Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το έχετε αναπτύξει και αλλού το θέμα.

 

Ο μικρούλης μου είναι 8 μηνών και έχει εσωστρεφή στραβισμό εκ γεννητής.

το ψάξαμε το θέμα με 2 παιδο-οφθαλμιάτρους

 

Η μία μας είπε να γίνει επέμβαση γύρω στο δέκατο μήνα με ποσοστό επιτυχίας ένα στα πέντε.

 

Ο δεύτερος να περιμένουμε μέχρι το χρόνο και βλέπουμε. Οτί έχει υπερμετρωπία και αυτό προκαλεί τον στραβισμό και χρειάζεται με το έτος σιγουρα γυαλιά.

 

Η πρώτη επιμένει οτι ο μικρός δεν έχει υπερμετρωπία.

 

Καλώς ή κακώς είπαμε να μείνουμε στη πρώτη γιατρο.

 

Στις 27 Ματίου έχου κλείσει ραντεβου για την επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποιά είναι τα συμπτώματα του στραβισμού; Πως το κατάλαβες;

 

Τόνια

 

Υπάρχουν αρκετά λεπτομερή πόστς. αν τα βρείς θα διαβάσεις αρκετές πληροφορίες. Οπως επίσης μπορείς να κάνεις αναζήτηση στον γουγλη και θα σου βγάλει αρκετά links!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

αύριο φεύγουμε για αθήνα

την Πέμπτη το πρωί στο Ιατρικό Κέντρο Αθηνών θα χειρουργηθεί ο πρίγκιπάς μου.

Είμαι πολύ χαλία.

Δεν ξέρω πως θα αντέξω την όλη διαδικασία

 

Την Τετάρτη θα επισκευτούμε και παιδονευρολόγο γιατί η παιδίατρος μας είπε ότι είναι 2,5 μήνες πίσω κινητικά

 

Πάει τώρα με την στράτα αλλά δεν σηκώνεται μόνος του από το κρεβάτι και δεν κάνει κάποιο βηματάκι αν τον έχουμε όρθιο και του κρατάμε τα χέρια

Πριν λίγες μέρες άρχισε να κάνει ότι θέλει να σηκωθεί και γυρίζει από μπρούμητα ανάσκελα

 

Έχει ο θεός.........................

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι η επέμβαση είναι πολύ απλή και δε θα ταλαιπωρηθεί ο πρίγκηπάς σου πολύ. Ίσως μετά χρειαστούν γυαλάκια ή κλείσιμο το ματάκι με τα ειδικά αυτοκόλλητα.Θα σας πει ο γιατρός γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..Όλα θα πάνε καλά,θα δεις!!Κι όταν μεγαλώσει ο μικρός σου δε θα θυμάται τίποτα και θα σε ευγνωμονεί που το τακτοποίησες όταν έπρεπε!!

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.τι επεμβαση θα κανετε?ο αδερφος μου ειχε στραβισμο εκ γεννητης και τον καναμε εγχειρηση με λειζερ στο διαβαλκανικο οταν ηταν γυρω στα 4 χρονων.επρεπε να γινει πιο νωρις κανονικα αλλα για α,β λογους δεν εγινε τοτε.αν κανεις με λειζερ μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα εμεις λιγες ωρες μετα την επεμβαση βγηκαμε.κλειναμε το ματακι του με γαζα και φορουσε και γυαλια για λιγο καιρο αλλα επειδη ηταν μεγαλος δεν τα ηθελε και τα εβγαζε μονος του,τωρα αλληθοριζει αλλα πολυ λιγο.

