Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, Nansy29 είπε:

Κορίτσια εγώ πάντως έπαιρνα γλουκοφαζ στην κύηση μεχρι 12η εβδομάδα . Πέρσι .έχω δύο υγιή μωράκια τώρα δεν ξέρω δεν έχω ξαναακουσει για αυτά τα προβλήματα  που λέτε ότι προκαλεί ελπίζω να μην ισχυουν.μου το έδωσαν γυναικολογος και  διαβητολογος. 

Το εδιναν ολοι παλαιότερα.πλεον απαγορεύτηκε κ αυτοι που το δίνουν δεν γνωρίζουν.

Αφού πήγαν ολα καλά μην το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το εδιναν ολοι παλαιότερα.πλεον απαγορεύτηκε κ αυτοι που το δίνουν δεν γνωρίζουν.

Αφού πήγαν ολα καλά μην το σκέφτεσαι.

Το πήρα και εγώ στο α τρίμηνο . Το μωρό μου είναι υγιέστατο 2 ετών  . Δεν βρίσκω κάπου να αναφέρεται τώρα που το ψάχνω  παρά μόνο μια συγκεκριμένη έρευνα που το συσχετίζει με μεταβολικά . Ρώτησα πριν λίγο τη παιδίατρο από περιέργεια και μου είπε να μην το σκέφτομαι . Μου κάνει εντύπωση που δεν το βρίσκω κάπου . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Το πήρα και εγώ στο α τρίμηνο . Το μωρό μου είναι υγιέστατο 2 ετών  . Δεν βρίσκω κάπου να αναφέρεται τώρα που το ψάχνω  παρά μόνο μια συγκεκριμένη έρευνα που το συσχετίζει με μεταβολικά . Ρώτησα πριν λίγο τη παιδίατρο από περιέργεια και μου είπε να μην το σκέφτομαι . Μου κάνει εντύπωση που δεν το βρίσκω κάπου . 

Ισχύει ομως.Το εφαρμόζουν οι ενημερωμένοι επιστήμονες πλεον.Εαν δεν ήμουν σίγουρη δεν θα το ανέφερα.Εγω το σταμάτησα στην βόρεια.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ισχύει ομως.Το εφαρμόζουν οι ενημερωμένοι επιστήμονες πλεον.Εαν δεν ήμουν σίγουρη δεν θα το ανέφερα.Εγω το σταμάτησα στην βόρεια.

Θα ρωτήσω λοιπόν τους ειδικούς ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Θα ρωτήσω λοιπόν τους ειδικούς ... 

Το θεμα ξέρεις ποιο είναι με το διαβήτη κύησης?Οτι δυστυχως λιγοι παντα ήξεραν να τον αξιολογισουν κ ελάχιστοι να τον χειριστούν με αγωγή. 

Κ επισης λογοι μετρούν το σάκχαρο παράλληλα με ινσουλίνη.Εκει φαίνεται το πρόβλημα όπως κ στις μετρήσεις βέβαια.πολλοι υποτιμούν τα νούμερα κβειναιωκατιβπουωδρα ύπουλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το θεμα ξέρεις ποιο είναι με το διαβήτη κύησης?Οτι δυστυχως λιγοι παντα ήξεραν να τον αξιολογισουν κ ελάχιστοι να τον χειριστούν με αγωγή. 

Κ επισης λογοι μετρούν το σάκχαρο παράλληλα με ινσουλίνη.Εκει φαίνεται το πρόβλημα όπως κ στις μετρήσεις βέβαια.πολλοι υποτιμούν τα νούμερα κβειναιωκατιβπουωδρα ύπουλα.

Γι αυτό επιλέγουμε γιατρούς με βάση συγκεκριμένα κριτήρια , ειδικά όσες ταλαιπωρηθήκαμε πολύ .  

