Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρυοσυντήρηση (Κατάψυξη) Ωαρίων


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, ΠΟΠΙΤΟ είπε:

Και τους δυο αυτους επιστημοσύνες ομως που συναντησα ενιωσα οτι με βλεπουν σαν νουμερο...Στο Ελενα (που εχω ραντεβου αυτην την Τριτη με το γιατρο ) με ειδε η βοηθος του και ενας αλλο γιατρος και μου ειπαν για ποιο λογο μπαινω σε αυτην την διαδικαισια ,οτι οι εξετασεις μ ειναι μια χαρα και οτι καλο θα ηταν να μην επιβαρυνω τον οργανισμο μου με φαρμακα για κατι που δεν ξερουμε εαν θα πετυχει...Μου μιλησε για την καταψυξη σε  φυσικο κυκλο και θα με δει ο γιατρος για να αποφασισει εκεινος...

Ειμαι μονιμως στο αγχος και την πιεση κ εχω πελαγωσει ...καποια γνωμη?...Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια

Πρώτα απ' όλα συγχαρητήρια για την απόφασή σου! Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ρώτησαν γιατί μπαίνεις στη διαδικασία. Η ηλικία σου είναι τέτοια που μπορεί τώρα οι εξετάσεις σου να είναι μια χαρά αλλά σε 1, 2 χρόνια μπορεί όχι. Τώρα πρέπει να μπεις στη διαδικασία (κατά τη γνώμη μου) που τα ωάρια σου θεωρητικά είναι ποιοτικά. Εκτός αν εννοούν να μη μπεις στη διαδικασία με φάρμακα και πας σε φυσικό κύκλο. Αυτό θα ήταν σίγουρα καλύτερο. Τώρα προσωπική εμπειρία δεν έχω με κάποιον από τους γιατρούς που αναφέρεις, μόνο για τον παντο έχω ακούσει τα καλύτερα ως επιστήμονα αλλά ότι πράγματι σε βλέπει σαν πορτοφόλι. Όσο για το δημόσιο νοσοκομείο δεν ξέρω αν είναι τόσο κακή επιλογή. Να ξέρεις οι γιατροί έχουν και τα κυκλώματα τους και σε προωθούν όπου θέλουν. Αν δεν σου περισσεύουν τα χρήματα κάνε μια προσπάθεια στο νοσοκομείο. Ξέρω κοπέλες που έκαναν εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο και πέτυχε με την πρώτη, ενώ εγώ που έκανα σε γνωστό κέντρο δύο προσπάθειες απέτυχαν και οι δύο. Καλη τύχη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 ώρες πρίν, ΠΟΠΙΤΟ είπε:

Καλησπερα !!Ειμαι στα 38  ,ελευθερη ,και πριν απο ενα 6μηνο οι εξεςτασεις μου χτυπησαν ενα καμπανακι..

Ο γυναικολογος μου  προτεινει ΠΑΝΤΟ -ΓΕΝΕΣΣΙΣ κ ΨΑΘΑ-ΙΑΣΩ ,απ το λιγο που εψαξα βλεπω οτι προκειται για απιαστα βιογραφικα ,με παγκοσμιες πρωτιες  και πολλες επιτυχιες...Το κοστος ομως ειναι στα υψη...(ΠΑΝΤΟΣ 4000,00+ΨΑΘΑΣ 6000,00) με αβεβαιο αποτελεσμα...

Πηρα πρωτοβοουλια κ για ΕΛΕΝΑ-ΠΑΠΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ  ,ομως ο γυναικολογος μου ειπε οχι γτ ειναι δημοσιο νοσοκ.κ κανεις δε μου εγγυάται οτι οταν εγω θελησω μετα απο 5 χρονια  οτι  θα τα βρω εκει ,ή οτι δεν θα εχει γινει η οποιαδηποτε στραβη...

 

Και τους δυο αυτους επιστημοσύνες ομως που συναντησα ενιωσα οτι με βλεπουν σαν νουμερο...Στο Ελενα (που εχω ραντεβου αυτην την Τριτη με το γιατρο ) με ειδε η βοηθος του και ενας αλλο γιατρος και μου ειπαν για ποιο λογο μπαινω σε αυτην την διαδικαισια ,οτι οι εξετασεις μ ειναι μια χαρα και οτι καλο θα ηταν να μην επιβαρυνω τον οργανισμο μου με φαρμακα για κατι που δεν ξερουμε εαν θα πετυχει...Μου μιλησε για την καταψυξη σε  φυσικο κυκλο και θα με δει ο γιατρος για να αποφασισει εκεινος...

