Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΑΠΑΝΤΗΣΑ Κ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ....

 

ΠΗΓΑΙΝΕ ΔΕΣ ΤΟ Κ ΟΤΙ ΘΕΣ ΡΩΤΑΜΕ ΕΔΩ Η ΣΤΕΙΛΕ Π.Μ.

 

ΕΙΜΟΥΝΑ ΒΟΗΘΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΥ ΣΕ

ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ Κ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΒΛΕΦΑΡΩΝ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Giotagr, να είσαι καλά για το ενδιαφέρον σου.

 

Διάβασα το post σου, καταλαβαίνω έχεις εμπειρία απόλυτα σχετική με το όλο θέμα.

 

Είμαι τόσο μπερδεμένη όμως ... δεν ξέρω τι να σε ρωτήσω...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η μικρη μου απο τοτε που γεννηθηκε ηταν αλληθωρη.

Και τα 2 της ματακια πηγαινουν προς τα μεσα.

Την πηγαμε οταν ηταν 6 μηνων στο Παιδων - Αγια Σοφια, οπου και μας ειπαν οτι εχει στραβισμο και οτι πρεπει να την ξαναπαμε οταν γινει 11 μηνων.

Την ξαναπηγαμε 11 μηνων, αλλα στο Παίδων - Πεντέλης. Ο γιατρός (κος Παρασκευόπουλος) μας είπε ότι συνεχίζει ο στραβισμός και ότι πρέπει να κάνουμε χειρουργείο την άνοιξη. Βλέπει εναλλάξ μία με το ένα μάτι και μία με το άλλο και για αυτό τον λόγο μας είπε να της κλείνουμε κάθε μέρα απο ένα μάτι εναλλάξ, μέχρι το Μάρτιο που θα ξαναπάμε. Υπερμετρωπία έχει μισό βαθμό στο ένα μάτι.

 

Θα ήθελα αν κάποια μαμά έχει κάνει χειρουργείο με τον συγκεκριμμένο γιατρό να μου πεί εντυπώσεις και αν θεωρεί ότι ήταν επιτυχής η εγχείρηση.

Επίσης όποια παρόμοια εμπειρία έχετε....καλοδεχούμενη είναι

μπας και ηρεμήσω κι εγώ λιγάκι...

Όπως καταλαβαίνετε, έιμαι λιγάκι αγχωμένη στην ιδέα της εγχείρησης...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάνει εγχείρηση μικρή, έξι ετών, και την πάτησα (δεν έγινε καλή δουλειά, φαίνεται το πρόβλημα και ιδιαίτερα όταν κουράζομαι) πρίν αποφασίσεις γιατρό ζήτα φωτό πριν και μετά, αν είναι αυτό εφικτό δηλαδή. Δηλαδή, πώς ήταν το παιδάκι πριν, και πώς μετά την εγχείριση. Αυτή είναι και η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω

με εχουν ενημερωσει οτι απο τωρα δεν ξερουν αν θα χρειαστει 2ο χειρουργειο, γιατι λεει ειναι μερικα παιδια που μετα τα 3 -4 ετη τους παρουσιαζουν το αντιθετο προβλημα αποταυτο που ειχαν πριν το χειρουργειο (δηλαδη αν ειχαν συγκλινων να γινει αποκλινων) και να χρειαστει παλι χειρουργειο ή οταν παει 18 ετων να κανει για διορθωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια απλα θελω να σου πω απο τωρα καλη επιτυχια και να το ψαξεις δηλ να ρωτησεις το γιατρο οχι να σε βεβαιωση 100% αλλα να σου δειξει υλικο απο παρομοιες εγχειρησεις και να σου τα πει ολα οσο πιο αναλυτικα για να σε καθυσηχασει και να μπορεσεις και εσυ να τον εμπιστευτεις καλυτερα.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω να σου προτείνω να κλείσεις ένα ραντεβού στην Ευρωκλινική Παίδων με τον κ. Σταμάτη Γκατζώνη (δ/ντης οφθαλμολογικής κλινικής). Ο άνθρωπος είναι κορυφή. πάρε και μια δεύτερη γνώμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια

επαναφερω το θεμα για να σας γραψω τα νεα μας

 

