Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Διαβάζοντας τις μαρτυρίες των γυναικών που έκαναν παιδιά μετά τα 40, πραγματικά τις θαύμασα. Αναρωτιέμαι θα έπρεπε να σταματάμε να γεννάμε όταν φτάνουμε σε αυτήν την ηλικία ή και την ξεπερνάμε κιόλας; Εσεις θα τολμούσατε; Εγώ έχω ήδη δύο παιδάκια, 9 και 5 χρονών, και σκέφτομαι θα το τολμούσα; Πραγματικά δεν ξέρω να απαντήσω, αλλες φορές είμαι θετική, άλλες όχι γιατί προβληματίζομαι και ο υπόλοιπος κόσμος τι θα πει.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από ανάγκη θα επέλεγα την εγκυμοσύνη μετά τα 40. Αν μέχρι τα 40 έχεις προσπαθήσει πολύ και δεν έχεις κάνει παιδιά και ξαφνικά αποδώσει η προσπάθεια, τότε είναι ευλογία από το Θεό. Αν όμως έχεις ήδη 2 παιδιά, νομίζω ότι δεν είναι σοφό να κάνεις και άλλο σε αυτή την ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Στις μαρτυρίες στο site που παρέθεσα, διάβασα και τις δύο περιπτώσεις. Υπήρχαν γυναίκες που είχαν ήδη παιδιά, και έμειναν έγκυος πάλι σε προχωρημένη ηλικία, είδα και άλλες που δεν είχαν παιδιά και το προσπαθούσαν πολύ. Γερά να είναι όλα τα παιδάκια κι οι μανούλες, και πραγματικά, γιατί όχι και μετά τα 40? Όσο έχει μια γυναίκα ωορηξία, μπορεί να συλλάβει, αυτό λέει η ιατρική.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από ανάγκη θα επέλεγα την εγκυμοσύνη μετά τα 40. Αν μέχρι τα 40 έχεις προσπαθήσει πολύ και δεν έχεις κάνει παιδιά και ξαφνικά αποδώσει η προσπάθεια, τότε είναι ευλογία από το Θεό. Αν όμως έχεις ήδη 2 παιδιά, νομίζω ότι δεν είναι σοφό να κάνεις και άλλο σε αυτή την ηλικία.

 

Αλήθεια όταν λες ότι δεν είναι σοφό να κάνεις και άλλο σε αυτήν την ηλικία ενώ ήδη έχεις άλλα παιδάκια, τι εννοείς; Σοφό από ποιά άποψη; Μήπως γίνεται να μου το εξηγήσεις λίγο γιατί δεν το καταλαβαίνω.

 

Στις μαρτυρίες στο site που παρέθεσα, διάβασα και τις δύο περιπτώσεις. Υπήρχαν γυναίκες που είχαν ήδη παιδιά, και έμειναν έγκυος πάλι σε προχωρημένη ηλικία, είδα και άλλες που δεν είχαν παιδιά και το προσπαθούσαν πολύ. Γερά να είναι όλα τα παιδάκια κι οι μανούλες, και πραγματικά, γιατί όχι και μετά τα 40? Όσο έχει μια γυναίκα ωορηξία, μπορεί να συλλάβει, αυτό λέει η ιατρική.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου, γιατί μπορεί κάποια γυναίκα να έχει ήδη παιδάκια και να θέλει άλλο ένα, οπότε γιατί τελικά να μην το τολμήσει. Επειδή μερικοί άνθρωποι μπορεί να πουν διάφορα;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή μερικοί άνθρωποι μπορεί να πουν διάφορα;

Αμαν πια με αυτους τους γύρω..και το τι λένε..

Κι εμένα μου έλεγαν ότι είμαι μικρή (26!) για να γίνω μαμά...

Οι άνθρωποι είναι κακοι (εκτος από την οικογένεια), δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια..

Το έχω ξαναγράψει, η μαμά μου με έκανε στα 39 και ένιωθα/νιώθω ότι έχω την καλύτερη μαμά του κόσμου!

