Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Για όποια θέλει να μείνει έγκυος μετά τα 40"


Recommended Posts

Αύριο πάω για χοριακή με 5 μέρες καθυστέρηση. Εδώ και 15 μέρες έχω στήθος τούμπανο και την τελευταία βδομάδα πόνους όπως πριν κατέβει η περίοδος. Κατά τ' άλλα, ούτε ίχνος υγρών που συνήθως έχουμε μια-δυο μέρες πριν αδιαθετήσουμε...τίποτα απολύτως

Από τη μία ανυπομονώ και από την άλλη φοβάμαι όχι τόσο μήπως δεν ήρθε το μωράκι και τελικά αδιαθετήσω αλλά μήπως είναι τίποτα άλλο κακό..

Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω να ξεχαστώ και να σκέφτομαι μόνο τα καλύτερα και ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει.

Καλό βράδυ κορίτσια:)

 

 

 

5 μέρες καθυστέρηση???

κι ούτε ένα predictor, self clear, κάτι τελωσπάντων?

 

Σου εύχομαι μια Θετικότατη και τεράααααστια Χοριακή!

 

Εγώ πάλι, έχω -4 μέρες καθυστέρηση (μέρα μηδέν, η 17 Νοέμβρη...) και Όοοοολα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης που θα μπορούσε να έχει κανείς.

Ότι είχα πάντα όταν έμενα έγκυος κ επιπλέον από χτες αργά μια σταγόνα αίμα και σε μερικές ώρες άλλη μία, πότε ροζ, πότε καφέ (το βασανιστήριο με τη σταγόνα το έχετε ακουστά?).

Προσπαθώντας να μην το σκέφτομαι, ξεκίνησα κέντημα... μετρητό...της κόρης μου.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 μέρες καθυστέρηση???

κι ούτε ένα predictor, self clear, κάτι τελωσπάντων?

 

Σου εύχομαι μια Θετικότατη και τεράααααστια Χοριακή!

 

Εγώ πάλι, έχω -4 μέρες καθυστέρηση (μέρα μηδέν, η 17 Νοέμβρη...) και Όοοοολα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης που θα μπορούσε να έχει κανείς.

Ότι είχα πάντα όταν έμενα έγκυος κ επιπλέον από χτες αργά μια σταγόνα αίμα και σε μερικές ώρες άλλη μία, πότε ροζ, πότε καφέ (το βασανιστήριο με τη σταγόνα το έχετε ακουστά?).

Προσπαθώντας να μην το σκέφτομαι, ξεκίνησα κέντημα... μετρητό...της κόρης μου.

χαλάρωσε βρε κοριτσάκι μου, ηρέμησε και ότι είναι να γίνει θα γίνει....έχε πίστη και υπομονή και όλα καλά θα πάνε..πραγματικά στο εύχομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαλάρωσε βρε κοριτσάκι μου, ηρέμησε και ότι είναι να γίνει θα γίνει....έχε πίστη και υπομονή και όλα καλά θα πάνε..πραγματικά στο εύχομαι!!!!!

 

Σόρυ, αλλά δεν μπορώ να χαλαρώσω.

Έκανα ωορρηξία την 11η μέρα του κύκλου και μόλις 3 μέρες μετά ξεκίνησαν πόνοι περιόδου, πρήξιμο κλπ. Τελικά σήμερα αδιαθέτησα κανονική ροή. 21η μέρα του κύκλου!!!

Μετά από 8 μέρες προεμμηνορροϊκό σύνδρομο μεγενθυμένο έχω τα αντίστοιχα νεύρα.

Κι όλα αυτά στον κύκλο που μετράω ορμόνες και που βγαίνουν... άψογες...

 

Έχω μια υποψία ότι πιθανόν χρειάζομαι κάνα δίμηνο θεραπεία με αντισυλληπτικά, αντί να ψάχνομαι για καρυότυπους ζεύγους, αντιπατρικά αντισώματα, κλπ κλπ και στο τέλος εξωσωματική γιατί δεν προλαβαίνουμε κάτι άλλο λόγω ηλικίας...

