Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λέυκανση Δοντιών


Recommended Posts

ΚΑλημέρα σε όλους

 

ήθελα να σας ρωτήσω την άποψή σας για τη λεύκανση δοντιών..μετά την εγκυμοσύνη παρατήρησα ότι έχει χαθεί κάπως το άσπρο των δοντιών..κάποια φίλη μου μου είπε ότι της πρότεινε ο οδοντίατρος της τη μέθοδο με τον νάρθηκα στο σπίτι για 2 3 ώρες..τί κόστος έχει περίπου γνωρίζετε?γνωρίζετε επίσης αν βλάψει σε περίπτωση πχ πιθανής εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λεύκανση θα πάω να κάνω και εγώ την άλλη Τρίτη και επειδή ένας φίλος έκανε τη λεύκανση που λες στην Αμερική μου είπε ότι είναι πολύ καλό και σκέφτομαι να ρωτήσω το γιατρό και θα σου πω. Στην Αμερική τον νάρθηκα με την κρέμα τα πουλάνε στα σ/μ εδώ μάλλον σε φαρμακεία και μάλιστα μεγάλα. Θα σου έχω απάντηση πάντως την επόμενη εβδομάδα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

κάποια φίλη μου μου είπε ότι της πρότεινε ο οδοντίατρος της τη μέθοδο με τον νάρθηκα στο σπίτι για 2 3 ώρες..τί κόστος έχει περίπου γνωρίζετε?

 

Αυτή τη μέθοδο με νάρθηκα και ολονύκτια εφαρμογή την έκανα αρχές του έτους.

Είχα αισθητή διαφορά απο την πρώτη νύχτα αλλά το αποτέλεσμα δεν κράτησε πολύ. Μου κόστισε περίπου 300 ευρώ το σετάκι του λευκαντικού και οι νάρθηκες.

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ιδια εχω παθει..μετα την εγκυμοσυνη κιτρινησαν λιγο τα δοντια και δεν ξερω που οφειλετε αυτο...

παντως ο δικος μου δεν κανει λευκανση γιατι θεωρει οτι γινονται ευαισθητα τα δοντια...θα ηθελα να το κανω παντως...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα χτές την οδοντίατρο και μου είπε ρητά και κατηγορηματικά όχι...γιατί λέει δημιουργεί ελεύθερες ρίζες!

 

Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό αλλά δεν θα κάνω... :?

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάποια φίλη μου μου είπε ότι της πρότεινε ο οδοντίατρος της τη μέθοδο με τον νάρθηκα στο σπίτι για 2 3 ώρες..τί κόστος έχει περίπου γνωρίζετε?

 

Αυτή τη μέθοδο με νάρθηκα και ολονύκτια εφαρμογή την έκανα αρχές του έτους.

Είχα αισθητή διαφορά απο την πρώτη νύχτα αλλά το αποτέλεσμα δεν κράτησε πολύ. Μου κόστισε περίπου 300 ευρώ το σετάκι του λευκαντικού και οι νάρθηκες.

 

πόσο κρατησε δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει πριν ενάμιση χρόνο για να έχω ωραίο χαμόγελο στο γάμο μου.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα ή επανήλθαν στην προηγούμενη απόχρωση ή εγώ τα έχω συνηθίσει.

Μη φανταστείτε ότι τα δόντια γίνοντα ξαφνικά άσπρο του γάλακτος. 1-2 τόνους ανοίγουν από το φυσικό τους.

Πάντα έχω την απορία για τους διάσημους στην τηλεόραση πώς τα έχουν ξασπρίσει τόσο πολύ και γίνονται εκτυφλωτικά άσπρα (το θεωρώ λίγο γελοίο τόσο ψεύτικο άσπρο για να πω την αλήθεια).

Εγώ τα πήρα από την οδοντογιατρό μου(νομίζω μόνο μέσω οδοντογιατρών μπορείς να τα πάρεις τα υλικά γιατί πρέπει να σου πάρει τα μέτρα για να φτιαχτεί ο νάρθικας ακριβώς στα δικά σου δόντια)

Όσο αφορά την ευαισθησία πραγματικά κι εγώ τις μέρες που έκανα την αγωγή ένοιωθα μια ευαισθησία στα δόντια(όχι πόνο, σαν να πίνεις κάτι παγωμένο και σε ενοχλεί στα δόντια). Όταν σταμάτησα την αγωγή σε λίγες μέρες σταμάτησε και η ενόχληση.

Δε νομίζω να ξανακάνω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα χτές την οδοντίατρο και μου είπε ρητά και κατηγορηματικά όχι...γιατί λέει δημιουργεί ελεύθερες ρίζες!

 

Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό αλλά δεν θα κάνω... :?

 

Οι ελεύθερες ρίζες με απλά λόγια είναι καταστροφείς των κυττάρων

 

Είναι ιδιαίτερα επιβλαβή για τα κύτταρα και όταν μια ελεύθερη ρίζα προσβάλει ένα κύτταρο είναι πολύ πιθανό να προκαλέσει ανεπανόρθωτη βλάβη. Γι' αυτό το λόγο υπάρχουν τα λεγομενα "αντιοξειδωτικά" που βοηθούν στο να φύγουν οι ελεύθερες ρίζες.