πηγαμε στον γιατρο και μας ειπε λιγο πιο αναλυτικα τα πραγματα

η μικρη εχει πολυ μεγαλη αποκλιση στα ματια της - εχει 60 διοπτρες

(βλεπει δηλ απο αλλη γωνια τα πραγματα κ δεν εχει στερεοσκοπικη οραση για αυτο κ δεν βλεπει καλα τις αποστασεις)

σε καθε χειρουργειο μπορουν να πειραξουν μονο 2 μυς στα ματια

οποτε θα κανουμε το 1ο χειρουργειο (το σεπτεμβρη) οπου κ θα διορθωσουν τις 40 διοπτρες

κ στο 2ο χειρουργειο θα διορθωσουν τις αλλες 20 διοπτρες

το χειρουργειο θα διαρκεσει 20 λεπτα με ολικη αναισθησια

 

ο γιατρος μας ειναι ο κος Παρασκευοπουλος στο Παιδων Πεντελης

αν καμια σας εχει εμπειρια απο τον συγκεκριμενο γιατρο, ας μου γραψει σας παρακαλω

 

 

τον Ιουλιο περιπου θα παω να παρω κ καμια 2η γνωμη σε ιδιωτη γιατρο, ετσι για να ειμαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η κα. Χρούσου μας είδε εχθές: ήμουν σχεδόν σίγουρη οτι θα μας επιβεβαίωνε πως η κατάσταση της Νικολέτας έχει βελτιωθεί, καθώς είχαμε όλοι παρατηρήσει οτι είχε ελαττωθεί η συχνότητα που το ματάκι της "φεύγει".

 

Όχι απλά τζίφος - αλλά προσγειωθήκαμε απότομα: το μωρό θα πρέπει να χειρουργηθεί και στα 2 ματιά :shock: τέλος Αυγούστου...

Ενώ στις κοντινές αποστάσεις ελέγχει καλά το βλέμμα της, η γιατρός επιβεβαίωσε οτι στις μακρινές υπάρχει μεγάλη απόκκλιση.

 

Τη συγκεκριμένη γιατρό την εμπιστεύομαι απόλυτα. Για λόγους αρχής όμως θα ήθελα να πάρω και μια 2η γνώμη, καθώς πρόκειται για διπλό χειρουργείο με διαδικασία ολικής νάρκωσης.

 

Μου είπε επίσης οτι η διαδικασία της νάρκωσης είναι πολύ "φιλική" για το μωρό: το κοιμίζουν με μάσκα στην αγκαλιά μου και μετά το μεταφέρουν στο χειρουργείο. Επίσης, λίγο πριν την ανάνηψη, το μεταφέρουν πάλι σε εμένα για να ξυπνήσει κοντά μου.

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας: ψάχνω μια αξιόπιστη 2η γνώμη παιδοφθαλμίατρου για το συγκεκριμένου θέμα.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

Θα περιμένω.

 

Ηρώ :(

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω απλα να σου πω να μην ανησυχεις!!! γεννηθηκα με στραβισμο και υπερμετρωπια καθως ηταν κληρονομικο απο τη μητερα μου. εβαλα γυαλια απο 2 χρονων γιατι το αριστερο μου ματι οχι απλα εφευγε αλλα πηγαινε εντελως στο εσωτερικο του οφθαλμου. πριν 30 χρονια με παρακολουθουσε ενας καθηγητης ο οποιος για τα τοτε δεδομενα απεκλεισε την επεμβαση καθως τοτε οι επεμβασεις ηταν επικυνδυνες και ειχαν και ενα 30% απωλεια ορασης. βεβαια το ματι στα 12 μου χρονια επανηλθε και εμεινε μονο η υπερμετρωπια. δεν ξερουν ουτε αυτοι πως εγινε, εφτιαξε μονο του. σημερα τα πραγματα ειναι πολυ απλα αυτες οι επεμβασεις ειναι απλες και χωρις κινδυνους και πολλα πολλα παιδακια κανουν τετοιες επεμβασεις καθημερινα . μην αγχωνεσαι σιγουρα ολα θα πανε καλα!!!!!! εγω νομιζω οτι την γλιτωσαν τα δικα μου παιδακια και δεν εχουν στραβισμο. η κορη μου ειναι 4 οποτε ειναι σιγουρο για το γιο μου εχω αγχος επειδη καμια φορα παρουσιαζεται ξαφνικα μεχρι τα 3 αλλα ευελπιστω οτι ειναι ολα καλα. το ειχα αγχος γιατι παντα σαν παιδι ντρεπομουν επομενως θα κανεις το καλυτερο για το παιδι σου και την ψυχολογια του.......!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα iro

