Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

On 24/7/2019 at 3:03 ΜΜ, JOAL12 είπε:

Καλημέρα σας.

Είμαι 39 χρονών και σκεφτόμαστε με τον σύζυγο για τρίτο παιδί.

Διάβασα στο ιντερνετ ότι είναι υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη και κάπως αγχώθηκα.

'Εχετε ανάλογη εμπειρία?

Ευχαριστώ πολύ.

Οι εγκυμοσύνη όσο μεγαλώνει η ηλικία είναι υψηλού ρίσκου γενικά. Το τι ακριβώς σημαίνει αυτό για εσένα, ο πλέον αρμόδιος είναι να σου το εξηγήσει ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Σίγουρα μια εγκυμοσύνη σε τέτοιες ηληκιες εμπεριέχει κάποιο κυνδινο αλλά δεν είναι κάτι απαγορευτικό. Εμένα ο γυναικολόγος μου παρότι έκλεισα τα 41 τον Ιούνιο μου έχει δώσει το ελεύθερο να προσπαθήσω για φυσιολογική σύλληψη από Δεκεμβριο. Μου είπε ότι λόγω ηληκια μπορεί και να μην τα καταφέρω αλλά δεν με απέτρεψε από το να προσπαθήσω 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κυρίες μου! 

Πλέον κι εγώ ανήκω στο club των 40 και θέλω να κάνω οικογένεια. Θα μου πείτε, "γιατί περίμενες τόσο καιρό", αλλά ξέρετε πως στην εποχή μας, πρέπει να βρεις τον σύντροφο σου, πρέπει να έχεις κάποια καλά οικονομικά κλπ κλπ.

Πριν από ένα και...χρόνο δυστυχώς είχα αποβάλει, έκανα απόξεση και λόγω του ψυχολογικού σοκ που είχα πάθει, δεν δοκίμασα πάλι σύντομα. Είμαι και λίγο φοβιτσιάρα όσο αφορά το θέμα της υγείας.

Τώρα όμως θέλω να μπω πάλι στο δρόμο αλλά ο φόβος υπάρχει. Λόγω ηλικίας, λόγο κάποιων παραπανίσιων κιλών, ακούω διάφορα δεξιά αριστερά,  για περίδεση (επειδή ανεβαίνω πολλά σκαλιά λόγω του οτι δεν μπαίνω σε ασανσέρ) συν του οτι ψάχνω για έναν/μία ΚΑΛΟ γυναικολόγο που θα με βοηθήσει σε αυτή τη διαδρομή, δεν θα κοιτάξει το πορτοφόλι μου και θα είναι δίπλα μου.

Ζητάω τη βοήθεια σας, τις σκέψεις σας, τις εμπειρίες σας, ό,τι πιστεύετε οτι θα μου δώσει κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, chris.penny είπε:

Γεια σας κυρίες μου! 

Πλέον κι εγώ ανήκω στο club των 40 και θέλω να κάνω οικογένεια. Θα μου πείτε, "γιατί περίμενες τόσο καιρό", αλλά ξέρετε πως στην εποχή μας, πρέπει να βρεις τον σύντροφο σου, πρέπει να έχεις κάποια καλά οικονομικά κλπ κλπ.

Πριν από ένα και...χρόνο δυστυχώς είχα αποβάλει, έκανα απόξεση και λόγω του ψυχολογικού σοκ που είχα πάθει, δεν δοκίμασα πάλι σύντομα. Είμαι και λίγο φοβιτσιάρα όσο αφορά το θέμα της υγείας.

Τώρα όμως θέλω να μπω πάλι στο δρόμο αλλά ο φόβος υπάρχει. Λόγω ηλικίας, λόγο κάποιων παραπανίσιων κιλών, ακούω διάφορα δεξιά αριστερά,  για περίδεση (επειδή ανεβαίνω πολλά σκαλιά λόγω του οτι δεν μπαίνω σε ασανσέρ) συν του οτι ψάχνω για έναν/μία ΚΑΛΟ γυναικολόγο που θα με βοηθήσει σε αυτή τη διαδρομή, δεν θα κοιτάξει το πορτοφόλι μου και θα είναι δίπλα μου.