Link to comment
Share on other sites

Σας διαφεύγει κάτι βασικό. Την σήμερον ημέραν, πολλές γυναίκες παντρεύονται σε μεγάλη ηλικία κι έτσι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα κάνουν παιδιά μετά τα 40. Αν ήταν να μην πρέπει να κάνουμε παιδιά μετά τα 40, θα μπαίναμε στην κλιμακτήριο νωρίτερα. Η φύση ξέρει καλύτερα. Όσο για τα σχόλια του κόσμου, δεν σας καταλαβαίνω. Γιατί ν' ασχοληθεί ο διπλανός με το σε ποια ηλικία θα επιλέξω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί; Επειδή δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει; Πρόβλημά του! Εμένα γιατί θα πρέπει να με απασχολεί αυτό; Προσωπικά πάντως, θεωρώ πιο λογικο για μια γυναίκα να έχει κάνει τον κύκλο της και να επιλέγει να κάνει παιδιά στα 40 (ή και μετά), παρά να κάνει παιδιά στα 20 και μετά να έχει απωθημένα επειδή δεν έχει ζήσει τη ζωή της. Θα μου πείτε, υπάρχει κι η μέση λύση, ναι σαφώς, αλλά τα πράγματα δεν έρχονται πάντα όπως τα σχεδιάζουμε. Υπάρχουν πολλές γυναίκες εκεί έξω, μόνες, χωρίς σύντροφο. Αυτές όταν βρουν τον κατάλληλο -γιατί θα τον βρουν- γιατί να μην κάνουν παιδί; Επειδή έτυχε να παντρευτούν αργά;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν ένας άνθρωπος θέλει να ασχοληθεί μαζί σου, θα βρει χιλιους λόγους και θα ασχοληθεί, όχι μόνο για την ηλικία, αλλά και για τον τρόπο που π.χ. χτενίζεις τα μαλλιά σου. Υπάρχουν κάποιοι που βγάζουν κακία γιατί έχουν τα δικά τους απωθημένα. Τώρα όσο για τα 40 ή και άνω, δεν είναι πια και τόσο τρομερό. Μια ηλικία είναι, ένας αριθμός, δεν τελειώνει η ζωή μας, ούτε πρέπει και τα όνειρά μας να σταματάνε. Οχι μόνο για να κάνεις ένα παιδί, για το οτιδήποτε. Παλιά σε αυτήν την ηλικία, οι γυναίκες έπρεπε να έχουν κάνει παιδί, να το έχουν μεγαλώσει και λίγο αργότερα να γίνονται και γιαγιάδες. Εντάξει αυτή η νοοτροπία δεν πρέπει επιτέλους να αλλάξει; Δεν υπάρχουν στάνταρ στη ζωή, ούτε εγγυήσεις. Η μαμά μου είναι 75 χρονών, οι αντοχές της είναι μεγαλύτερες από τις δικές μου, και είναι μια γυναίκα που έχει δουλέψει, μεγάλωσε 4 παιδιά, βοηθάει στο μεγάλωμα των εγγονιών της όσο μπορεί, τρέχει συνέχεια χωρίς σταματημό. Μια πρώην συνάδερφός μου (βρίσκεται σε άλλο κατάστημα λόγω μετακόμισης στην επαρχία), παντρεύτηκε πριν 2 χρόνια, τώρα είναι 43 και έγκυος στο πρώτο της παιδί. Η εγκυμοσύνη της δεν είχε μέχρι τώρα κανένα απολύτως πρόβλημα και είναι και περήφανη. Αλλά και όταν έχουμε και άλλα παιδιά, αν βγαίνουμε οικονομικά γιατί να μας σταματάει η ηλικία;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας διαφεύγει κάτι βασικό. Την σήμερον ημέραν, πολλές γυναίκες παντρεύονται σε μεγάλη ηλικία κι έτσι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα κάνουν παιδιά μετά τα 40. Αν ήταν να μην πρέπει να κάνουμε παιδιά μετά τα 40, θα μπαίναμε στην κλιμακτήριο νωρίτερα. Η φύση ξέρει καλύτερα.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας διαφεύγει κάτι βασικό. Την σήμερον ημέραν, πολλές γυναίκες παντρεύονται σε μεγάλη ηλικία κι έτσι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα κάνουν παιδιά μετά τα 40. Αν ήταν να μην πρέπει να κάνουμε παιδιά μετά τα 40, θα μπαίναμε στην κλιμακτήριο νωρίτερα. Η φύση ξέρει καλύτερα.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

 

εμενα η δασκαλα μου στο μπαλετο εχει γιο 25 χρονων,,,,,στα 48 της εμεινε εγκυος και μαλιστα φυσιολογικα χωρις εξωσωματικη, δεν το περιμενανε με τιποτα! τωρα εχει την κορη της που ειναι 7 ετων

Link to comment
Share on other sites

μωρε ποιος τον χ3ζει τον κοσμο? αν ειναι θελημα θεου να γινει θα γινει.

το μονο κακο ειναι οτι μπορει να ερθει η μεγαλη σε ηλικια μητερα σε αμηχανια καποια στιγμη.

