Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση ή Κ.Ο.Π.


Recommended Posts

κατα τύχη εψαχνα σε αυτό το site και διάβασα τα μηνύματα και θυμήθηκα την δικη μου ιστορία!θα σας την πω λίγο καθυστερημένα!!

ειμαι 29 χρονων και έκανα επέμβαση στα 8 για ΚΟΠ είχα γεννηθει με διπλό ουρητήρα!! είχα κ εγώ ουρολημώξεις ανεβαζα πολύ υψηλό πυρετό και είχα ακράτεια (αυτό είναι το χειροτερο- να είσαι σχολείο κ να τα κάνεις επάνω σου-ουπς;)) όλα αυτά συνέβαιναν για 8 χρόνια σε όποιο παιδίατρο κ αν με πήγαν οι γονείς μου ελεγε τα ίδια -απλα ουρολήμωξη! επαιρνα συνέχεια αντιβιώσεις!!μέχρι που ενα καλοκαίρι ημουν διακοπες στη γιαγια κ στον παππού και ο πυρετος μου εφτασε 40 και ...

για να μην τα πολυλογώ με πηγε η μαμα μου στο παιδων αγλαια κυριακού κ εκει μου εκαναν διαφορες εξετάσεις όπως αυτή που σου βάζουν ένα σωληνάκι στην ουρήθρα κ σου γεμιζουν την κυστη με ένα υγρό-χάλια η εξέταση αυτή- όμως με αυτήν θυμάμαι ότι βρήκανε το προβλημά μου- είχα κοπ 4ου βαθμού κ πήγαινε για 5ο!! έκατσα στο νοσοκομείο για ενα μήνα γιατί έπρεπε να κατεβάσουν τον πυρετό μου για να με χειρουργήσουν!!!

 

Τέλος καλό όλα καλά- κ δεν μου έμεινε κανένα παιδικό τραυμα ουτε από την εξέταση ούτε απο την επέμβαση!! ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!!! κ τα παιδιά σας θα είναι πιο δυνατά απο τα αλλα!!

 

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω την τότε ομάδα από το παίδων που με χειρούργησε ήταν πολυ καλοί μαζί μου!!ενας από τους τότε χειρουργούς είναι διευθυντής χειρουργικής στο αγλαια κ εχω ακούσει οτι είναι πολύ καλός χειρουργησε κ την κόρη του ξαδέλφου μου που είχε κ εκεινη το ίδιο με μένα αλλα σε 2ο βαθμό (μάλλον είναι κληρονομικό)

 

εύχομαι καλό κουράγιο σε όλους τους γονεις και να είναι όλα περαστικά να χαρεστε τα παιδάκια σας

φιλια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η κόρη μου σε ηλικία 7,5 μηνών έπαθε ουρολοίμωξη και νοσηλεύτηκε στο Μητέρα για ενδοφλέβια αντιβίωση. Εκεί κάναμε κυστεογραφία και βρήκαμε οτι έχει παλινδρόμηση 1ου με 2ου βαθμού. Έως τώρα που έγινε 3 ετών πέρναμε μικρή δόση αντιβίωση καθημερινά για χημειοπροφύλαξη. Ήρθε η ώρα να κάνουμε την κυστεογραφία ξανά για να δούμε αν εξαλείφθηκε ή όχι. Να σημειώσω οτι σε συνεχείς εξετάσεις ούρων που έχουμε κάνει απο τότε δεν ξαναβρέθηκε μικρόβιο ουρολοίμωξης.

Θα ήθελα καταρχήν να με ενημερώσει κανείς αν σε αυτές τις ηλικιες το σκιαγραφικό το ρίχνουν με καθετήρα ή απο το χεράκι, και αν είναι επώδυνο.

Πως να προετοιμάσω το παιδί μου? Απο την άλλη τρέμω για τα αποτελέσματα...

Θέλω να έχει περάσει... Διαβάζω και ιστορίες με βλάβες στα νευρά και έχω τρομοκρατηθεί..!

Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μουείχε παλινδρόμηση μέχρι 4,5 χρονών όπου και διορθώθηκε από μονο του ευτυχώς χωρίς επέμβαση. Έπαιρνε αντιβίωση μέχρι τότε αλλά ευτυχώς δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Ούτε τα νεφρά του. Όλα είναι μια χαρά. Αλλά υπήρχε μεγάλη ταλαιπωρία σε όλη τη διάρκεια και με τις συνεχώμενες καλλιέργειες αλλά και με τις κυστογραφίες. Δυστυχώς χρησιμοποιούν πάντα καθετήρα σ' αυτήν την εξέταση και αυτό είναι αρκετά επώδυνο. τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τον μικρούλη που τσίριζε και χτυπιόταν.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μουείχε παλινδρόμηση μέχρι 4,5 χρονών όπου και διορθώθηκε από μονο του ευτυχώς χωρίς επέμβαση. Έπαιρνε αντιβίωση μέχρι τότε αλλά ευτυχώς δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Ούτε τα νεφρά του. Όλα είναι μια χαρά. Αλλά υπήρχε μεγάλη ταλαιπωρία σε όλη τη διάρκεια και με τις συνεχώμενες καλλιέργειες αλλά και με τις κυστογραφίες. Δυστυχώς χρησιμοποιούν πάντα καθετήρα σ' αυτήν την εξέταση και αυτό είναι αρκετά επώδυνο. τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τον μικρούλη που τσίριζε και χτυπιόταν.

και πάλι σε ξαναρωτάω, μήπως εννοείς κυστεοσκόπηση???

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κάναμε " Ανιούσα κυστεογραφία με σκιαγραφικό" ή αλλιώς κυστεοουρηθρογραφία. Δεν ξέρω αν η κυστεοσκόπηση είναι το ίδιο. Θεωρώ πως όχι αν και δεν είμαι σίγουρη.

Η μικρή μου απο 1ου 2ου βαθμού παλινδρόμηση όταν ήταν 7,5 μηνών τώρα σε ηλικία 3 ετών δεν έχει πια. Εξαλείφθηκε απο μόνο του. Σε παιδοουρολόγο που είχα πάει μώλις το ανακάλυψα μου είχε πει οτι οι τόσο μικρού βαθμού παλινδρομήσεις (1ου-2ου) εξαλείφονται απο μόνες τους έως 2-3 ετών.

Ανακουφίστηκα τόσο πολύ...Αν και μας άκουσε όλο το νοσοκομείο απο τα κλάματα και τις φωνές. Χρησιμοποιούν καθετηράκι και μόνο που η γιατρός προσπαθούσε να το βάλει και εμεις κρατούσαμε το παιδί...Πονούσα εγώ πιο πολύ αν και περισσότερο είναι ο φόβος και η ενόχληση που νοιώθουν τα παιδάκια...Τι τραβάνε και αυτά...

Τέλος καλό, όλα καλά. Κομμένες οι αντιβιώσεις και οι καλλιέργειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

το δεκεμβρη καναμε επεμβαση. ειχαμε παλλινδρομηση 5ου βαθμου αμφο με διπλους ουρητηρες ,και εκτοπο ουρητηρα παιρναμε χημειοπροφυλαξη αλλα καναμε σε 2 χρονια 3 ουρολοιμωξεις πηγαμε αμερικη γιατι εδω μας απογοητευσαν οι γιατροι. μην αφηνετε να χειρουργουν γενικοι χειρουργοι τα παιδακια. μονο παιδοουρολογοι χειρουργοι ξερουν το αντικειμενο. στην αμερικη μας βρηκαν μια ουρητηροκηλη ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ δεν διεγνωσε ποτε' εδω παρολες τις χιλιες μυριες εξετασεις. 8,5 ωρες χειρουργριο, ενα μηνα και, με σωληναια 5 απο την κοιλιτσα μας. τωρα πεταμε!!!!!δοξα το θεο!!

