Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβήτης κύησης-ινσουλίνη-τοκετός


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί έχω στενοχωρηθεί πολύ. Με την καμπύλη ζαχάρου διεγνώσθην με διαβήτη κύησης. Πήγα σε ενδοκρινολόγο, προσπαθήσαμε να το ρυθμίσουμε με διατροφή αλλά το ζάχαρο έκανε μερικά απότομα προς τα πάνω και μου σύστησε ινσουλίνη.Ο γυναικολόγος μου είπε ότι κρίνει πως δεν χρειάζεται, καθώς το όριο που ξεπερνάει συνήθως το ζάχαρο μου είναι το 140-145 μεταγευματικά. Παραπάνω δεν πάει. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω, καθώς διαβάζω ότι οι ινσουλινοεξαρτώμενες έγκυες γεννάνε συνήθως στην 38-39 εβδομάδα με πρόκληση.

Έχει τύχει σε κάποια?Αυτό που θα ήθελα είναι να αφήσω το μωράκι μου να έρθει φυσιολογικά όποτε αυτό θέλει, είτε στην 40 είτε στην 41, χωρίς πρόκληση. Αν το ζάχαρο μου είναι ρυθμισμένο, έστω και με ινσουλίνη πιστεύετε ότι δεν μπορεί να γίνει το παραπάνω?Έχει αφήσει κάποια ο γιατρός της να περιμένει μετά την 40?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο διαβητης κυησης ειναι κατι πολυ σοβαρο. Θελει παρακαλουθηση απο ειδικο διαβητολογο εξειδικευμενο σε κυησεις . Λιγοι ειναι αυτοι. Οι απλοι ενδοκρινολογοι συνηθως δεν εχουν τις γνωσεις και αντιμετωπιζουν μια εγκυο γυναικα οπως εναν διαβητικο.

Στην περιπτωση του διαβητη κυησης συνηθως το μωρο το παιρνουν γυρω στην 38η εβδομαδα γιατι κινδυνευει. Βεβαια oταν ειναι καλα ρυθμισμενο το ζαχαρο, ελαχιστοποιειται ο κινδυνος. Ομως φοβουνται οι γιατροι να το ρισκαρουν. Εμενα ηθελαν την 37η .

Το 140-145 ειναι υψηλο σχετικα. Και το μηχανακι πρεπει να ειναι καλα ρυθμισμενο για να μην δειχνει λιγοτερο. Προσοχη πολυ, να ακολουθεις πιστα τις οδηγιες του διαβητολογου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι καινουρια και το θεμα που με απασχολει και εμενα ειναι ο διαβητης. εχω διαβητη κυησης απο την 25η βδομαδα περιπου.. Τωρα ειμαι στην 29.. Μετα απο επισκεψη σε μια αποτυχημενη διαβητολογο που μου ειχε δωσει ενα σωρο χαλια οδηγιες κ με απειλουσε συνεχεια με την ινσουλινη, πηγα σ εναν που συνεργαζεται με τον ιατρο μου ο οποιος μου εδωσε σωστες οδηγιες και ενα διαστημα παρακολουθησης.. σημερα περιμενω τηλ του (απ οτι φαινεται θα χρειαστω ινσουλινη αν κ φοβαμαι πως θα κανω υπογλυκαιμιες). λοιπον η αποψη μου ειναι να πας σε καποιον ειδικο..αυτος ξερει καλυτερα.. το σακχαρο σου ειναι πανω απο τα ορια..

Μου ειχε κακοφανει και εμενα οταν μου ειπε ο γυναικολογος οτι θα μπω με προκλιση στις 38 αλλα το προτιμω απ το να εχω εναν ενδομητριο(χτυπα ξυλο) θανατο η ενα μεγαλο μωρακι και να χρειαστει επειγοντως καισαρικη.προσωπικα τον ιατρο μου τον εμπιστευομαι..μην το σκεφτεσαι 4 βδομαδες εκλαιγα και τα ψυχολογικα χαλια... αλλα υπαρχουν πολυ χειροτερες καταστασεις.. παρ το αποφαση και πανε σε εναν ειδικο να σε κατευθηνει..ολα να πανε καλα σου ευχομαι....