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα LOLLIPOP ,δεν ξερω που πηγατε αλλα στο παιδων εχει μια πολυ καλη παιδοοφθαλμιατρο που ειχαμε παει και εμεις( για ψευδοστραβισμο) αν σε ενδιαφερει το τηλεφωνο ειναι 210 7467001 για ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα LOLLIPOP ,δεν ξερω που πηγατε αλλα στο παιδων εχει μια πολυ καλη παιδοοφθαλμιατρο που ειχαμε παει και εμεις( για ψευδοστραβισμο) αν σε ενδιαφερει για μια ακομη γνωμη,δεν χανεις κατι,το τηλεφωνο ειναι 210 7467001 για ραντεβου.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας και πάλι.Είμαι η Λίνα και είμαι πολύ πρόσφατο μέλος.Θα ήθελα αν κάποιος γονιός έχει την διάθεση και έχει τύχει να κάνει επέμβαση για στραβισμό στο παιδάκι του να μου έλεγε αν είναι δύσκολη επέμβαση και αν ήταν η επέμβαση η πρώτη τους επιλογή.Εμάς μας διέγνωσαν στραβισμό στην Αθηνά-Μαρία όταν ήταν 14 μηνών (τότε δηλαδή παρουσιάστηκε ) την πήγαμε σε 2 παιδοοφθαλμίατρους και οι 2 μας μίλησαν μόνο για επέμβαση και όχι για κάποια άλλη μέθοδο όπως γυαλιά ή κλείσιμο του ματιού με τα αυτοκόλλητα.Και επειδή όπως καταλαβαίνετε μιλάμε για επέμβαση με ολική αναισθησία είμαι λίγο ανήσυχη.Αν θα μπορούσε κάποιος να μοιραστεί τις εμπειρίες του μαζί μου πιστεύω θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα σας μιλήσω για την δικιά μου εμπειρία!

Έκανα εγχείρηση στραβισμού όταν ήμουν 2,5χρονών. Τωρα είμαι 28,5 και βλέπω καλύτερα απο το μάτι που είχα το πρόβλημα. 10/10 σε αυτό και 9,5/10 στο άλλο!

Την επέμβαση την έκανα στο ΚΟΦΚΑ και ο γιατρός λεγόταν Εκατομάτης!!!!

Είναι μεγάλος σε ηλικία τώρα και έχει αποσυρθεί από οτι ξέρω!

Παρόλο που ήμουν πολύ μικρή, θυμάμαι αρκετά πράγματα!

Ισως επειδή ήταν πολύ έντονη εμπειρία για μένα!

Θυμάμαι το χειρουργείο, το παραμυθάκι που μου έλεγε μια νοσοκομα ενω μου ειχε βαλει την μασκα για την ολική ναρκωση. Οταν ξυπνησα μου ειχαν κλεισμενο το ματι και εβλεπα μονο απο το ενα. Ζαλιζομουνα και ηθελα οταν περπατουσα να πιανω και την μαμα μου και τον μπαμπά μου.

Θυμάμαι οταν επρεπε να μου κοψουν τα ραμματα οτι πονουσα παρα πολυ και εκλαιγα!

Μετα την επεμβαση μου εκλεισαν το καλο ματι για να λειτουργησει καλυτερα το εγχειρησμένο και να μην τεμπελιάζει!

Δεν ξερω αν γινονται ετσι τα πραγματα και τωρα!

Αν υπαρχει προβλημα θεωρω πως πρεπει να γινεται η επεμβαση για το καλο του παιδιου. Πονος θα υπαρχει σίγουρα!

 

Ευχομαι οτι καλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας μιλήσω για την δικιά μου εμπειρία!

Έκανα εγχείρηση στραβισμού όταν ήμουν 2,5χρονών. Τωρα είμαι 28,5 και βλέπω καλύτερα απο το μάτι που είχα το πρόβλημα. 10/10 σε αυτό και 9,5/10 στο άλλο!

Την επέμβαση την έκανα στο ΚΟΦΚΑ και ο γιατρός λεγόταν Εκατομάτης!!!!

Είναι μεγάλος σε ηλικία τώρα και έχει αποσυρθεί από οτι ξέρω!

Παρόλο που ήμουν πολύ μικρή, θυμάμαι αρκετά πράγματα!

Ισως επειδή ήταν πολύ έντονη εμπειρία για μένα!