Link to comment
Share on other sites

η παλινδρομηση μπορει να "φυγει" μονη της, η να επιδεινωθει. οι 1ου 2ου αλλα και 3ου βαθμου πολυ συχνα θεραπευονται μονες τους (μονο με χημειοπροφυλαξη) οι 4ου και 5ου συνηθως με χειρουργειο. παντως καθε περιπτωση ειναι μοναδικη, εμπιστεψου τον παιδοουρολογο που σας κουραρει και παρε και γνωμη απο παιδονεφρολογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα ειμαι καινουργιο μελλος εδω θα ηθελα να μου δωσεις πληροφοριες για την επεμβαση που κανατε εχουμε κ εμεισ περιπου το ειδιο προβλημα η μικρη μου ειναι 2 μηνον κ την τρεχω τωρα που ειναι μικρη κ δεν πολυ καταλαβαινει...... εμεις εχουμε εναν παιδονεφολογο στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης εσεις που την πηγατε την μικρη σας κ αποφασισατε να φυγετε αμερικη? η επεμβαση ειναι πολυ επικυνδινη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο γιατρός που χειρούργησε τον μπόμπιρα μας στη Θεσσαλονίκη είναι Παιδοουρολόγος και έμαθα ότι θεραπεύει την παλινδρόμηση χωρίς επέμβαση με απλή κυστεοσκόπηση. Αν θέλετε σας στέλνω πμ με λεπτομέρειες. Ξέρω ότι το λέει Reflux ή Deflux κάτι τέτοιο και γίνεται αυθημερόν.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός που χειρούργησε τον μπόμπιρα μας στη Θεσσαλονίκη είναι Παιδοουρολόγος και έμαθα ότι θεραπεύει την παλινδρόμηση χωρίς επέμβαση με απλή κυστεοσκόπηση. Αν θέλετε σας στέλνω πμ με λεπτομέρειες. Ξέρω ότι το λέει Reflux ή Deflux κάτι τέτοιο και γίνεται αυθημερόν.

γεια σου γιωτα στειλε μουκ μενα τα στοιχεια του γιατρου :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 4 ΕΤΩΝ ΜΕ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΗ ΟΥΡΩΝ. ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΕΠΑΘΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, 1,5 ΕΤΩΝ ΕΠΑΘΕ ΔΥΕΤΡΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΥΠΟ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ, 2,5 ΕΤΩΝ ΤΡΙΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΕΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗΣ. ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΕΠΑΘΕ ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΓΙΑ 2ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΕ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΜΠΗΚΑΜΕ ΠΑΛΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗΣ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΟΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΤΟΥ 2013 ΥΠΕΡΗΧΟ ΝΕΦΡΩΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ , ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΣΤΕΟΓΡΑΦΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Η ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΣΗ. 4 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 3 ΠΡΟΣ 4 ΒΑΘΜΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΠΡΟΣ 3 ΒΑΘΜΟΥ ΔΕΞΙΑ, 2,5 ΕΤΩΝ ΗΤΑΝ 2 ΒΑΘΜΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 1 ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΗΓΕ ΠΑΛΙ 3 ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ 2 ΔΕΞΙΑ. ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ; ΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΟΝΕΦΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΧΗΜΙΟΠΡΟΦΥΛΑΞΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ.

STELLA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα! το αγορακι μου 2 μηνων και μετα απο ουρολοιμωξη που επαθε του βρηκαν παλινδρομηση ουρων 5ου βαθμου στο ενα νεφρο και 4ου στο αλλο! ξεκινησαμε αγωγη με αντιβιωση! ο παιδοουρολογος που το ειδε μ ειπε οτι προς το παρον απλα το παρακολουθουμε! εγω προβληματιζομαι για τα νεφρα του μην του δημιουργησουν προβλημα! υπαρχει καποια μανουλα που να αντιμετωπισε και στα δυο νεφρα? χρειαστικε να χειρουργιθει κ μετα απο ποσο καιρο? τα νεφρακια του σε τι ποσοστο λειτουργουν? σε ποιον παιδοουρολογο απευθυνθηκατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας. Εχω μια κορουλα 11 μηνων με Κοπ δεξιου νεφρου 4ου βαθμου και πρωτου βαθμου αριστερα. Σκεφτομαι πολυ το ενδεχομενο γ επεμβαση γιατι ταλαιπωρειται με ουρολοιμωξεις. Ακομα δεν καναμε dmsa γιατι πρεπει να περασουν 6 μηνες απο την τελευταια ουρολοιμωξη. Ομως οπως καταλαβαινεται παρατεινεται συνεχως λογω των υποτροπων (!). Εκανε καποιος απο σας στο παιδι την επεμβαση ειτε με Deflux ειτε χειρουργικα; παιρνει χρονο για αναρρωση; εχουν φυσιολογιη ζωη τα μωρα μετα η θα ζουμε μια ζωη με την εννοια της ουρολοιμωξης; συγγνωμη αν κουρασα αλλα εχει απο 50 ημερων η ικρη μου ειναι συνεχως στα νοσοκομεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σε ολους,θα ηθελα να με βοηθησει οποια μανουλα ξερει,το κοριτσακι μου σε ηλικια 2 μηνων εκανε ουρολοιμωξη νοσηλευτηκε και μετα καναμε κυστεογραφια(την κλασικη) οπου και εδειξε παλλινδομηση 4ου βαθμου στο ενα νεφρο και 3 προς 4 στο αλλο,τωρα ειναι 2 ετων παιρνουμε χημειοπροφυλαξη δεν εχουμε ξανακανει ευτυχως,την παω σε πολυ γνωστο γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι να ξανακανουμε κυστεογραφια τωρα γιατι υπερυχογραφικα που την ελεγχει παει μια χαρα,του προτεινα να κανουμε ραδιοισοτοπικη γιατι διαβασα οτι εχει λιγοτερη ακτινοβολια αλλα μας ειπα οχι γιατι δεν ξερει ποσες ληψεις θα γινουν,αν γινουν πολλες εχει περισσοτερη ακτινοβολια,πηγα και σε εναν αλλα παιδοουρολογο επισης γνωστο και μου ειπε οταν κοψει την πανα να κοψουμε την αντιβιωση πολυ νερο ουρηση συνεχεια και αν ξανακανει ουρωλημωξη τοτε να γινει κυστεογραφια παρακαλω εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω  ευχαριστω για τον χρονο σας 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 13/11/2018 at 9:01 ΠΜ, tzitzikaki mou είπε:

