Recommended Posts

ad0960_01a.gif

ad0960_01b.gif

πηγη

http://www.ajronline.org/doi/full/10.2214/ajr.182.3.1820719

Διαθέσιμες συζητήσεις με tag:

θεραπεία χωρίς φαρμακευτική ουσία: φύλλα λάχανου τα οποία σύμφωνα με μαρτυρίες περιέχουν αντιφλεγμονώδεις ουσίες (τυλίξτε ένα φύλλο γύρω απο το σημείο που σας πονάει , με μεμβράνη - αφήστε το όλη την μέρα/νύχτα.) + πάγος πολλές φορές την ημέρα για λίγα λεπτά.

θεραπεία με φαρμακευτική ουσία: o θεράπων ιατρός συστήνει συνήθως ανάλογα με την περίπτωση κάποιο μή στεροειδές αντιφλεγμωνόδες. Υπάρχουν μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη που είναι συμβατά με τον θηλασμό, ζητήστε απο τον γιατρό σας να συμβουλευτεί την ιστοσελίδα  

https://www.e-lactancia.org/

dequervain.png

https://hhma.org/healthadvisor/aha-dequerva-rex/    ( McKesson Corporation)

Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοιξατε!

Λόγω δουλειάς έχω πρόβλημα και στα 2 χέρια πράγμα που στην εγκυμοσυνη ,λόγω οίδημα των έχει αυξηθεί!

Ευχάριστουμε πολύ!

0QVLp2.pngkdBmp3.png

κοριτσια λογω δουλειας(κλασικη κιθαρα) το εχω περασει το μανικι αυτο.....

εξαρταται σε τι βαθμο εχει γινει ζημια!εγω φορουσα ναρθηκα εναμισυ μηνα και εβαζα κρεμα και επαιρνα και χαπια...γιατι η αληθεια ειναι οτι οι κρεμες(τυπου voltaren,roiplon)ειναι σαν παυσιπονα...δεν γιατρευουν τη φλεγμονη....

σε ηπιες καταστασεις δεν χρειαζονται ολα αυτα,αλλα καλυτερα να συμβουλευτειτε ορθοπεδικο,γιτι η τενοντιτιδα ειναι υπουλη.....εγω ειχα φτασει σε αυτο το σημειο γιατι το αμελουσα και στο τελος δεν μπορουσα να κανω σχεδον καμια κινηση με το χερι μου.....κουλαθηκε!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

είχα διαβάσει κάπου τότε, το ότι το λάχανο βοηθάει.

ένα φύλλο, το κόβεις ένα τετραγωνο τυλιγμένο γύρω απο τον καρπό, και τυλίγεις γύρω γύρω cling film μεμβρανη,

και κοιμάσαι / ή το έχεις όλη μέρα έτσι.

εμένα με βοήθησε πολύ - το έκανα δηλαδη!

μου ήταν αδύνατο να κλείσω πχ το σουτιέν πίσω,

ή να πιάσω πράγματα που ήθελαν λεπτοδουλειά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Συγχαρητηρια για το θεμα. Παθουσα. Με τρια παιδια....αναμενομενο. εβαλα ναρθηκα πηρα αντιφλεγμονωδη μικρη βοηθεια. Αναπαυση δεν μπορουσα να κανω. Τελικα περασεωμονο του. Εκανε ινωση κ περασε η φλεγμονη κ ο πονος. Εχω ενα μικρο εξογκωμα μονο. Οταν το κουραζω πολυ προειδοποιει...

Διαφημίσεις

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κανέναν άλλον να έχει τενοντιτιδα de quervain και αν ναι πώς αντιμετωπίστηκε.Το τελευταίο χρονικό διάστημα είχα πόνους στον δεξί καρπό στον ώμο κ στον αγκώνα που το βράδυ γινόντουσαν χειρότεροι.Σε επίσκεψη που έκανα σε ορθοπεδικό μου είπε στο καρπό τενοντιτιδα de quervain με ήπια επικοδυλιτιδα και ετοιμάζεται κ ο ώμος.Το θέμα είναι ότι μου είπε οτι είναι λιγο ιδιαίτερη η συγκεκριμένη τενοντιτιδα κ πρέπει να γίνει χειρουργική επέμβαση για να σταματήσει.