Παραδιγμα ημασταν θαλασσα οταν ημουν μικρη και μια κυρια ανω των 50 διπλα μας με ενα μικρο αγορακι καθοταν κι επαιζα εγω με το αγορακι 3-4 χρονων οσπου το φωναξε καποια στιγμη η κυρια κ αυτο δεν ακουσε και η μητερα μου ειπε σε φωναζει η γιαγια σου, ποσα χρωματα αλλαξε η γυναικα μεχρι να μας πει οτι ειναι μαμα του κ οχι γιαγια του και ποσα ακομα χρωματα αλλαξε η μητερα μου οταν καταλαβε τη γκαφα της δεν περιγραφετε. Και μετα μας ειπε οτι το εκανε φυσιολογικοτατα και δεν περιμενε πως θα της συνεβενε κατι τετοιο σε αυτη την ηλικια κ μαλιστα δν το καταλαβε για τους πρωτους 4 μηνες γιατι νομιζε πως μπηκε στην κλημακτηριο. Και το καλυτερο? Ηταν το πρωτο της παιδι...!

Γιαυτο κοριτσια και κυριες μου να μην απελπιζεστε. Ο Θεος ξερει ποτε που και πως θα χτυπησει την πορτα....

Link to comment
Share on other sites

μωρε ποιος τον χ3ζει τον κοσμο? αν ειναι θελημα θεου να γινει θα γινει.

το μονο κακο ειναι οτι μπορει να ερθει η μεγαλη σε ηλικια μητερα σε αμηχανια καποια στιγμη.

 

 

Πολύ σωστά το είπες! Ποιος τους χ3ζει!!! :lol::lol::lol: Μωρέ ας μείνω εγώ έγκυος κι ας γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Γι αυτό υπάρχουν τα μπότοξ εξάλλου. :-P

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το είπες! Ποιος τους χ3ζει!!! :lol::lol::lol: Μωρέ ας μείνω εγώ έγκυος κι ας γελάει και το παρδαλό κατσίκι. Γι αυτό υπάρχουν τα μπότοξ εξάλλου. :-P

Έτσι, μια απ' τα ίδια!:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ που πήγα να δω φίλη που γέννησε πρόσφατα, σχεδόν όλες οι λεχώνες ήταν λίγο πριν ή λίγο μετά τα 40. Λογικό είναι με τις σημερινές συνθήκες, προσπαθούμε να σπουδάσουμε, να βρούμε δουλειά, καλό είναι να έχουμε και κάποιες εμπειρίες, επίσης και οι άντρες βολεύονται και δεν παντρεύονται με τίποτα πριν τα 40 (από τους φίλους μας και το περιβάλλον μας το συνάγω αυτό), θέλουμε να χαρούμε και λίγο την ξέγνοιαστη ζωή πριν αλλάξουμε τρόπο διαβίωσης. Όσο για τον κόσμο... συμφωνώ και εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο κόσμος δεν μας αφορά και δεν πρέπει να μας αφορά για καθετί που κάνουμε, όχι μόνο για την εγκυμοσύνη αλλά για τα πάντα. Ας ασχολείται ο καθένας μας με τον εαυτό του, από κει και πέρα πάντα θα υπάρχει ένα κακό, κομπλεξικό, πικρόχολο άτομο, να μας την πει σε οτιδήποτε μας προκαλεί ευχαρίστηση. Αντε πια, σκεφτόμαστε τι θα πει ο διπλανός, και χάνουμε την ουσία.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Έκλεισα αισίως τα 40 πριν μερικές μέρες και προσπαθώ για 2ο παιδάκι...

Το πρώτο μας ήρθε εύκολα στα 37 μου, τώρα παίρνουμε και λίγο βοήθεια... (serpafar κλπ και σπερματέγχυση).

Πριν την ηλικία αυτή αφενός τα προσωπικά μου ήταν χάλια, αφετέρου τα επαγγελματικά και άρα οικονομικά... χειρότερα. Ούτε που θέλω να το σκέφτομαι τι θα συνέβαινε αν είχα κάνει παιδιά νωρίτερα....

Συμφωνώ και επαυξάνω με τις απόψεις σας.

Εμείς ξέρουμε πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνουμε παιδιά και όχι οι απέξω!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως σκεφτομαι (σκεφτομαι ετσι...?) μηπως εκανα και κανενα 3ο κοντα στα 40.