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2020 at 8:48 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Κορίτσι μου τα Glucophage μου προκαλούσαν τις αποβολές.πλεον εχουν απαγορευτεί στην κυηση κ πολλοι γιατροι ακομη να ενημερωθούν.προκαλει στα παιδια μεταβολικό συνδρομο κ παχυσαρκία.

Βρες διαβητολογο για κύηση. 

Μα δεν έπαιρνα glucophage πριν.τωρα το ανακάλυψα που έκανα κάποιες εξετάσεις μετά την τρίτη αποβολή και τα ξεκίνησα για ρύθμιση πριν ξανά μείνω.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Nicolenatasa είπε:

Μα δεν έπαιρνα glucophage πριν.τωρα το ανακάλυψα που έκανα κάποιες εξετάσεις μετά την τρίτη αποβολή και τα ξεκίνησα για ρύθμιση πριν ξανά μείνω.

Θα μπερδεύτηκα φαίνεται με αλλο μέλος ίσως που το συζητούσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα μπερδεύτηκα φαίνεται με αλλο μέλος ίσως που το συζητούσαμε.

Μάλλον.για αυτό σε ρώτησα αν με την αντίσταση ινσουλίνης μπορεί να προκύψουν αποβολές γιατί κ εγώ προσπαθώ να δω τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα μπερδεύτηκα φαίνεται με αλλο μέλος ίσως που το συζητούσαμε.

Μολις ξαναδιάβασα την ανάρτηση όπου απευθυνόμουν σε μένα.

Για τον εαυτό μου μιλησα.κ εγω επαιρνα αλλα οχι στην κυηση .τα σταμάτησα μετα την ωορρηξια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ δύσκολη κατάσταση στη φάση της εγκυμοσύνης. Έκανα ινσουλίνη κ τρυπιομουν καμία δεκαριά φορές την ημέρα. Είναι εξαιρετικά σημαντικο να έχεις γιατρό ειδικευμένο στο διαβήτη κύησης κ όχι απλά στον σακχαρώδη διαβήτη. Ευτυχώς ο γυναικολόγος μου με πήγε σ εναν υπέροχο επιστήμονα κ άνθρωπο κ όλα πήγαν κατ ευχήν! 

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2020 at 2:44 ΠΜ, Nicolenatasa είπε:

Μάλλον.για αυτό σε ρώτησα αν με την αντίσταση ινσουλίνης μπορεί να προκύψουν αποβολές γιατί κ εγώ προσπαθώ να δω τι φταίει.

Εννοείται ότι προκαλούνται αποβολες.

Παθαίνουν θρομβωσεις τα αγγεία του πλακουντα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα έλεγα ότι μεγάλο μέρος από τα σχόλια σε αυτήτη σελίδα μάλλον είναι παρεξηγήσεις και όποια μέλλουσα μαμά πάσχει από διαβήτη, ή αντίσταση στην ινσουλίνη ή χρειάζεται glucophage, καλό θα ήταν να μιλήσει μόνο με το γιατρό της.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα έλεγα ότι μεγάλο μέρος από τα σχόλια σε αυτήτη σελίδα μάλλον είναι παρεξηγήσεις και όποια μέλλουσα μαμά πάσχει από διαβήτη, ή αντίσταση στην ινσουλίνη ή χρειάζεται glucophage, καλό θα ήταν να μιλήσει μόνο με το γιατρό της.

Δεν είπαμε το αντίθετο νομιζω.οι απαντήσεις δόθηκαν στα πλαίσια ερωτηματολόγιο σε ένα φορουμ.ουτε το αναλύσαμε με τις ώρες.

