Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική ανω 50


MarianS

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Σκέφτηκε ποτέ το δότη σπέρματος κ να κάνει εξωσωματική? Γιατί ακόμα κ σε 1-2 χρόνια να βρει τον κατάλληλο που το εύχομαι φυσιολογικά θα μπορέσει να μείνει έγκυος? Έχει ψαχτει με εξετάσεις αν υπάρχει η δυνατότητα? Είναι πολύ κρίμα να θες ένα παιδάκι κ να μην έχεις βρει τον κατάλληλο σύντροφο..

 

Κοίτα ήμουν κ εγώ απ' τις κοπέλες που είπα ότι μετά τα 50 ίσως είναι εγωιστικό γιατί το είδα καθαρά απ' τη θέση του παιδιού κ πως σκεφτόμουν όταν ήμουνα παιδί.. Απ' τη θέση της μητέρας εννοείται είναι επιλογή της κ μακάρι να μπορούσε όποτε ήθελε.. Πάντως όπως είπε η @super mumοι απ' έξω ότι κ να κάνουμε πάντα θα κρίνουν απλά καλό είναι να κλείνουμε τα αφτιά κ να μην μας ενδιαφέρει. Κ δεν μιλάω μόνο για το πότε θα κάνεις παιδί αλλά για τα πάντα.

Mama16 εσυ ποσο είσαι ;  δεν σε έχω ρωτήσει ποτέ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Super.mum είπε:

Mama16 εσυ ποσο είσαι ;  δεν σε έχω ρωτήσει ποτέ 

Αχ εγώ είμαι το 1989.... 32 δλδ! :sad: κ πριν λίγες μέρες το συνειδητοποίησα, είχα μείνει ότι τώρα ήμουν 31. Το έχω πάρει κατάκαρδα βέβαια, μου άρεσαν το 20+

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , mama16 είπε:

Κοίτα ήμουν κ εγώ απ' τις κοπέλες που είπα ότι μετά τα 50 ίσως είναι εγωιστικό γιατί το είδα καθαρά απ' τη θέση του παιδιού κ πως σκεφτόμουν όταν ήμουνα παιδί.. 

 

Σαν παιδι ομως δεν ξερεις πώς θα σκεφτοσουν αν οντως ειχες αυτους τους γονεις. Αυτοι θα ηταν οι γονεις σου και θα τους αγαπουσες οπως και να'χει (εκτος φυσικα αν υπηρχαν αλλοι λογοι και τσακωμοι, που δεν εχουν να κανουν με την ηλικια). Το ειχα γραψει και οταν τα λεγαμε, δεν εχω ακουσει ποτε ανθρωπο με μεγαλους γονεις να λεει "γιατι με εκαναν τοσο μεγαλοι", "δεν επρεπε" κλπ. Και σαν παιδι ο αντρας μου λεει οτι δεν το καταλαβαινε οτι ειχε μεγαλους γονεις, ουτε τα αλλα παιδια ελεγαν κατι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , mama16 είπε:

Αχ εγώ είμαι το 1989.... 32 δλδ! :sad: κ πριν λίγες μέρες το συνειδητοποίησα, είχα μείνει ότι τώρα ήμουν 31. Το έχω πάρει κατάκαρδα βέβαια, μου άρεσαν το 20+

Χαχα τι λες βρε μικρούλα είσαι .. πιπίνι 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Super.mum είπε:

Χαχα τι λες βρε μικρούλα είσαι .. πιπίνι 

Χαχαχα κάτσε να πας στην ηλικία μου να δεις αν θα σου αρέσει!!!! :D:P

Εσύ 25 είσαι? Τέλεια ηλικία... Εν τω μεταξύ μέχρι τα 25 αν άκουγα για 30+ σκεφτόμουν ότι  είναι μεγάλοι... Τον άντρα μου τον γνώρισα όταν ήταν 31+ κ σκεφτόμουν ότι ήταν μεγάλος κ τώρα την πέρασα αυτή την ηλικία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, mama16 είπε:

Χαχαχα κάτσε να πας στην ηλικία μου να δεις αν θα σου αρέσει!!!! :D:P

Εσύ 25 είσαι? Τέλεια ηλικία... Εν τω μεταξύ μέχρι τα 25 αν άκουγα για 30+ σκεφτόμουν ότι  είναι μεγάλοι... Τον άντρα μου τον γνώρισα όταν ήταν 31+ κ σκεφτόμουν ότι ήταν μεγάλος κ τώρα την πέρασα αυτή την ηλικία!!

Χαχα να σου πω την αλήθεια έχω την αίσθηση ότι μετά τα 20 έχουν φύγει τα χρόνια έτσι σαν μέρες ... δεν καταλαβαίνω ποτέ περνάει ο χρόνος ποτέ μεγαλώνουν τα μωρα. Απίστευτο ! Για αυτό πρέπει να χαιρόμαστε την κάθε στιγμή! 

