Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογέννητο - Κοιμάται πολύ; (1 μηνων )


Kat.eri.na

Recommended Posts

Μανούλες καλημέρα! Έχω ένα μωράκι αγοράκι 35 ημερών και ενώ είχα συνηθίσει να τον κοιμίζω με δυσκολία και κόπο, τις τελευταίες 2 μέρες κοιματε πανω στον θηλασμο, μέσα στην μέρα μπορεί να κοιμηθεί και παραπάνω ωρα (από 2 ώρες που ξυπνουσε, τώρα μπορεί να ξυπνήσει στις 3), και το βράδυ δεν ξυπνάει σχεδόν καθόλου μόνος του τον ξυπνάω εγώ και μάλιστα με πολύ δυσκολία. Το βράδυ θηλάζει μόνο 7' περίπου από το ένα στηθος, στο άλλο δεν μπορούμε να πάμε γτ ξανά κοιμάται.  Γενικως θηλαζει από 6' έως 10' και μέσα στην μέρα. Γουλιτσες βγάζει σε μερικά γευματα ειδικά το απογευμα και πάνες μου λερώνει αυτρς που πρεπει μεσα στην μερα, όταν θηλάζει συνήθως τον ακούω ν καταπίνει. Γεννήθηκε 3500κ στις 10/2 έχασε μόνο 80γρ τις πρώτες μέρες και στην πρώτη ζύγιση που έγινε στις 18 μέρες είχε φτάσει 4300 αλλά τοτε έπινε και ξένο για περίπου μια εβδομάδα και θηλάζε και παραπανω ωρα. Η ερώτηση μου είναι μήπως το ότι ξαφνικά κοιμάται τόσο πολύ και τόσο ευκολα είναι ανησυχητικό η απλα έχει αλλάξει το μωρό και οι ανάγκες του; τη Δευτέρα έχουμε και παιδίατρο αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας και την εμπειρία σας! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γενικώς η οδηγία είναι να μένει τουλάχιστον 20 λεπτά στο στήθος αλλά υπάρχουν μωρά (όπως ήταν ο δεύτερός μου) που χορταίνουν σε 7-10 λεπτά από πολύ νωρίς (συγκεκριμένα εμένα από το μαιευτήριο έτσι ήταν). Τα διαστήματα του ύπνου επίσης μπορεί να αυξάνονται αν χορταίνει ικανοποιητικά στο γεύμα του. Το βάρος θα κοιτάς, αν παίρνει ικανοποιητικά τότε συνεχίζεις με τον τρόπο που σου δείχνει ότι έχει ανάγκη. Αν δεν έχει βάλει όσο αναμενόταν τότε εδώ είμαστε 😉 Να σου ζήσει!

 
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Γενικώς η οδηγία είναι να μένει τουλάχιστον 20 λεπτά στο στήθος αλλά υπάρχουν μωρά (όπως ήταν ο δεύτερός μου) που χορταίνουν σε 7-10 λεπτά από πολύ νωρίς (συγκεκριμένα εμένα από το μαιευτήριο έτσι ήταν). Τα διαστήματα του ύπνου επίσης μπορεί να αυξάνονται αν χορταίνει ικανοποιητικά στο γεύμα του. Το βάρος θα κοιτάς, αν παίρνει ικανοποιητικά τότε συνεχίζεις με τον τρόπο που σου δείχνει ότι έχει ανάγκη. Αν δεν έχει βάλει όσο αναμενόταν τότε εδώ είμαστε 😉 Να σου ζήσει!

 

22 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Γενικώς η οδηγία είναι να μένει τουλάχιστον 20 λεπτά στο στήθος αλλά υπάρχουν μωρά (όπως ήταν ο δεύτερός μου) που χορταίνουν σε 7-10 λεπτά από πολύ νωρίς (συγκεκριμένα εμένα από το μαιευτήριο έτσι ήταν). Τα διαστήματα του ύπνου επίσης μπορεί να αυξάνονται αν χορταίνει ικανοποιητικά στο γεύμα του. Το βάρος θα κοιτάς, αν παίρνει ικανοποιητικά τότε συνεχίζεις με τον τρόπο που σου δείχνει ότι έχει ανάγκη. Αν δεν έχει βάλει όσο αναμενόταν τότε εδώ είμαστε 😉 Να σου ζήσει!