Καλημερα σε ολους,θα ηθελα να με βοηθησει οποια μανουλα ξερει,το κοριτσακι μου σε ηλικια 2 μηνων εκανε ουρολοιμωξη νοσηλευτηκε και μετα καναμε κυστεογραφια(την κλασικη) οπου και εδειξε παλλινδομηση 4ου βαθμου στο ενα νεφρο και 3 προς 4 στο αλλο,τωρα ειναι 2 ετων παιρνουμε χημειοπροφυλαξη δεν εχουμε ξανακανει ευτυχως,την παω σε πολυ γνωστο γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι να ξανακανουμε κυστεογραφια τωρα γιατι υπερυχογραφικα που την ελεγχει παει μια χαρα,του προτεινα να κανουμε ραδιοισοτοπικη γιατι διαβασα οτι εχει λιγοτερη ακτινοβολια αλλα μας ειπα οχι γιατι δεν ξερει ποσες ληψεις θα γινουν,αν γινουν πολλες εχει περισσοτερη ακτινοβολια,πηγα και σε εναν αλλα παιδοουρολογο επισης γνωστο και μου ειπε οταν κοψει την πανα να κοψουμε την αντιβιωση πολυ νερο ουρηση συνεχεια και αν ξανακανει ουρωλημωξη τοτε να γινει κυστεογραφια παρακαλω εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω  ευχαριστω για τον χρονο σας 

 

Μην τρελενεσαι, επέλεξε το γιατρό του παιδιού σου καταρχάς με βάση τη διαίσθηση σου! Μην ακούς τα πολλά λόγια για τους παιδοουρολογους που ήταν τοπ κάποτε & τώρα έχουν φτάσει 70 κ έχουν χάσει την εξέλιξη της ιατρικής! Η γνώμη μου είναι μιας κ είμαστε παθόντες μιας κακής εμπειρίας να διαλέξεις έναν νέο ιατρό που ακόμα είναι ενεργός στην εξέλιξη της ιατρικής! Προσοχή στους χειρούργους άνω των 65, δεν μου επιτρέπεται να καταγράψω όνομα για να βοηθήσω, πάντως αν μπορουσα θα το έκανα ευχαρίστως! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας θα ηθελα να μαθω αν εχει κανει καποιος απο εσας την επεμβαση deflux, σε τι βαθμου παλινδρομηση και αν οντως ειχε αποτελεσμα..το παιδακι μου εχει 3-4 βαθμου αξιζει να περημενω μηπως φηγει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας, 

Ειμαι νεα μαμα και πρωτη φορα σας γραφω!! Εχω ενα κοριτσακι 2μιση μηνων το οποιο εχει διαγνωστει με ΚΟΠ 3ου βαθμου. Ως τωρα εχει στο ιστορικο της 3 επεισοδια ουρολοιμωξεων. Θα ηθελα να απευθυνθώ στους σωστους ιατρους … ειμαι απο Κυπρο και εδω δεν υπαρχουν αρκετοι ιατροι που ειδικευονται σε αυτο !! Σας παρακαλω μπορειτε να μου προτεινετε καλους ιατρους (παιδοουρολογους, παιδονεφρολογους) που θα μπορουσα να απευθυνθω;;  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...