πρίν από 1 λεπτό , Super.mum είπε:

Χαχα να σου πω την αλήθεια έχω την αίσθηση ότι μετά τα 20 έχουν φύγει τα χρόνια έτσι σαν μέρες ... δεν καταλαβαίνω ποτέ περνάει ο χρόνος ποτέ μεγαλώνουν τα μωρα. Απίστευτο ! Για αυτό πρέπει να χαιρόμαστε την κάθε στιγμή! 

Ναι ναι 25 εγώ σε λίγο πολύ λίγο  26 χαχα 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

"...είναι ανεξάρτητη..οικονομικά τακτοποιημένη..δυναμική..λατρεύει τα παιδιά..έχω 2 μικρά κ είναι σαν 2η μάνα τους..θαυμάζω την ενέργεια της..δουλεύει απίστευτες ωρεσ τη μέρα στο γραφείο τησ κ αργά το απόγευμα έχει κ τη δύναμη να ασχοληθεί κ να παίξει με τα παιδιά μου..2 κ 4ων ετών."

 

   Εφοσον ειναι ολα αυτα που λες, (αν και πιστευω πως με αλλο κεφι ασχολεισαι με 2 μικρα που ομως δεν εχεις την φροντιδα τους) γιατι να περιμενει κι αλλο και να μην κανει ενα παιδι μ ενα αξιολογο και υγιη αντρα -εραστη στον οποιο και δεν θ αναφερει ποτε τιποτα? 

      Το βρισκετε πολυ προχωρημενο? Απο εναν αγνωστο δοτη δεν θα ηταν καλυτερη επιλογη ενας γνωστος, υγιης αντρας ή πιστευετε οτι δημιουργειται ετσι συναισθηματικη δεσμευση? 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Αυτο ειναι επεισοδιο για το "παμε πακετο". Δεν το βρισκω ηθικο απεναντι στον αντρα. Να εχει ενα παιδι που να μη γνωριζει την υπαρξη του. Εχει δικαιωμα να ξερει. Ο δοτης εν γνωσει του δινει το σπερμα, ο αλλος οχι.

Συμφωνώ ούτε εγώ το βρίσκω ηθικό 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Melia13 είπε:

 

Αν κ είμαστε κοντά..η αλήθεια είναι πως διστάζω να τησ κάνω τόσο ανοιχτή συζήτηση..δεν θα ήθελα να την φέρω σε δυσκολη θεση...εξάλλου είναι κ κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται καν να τα ρωτήσω..πχ θεωρώ πως είναι πολύ συντηρητική για να κάνει παιδί έκτοσ γάμου..ζούμε κ στην επαρχεία..πάντα ήταν μετρημένη κ λογική....δεν έχει κανείς να τησ προσάψει κάτι..δεν νομίζω να ήθελε να γίνει αντικείμενο συζητήσεων.ουτε να φέρει τουσ γονείς της σε δυσκολη θεση..

Το καλύτερο θα ήταν να βρεθεί ένας σύντροφος..να προχωρήσουν μαζί τισ ζωές τουσ..κ με την βοήθεια της επιστήμης να μπορέσουν να αποκτήσουν κ ενα μωράκι.. 

θα γινόταν πολύ καλή μάνα..αν  αγαπάει έτσι τα δικά μου..φαντάζομαι πως θα είναι αν κάνει κ δικό της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Αν κ είμαστε κοντά..η αλήθεια είναι πως διστάζω να τησ κάνω τόσο ανοιχτή συζήτηση..δεν θα ήθελα να την φέρω σε δυσκολη θεση...εξάλλου είναι κ κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται καν να τα ρωτήσω..πχ θεωρώ πως είναι πολύ συντηρητική για να κάνει παιδί έκτοσ γάμου..ζούμε κ στην επαρχεία..πάντα ήταν μετρημένη κ λογική....δεν έχει κανείς να τησ προσάψει κάτι..δεν νομίζω να ήθελε να γίνει αντικείμενο συζητήσεων.ουτε να φέρει τουσ γονείς της σε δυσκολη θεση..

Το καλύτερο θα ήταν να βρεθεί ένας σύντροφος..να προχωρήσουν μαζί τισ ζωές τουσ..κ με την βοήθεια της επιστήμης να μπορέσουν να αποκτήσουν κ ενα μωράκι.. 

θα γινόταν πολύ καλή μάνα..αν  αγαπάει έτσι τα δικά μου..φαντάζομαι πως θα είναι αν κάνει κ δικό της..

Μακάρι να της πάνε όλα καλά ! Εξάλλου με τέτοια φίλη που έχει να την νοιάζεται τόσο και να λέει τόσο ωραία λόγια για εκείνη είναι πολύ τυχερή! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...