Λόγω ηλικίας, από δω το πάνε από κει το πάνε,το πορτοφόλι μας το αδειάζουνε.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Christie, κι εγώ κάτι κύκλους 20-24 ημερών είχα κι εκεί που μέτραγα τις γόνιμες με το ειδικό "πώς το λένε", τελικά έκανα ωορρηξία σε άσχετη μέρα, την 5η μέρα της περιόδου! Μόλις τέλειωσε η περίοδος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, αλλά δεν μπορώ να χαλαρώσω.

Έκανα ωορρηξία την 11η μέρα του κύκλου και μόλις 3 μέρες μετά ξεκίνησαν πόνοι περιόδου, πρήξιμο κλπ. Τελικά σήμερα αδιαθέτησα κανονική ροή. 21η μέρα του κύκλου!!!

Μετά από 8 μέρες προεμμηνορροϊκό σύνδρομο μεγενθυμένο έχω τα αντίστοιχα νεύρα.

Κι όλα αυτά στον κύκλο που μετράω ορμόνες και που βγαίνουν... άψογες...

 

Έχω μια υποψία ότι πιθανόν χρειάζομαι κάνα δίμηνο θεραπεία με αντισυλληπτικά, αντί να ψάχνομαι για καρυότυπους ζεύγους, αντιπατρικά αντισώματα, κλπ κλπ και στο τέλος εξωσωματική γιατί δεν προλαβαίνουμε κάτι άλλο λόγω ηλικίας...

Λόγω ηλικίας, από δω το πάνε από κει το πάνε,το πορτοφόλι μας το αδειάζουνε.

καλέ ηρέμησε!!!!!!!!! τι είναι όλα αυτά που λες?????

πραγματικά όμως μπορείς άνετα μετά απο όοοοοοοολα αυτά να ακολουθήσεις το επάγγελμα του μαιευτήρα γυναικολόγου με μεγάλη επιτυχία.....ρε κοριτσάκι μου γλυκό σταμάτα να ασχολείσαι τόοοοοοοοσο πολύ....το άγχος σου και μόνο είναι αυτό που εμποδίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!! τι μετράς και ξανμετράς και ξαναματαμετράς? ψυχοφθόρο δεν είναι??? αφού στο πρώτο σου αν θυμάμαι καλά έμεινες αμέσως έγκυος γιατί έχεις αγχωθεί τόσο στο δεύτερο???άσε την ηλικία κατά μέρος δεν παίζει ρόλο αφού είχες μια υγιειέστατη πρώτη εγκυμοσύνη πρώτα ο Θεός θα έχεις και μια δεύτερη.....χάνεις πολύτιμο χρόνο με το άγχος σου εγώ αυτό έχω να πω.....λοιπόν φάτε καλά, κάντε σεχάκι 2 μέρες πριν την ωορηξία και μετά απο αποχή 2-3 ημερών...δεν σηκώνεσαι ούτε για πιπί και πέφτεις και κοιμάσαι....εγώ και στην πρώτη και σ'αυτή το ίδιο κόλπο ακολούθησα και έμεινα αμέσως και ας έκανα ελεύθερα 6 μήνες πριν στο πρώτο και 2 μήνες τώρα.....τέλος πάντων εγώ για καλό στα λέω γιατί δείχνεις απίστευτα αγχωμένη και είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις.....άντε φιλιά και εύχομαι τον επόμενο μήνα να έχουμε χαρές!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλέ ηρέμησε!!!!!!!!! τι είναι όλα αυτά που λες?????

πραγματικά όμως μπορείς άνετα μετά απο όοοοοοοολα αυτά να ακολουθήσεις το επάγγελμα του μαιευτήρα γυναικολόγου με μεγάλη επιτυχία.....ρε κοριτσάκι μου γλυκό σταμάτα να ασχολείσαι τόοοοοοοοσο πολύ....το άγχος σου και μόνο είναι αυτό που εμποδίζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!! τι μετράς και ξανμετράς και ξαναματαμετράς? ψυχοφθόρο δεν είναι??? αφού στο πρώτο σου αν θυμάμαι καλά έμεινες αμέσως έγκυος γιατί έχεις αγχωθεί τόσο στο δεύτερο???άσε την ηλικία κατά μέρος δεν παίζει ρόλο αφού είχες μια υγιειέστατη πρώτη εγκυμοσύνη πρώτα ο Θεός θα έχεις και μια δεύτερη.....χάνεις πολύτιμο χρόνο με το άγχος σου εγώ αυτό έχω να πω.....λοιπόν φάτε καλά, κάντε σεχάκι 2 μέρες πριν την ωορηξία και μετά απο αποχή 2-3 ημερών...δεν σηκώνεσαι ούτε για πιπί και πέφτεις και κοιμάσαι....εγώ και στην πρώτη και σ'αυτή το ίδιο κόλπο ακολούθησα και έμεινα αμέσως και ας έκανα ελεύθερα 6 μήνες πριν στο πρώτο και 2 μήνες τώρα.....τέλος πάντων εγώ για καλό στα λέω γιατί δείχνεις απίστευτα αγχωμένη και είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις.....άντε φιλιά και εύχομαι τον επόμενο μήνα να έχουμε χαρές!!!!!:)

