Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικος κύκλος & βλαστοκύστες


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Ξεκινώντας και εγώ τον επόμενο μήνα -αισίως!- τη διαδικασία του φυσικού κύκλου έχω μπει στη διαδικασία να σκέφτομαι αν σε φυσικό κύκλο αξίζει να αφήσεις το ένα και μοναδικό σου έμβρυο , να προχωρήσει σε βλαστοκύστη.

 

Ξέρω ότι αυτή τη διαδικασία την κάνουν σε περιπτώσεις διέγερσης με πολλά ωάρια που δεν έχουν να χάσουν πολλά αλλά να κερδίσουν λίγα και καλά έμβρυα πολλών διαιρέσεων.

Κάποιοι γιατροί υποστηρίζουν ότι ακόμα και σε φυισκό κύκλο αφήνουν να γίνουν βλαστοκύστες και αν δεν προχωρήσει σημαίνει ότι δεν θα προχώραγε όπως και να χει. Όμως σκέφτομαι ότι το περιβάλλον της μήτρας είναι το καλύτερο περιβάλλον και σε αυτές τις συνθήκες οποιοδήποτε έμβρυο μπορεί να αναπτυχθεί καλύτερα από εργαστήριο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα Dori78 ,

 

θα σου πω τη δικη μου ιστορια και απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις.

Ειμαι στην τριτη μου προσπαθεια εξωσ. Την πρωτη με φαρμακα και της 2 αλλες σε φυσικο κυκλο με κατεψυγμενα. Και στης 2 φορες σε φυσικο κυκλο ο γιατρος μου ηθελα να παρουμε το ωαριο του κυκλου μου για να τοποθετησουμε 3 εμβρυα αντι τον 2 που ειχα στην καταψυξη. Δυστυχως και της 2 φορες ηταν μια αποτυχια, ενω ηταν πολυ καλο και το ωαριο αλλα και το σπερμα τιποτα. Δηλαδη σε φυσικο κυκλο εχεις 50 % πιθανοτητες να προχωρησει η γονιμοποιηση και μετα μονο θα δεις, αν το εμβρυο σου καταφερει το πρωτο σταδιο να παει και στο επομενο που ειναι της βλαστοκυστης οπως ανεφερες.

 

Δηλαδη εσυ θελεις να προσπαθησεις βλαστοκυστη με το φυσικο σου ωαριο ? Μονο ενα ?

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κ παρααξίζει. Αν είναι καλό το εμβρυο θα φτασει βλαστοκυστη. Αλλιως σημαινει ότι δεν θα προχωρουσε ετσι κ αλλιως. Καλυτερα να κανεις ΕΤ με αυξημένες πιθανότητες που εχει με βλαστοκυστη κ να μην παιρνεις τσαμπα φαρμακα μετα την ΕΤ.

Link to comment
Share on other sites

bsreves gεια σου και πάλι,

Δεν έχω πολυκαταλάβει τι εννοείς, έκανες 2 φυσικούς εκ των οποίων πήρες ένα σε κάθε κύκλο συν ένα που είχες κατάψυξη (από εξωσωματική υποθέτω) δηλαδή 3 συνολικά;

αυτό αν κατάλαβα καλά το έγινε δύο φορές και τις δύο απέτυχε;

 

Αυτά τα έμβρυα ήταν βλαστοκύστες ή όχι ;

 

Σίγουρα το πρώτο στάδιο είναι η γονιμοποίηση..λέμε σε περίπτωση που η γονιμοποίηση γίνει και προχωρήσει τι κάνουμε, αν δηλαδή συμφέρει η βλαστοκύστη στο ωάριο του φυσικού κύκλου ή όχι.

 

Εγώ δηλαδή που ξεκινάω φυσικό κάθε μήνα -καλώς εχόντων των πραγμάτων- θα παίρνω ένα αυγό το οποίο θέλω να το κάνω φρέσκο σε εμβρυομεταφορά όχι κατάψυξη. Αξίζει να το αφήνω βλαστοκύστη ;;

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει κ παρααξίζει. Αν είναι κακό το εμβρυο θα φτασει βλαστοκυστη. Αλλιως σημαινει ότι δεν θα προχωρουσε ετσι κ αλλιως. Καλυτερα να κανεις ΕΤ με αυξημένες πιθανότητες που εχει με βλαστοκυστη κ να μην παιρνεις τσαμπα φαρμακα μετα την ΕΤ.