θα εχουν μεγαλωσει και τα αλλα 2 και θα αισθανομαι μοναξια....πιστευω θα ανανεωθω και εγω και η οικογενεια και εξαλλου δεν θεωρω σε καμμια περιπτωση μια γυναικα 40 χρονων μεγαλη!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τρελές Σαραντάρες ενωθείτε!!!

Μόλις έφαγα άλλο ένα μεγαλοπρεπές - μετά από σπερματέγχυση (Η 3η μου - Ευτυχώς έχω ήδη μια κορούλα 3,5 ετών) κι έχω ανάγκη την παρεούλα σας στην προσπάθειά μου να καταστρώσω το επόμενο σχέδιο δράσης.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν ένας άνθρωπος θέλει να ασχοληθεί μαζί σου, θα βρει χιλιους λόγους και θα ασχοληθεί, όχι μόνο για την ηλικία, αλλά και για τον τρόπο που π.χ. χτενίζεις τα μαλλιά σου.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!Και υπάρχουν πάρα πολλοί Μ%$@#&ς που δεν έχουν δική τους ζωή να ασχοληθούν!!Κορίτσια μη μασάτε, η γυναίκα είναι φτιαγμένη για να γίνει μάνα και κανένα εγχειρίδιο δε λέει ότι πρέπει να γίνει μέχρι τα 40....

Φιλιά σε όλες

Dimitris+Ioanna=Iliana+expected baby!2iftp3.png

Gvuqp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κορίτσια και εγώ είμαι 38 κλεισμένα και έχω ήδη μια κόρη 9 ετών. Χώρισα όταν η μικρή ήταν 3,5 και απογοητεύτηκα που δεν τα κατάφερα να δημιουργήσω μεγάλη οικογένεια...έτρωγα μαχαιριές στην καρδιά όταν η μικρή μου έλεγε πως ήθελε ένα αδερφάκι και πως δεν μπορώ να τη καταλάβω πόσο μόνη είναι....βέβαια ήρθαν έτσι τα πράγματα και κάθε εμπόδιο για καλό και εκεί που έλεγα τέλος η οικογένεια και τα παιδιά για μένα ήρθαν όλα τούμπα διότι ξαναπαντρεύτηκα πριν απο 3 βδομάδες και νιώθουμε μια ολοκληρωμένη και αγαπημένη οικογένεια και έτσι σκέφτομαι πάααααααρα πολύ να κάνω ένα ακόμα παιδάκι που τόσο πολύ το θέλουμε πια και οι 3 μας!!!!! αν ο Θεός θέλει θα μας το χαρίσει και θα βοηθήσει να πάνε όλα καλά γιατί όσο και αν χαίρομαι στην ιδέα ενός μωρού δεν σαν κρύβω πως υπάρχουν αρκετές φοβίες...

μη μασάμε λοιπόν με την ηλικία μας....θετική σκέψη, πίστη, αισιοδοξία και γράψιμο στους υπόλοιπους....

φιλιά σε όλες και όλα καλά!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ , βάλτε κι εμένα στο club!

Γέννησα το γιο μου στα 37 και προχτές έκλεισα τα 40.

Θέλω δεύτερο παιδάκι αν και τα οικονομικά μας είναι άστα να πάνε!

Χτες το συζητήσαμε σοβαρά με τον άντρα μου και το αποφασίσαμε...η κατάσταση στην Ελλάδα δεν θα πάει καλύτερα , αλλά κι εμείς δεν θα μπορούμε να πούμε μεθαύριο στο παιδί μας ότι δεν έχει αδερφάκι λόγω κρίσης , κουλό ,έ?

Βουρ , λοιπόν , και για την ηλικία μου δεν έχω κανένα ενδοιασμό , ως εδώ ο ρατσισμός !

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

makmarev & huito

 

join the club!!!

 

Σας εύχομαι σύντομα εγκυούλες.

 

Εγώ (μετά από άλλη μία σπερματέγχυση) έβγαλα ένα μικρούλι + και κάθομαι ξάπλα μέχρι να ανεβούν λιγουλάκι οι τιμές της χοριακής μου για να το πιστέψω...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Cristy τι διαβάζω? Συγχαρητήρια! Για να βλέπουμε οι (υποψήφιες ή οι ήδη) μανούλες κοντά στα 40 να παίρνουμε θάρρος!

 

Αχ γλυκιά μου, ναι καλά διάβασες, αλλά αυτή η ρημάδα η χοριακή, μόλις 8,3 ήταν τη Δευτέρα. Τώρα περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα της 2ης, μπας κ διπλασιάστηκε να χαρώ στ΄ αλήθεια κ όχι συγκρατημένα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...