Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες,

θα ήθελα να σας περιγράψω εν συντόμως την τελευταία εμπειρία που είχα από την επίσκεψη μου στη γυναικολόγο μου. Πήγα λοιπόν για να κάνω το ετήσιο pap test, αλλά εστάθει αδύνατο διότι μόλις μου έβαλε αυτό το πλαστικό εργαλείο μιας χρήσης για να ανοίξει ο κόλπος και δεν θυμάμαι τώρα πως ακριβώς λέγεται, άρχισα να αιμορραγώ...... :cry: Μου εξήγησε λοιπόν ότι έχω τραχηλίτιδα, ότι θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί με κάποια φαρμακευτική αγωγή και μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα θα ξαναπήγαινα για να κάνουμε το pap test. Η απορία μου ήταν μεγάλη διότι δεν είχα κανένα σύμπτωμα μέχρι εκείνη τη στιγμή, ούτε αίμα, ούτε υγρά ούτε τίποτα, τίποτα, τίποτα....... Μου εξήγησε λοιπόν ότι η τραχηλίτιδα αυτή δεν έχει προκληθεί πιθανώς από κάποιο μικρόβιο, ΑΛΛΑ από τους 2 φυσιολογικούς τοκετούς που είχα. Ότι ο τράχηλος δηλαδή έχει ήδη ανοίξει 2 φορές και το επάνω μέρος του είναι πιο έξω από το κάτω και αυτό δημιουργεί το αίμα..... ή κάτι τέτοιο. Έφυγα λοιπόν αρκετά προβληματισμένη περιμένοντας να περάσει ο καιρός για να κάνω επιτέλους το πολυπόθητο pap test .... το οποίο και έκανα!!! Επειδή όμως δεν είχα καλυφθεί από την απάντηση της - αν και τη θεωρώ κορυφαία επιστήμονα αλλά και άνθρωπο - αποφάσισα να κάνω και μια καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος. Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής: καλλιέργεια κολπικού εκκρίματος - αρνητική με ευρήματα φυσιολογικής χλωρίδας και papa test: κατηγορία I, II με αλλοιώσεις τραχηλίτιδας. Η απάντηση της γυναικολόγου μου ήταν ότι το test είναι πολύ καλό και ότι δεν χρειάζεται να κάνω καμία άλλη θεραπεία, ούτε με φάρμακα, ούτε με καυτηριάσεις. Οι καυτηριάσεις γινόντουσαν παλιά, ενώ τώρα εάν δεν πρόκειται για κάποιο μικρόβιο ή κάποιον ιό (κονδυλωμάτων κ.λ.π.) σε γυναίκες που έχουν γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό, το αφήνουμε έτσι γιατί είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ :shock:

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι εάν είχατε κι εσείς παρόμοια εμπειρία ή αν έχετε ξανακούσει κάτι σχετικό, γιατί δεν έχω καλυφθεί με την απάντηση της γιατρού μου αν και επαναλαμβάνω ότι την έχω τσεκάρει αρκετές φορές και μέχρι στιγμής ήταν πάντα σωστή σε οποιαδήποτε συμβουλή μου έδωσε..........

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι γω έχω συνεχείς τραχηλίτιδες,άλλες φορές λόγω μικροβίου κι άλλοτε όχι.Εγω έχω πάντα πολλά υγρά..Μου προτειναν μέχρι κ κρυοπηξία αλλά δεν κάνω τπτ.Αλλοτε φτιάχνει κι άλλοτε όχι...Αν δεν έχεις μικρόβιο μην πάρεις τπτ απο φαρμακα.Απλά να φροντίζεις την υγιεινη σου εκει.

Link to comment
Share on other sites

Embryoyla, σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θέλω να σε ρωτήσω όμως κάτι. Όταν στη δική σου περίπτωση δεν προέρχετε από κάποιο μικρόβιο, τι κάνεις? Το αφήνεις έτσι και ο τράχηλος σου είναι συνεχώς ερεθισμένος? Αυτό δεν μπορεί να προκάλεσει στο μέλλον κάποια κακοήθεια? Αυτές τις απορίες μου, η γυναικολόγος μου τις θεώρησε ανόητες και απαξίωσε να συνεχίσει τη συζήτηση. Είναι άραγε όμως έτσι τα πράγματα?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Ο παλιός μου γιατρός με έβλεπε ανήσυχη και αγχωμένη και μου πρότεινε κρυοπηξία,Πολύ κακή επιλογή κατά τη γνώμη άλλων ιατρών.Μετά άλλαξα γιατρό κ εφόσον δεν έβλεπε κάτι παθολογικό στα υγρά μου μου είπε να το αφήσω έτσι,ότι είμαι γυναίκα κ είναι φυσιολογικό να έχω υγρά κτλ...Εκοψα να χρησιμοποιω σερβιετακια,πλενομαι στην περιοχη αυτη κ αλλαζω εσωρουχο 2 φορες τη μερα.Κ μενα ο τραχηλος μου εχει αυτη την κλιση του πανω χειλους αλλα δεν βγαζει αιμα προς το παρον...Καποιες στιγμες το τεστ παπ βγαινει πεντακαθαρο κι αλλες κατηγορια 2.