και στο δικο μου μωρακι το αριστερο ματακι ξεφευγει ελαφρως.εμεις επισκευτηκαμε τον κοζεη στη θεσ/νικη παιδοοφθαλμιατρος πολυ καλος.τελικα ομως το μωρο εχει υπερμετρωπια και μας ειπε να κλεινουμε το ματακι της για μιση ωρα μεχρι την επομενη εξεταση ποθ ειναι τον ιουνιο.να επισκευτεις και εναν αλλο γιατρο πριν παρεις καποια αποφαση.μακαρι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν δικαιούμαι να στεναχωριέμαι με τόσα που συμβαίνουν στα παιδάκια του κόσμου... αλλά, είπαμε: η καρδιά της μάνας.

 

Η μικρή μου έχει καθαρό βυθό και καμία διαθλαστική ανωμαλία - ούτε καν την φυσιολογική υπερμετρωπία της ηλικίας της...

 

Και σε μας συνέστησε να κλείνουμε το ματάκι 1 ώρα την ημέρα. Μέχρι στιγμής είναι αδύνατον: απλά ουρλιάζει και με κοιτάει με βλέμμα έντρομο. Το φοράω και εγώ μαζί της αλλά τίποτα. Η γιατρός μου είπε οτι δεν θα πρέπει να κλαίει την ώρα που έχει το αυτοκόλλητο...

 

Εσείς πως τα καταφέρνατε;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Η κα. Χρούσου μας είδε εχθές: ήμουν σχεδόν σίγουρη οτι θα μας επιβεβαίωνε πως η κατάσταση της Νικολέτας έχει βελτιωθεί, καθώς είχαμε όλοι παρατηρήσει οτι είχε ελαττωθεί η συχνότητα που το ματάκι της "φεύγει".

 

Όχι απλά τζίφος - αλλά προσγειωθήκαμε απότομα: το μωρό θα πρέπει να χειρουργηθεί και στα 2 ματιά :shock: τέλος Αυγούστου...

Ενώ στις κοντινές αποστάσεις ελέγχει καλά το βλέμμα της, η γιατρός επιβεβαίωσε οτι στις μακρινές υπάρχει μεγάλη απόκκλιση.

 

Τη συγκεκριμένη γιατρό την εμπιστεύομαι απόλυτα. Για λόγους αρχής όμως θα ήθελα να πάρω και μια 2η γνώμη, καθώς πρόκειται για διπλό χειρουργείο με διαδικασία ολικής νάρκωσης.

 

Μου είπε επίσης οτι η διαδικασία της νάρκωσης είναι πολύ "φιλική" για το μωρό: το κοιμίζουν με μάσκα στην αγκαλιά μου και μετά το μεταφέρουν στο χειρουργείο. Επίσης, λίγο πριν την ανάνηψη, το μεταφέρουν πάλι σε εμένα για να ξυπνήσει κοντά μου.

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας: ψάχνω μια αξιόπιστη 2η γνώμη παιδοφθαλμίατρου για το συγκεκριμένου θέμα.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

Θα περιμένω.

 

Ηρώ :(

Καλημέρα Ηρώ, και εμάς μας παρακολουθεί η Χρούσου, η οποία θεωρώ ότι είναι πολύ καλή. Παρόλα αυτά επειδή και εγώ παίρνω πάντα δεύτερη γνώμη έχω επισκεφτεί και κάποιον άλλον παιδοφθαλμίατρο στην Αγία Παρασκευή αν θυμάμαι καλά το όνομά του είναι Ζερβός, κάπου στην Αγ. Ιωάννου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν δικαιούμαι να στεναχωριέμαι με τόσα που συμβαίνουν στα παιδάκια του κόσμου... αλλά, είπαμε: η καρδιά της μάνας.

 

Η μικρή μου έχει καθαρό βυθό και καμία διαθλαστική ανωμαλία - ούτε καν την φυσιολογική υπερμετρωπία της ηλικίας της...