Ειμαι μονιμως στο αγχος και την πιεση κ εχω πελαγωσει ...καποια γνωμη?...Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια     

εννοητε να το κανεις. η καταψηξη σε φυσικο κυκλο μπορει να σου παρει κ δυο χρονια δηλαδη να πηγανεις καθε μηνα στο νοσοκομειο για συλλογη υπερηχους κτλ δεν ειναι τοσο απλο. κρυοσυντηρηση κανουν σε πανω απο.10 ωαρια γιατι υπαρχει ο φοβος οταν.θα αποψυχθουν.καποια να καταστραφουν. μην δεχθεις καταψηξη κατω απο αυτο.το.νουμερο θα ειναι μεγαλο ρισκο να παει τσαμπα ο κοπος σου κ.οταν.βρεθεις στην αναγκη να αποτυχεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κορίτσια γεια σας! Βλέπω το θέμα ανενεργό εδώ και αρκετό καιρό αλλά πιστεύω ότι όλο και κάποιες από εσάς θα διαβάσετε αυτό που θα γράψω... Θέλω να ρωτήσω όσες από εσάς καταψύξατε, εκείνες που είχαν καλό ποσοστό επιβίωσης μετά την απόψυξη, σε ποιο κέντρο κάνατε τη διαδικασία. Θα περιμένω με αγωνία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 7/6/2019 at 7:38 ΜΜ, ΠΟΠΙΤΟ είπε:

Καλησπερα !!Ειμαι στα 38  ,ελευθερη ,και πριν απο ενα 6μηνο οι εξεςτασεις μου χτυπησαν ενα καμπανακι..

Ο γυναικολογος μου  προτεινει ΠΑΝΤΟ -ΓΕΝΕΣΣΙΣ κ ΨΑΘΑ-ΙΑΣΩ ,απ το λιγο που εψαξα βλεπω οτι προκειται για απιαστα βιογραφικα ,με παγκοσμιες πρωτιες  και πολλες επιτυχιες...Το κοστος ομως ειναι στα υψη...(ΠΑΝΤΟΣ 4000,00+ΨΑΘΑΣ 6000,00) με αβεβαιο αποτελεσμα...

Πηρα πρωτοβοουλια κ για ΕΛΕΝΑ-ΠΑΠΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ  ,ομως ο γυναικολογος μου ειπε οχι γτ ειναι δημοσιο νοσοκ.κ κανεις δε μου εγγυάται οτι οταν εγω θελησω μετα απο 5 χρονια  οτι  θα τα βρω εκει ,ή οτι δεν θα εχει γινει η οποιαδηποτε στραβη...

 

Και τους δυο αυτους επιστημοσύνες ομως που συναντησα ενιωσα οτι με βλεπουν σαν νουμερο...Στο Ελενα (που εχω ραντεβου αυτην την Τριτη με το γιατρο ) με ειδε η βοηθος του και ενας αλλο γιατρος και μου ειπαν για ποιο λογο μπαινω σε αυτην την διαδικαισια ,οτι οι εξετασεις μ ειναι μια χαρα και οτι καλο θα ηταν να μην επιβαρυνω τον οργανισμο μου με φαρμακα για κατι που δεν ξερουμε εαν θα πετυχει...Μου μιλησε για την καταψυξη σε  φυσικο κυκλο και θα με δει ο γιατρος για να αποφασισει εκεινος...

Ειμαι μονιμως στο αγχος και την πιεση κ εχω πελαγωσει ...καποια γνωμη?...Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια     

