Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα.. ο3,5 χρονων γιος μου εχει υπερμετροπια υψηλου βαθμου(7,00δεξι-7,50αριστ).βαλαμε γυαλια ολοι η οικογενεια και με πολυ κουβεντα και θετικη ενεργεια δοξα το θεο ..δεν αντιμετωπισαμε κανενα προβλημα,τα δεχτηκε αμεσως!! το προβλημα ξεκιναει τωρα που πρεπει να κλεινουμε το ενα ματι. Δυο μερες μονο το εχουμε κανει και με το ζορι κρατησαμε το τριωρο που μας εχει πει ογιατρος μας.Παραπονιεται συνεχεια πως των ποναει το patch προσπαθω να των ξεγελασω με το παιχνιδι..και φυσικα φοραω και εγω αλλα τιποτα..ζοριζεται πολυ. Μηπως καποιος γνωριζει αλλο τροπο εκτος του αυτοκολλ για το κλεινουμε το ματακι; και γενικα για ολοι αυτη τη διαδικασια θα ηθελα πολυ να μου δωσετε καποιες συμβουλες αν εχετε παρομοια εμπειρια...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου κατερινα και σε εμας διαγνωστηκε υπερμετρωπια αλλα και αστιγματισμος λιγος ομως αν θυμαμαι 0,25 και 0,75 η κορη μου ειναι 5,5 χρ την παρακολουθουσε ειδικος παιδοοφθαλ. αλλα εφυγε για εξωτερικο και αρχισαμε απο το μηδεν αφου δεν ειχαμε το ιστορικο της ουτε μια μετρηση :-(

ο παλιος γιατρος δεν μας ανεφερε καθολου για γυαλια ειχαμε και προβλημα στραβισμου αλλα σε φαση που μονο αν ειναι αφηρημενη η μικρη. αυτο μας το ειπαν και οι δυο. ετσι δεν χρειαστηκε κλεισιμο ματιου.

σε 1 εβδομ. θα παμε για επανεξεταση και μαλλον θα χρειαστει γυαλια αφου το σεπτεμβριο θα παει Α δημοτικου να τα συνηθησει για να βλεπει καλα στον πινακα. προς το παρον χαιρεται αλλα δεν ξερω αν θα τα βαλει και δεν θα τα βαρεθει. τουλαχιστον ειναι θετικη και δεν στεναχωριεται.

 

καποια γνωστη μου οταν ακουσε για τα γυαλια με ρωτησε αν στεναχωρεθηκα :mad: μα ειναι δυνατον? αυτα δεν ειναι σοβαρα προβληματα. υπαρχουν δυστυχως πολυ πιο σοβαρα.

κατερινα κουκλος θα ειναι ο μικρος με τα γυαλια. αλλα και η δικη μου λογικα θα ειναι καλη ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα... αληθεια ποσο υπερμετροπια εχει η κορουλα σου: Μην σε προβληματιζει το θεμα τον γυαλιων καλα κανεις και τις το περνας ετσι θετικα και κουκλα θα ειναι αλλα και προπαντων θα βλεπει καλυτερα και θα τα ζηταει απο μονη της.Εμενα ειδε το παιδακι μου με τα γυαλακια του...αν αργησω να του τα βαλω το πρωι μου λεει " μαμα τα γυαλια μου.." μου το ελεγε η γιατρος και δεν το πιστευα!!! και εμενα παντως το ματακι του φευγει αλλα οπως και εσας μονο οταν εστιαζει καπου το βλεμα του,δεν το καταλαβενει κανεις φαντασου πως μονο εγω το ειχα δει και για αυτο τον πηγα και στο γιατρο ο αντρας μου ελεγε "δεν πας καλα που στραβιζει το παιδι..." ουτε και η γιατρος μας ειπε κατι για στραβισμο λεει πως θα φτιαξει αυτο με το γυαλι το ελπιζω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μπορείς να μας δώσεις τα στοιχεία του Γεράσιμου Βώρου?

 

ΒΩΡΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, MD - ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ

Επιμελητής Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Royal Victoria Infirmary Μ. Βρετανίας

Οφθαλμολογική κλινική Ιατρικού Κέντρου Αθηνών

Ιατρείο

Λεωφόρος Κηφισίας 354 (Έναντι Νοσοκομείου Υγεία)

Πόλη: Χαλάνδρι

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 6942 203040 – 210 6844510

 

 

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, έψαξα και βρήκα εγώ τα στοιχεία του εδώ: http://stravismos.wordpress.com/author/stravismos/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ερώτηση: Ο Βώρος δεν είναι ΠΑΙΔΟ-οφθαλμίατρος ??? Γιατί δεν βλέπω να αναφέρει κάτι σχετικό ο τίτλος του... Ετσι όπως το διαβάζω θα έλεγα ότι είναι για ενήλικες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια ερώτηση: Ο Βώρος δεν είναι ΠΑΙΔΟ-οφθαλμίατρος ??? Γιατί δεν βλέπω να αναφέρει κάτι σχετικό ο τίτλος του... Ετσι όπως το διαβάζω θα έλεγα ότι είναι για ενήλικες..