Βάρος φαίνεται να παίρνει έχει κάνει μαγουλάκια, μπουτάκια για τσίμπημα 😊😊 Γενικώς κάνει 7' με 10' αλλά τον ακούω που καταπίνει μεγάλες γουλιες και εφόσον μου λες και εσύ ότι έτσι ήταν και το δικό σου παιδάκι είναι μια ανακούφιση να ξέρω ότι δεν είναι μόνο ο δικός μου και ότι συμβαίνει και αυτο! Και η δική μου μαία με είπε τουλάχιστον τέταρτο στο κάθε στήθος για αυτό αγχώθηκα συν οτι ο παιδιατρος μου ανέφερε ότι πρέπει στα 3ωρα να τρώει γτ υπάρχει ο κίνδυνος υπογλυκαιμιας. Τα βραδυα αν δεν ακούσω το ξυπνητήρι για να τον ξυπνήσω σίγουρα θα τύχει να κάνουμε και 4ωρο να φαμε και αυτο αν ξυπνησει εύκολα 😵💫 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 😊

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Kat.eri.na είπε:

 

Βάρος φαίνεται να παίρνει έχει κάνει μαγουλάκια, μπουτάκια για τσίμπημα 😊😊 Γενικώς κάνει 7' με 10' αλλά τον ακούω που καταπίνει μεγάλες γουλιες και εφόσον μου λες και εσύ ότι έτσι ήταν και το δικό σου παιδάκι είναι μια ανακούφιση να ξέρω ότι δεν είναι μόνο ο δικός μου και ότι συμβαίνει και αυτο! Και η δική μου μαία με είπε τουλάχιστον τέταρτο στο κάθε στήθος για αυτό αγχώθηκα συν οτι ο παιδιατρος μου ανέφερε ότι πρέπει στα 3ωρα να τρώει γτ υπάρχει ο κίνδυνος υπογλυκαιμιας. Τα βραδυα αν δεν ακούσω το ξυπνητήρι για να τον ξυπνήσω σίγουρα θα τύχει να κάνουμε και 4ωρο να φαμε και αυτο αν ξυπνησει εύκολα 😵💫 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 😊

Στο τριωρο απ'οτι εγραψες τρωει οποτε οκ, δεν αφηνεις να περασει τριωρο. Τωρα για το βραδυ οι αποψεις διιστανται, καποιοι παιδιατροι λενε μεχρι τον μηνα να τα ξυπναμε στο 3ωρο άλλοι λενε να τα αφηνουμε αλλα οχι παραπανω απο 4ωρο. Οπως και να εχει νομιζω ειστε καλα υπο ολες τις οπτικες!

 
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Στο τριωρο απ'οτι εγραψες τρωει οποτε οκ, δεν αφηνεις να περασει τριωρο. Τωρα για το βραδυ οι αποψεις διιστανται, καποιοι παιδιατροι λενε μεχρι τον μηνα να τα ξυπναμε στο 3ωρο άλλοι λενε να τα αφηνουμε αλλα οχι παραπανω απο 4ωρο. Οπως και να εχει νομιζω ειστε καλα υπο ολες τις οπτικες!

 Καλημέρα, πήγαμε χτες παιδίατρο και ο μικρουλης μου έφτασε στα 5500...ουσιαστικά έβαλε 2 κ. από τότε που γεννήθηκε  και ειναι μολις 1,5 μηνων 😵💫! Οπότε σταματάω και τα βραδυνα ξύπνηματα εκτός αν πεινάσει από μόνος του!  Τώρα βέβαια έχουμε άλλο θέμα γτ το βράδυ που τον άφησα να κοιμηθεί όσο θέλει το στήθος μου βαραίνει. Και ενώ ξύπνησε στο 5ωρο μόνος του έφαγε 6' από το ένα στηθος και ξανακοιμηθηκε. Αρα πρέπει να προμηθευτώ και κανένα θηλαστρο για να αππθηκευω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Γειά σου, αν θέλεις να το κάνεις αυτό, κάντο για να έχεις τράπεζα γάλακτος, γιατί μπορεί να σου χρειαστεί για χ λόγους!