Link to comment
Share on other sites

Μου διαγνώστηκε διαβήτης κύησης στην 26 εβδομάδα, είχα θέμα με το σάκχαρο νηστείας και στην 1η ώρα ήταν ένα κλικ ανεβασμένο. Ο γιατρός με έστειλε απευθείας σε παθολόγο-διαβητολόγο, ξεκίνησα με διατροφή για 2 βδομάδες με την οποία αμέσως ρυθμίστηκε το μεταγευματικό αλλά όχι το νηστείας. Ξεκινήσαμε λοιπόν ινσοουλίνη, μου πήρε 2 μήνες σχεδόν να το ρυθμίσω με ινσουλίνη και φυσικά διατροφή. Όντας παχύσαρκη έχασα και 14 κιλά, είχα πάρει μέχρι τότε 2. Στο τώρα λοιπόν...Είμαι αισίως στην 39 έβδομάδα, με ρυθμισμένο σάκχαρο και όλα πάνε καλά εκτός απο την δική μου ανυπομονησία και φυσικά την ψυχολογική κούραση. Ο γιατρός μου εξαρχής ήταν απόλυτος στο θέμα τοκετού, 38η πρόκληση με αρύθμιστο σάκχαρο, 41η πρόκληση αν δεν έχει επέλθει τοκετός μέχρι τότε σε περίπτωση ρυθμισμένου σακχάρου. Την καισαρική δεν την θέλει με τίποτα διότι με σάκχαρο έστω και ρυθμισμένο οι ενδεχόμενες επιπλοκές είναι πιο πολλές, αν προσθέσεις και το θέμα των κιλών μου βράσε ρύζι! Ένας άλλος παράγοντας που ήταν αρνητικός στην πρόκληση σττην 38 εβδομάδα είναι το γεγονός οτι τα πνευμόνια του μωρού σε διαβητική κύηση ωριμάζουν πιο αργά..Μου είπε ότι απο την στιγμή όμως που ρυθμίζετε ό διαβήτης έστω και με ινσουλίνη οι ενδεχόμενες επιπλοκές και για μένα και για το μωρό είναι ίδιες με μια κύηση χωρίς διαβήτη. Θέλει πολύ πειθαρχία ο διαβήτης, 3 μήνες τώρα αυτομαστιγώνομαι καθημερινά, δεν μου επιτρέπω να φάω τίποτα παραπάνω, τρυπίεμαι με το σακχαρόμετρο και την ινσουλίνη και παίρνω κουράγιο απο το ότι παλεύω για έναν φυσιολογικό τοκετό. Σου εύχομαι καλή δύναμη και με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Για όσες βρίσκεστε Αθήνα, να σας πω ότι το Έλενας Βενιζέλου έχει εξαιρετικό τμήμα ενδοκρινολογίας, όπου οι εγκυμονούσες έχουν προτεραιότητα και δεν περιμένεις. Πέρα από το ότι έχουν ειδίκευση σε διαβήτη κύησης, δίνουν σωστές οδηγίες και φυσικά δεν υπάρχει και κόστος.

 

Εμένα με παρέπεμψε ο γυναικολόγος μου λόγω οριακών τιμών, μόνο και μόνο για να είμαστε σίγουροι. Μου έδωσαν πολύ καλές οδηγίες για διατροφή, μου εξήγησαν αναλυτικότατα γιατί και τι πρέπει να προσέχω και δεν χρειάστηκε να πάρω ινσουλίνη. Η κολλητή μου που είχε σοβαρό θέμα διαβήτη και έπρεπε να κάνει ινσουλίνη, επίσης δεν είχε άλλο πρόβλημα και έμεινε πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το ιατρο μου δεν εχω συζητησει βαθεια το θεμα τοκετου απλως μου μιλησε για προκληση στις 38.. για παραπανω δεν ξερω..