 

Πάντως είναι κάτι πολύ κακό για τον οργανισμό.

 

Όσον αφορά το αν η λεύκανση δημιουργεί ελεύθερες ρίζες, αυτό δεν το ξέρω. Πάντως δεν συνιθίζω να παίρνω σαν δεδομένο οτιδήποτε μου λένε οι γιατροί μου. Το ψάχνω λίγο παραπάνω ρωτώντας και κάποιον άλλο γιατρό.

 

Λεύκανση έκανε η αδερφή μου πριν λίγο καιρό. Της κόστισε περίπου 250?. Νομίζω το συνολικό κόστος έχει να κάνει με το πόσες φορές χρειάζεται να κάνεις για να φτάσουν τα δόντια στο επιθυμιτό σημείο.

 

Απλά αυτό που έχω ακούσει επίσης είναι ότι δεν είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος για τα δόντια του, ειδικά αν το κάνει συχνά. Εγώ πάντως θα το έκανα κάποια στιγμή. Ναι μεν είναι σημαντική η υγεία, αλλά και εμφάνιση είναι σημαντική(το ξέρω ότι είναι κάπως ρηχό αυτό, αλλά τι να κάνουμε;)

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Σε λεύκανση που μου έκανε μία νεαρή γιατρός με ειδικό υγρό και λέιζερ και άλλα τέτοια μου κόστισε 400€ χωρίς υπερβολές και την έκανα σε 3 επισκέψεις. Σύμφωνα με εκείνη η λεύκανση θα κράταγε 2,5 με 3 χρόνια. Το έχαψα όπως καταλάβατε και την έκανα. Σε 2 μήνες τα δόντια επανήλθαν στο αρχικό τους στάδιο και είχα και συχνές ενοχλήσεις. Σε άλλο οδοντίτρο που πήγα ( εννοείται ότι δεν ξαναπάτησε στην @#$@ ) μου έκανε λεύκανση με μασελάκι και ένα υπέροχο υγρό με γεύση φράουλα και κράτησε 3,5 μήνες. Και θα συμφωνήσω με την TheoCoach. Καλύτερα να παίρνουμε και δεύτερη γνώμη. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ρώτησα χτές την οδοντίατρο και μου είπε ρητά και κατηγορηματικά όχι...γιατί λέει δημιουργεί ελεύθερες ρίζες!

 

Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό αλλά δεν θα κάνω... :?

Μάλλον η συνάδελφος δεν τα γνωρίζει και τόσο καλά τα πραγματάκια!!!Η ΄λεύκανση γίνεται με 3 τρόπους είτε με ναρθικάκια και τζελ στο σπίτι (ολονύχτια εφαρμογή)-ενδεδιγμένος τρόπος γιατί το Η2Ο3 είναι μικρής περιεκτικότητας (το πολύ 10%),είτε με ναρθικάκια και τζέλ στο ιατρείο με περιεκτηκότητα τζέλ στο 30%-πολύ υσχυρό και προκαλει διάβρωση του σμάλτου των δοντιών και ένας τρίτος τρόπος με τζέλ και ειδική λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας(και ΟΧΙ λέιζερ που λένε πολλοί συνάδελφοι για εντυπωσιασμό!!).Η σωστή λεύκανση κρατάει το πολύ 3 χρόνια μετά τα δόντια επανέρχονται στην προηγούμενη απόχρωση,για να πετύχει μια λεύκανση ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ όσο χρονικό διάστημα εφαρμόζεται η μέθοδος να μην γίνεται καθόλου λείψει αναψυκτικών με χρώμα τύπου κόλα,κόκκινο κρασί και βέβαια τσιγάρο,οτιδήποτε δηλαδή μπορεί να χρωματίσει τα δόντια καλό είναι να επαναλαμβάνεται το 1/3 του κύκλου κάθε 2-3 χρόνια για την διατήρηση του αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω εχω κανει 2 φορες! Με μασελακι, αξιζει τον κοπο, δεν το συζητω φωτιζεται το χαμογελο σου! Δε θυμαμαι την τιμη ακριβως ειχα κανει το 2006, αλλα πρεπει να ηταν απο απο 250 σιγουρα! Ο οδοντιατρος μου πηρε τα μετρα και εφτιαξε τα μασελακια και μου πουλησε το υλικο που χρησιμοποιουσα καθε βραδυ στον υπνο μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ψήνομαι κ γω για λευκανση κ συγκεκριμενα πηγα χτες στο οδοντιατρο κ ρωτησα.

μου ειπε ο ανθρωπος οτι πχ μετα απο ενα χρονικο διαστημα μπορει να επανελθουν στο κανονικό τους, η οτι μπορει να γινουν πιο ευαισθητα κλπ.

αλλα εχω ενα κιτρινο δοντι μπροστα που κανει κρα κ ειδικα στις φοτο φαινεται παρα πολυ, τα τελευταια 5 χρονια εγινε ετσι.

δε μου αρεσει καθολου,

δε θα ηθελα κ δε μπορω κ οικονομικα ομως να κανω καποια αλλη επεμβατικη, οπως πχ επενδυση κλπ.

το σκεφτομαι, το κοστος δεν ειναι ακριβο 150€ μου ειπε,

διαβασα όμως κ αυτα εδω κ προβληματιστηκα λιγο:roll:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...