κάνε πρώτα αυτό, 

και όταν την φτιάξεις, τότε απλά θα ακολουθήσεις άλλες οδηγίες - 

γιατί θέλεις εν τέλει η παραγωγή σου να μην συνεχίσει να είναι αυτή, μετά, εφοσον το μωρο σου δεν χρειάζται το επιπλέον γάλα. 

Καλυτερα ας μιλήσει μητέρα που το αντιμετώπισε αυτό, αλλά αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι πρέπει να αποσυμφορήσεις αλλα όχι να αδειάσεις εντελώς το στήθος.

Όταν αδειαζουμε το στήθος δινουμε εντολή για περισσότερη παραγωγή. 

Είναι η αντίθετη οδηγία από μια μητέρα που θέλει να αυξηση παραγωγή. 

Άρα απλώς αποσυμφορείς εσυ είτε με το χέρι είτε με χειροκίνητο θήλαστρο για παράδειγμα, έτσι ώστε απλά να φεύγει το πολύ γάλα, χωρίς να κάνεις πλήρη άντληση. 

(όταν δηλαδή με το καλό έχεις φτιάξει την τράπεζα γάλακτος)

δες οδηγίες στο διαδίκτυο έχει πως και ποσο γάλα θέλεις για την τραπεζα κλπ ποσο διαρκεί... 

 

τυχερούλα! εγώ είχα εντελώς χάλια παραγωγή και χρειάστηκε να κανω 1000 προσπάθειες!  

επίσης μπορείς να το κάνεις δωρεά το γάλα σου! νομίζω υπάρχει τραπεζα γαλακτος στο ελενα, αν θυμαμαι καλά δηλαδή! 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Όταν αραιώνει η συχνότητα του θηλασμού, μειώνεται σιγά σιγά και η ποσότητα. Το στήθος θα προσαρμοστεί σταδιακά στη νέα συνθήκη. 

Όταν ο γιος μου τύχαινε να κοιμηθεί περισσότερο, απλά έβγαζα γάλα με το χέρι για να ανακουφιστώ. Η τακτική άντληση με θήλαστρο μπορεί να στείλει στο στήθος το λάθος μήνυμα, ότι πρέπει να συνεχίσει την παραγωγή. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 Γειά σου, αν θέλεις να το κάνεις αυτό, κάντο για να έχεις τράπεζα γάλακτος, γιατί μπορεί να σου χρειαστεί για χ λόγους!

κάνε πρώτα αυτό, 

και όταν την φτιάξεις, τότε απλά θα ακολουθήσεις άλλες οδηγίες - 

γιατί θέλεις εν τέλει η παραγωγή σου να μην συνεχίσει να είναι αυτή, μετά, εφοσον το μωρο σου δεν χρειάζται το επιπλέον γάλα. 

Καλυτερα ας μιλήσει μητέρα που το αντιμετώπισε αυτό, αλλά αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι πρέπει να αποσυμφορήσεις αλλα όχι να αδειάσεις εντελώς το στήθος.

Όταν αδειαζουμε το στήθος δινουμε εντολή για περισσότερη παραγωγή. 

Είναι η αντίθετη οδηγία από μια μητέρα που θέλει να αυξηση παραγωγή. 

Άρα απλώς αποσυμφορείς εσυ είτε με το χέρι είτε με χειροκίνητο θήλαστρο για παράδειγμα, έτσι ώστε απλά να φεύγει το πολύ γάλα, χωρίς να κάνεις πλήρη άντληση. 

(όταν δηλαδή με το καλό έχεις φτιάξει την τράπεζα γάλακτος)

δες οδηγίες στο διαδίκτυο έχει πως και ποσο γάλα θέλεις για την τραπεζα κλπ ποσο διαρκεί... 