παντως εγω δεν εχω πειθαρχια και κανω συνεχεια παρασπονδιες στην διατροφη μου..μακαρι πρωτα ο Θεος να πανε ολα καλα και τα μικρα μας τα μπεμπακια να ερθουν υγιεστατα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απόψεις σας κορίτσια. Με παρακολουθεί εννοείται ειδικός διαβητολόγος από την πρώτη στιγμή και με έβαλε σε ινσουλίνη μόλις οι μετρήσεις μου ξεπέρασαν για μια εβδομάδα σε κάποια μεταγευματικά το 140. Αυτήν την στιγμή με δύο μονάδες κάθε βράδυ επανήλθαμε στα όρια. Εννοείται φυσικά ότι δεν κάνω καμία απολύτως παρασπονδία και έχω ήδη εξαντληθεί.

Απλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αν θα εξαναγκαστώ να γεννήσω με πρόκληση. Αυτό είναι αυτό που δεν θέλω. Ελπίζω να όταν φτάσουν εκείνες οι μέρες να είναι ρυθμισμένο (γιατί απορυθμίζεται και όποτε του έρθει το άτιμο) και να με αφήσει παραπάνω, ώστε να προλάβει το μωράκι μου να έρθει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!Απλά για την ιστορία μου να αναφέρω γέννησα με πρόκληση 2 μέρες μετά την απάντηση μου :)

Είχα πάει την ίδια μέρα στον γιατρό μου και επειδή είχα 2 μετρήσεις πάνω απο το όριο μου έθεσε το ζήτημα της πρόκλησης, και αυτός προβληματισμένος πολύ γιατί ούτε ρυθμισμένη με έλεγες ούτε αρύθμιστη. Αποφασίσαμε να κάνουμε τελικά, ξεκίνησαμε 11 το βράδυ και τελικά γέννησα φυσιολογικά το επόμενο μεσημέρι στις 12, μετά απο πολλούς και έντονους πόνους, ήμουν 38+5 βδομάδων. Το μωρό γεννήθηκε 2990, δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα υπογλυκαιμίας ή με το ασβέστιο όπως επίσης κανένα θέμα με τα πνευμόνια. Αφού λοιπόν τα είδαμε όλα αυτά συμπερέναμε ότι ο διαβήτης ΄δεν το επηρέασε καθόλου. Αλλά ευτυχώς και πήγαμε για πρόκληση γιατί είχε έναν ωραιότατο κόμπο στον ομφάλιο λώρο, αρκετα σφιχτό που ανα πάσα στιγμή αν τραβιόταν λίγο παραπανω το μωρο μπορεί να είχε καταλήξει. Επομένως το μόνο που λέω είναι οτι σε όλα είμασταν απίστευτα τυχεροί, οι πόνοι της πρόκλησης ξεχαστηκαν στο λεπτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Απλά για την ιστορία μου να αναφέρω γέννησα με πρόκληση 2 μέρες μετά την απάντηση μου :)

Είχα πάει την ίδια μέρα στον γιατρό μου και επειδή είχα 2 μετρήσεις πάνω απο το όριο μου έθεσε το ζήτημα της πρόκλησης, και αυτός προβληματισμένος πολύ γιατί ούτε ρυθμισμένη με έλεγες ούτε αρύθμιστη. Αποφασίσαμε να κάνουμε τελικά, ξεκίνησαμε 11 το βράδυ και τελικά γέννησα φυσιολογικά το επόμενο μεσημέρι στις 12, μετά απο πολλούς και έντονους πόνους, ήμουν 38+5 βδομάδων. Το μωρό γεννήθηκε 2990, δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα υπογλυκαιμίας ή με το ασβέστιο όπως επίσης κανένα θέμα με τα πνευμόνια. Αφού λοιπόν τα είδαμε όλα αυτά συμπερέναμε ότι ο διαβήτης ΄δεν το επηρέασε καθόλου. Αλλά ευτυχώς και πήγαμε για πρόκληση γιατί είχε έναν ωραιότατο κόμπο στον ομφάλιο λώρο, αρκετα σφιχτό που ανα πάσα στιγμή αν τραβιόταν λίγο παραπανω το μωρο μπορεί να είχε καταλήξει. Επομένως το μόνο που λέω είναι οτι σε όλα είμασταν απίστευτα τυχεροί, οι πόνοι της πρόκλησης ξεχαστηκαν στο λεπτο!