 

Και σε μας συνέστησε να κλείνουμε το ματάκι 1 ώρα την ημέρα. Μέχρι στιγμής είναι αδύνατον: απλά ουρλιάζει και με κοιτάει με βλέμμα έντρομο. Το φοράω και εγώ μαζί της αλλά τίποτα. Η γιατρός μου είπε οτι δεν θα πρέπει να κλαίει την ώρα που έχει το αυτοκόλλητο...

 

Εσείς πως τα καταφέρνατε;

 

 

Μια από τα ίδια και σ' εμάς... δυστυχώς...

Για όλο το Μάρτιο κλείναμε το ματάκι του μικρού επί μία ώρα την ημέρα και ήταν κόλαση! Η ατάκα της γιατρού ήταν "Δεν πειράζει, αυτός θα βγάζει το αυτοκόλλητο, εσύ θα το βάζεις, αυτός θα το βγάζει, εσύ θα το βάζεις..." Από αρχές Απριλίου η συνταγή άλλαξε: κλείσιμο για μισή μέρα κάθε μέρα! Κι εκεί που φοβόμουν τα χειρότερα, φαίνεται ότι ο μικρός εκεί γύρω στην πρώτη ώρα το παίρνει απόφαση και η γκρίνια κόβεται μαχαίρι... Το υπόλοιπο διάστημα σαν να μην τρέχει τίποτα!

Για δεύτερη γνώμη πήγαμε στον Μπασιάκο στη Θεσσαλονίκη -για την αντιμετώπισή του ας μην επεκταθώ εδώ... Κρίμα τα όσα καλά είχα ακούσει... Μετά την επανεξέταση θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Η κα. Χρούσου μας είδε εχθές: ήμουν σχεδόν σίγουρη οτι θα μας επιβεβαίωνε πως η κατάσταση της Νικολέτας έχει βελτιωθεί, καθώς είχαμε όλοι παρατηρήσει οτι είχε ελαττωθεί η συχνότητα που το ματάκι της "φεύγει".

 

Όχι απλά τζίφος - αλλά προσγειωθήκαμε απότομα: το μωρό θα πρέπει να χειρουργηθεί και στα 2 ματιά :shock: τέλος Αυγούστου...

Ενώ στις κοντινές αποστάσεις ελέγχει καλά το βλέμμα της, η γιατρός επιβεβαίωσε οτι στις μακρινές υπάρχει μεγάλη απόκκλιση.

 

Τη συγκεκριμένη γιατρό την εμπιστεύομαι απόλυτα. Για λόγους αρχής όμως θα ήθελα να πάρω και μια 2η γνώμη, καθώς πρόκειται για διπλό χειρουργείο με διαδικασία ολικής νάρκωσης.

 

Μου είπε επίσης οτι η διαδικασία της νάρκωσης είναι πολύ "φιλική" για το μωρό: το κοιμίζουν με μάσκα στην αγκαλιά μου και μετά το μεταφέρουν στο χειρουργείο. Επίσης, λίγο πριν την ανάνηψη, το μεταφέρουν πάλι σε εμένα για να ξυπνήσει κοντά μου.

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας: ψάχνω μια αξιόπιστη 2η γνώμη παιδοφθαλμίατρου για το συγκεκριμένου θέμα.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

Θα περιμένω.

 

Ηρώ :(

 

Καλησπέρα Ηρώ

Εχω κι εγω μια κορουλα με προβλημα στο δεξι της ματακι. Εχει υπερμετρωπια και χωρις γυαλακια στραβιζει αυτο το μάτι. Είναι 16 μηνών και φοράμε γυαλιά εδώ και 1μισι μήνα περίπου. Το εψαξα κι εγω το θέμα με τους παιδοφθαλμιατρους και κατέληξα στον Δαμανακη ο οποίος είναι ειδικός σε θέματα στραβισμού σε παιδιά. Είναι πολύ καλός και πολυ γνωστος σε θεματα στραβισμου (μπορεις να τον ψαξεις στο google αν θέλεις να διαβασεις γι'αυτον). Οι πληροφορίες που είχα για την Χρούσου είναι οτι είναι πολύ υπέρ των επεμβάσεων και για αυτο το λογο δεν πηγα.

Αν θέλεις κατι παραπάνω στείλε μου μηνυμα...

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρώ εύχομαι όλα καλά.

