Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Επαναφέρω το θέμα γιατί ζητάω συμπαράσταση από βετεράνες μαμάδες (και μη, εννοείται) ....

 

Είναι μία εβδομάδα που η μικρή με έχει ξεσκίσει κυριολεκτικά, γκρινιάζει όλη νύχτα, πίνει 1 λεπτό και σταματάει και στα 20' ξαναρχίζει την γκρίνια :shock::shock::shock: Αυτό από τις 1 μέχρι το πρωί....

 

Άλλο τίποτα δεν έχει, την ημέρα είναι μια χαρά, τρώει όλα της τα γεύματα αλλά την νύχτα πίνει και γκρινιάζει λες και δεν υπάρχει αύριο :lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

 

Άλλο τίποτα δεν έχει, την ημέρα είναι μια χαρά, τρώει όλα της τα γεύματα αλλά την νύχτα πίνει και γκρινιάζει λες και δεν υπάρχει αύριο :lol::lol::lol:

 

Δες τα ούλα της, αν είναι πρησμένα λόγο οδοντοφυΐας, ακόμη και αν τα δόντια θα αργήσουν να φανούν, προκαλεί μεγάλη ένταση στο μωρό κυρίως το βράδυ. Δοκίμασε τους κρίκους οδοντοφυΐας που μπαίνουν στο ψυγείο και την ανακουφίζουν.

 

Επίσης έλεγξε τα αυτάκια μήπως υπάρχει καμία μικρή φλεγμονή που την ενοχλεί κυρίως σε ξαπλωτή θέση.

 

Αν έχει μπούκωμα στη μύτη...

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί ζητάω συμπαράσταση από βετεράνες μαμάδες (και μη, εννοείται) ....

 

Είναι μία εβδομάδα που η μικρή με έχει ξεσκίσει κυριολεκτικά, γκρινιάζει όλη νύχτα, πίνει 1 λεπτό και σταματάει και στα 20' ξαναρχίζει την γκρίνια :shock::shock::shock: Αυτό από τις 1 μέχρι το πρωί....

 

Άλλο τίποτα δεν έχει, την ημέρα είναι μια χαρά, τρώει όλα της τα γεύματα αλλά την νύχτα πίνει και γκρινιάζει λες και δεν υπάρχει αύριο :lol::lol::lol:

 

Αχ felinidoc κι εγώ τα ίδια περνάω με τον μπέμπη. Κι εμείς ξυπνάμε κάθε 40 λεπτά όλο το βράδι, μερικές φορές πίνει γάλα (κι αυτό για ένα λεπτό) άλλες φορές δεν πίνει και γκρινιάζει μέσα στον ύπνο του.

Πραγματικά με είχε πιάσει απελπισία, γιατί λέω "Θεέ μου δεν θα αντέξω να τραβήξω ξανά τα ίδια όταν ήταν βρεφάκι!"

Όχι ότι πριν κοιμόμασταν σερί, αλλά τουλάχιστον ξυπνούσε κάθε δύο ή τρεις ώρες, είχα αρχίσει να καλομαθαίνω :D

Και να πείς πως κοιμάται την ημέρα.... ζήτημα είναι αν κοιμάται 2 ώρες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βοηθούσε και η παιδίατρος, της είπα να του δώσουμε κανένα βάλιουμ αλλά δεν το επέτρεψε... :roll:

 

:lol::lol::lol::lol: Κάτι τέτοια περνάνε κι από το δικό μου μυαλό! Όχι βάλιουμ αλλά ντεπόν :roll: Του έχω δώσει λίγες φορές όταν έχει ανησυχία με τα δοντάκια του και του φέρνει υπνηλία. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Δες τα ούλα της, αν είναι πρησμένα λόγο οδοντοφυΐας, ακόμη και αν τα δόντια θα αργήσουν να φανούν, προκαλεί μεγάλη ένταση στο μωρό κυρίως το βράδυ. Δοκίμασε τους κρίκους οδοντοφυΐας που μπαίνουν στο ψυγείο και την ανακουφίζουν.

 

Επίσης έλεγξε τα αυτάκια μήπως υπάρχει καμία μικρή φλεγμονή που την ενοχλεί κυρίως σε ξαπλωτή θέση.

 

Αν έχει μπούκωμα στη μύτη...

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για την ώρα...