Θυμάμαι το χειρουργείο, το παραμυθάκι που μου έλεγε μια νοσοκομα ενω μου ειχε βαλει την μασκα για την ολική ναρκωση. Οταν ξυπνησα μου ειχαν κλεισμενο το ματι και εβλεπα μονο απο το ενα. Ζαλιζομουνα και ηθελα οταν περπατουσα να πιανω και την μαμα μου και τον μπαμπά μου.

Θυμάμαι οταν επρεπε να μου κοψουν τα ραμματα οτι πονουσα παρα πολυ και εκλαιγα!

Μετα την επεμβαση μου εκλεισαν το καλο ματι για να λειτουργησει καλυτερα το εγχειρησμένο και να μην τεμπελιάζει!

Δεν ξερω αν γινονται ετσι τα πραγματα και τωρα!

Αν υπαρχει προβλημα θεωρω πως πρεπει να γινεται η επεμβαση για το καλο του παιδιου. Πονος θα υπαρχει σίγουρα!

 

Ευχομαι οτι καλυτερο!!!

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Γιατί εμένα αυτό που με έχει προβληματίσει πολύ είναι και η διαδικασία της επέμβασης και ο βαθμός επιτυχίας της .Αν όπως είπες πριν από 25 χρόνια σχεδόν ήταν επιτυχής λογικά τα ποσοστά επιτυχίας τώρα θα είναι περισσότερο αυξημένα.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα σας μιλήσω για την δικιά μου εμπειρία!

Έκανα εγχείρηση στραβισμού όταν ήμουν 2,5χρονών. Τωρα είμαι 28,5 και βλέπω καλύτερα απο το μάτι που είχα το πρόβλημα. 10/10 σε αυτό και 9,5/10 στο άλλο!

Την επέμβαση την έκανα στο ΚΟΦΚΑ και ο γιατρός λεγόταν Εκατομάτης!!!!

Είναι μεγάλος σε ηλικία τώρα και έχει αποσυρθεί από οτι ξέρω!

Παρόλο που ήμουν πολύ μικρή, θυμάμαι αρκετά πράγματα!

Ισως επειδή ήταν πολύ έντονη εμπειρία για μένα!

Θυμάμαι το χειρουργείο, το παραμυθάκι που μου έλεγε μια νοσοκομα ενω μου ειχε βαλει την μασκα για την ολική ναρκωση. Οταν ξυπνησα μου ειχαν κλεισμενο το ματι και εβλεπα μονο απο το ενα. Ζαλιζομουνα και ηθελα οταν περπατουσα να πιανω και την μαμα μου και τον μπαμπά μου.

Θυμάμαι οταν επρεπε να μου κοψουν τα ραμματα οτι πονουσα παρα πολυ και εκλαιγα!

Μετα την επεμβαση μου εκλεισαν το καλο ματι για να λειτουργησει καλυτερα το εγχειρησμένο και να μην τεμπελιάζει!

Δεν ξερω αν γινονται ετσι τα πραγματα και τωρα!

Αν υπαρχει προβλημα θεωρω πως πρεπει να γινεται η επεμβαση για το καλο του παιδιου. Πονος θα υπαρχει σίγουρα!

 

Ευχομαι οτι καλυτερο!!!

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Γιατί εμένα αυτό που με έχει προβληματίσει πολύ είναι και η διαδικασία της επέμβασης και ο βαθμός επιτυχίας της .Αν όπως είπες πριν από 25 χρόνια σχεδόν ήταν επιτυχής λογικά τα ποσοστά επιτυχίας τώρα θα είναι περισσότερο αυξημένα.