 

 

....σιγά καλέ... μη βαράς....

Δεν είχα πρόθεση να τσατίσω κανέναν...

Το "μην ασχολείσαι" όσο το εφάρμοσα το χρόνο μου έχασα και το "αφού έπιασες ένα παιδί θα ξαναπιάσεις" μου το είπαν τα ίδια άτομα που τώρα προτείνουν εξωσωματική γιατί έχασα χρόνο...

Κι αν έχω άγχος, δεν είναι για το 2ο παιδί, είναι γιατί τρέμω τις ενέσεις της εξωσωματικής, γιατί το τελευταίο διάστημα αισθάνθηκα κομματάκι "κρέας" από τη σωρεία των εξετάσεων που με ανάγκασαν να κάνω, προκειμένου να προετοιμαστώ για το επόμενο βήμα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

....σιγά καλέ... μη βαράς....

Δεν είχα πρόθεση να τσατίσω κανέναν...

Το "μην ασχολείσαι" όσο το εφάρμοσα το χρόνο μου έχασα και το "αφού έπιασες ένα παιδί θα ξαναπιάσεις" μου το είπαν τα ίδια άτομα που τώρα προτείνουν εξωσωματική γιατί έχασα χρόνο...

Κι αν έχω άγχος, δεν είναι για το 2ο παιδί, είναι γιατί τρέμω τις ενέσεις της εξωσωματικής, γιατί το τελευταίο διάστημα αισθάνθηκα κομματάκι "κρέας" από τη σωρεία των εξετάσεων που με ανάγκασαν να κάνω, προκειμένου να προετοιμαστώ για το επόμενο βήμα.

κατ'αρχήν ούτε τσαντίστηκα ούτε βαράω...αλοίμονο δεν έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου...απλά στα λέω επειδή δείχνεις πολύ αγχωμένη και είναι κρίμα βρε κούκλα μου...

τέλος πάντως εσύ ξέρεις καλύτερα...καλή επιτυχία σου εύχομαι όπως και να έχει!!!!

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχήν ούτε τσαντίστηκα ούτε βαράω...αλοίμονο δεν έχω να χωρίσω κάτι μαζί σου...απλά στα λέω επειδή δείχνεις πολύ αγχωμένη και είναι κρίμα βρε κούκλα μου...

τέλος πάντως εσύ ξέρεις καλύτερα...καλή επιτυχία σου εύχομαι όπως και να έχει!!!!

 

Λογικο δεν είναι να αγχωνόμαστε στην ηλικία μας; Μην ξεχνάς ότι το θέμα μιλάει για γυναίκες 40+. Αν δεν αγχωθείς τώρα, πότε να αγχωθείς δλδ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν είναι να αγχωνόμαστε στην ηλικία μας; Μην ξεχνάς ότι το θέμα μιλάει για γυναίκες 40+. Αν δεν αγχωθείς τώρα, πότε να αγχωθείς δλδ; :confused:

 

Έλα ντε αυτό λέω και γω !!! :-P

Link to comment
Share on other sites

άντε καλέ θα μας σκάσεις.......τόσες μέρες πέρασαν και ούτε ένα νέο...πολλές πολλές ευχές κοριτσάκι μου για μια χοριακή ΝΑ!!!!!!!!