 

Όπως έχω ξαναγράψει ,εγώ πήγα αρχικά στον Ιωάννη Νικολόπουλο,διότι εκεί μου πρότεινε η παιδίατρός μου.Είναι αυτός πιο κάτω και είναι καλός.Και μετά πήγα στη Χρούσου ,για την οποία ενημερώθηκα απο το φόρουμ και ήταν και αυτή πολύ καλή.Οι τιμές τους είναι οι ίδιες και είναι κοντα στο γραφείο της Χρούσου,ένας στενό διαφορά αν θυμάμαι.

 

ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

 

 

ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΑΙΔΟ-ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣΔΡ. ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝτ. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΑΙΔΩΝ ...

 

 

ΚΗΦΙΣΙΑΣ 109 & ΛΑΣΚΑΡΙΔΟΥ 1

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 01 ΑΤΤΙΚΗ 11524

036 ΑΘΗΝΑ/ΚΕΝΤΡΟ

 

 

 

Υπεύθυνος:

 

Τηλέφωνο: 2106912000

fax: 2106915000

Κινητό τηλέφωνο: 6932292102

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο στραβισμός που αναφέρεις μπορεί να έχει σχέση και με νευρολογικό πρόβλημα την στιγμή κιόλας που είσαστε πίσω κινητικά. Μια ανωριμότητα του εγκεφάλου ή κάποιο άλλο νευρολογικό πρόβλημα μπορεί να έχουν και τέτοιου είδους εκδηλώσεις, οι οποίες βελτιώνονται όσο βελτιώνεται και η κατάσταση του εγκεφάλου, γνώμη μου να το ψάξετε πρώτα καλύτερα με παιδονευρολόγο πριν προχωρήσεις σε εγχείρηση για να βρείς μήπως υπάρχει κάποιο άλλο υπόβαθρο στο πρόβλημα με το στραβισμό και δεν χρειαζεται να μπείτε σε αυτή την ταλαιπωρία κι εσείς και το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια συγνώμη λίγο άσχετο αυτό πυ γράφω αλλά δεν είδα πότε είχε γραφτεί το αρχικό μήνυμα και τώρα δεν ξέρω πως να το σβήσω τέλος πάντων θεωρήστε οτι δεν το έχετε δεί.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια συγνώμη λίγο άσχετο αυτό πυ γράφω αλλά δεν είδα πότε είχε γραφτεί το αρχικό μήνυμα και τώρα δεν ξέρω πως να το σβήσω τέλος πάντων θεωρήστε οτι δεν το έχετε δεί.

 

 

THEODOSI :shock::shock::shock::shock::shock:

 

Μούδιασα από τον τρόμο.... μπορείς να επαναλάβεις για να με καθησυχάσεις τελείως οτι ΔΕΝ αναφέρεσαι στη δική μου περίπτωση;;;

 

.....

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Οχι αναφέρομαι μόνο στο αρχικό μηνυμα αυ΄τού του θέματος αλλά δεν είχα δει την ημερομηνία συγνώμη αν σε τρόμαξα δεν είχα τέυοια πρόθεση, εξάλλου τα παιδιά με νευρολογικά προβλήματα έχουν και άλλα σοβαρα προβλήματα κι όχι μόνο στραβισμό, όπως το να αργούνα να εξαλιχθούν κινητικά και να αργούν να μιλήσουν, οπότε καμία σχέση όπως καταλαβαίνεις και πάλι συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι αναφέρομαι μόνο στο αρχικό μηνυμα αυ΄τού του θέματος αλλά δεν είχα δει την ημερομηνία συγνώμη αν σε τρόμαξα δεν είχα τέυοια πρόθεση, εξάλλου τα παιδιά με νευρολογικά προβλήματα έχουν και άλλα σοβαρα προβλήματα κι όχι μόνο στραβισμό, όπως το να αργούνα να εξαλιχθούν κινητικά και να αργούν να μιλήσουν, οπότε καμία σχέση όπως καταλαβαίνεις και πάλι συγνώμη.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες γρήγορα :)

 

Να είσαι καλά

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η κα. Χρούσου μας είδε εχθές: ήμουν σχεδόν σίγουρη οτι θα μας επιβεβαίωνε πως η κατάσταση της Νικολέτας έχει βελτιωθεί, καθώς είχαμε όλοι παρατηρήσει οτι είχε ελαττωθεί η συχνότητα που το ματάκι της "φεύγει".