 

 

Αετίσιο σου λέω το μάτι!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ αυτή την επέμβαση, πριν από 30 χρόνια, όταν ήμουν περίπου 5 χρονών. Έγινε στο Υγεία, και ο χειρουργός λεγόταν Πρωτονοτάριος. Το θυμάμα ακόμα αυτό το όνομα γιατί, δυστυχώς, η δική μου περίπτωση δεν είχε και 100% επιτυχία. Το μάτι ξέφευγε προς τα έξω κι εκείνος "τράβηξε" το νεύρο προς τα μέσα, έτσι ώστε μεγαλώνοντας και να έρθει η εξισορρόπηση. Δυστυχώς απόλυτη εξισορρόπηση δεν ήρθε, κι ακόμα το μάτι μου κλίνει προς τα μέσα, απειροελάχιστα όταν είμαι ξεκούραστη, εμφανώς όταν είμαι κουρασμένη, ξενυχτισμένη, ταλαιπωρημένη. Και φυσικά το πρόβλημα συνοδεύεται από μπόλικη μυωπία. Δυστυχώς πριν από τόσα χρόνια το λέιζερ δεν ήταν διαδεδομένο. Πλέον δεν ξέρω αν έχω το περιθώριο για περαιτέρω διόρθωση.

 

Προσοχή στον γιατρό λοιπον, κορίτσια. Ζητήστε - αν έχουν - να σας δείξουν φωτό από περιπτώσεις, πριν και μετά. Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα! :)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί "συμβαίνει" το εξής:

 

Η μικρούλα μου κάποιες φορές εδώ και λίγες εβδομάδες μου φαίνεται οτι το δεξί της ματάκι "φεύγει" προς τα έξω για λίγα δευτερόλεπτα: για παράδειγμα, όταν προσπαθεί να εστιάσει σε κάτι.

 

Έχω ήδη κλείσει ραντεβού με την Χρούσου για 10 Ιουνίου, για να δούμε τι ακριβώς είναι ή αν εγώ είμαι τρελή. Δεν μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια τη συχνότητα που αυτό συμβαίνει, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν είναι κάτι συνεχές. Μέχρι στιγμής συμβαίνει 3 με 4 φορές την ημέρα.

 

Το μωρό μας είναι 12,5 μηνών - χαρούμενη, αεικίνητη και με άριστη ανάπτυξη.

 

Δεν ξέρω γιατί το γράφω εδώ - μάλλον για να το βγάλω από μέσα μου...

 

Έχω δίκιο που φοβάμαι;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει κι εγω επεμβαση για στραβισμο στο παιδι μου κι εχει και υπερμετρωπια,φοραει γυαλια.Ειναι γρηγορη περιπου καμια ωρα και με την συγχρονη επιστημη ειναι ολα πιο ευκολα,καμια σχεση πριν 20 και 30 χρονια.Ακουσα πολλες γνωμες και διαφορετικες απο καθε γιατρο,ειχα μπερδευτει μεχρι που μου ειπαν για τον Δαμανακη στην Αθηνα ο οποιος ειδικευεται στον στραβισμο και καθε φορα που παω βλεπω παρα πολλα παιδακια με το ιδιο προβλημα.Αν χρειαστεις κατι ρωτησε με.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πριν από λίγες ώρες γυρίσαμε από το ραντεβού που είχαμε με την Χρούσου.

 

Διαλείπων Αποκλεινων Στραβισμός.

 

Αυτό έχει η Νικολέτα. Θα πρέπει να την παρακολουθεί στενά - το επόμενο ραντεβού μας είναι 11 Σεπτεμβρίου.

 

Είχα πάει ενημερωμένη και προετοιμασμένη, ελπίζοντας οτι πρόκειται για ψευδοστραβισμό. Ποτέ δεν είναι εύκολο να ακούς τον γιατρό να λέει οτι το μωρό μπορεί να χρειαστεί χειρουργείο..

 

Όχι ακόμα, είναι πολύ μικρό. Το ματάκι ξεφεύγει για 2-3 δευτερόλεπτα μέσα στην ημέρα και επανέρχεται - συμβαίνει αρκετές έως πολλές φορές μέσα στην ημέρα. Έχει 75% πιθανότητα να ενταθεί ως πρόβλημα και 25% να μείνει στάσιμο.

 

Είναι θέμα καθαρά γενετικό - δεν φταίει κάποιος εξωτερικός παράγοντας, ούτε καν η κληρινομικότητα σε μας, καθώς το οικογενειακό μας ιστορικό είναι καθαρό.