 

 

 

Και εγώ για τράπεζα σκέφτομαι ώστε και καμιά φορά να τον ταΐζει ο σύζυγος αλλα και να εχω σε περιπτωση που χρειαστει αλλά δεν ξέρω φοβάμαι μην δωσω και την λάθος εντολή. Θα μου δώσει μια φίλη μου ένα χειροκίνητο που έχει και βλεπουμε πως θα πάει. Γίνεται δωρεα αλλά πρέπει να είμαι στην ίδια πόλη υποθέτω για να πάω στο κέντρο αποθηκεύεται το γάλα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 

τυχερούλα! εγώ είχα εντελώς χάλια παραγωγή και χρειάστηκε να κανω 1000 προσπάθειες!  

επίσης μπορείς να το κάνεις δωρεά το γάλα σου! νομίζω υπάρχει τραπεζα γαλακτος στο ελενα, αν θυμαμαι καλά δηλαδή! 

 

Δύσκολη και η χάλια παραγωγή και υποθέτω και για το μωράκι και για τη δική σου ψυχολογία. Οι ανασφάλειες στον αποκλειστικό θηλασμο είναι ότι χειρότερο. Εγώ από την άλλη περίπτωση που τον έβλεπα να τρώει μόνο 6' έσκαγα ότι το μωρό κάτι έχει και δεν έχει όρεξη να φαει. Μακάρι να υπήρχε μια μέση κατάσταση για όλες τις γυναίκες να ηρεμήσει λίγο το κεφαλάκι μας με τα άγχη! 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Όταν αραιώνει η συχνότητα του θηλασμού, μειώνεται σιγά σιγά και η ποσότητα. Το στήθος θα προσαρμοστεί σταδιακά στη νέα συνθήκη. 

Όταν ο γιος μου τύχαινε να κοιμηθεί περισσότερο, απλά έβγαζα γάλα με το χέρι για να ανακουφιστώ. Η τακτική άντληση με θήλαστρο μπορεί να στείλει στο στήθος το λάθος μήνυμα, ότι πρέπει να συνεχίσει την παραγωγή. 

Να μην πάρω θήλαστρο ούτε τράπεζα λες; δεν ξερω δεν περίμενα να χορταίνει ο μικρός τόσο ευκολα. Μέχρι πριν λίγες μέρες τον κατάφερνα να θηλάσει και από το άλλο στήθος, τώρα μόνο κακό του κάνω αν τον πιέσω γτ θέλει να βγάλει γουλιτσες και καταλαβαινω ότι δεν του είναι ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεί να έχεις υπερπαραγωγή. Με το χέρι μπορείς να αποσυμφορήσεις?

 

συνταγη για το άγχος δεν υπαρχει μόνο αναπνοές και mindfulness!  breeeathe!!!! όλα καλά! αφού εχεις το blessing του γιατρού! αυτό είναι το σημαντικό!

θήλαστρο πάρε για να κανεις τραπεζα, αλλα μη το χρησιμοποιησεις ακομα ίσως τωρα αμέσως, 

 

...δώσε πρώτα αρχικά το μήνυμα με απλά αποσυμφόρηση με το χέρι, ότι δεν χρειάζεται άλλη παραγωγή, ίσως για καμια δυο μέρες άντε τρείς, δες πως πάει και αν εισαι καλύτερα , τότε κάνε τις αντλήσεις, λίγα ml  όχι πολλά απευθείας, όχι φούλ άδειασμα στήθους, να σταματήσεις όσο ακόμα βγαίνει γάλα πχ.  

Αλλα εγω ας σταματησω να γραφω γιατι δεν τα ξερω εμπειρικα απο μενα αλλα απο άλλες φίλες που είχαν το θέμα και απο αναγνωση.  

Αν εχεις προβλημα παντως παρε ενα τηλεφωνο μια συμβουλο δε χανεις κατι, και για το θεμα της τραπεζας να σε καθοδηγήσει πχ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...