Ζητάω τη βοήθεια σας, τις σκέψεις σας, τις εμπειρίες σας, ό,τι πιστεύετε οτι θα μου δώσει κουράγιο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απολογηθούμε σε κάποιον για το ότι αποφασίσαμε τώρα να κάνουμε παιδί; εγώ τώρα θέλω και τώρα θα το κάνω δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να το κάνω στα 25 ή στα 30 χωρίς να το θέλω; κοίτα να είσαι ηρεμη και αισιόδοξη και σταμάτα να έχεις τύψεις για την ηληκια σου μια χαρά νεοτατες γυναίκες είμαστε και όπως λέει ο γιατρός μου πότε δεν ξέρεις όλα μπορούν να συμβούν 

ΥΓ εγώ έκλεισα τα 41 τον Ιούνιο και ξεκινάω προσπάθειες τον Δεκέμβρη 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ δεν τα πάω πολύ καλά με το φόρουμ μάλλον.... προσπαθώ για δεύτερο παιδάκι αλλά δυστυχώς βγει στην πρόωρη εμμηνόπαυση η ορμονολογικες εξετάσεις μου χάλια... πείτε μου της εμπειρίες σας εκτός από εξωσωματική κ σοερματεγχεισει.τι αλλο μπορώ να κάνω μήπως βοηθήθω ??? Με φαρμακα??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/6/2023 at 5:12 ΜΜ, Kaliopo είπε:

Καλησπέρα κορίτσια δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ δεν τα πάω πολύ καλά με το φόρουμ μάλλον.... προσπαθώ για δεύτερο παιδάκι αλλά δυστυχώς βγει στην πρόωρη εμμηνόπαυση η ορμονολογικες εξετάσεις μου χάλια... πείτε μου της εμπειρίες σας εκτός από εξωσωματική κ σοερματεγχεισει.τι αλλο μπορώ να κάνω μήπως βοηθήθω ??? Με φαρμακα??? 

Καλημέρα! Γράψε μας ηλικία και τιμές από τις ορμονολογικες! Ο κύκλος σου πως είναι; Τι ηλικία έχει το άλλο παιδάκι; Υπάρχουν λύσεις. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2023 at 5:12 PM, Kaliopo said:

Καλησπέρα κορίτσια δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ δεν τα πάω πολύ καλά με το φόρουμ μάλλον.... προσπαθώ για δεύτερο παιδάκι αλλά δυστυχώς βγει στην πρόωρη εμμηνόπαυση η ορμονολογικες εξετάσεις μου χάλια... πείτε μου της εμπειρίες σας εκτός από εξωσωματική κ σοερματεγχεισει.τι αλλο μπορώ να κάνω μήπως βοηθήθω ??? Με φαρμακα??? 

Ο γιατρός σου τι σου πρότεινε?

Υποθέτω πως εφόσον είσαι ήδη σε εμμηνοπαυση οι εναλλακτικές θα είναι περιορισμένες, από την στιγμή όμως που η περίοδος δεν έχει σταματήσει οριστικά τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί.

Σε αυτό μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σε βοηθήσει και να σου προτείνει πιθανές λύσεις που υπάρχουν .

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2023 at 11:11 ΠΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Καλημέρα! Γράψε μας ηλικία και τιμές από τις ορμονολογικες! Ο κύκλος σου πως είναι; Τι ηλικία έχει το άλλο παιδάκι; Υπάρχουν λύσεις. 

Καλησπέρα...ετών 40 fsh 27 kai AmH 0.10 η μικρή είναι τεσσάρων ετών έμεινα έγκυος σχεδόν αμέσως..ο κύκλος μια έτσι μια γιουβέτσι τον μήνα Μάιο δεν αδιαθετησα τώρα πιστεύω θα αδιαθετησο γιατί έχω όλα τα σημάδια...είναι κληρονομικό από την μητέρα μου ο γιατρός μου είπε ότι μπήκα σε προκλιμακτηριο 😭 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2023 at 11:21 ΜΜ, Kaliopo είπε:

Καλησπέρα...ετών 40 fsh 27 kai AmH 0.10 η μικρή είναι τεσσάρων ετών έμεινα έγκυος σχεδόν αμέσως..ο κύκλος μια έτσι μια γιουβέτσι τον μήνα Μάιο δεν αδιαθετησα τώρα πιστεύω θα αδιαθετησο γιατί έχω όλα τα σημάδια...είναι κληρονομικό από την μητέρα μου ο γιατρός μου είπε ότι μπήκα σε προκλιμακτηριο 😭 

Ναι είναι ο προθάλαμος της εμμηνόπαυσης και οι τιμές στις εξετάσεις και οι χαμένοι κύκλοι. Κοίτα αν θες δεύτερο παιδί και πεις θα το παλέψω έχεις τις εξής επιλογές. Γράφεις ότι δεν θέλεις παρεμβατικές μεθόδους ίσως είναι όμως ο δρόμος με τις περισσότερες πιθανότητες. 