Καλησπερα, ειμαι στην ιδια ερευνα και εχω αναλογους προβληματισμους. Τελικα προχωρησες την αποφαση σου? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Είμαι 38  ετών και υποβλήθηκα πρόσφατα σε κατάψυξη  ωαρίων αλλά  μου πήρε μόνο 6 ωάρια , τα οποία όμως ευτυχώς ήταν όλα διατηρήσιμα, τα 4 από τα 6 καλής ποιότητας, τα άλλα 2 μέτρια. Δεν ξέρω όμως εάν θα με φτάσουν , εάν εν τέλει τα χρειαστώ, δεν θέλω όμως να κάνω εξωσωματική σε φυσικό κύκλο γιατί είναι πολύ χρονοβόρο. Η ΑΜΗ μου επίσης είναι χαμηλή , μόνο 1,48 , οι άλλες  ορμονικές εξετάσεις ( FSH, οιστραδιόλη, προλακτίνη και LH )   παρότι στον προηγούμενο κύκλο η FSH   ήταν 11 , σε αυτόν ήταν 8,8. Στις 12/02 η FSH και η LH ήταν επίσης πολύ καλές. Και ο υπέρηχος ωοθηκών ήταν επίσης πολύ καλός και το Γενάρη και το Μάρτιο. Μου  έδωσε η γυναικολόγος τα Fertilimax και τα Ovamax και σκέφτομαι να πάρω και τα FERTILOVIT για 3 μήνες, έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά. Βελτιώνουν την ποιότητα ωαρίων οπότε πριν ξανακάνω κρυοσυντήρηση θα πρέπει σίγουρα να πάρω τις βιταμίνες για ένα διάστημα. Ξέρει κανείς να μου πει εάν  εν τέλει θα μου φτάσουν τα 6 ωάρια ή εάν θα πρέπει να μπω πάλι στη διαδικασία της κατάψυξης ωαρίων κι εάν ξέρει κανένας καλό γιατρό? 'Εχω ακούσει για τον Κωσταρά καλά λόγια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι 39 τον αλλο μηνα και έχω ήδη ένα παιδάκι με εξωσωματικη φυσικού κύκλου που γέννησα στα 35 μου. Με ενδιαφέρει να αποκτήσω δεύτερο παιδακι όμως για επαγγελματικους λόγους θα χρειαστεί να παγωσω λίγο τον χρόνο.

Έχει κάνει κάποια κρυοσυντηρηση ωαριων στα 39? Αξίζει ή ηλικιακά δεν με παίρνει?

Σκέφτομαι να πάω στο Γεννημα του Μαντουδη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PIPIS82 είπε:

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι 39 τον αλλο μηνα και έχω ήδη ένα παιδάκι με εξωσωματικη φυσικού κύκλου που γέννησα στα 35 μου. Με ενδιαφέρει να αποκτήσω δεύτερο παιδακι όμως για επαγγελματικους λόγους θα χρειαστεί να παγωσω λίγο τον χρόνο.

Έχει κάνει κάποια κρυοσυντηρηση ωαριων στα 39? Αξίζει ή ηλικιακά δεν με παίρνει?

Σκέφτομαι να πάω στο Γεννημα του Μαντουδη. 

Θα σου πω ότι μου ειχε πει ένας εξωσωματικος όταν ρώτησα στα 36 . Για να έχει επιτυχία η κατάψυξη θα πρέπει να παράγεις πάνω από 10 ωάρια(υπάρχει μεγάλο ρίσκο στην απόψυξη κ δεν ξέρεις κ ποιότητα μετά στην γονιμοποιηση) στα 39 για να παράγεις πάνω από 10 ωάρια χρειάζονται σίγουρα πάνω από 1 διεργιεσεις. Δηλαδη 2 φορές φάρμακα κ έξοδα συλλογής. Οποτε αν υπάρχει σταθερός συντροφος κ θες οπωσδήποτε να κάνεις κάτι εμενα μου είχαν πει αν θέλω οπωσδήποτε για περισσότερες πιθανότητες να κατάψυξω έμβρυα. Δηλαλη να κάνω διεργεση κ γονιμοποίηση αφού υπάρχει συντροφος κ να καταψυξω έμβρυα που έχουν μεγαλύτερη αντοχή στην απόψυξη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 10/19/2021 at 3:40 PM, PIPIS82 said:

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι 39 τον αλλο μηνα και έχω ήδη ένα παιδάκι με εξωσωματικη φυσικού κύκλου που γέννησα στα 35 μου. Με ενδιαφέρει να αποκτήσω δεύτερο παιδακι όμως για επαγγελματικους λόγους θα χρειαστεί να παγωσω λίγο τον χρόνο.

Έχει κάνει κάποια κρυοσυντηρηση ωαριων στα 39? Αξίζει ή ηλικιακά δεν με παίρνει?

