω .ξέρω ότι ακόμα πιστεύει ότι ήμαστε ένα και είμαι σίγουρη ότι περνάμε το άλμα της 12 εβδομάδας ,αλλά θέλω να με εμψυχώσετε ότι όλα είναι καλά ,ακούω τόσες συμβουλές που με ταράζουν και ας μην το θέλω .να μην το ένα να κάνω το άλλο ....καταλαβαίνετε .τώρα τον έχω πάνω μου μια ώρα και θηλάζει αλλά δεν με πειράζει καθόλου θα ξαπλώσουμε και θα βολευτούμε .θέλω να πάρω κουράγιο ότι δεν του κάνει κακό που κοιμόμαστε μαζί ,αν και κατά βάθος το ξέρω .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...