Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες και μανούλες!

 

θα ήθελα με τις εμπειρίες σας και τις γνώμες σας να μπορέσω να έχω μια πιο σφαιρική άποψη για το θέμα που με απασχολεί

 

παρουσιάστηκε και σε μένα διαβήτης κύησης. η τελευταία καμπύλη ζαχάρου με 100γρ γλυκόζης είχε τιμές:

0 - 104

60' - 185

120' - 147

180' - 108

 

οι δύο πρώτες τιμές είναι πάνω από το φυσιολογικό. εν τω μεταξύ να σημειώσω ότι παρακολουθούσαμε το ζάχαρο με καμπύλες και γλυκοζηλιωμένη από την αρχή της εγκυμοσύνης, καθώς υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια! είμαστε όλοι πολύ γλυκοί! και ευτυχώς το βρήκαμε έγκαιρα, και παρότι οριακό, ξεκίνησα πριν από 2 βδομάδες θεραπεία. στην αρχή με δίαιτα και μετά με ινσουλίνη.

το πρόβλημα με μένα είναι το ζάχαρο νηστείας, το πρωινό χωρίς φαγητό. οπότε ινσουλίνη κανω μόνο το βράδυ 14μ.

 

χθες σε τακτική επίσκεψη στο γιατρό, μου είπε ότι επειδή η θεραπεία με την ινσουλίνη θα γίνεται μέχρι το τέλος, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να πάμε για καισαρική και όχι για φυσιολογικό τοκετό. πάνω σ' αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας και την εμπειρία σας...

υπάρχει κάποια άλλη με αντίστοιχο πρόβλημα? έγινε τελικά καισαρική? να το ψάξω διαφορετικά? να πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες και μανούλες!

 

θα ήθελα με τις εμπειρίες σας και τις γνώμες σας να μπορέσω να έχω μια πιο σφαιρική άποψη για το θέμα που με απασχολεί

 

παρουσιάστηκε και σε μένα διαβήτης κύησης. η τελευταία καμπύλη ζαχάρου με 100γρ γλυκόζης είχε τιμές:

0 - 104

60' - 185

120' - 147

180' - 108

 

οι δύο πρώτες τιμές είναι πάνω από το φυσιολογικό. εν τω μεταξύ να σημειώσω ότι παρακολουθούσαμε το ζάχαρο με καμπύλες και γλυκοζηλιωμένη από την αρχή της εγκυμοσύνης, καθώς υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια! είμαστε όλοι πολύ γλυκοί! και ευτυχώς το βρήκαμε έγκαιρα, και παρότι οριακό, ξεκίνησα πριν από 2 βδομάδες θεραπεία. στην αρχή με δίαιτα και μετά με ινσουλίνη.

το πρόβλημα με μένα είναι το ζάχαρο νηστείας, το πρωινό χωρίς φαγητό. οπότε ινσουλίνη κανω μόνο το βράδυ 14μ.

 

χθες σε τακτική επίσκεψη στο γιατρό, μου είπε ότι επειδή η θεραπεία με την ινσουλίνη θα γίνεται μέχρι το τέλος, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να πάμε για καισαρική και όχι για φυσιολογικό τοκετό. πάνω σ' αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας και την εμπειρία σας...

υπάρχει κάποια άλλη με αντίστοιχο πρόβλημα? έγινε τελικά καισαρική? να το ψάξω διαφορετικά? να πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

.

Καλημέρα γλυκιά μου.