 

Έκλαψε πολύ στις σταγόνες, θύμωσε με τις εξετάσεις - ξέρω όμως οτι η γιατρός είναι κορυφαία.

 

Ντρέπομαι που στεναχωριέμαι τόσο πολύ και νιώθω τέτοια θλίψη - ξέρω οτι πρόκειται για κάτι που θεωρείται ρουτίνα, όμως η καρδιά μου έχει γίνει ένας οδυνηρός κόμπος. Δεν μπορώ να βάλω τη λογική να δουλέψει...

 

Προσπαθώ.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ ,να μη ντρέπεσαι καθόλου που στενοχωριέσαι!!Σου μιλάει νυν μαμά με υπερμετρωπία-πριν χρόνια παιδάκι με στραβισμο!!Και εγχείρηση έκανα, (25 χρόνια πριν..)και κάλυμμα στο ματάκι είχα και γυαλιά στα 3 έβαλα...και τώρα ίσως να το έχει και η κόρούλα μου , είναι μικρή βέβαια για να ξέρω 100%, αλλά πάει προς τα μέσα το ένα μας ματάκι:?

είναι ενοχλητικό για το μωρό, θυμάμαι να τσαντίζομαι τόσο με τους γιατρούς, ώσπου πήγα σε έναν που έλεγε συνεχώς τι ωραία μάτια που έχω:mrgreen: και μου χρύσωνε το χάπι...κάθε επίσκεψη είχε πλάκα, έβλεπα αστείες εικόνες στα μηχανήματα που είχε, μου έκανε διάφορα τεστ σε στυλ παιχνιδιου...εγώ μια χαρά πέρναγα!

Αν βρείτε την παιχνιδιάρικη πλευρά της εξέτασης μια χαρά θα πάει!Έχει τις δυσκολίες του αλλά δεν έχει καθόλου πόνο, ευτυχώς!!Καλή τύχη!:D

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που επίσης μας είπε η γιατρός είναι ότι η Νικολέτα δεν έχει υπερμετρωπία, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχει στην ηλικία που είναι.

 

Όταν τη ρώτησα τι σημαίνει αυτό, μου απάντησε ότι είναι πιθανόν να εμφανίσει νωρίς μυωπία - ψάχνοντας στο internet ανακάλυψα σε βιβλιογραφία ότι είναι πιθανόν να οδηγήσει σε κακοήθη μυωπία (σε μικρή δηλαδή ηλικία, μεγάλους βαθμούς).

 

Θα ζητήσω και άλλες λεπτομέρειες την επόμενη φορά που θα την δω.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ ,να μη ντρέπεσαι καθόλου που στενοχωριέσαι!!Σου μιλάει νυν μαμά με υπερμετρωπία-πριν χρόνια παιδάκι με στραβισμο!!Και εγχείρηση έκανα, (25 χρόνια πριν..)και κάλυμμα στο ματάκι είχα και γυαλιά στα 3 έβαλα...και τώρα ίσως να το έχει και η κόρούλα μου , είναι μικρή βέβαια για να ξέρω 100%, αλλά πάει προς τα μέσα το ένα μας ματάκι:?

είναι ενοχλητικό για το μωρό, θυμάμαι να τσαντίζομαι τόσο με τους γιατρούς, ώσπου πήγα σε έναν που έλεγε συνεχώς τι ωραία μάτια που έχω:mrgreen: και μου χρύσωνε το χάπι...κάθε επίσκεψη είχε πλάκα, έβλεπα αστείες εικόνες στα μηχανήματα που είχε, μου έκανε διάφορα τεστ σε στυλ παιχνιδιου...εγώ μια χαρά πέρναγα!

Αν βρείτε την παιχνιδιάρικη πλευρά της εξέτασης μια χαρά θα πάει!Έχει τις δυσκολίες του αλλά δεν έχει καθόλου πόνο, ευτυχώς!!Καλή τύχη!:D

 

DaF μου σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου - δεν είμαι ακόμα σε θέση να νιώσω την αισιόδοξη σκέψη σου, αλλά το προσπαθώ ειλικρινά.

 

:(

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...