Από μόνη μου κ πριν πάω είχα δοκιμάσει brufen,πάγο κ περιδεση αλλά μολις σταματούσα κάτι απο αυτά ο πόνος πάλι εκει.Σίγουρα δεν ενδείκνυται αυτό που έκανα..

Αν σας έχει τύχει πώς το αντιμετωπίσατε;;

Υγ.Τις πιο πάνω ασκησεις τις έχω δοκιμάσει αλλά πονάει το χέρι μου κ έτσι δεν τις συνεχίσω γτ νομίζω θα γίνει χειρότερα.

5 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κανέναν άλλον να έχει τενοντιτιδα de quervain και αν ναι πώς αντιμετωπίστηκε.Το τελευταίο χρονικό διάστημα είχα πόνους στον δεξί καρπό στον ώμο κ στον αγκώνα που το βράδυ γινόντουσαν χειρότεροι.Σε επίσκεψη που έκανα σε ορθοπεδικό μου είπε στο καρπό τενοντιτιδα de quervain με ήπια επικοδυλιτιδα και ετοιμάζεται κ ο ώμος.Το θέμα είναι ότι μου είπε οτι είναι λιγο ιδιαίτερη η συγκεκριμένη τενοντιτιδα κ πρέπει να γίνει χειρουργική επέμβαση για να σταματήσει.

Από μόνη μου κ πριν πάω είχα δοκιμάσει brufen,πάγο κ περιδεση αλλά μολις σταματούσα κάτι απο αυτά ο πόνος πάλι εκει.Σίγουρα δεν ενδείκνυται αυτό που έκανα..

Αν σας έχει τύχει πώς το αντιμετωπίσατε;;

Υγ.Τις πιο πάνω ασκησεις τις έχω δοκιμάσει αλλά πονάει το χέρι μου κ έτσι δεν τις συνεχίσω γτ νομίζω θα γίνει χειρότερα.

Το είχα παθει πριν κάποια χρόνια λόγω δουλειάς και αντιμετωπίστηκε με νάρθηκα για κάποιο καιρό (δε θυμάμαι πόσο, σίγουρα πάνω από μήνα) και με χρήση κυρίως του άλλου χεριού για πολύ καιρό, μπορεί και χρόνο από όσο θυμάμαι.Ουσιαστικά έγινα αριστερόχειρας από δεξιόχειρας με το ζόρι, σε θέματα όπως χρήση ποντικιού, ξεκλείδωμα πόρτας κλπ. Εχουν περάσει πια χρόνια, νομίζω 5-6, μπορεί και παραπάνω, και δε με έχει ξαναενοχλήσει.

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Το είχα παθει πριν κάποια χρόνια λόγω δουλειάς και αντιμετωπίστηκε με νάρθηκα για κάποιο καιρό (δε θυμάμαι πόσο, σίγουρα πάνω από μήνα) και με χρήση κυρίως του άλλου χεριού για πολύ καιρό, μπορεί και χρόνο από όσο θυμάμαι.Ουσιαστικά έγινα αριστερόχειρας από δεξιόχειρας με το ζόρι, σε θέματα όπως χρήση ποντικιού, ξεκλείδωμα πόρτας κλπ. Εχουν περάσει πια χρόνια, νομίζω 5-6, μπορεί και παραπάνω, και δε με έχει ξαναενοχλήσει.