Η αδερφή μου αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα, δηλαδή ανέβασε ζάχαρο κατά την εγκυμοσύνη. Μετριόταν συνέχεια και έκανε αυστηρή διατροφή. Δεν πήρε όμως ποτέ ινσουλίνη. Γέννησε με φτ . Φυσικά εμείς οι μη ειδικοί μπορεί να σου λέμε ανοησίες....Έχε εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Και όλα θα πάνε καλά. Δεν παίζουμε με το διαβήτη. Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Οι πρωινές μου μετρήσεις ήταν πάντα οριακές. Ιστορικό δεν υπάρχει οχι μόνο στο κοντινό οικογεννειακό περιβάλλον αλλά και στο μακρυνό (το έψαξα!!). Δημιούργησα εγώ ομως τώρα. Εκανα βραδινές δόσεις ινσουλίνης οπως και εσύ, μικρές βεβαια. Πήγα σε 800 γιατρούς και άκρη δεν έβγαλα!ο καθένας ελεγε το μακρύ του και το κοντό του. Ο δικός μου, ο αρχικός που με παρακολουθούσε χρόνια, με πανικόβαλλε για τυχόν κρίσης υπογλυκαιμίας του βρέφους στη γέννα και μου είπε πως το πιθανότερο ηταν για το λόγο αυτό να γίνει καισαρική. Ο επόμενος που πήγα μου είπε πως ολα ήταν καλά και πως δεν υπήρχε λόγος ουτε να κάνω ινσουλίνη αλλά ουτε και καισαρική. Ο επόμενος μου είπε πως θα δούμε εκείνη την ώρα και αναλόγως θα κάνουμε. Το θέμα μου ομως ήταν αν έπρεπε να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω της πιθανότητας να προκληθεί πρόβλημα στο μωρό. Εδω στις Σέρρες που μένω σε τέτοια περίπτωση το μωρό φεύγει θεσσαλονίκη, σε κλινική πηγαίνει πάλι σε δημόσιο όποιο εφημερεύει την ημέρα εκείνη. Ετσι πήγα σε ενα γιατρο του Παπαγεωργίου Τετάρτη μέρα(37η εβδομάδα ημουν) και Πέμπτη πρωί γέννησα με καισαρική καθώς ο πλακούντας μου είχε γεμίσει απο αιματώματα λόγω του ζαχαρου. Όλα πήγαν καλά και το μωρό δεν έπαθε τίποτα δόξα το Θεό και εγώ ήμουν οκ. Τι να πώ για τους γιατρούς; πραγματικά δε ξέρω!! στο κόσμο τους είναι και το πόνο μας κανείς δε τον καταλαβαίνει! Πάντως δεν είναι απαραίτητο να συμβει το ίδιο και σε σενα μπορει να μη πάθει τίποτα ο πλακούντας σου και να γεννήσεις φυσιολογικά! Αυτό ο γιατρός σου θα σου το πεί , πρεπει να του εχεις εμπιστσύνη κατι που εγώ δεν κατάφερα με κανένα! Πάντως μην αγχώνεσαι ολα καλά θα πανε. Μια ταλαιπωρία είναι και αυτή αλλά με υπέροχο αποτέλεσμα γιαυτό και αξίζει!! Ηταν μέσα στις γιορτές Χριστούγεννα, πάσχα και να μη μπορώ να φάω ενα γλυκάκι :( πέρασε όμως. Αυτά απο μένα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ploegisi. Εγώ παρουσίασα διαβήτη κύησης στον 6ο μήνα και αφού έκανα τη σχετική διατροφή, συνέχισα με ινσουλίνη 11μ μέχρι το τέλος. Για καισαρική μου είχε μιλήσει κι εμένα ο γιατρός μου και έτσι έγινε τελικά. Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις αυτά που σου λέει ο γιατρός σου, ειδικά αν τον εμπιστεύεσαι όπως εγώ τον δικό μου.

Βασικά από ό,τι μου είπε, η καισαρική γίνεται γιατί κατά τη διάρκεια του φυσιολογικού τοκετού που μπορεί να είναι πολλές ώρες μπορεί το μωρό να αντιμετωπίσει κρίση υπογλυκαιμίας που δεν αντιμετωπίζεται. Άρα καλύτερη είναι μια "ελεγχόμενη" καισαρική...

Link to comment
Share on other sites

είμαι στη 29η εβδομάδα και το πρόβλημα παρουσιάστηκε στη 27η... νωρίτερα όλες μου οι μετρήσεις ήταν κανονικές!

 

κι εγώ στην επαρχία είμαι και μάλιστα κοντά είμαστε ζωάκι... και σκέφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα πρέπει να δω και άλλον γιατρό εκεί! και αυτό είναι που με αγχώνει! αυτό που πέρασες εσύ! να μη βρίσκω άκρη με τους γιατρούς! να σου ζήσει το διαβολάκι σου!!!

 

δε φοβάμαι την καισαρική, αλλά αν ήταν στο χέρι μου δε θα την προτιμούσα. για πολλούς λόγους, αλλά ο κυριότερος είναι για να μπορέσει και το αμόρε να είναι παρόν στη γέννηση της μπεμπούλας μας, που τόσο το θέλει...

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι στη 29η εβδομάδα και το πρόβλημα παρουσιάστηκε στη 27η... νωρίτερα όλες μου οι μετρήσεις ήταν κανονικές!

 

κι εγώ στην επαρχία είμαι και μάλιστα κοντά είμαστε ζωάκι... και σκέφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον θα πρέπει να δω και άλλον γιατρό εκεί! και αυτό είναι που με αγχώνει! αυτό που πέρασες εσύ! να μη βρίσκω άκρη με τους γιατρούς! να σου ζήσει το διαβολάκι σου!!!