 

sunty καλησπέρα,

Θες να πεις αν είναι "καλό" το έμβρυο θα φτάσει βλαστοκύστη :rolleyes:

Αν ένα έμβρυο όμως πχ είναι μέτριο δεν έχει πιο πολλές πιθανότητες να προχωρήσει στη μήτρα αντί να το αφήσεις βλαστοκύστη και να το χάσεις ενδεχομένως;

Αν είναι από την άλλη ένα καλό έμβρυο και το πας βλαστοκύστη και το χάσεις δεν είναι κρίμα με τη λογική΄οτι μπορεί να είχε προχωρήσει στη μήτρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη δευτερη εξωσ. με φυσικο κυκλο ειχα 4 κατεψυγμενα. Αρα 2 για την προσπαθεια και αλλα 2 για την τριτη αν δεν τα καταφερνα οπως και εγινε. Αλλα ο γιατρος μου ηθελε να βαλω τα 2 κατεψυγμενα και 1 φρεσκο. Αυτο και της 2 φορες. Αλλα δεν τα καταφεραμε.

 

Βεβαια η καθεμια μας εχουμε και την ιστορια μας.

 

Η αληθεια ειναι πως ο γιατρος μου ειχε εξηγησει πως η βλαστοκυστη δεν ειναι παντα οτι καλυτερο για το εμβρυο απο την αλλη εχω ακουσει πολλες κοπελες που τα κατεφαν με αυτο τον τροπο.

 

Γιατι δεν μαζευεις 2 να δεις πως θα τα πανε ?

 

Εγω με καταπληκτικα εμβρυα δυστυχως δεν τα εχουμε ακομα καταφερει, αρα ολα ειναι σχετικα. :-D

 

Οτι και να κανεις ευχομαι να τα καταφερεις

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia !

 

Signomi gia ta greeklish ala exo provlima me ton ipologisti mou.

 

Egw ekana 4 fisikous kiklous. Ta 3 ta evala sthn katapsiksi k eixa k ena fresko.

Apo ta 3 katepsigmena proxorise k egine vlastokisti to xirotero mou emvrio morfologika. Ta 2 pou htan polu kala, teleia, stamatisan. Ola einai sxetika.

To fresko proxorise k egine vlastokisti.

Egw eimai gia vlastokistes panta!

 

Auto pou lene oti h mitra einai fisiko perivalon enos emvriou 3 meras einai mithos!!!

Sthn fisiologiki silipsi to emvrio 3 meras einai sthn salpigga, den einai sthn mitra.

 

Dori den tha mazepseis? Ena tha metafereis?

Link to comment
Share on other sites

Dada75 Εχεις απολυτο δικιο... ολα ειναι σχετικα.

 

Σε ποια φαση εισαι αυτη τη στιγμη ? Εκανες ξανα προσπαθεια με βλαστοκυστη ?

 

Κορίτσια γειά !!

 

Η βλαστοκύστη σε ποια μέρα γίνεται ??

 

Εγώ κάνω τώρα φυσικό κύκλο. Μου είπαν σήμερα ότι το ωάριο που πήραν χθες γονιμοποιήθηκε και την Πέμπτη θα μου πουν αν προχώρησε σε 8 διαιρέσεων.

 

Αναρωτιέμαι αν προχωρήσει το έμβρυο μέχρι την Πέμπτη να συζητούσα μαζί τους την προοπτική να το αφήσουν για βλαστοκύστη ?

 

Ποιός αποφασίζει γι'αυτό ? Ο εμβρυολόγος ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bsreves σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο και σύντομα.

Γενικώς είναι δίκοπο μαχαίρι δεν ξέρω...

 

dada εγώ λέω γενικότερα ότι ίσως η μήτρα είναι καλύτερο περιβάλλον από ότι το εργαστήριο ανεξαρτήτως αν είναι λίγων διαιρέσεων ή βλαστοκύστη...