 

Μπούκωμα δεν έχει και τα ούλα της δεν είναι πρησμένα.... Τι να πω; Ελπίζω να της περάσει σύντομα γιατί θα καταρρεύσω :shock:

 

marle και εμένα δεν κοιμόταν σχεδόν ποτέ σερί αλλά άντε να ξύπναγε μία ή δύο φορές από τις 21.30 μέχρι τις 8... Τώρα η κατάσταση όμως έχει παραγίνει, και όσο υπομονή και να έχω νομίζω ότι θα φρικάρω :shock:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marle και εμένα δεν κοιμόταν σχεδόν ποτέ σερί αλλά άντε να ξύπναγε μία ή δύο φορές από τις 21.30 μέχρι τις 8... Τώρα η κατάσταση όμως έχει παραγίνει, και όσο υπομονή και να έχω νομίζω ότι θα φρικάρω :shock:

 

felinidoc μου σου εύχομαι υπομονή! Σίγουρα θα αλλάξει αυτή η κατάσταση. Δεν ξέρω πότε :roll:

Χτες ο Ιάσονας μου χάρισε 5 ώρες ύπνου!! :) Κοιμήθηκε από τις 11 ως τις 4!!! Ουάου!!! Μετά βέβαια μου έβγαλε την Παναγία, αλλά μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας ε; :wink:

Ήταν ένα ωραίο διάλειμμα που λίγο με ξεκούρασε :wink:

Link to comment
Share on other sites

felinidoc,το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα και έχουμε δει ότι οι μικρές μας μοιάζουν αρκετά στις συνήθειες του ύπνου...η δικιά μου ακριβώς 7,5 μηνών μου έκανε τα ίδια..ξύπνημα ανα 20 λεπτο,μερικές γουλίτσες από το στήθος της μαμάς κι άντε πάλι από την αρχή....αυτό κράτησε περίπου 2 βδομάδες...αυτό που είχα παρατηρήσει τότε ήταν ότι δυσκολευόταν ιδιαίτερα να βρει μια καλή στάση για να κοιμηθεί...την παρατηρούσα άγρυπνη κι έβλεπα ότι γύριζε μπρούμυτα,δεν βολευόταν,ξαναγύριζε ανάσκελα,πάλι δε βολευόταν,εκνευριζόταν,έβαζε τα κλάματα και ηρεμούσε μόνο στο στήθος...τον τελευταίο καιρό την βρίσκω να κοιμάται στην άλλη άκρη του κρεβατιού ή κάθετα στο κρεβάτι,ή διαγώνια,αλλά έχει πάψει να γκρινιάζει ανα 20 λεπτο...συνήθως ξυπνάει μία ή δύο φορές μόνο κατα τη διάρκεια της νύχτας...χτες που μου ξύπνησε κανα δυο φορές παραπάνω ,δεν της έδωσα σημασία,γκρίνιαξε κανα 10 λεπτο και ξανακοιμήθηκε μόνη της...

Κάνε λίγο υπομονή...πιοστεύω περνάει απλά μια φάση,θα ξαναστρώσει... :)

Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο καιρό την βρίσκω να κοιμάται στην άλλη άκρη του κρεβατιού ή κάθετα στο κρεβάτι,ή διαγώνια,

 

Κι εμένα τα ίδια κάνει. Συνεχώς τον βρίσκω αλλού γι' αλλού. Συνήθως κάθετα στο κρεβατάκι του. Αυτό νομίζω πως τον ξυπνάει. Γιατί ξεσκεπάζεται και μπορεί να χτυπάει και λίγο αλλάζοντας θέση :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση !

 

Τα ξενυχτια συνεχίζονται πανηγυρικά :?:?:? Ξυπνάμε κάθε 4ρτο τώρα !!!!

 

Έχω την εντύπωση, αλλά δεν είμαι και σίγουρη γιατί την είχα αυτή την εντύπωση και άλλες 500 φορές ως τώρα ότι τελικά μπορεί να είναι από τα δόντια...

 

Μετά από ενδελεχή επισκόπηση είδα ότι τα ούλα της είνα πιο χοντρά σήμερα. Επίσης έχει περισσότερα σάλια απ'ότι συνήθως. Της έδωσα έναν κρίκο οδοντοφυίας και της άρεσε....Της έβαλα και mundisal και ηρέμησε.