 

δε φοβάμαι την καισαρική, αλλά αν ήταν στο χέρι μου δε θα την προτιμούσα. για πολλούς λόγους, αλλά ο κυριότερος είναι για να μπορέσει και το αμόρε να είναι παρόν στη γέννηση της μπεμπούλας μας, που τόσο το θέλει...

 

Σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι όλα να πάνε καλά και όπως τα θέλεις! Προσωπική μου άποψη είναι να πας σε εναν γιατρό που δουλεύει και στο δημόσιο. Προτείνω Παπαγεωργίου. Όλοι τους εχουν ιατρεία έξω. Να σε παρακολουθήσει απο τώρα και αν οταν έρθει η ώρα σου το συζητάτε και ανάλογα με τη περίσταση βέβαια για καισαρική ή όχι. Το θέμα με το δημόσιο ειναι να το πετύχεις την ημέρα της εφημερείας του. Αυτοί βρίσκουν πάντα το τρόπο να σε βάλουν μέσα εκείνη την ημέρα, το πολύ πολύ να μπεις μια μέρα νωρίτερα. Ενημερώσου για τους γιατρούς αν έχει κάποια να σου προτείνει απο προσωπική εμπειρία ή απο κάποιον δικό της. Βέβαια δε το συζητώ οτι το παραδάκι θα το σκάσεις και σε αυτή τη περίπτωση έτσι; απλά λες οτι το κάνεις για την υγεία του μωρού σου (σε περίπτωση που...μακριά απο όλες τις μανούλες!!).

Link to comment
Share on other sites

ο ενδοκρινολογος μου σε σχετικη κουβεντα μου ειπε οτι ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανεις καισαρικη μονο και μονο για αυτο το λογο...ολες σχεδον οι ασθενεις-πελατισσες του -και οι ινουλινοεξαρτωμενες-γεννανε φυσιολογικα...μου ειπε χαρακτηριστικα οτι το εχουν βρει ετσι οι γυναικολογοι και ιατρικα δε συντρεχει λογος...και ειναι και σοβαρος επιστημονας ,νομιζω δεν τα λεει ετσι...

παρε δευτερη και τριτη γνωμη.....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες και μανούλες!

 

θα ήθελα με τις εμπειρίες σας και τις γνώμες σας να μπορέσω να έχω μια πιο σφαιρική άποψη για το θέμα που με απασχολεί

 

παρουσιάστηκε και σε μένα διαβήτης κύησης. η τελευταία καμπύλη ζαχάρου με 100γρ γλυκόζης είχε τιμές:

0 - 104

60' - 185

120' - 147

180' - 108

 

οι δύο πρώτες τιμές είναι πάνω από το φυσιολογικό. εν τω μεταξύ να σημειώσω ότι παρακολουθούσαμε το ζάχαρο με καμπύλες και γλυκοζηλιωμένη από την αρχή της εγκυμοσύνης, καθώς υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια! είμαστε όλοι πολύ γλυκοί! και ευτυχώς το βρήκαμε έγκαιρα, και παρότι οριακό, ξεκίνησα πριν από 2 βδομάδες θεραπεία. στην αρχή με δίαιτα και μετά με ινσουλίνη.

το πρόβλημα με μένα είναι το ζάχαρο νηστείας, το πρωινό χωρίς φαγητό. οπότε ινσουλίνη κανω μόνο το βράδυ 14μ.

 

χθες σε τακτική επίσκεψη στο γιατρό, μου είπε ότι επειδή η θεραπεία με την ινσουλίνη θα γίνεται μέχρι το τέλος, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να πάμε για καισαρική και όχι για φυσιολογικό τοκετό. πάνω σ' αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας και την εμπειρία σας...