 

Εγώ σκέφτομαι να είναι σίγουρα φρέσκο, άρα λογικά θα είναι ένα κάθε φορά. Τώρα δεν ξέρω αν θα ρισκάρω να πάμε σε βλαστοκύστες ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά !!

 

Η βλαστοκύστη σε ποια μέρα γίνεται ??

 

Εγώ κάνω τώρα φυσικό κύκλο. Μου είπαν σήμερα ότι το ωάριο που πήραν χθες γονιμοποιήθηκε και την Πέμπτη θα μου πουν αν προχώρησε σε 8 διαιρέσεων.

 

Αναρωτιέμαι αν προχωρήσει το έμβρυο μέχρι την Πέμπτη να συζητούσα μαζί τους την προοπτική να το αφήσουν για βλαστοκύστη ?

 

Ποιός αποφασίζει γι'αυτό ? Ο εμβρυολόγος ?

 

η βλαστοκυστη τοποθετητε 5 η 6 μερες μετα την ωοληψια. Μπορεις να μιλησεις με το γιατρο σου γι αυτο το θεμα και εκεινος θα μιλησει στον εμβρυολογο. Μονο ενα ειναι ομως ρισκο... δεν ξερω αν θα το εκανα. Αναλογα με το ιστορικο της καθεμιας. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

η βλαστοκυστη τοποθετητε 5 η 6 μερες μετα την ωοληψια. Μπορεις να μιλησεις με το γιατρο σου γι αυτο το θεμα και εκεινος θα μιλησει στον εμβρυολογο. Μονο ενα ειναι ομως ρισκο... δεν ξερω αν θα το εκανα. Αναλογα με το ιστορικο της καθεμιας. :rolleyes:

 

Ναι το γνωρίζω κι εγω !!! Έχω μονοκερη μήτρα όμως και δεν μπορω να βάλω πολλά ... Δυο εμβρυα το πολυ και να προσεύχομαι να μην υπάρξει δίδυμη εγκυμοσύνη !!!!

 

Άρα ο γιατρός αποφασίζει τελικά για το πόσες διαιρέσεις θα ήθελε να φτάσει το εμβρυο καλώς εχόντων των πραγμάτων ;

 

Στο προηγούμενο κεντρο μου τα μετέφεραν όταν Ηράκλειο 4 διαιρεσεων ...

Link to comment
Share on other sites

η βλαστοκυστη τοποθετητε 5 η 6 μερες μετα την ωοληψια. Μπορεις να μιλησεις με το γιατρο σου γι αυτο το θεμα και εκεινος θα μιλησει στον εμβρυολογο. Μονο ενα ειναι ομως ρισκο... δεν ξερω αν θα το εκανα. Αναλογα με το ιστορικο της καθεμιας. :rolleyes:

 

Ναι το γνωρίζω κι εγω !!! Έχω μονοκερη μήτρα όμως και δεν μπορω να βάλω πολλά ... Δυο εμβρυα το πολυ και να προσεύχομαι να μην υπάρξει δίδυμη εγκυμοσύνη !!!!

 

Άρα ο γιατρός αποφασίζει τελικά για το πόσες διαιρέσεις θα ήθελε να φτάσει το εμβρυο καλώς εχόντων των πραγμάτων ;

 

Στο προηγούμενο κεντρο μου τα μετέφεραν όταν ηταν 4 διαιρεσεων ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω κι εγω !!! Έχω μονοκερη μήτρα όμως και δεν μπορω να βάλω πολλά ... Δυο εμβρυα το πολυ και να προσεύχομαι να μην υπάρξει δίδυμη εγκυμοσύνη !!!!

 

Άρα ο γιατρός αποφασίζει τελικά για το πόσες διαιρέσεις θα ήθελε να φτάσει το εμβρυο καλώς εχόντων των πραγμάτων ;

 

Στο προηγούμενο κεντρο μου τα μετέφεραν όταν Ηράκλειο 4 διαιρεσεων ...

 

Καλημερα KittyNatty,

 

αν εχεις μονοκερη ισως γι αυτο και να θελουν ενα μονο. Λογικο...