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19956

Κοίτα σε αυτό το ποστ της Cleo's mammy τη σύσταση για τον Αλέξανδρο Δαμανάκη.

Διάβασα πολλά για αυτόν και φαίνεται να είναι ο καλύτερος για θέματα στραβισμού.

Στείλτης pm για να έχεις εμπειρία από πρώτο χέρι.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

χχ:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ξερω οτι γραφω λιγο καθιστεριμενα εδω και ισως να μην το δειτε! ειστε μαμαδες ολες τοσο γλυκες, μου θυμιζετε την δικια μου μανουλα που εκανε ετσι οταν ειχε εγω στραβα ματακια! ειναι δυσκολο.. πολυ δυσκολο!! πονας... νιωθεις απορυψεις απο φιλους στο σχολειο...βλεπεις τον εαυτο σου στον καθρεπτη και δεν σου αρεσει...!!δυστηχως οι μερες του χειρουργιου εχουν χαραχτει και η σκεψη τους ποναει!! εγω ομως απο ολα αυτα εμαθα κατι!! εμαθα να χαμογελαω εμαθα να ζω την καθε στιγμη σαν να ειναι μοναδικη και να την νιωθω με οληη μου την καρδια!! οταν μπηκα στο χειρουργιο κοιτουσα την μανουλα μου και της χαμογελασα... της επιασα το χερι και της ειπα ολα θα πανε καλα!!! στο γιατρο μου μεχρι πριν την ναρκωση τραγουδουσα...δεν επαψα να χαμογελαω στιγμη!! αυτο να μαθετε και εσεις στα παιδακια σας! ολα τα αλλα θα περασουν... <3 ειμαι 15... εχω οληη την ζωη δικια μου και τα παιδακια σας το ιδιο <3 :$

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα κορίτσια έχω ένα μωρακι 11 μηνων το οποίο έχει στραβισμό

μας είπε η γιατρός για γυαλιά για αρχή και αν δεν φτιάξει να κάνουμε χειρουργείο

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα απο εσάς έχει χειρουργήσει το παιδάκι του έχει δει βελτίωση και αν είχε επιτυχία το χειρουργειο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα κοριτσια, μας βγηκε κατι καινουργειο παλι. Στην εξεταση του εξαμηνου φανηκε οτι η μικρη αλληθωρηηζει ακομα, και μου ειπε ο παιδιατρος οτι αν δεν φτιαχνει σε κανα μηνα θα μας στειλει σε παιδοφθαλμιατρο. Τι μπορουν να κανουν σε τοσο μικρη ηλικια; Κανουν κατι η απλως περιμενουν μεχρη να χρονισει; Και τοτε τι γυνεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο πιο νωρίς πας σε οφθαλμίατρο τόσο το καλύτερο. Το πιο πιθανό είναι πως θα διορθωθεί από μόνο του(μπορεί σε ένα μήνα μπορεί σε 1 χρόνο+) αλλά σε περίπτωση που κάτι υπάρχει θα το αντιμετωπίσεις στην ώρα του.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική όπως κ η αντιμετώπιση.

Εμείς περίπου στην ηλικία σας επισκεφτήκαμε παιδοοφθαλμίατρο για τον ίδιο λόγο και μας επιβεβαίωσε αυτό που πίστευα, πως είναι ψευδοστραβισμός. Δν μπορούσα όμως να το ρισκάρω και να μην το ψάξω. Εμείς επιπλέον έχουμε μια ελαφριά βλεφαρόπτωση στο ένα μάτι που μας είπε πως θα βελτιωθεί όταν μεγαλώσει το μωρό και δεν θα πιέζεται από την ξάπλα και να το ξαναδούμε κλπ. 