Βασικα εγω ανησυχω για τυχον κονδυλωματα.Διαβασα καπου οτι συνεχεις τραχηλιτιδες μπορει να οφειλονται στον ιο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τα κονδυλώματα νομίζω ότι φαίνονται στο pap test, έτσι δεν είναι?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ένα σάιτ που διάβαζα στο νετ,ανέφεραν κάτι γιατροί ότι μόνο το 80% των περιπτώσεων ανακαλύπτεται στο τεστ παπ.Και γι'αυτο τρομοκρατήθηκα...Μονο με το τεστ παπ κ την κολποσκόπηση μαζί μπορεί να είσαι 100% σιγουρος..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εεεεε!!!!!!! :shock: Αυτό δεν το ήξερα. :!: Και την κολποσκόπηση ποιος την κάνει γυναικολόγος ή μικροβιολόγος?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει μου φαίνεται να ξανασυζητήσω το θέμα μου με τη γυναικολόγο μου και ας γίνω κουραστική. :? Embryoyla σε ευχαριστώ και πάλι. :P

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...εγω παντως εκανα κρυοπηξια πριν απο περιπου 3 χρονια.....γιατι λετε οτι οι περισσοτεροι γιατροι την θεωρουν κακη επιλογη;

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποιους που ρωτησα μου ειπαν ότι είναι παλία τακτική,τώρα υπάρχει το λέιζερ.Επίσης δεν κάνει σε άτεκνες γυναίκες,δεν δίνει οριστική λύση στο πρόβλημα κ απλά καταστρέφει κύτταρα χωρίς να ξέρει ο γιατρός τι κύτταρα είναι,αν είναι καλά ή κακά...

Οπότε εγώ την απέφυγα...

Link to comment
Share on other sites

Καποιους που ρωτησα μου ειπαν ότι είναι παλία τακτική,τώρα υπάρχει το λέιζερ.Επίσης δεν κάνει σε άτεκνες γυναίκες,δεν δίνει οριστική λύση στο πρόβλημα κ απλά καταστρέφει κύτταρα χωρίς να ξέρει ο γιατρός τι κύτταρα είναι,αν είναι καλά ή κακά...

Οπότε εγώ την απέφυγα...

εγω νομιζα οτι παλια τακτικη ειναι ο καυτηριασμος....

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ταλαιπωριόμουν από τραχηλήτηδες χωρίς αιμοραγία όμως και ο γιατρός μου ,μου έδινε dactarin αλοιφή. μου είχε πει ότι συνηθίζεται σε γυναίκες που έχουν γεννήσει πρόσφατα και πως οφείλεται στις επαφές κατά βάση. και εμένα μου είχε πει -πριν 3 χρόνια που είχα- για κρυοπηξία αν επέμενε γιατί ενώ θεραπευόμουν με την αλοιφή , στο εξάμηνο ξαναείχα και ήταν σπαστικό. Πάντως μου πέρασε και δεν ξαναεμφανίστηκε εδώ και 3 χρόνια. Περαστικά σου

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γειά σας!!!

 

και εγώ μου είπαι ο γιατρος που εκανα τστ παπ οτι έχω τραχηλίτιδα..

(εχω γεννήση εδω και 7 μήνες, στην πρώτη εγκυμοσήνη μου δεν είχα πάθει κάτι τέτοιο και έχω λίγο αγχωθεί...)

ο γυναικολόγος μου με είδε και μου έδωσε κάτι εξετάσεις να κάνω θα της πάρω της απαντήσεις την δευτέρα...

μου είπε να μην ανησηχώ και ότι δεν είναι τίποτα...

θα δούμε...

αχ!!τι τραβάμε και εμείς οι γυναίκες!!!! :cry::cry:

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως ξαναρώτησα τη γυναικολόγο μου και μου απάντησε ότι αυτό που γράφει το pap test δεν είναι φλεγμονή από μικρόβιο ή από ιό, ότι δεν χρειάζεται καμμία θεραπεία και ότι οφείλεται στη διαμόρφωση του τραχήλου μου από τους δύο φυσιολογικούς τοκετούς που είχα. Τι να πω?

Προς το παρόν αποφάσισα να την εμπιστευτώ, αφού δεν μου έχει δώσει βέβαια και λόγο για το αντίθετο και να αφήσω το δυγκεκριμένο θέμα να με απασχολήσει μετά τις γιορτές. Ίσως........

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

sam,

και μένα έτσι μου έιπε και για να είμαστε σίγουρη έκανα και μια καλλιέργεια κολπική στην μικροβιολόγο και έδειξε οτι έχω μύκυτες.