 

Όχι απλά τζίφος - αλλά προσγειωθήκαμε απότομα: το μωρό θα πρέπει να χειρουργηθεί και στα 2 ματιά :shock: τέλος Αυγούστου...

Ενώ στις κοντινές αποστάσεις ελέγχει καλά το βλέμμα της, η γιατρός επιβεβαίωσε οτι στις μακρινές υπάρχει μεγάλη απόκκλιση.

 

Τη συγκεκριμένη γιατρό την εμπιστεύομαι απόλυτα. Για λόγους αρχής όμως θα ήθελα να πάρω και μια 2η γνώμη, καθώς πρόκειται για διπλό χειρουργείο με διαδικασία ολικής νάρκωσης.

 

Μου είπε επίσης οτι η διαδικασία της νάρκωσης είναι πολύ "φιλική" για το μωρό: το κοιμίζουν με μάσκα στην αγκαλιά μου και μετά το μεταφέρουν στο χειρουργείο. Επίσης, λίγο πριν την ανάνηψη, το μεταφέρουν πάλι σε εμένα για να ξυπνήσει κοντά μου.

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας: ψάχνω μια αξιόπιστη 2η γνώμη παιδοφθαλμίατρου για το συγκεκριμένου θέμα.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι;

 

Θα περιμένω.

 

Ηρώ :(

 

Επειδή η πρώτη μου κόρη (26 μηνών σήμερα) έχει ένα θέμα με το αριστερό της μάτι (Οχι στραβισμό), και τελικά από την ηλικία των 7 μηνών πηγαινοερχόμαστε Λονδίνο κάθε 6 μήνες......

σε νοιώθω....

Πατσάρουμε και βάζουμε κολλύρια στο ένα μάτι από 2 μηνών, και φοράμε γυαλιά από 9 μηνών.

Η κυρίως παρακολούθηση γίνεται στο Λονδίνο.

 

Χρούσου και Δαμανάκη δεν έχω επισκεφτεί αλλά από παντού ακούω άριστα σχόλια.

 

Για τον κύριο Νικολόπουλο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.

 

Άριστη εντύπωση σε επιστημονικό και ανθρώπινο επίπεδο μου άφησαν οι παρακάτω:

 

Σταμάτης Γκατζώνης 210-8822900 Πατησίων 117 & Πιπίνου. Διευθυντής στην Ευρωκλινική παίδων.

 

Γεράσιμος Βώρος 210-6844510 Κηφισίας απέναντι από το "Υγεία". Δουλεύει και στο Ιατρικό.

 

Θα σου συστήσω να μην ανησυχείς, οι στραβισμοί γενικά θεωρούνται "ψωμοτύρι" πλέον στην αντιμετώπιση τους, αρκεί να μην τους αφήσεις και να παρακολουθείς το παιδί.

 

Οσον αφορά τα patch επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα, αποφύγετε τα 3Μ γιατί αφήνουν κόλλα πάνω στο παιδί.

Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από τα coverlette.

 

Για ότι άλλο εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επίσκεψη σε εργοθεραπεύτρια, για να βελτιωθεί η επικοινωνία και η βλεμματική επαφή της κόρης μου, μάθαμε τελείως τυχαία ότι το ένα της ματάκι συγκλίνει ελαφρώς. Κάτι ελάχιστο πρέπει να είναι γιατί ενώ το έδειχναν σε εμένα και τον άντρα μου, πάλι δεν μπορούσαμε να το διακρίνουμε.

Η μικρή είναι 16 μηνών, έχει βλεμματική επαφή, αλλά όχι για πολύ ώρα, περπατάει και αναπτυξιακά μας έχουν πει ότι είναι στα φυσιολογικά όρια, αλλά σε κάπως χαμηλό επίπεδο.

Μας είπαν ότι όλο αυτό θα μπορούσε να οφείλεται στα μάτια, από την άποψη, ότι αν δεν βλέπει καλά, είναι δύσκολο να εστιάσει για πολύ ώρα και να διατηρεί καλή βλεμματική επαφή, όπως και να μάθει καινούρια πράγματα.

