Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξαγωγή φρονιμίτη κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 20Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΦΡΟΝΙΜΙΤΗ :oops: ... ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΑΝ Η ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ :( ???

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΝΩ ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ (ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΕΛΕΙΨΑ ΤΗΝ ΔΟΣΗ)

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για τις ενέσεις ηπαρίνης δεν γνωρίζω καθόλου!

 

Είχε χρειαστεί όμως και γω να κάνω τοπική αναισθησία για δόντι και δεν υπήρχε πρόβλημα! Ρώτα και τον γιατρό σου καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

elda ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ! ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΚΟΨΑ ΤΗΝ ΗΠΑΡΙΝΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ!!!

ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ (Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΒΛΑΒΕΣ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΣΤΗΚΕ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Ο ΦΡΟΝΙΜΙΤΗΣ ΜΟΥ - ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΟΥ- ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟ Ν ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΜΟXIL 500 ENA XAΠΑΚΙ ΚΑΘΕ 8 ΩΡΕΣ, ΤΟ ΟΥΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΠΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ .. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ. ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ?

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ "ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ" .. ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ AMOXIL..TOΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΟΥΤΕ DEPON ΔΕΝ ΠΗΡΑ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Ελίσα σου έχω στείλει πμ με πληροφορείες.Καλή επιτυχία με την εξαγωγή!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΣΤΗΚΕ ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ Ο ΦΡΟΝΙΜΙΤΗΣ ΜΟΥ - ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΜΟΥ- ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΤΟ Ν ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΑΜΟXIL 500 ENA XAΠΑΚΙ ΚΑΘΕ 8 ΩΡΕΣ, ΤΟ ΟΥΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΠΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟΣ .. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ. ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ?

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ "ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ" .. ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ AMOXIL..TOΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΟΥΤΕ DEPON ΔΕΝ ΠΗΡΑ..

Link to comment
Share on other sites

ΖΟΙΤΣΑ075, ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΦΡΙΧΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΦΡΟΝΙΜΙΤΗ ΜΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ :cry: .

ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΕΝΔΥΚΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ.

ΕΣΥ, ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...

ΤΟ AMOXIL ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ (ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥΣ).

ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!! :D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΖΟΙΤΣΑ075, ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΦΡΙΧΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΦΡΟΝΙΜΙΤΗ ΜΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ :cry: .

ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΠΟΥ ΕΝΔΥΚΝΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ.

ΕΣΥ, ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...

ΤΟ AMOXIL ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ (ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥΣ).

ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!! :D

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ELISA, ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΗΝ ΚΡΥΩΣΕΙΣ ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙΣ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ DEPON, KAI TΩΡΑ ΣΤΑ "ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ" ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΕΜΕΝΑ...!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!!!Εμένα μου έσπασε ο ένας ο φρονιμίτης σε διακοπές στα Χανιά πριν 2,5χρόνια ύστερα από ένα φτέρνισμα.Δεν μ'έχει ενοχλήσει από τότε ούτε καν να με πονέσει.Ο οδοντίατρος τότε μου είχε πει πως αν θα ήθελα να μείνω έγκυος(δεν ήμουν καν παντρεμένη τότε)θα πρέπει να κάνω εξαγωγή.Ως φοβιτσιάρα βέβαια και αφού δεν με πονούσε το άφησα.Τώρα όμως που αποφασήσαμε με τον σύζυγό μου να κάνουμε παιδάκι το σκέφτομαι έντονα αλλά φοβάμαι και πάλι.Λέω λοιπόν να το αφήσω και ότι γίνει.[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα...το δικο μου προβλημα ειχε δημιουργηθει λιγο πριν μεινω εγκυος...πρηζοταν ο φρονημητης γιατι ηθελε να ξεπροβαλλει και δεν μπορουσε..την πρωτη φορα με πονουσε αρκετα ωστε πηρα αντιβιωση..ειπα οταν περασει θα παω στον οδοντιατρο να δουμε τι θα κανουμε.ελα ομως που εγω εμεινα στο καπακι εγκυος και αφου ειχε περασει ο πονος το παρατησα..πριν 2 εβδομαδες εκανα αποστημα με πυον..ευτυχως δεν ενιωθα πονο και δεν χρειαστηκε να παρω καποιο παυσιπονο και το αφησα να περασει μονο του.ρωτησα τον γυναικολογο μου και μου ειπε στον τεταρτο μηνα να κανω οτιδηποτε με οδοντιατρο...Λετε να δημιουργηται καποιο προβλημα με το πυον στο μωρακι μου?απο την αλλη φοβαμαι τοσο πολυ τον οδοντιατρο...