 

Δεν νομιζω πως αποφασιζει ο γιατρος, ειναι αναλογα με το πως προχωραει το ιδιο το εμβρυο. Δηλαδη υπαρχουν εμβρυα που θα διαιρεθουν πολυ πιο γρηγορα απο αλλα. Και γω εχω κανει με 4 και με 8. Το θεμα ειναι να γινει εμφυτευση στη μητρα. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sunty καλησπέρα,

Θες να πεις αν είναι "καλό" το έμβρυο θα φτάσει βλαστοκύστη :rolleyes:

Αν ένα έμβρυο όμως πχ είναι μέτριο δεν έχει πιο πολλές πιθανότητες να προχωρήσει στη μήτρα αντί να το αφήσεις βλαστοκύστη και να το χάσεις ενδεχομένως;

Αν είναι από την άλλη ένα καλό έμβρυο και το πας βλαστοκύστη και το χάσεις δεν είναι κρίμα με τη λογική΄οτι μπορεί να είχε προχωρήσει στη μήτρα;

 

Ναι καλο εννουσα. Το θεμα είναι να το υποστηριζει ο γιατρος κατι τετοιο. Οι περισσοτεροι δεν θελουν να το διακινδυνευσουν κ να χασουν τα χρηματα της ΕΤ.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΕΙΜΑΙ 40 ΕΤΩΝ , Κ ΛΟΓΩ ΚΛΕΙΣΤΩΝ ΣΑΛΠΙΓΓΩΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ . 1 ΣΠΕΡΜΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ . 1 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΜΕ 4 ΤΡΑΔΥΜΑ ΟΠΟΥ ΛΟΓΩ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΩΝ 2 ΠΗΡΑΝ ΜΙΚΡΟΒΙΟ Κ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝΕ Κ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ . 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ Κ ΠΑΛΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ , ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΝΑΜΕ Τ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΟΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΑΝ .ΝΕΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ ΦΤΩΧΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 3 ΩΑΡΙΑ Τ ΕΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ Κ ΚΑΤΑΨΥΧΘΗΚΕ Κ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΟΝ ΦΚ ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΦ ΟΣΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ . ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΟΤΙ ΣΠΑΕΙ ΣΥΧΝΑ Κ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Κ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ . ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟΓΕΝΕΣΙΣ ΟΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΕΚΑΝ ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ PREGNYL, ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ Κ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΩ . ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ !!!!

Link to comment
Share on other sites

pink love σου έχω απαντήσει στο άλλο τόπικ που έχεις ξαναγράψει, γιατί εδώ θα ήταν εκτός θέματος!:P

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΑΠΟ ΕΔΩ !!!!!!!!!!!!!! ΕΨΑΧΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας! 

Έχω μια ερώτηση και θα ήθελα να με διαφωτίσετε: 

όσες παλεύετε με φυσικό κύκλο (όπως εγώ) : Η παρακολούθηση πριν από την ωοληψία γίνεται υπερηχογραφικά μόνο ή και με ορμονολογικές εξετάσεις; 

 

Το ρωτάω αυτό διότι μήνες παλεύω να μαζέψω με φυσικούς κύκλους με πολύ πενιχρά αποτελέσματα, με προβληματίζει όμως που ο γιατρός δεν ενδιαφέρεται καθόλου για τις ορμόνες.. δεν βοηθάει να γνωρίζει τα επίπεδά τους ώστε να ξέρει αν αυτό που θα πάρει θα ε΄ναι καλό; 

Εσάς που είστε σε διαδικασία φυσικού,  σας βάζουν να κάνετε ορμονολογικές κατά τη διάρκεια της παρακολούθησης ; Εμένα ποτέ! Μόνο υπέρηχο.. 

Ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εφοσον εχεις κανει ολες τις εξετασεις για την εξωσωματικη ο γιατρος σου εχει πολλες πληροφοριες.

Αυτο που τον νοιαζει ειναι να βλεπει το μεγεθος του ωαριου κ να το παρει πριν πεσει.Οσο για τις ορμονες σου εχει ηδη ιδεα του τι γινετε.