Σκέφτομαι να πάω στο Γεννημα του Μαντουδη. 

Καλησπέρα! Αν είσαι σε σχέση, θα πρότεινα να καταψύξεις έμβρυο και όχι ωάριο. Το ωάριο δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στη δίκη σου περίπτωση. Επίσης, θα πρέπει να μαζέψεις αρκετά ωάρια ώστε να έχεις κάποια πιθανότητα να μείνεις έγκυος.

Μολις έκανα κατάψυξη ωαρίων στο συγκεκριμένο  κέντρο. Ότι θες μπορείς να με ρωτήσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 6 months later...

Καλημέρα και απο εμένα. Ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από αυτή τη διαδικασία που ολοκληρώθηκε πριν 2 μέρες δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα... Είμαι 39 χρονών από Θεσσαλονίκη και αποφάσισα - λίγο αργά βέβαια - να προχωρήσω σε κρυοσυντηρηση με βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες σε γνωστό κέντρο γονιμότητας με γιατρό εξειδικευμένη φυσικά στη διαδικασία.. Αφού έκανα ολες τις απαραιτητες εξετάσεις, ορμονες, ΑΜΗ κλπ η γιατρός μου είπε οτι μπορούμε να προχωρήσουμε με το συγκεκριμένο πρωτοκολλο.. Κατα την διάρκεια της θεραπείας όλα εμοιαζαν να πηγαινουν καλά κ ειχα περιπου 11 με 12 ωοθυλακια στον τελευταίο υπερηχο. Δυστυχώς ομως τη μέρα της ωοληψιας, η γιατρός με ενημέρωσε οτι κατάφερε να πάρει μονο 3 ωάρια από τα οποία το εργαστήριο κρατησε μονο το 1!!!....Δλδ μπήκα σε ολη αυτη τη διαδικασία για να πάρω μετά τόση απογοήτευση... Η γιατρός επίσης δεν μου εδωσε καμια ιατρικη εξήγηση για το τι μπορεί να πήγε τόσο λάθος... Είμαι χάλια εννοείται και νιώθω οτι τα έκανα όλα αυτά τζάμπα. Θα ήθελα να ξέρω αν ειχε κάποια αντίστοιχη εμπειρία και τι μπορεί να πήγε τόσο λάθος... 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Melinta said:

Καλημέρα και απο εμένα. Ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από αυτή τη διαδικασία που ολοκληρώθηκε πριν 2 μέρες δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα... Είμαι 39 χρονών από Θεσσαλονίκη και αποφάσισα - λίγο αργά βέβαια - να προχωρήσω σε κρυοσυντηρηση με βραχυ πρωτοκολλο με ανταγωνιστες σε γνωστό κέντρο γονιμότητας με γιατρό εξειδικευμένη φυσικά στη διαδικασία.. Αφού έκανα ολες τις απαραιτητες εξετάσεις, ορμονες, ΑΜΗ κλπ η γιατρός μου είπε οτι μπορούμε να προχωρήσουμε με το συγκεκριμένο πρωτοκολλο.. Κατα την διάρκεια της θεραπείας όλα εμοιαζαν να πηγαινουν καλά κ ειχα περιπου 11 με 12 ωοθυλακια στον τελευταίο υπερηχο. Δυστυχώς ομως τη μέρα της ωοληψιας, η γιατρός με ενημέρωσε οτι κατάφερε να πάρει μονο 3 ωάρια από τα οποία το εργαστήριο κρατησε μονο το 1!!!....Δλδ μπήκα σε ολη αυτη τη διαδικασία για να πάρω μετά τόση απογοήτευση... Η γιατρός επίσης δεν μου εδωσε καμια ιατρικη εξήγηση για το τι μπορεί να πήγε τόσο λάθος... Είμαι χάλια εννοείται και νιώθω οτι τα έκανα όλα αυτά τζάμπα. Θα ήθελα να ξέρω αν ειχε κάποια αντίστοιχη εμπειρία και τι μπορεί να πήγε τόσο λάθος... 