Μμμ κατάλαβα..Εμένα μου είπε για επέμβαση γτ τώρα με τη μικρή θα είναι ακατόρθωτο να μη χρησιμοποιώ το δεξί χερι και θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα αν το αφήσω,χωρίς όμως βέβαια να με πιέσει.Αντιθέτως μετα την επέμβαση πρέπει να το κουνάω συνέχεια κ να κάνω κανονικά τις δραστηριότητες μου.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Stam,
        Καλημέρα σε όλες,
        θα ήθελα να σας περιγράψω εν συντόμως την τελευταία εμπειρία που είχα από την επίσκεψη μου στη γυναικολόγο μου. Πήγα λοιπόν για να κάνω το ετήσιο pap test, αλλά εστάθει αδύνατο διότι μόλις μου έβαλε αυτό το πλαστικό εργαλείο μιας χρήσης για να ανοίξει ο κόλπος και δεν θυμάμαι τώρα πως ακριβώς λέγεται, άρχισα να αιμορραγώ...... Μου εξήγησε λοιπόν ότι έχω τραχηλίτιδα, ότι θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί με κάποια φαρμακευτική αγωγή και μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα θα ξαναπήγαινα για να κάνουμε το pap test. Η απορία μου ήταν μεγάλη διότι δεν είχα κανένα σύμπτωμα μέχρι εκείνη τη στιγμή, ούτε αίμα, ούτε υγρά ούτε τίποτα, τίποτα, τίποτα....... Μου εξήγησε λοιπόν ότι η τραχηλίτιδα αυτή δεν έχει προκληθεί πιθανώς από κάποιο μικρόβιο, ΑΛΛΑ από τους 2 φυσιολογικούς τοκετούς που είχα. Ότι ο τράχηλος δηλαδή έχει ήδη ανοίξει 2 φορές και το επάνω μέρος του είναι πιο έξω από το κάτω και αυτό δημιουργεί το αίμα..... ή κάτι τέτοιο. Έφυγα λοιπόν αρκετά προβληματισμένη περιμένοντας να περάσει ο καιρός για να κάνω επιτέλους το πολυπόθητο pap test .... το οποίο και έκανα!!! Επειδή όμως δεν είχα καλυφθεί από την απάντηση της - αν και τη θεωρώ κορυφαία επιστήμονα αλλά και άνθρωπο - αποφάσισα να κάνω και μια καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής: καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος - αρνητική με ευρήματα φυσιολογικής χλωρίδας και papa test: κατηγορία I, II με αλλοιώσεις τραχηλίτιδας. Η απάντηση της γυναικολόγου μου ήταν ότι το test είναι πολύ καλό και ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμία άλλη θεραπεία, ούτε με φάρμακα, ούτε με καυτηριάσεις. Οι καυτηριάσεις γινόντουσαν παλιά, ενώ τώρα εάν δεν πρόκειται για κάποιο μικρόβιο ή κάποιον ιό (κονδυλωμάτων κ.λ.π.) σε γυναίκες που έχουν γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό, το αφήνουμε έτσι γιατί είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
        Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι εάν είχατε κι εσείς παρόμοια εμπειρία ή αν έχετε ξανακούσει κάτι σχετικό, γιατί δεν έχω καλυφθεί με την απάντηση της γιατρού μου αν και επαναλαμβάνω ότι την έχω τσεκάρει αρκετές φορές και μέχρι στιγμής ήταν πάντα σωστή σε οποιαδήποτε συμβουλή μου έδωσε..........
      • Από xanthippi,
        Καλημέρα κορίτσια,