 

Απίστευτο μου φαίνεται..συγχαρητήρια και να χαίρεσαι το μωρό σου! Εμένα ο γιατρός μου είναι πολύ χαλαρός με τα νούμερα και μου λέει ότι θα πρέπει να δούμε υψηλα πολύ ζάχαρα για να ανησυχήσουμε και να πούμε ότι πρέπει να μπούμε με πρόκληση στην 39. Δηλαδη να χτυπάει το ζάχαρο 160 και 170. Αν δεν..θεωρείται λέει ρυθμισμένο. Αχ τι να πω..δεν ξέρω..αυτός ο διαβήτης κύησης είναι τρομερό βάρος!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ! Με τα μεταγευματικά δεν είχα ποτέ θεμα, πάντα είχα από 95-115 βαρεία στην 1η ώρα και πιο κάτω φυσικά στην 2η, με το νηστείας πάλευα, ήθελε κάτω απο 93 να είναι, τον τελευταίο μήνα το είχα πετύχει αλλά την τελευταία βδομάδα είχα ένα 94 και ένα 96 και ψιλοζορίστηκε ο γιατρός. Πριν απο αυτό δεν τρελενόταν καθόλου αν απο κανένα ξέφευγε, τώρα όμως δεν του άρεσε. Και πάλι δεν με τρέλανε για να πάμε, ήταν απλά προβληματισμένος γιατί είχα φτάσει ήδη στην 39η εβδομάδα, απλά εγώ δεν άντεξα άλλο, απο την 26η εβδομάδα έδινα μάχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ! Με τα μεταγευματικά δεν είχα ποτέ θεμα, πάντα είχα από 95-115 βαρεία στην 1η ώρα και πιο κάτω φυσικά στην 2η, με το νηστείας πάλευα, ήθελε κάτω απο 93 να είναι, τον τελευταίο μήνα το είχα πετύχει αλλά την τελευταία βδομάδα είχα ένα 94 και ένα 96 και ψιλοζορίστηκε ο γιατρός. Πριν απο αυτό δεν τρελενόταν καθόλου αν απο κανένα ξέφευγε, τώρα όμως δεν του άρεσε. Και πάλι δεν με τρέλανε για να πάμε, ήταν απλά προβληματισμένος γιατί είχα φτάσει ήδη στην 39η εβδομάδα, απλά εγώ δεν άντεξα άλλο, απο την 26η εβδομάδα έδινα μάχη.

 

Κορίτσι μου μπράβο σου για την υπομονή και το κουράγιο σου!Και μπράβο που γέννησες ένα υγιέστατο μωράκι..να είσαι καλά και να το χαίρεσαι κάθε μέρα!

Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα μια ίωση άσχημη με εμετούς κλπ και μου ανέβηκε ξαφνικά πάρα πολύ (είδα το νηστείας για πρώτη φορά 106 και πήγα να τρελλαθώ). Αύξησα δύο μονάδες την ινσουλίνη βραδείας αποδέσμευσης (τη βραδυνή) και σε αυτήν την φάση είμαι καλύτερα από ποτέ. Νηστείας μέχρι 83-84 και μεταγευματικά δεν ξεπερνάμε το 115.. ουφφφ...μακάρι να συνεχίσουμε έτσι, γιατί πραγματικά αυτό που δεν αντέχω είναι τα τινάγματα που κάνει απότομα και ξαφνικά.

Κατά τα άλλα πέρασαν και τα Χριστούγεννα και πεινα, πείνα και πείνα!!!