Link to comment
Share on other sites

nenaki, όταν εγώ έχω να αντιμετωπίσω κάποια φοβία μου πχ γιατρό, πάντα σκέφτομαι τη χειρότερη εκδοχή του να μην πάω και η κατάληξη είναι πάντα, μα πάντα χειρότερη από την εκδοχή του να πάω.

 

Πίστεψέ με, καλύτερα να πας τώρα που μπορείς στον οδοντίατρο και να έχει και εκείνος τη δυνατότητα να πράξει τα δέοντα παρά να τρέχεις μετά με την κοιλιά στο στόμα και με το δόντι να έχει φτάσει στο πηγούνι.

 

Με την υγεία μας άμα θέλουμε παίζουμε, όχι όμως και με την υγεία του αγέννητου παιδιού μας!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο eirini πρεπει να το παρω αποφαση και να παω γιατι δεν γινεται αλλιως σιγουρα θα με ξαναενοχλησει αν το αφησω..θα περιμενω λιγο ακομη για να μπω και στον 4ο μηνα και θα παω θελοντας και μη..Γνωριζει κανεις αν θα μου το σκισει απλα το ουλο για να ξεπροβαλλει κανονικα ή θα μου το αφαιρεση κατευθειαν με καποια <επεμβαση>.....αχ πρεπει να προετοιμαστω ψυχολογικα πρωτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 2 έγκλειστους φρονιμήτες, δηλαδή δεν είχαν προβάλλει καθόλου από το ούλο. Η επέμβαση διήρκησε λίγη ώρα, με τοπική αναισθησία. Μου έσκισε το ούλο και αφαίρεσε τα δόντια. Εκείνη την ώρα δεν κατάλαβα τί-πο-τα. Λίγες ώρες μετά όμως, και όπως ήταν φυσικό και αναμενόμενο πρήστηκα και πονούσα πάρα πολύ.

 

Φαντάσου πως είχα ανέβει από την Κρήτη στην Αθήνα για την επέμβαση και έιχα να κάνω και το ταξίδι της επιστροφής την επομένη με το μάγουλο λες και είχα μπαλά του τένις για καραμέλα...

 

Δε στα λέω να σε αγχώσω, απλά να ξέρεις. Το πρήξιμο και ο πόνος κρατάει λίγες μέρες. Η ανακούφιση πως το 'κανες και ξεμπέρδεψες είναι πιο πάνω από τον πόνο....

 

Μη φοβάσαι, καν΄το για το ζουζουνάκι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι τωρα αγχωθηκα ακομη περισσοτερο...δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να κρατησω τα δοντια?πρεπει οπωσδηποτε να γινει εξαγωγη?κι αυτα τα ατιμα δεν λενε να ξεπροβαλλουν απο μονα τους να τελειωνουμε με αυτο..πρεπει να μας ταλαιπωρουν τοσο!!!!!!!!!!!!!!! :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nenaki, μην αγχώνεσαι. Καταρχήν η δική σου περίπτωση μπορεί να είναι τελείως διαφορετική από τη δική μου. Ο κουμπάρος μου έκανε τη ίδια επέμβαση και τοίδιο βράδυ είχαμε βγει για φαγητό και δεν είχε τίποτα΄παρά ένα ανεπέσθητο πρήξιμο.

 

Επέμβαση ρουτίνας είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εκανα 2 εξαγωγές σε μια μέρα.Μια ενός κανονικού φρονιμίτη και μια ενός ημιέγκλειστου.Σύνολο επέμβασης:15 λεπτά και τα 2. Επαθα πλάκα ποσο εύκολα βγαινουν τα δόντια.

ΔΕΝ πρήστηκα ούτε λίγο,είχα αμέσως την επέμβαση πάγο και τον κράτησα για 3 ώρες μετά.ΔΕΝ πήρα αντιβίωση παρα mesulid κι ένα διάλυμμα για πλύσεις.ΔΕΝ πόνεσα ούτε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

embryoula, Πήγες σε οδοντίατρο ή γναθοχειρούργο; Αν πήγες σε γναθοχειρούργο, μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις τα στοιχεία του με pm? Δεν θέλω να πάω στην οδοντίατρό μου και ψάχνω γναθοχειρούργο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

Βρίσκομαι στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης μου και περνάω μεγάλο ζόρι με τους φρονιμήτες (δεξιά και αριστερά τους κάτω). Ο ένας μου έσπασε πριν ένα μήνα περίπου και ο οδοντιατρός μου μου έκανε ένα πρόχειρο σφράγισμα χωρίς ένεση μέχρι να γεννήσω και ο άλλος φαίνεται μια χαρά (δεν είναι χαλασμένος ή σπασμένος) αλλά παρόλα αυτά με έχει πεθάνει. Και όταν λέω με έχει πεθάνει εννοώ ότι δεν με πιάνει depon και χτυπιέμαι (κυριολεκτικά) από τους πόνους. Το κόλπο μου το είπε η αδελφή μου που είχε παρόμοια εμπειρία και το βρήκα σωτήριο. Μπουκώνω ουίσκι σε αυτό που με πονάει και το αφήνω μέχρι να μην μπορώ άλλο, κατόπιν το φτύνω.