κάναμε τον υπέρηχο Β' επιπέδου στις 22/2 και μας είπαν για ενδεχόμενο "συγγενή καταρράκτη". Τα χάσαμε όπως καταλαβαίνετε! Ουσιαστικά βλέπουν υπερηχογένεια στα ματάκια του μωρού και το εξηγούν έτσι. Βέβαια λόγω του ότι ο μικρός έχει λίγο πιο μικρά μάτια από τον μέσο όρο (αλλά μέσα στα φυσιολογικά όρια) κάναμε διάφορες εξετάσεις (μαγνητική εμβρύου και αμνιο όπου περιμένουμε τα αποτελέσματα) για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο συνδρόμων. Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι εξαιρετικές όπως και η ανάπτυξη του παιδιού. Όπως καταλαβαίνετε ήταν μια εβδομάδα πάρα πολύ δύσκολη για εμάς και ελπίζουμε για το καλύτερο!
        Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια μανούλα ή μελλοντική μανούλα που να έχει αντιμετωπίσει αυτή την κατάσταση.
        Μας είπαν ότι ναι μεν είναι κάτι σπάνιο και γίνεται τυχαία... αλλά δεν είναι και το πιο σπάνιο... τι να πω;
        Περιμένω κορίτσια τη βοήθειά σας..
        Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
      • Από cristin,
        Καλησπέρα κι από μένα! Είμαι η Χριστίνα νέα στο site,και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει κάνει περίδεση τραχήλου..εγώ την έκανα πριν δύο εβδομάδες και τελευταία αισθάνομαι σαν βάρος,σαν πίεση,σαν ενόχληση τέλος πάντων. ..δεν είναι συνεχόμενη μπορεί να κρατήσει για λίγη ώρα,να μου περάσει και μετά πάλι τα ίδια.Είμαι τώρα στην 16η εβδομάδα λέτε να είναι το μωρό και να μην έχει σχέση με την περίδεση;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Ελπίζω να βρεθεί καποια να μου απαντήσει!
      • Από ΡΕΑ,
        Αντιμετωπίζοντας κάποια προβλήματα με το γιο μου, ιδίως στο σχολείο, απευθυνθήκαμε σε ένα κέντρο για μαθησιακές δυσκολίες (ιδιωτικό) και μας είπαν ότι ο γιος μου έχει διάσπαση προσοχής και παρορμητικότητα.Μας είπαν ότι ο μικρός πρέπει να κάνει εργοθεραπείες. Επειδή θέλουμε μια δεύτερη γνώμη αφενός και από δημόσιο φορέα αφετέρου (για να μπορούμε να καλύψουμε κάποια έξοδα μέσω του ασφαλιστικού μας φορέα) μήπως ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθούμε (στη Θεσσαλονίκη); Σε νοσοκομείο; που; Ξέρει κανείς κάποιον καλό εργοθεραπευτή να μου συστήσει, πάντα στη Θεσσαλονίκη;
      • Από Toksp,
        Καλησπερα σας!
        Σε 10 μερες σαραντιζω.ειχα σκοπο να βγαλω εξω τη μπεμπα να ξεσκασω και εγω αφου μου ειπαν οτι βοηθαει αν και λιγο ο αντρας μου που δυσανασχετει λιγο αυτα που ακουω για το ποσο ευκολα αρρωσταινει εναι μωρακι εχω κανει πισω...οταν λεω να βγουμε μιλαω για το να τη βαλω στο αμαξι και να παμε στις γιαγιαδες η στην κολλητη μου φιλη που εχει και εκεινη 3 μηνων μωρακι...ουτε κατα διανοια βεβαια να παμε με το καροτσι εξω μιας που ημαστε και μεσα στο χειμωνα...τι κανατε εσεις με αυτο;ποτε βγαλατε τα μωρακια σας εξω;
      • Από kelly_mad,
        Καλησπέρα.Πριν τήν εγκυμοσύνη μου ειχα αντιμετωπισει στο παρελθον κρισεις πανικού και εμφανιζα συμπτωματα καταθλιψης με την βοηθεια ψυχορεθαπευτριας και την στηριξη του αντρα μου καταφερα και το ξεπερασα . Παρολο που η αρχη της εγκυμοσυνης μου ηταν πολυ δυσκολη, το ειχα παρει χαλαρα . Τωρα που μπηκα στον 6 μηνα και η εγκυμοσυνη μου παει μια χαρα,παθαινω παλι κρισεις πανικου εχω απιστευτο ανχος και εμφανιζω συμπτωματα καταθλιψης. εχω απελπιστη παρα πολυ και συνεχως ερχονται στο μυαλο μου αρνητικες σκεψεις και φοβαμαι πολυ για το τι θα αντιμετοπισω κατα την διαρκεια της γεννας αλλα και μετα με τον ερχομο του παιδιου.
        Νομιζω πως σκεφτομαι παραλογα πραγματα και θα ηθελα να ακουσω την δικη σας αποψη που ισως με βοηθησει να δω τα πραγματα πιο θετικα!!!
      • Από barbielemonia,
        στην 19 εβδομαδα ανακαλυψαμε οτι εχω υποθυρεοειδισμο και συγκεκριμενα TSH 9 απο τοτε εχω ξεκινησει θεραπεια και τωρα ειμαι 27 εβδομαδα και ειναι ρυθμισμενος ο θυρεοειδης,απλα φοβαμαι μηπως συνεβη κατι στο εμβρυο πριν.αν καποιος-α γνωριζει ας μου πει!ευχαριστω
      • Από ROARY,
        Έχει τύχει σε κανένα; Είχα την κόρη μου 1 μήνα στο Παίδων με πολύ βαριά συμπτώματα. Τώρα έχει μείνει πρόβλημα στα νεφρά και είμαστε με θεραπεία. Πολλές παρενέργειες έχει από την κορτιζόνη όμως ανησυχώ για τα νεφρά. Σας έχει τύχει;;;