Παρεμπιπτόντως εσείς τρώτε γλυκά με στέβια??

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά!Και εσύ με το καλό κοπέλα μου, σε λίγο καιρό τίποτα απο όλα αυτά δεν θα θυμάσαι!!Το σάκχαρο σου εξαιρετικό!Σου εύχομαι να συνεχίσεις έτσι, όσο για την στέβια όχι δεν έτρωγα αλλά εμένα δεν μ'αρεσουν και τα γλυκά έτσι δεν μπήκα καν στην διαδικασία να ρωτήσω τον γιατρό μου αν την θεωρεί ασφαλή, εμένα μου έλειπαν οι πίτες, τα πατατάκια και όλα αυτά τα αλμυρά που είναι φουλ στους υδατάνθρακες! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου Καλημέρα... χαρηκα πολυ με τα ομιρφα νεα της sofika 123. Να χαιρεσαι το μωρακι σου και να ειναι γερο και καλοτυχο.. εγω ειμαι στην 31 βδομαδα. Οι τιμες μου με διατροφή δεν ηταν και οι καλυτερες (οι μεταγευματικες και κυριως το πρωι) ενω οι νηστειας φτανουν και 75. Το μωρακι μας ειναι πολυ καλα για την ωρα με φυσιολογικο βαρος δοξα το θεο και ετσι περνω και εγω δυναμη.. απο χθες βεβαια ξεκινησα ινσουλίνη με 4 μοναδες το βραδυ. Το προβλημα ειναι οτι φοβαται ο, ιατρος τις υπογλυκαιμιες. Μου ειπε παλι για προκληση στις 38.. δεν θελω να σκεφτομαι αρνητικα οποτε κανω τον σταυρο μου και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα για ολες μας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια μου Καλημέρα... χαρηκα πολυ με τα ομιρφα νεα της sofika 123. Να χαιρεσαι το μωρακι σου και να ειναι γερο και καλοτυχο.. εγω ειμαι στην 31 βδομαδα. Οι τιμες μου με διατροφή δεν ηταν και οι καλυτερες (οι μεταγευματικες και κυριως το πρωι) ενω οι νηστειας φτανουν και 75. Το μωρακι μας ειναι πολυ καλα για την ωρα με φυσιολογικο βαρος δοξα το θεο και ετσι περνω και εγω δυναμη.. απο χθες βεβαια ξεκινησα ινσουλίνη με 4 μοναδες το βραδυ. Το προβλημα ειναι οτι φοβαται ο, ιατρος τις υπογλυκαιμιες. Μου ειπε παλι για προκληση στις 38.. δεν θελω να σκεφτομαι αρνητικα οποτε κανω τον σταυρο μου και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα για ολες μας..

 

Και εγώ 4 μονάδες κάνω κάθε βράδυ..το κακό που έχω συνειδητοποιήσει ότι παίζει με αυτό το πράγμα είναι ότι απορρυθμίζεται μόνο του και ξαφνικά..για παράδειγμα, για πρωινό έχω ένα ποτήρι γάλα με μία πολύσπορη φρυγανιά. Κάθε πρωί πήγαινε με αυτό το πρωινό στο 110. Ένα πρωι αυτήν την εβδομάδα, χωρίς καμία απολύτως προειδοποίηση τινάχτηκε στο 140. Με το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πρωινό.. για αυτό εγώ το θεωρώ ψυχολογικά εξαντλητικό. Το μόνο που με έχει βοηθήσει ομολογουμένως τις τελευταίες ημέρες είναι το περπάτημα μεσημέρι και βράδυ μετά το φαγητό..έχουν βελτιωθεί πολύ τα νούμερα με αυτό και κυρίως έχουν πέσει τα μεταγευματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γέννησα και εγώ στις 40+1 ένα υγιέστατο μωράκι, το οποίο μετά τους ελέγχους που του έγιναν, φάνηκε να μην έχει επηρεαστεί καθόλου από τον ΣΔΚ. Παρ'ολα αυτά πιστεύω, ότι δεν θα ξεχάσω ποτέ τις εβδομάδες που πάλευα με το ζάχαρο..τραυματική εμπειρία με φοβερό άγχος. Εύχομαι καλή δύναμη σε όλες τις μανούλες που έχουν να αντιμετωπίσουν τον διαβήτη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