Αλλα επειδη ξερω πολυ καλα σαν ασθενής το αντικείμενο γι αυτο και απάντησα.Εχω γεννήσει πρόσφατα κ εχω επτα απώλειες από το συγκεκριμένο θέμα.Το εχω ψάξει παρα πολυ ξερω αρκετα.Οποτε όπου μπορώ να βοηθήσω βοηθαω.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Tina1979 είπε:

Πολύ δύσκολη κατάσταση στη φάση της εγκυμοσύνης. Έκανα ινσουλίνη κ τρυπιομουν καμία δεκαριά φορές την ημέρα. Είναι εξαιρετικά σημαντικο να έχεις γιατρό ειδικευμένο στο διαβήτη κύησης κ όχι απλά στον σακχαρώδη διαβήτη. Ευτυχώς ο γυναικολόγος μου με πήγε σ εναν υπέροχο επιστήμονα κ άνθρωπο κ όλα πήγαν κατ ευχήν! 

Πολυ ωραιο.Ποιοι γιατροι σε παρακολουθουσαν?

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα έλεγα ότι μεγάλο μέρος από τα σχόλια σε αυτήτη σελίδα μάλλον είναι παρεξηγήσεις και όποια μέλλουσα μαμά πάσχει από διαβήτη, ή αντίσταση στην ινσουλίνη ή χρειάζεται glucophage, καλό θα ήταν να μιλήσει μόνο με το γιατρό της.

Που βρήκες τις πολλές παρεξηγήσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα έλεγα ότι μεγάλο μέρος από τα σχόλια σε αυτήτη σελίδα μάλλον είναι παρεξηγήσεις και όποια μέλλουσα μαμά πάσχει από διαβήτη, ή αντίσταση στην ινσουλίνη ή χρειάζεται glucophage, καλό θα ήταν να μιλήσει μόνο με το γιατρό της.

Θέλω να πιστεύω και ελπίζω ότι κανένας δεν ξεκινάει η σταματάει την αγωγή του με βάση τι διαβασε σε ένα φόρουμ.θα ήταν τρελό.καλα κάνεις και ότι επισημαίνεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πολυ ωραιο.Ποιοι γιατροι σε παρακολουθουσαν?

Που βρήκες τις πολλές παρεξηγήσεις?

Eιναι ενα ετσι κι αλλιως πολυπλοκο θεμα, με αλληλοαναιρουμενες δημοσιευσεις τα τελευταια εικοσι χρονια, και ως προς την αντιμετωπιση και ως προς τις επιπτωσεις. Οποτε πιθανοτατα ο,τι κι αν ειπε ενας γιατρος σε μια μελλουσα μαμα να μην ισχυει για μια αλλη, η να υπαρχει μια μικρη αλλα κρισιμη διαφορα η να εχει και καταρριφθει με την επομενη ερευνα . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eιναι ενα ετσι κι αλλιως πολυπλοκο θεμα, με αλληλοαναιρουμενες δημοσιευσεις τα τελευταια εικοσι χρονια, και ως προς την αντιμετωπιση και ως προς τις επιπτωσεις. Οποτε πιθανοτατα ο,τι κι αν ειπε ενας γιατρος σε μια μελλουσα μαμα να μην ισχυει για μια αλλη, η να υπαρχει μια μικρη αλλα κρισιμη διαφορα η να εχει και καταρριφθει με την επομενη ερευνα . 

Με το glucophage και την ινδουλινη υπάρχει πλέον παγωμένη αποψη όπως κ για τις βλάβες που προκαλουνταοβαπο το διαβήτη.

Αν έχεις να πεις κάτι συγκεκριμένο ονοματίστε το να ξερω αν μιλάμε για το ιδιο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Χωρίς να είμαι γιατρός, θα έλεγα ότι μεγάλο μέρος από τα σχόλια σε αυτήτη σελίδα μάλλον είναι παρεξηγήσεις και όποια μέλλουσα μαμά πάσχει από διαβήτη, ή αντίσταση στην ινσουλίνη ή χρειάζεται glucophage, καλό θα ήταν να μιλήσει μόνο με το γιατρό της.