Η γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Δωρα είπε:

Καλημερα κοριτσια, μας βγηκε κατι καινουργειο παλι. Στην εξεταση του εξαμηνου φανηκε οτι η μικρη αλληθωρηηζει ακομα, και μου ειπε ο παιδιατρος οτι αν δεν φτιαχνει σε κανα μηνα θα μας στειλει σε παιδοφθαλμιατρο. Τι μπορουν να κανουν σε τοσο μικρη ηλικια; Κανουν κατι η απλως περιμενουν μεχρη να χρονισει; Και τοτε τι γυνεται;

λογο κληρονομικοτητας εμεις πηγαμε σε παιδοοφθαλμιατρο οταν εκελεισε τους εξι μηνες ο γιος μου..... οσο ποιο νωρις πας στο γιατρο τοσο ποιο γρηγορα θα διωρθωθει το προβλημα αν υπαρχει.... ισως να χρειαστει να βαλετε και βοηθητικα γιαλακια απο τωρα...καλο θα ειναι να μην το αφησεις παντως.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

Έχω ένα παιδι 4,5 χρόνων το οποίο πρέπει να κάνει επέμβαση στραβισμου. Έχει κάποιος εμπειρία με τον γιατρό Παρασκευοπουλο στο παίδων Πεντέλης? 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, FOKOKAR είπε:

Καλησπέρα,

Έχω ένα παιδι 4,5 χρόνων το οποίο πρέπει να κάνει επέμβαση στραβισμου. Έχει κάποιος εμπειρία με τον γιατρό Παρασκευοπουλο στο παίδων Πεντέλης? 

Ευχαριστώ! 

Εμπειρία επέμβασης δεν έχω, τον επισκεφτήκαμε όμως όταν η μικρή μας ήταν 6 μηνών γιατί το ένα της ματάκι έμπαινε ελαφρώς μέσα. Τελικά επρόκειτο για ψευδοστραβισμό ο οποίος εξαφανίστηκε με τον καιρό, όμως η εμπειρία μας με το γιατρό ήταν πολύ καλή. Ήταν πολύ γλυκός με το παιδί και πολύ επεξηγηματικός με εμάς. Μου τον συνέστησε η παιδίατρός μας και μια φίλη που το παιδάκι της είχε στραβισμό και ψάχνοντάς το, είχε ακούσει πολύ καλά λόγια για τον συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, FOKOKAR είπε:

Καλησπέρα,

Έχω ένα παιδι 4,5 χρόνων το οποίο πρέπει να κάνει επέμβαση στραβισμου. Έχει κάποιος εμπειρία με τον γιατρό Παρασκευοπουλο στο παίδων Πεντέλης? 

Ευχαριστώ! 

Από επέμβαση όχι, αλλά παρακολουθεί την κόρη μου για ήπιο στραβισμό από πολύ μικρή ηλικία, και τον έχουμε ελέγξει με ασκήσεις. Γενικά έχω πολύ καλή γνώμη, τον βλέπουμε πάνω από 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είχαμε κάνει επέμβαση στο Παίδων Πεντέλης για στραβισμό η οποία πήγε πάρα πολύ καλά και το παιδί πλέον είναι μία χαρά δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παραλίγο να κάνω μικρή και έκανα θυμάμαι κάτι ασκήσεις για κάποια χρόνια, φορούσα κάτι σα βεντουζιτσες στο γυαλί μου στο σπίτι για να σταθεροποιώ το μάτι. Τελικά όλα καλά το σταμάτησα, τολμω να πω όμως ότι και τώρα μου φεύγει το μάτι όταν είμαι κουρασμένη μου το λένε τεμπελικο οι γιατροί οπότε πάω αλλά είναι τυχερή και το ελεγχω. Το επαναφέρω αμέσως. Κανείς πότε δεν το έχει προσέξει και σε όσους το έχω πει ούτε καν το είχαν προσέξει. Ειναι λιγο αστείο αλλά μπορώ να μετακινήσω το μάτι μου σε όποια θέση θέλω, βέβαια δεν κανει να το κάνω αυτό αλλά το κάνω για πλάκα στον άντρα μου ξέρω γω η σε Καμμια φίλη που το χουμε συζητήσει. Παθαίνουν Κολούμπρα:D 

Εγώ ελέγχω τη μεγάλη κάθε χρόνο μηοως πάρει Καμμια κληρονομιά και τη μικρή όπου ναναι, αλλά δεν έχω δει κάτι. 

Έχω όμως γνωστή μου που πάρα το χειρουργείο δυστυχώς αλληθωριζει, δεν πέτυχε μάλλον αλλά ντρέπομαι να ρωτήσω.. Και είναι σχετικά νέα. Ξέρω άλλη μια επίσης που έχει σοβαρό θέμα, νομίζω εκεί πια δεν έχει γυρισμό, είναι 45 το είχε από μικρή. Δεν ξέρω τι κινήσεις έκανε.. 