 

Αλλά και πάλι, δεν είμαι σίγουρη, ούτως ή άλλως σάλια έχουμε από τον 2ο μήνα και δόντια τίποτις... :lol:

 

Είμαστε κορίτσια με τα ούλα μας :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, σήμερα η Λήδα συμπαραστέκεται στην Άννα.Έχει κοιμηθεί απο τις 9 και κάθε τρεις και λίγο ξυπνάει κλαίγοντας...τα σάλια επίσης έχουν αυξηθεί...ή βγάζουν δόντια ή ο ερμής των βρεφών είναι ανάδρομος!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

 

Μετά από ενδελεχή επισκόπηση είδα ότι τα ούλα της είνα πιο χοντρά σήμερα. Επίσης έχει περισσότερα σάλια απ'ότι συνήθως. Της έδωσα έναν κρίκο οδοντοφυίας και της άρεσε....Της έβαλα και mundisal και ηρέμησε.

 

:wink:

 

Είμαστε κορίτσια με τα ούλα μας :lol:

 

Ο δικός μου το πρώτο του δόντι το έβγαλε λίγο μετά τα γεννέθλιά του... όμως έβγαζε δόντια για πάνω από 4 μήνες (σάλια, ξενύχτια... ξέρεις από εκείνες τις βραδιές που δεν αντέχεις και λες θα βάλω το βρέφος σε καταστολή....)

Link to comment
Share on other sites

Myrto και felinidoc από τα δοντάκια είναι, σίγουρα πράγματα :wink:

Υπομονή, δεν θα αργήσει να φανεί το πρώτο δοντάκι! (Βέβαια σχετικό είναι αυτό)

Καλά κουράγια! :)

Εμείς πάντως γυρίσαμε στα συνηθισμένα μας: ξύπνημα κάθε 2 ώρες :roll:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπομονή κι όλα περνάνε (...ξέρω....πότε?????),με τον γιό μου τα είχα δεί όλα,ΟΛΑ,κομμάτια συνέχεια...

 

σήμερα είμαι η περήφανη μαμά ενός τέλειου 5χρονου... :wink:

 

η μικρή μου φαίνεται για την ώρα συνεργάσιμη,άψογη,ξέρω βέβαια πως οι ... ανταρσίες μπορούν να αρχίσουν οποιαδήποτε στιγμή...

 

όταν όμως λιιιιγο μεγαλώσουν,πιστέψτε με,μας λείπουν τα άτιμα απο την αγκαλιά μας,πολύ!

Link to comment
Share on other sites

To χθεσινό βράδυ ξύπνησε μόνο μία φορά...στις 4 και τελικά κοιμήθηκα και εγώ λίγο.. ή λέτε από την κούραση απλά να μην την άκουσα :shock:

 

Λοιπόν αυτά τα δόντια δεν τα καταλαβαίνω.. Ολο βγαίνουν και πουθενά δεν τα βλέπω... Αν είναι να περνάμε τα ίδια και για τα 20 δόντια.. μάλλον θα της βάλω κατευθείαν μασέλα !!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Αλλιώς θα ιδρύσω μία κλινική ύπνου για παιδιά... Θα τα βάζουμε σε καταστολή 2-3 μέρες μέχρι να βγει το δόντι και μετά θα τα ξυπνάμε :lol::lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To χθεσινό βράδυ ξύπνησε μόνο μία φορά...στις 4 και τελικά κοιμήθηκα και εγώ λίγο.. ή λέτε από την κούραση απλά να μην την άκουσα :shock:

 

Λοιπόν αυτά τα δόντια δεν τα καταλαβαίνω.. Ολο βγαίνουν και πουθενά δεν τα βλέπω... Αν είναι να περνάμε τα ίδια και για τα 20 δόντια.. μάλλον θα της βάλω κατευθείαν μασέλα !!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Αλλιώς θα ιδρύσω μία κλινική ύπνου για παιδιά... Θα τα βάζουμε σε καταστολή 2-3 μέρες μέχρι να βγει το δόντι και μετά θα τα ξυπνάμε :lol::lol::lol::lol:

 

 

το τι γελιο εχω ριξει με τις απαντησεις σου,δεν λεγεται!!!!!