και εγώ αύριο το απόγευμα έχω ραντεβού με το γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο...έχω μια αγωνία πολύ μεγάλη........ελπίζω όλα να πάνε καλά!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

..αύριο τέτοια ώρα θα ξέρω!!κι ό,τι και να γίνει θα ακολουθήσει ραντεβού με τον γιατρό μου..

..άντε,.. εύχομαι όλα καλά και για σένα αύριο στον υπέρηχο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 μέρες καθυστέρηση???

κι ούτε ένα predictor, self clear, κάτι τελωσπάντων?

 

Σου εύχομαι μια Θετικότατη και τεράααααστια Χοριακή!

 

Εγώ πάλι, έχω -4 μέρες καθυστέρηση (μέρα μηδέν, η 17 Νοέμβρη...) και Όοοοολα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης που θα μπορούσε να έχει κανείς.

Ότι είχα πάντα όταν έμενα έγκυος κ επιπλέον από χτες αργά μια σταγόνα αίμα και σε μερικές ώρες άλλη μία, πότε ροζ, πότε καφέ (το βασανιστήριο με τη σταγόνα το έχετε ακουστά?).

Προσπαθώντας να μην το σκέφτομαι, ξεκίνησα κέντημα... μετρητό...της κόρης μου.

 

Cristy μου δεν τα μπορώ τα τεστάκια του φαρμακείου, τα έχω απορρίψει από το καλοκαίρι που μόνο άγχος μου δημιούργησαν τελικά. Κατευθείαν χοριακή που δείχνει ακόμα και πριν από την ημερομηνία περιόδου, πόσο μάλλον με 5 μέρες καθυστέρηση!! Και ακόμα κι αν δεν έχω το αποτέλεσμα που θα ήθελα, θα είναι ένα βήμα μπρος γιατί θα είναι μία ξεκάθαρη πληροφορία για να δούμε τί τρέχει και έχω τα συμπτώματα που έχω..:roll:

Το μαρτύριο της σταγόνας το πέρασα 2-3 φορές από τον περασμένο Μάρτη που ξεκινήσαμε για μωρό.Όλες αυτές τις φορές απλά αδιαθέτησα είτε πιο αργά 2 μέρες, είτε πιο νωρίς 2 μέρες ...το πιο κουραστικό έτυχε τον μήνα του γάμου μας που αδιαθέτησα 2 φορές σε 24 μέρες:?...πολύ άγχος βρε παιδί μου, είχα τρελλαθεί να μετράω μέρες και να κάνω προγράμματα!!

Δεν ξέρω αλλά για μένα ήταν απόλυτα χαλαρωτικό το ότι πέταξα τα τεστάκια και σταμάτησα να μετράω. Αλλά εγώ είμαι εγώ και είναι ο δικός μου τρόπος.

Συνέχισε με πείσμα και μην κολλάς πουθενά!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν είναι να αγχωνόμαστε στην ηλικία μας; Μην ξεχνάς ότι το θέμα μιλάει για γυναίκες 40+. Αν δεν αγχωθείς τώρα, πότε να αγχωθείς δλδ; :confused:

 

Πέστα βρε Newbie!!!

Προσωπικά σε μένα το "χαλαρό" κι ότι κάτσει έπιασε στα 36. Ε στα 40 θέλει υποβοήθηση τι να κάνουμε... Δυστυχώς δεν υπάρχουν περιθώρια για πολύ "χαλάρωση" σε αυτό το θέμα.

 

Danel είναι εντοπισμένη η ωορρηξία μου, 4 σπερματεγχύσεις έχω κάνει τον τελευταίο χρόνο, στους πιο πολλούς κύκλους παρακολούθηση με υπέρηχο (και σε μερικούς που δεν έγινε σπερ/ση λόγω κακής ή ανύπαρκτης ωορρηξίας). Πλέον αναγνωρίζω και το λεπτό που "σπάει" το αυγουλάκι...

 

Πριν 2 χρόνια που ξεκίνησα να "ψάχνομαι", μετά από 8 μήνες περίπου χαλαρότητας και "ξεσαλώματος" γιατί αφού είχα πιάσει μια θα έπιανα και δεύτερη, δεν μπορούσα να φανταστώ ότι κάτι τέτοιο θα συνέβαινε σε μένα, ακόμη και η "υπερηχογραφική παρακολούθηση ωορρηξίας" φάνταζε σκηνή από ταινία επιστημονικής φαντασίας...