να χαίρεστε τα μωράκια σας...εγώ είμαι στο 4ομήνα κ μέχρι τώρα δεν το έχω ρυθμίσει...με ανέλαβε όμως ένας πολύ καλός γιατρός κ μέσα στη βδομάδα θα μου δώσει διατροφή.το σάκχαρο νηστείας μου είναι καλό, το μεταγευματικό όμως έχει φτάσει κ 185 μια φορά...στο μισάωρο έπεσε στο 140, όμως βλέποντας τις τιμές σας καταλαβαίνω ότι ήταν εξωφρενικό το νούμερο..δεν έχει ξανασυμβεί τόσο αλλά φτάνω συνήθως το 150.οπότε με βλέπω για ινσουλίνη κ εμένα...εκτός αν ρυθμιστεί με τη διατροφή..μακάρι αλλά το θεωρώ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ αρχικά αγχώθηκα και στεναχωρέθηκα στο ενδεχόμενο ενέσεων ινσουλίνης, δεν είναι τόσο τραγικό, δεν είναι επώδυνο ! η καμπύλη που έκανα στον 7ο δεν ήταν παθολογική όμως το πρωί έκανα τιμές νηστείας από 93-105 κάποιοι μου έλεγαν ότι δεν είναι παθολογικό όμως η ενδοκρινολόγος στο δημόσιο μαιευτήριο επέμεινε αφού δοκίμασα ένα δεκαήμερο μόνο καταγραφή μετρήσεων και διατροφή , ότι θα έπρεπε να ξεκινήσω ινσουλίνη, όντως έχω φτάσει στην 35 εβδομάδα και το έμβρυο είναι με οριακά φυσιολογικές μετρήσεις (συγκρίνουν περίμετρο κεφαλής και κοιλίας αν δεν κάνω λάθος) και ενώ ξεκινήσα με 10 μονάδες μόνο το βράδυ, πλέον κάνω 20 μονάδες το βράδυ , 8 μονάδες ταχεία ινσουλίνη πριν το πρωινό και 8 μονάδες λίγο πιο μετά προς το μεσημέρι.......εκτός αυτών παίρνω αγωγή και για χολόσταση (επίσης σπάνια επιπλοκή της εγκυμοσύνης).........οπότε ψυχραιμία, δεν χρειάζεται πανικός....κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τη ζωή που μεγαλώνουμε μέσα μας.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!!

Μιας κ υπάρχει ήδη ανοιχτό το θέμα θα ήθελα κ εγώ να κάνω μια ερώτηση...

Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές σακχάρου στην εγκυμοσύνη??

Εμένα οι πρώτες εξετάσεις μ μου έδειξαν νηστείας 94 κ η γυναικολόγος μου είπε ότι ήταν πολύ ψηλό για εγκυμοσύνη...

Έκοψα γλυκά κ άρχισα να κάνω πιο ισορροπημένη διατροφή κ τώρα το νηστείας μου κυμαίνεται από 78 έως 85 κ αυτό με βάση το πόσες ώρες είμαι νηστική....

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει?? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Βενετία Κ. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Μιας κ υπάρχει ήδη ανοιχτό το θέμα θα ήθελα κ εγώ να κάνω μια ερώτηση...

Ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές σακχάρου στην εγκυμοσύνη??

Εμένα οι πρώτες εξετάσεις μ μου έδειξαν νηστείας 94 κ η γυναικολόγος μου είπε ότι ήταν πολύ ψηλό για εγκυμοσύνη...