υπάρχει κάποια άλλη με αντίστοιχο πρόβλημα? έγινε τελικά καισαρική? να το ψάξω διαφορετικά? να πάω και σε άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

καλησπερα κοπελα μου !! ειχα και στα δυο παιδια διαβητη κυησης.....και εκανα και ινσουλινη..... γεννησα με καισαρικη λογω δικιας μου επιθυμιας ενω ο γιατρος μου ηθελε να παμε για φυσιολογικο...... εκανα ειδικη διατροφη την οποια εχει φταιξει αυτος με ενδοκρινολογο και διατροφολογο..... ο γιατρος μου ασχοληθηκε πολυ με διαβητη κυησης... και μπορει να σε βαλει και στις θεσεις στο ιπποκρατειο εαν θελεις και αισθανεσαι πιο ασφαλης εκει.... εαν ενδιαφερεσαι στειλε πμ να σου δωσω τα στοιχεια του.... ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Οι πρωινές μου μετρήσεις ήταν πάντα οριακές. Ιστορικό δεν υπάρχει οχι μόνο στο κοντινό οικογεννειακό περιβάλλον αλλά και στο μακρυνό (το έψαξα!!). Δημιούργησα εγώ ομως τώρα. Εκανα βραδινές δόσεις ινσουλίνης οπως και εσύ, μικρές βεβαια. Πήγα σε 800 γιατρούς και άκρη δεν έβγαλα!ο καθένας ελεγε το μακρύ του και το κοντό του. Ο δικός μου, ο αρχικός που με παρακολουθούσε χρόνια, με πανικόβαλλε για τυχόν κρίσης υπογλυκαιμίας του βρέφους στη γέννα και μου είπε πως το πιθανότερο ηταν για το λόγο αυτό να γίνει καισαρική. Ο επόμενος που πήγα μου είπε πως ολα ήταν καλά και πως δεν υπήρχε λόγος ουτε να κάνω ινσουλίνη αλλά ουτε και καισαρική. Ο επόμενος μου είπε πως θα δούμε εκείνη την ώρα και αναλόγως θα κάνουμε. Το θέμα μου ομως ήταν αν έπρεπε να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο λόγω της πιθανότητας να προκληθεί πρόβλημα στο μωρό. Εδω στις Σέρρες που μένω σε τέτοια περίπτωση το μωρό φεύγει θεσσαλονίκη, σε κλινική πηγαίνει πάλι σε δημόσιο όποιο εφημερεύει την ημέρα εκείνη. Ετσι πήγα σε ενα γιατρο του Παπαγεωργίου Τετάρτη μέρα(37η εβδομάδα ημουν) και Πέμπτη πρωί γέννησα με καισαρική καθώς ο πλακούντας μου είχε γεμίσει απο αιματώματα λόγω του ζαχαρου. Όλα πήγαν καλά και το μωρό δεν έπαθε τίποτα δόξα το Θεό και εγώ ήμουν οκ. Τι να πώ για τους γιατρούς; πραγματικά δε ξέρω!! στο κόσμο τους είναι και το πόνο μας κανείς δε τον καταλαβαίνει! Πάντως δεν είναι απαραίτητο να συμβει το ίδιο και σε σενα μπορει να μη πάθει τίποτα ο πλακούντας σου και να γεννήσεις φυσιολογικά! Αυτό ο γιατρός σου θα σου το πεί , πρεπει να του εχεις εμπιστσύνη κατι που εγώ δεν κατάφερα με κανένα! Πάντως μην αγχώνεσαι ολα καλά θα πανε. Μια ταλαιπωρία είναι και αυτή αλλά με υπέροχο αποτέλεσμα γιαυτό και αξίζει!! Ηταν μέσα στις γιορτές Χριστούγεννα, πάσχα και να μη μπορώ να φάω ενα γλυκάκι :( πέρασε όμως. Αυτά απο μένα

υπαρχουν λογεις λογεις ιατροί.ειδικα εδω στις Σερρεςευτυχως εμεις οικογενειακος βρηκαμε καποιον παραγματικα ανθρωπο-επιστημονα.ειχα και εγω στο δευτερο μου ανεβασμενες τις 2 τιμες στην καμπυλη σακχαρου με εστειλε σε ενα ενδοκρινολογο να δουμε τι θα κανω.εκανα καποιες μοναδες το βραδυ και ολα καλα ομως ο γυναικολογος μου απο την 28η εβδομαδα και μετα καθε 10-15 ημερες υπερηχους και καρδιοτοκογραφια και στο τελος καθε εβδομαδα και ολα καλα.οπως μου ειπε θεωρουμουν κυηση υψηλου κινδυνου και ηθελε προσοχη.τελικα γεννησα φυσσιλογικα ομως μου ειπε για το ενδεχομενο της καισαρικης εβλεπαν καθε τοσο τις τιμες

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε! συγνώμη ειλικρινά που δεν μπόρεσα να σας απαντήσω νωρίτερα, αλλά έλειπα διακοπούλες!!!

χθες επέστρεψα!

πάω να σας διαβάσω αναλυτικά και τα ξαναλέμε!!!