εισαι απιστευτη!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

To χθεσινό βράδυ ξύπνησε μόνο μία φορά...στις 4 και τελικά κοιμήθηκα και εγώ λίγο.. ή λέτε από την κούραση απλά να μην την άκουσα :shock:

 

Εγώ πάντως μερικές φορές από την κούραση δεν τον άκουγα μέχρι που δυνάμωνε πολύ τα ντεσιμπέλ...

 

Λοιπόν αυτά τα δόντια δεν τα καταλαβαίνω.. Ολο βγαίνουν και πουθενά δεν τα βλέπω... Αν είναι να περνάμε τα ίδια και για τα 20 δόντια.. μάλλον θα της βάλω κατευθείαν μασέλα !!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Σε μας πάντως η διαδικασία ήταν πολύ αργή... Στα πίσω παιδεύτηκε πιο πολύ, είχαμε καταναλώσει ένα σιρόπι ντεπόν...

 

Αλλιώς θα ιδρύσω μία κλινική ύπνου για παιδιά... Θα τα βάζουμε σε καταστολή 2-3 μέρες μέχρι να βγει το δόντι και μετά θα τα ξυπνάμε :lol::lol::lol::lol:

 

Να μη σε γνώριζα πιο πριν... Τί κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

felinidoc υπομονή :)

 

Θα βγαλει τα δοντακια της και θα σου χαριζει χαμογελα και γελακια ανεπαναληπτα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς θα ιδρύσω μία κλινική ύπνου για παιδιά... Θα τα βάζουμε σε καταστολή 2-3 μέρες μέχρι να βγει το δόντι και μετά θα τα ξυπνάμε :lol::lol::lol::lol:

 

Αυτή η ιδέα μου αρέσει πολύ.... χμμμ... θα μπορέσουμε να κοιμηθούμε κιόλας ε; :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

μη με βαρέσετε, εμένα μου αρέσει που ξυπνάει μια φορά τη νύχτα, γύρω στις 4-5 :oops: (τώρα αρχίζει να κοιμάται 8ωρο το βράδυ και έχω πάθει σύνδρομο έλλειψης :lol: )

βρίσκω ευκαιρία να δω την ταινία μου απερίσπαστη...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, όταν το μωρό είναι 3 μηνών και πάνω, πόσες νύχτες να συμβεί το συνεχόμενο ξύπνημα?..υπομονή θα κάνουμε κανά δυο βράδια, και μετά θα ξανακοιμηθούμε..

Link to comment
Share on other sites

Σου μιλάω προσωπικά για μένα οτι η κόρη μου που είναι 4 μηνών ξυπνάει ακόμη 4-5 φορές το βράδυ.

Ακόμη και για να κάνει τα κάκά της ξυπνάει τα ξημερώματα και αν δεν την σηκώσω απο το κρεβάτι βογκάει μισή ώρα,όταν τη σηκώνω τα κάνει αμέσως.Τι πράγμα κι αυτό!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για εμάς τα πράγματα άλλαξαν όσων αφορά τον νυχτερινό θηλασμό. Από κει που κοιμόταν κατά τις 1200 και ξύπναγε τη μία 1 φορά , την άλλη 4-5 φορές , αποφάσισα να την έχω στο κρεββάτι ξαπλωμένη δίπλα μου και όποτε θέλει να τρώει χωρίς εγώ να σηκώνομαι απο το κρεββάτι και να ξυπνάω και το μωρό μας να βγαίνει απο τη ζεστούλα του... Οχι , βέβαια οτι δεν ξυπνάει , αντίθετα όλο το βράδυ έχουμε παραγωγή γάλακτος, αλλά δεν ταλαιπωρούμε και κοιμάμαι καλύτερα. Εχουμε στριμώξει και λίγο το μπαμπά μας αλλά τι να κάνουμε,... ευτυχώς δεν παραπονιέται!! Δεν ξέρω αν έχει σχέση ( μάλλον όχι ) αλλά έχω παρατηρήσει οτι απο τότε που εφαρμόσαμε αυτή τη τακτική η μπέμπα παίρνει πιο πολύ βάρος, και κοιμάται πιο νωρίς... απο τις 2200!!!! Δεν συνιστώ την δικιά μου επιλογή απλά σας παραθέτω την εμπειρία μας , μιας και κάποια στοιχεία της μπορεί να σας βοηθήσουν ...

 

Καλημέρα σε όλες :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...