Ναι αργκ φυσικά στον γιατρό μας θα απευθυνθούμε απλά όταν ένα μέλος ,που έχει ψάξει κατά κόρον το θέμα και είναι και σε έναν πολύ αξιόλογο γιατρό για κυήσεις, λέει κάτι τόσο σημαντικό φυσικά θα το ρωτήσουμε στον γιατρό μας αν μη τι άλλο γιατί όπως έγραψες οι έρευνες πάντα εξελίσσουν την προηγούμενη γνώση. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Με το glucophage και την ινδουλινη υπάρχει πλέον παγωμένη αποψη όπως κ για τις βλάβες που προκαλουνταοβαπο το διαβήτη.

Αν έχεις να πεις κάτι συγκεκριμένο ονοματίστε το να ξερω αν μιλάμε για το ιδιο πραγμα

Aν ψάξεις τη φετεινή ιατρική βιβλιογραφία, το glucophage (metformine) προτείνεται σαν αποτρεπτικό των αποβολών. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι λες όσο κι εγώ, που δεν είμαστε γιατροί. Σίγουρα ξέρεις να γκουγκλάρεις, όπως κι εγώ, που επίσης έχω πολυκυστικές και αντίσταση στην ινσουλίνη. Αυτό δε μας κάνει γιατρούς. Αν ο γιατρός μου/σου/της κάθε κοπέλας  προτείνει ή δεν προτείνει το α ή β φάρμακο, υποθέτω ότι ξέρει και το ιστορικό και το λόγο που δίνει αυτή την αγωγή. Δεν είναι δυνατό να λέει ο ειδικός σε μία κοπέλα να πάρει ή να μην πάρει ένα φάρμακο και να της πούμε εμείς ότι αν το κάνει θα αποβάλει! Δεν είμαστε Θεοί, ούτε γιατροί, αργόσχολες σε ένα φόρουμ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Η καθεμια σποφασιζει για τον εαυτό της τ.Τεθηκε ένα ερώτημα κ απάντησα σύμφωνα με την εμπειρια μου.

Έχω γεννήσει πρόσφατα.Ειχα απώλειες που ολες σχετίζονται με αυτο.Εψαξα κ διαβασα παρα πολυ.Συναντησα τους καλύτερους γιατρούς σχετικά με αυτό.

Πηρα τα έμβρυα μου απο το ιασω κ τα έστειλα σε ειδικο παθολογοανατομο και στην Ελλάδα αλλά κ σε έναν από τους καλύτερους του κοσμουΤον παπαδογιανακη στο Καρολίνσκα.

Η απόφαση ολονων ήταν ομόφωνη.

Μου άνοιξε τα μάτια εδω ο Ζούπας κ συνέχισα με τον Σουβατζογλου.Φυσικα και δεν ειμαι γιατρος κ βοηθάει το γκλουκοφαζ στη ρύθμιση αλλα οχι στην εγκυμοσύνη.Στην ωορηξια το σταμάτησα.

Σιγουρα ξερω περισσότερα από σένα.

Και βαρέθηκα να γράφω...για να σου εξηγώ.

Έχεις μια γενική εικόνα για όλα και την κολλας παντου Δεν εινσι ετσι.Η επιστήμη εξελισσεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Aν ψάξεις τη φετεινή ιατρική βιβλιογραφία, το glucophage (metformine) προτείνεται σαν αποτρεπτικό των αποβολών. 

Προσωπικα δεν θα ψάξω καμια βιβλιογραφία , γι αυτο παμε στους καλύτερους γιατρους για να αναλάβουν και την ευθύνη.

 Δεν ξερω ποσο απέχουν χρονικά οι εγκυμοσύνες σου,  απο το σημερα, παντως σου λέω που τωρα ειμαι εγκυος το glukophase δεν δίνεται πλεον. Προκαλεί μεταβολικά σύνδρομα στα παιδια στην μεταγενέστερη ζωή τους, μονο ινσουλίνη που δεν περνάει καν στο έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...