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ενδοκρινολογος μου σε σχετικη κουβεντα μου ειπε οτι ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να κανεις καισαρικη μονο και μονο για αυτο το λογο...ολες σχεδον οι ασθενεις-πελατισσες του -και οι ινουλινοεξαρτωμενες-γεννανε φυσιολογικα...μου ειπε χαρακτηριστικα οτι το εχουν βρει ετσι οι γυναικολογοι και ιατρικα δε συντρεχει λογος...και ειναι και σοβαρος επιστημονας ,νομιζω δεν τα λεει ετσι...

παρε δευτερη και τριτη γνωμη.....

θελει να ειναι διπλα σου απο την αρχη και καθε τοσο να σου παιρνουν αιμα για μετρησεις μεχρι να γεννησεις.ο γυναικολογος μου με παρακολουθουσε συαιχεια και ηταν απο την αρχη διπλα μου πηγα για προκληση 38 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα και γεννησα φυσιολογικα.ΛΙΓΟΙ IATROI KANOYN TETOIES -ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.Αναλαμβανει κυησης υψηλου κινδυνου εχει κορυφαια μηχανηματα και καθε φορα μου εδινε ενα χαρτι με οτι μετρησεις εκανε και ευτυχως δεν εφτασε ο πλακουντας στην κατασταση του zwaki28.

Link to comment
Share on other sites

α!μη ξεχασω δε με χρεωσε παραπανω ηταν απο τις 7.30 το πρωι ως το βραδυ στις 10:30 που γεννησα.επιστημονας πραγματικος!τη γυναικα του τη ξεγεννησε στο τελος του 8 μηνα με περιτυληξη φυσιολογικα και γεννηκα ειναι υπερ του φυσιολογικου και δε σε κοιταει στην τσεπη πολυ σοβαρο.μου ειπε τι εναλακτικες ειχα απο τιμες με τις κλινικες ολες της θεσ/νικη και προτιμησα Βιοιατρικη γιατι εχει και αλλες ειδικοτητες ιατρων οχι μονο μαιευτηρες και ειναι οικονομικη απο τις αλλες και δικλινα δωματια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

τελικά καταλήξαμε! καισαρική θα κάνουμε στην 38η βδομάδα, εκτός απροόπτου βέβαια (αν θέλει να βγει νωρίτερα η μπεμπούλα). πήρα και δεύτερη γνώμη γυναικολόγου, αλλά και μια ακόμη γνώμη που για μένα έχει τη μεγαλύτερη αξία, αυτή του νεογνολόγου παιδιάτρου, ο οποίος είναι θείος και εννοείται ότι θέλει το καλό μου και του μωρού μου! έτσι κι αυτός συμφώνησε για καισαρική για να μην έχει προβληματάκια το μωρό. θα μπορούσα να πάω και με πρόκληση, αλλά είναι πιο επώδυνο και μπορεί στο τέλςο μετά από ώρες να χρειαστεί και πάλι καισαρική, οπότε...

έτσι θα γίνει τελικά! μακάρι να μπορούσα να το αλλάξω, αλλά σκέφτομαι το μωράκι μου!

ευχαριστώ όλες που μπήκετα στον κόπο να μου απαντήσετε και εύχομαι σε όλες σας να είστε καλά και να έχετε υγειή μωράκια!!!

Η ζωή έχει τη γεύση που της δίνεις

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια! Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω περιέργεια και θέλω να με βοηθήσετε να διαμορφώσω άποψη.

Εγώ έχω διαβήτη τύπου 2 , και όπως είναι φυσικό στην εγκυμοσύνη το ζάχαρό μου τρελάθηκε τελειως, με αποτέλεσμα να κάνω ΚΑΙ διατροφή ΚΑΙ 6 φορές τη μέρα ινσουλίνη. Γενικά το ζάχαρό μου επηρεάζεται πιο πολύ από ψυχολογικούς παράγοντες, παρά από τη διατροφή.

Είμαι στην 33η εβδομάδα, και ο γιατρός μου μου είπε οτι θα συζητήσει μαζί μου την ανάγκη καισαρικής μόνο όταν μπω στον 9ο, για να έχει πλήρη άποψη για το αν χρειάζεται τελικά καισαρική ή όχι. Τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ, αλλά επειδή τελικα το τι θα επιλέξω είναι στο χέρι μου, θέλω να μου πειτε τις εμπειρίες σας, όσες έχετε διαβήτη. Υπήρξαν κάποιες επιπλοκές σε καμια από εσάς η σε φίλες σας με φυσιολογικό τοκετο; Ποιά είναι τα μειονεκτήματα της καισαρικής;;;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...