θά περιμένω να περάσει η περίοδος και θα πάω στον γιατρό μου να μου δώσει θεραπεία.. :cry::cry::cry::cry:

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγω εδω και δυο χρόνια απο τότε που γέννησα κάνω κάθε εξάμηνο τεστ παπ και κάθε φορά έχω τραχιλίτιδα.Ο γιατρός μου δίνει κάποια θεραπεία,μου περνάει για λίγο και μετα ξανά τα ίδια. Λέτε να πάρωκαι δεύτερηγνώμη,δεν μπορώ άλλο,κουράστηκα τα ίδια και ταίδια

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου δίνει κάποια θεραπεία,μου περνάει για λίγο και μετα ξανά τα ίδια.

Πως καταλαβαίνεις ότι σου περνάει για λίγο? Μετά τη θεραπεία ξανακάνεις pap test? Τι θεραπεία σου δίνει?

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Συγκεκριμένα μου δίνει μία αλοιφη η οποία τοποθετείτε στον κόλπο.Εγώ το καταλαβαίνω γιατί έχω πολλά υγρά στον κόλπο και πάντα βγαίνω αληθινή.Τον ρώτησα κιόλας αν πρέπει να κάνω καλλιέργεια υγρού και μου είπε όχι.Αν ξέρετε οι συνεχείς τραχηλίτιτδες προκαλούν κονδυλώματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα!!!! Η δική μου πάντως γυναικολόγος, την οποία όπως προανάφερα, την έχω εμπιστοσύνη, μου είπε να μην ανησυχώ και να το ξαναδώ μετά από ένα χρόνο πάλι!!!! Εμένα σαν θεραπεία μου είχε δώσει εκτός από τις κολπικές αλοιφές και για 3 ημέρες αντιβίωση από το στόμα. Μήπως να πάω να πάρω και δεύτερη άποψη? Βαριέμαι όμως τη διαδικασία να ξαναγνωρίζω γυναικολόγους...... Γι αυτό ανέφερα ότι θα το αφήσω μετά τις γιορτές.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τον άντρα της κουμπάρας μου ο οποίος τελειώνει την ειδικότητα του ως γυναικολόγος και μου είπε να κάνω καλλιέργεια υγρού για να δούμε απο τι προέρχεται.Ντρέπομαι λίγο εως πολυ,τώρα θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Απ' τα 16 μου, πριν ακόμα έχω σεξουαλικές επαφές, έτρεχα στον γυναικολόγο με κολπίτιδα που μου προκάλεσε μια αντιβίωση. Κολπίτιδα στην κολπίτιδα, προκλήθηκε και τραχηλίτιδα, την οποία αντιμετώπιζα αρχικά με κρέμες. Στα 20 έκανα μια καυτηρίαση (χημική, δε θυμάμαι ποια ουσία χρησιμοποίησε ο γιατρός) η οποία δε βοήθησε και πολύ και λίγο αργότερα έκανα και κρυοπηξία. Μόνο μετά απ' αυτό ησυχασα. Επίσης ανακάλυψα (ο γιατρός δλδ) ότι έχω ένα επιφανειακό αγγείο στον τράχηλο το οποίο αιμορραγεί μερικές φορές κατά την επαφή και πάντα όταν κάνω τεστ παπ. Αυτό μου είπε ο γιατρός έφταιγε και για τις αιμορραγίες που είχα οταν συνυπήρχε και η τραχηλίτιδα. Συνέπεια όλων αυτών είναι η υπερευαισθησία του κόλπου, αλλά προσέχω με συχνές αλλαγες εσωρούχων, τοπικό πλύσιμο (όχι κολπικό, εξωτερικά μόνο), όχι σερβιετάκια, όχι στενά παντελόνια και καλτσόν μέσα από παντελόνια, γενικά η περιοχή καλό ειναι να αερίζεται κατά το δυνατόν! :D

Πάντως οι τραχηλίτιδες δεν μπορούν να προκαλέσουν κονδυλωματα, τα κονδυλώματα είναι ιογενή.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τραχηλίτιδες δεν μπορούν να προκαλέσουν κονδυλωματα, τα κονδυλώματα είναι ιογενή.

Οι τραχηλιτιδα μερικες φορες ειναι συμπτωμα των κονδυλωματων

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καρίτσια καλημέρα,εμένα στο Τεστ Παπ που είχα κάνει κάπου το Νοέμβριο είχε βρεθει τραχηλίτιδα...με τον τότε γιατρό που είχα δεν το αντιμετωπίσαμε,στην πορεία λόγω ότι μας πήραν μπροστά τα γεγονότα έφτασα στον νέο μου γιατρό ο οποίος είδε ότι έχω κύστη ενδομητρίωσης και την αφαιρέσαμε λαπαροσκοπκά.Λόγω και Εοππυ τότε έκανα την επέμβαση άμεσα..το θέμα της τραχηλίτιδας έμεινε πίσω.'Ηθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα με τραχηλ ένιωθε και πίεση χαμηλά στην κοιλιά..σαν συχνοουρία ένα πράγμα ιδιαίτερα το βράδυ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...