1. Παίρνεις βιταμίνες και dhea ώστε να δώσεις ένα boost στα ωοθυλάκια και παρακολουθώντας την ωορρηξία σου με τεστ να έχεις στοχευμένες επαφές. Προϋποθέτει φυσικά να έχεις επιμονή ως προς τους κύκλους ειδικά όταν έχουμε μεγάλα κενά. 

2. Σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου παρακολουθείς στενά τους κύκλους σου με υπέρηχο σε συνδιασμό με βιταμίνες και χρήση χαπιών ορμονών στο πρώτο μισό με επαφές στο σπίτι σου. 

Θα σου γράψω και τις επεμβατικές να υπάρχουν. 

3. Prp ωοθηκών το οποίο όμως κατ εμέ θέλει ωοληψίες έστω και σε εντελώς φυσικό κύκλο ώστε αν προκύψει καλό ωάριο να είμαστε σίγουροι ότι θα το πάρουμε. 

4. Εξωσωματική σε φυσικό η ελάχιστα ορμονικά εξαρτούμενους κύκλους ώστε σε βάθος χρόνου (πχ 12μηνο) να βρεθούν ποιοτικά ωάρια

5. Δωρεά ωαρίων. 

 

Υπέρηχο έκανες; Σε τι κατάσταση είναι οι ωοθήκες; 

Επαφές να συνεχίσεις να έχεις ποτέ δεν ξέρεις , μέχρι να έχεις εμμηνόπαυση με τα όλα της που λέμε, κάνεις ωορρηξίες οπότε.. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2023 at 10:26 ΠΜ, λουκουμαδάκι είπε:

Ναι είναι ο προθάλαμος της εμμηνόπαυσης και οι τιμές στις εξετάσεις και οι χαμένοι κύκλοι. Κοίτα αν θες δεύτερο παιδί και πεις θα το παλέψω έχεις τις εξής επιλογές. Γράφεις ότι δεν θέλεις παρεμβατικές μεθόδους ίσως είναι όμως ο δρόμος με τις περισσότερες πιθανότητες. 

1. Παίρνεις βιταμίνες και dhea ώστε να δώσεις ένα boost στα ωοθυλάκια και παρακολουθώντας την ωορρηξία σου με τεστ να έχεις στοχευμένες επαφές. Προϋποθέτει φυσικά να έχεις επιμονή ως προς τους κύκλους ειδικά όταν έχουμε μεγάλα κενά. 

2. Σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου παρακολουθείς στενά τους κύκλους σου με υπέρηχο σε συνδιασμό με βιταμίνες και χρήση χαπιών ορμονών στο πρώτο μισό με επαφές στο σπίτι σου. 

Θα σου γράψω και τις επεμβατικές να υπάρχουν. 

3. Prp ωοθηκών το οποίο όμως κατ εμέ θέλει ωοληψίες έστω και σε εντελώς φυσικό κύκλο ώστε αν προκύψει καλό ωάριο να είμαστε σίγουροι ότι θα το πάρουμε. 

4. Εξωσωματική σε φυσικό η ελάχιστα ορμονικά εξαρτούμενους κύκλους ώστε σε βάθος χρόνου (πχ 12μηνο) να βρεθούν ποιοτικά ωάρια

5. Δωρεά ωαρίων. 

 

Υπέρηχο έκανες; Σε τι κατάσταση είναι οι ωοθήκες; 

Επαφές να συνεχίσεις να έχεις ποτέ δεν ξέρεις , μέχρι να έχεις εμμηνόπαυση με τα όλα της που λέμε, κάνεις ωορρηξίες οπότε.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου και που απάντησες στα μηνύματα μου...όπως γράφω πιο πάνω τον Μάιο δεν αδιαθετησα και ως τώρα τίποτα πολύ φοβάμαι μήπως δεν αδιαθετησο και ως τέλος του Ιουνίου....ο γυναικολόγος μου είπε και παίρνω της fertili fix ...το dhea δεν το ξέρω τι είναι μπορώ να το πάρω κ μόνη μου???θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου όλα αυτά που έγραψες ν ξεκινήσουμε από κάτι και αν δεν αδιαθετησο θα πάω για ένα έλεγχο... επίσης περίμενα να αδιαθετησο για να κάνω κ τα τεστ ωορρηξίας πρώτη φορά θα τα χρεισηνοποιουσα... ελπίζω να αδιαθετησο να το παλέψω κάποιους κύκλους...