 

Καλό υπέρηχο να έχεις makmarev...

 

 

Elenagem καλά αποτελέσματα.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

εντάξει κορίτσια κατανοητά όλα, εγώ αυτό που είπα με λίγη δόση χιούμορ είναι για λιγότερο άγχος το οποίο από δικές μου εμπειρίες υπήρξε δολοφονικό για μένα, την οικογένειά μου και τις στιγμές που στερηθήκαμε....τώρα τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα...τέλος πάντων είναι μεγάλη κουβέντα..εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ, μίλησα με το γιατρό και με καθησύχασε, αυτό το μήνα μαζεύω μόνο αποτελέσματα, (δεν θα είμαι με το χέρι συνέχεια τεντωμένο δηλ για αιμοληψίες κλπ) κι από Δεκέμβρη η 1η προσπάθεια IVF. Αντισυλληπτικά δεν χρειάζομαι, αφού έτσι κι αλλιώς φτιαχτός θα είναι ο κύκλος λόγω ορμονών. Χαλάρωσα.

 

Εντωμεταξύ η τάξη ORFF της μικρής ετοιμάζει παράσταση το Φλεβάρη... με πήραν τα ζουμιά στο ωδείο χτες το απόγευμα... πότε μεγάλωσε αυτή η μικρή?

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκια μου βγήκε η χοριακή: 2228 !!!! δεν μπορώ να το πιστέψω!!!

εύχομαι γρήγορα τα ίδια και καλύτερα για όλες!!

 

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. :D

Link to comment
Share on other sites

Newbe G , τι κάνεις εσύ ,όλα καλά κορίτσι μου? :D

 

Elenagem, μπράβο σου κοπέλα μου , τα κατάφερες!:D Να πάνε όλα καλά από δω και στο εξής σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά. Αντε κορίτσια μια-μια να παίρνουμε όλες σειρά ....χαχαχα!

 

Cristy μου υπομονή κοπέλα μου, θα περάσει ο καιρός μέχρι τον Δεκέμβρη. Μάλλον και γω τότε θα κάνω και γω την πρώτη μου IVF. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Newbe G , τι κάνεις εσύ ,όλα καλά κορίτσι μου? :D

 

 

 

Όλα καλά, αν εξαιρέσεις ότι μάλλον ψιλοαρρώστησα. Πεινάω συνέχεια σαν λύκος (και τρώω εννοείται) και κοιμάμαι ατελείωτα. Όταν δεν είμαι στο νετ, είμαι στο κρεβάτι και ροχαλίζω. :mrgreen:

 

Με το καλό να ξεκινήσετε την εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, αν εξαιρέσεις ότι μάλλον ψιλοαρρώστησα. Πεινάω συνέχεια σαν λύκος (και τρώω εννοείται) και κοιμάμαι ατελείωτα. Όταν δεν είμαι στο νετ, είμαι στο κρεβάτι και ροχαλίζω. :mrgreen:

 

Με το καλό να ξεκινήσετε την εξωσωματική.

 

Ωχ κρύωσες? Χα χα την καλύτερη δουλειά κάνεις με τον ύπνο. Και γω είμαι λάτρης του ύπνου, και των....γλυκών. Πω πω σκέφτομαι που να μείνω και έγκυος πόσο θα τρώω!!!:roll:

Σ΄ευχαριστώ γλυκιά μου, ανυπομονώ.....;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου βγήκε η χοριακή: 2228 !!!! δεν μπορώ να το πιστέψω!!!

εύχομαι γρήγορα τα ίδια και καλύτερα για όλες!!

ΜΠΡΑΒΟ, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!! να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό!!!!!!!! τελικά το στήθος και στις δυο μας ήταν το σημάδι!!!! άρα μαζί είμαστε ακριβώς και να'μαστε καλά μαζί γεννάμε αφού εγώ περίμενα περίοδο στις 7 και εσύ στις 9!!!!!!