Μην νομιζεις οτι παιζει ρολο,αν φυσικα δεν εχει εντοπισει καποιο προβλημα.Ευχομαι να βοηθησα κ να σε καθυσηχασα λιγακι

Επισης η ποιοτητα του ωαριου δεν εξαρταται απο τις ορμονες αλλα απο αλλους παραγοντες οπως τα ΝΚ κυτταρα ή τη μορφολογια του ας πουμε κ αυτο οχι 100%

Link to comment
Share on other sites

mujer ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ κ Καλή επιτυχία!! !

 

Ειναι οντως δύσκολο κ μεγάλη ταλαιπωρία ο φυσικός  κύκλος. 

 

Ναι! Ο γιατρός πρέπει να παρακολουθεί τις ορμόνες σου μαζί με υπέρηχους κατά τη διάρκεια. Πάνε πακέτο!

Ξεκινάς με οιστραδιολη  κ lh κ καλό είναι να κάνεις κ fsh 2η - 3η  μέρα του κύκλου. Κάνεις υπέρηχο  πριν την περίοδο για να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει κυστη. 7η μέρα κάνεις τον 10 υπέρηχο  κ την 9η ξανά κ αρχίζει να παρακολουθεί ο γιατρός οιστραδιολη  κ lh. Εάν δεν τα κοιτάζει κ αυτά σε συνάρτηση με τον υπέρηχο, τότε Καλή μου να μιλήσεις με άλλον γιατρό.

Καλή επιτυχία 

Επίσης, όταν με το καλό κάνεις ωοληψια ΜΗΝ παγώσεις ωαρια αλλα έμβρυα κ κατά προτίμηση βλαστοκυστη!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Στο φυσικό κύκλο το ελάχιστο που πρέπει να κάνει ο γιατρός σου εκτός φυσικά από τους υπέρηχους είναι:  όταν το μεγαλύτερο ωοθυλάκιο φτάσει σε κάποιο μέγεθος  να σου πάρει αίμα για να εξετάσει τις τιμές της lh & e2 γιατί μόνο το μέγεθος στον υπέρηχο δεν μας δείχνει ότι έχει αρχίσει να "ωριμάζει". Aν οι τιμές είναι ικανοποιητικές τότε το ίδιο βράδυ κάνεις ένεση ovitrelle για να επιτευχθεί η πλήρη ωρίμανση του και για να μπορέσει να το πάρει πιο εύκολα ο γιατρός στην ωοληψία 36 ώρες αργότερα.

Όσο για την ποιότητά του... αν οι τιμές των ορμονών δεν είναι τραγικά χάλια για να ματαιωθεί η προσπάθεια, μόνο όταν θα το βάλει κάτω από το μικροσκόπιο ο εμβρυολόγος θα αποφανθεί και φυσικά θα δείξει η γονιμοποίηση.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Ναι .. κάτι μου έλεγε οτι τα πράγματα γίνονται κάπως ελλιπώς.. τι να πω..

Υποτιθεται οτι αυριο πρέπει  να κανω οβιτρέλ κ την Τρίτη ωοληψια, αλλά την Τρίτη ειναι 15η ημέρα κυκλου, την ωρα που συνηθως ωορρηξια εχω 11η-12η κ εκτός απο το μεγεθος που ειδε χτες (δηλ 4μερες πριν την ωοληψια) δεν έχω κανενα αλλο σημάδι οτι ειναι σωστή μερα.. 

κ έχω κουραστεί..

 

ευχαριστώ πολύ κ πάλι!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mujer είπε:

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας! 

Ναι .. κάτι μου έλεγε οτι τα πράγματα γίνονται κάπως ελλιπώς.. τι να πω..

Υποτιθεται οτι αυριο πρέπει  να κανω οβιτρέλ κ την Τρίτη ωοληψια, αλλά την Τρίτη ειναι 15η ημέρα κυκλου, την ωρα που συνηθως ωορρηξια εχω 11η-12η κ εκτός απο το μεγεθος που ειδε χτες (δηλ 4μερες πριν την ωοληψια) δεν έχω κανενα αλλο σημάδι οτι ειναι σωστή μερα.. 

κ έχω κουραστεί..

 

ευχαριστώ πολύ κ πάλι!! 

Δεν είναι λάθος η μέρα για την ωοληψι. Τί  μέγεθος ήταν στον τελευταίο  υπέρηχο; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...