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2023 at 5:11 ΜΜ, Kaliopo είπε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου και που απάντησες στα μηνύματα μου...όπως γράφω πιο πάνω τον Μάιο δεν αδιαθετησα και ως τώρα τίποτα πολύ φοβάμαι μήπως δεν αδιαθετησο και ως τέλος του Ιουνίου....ο γυναικολόγος μου είπε και παίρνω της fertili fix ...το dhea δεν το ξέρω τι είναι μπορώ να το πάρω κ μόνη μου???θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου όλα αυτά που έγραψες ν ξεκινήσουμε από κάτι και αν δεν αδιαθετησο θα πάω για ένα έλεγχο... επίσης περίμενα να αδιαθετησο για να κάνω κ τα τεστ ωορρηξίας πρώτη φορά θα τα χρεισηνοποιουσα... ελπίζω να αδιαθετησο να το παλέψω κάποιους κύκλους...

Καλημέρα. Ναι dhea σε συνεργασία φυσικά με τον γυναικολόγο μπορείς να πάρεις. Και βιταμίνες κλπ. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αποτελέσματα θα έχουν αλλά η ηλικία σου αφήνει κάποια περιθώρια! Φυσικά για να πούμε ότι θα υπάρξει μια έξτρα βοήθεια από αυτά χρειάζεται ένα τρίμηνο να τα παίρνεις. Οπότε κάνε μια συνενόηση με το γιατρό ξεκίνα τώρα που είναι καλοκαίρι και θα ανέβει και φυσικά η d σου και δες και με τα τεστ τι μπορείς να κάνεις πάρε τα φτηνά ώστε να μπορείς να καλύψεις μεγάλα διαστήματα! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2023 at 5:11 PM, Kaliopo said:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου και που απάντησες στα μηνύματα μου...όπως γράφω πιο πάνω τον Μάιο δεν αδιαθετησα και ως τώρα τίποτα πολύ φοβάμαι μήπως δεν αδιαθετησο και ως τέλος του Ιουνίου....ο γυναικολόγος μου είπε και παίρνω της fertili fix ...το dhea δεν το ξέρω τι είναι μπορώ να το πάρω κ μόνη μου???θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου όλα αυτά που έγραψες ν ξεκινήσουμε από κάτι και αν δεν αδιαθετησο θα πάω για ένα έλεγχο... επίσης περίμενα να αδιαθετησο για να κάνω κ τα τεστ ωορρηξίας πρώτη φορά θα τα χρεισηνοποιουσα... ελπίζω να αδιαθετησο να το παλέψω κάποιους κύκλους...

Καλησπέρα. Προς θεού μην παίρνεις σκευάσματα μόνη σου, χωρίς να ρωτήσεις το γιατρό σου. Οκ για βιταμινούλες αλλά όχι dhea χωρίς την έγκριση του. 

Ο γυναικολόγος σου τί λέει για τις τιμές αυτές? Σου είπε ότι μπορεί να προκύψει εγκυμοσύνη φυσιολογικά? Εμένα στα 38-39 με καλύτερες τιμές (fsh 10-12 και amh 0,40 ), ουσιαστικά μου το απέκλεισαν και είχαν δίκιο. Ούτε οι ορμόνες δεν με έπιασαν και προσπαθούσα 2 χρόνια σχεδόν με εξωσωματική με φυσικούς κύκλους και ο γιατρός μου το θεώρησε σχεδόν κατόρθωμα που τα κατάφερα. 

Αν δεν έχεις σκοπό να μπεις στη διαδικασία της υποβοηθούμενης, δεν χάνεις κάτι να προσπαθείς έτσι. Διαφορετικά, προσωπικά δεν θα έχανα ούτε μέρα ακόμη. Συμβουλεύσου το γιατρό σου. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...