εγώ έκανα τον υπέρηχο και το είδα το φασόλι μου, δόξα τω θεό όλα καλά, αναμονή μέχρι τον επόμενο....προς το παρόν βασανίζομαι με ένα δόντι που θέλει απονεύρωση και δεν ξέρω τι να κάνω αφού είμαι στο πρώτο τρίμηνο....

karapinat & cristy με το καλό όλα και όλα καλά θα πάνε σίγουρα!!!!!

newbie g περαστικούλια και απόλαυσε τον ύπνο σου όσο μπορείς...εγώ δηστυχώς δεν μπορώ λόγω δουλειά γμτ...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου βγήκε η χοριακή: 2228 !!!! δεν μπορώ να το πιστέψω!!!

εύχομαι γρήγορα τα ίδια και καλύτερα για όλες!!

 

Αχ πολύ χάρηκα για το αποτέλεσμα, ήμουν η πρώτη που σου απάντησε τότε που άνοιξες το θέμα και πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά. Μεταξύ μας και εγώ σε αυτήν την ηλικία βρίσκομαι και καμιά φορά σκέφτομαι ότι θα ήθελα ένα τρίτο παιδάκι, όμως δεν το αποφασίζω.:roll:

 

Όλα καλά, αν εξαιρέσεις ότι μάλλον ψιλοαρρώστησα. Πεινάω συνέχεια σαν λύκος (και τρώω εννοείται) και κοιμάμαι ατελείωτα. Όταν δεν είμαι στο νετ, είμαι στο κρεβάτι και ροχαλίζω. :mrgreen:

 

Με το καλό να ξεκινήσετε την εξωσωματική.

 

 

Τι έπαθες κοριτσάκι; Περαστικά και φιλιά σε σένα και στο μικράκι:-P

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολλά ευχαριστώ για τις ευχές σας κορίτσια μου!!..σύντομα τέτοιες χαρές για όλες!!

 

makmarev αρχές άλλης βδομάδας πάω γιατρό να δω και το δικό μου το φασολάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί διάβασα αυτό το θέμα μιας και είμαι 26 χρονών...Λανθασμένα πίστευα ότι μια γυναίκα μετά τα 40 είναι δύσκολο να συλλάβει φυσιολογικά!Τελικά πόσο εμπόριο έχει γίνει το θέμα εγκυμοσύνη μετά τα 40?Γιατί μας τριβελίζουν τα μυαλά οι γιατροί ότι μόνο με εξωσωματική μπορεί μια γυναίκα αυτής της ηλικίας να αποκτήσει παιδί?Πόσες γυναίκες παγκοσμίως συλλαμβάνουν φυσιολογικά παιδί μετά τα 40?Φαντάζομαι χιλιάδες!!!Ε λοιπόν ΜΠΡΑΒΟ σας κορίτσια!!!Καλή εγκυμοσύνη να έχετε και μην μασάτε!Είστε πολύ νέες!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια παντρευτηκα στα 35 και νομιζα οτι με την πρωτη προσπαθεια θα εμενα εγκυος(ισως γιατι ειχα παντα σταθερο κυκλο,ηξερα ακριβως την ημερα που θα αδιαθετουσα γιατι καταλαβαινα και την ωορρηξια μου),ποσο ομως γελαστηκα.Περασε ο πρωτος χρονος,αρχισαμε τις εξετασεις,εγω μια χαρα ο συζυγος χαμηλη κινητηκοτητα και κιρσοκηλη(οπου και χειρουργειται)οποτε και συνεχιζουμε για ενα ακομη χρονο τις προσπαθειες,χωρις αποτελεσμα ομως.Εγω να εχω τρελο αγχος λογω της ηλικιας και ενω αποφασιζουμε να ξεκινησουμε τις διαδικασιες για εξωσωματικη,μενω εγκυως φυσιολογικα και γεννησα ενα αγορακι στα 38.Τωρα ειμαι 40 και δεν το πιστευω οτι την Παρασκευη θα φερω στον κοσμο το δευτερο παιδακι μου!!!!Σ΄ευχαριστω πολυ Θεε μου.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου βγήκε η χοριακή: 2228 !!!! δεν μπορώ να το πιστέψω!!!

εύχομαι γρήγορα τα ίδια και καλύτερα για όλες!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑΑΑΑΑ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟ! Τώρα χαλάρωσε και απόλαυσε αυτή τη μοναδική περίοδο στην ζωή μιας γυναίκας! Έχεις μεγάλη ευλογία!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...