δε μου φαίνεται λογικό από 11-12 που είχες να μείνει μόνο 1. Πρέπει να σου δώσουν εξήγηση. Δεν ήταν καλής ποιότητας; Δεν τα έβλεπαν στους υπερήχους;

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Και εγώ έκανα την διαδικασία και έκανα μόνο 1…

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2021 at 3:40 PM, PIPIS82 said:

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι 39 τον αλλο μηνα και έχω ήδη ένα παιδάκι με εξωσωματικη φυσικού κύκλου που γέννησα στα 35 μου. Με ενδιαφέρει να αποκτήσω δεύτερο παιδακι όμως για επαγγελματικους λόγους θα χρειαστεί να παγωσω λίγο τον χρόνο.

Έχει κάνει κάποια κρυοσυντηρηση ωαριων στα 39? Αξίζει ή ηλικιακά δεν με παίρνει?

Σκέφτομαι να πάω στο Γεννημα του Μαντουδη. 

Πηγες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

.. Ούτε εμένα μου φάνηκε λογικό αλλά η γιατρός μου είπε ότι κάποια ήταν κενά (δε μου είπε πόσα..) και ότι έτυχε στον κύκλο μάλλον..! Ήμουν ταραγμένη κ έτσι δεν είπαμε περισσότερα.. Εσένα στους υπερηχους πόσα έβλεπαν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμένα έβλεπαν 2 αλλά το ένα μου είχαν πει εξαρχής είναι μικρό. Δεν μπόρεσαν να το πάρουν. 
Να σου δώσουν εξήγηση επειδή από 12 να πάρεις μόνο 1 είναι τεράστια απόκλιση. Στην Αθήνα το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη...Θέλω να ξαναρωτήσω τη γιατρό απλά εκείνη τη μέρα έφυγα αρκετά ταραγμένη νομίζοντας μάλιστα ότι ειναι 3..Μετά με πήραν τηλ για να μου πούνε  οτι κράτησαν μόνο 1 κ δεν ξαναεπικοινωνησα.. Προχώρησες σε 2ο κύκλο αργότερα ή το άφησες; 

Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2022 at 11:21 PM, Melinta said:

Θεσσαλονίκη...Θέλω να ξαναρωτήσω τη γιατρό απλά εκείνη τη μέρα έφυγα αρκετά ταραγμένη νομίζοντας μάλιστα ότι ειναι 3..Μετά με πήραν τηλ για να μου πούνε  οτι κράτησαν μόνο 1 κ δεν ξαναεπικοινωνησα.. Προχώρησες σε 2ο κύκλο αργότερα ή το άφησες; 

και μενα λιγα μου φαινονται. Να παρεις να μαθεις τι εγινε. Και εγω εκανα τον κυκλο και εβγαλα μονο ενα. Βεβαια, εξαρχης 1 ειχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Θεωρείτε πιο καλό να κάνει κάποιος κατάψυξη ωαρίων η εμβρύων με δότη μετά τα 35 αν δεν έχει καποιο πρόβλημα? Πήγα σε ένα μεγάλο κέντρο και μου πρότεινε ωάρια ενώ εγώ του είπα για έμβρυα και ότι είναι το ίδιο με τις νέες μεθόδους...εσείς τι πιστεύετε?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, lilini είπε:

Καλησπέρα. Θεωρείτε πιο καλό να κάνει κάποιος κατάψυξη ωαρίων η εμβρύων με δότη μετά τα 35 αν δεν έχει καποιο πρόβλημα? Πήγα σε ένα μεγάλο κέντρο και μου πρότεινε ωάρια ενώ εγώ του είπα για έμβρυα και ότι είναι το ίδιο με τις νέες μεθόδους...εσείς τι πιστεύετε?

 

Πέρα από το ποια από τις δύο προσεγγίσεις έχει καλύτερα αποτελέσματα, η επιλογή εμβρύων με δότη αυτόματα αποκλείει τυχόν μελλοντικό σου σύντροφο από την απόκτηση βιολογικού απογόνου (αν μιλάμε για άντρα). Επίσης θα πρέπει να είναι από νωρίς ενήμερος για την απόφασή σου καθώς δεν είναι όλοι ανοικτοί στην ιδέα απόκτησης απογόνου από τρίτο βιολογικό υλικό, ειδικά αν οι ίδιοι είναι ικανοί (για κάποιους η μη δυνατότητα απόκτησης βιολογικού απογόνου είναι "deal breaker"). Αν πάλι έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο δημιουργίας τέτοιου τύπου οικογένειας, τότε απλά προχωράς έτσι όπως εσύ νομίζεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...