Ένα σας λέω: ΣΩΘΗΚΑ!!!

V4dh.jpgOK2ip2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη επιτρεπεται ο οδοντιατρος στην εγκυμοσυνη? γιατι εχω εναν φρονιμιτη που μεγαλωνει οχι προς τα πανω αλλα μεσα και μπροστα, σπροχνωντας τα δοντια... σε αυτα τα δοντια -τραπεζιτης- υπαρχει ενα πλαινο σφραγισμα το οποιο νιωθω οτι ειναι λιγο "ανασηκωμενο" σε σχεση με την επιφανεια του δοντιου. φοβαμαι μηπως ξεκολλησει τελικα και δεν μπορω να κανω τιποτα λογω εγκυμοσυνης...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν 8 χρόνια άρχισα να έχω ένα ανεξήγητο μούδιασμα απ'το σαγόνι ως το στομάχι το οποίο μου προκαλούσε εμετούς!!! Ψάχνοντας να βρω τι είναι κατέληξα στην οδοντίατρο η οποία απ' την ακτινογραφία είπε ότι ο φρονιμίτης μου μεγαλώνει προς τα μέσα, ακουμπάει το νεύρο της κάτω γνάθου και αυτό μου δημιουργεί το μούδιασμα και τους εμετούς!!!

 

Αρμόδιος να με αναλάβει ήταν μόνο γναθοχειρούργος γιατί οι 3 φρονιμίτες μου ήταν έγκλειστοι στη γνάθο!! Με έστειλε σε ένα καταπληκτικό γιατρό στον Ερυθρό Σταυρό γιατί είμαι και αλλεργική και εκεί θα ένιωθα ασφάλεια. Άμεσα έπρεπε να βγει ο ένας φρονιμίτης όμως αποφάσισα να βγάλω και τους άλλους 2 που σίγουρα θα μου δημιουργούσαν πρόβλημα στο μέλλον όπως μου είπε. Έμεινα καθόλα ευχαριστημένη απ' τον γιατρό και ευτυχώς στις εγκυμοσύνες μου που έχω απαλλαγεί απ' αυτούς!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμενα μου εχει πει να τους βγαλω -ειδικα αυτον που μεγαλωνει μεσα και ειναι και τεραστιος- εδω και 2 χρονια σχεδον... αλλα φοβαμαιιιιιιιι!!!!! δεν θελω! εδω ποναω με τον τροχο για το σφραγισμα... πως θα αντεξω την εξαγωγη???? ατακα μου στην οδοντιατρο: δεν γινεται να μου κανεις επισκληριδιο? λογικη απαντηση της: καλα εχεις γεννησει και φοβασαι το δοντι?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα δόντια όταν έχει γίνει αναισθησία, αυτό που πονάει είναι όταν φτάσει ο τροχός σε σημείο χαλασμένο-με απόστημα ή με πύον. Εκεί κατά κάποιο τρόπο "μονώνεται" η περιοχή και δεν πιάνει η νάρκωση. Κι εγώ στον πρώτο φρονιμίτη που είχε 2 κύστες ένιωσα πόνο την ώρα που τις έβγαζε. Στους άλλους 2 φρονιμίτες που ήταν καθαροί δεν κατάλαβα πόνο! Μου είχε κάνει βέβαια και ενισχυμένη τοπική νάρκωση γιατί ήταν καλά χωμένοι μες στη γνάθο. Αυτό που ευχαριστήθηκα πιο πολύ ήταν που για 2 μέρες μετά έτρωγα μόνο παγωτό!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα δόντια όταν έχει γίνει αναισθησία, αυτό που πονάει είναι όταν φτάσει ο τροχός σε σημείο χαλασμένο-με απόστημα ή με πύον. Εκεί κατά κάποιο τρόπο "μονώνεται" η περιοχή και δεν πιάνει η νάρκωση. Κι εγώ στον πρώτο φρονιμίτη που είχε 2 κύστες ένιωσα πόνο την ώρα που τις έβγαζε. Στους άλλους 2 φρονιμίτες που ήταν καθαροί δεν κατάλαβα πόνο! Μου είχε κάνει βέβαια και ενισχυμένη τοπική νάρκωση γιατί ήταν καλά χωμένοι μες στη γνάθο. Αυτό που ευχαριστήθηκα πιο πολύ ήταν που για 2 μέρες μετά έτρωγα μόνο παγωτό!!

 

μιαμ μιαμ! αρχιζεις να με πειθεις!!! :lol::lol:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...