Έκοψα γλυκά κ άρχισα να κάνω πιο ισορροπημένη διατροφή κ τώρα το νηστείας μου κυμαίνεται από 78 έως 85 κ αυτό με βάση το πόσες ώρες είμαι νηστική....

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει?? 

Κορίτσι μου το νηστείας σου είναι οκ Τώρα αλλά πρεπει να το μετρας και 1 ώρα μέτα το φαγητό(πρωί,μεσημέρι,βράδυ).Δεν πρεπει να ξεπερνάει το 120.χρειάζεται να σε παρακολουθεί διαβητολογος που πρεπει να σου δώσει ειδική διατροφη..πέρα από τα γλυκά είναι και το ψωμί,οι πατάτες,το ρυζι κλπ που πρέπει να τρως με μέτρο..με σωστή διατροφή θα είσαι οκ.σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!με το Καλό!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Κορίτσι μου το νηστείας σου είναι οκ Τώρα αλλά πρεπει να το μετρας και 1 ώρα μέτα το φαγητό(πρωί,μεσημέρι,βράδυ).Δεν πρεπει να ξεπερνάει το 120.χρειάζεται να σε παρακολουθεί διαβητολογος που πρεπει να σου δώσει ειδική διατροφη..πέρα από τα γλυκά είναι και το ψωμί,οι πατάτες,το ρυζι κλπ που πρέπει να τρως με μέτρο..με σωστή διατροφή θα είσαι οκ.σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!με τ

 

Σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!!

Το ζάχαρο μου το μετράω καθημερινά μια ώρα μετά το φαγητό και κυμαίνεται μεταξύ 87-110 τ ανώτερο π έχω φτάσει..

Εννοείται ότι ψωμιά πατάτες κλπ τα έχω κόψει όλα μαχαίρι...

Έκλεισα ραντεβού με το διαβητολογο γ αύριο κ ας ελπίσουμε ν χρειαστεί μια απλή διατροφουλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλησπερα ειμαι πολυ στεναχωρημενη εχω διαβητης κυησης και υψηλη μυωπια οποτε η γυναικολογος με παει για καισαρικη συμφωνω και εγω γιατι εχω πιεση στα ματια αλλα μου λεει να την κανουμε μολις κλεισω την 38 εβδομαδα που μου φαινεται πολυ νωρις εχει συμβει σε καμμια????

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, alkisiarkou είπε:

κοριτσια καλησπερα ειμαι πολυ στεναχωρημενη εχω διαβητης κυησης και υψηλη μυωπια οποτε η γυναικολογος με παει για καισαρικη συμφωνω και εγω γιατι εχω πιεση στα ματια αλλα μου λεει να την κανουμε μολις κλεισω την 38 εβδομαδα που μου φαινεται πολυ νωρις εχει συμβει σε καμμια????

Καλησπέρα κοριτσι!! Κανεις ινσουλίνη? Έχω και εγώ διαβήτη κυησης αλλα το παλεύω με διατροφή προς το παρών! 

Ο γιατρός μ δεν ν εχει αναφέρει ποτε για καισαρική μέχρι στιγμής! 

Έχω και εγώ μυωπία αλλα εκανα βυθοσκοπηση και μπορω να γεννήσω φυσιολογικά! 

Η ξαδέρφη μου πάντως με διαβήτη κυησης και ινσουλίνη κάθε βράδυ γέννησε φυσιολογικά στις 39+6! 

Σε ποια εβδομαδα εισαι? 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Just now, Vespa33 είπε:

Καλημέρα!Θέλω να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα ξεκίνησε την ινσουλίνη σε προχωρημένη εγκυμοσύνη?

Καλημέρα,εγώ είχα διαβήτη κύησης όπου στην 36η εβδομάδα οι τιμές του πρωινού αυξήθηκαν κατακόρυφα θα ξεκινούσε ινσουλίνη το πρωι αλλά δεν πρόλαβα Γιατί τελικά γέννησα,φαντάσου ότι θα την ξεκινούσα τον τελευταίο μήνα 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...