Εσείς είχατε παρόμοια προβλήματα με τα παιδιά σας;

Παρατηρήσατε καλύτερη νοητική εξέλιξη μετά την αποκατάσταση του προβλήματος;

Έίναι στραβισμός αυτό που αναφέρω;

Μας πρότειναν να επισκεφθούμε οπτομέτρη. Έχει κανείς εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχουμε κι εμεις στραβισμο

μας το διεγνωσαν απο 2 μηνων

πηγαμε στο παιδων αγ σοφια οπου μας ειπαν οτι εχει τον στραβισμο

και τωρα την παμε στο παιδων πεντελης οπου και την παρακολουθουν πια

εμας ειναι μυικο το προβλημα, μας ειπαν οτι βλεπει εναλαξ μια το 1 και μια το αλλο ματι και να κλεινουμε την μια μερα το ενα ματι και την αλλη το αλλο

αυτο ειναι δυσκολο γιατι αφοτου το κλεισουμε θελει αγκαλιες κλπ και ειναι συνεχεια γκρινια

τσπ

μας ειπαν οτι πρεπει να κανουμε χειρουργειο οπωσδηποτε

μαλιστα μας ειπαν για 2 χειρουργεια, γιατι ο βαθμος αποκλισης των ματιων της ειναι πολυ μεγαλος και σε καθε χειρουργειο μπορουν να πειραξουν μονο 2 μυς

μαλιστα μας ανεφερε ο γιατρος οτι η μικρη εχει 60 διοπτρες, στο 1ο χειροργειο θα διορθωσουν τις 40διοπτρες και θα μεινουν αλλες 20διοπτρες για το επομενο

επισης μας ειπε οτι η μικρη δεν βλεπει στεροσκοπικα και οτι δεν βλεπει καλα τις αποστασεις, αλλα παει περισσοτερο με βαση το μεγεθος των πραγματων

(αυτο το βλεπω οταν προσπαθει να κατεβει τις σκαλες που ψαχνει με το ποδι της που τελειωνει το καθε σκαλι)

υπερμετρωπια μας ειπε οτι εχει μισοβαθμο κι απο οτι καταλαβα μονο στο 1 ματι

χειρουργειο με ολικη ναρκωση κι εμεις

θα παμε ομως κι απτην χρουσου, για 2η γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η πρώτη μου κόρη (26 μηνών σήμερα) έχει ένα θέμα με το αριστερό της μάτι (Οχι στραβισμό), και τελικά από την ηλικία των 7 μηνών πηγαινοερχόμαστε Λονδίνο κάθε 6 μήνες......

σε νοιώθω....

Πατσάρουμε και βάζουμε κολλύρια στο ένα μάτι από 2 μηνών, και φοράμε γυαλιά από 9 μηνών.

Η κυρίως παρακολούθηση γίνεται στο Λονδίνο.

 

Χρούσου και Δαμανάκη δεν έχω επισκεφτεί αλλά από παντού ακούω άριστα σχόλια.

 

Για τον κύριο Νικολόπουλο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.

 

Άριστη εντύπωση σε επιστημονικό και ανθρώπινο επίπεδο μου άφησαν οι παρακάτω:

 

Σταμάτης Γκατζώνης 210-8822900 Πατησίων 117 & Πιπίνου. Διευθυντής στην Ευρωκλινική παίδων.

 

Γεράσιμος Βώρος 210-6844510 Κηφισίας απέναντι από το "Υγεία". Δουλεύει και στο Ιατρικό.

 

Θα σου συστήσω να μην ανησυχείς, οι στραβισμοί γενικά θεωρούνται "ψωμοτύρι" πλέον στην αντιμετώπιση τους, αρκεί να μην τους αφήσεις και να παρακολουθείς το παιδί.

 

Οσον αφορά τα patch επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα, αποφύγετε τα 3Μ γιατί αφήνουν κόλλα πάνω στο παιδί.

Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος από τα coverlette.

 

Για ότι άλλο εδώ είμαστε!

 

johnny1 σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εύχομαι περαστικά στο πιτσιρίκι σου.

 

Μέχρι και ταξίδι στο εξωτερικό έχω σκεφτεί για την περίπτωσή μας... η εμπειρία σου από το Λονδίνο πως είναι; Γνωρίζεις αν το συγκεκριμένο κέντρο έχει εξειδίκευση σε θέματα στραβισμού;

 

Γενικότερα, αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα "εξωτερικό & στραβισμός" ας μοιραστεί παρακαλώ τη γνώμη του..

 

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...