Ειναι κληρονομικό τελικά? Γιατί εμένα στην οικογένεια μόνο μυωπία είχαν όλοι. Πιθανόν έχω σκεφτεί κάποιος να το είχε ελαφρά όπως εγώ και να μην το κοίταξε καν. Πάντως πιστεύω πως μου έκανε καλό ή εποχή με τις ασκήσεις γιατί από τότε "μου έχει μείνει" σα συνήθεια ας πούμε να ελέγχω και να σταθεροποιώ. Το δυναμωσα το μάτι μου και πιστεύω παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία. Μπορεί αν δεν το κοιτούσαν οι γονείς μου να είχα θέμα σήμερα. Κανείς δεν ξέρει... 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Εγώ παραλίγο να κάνω μικρή και έκανα θυμάμαι κάτι ασκήσεις για κάποια χρόνια, φορούσα κάτι σα βεντουζιτσες στο γυαλί μου στο σπίτι για να σταθεροποιώ το μάτι. Τελικά όλα καλά το σταμάτησα, τολμω να πω όμως ότι και τώρα μου φεύγει το μάτι όταν είμαι κουρασμένη μου το λένε τεμπελικο οι γιατροί οπότε πάω αλλά είναι τυχερή και το ελεγχω. Το επαναφέρω αμέσως. Κανείς πότε δεν το έχει προσέξει και σε όσους το έχω πει ούτε καν το είχαν προσέξει. Ειναι λιγο αστείο αλλά μπορώ να μετακινήσω το μάτι μου σε όποια θέση θέλω, βέβαια δεν κανει να το κάνω αυτό αλλά το κάνω για πλάκα στον άντρα μου ξέρω γω η σε Καμμια φίλη που το χουμε συζητήσει. Παθαίνουν Κολούμπρα:D 

Εγώ ελέγχω τη μεγάλη κάθε χρόνο μηοως πάρει Καμμια κληρονομιά και τη μικρή όπου ναναι, αλλά δεν έχω δει κάτι. 

Έχω όμως γνωστή μου που πάρα το χειρουργείο δυστυχώς αλληθωριζει, δεν πέτυχε μάλλον αλλά ντρέπομαι να ρωτήσω.. Και είναι σχετικά νέα. Ξέρω άλλη μια επίσης που έχει σοβαρό θέμα, νομίζω εκεί πια δεν έχει γυρισμό, είναι 45 το είχε από μικρή. Δεν ξέρω τι κινήσεις έκανε.. 

Ειναι κληρονομικό τελικά? Γιατί εμένα στην οικογένεια μόνο μυωπία είχαν όλοι. Πιθανόν έχω σκεφτεί κάποιος να το είχε ελαφρά όπως εγώ και να μην το κοίταξε καν. Πάντως πιστεύω πως μου έκανε καλό ή εποχή με τις ασκήσεις γιατί από τότε "μου έχει μείνει" σα συνήθεια ας πούμε να ελέγχω και να σταθεροποιώ. Το δυναμωσα το μάτι μου και πιστεύω παίζει σημαντικό ρόλο η ηλικία. Μπορεί αν δεν το κοιτούσαν οι γονείς μου να είχα θέμα σήμερα. Κανείς δεν ξέρει... 

Ναι, γενικά είναι μου έχει πει ο οφθαλμίατρος. Είχα έναν ελαφρύ στραβισμό μικρή και έκανα και εγώ χρόνια ασκήσεις με ορθοπτικό και μου έχει μείνει σαν ενήλικη μόνο όταν κουράζομαι κι εμένα. Και το έχουν κληρονομήσει τα 2 από τα 3 μου παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας θέλω τις γνώμες σας για χειρουργείο στραβισμου στην Χρυσού.Την επισκεφθηκαμε σήμερα με την μικρή μου 4 ετών κ διαγνώστηκε με στραβισμο.Μας είπε μέσα στο εξάμηνο να την χειρουργήσει.Εχω αγχωθει.Καποιος που να έχει χειρουργήσει το παιδί του στη Χρουσου;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Σοφικό είπε:

Καλησπέρα σας θέλω τις γνώμες σας για χειρουργείο στραβισμου στην Χρυσού.Την επισκεφθηκαμε σήμερα με την μικρή μου 4 ετών κ διαγνώστηκε με στραβισμο.Μας είπε μέσα στο εξάμηνο να την χειρουργήσει.Εχω αγχωθει.Καποιος που να έχει χειρουργήσει το παιδί του στη Χρουσου;

Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έκανε η κόρη φίλης μου προ 2-3 ετών. Εξαιρετικό αποτέλεσμα και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία για το παιδί. Η φίλη μου το έψαξε πολύ. Η Χρούσου είναι κορυφή κατά τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Είδα οτι υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα, θέλω να γράψω την εμπειρία μας και να ακούσω γνώμες απο γονείς με παρόμιο πρόβλημα. Η μικρή μας σήμερα που μιλάμε είναι 23 μηνών έχει 3 βαθμούς υπερμετρωπία σε κάθε μάτι, και στραβισμό-τεμπέλικο μάτι στο αριστερό ματάκι. Παρατηρήσαμε οτι το ματάκι του παιδιού φεύγει οταν το παιδί ήταν 10 μηνών, επισκεφτήκαμε τη κυρία Χρούσου η οποία μας είπε οτι είχε ψευδοστραβισμό φυσιολογική υπερμετρωπία για την ηλικία και οτι μπερδεύει και το σχήμα των ματιών(αμυγδαλωτά) και φαίνεται πιο έντονα , αλλα να την επισκεφτούμε ξανά σε δύο μήνες γιατί ίσως χρειαστεί γυαλάκια, αποφασίσαμε να πάρουμε και αλλες γνώμες αντι να ρωτήσουμε γιατί σε δύο μήνες και οχι τώρα.

 

Ο δεύτερος γιατρός που επισκεφτήκαμε οχι με τόση εμπειρία (δε θα ήθελα να τον χαρακτηρίσω ωσ κακό γιατρό)μας είπε οτι είναι καθαρα το σχήμα των ματιών που μας μπερδεύει μου έδειξε και σε βιβλίο τι εννοεί και οτι δε θα έπρεπε να ανησυχούμε.

Αποφασίσαμε να παμε και σε τρίτο οφθαλμίατρο αυτή τη φορά στο παίδων Πεντέλης για μεγαλύτερη εμπειρία και για ιατρούς που έχουν σίγουρα δεί πολλά περιστατικά.Πηγαμε στη Γ οφθαλμολογική ακριβώς πριν ενα χρόνο, ωραία προσέγγιση απέναντυ στο παιδί ασχολήθηκαν μια χαρα το πόρισμα ήταν υπερμετρωπία οχι ανησυχητική που θέλει παρακολούθησει ανα 6 μήνες για να δούμε αν παραμένει η φεύγει με την ανάπτυξη του παιδιού χωρίς πρόβλήμα για τεμπελικο ματι μέχρι στιγμής. Καθησυχαζόμαστε κάπως.

Επόμενη επισκέψη παίδων Πεντέλης το Σεπτέμβριο με εμφανή επιδείνωση του ματιού που φεύγει , το παιδί 17 μηνών . ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ το πρόβλημα με την υπερμετρωπία παραμένει το ματάκι του παιδιού έχει αρχίσει να τεμπελιάζει αλλα ειναι πολύ μικρη για τα γυαλια δε θα τα δέχεται ουτε να της κλείνετε το μάτι θα θέλει, επίσης κάθε φορά που θα βγάζει τα γυαλία για να της τα ξαναβάζετε θα θέλει και κολλύριο μεγάλη ταλαιπωρία για το παιδάκι μην ανησυχείτε το πρόβλημα διορθώνεται θα βάλουμε γυαλάκια σε 6 μήνες θα κάνουμε και την άσκηση και  θα πάνε όλα καλά ,οπότε πορευόμαστε έτσι.

Τρίτη και φαρμακερή επίσκεψη στο παίδων πεντέλης με τη σιγουριά οτι πάμε για γυαλάκια και οτι όλα θα πάνε καλά. ίδια γιατρός ίδια όλα με το που βλέπει το παιδί πριν κάν βάλει το οφθαλμολογικό κολλύριο για τη μυδρίαση και τη διαστολή της κόρης μου λέει το παιδί έχει στραβισμό πρέπει να κάνετε χειρουργείο άμεσα θα σας κλείσω ραντεβού για τον επόμενο μήνα. Βάλτε τις σταγονίτσες για τη μυδρίαση βγείτε έξω να περιμένετε και όταν μπείτε για επανεξέταση θα σας μιλήσω με λεπτομέρειες. Εννοείται οτι έχασα τη γη κάτω απο τα πόδια μου. Όταν ξαναμπήκαμε και ολοκληρώθηκε η εξέταση υπο αντίξοες συνθήκες για πολλούς λόγους μου είπε οτι οι βαθμοι της υπερμετρωπίας παραμένουν και οτι έχει δημιουργηθεί στραβισμός και γιατί το παιδί δε φοράει γυαλιά οταν είπα οσα μας είχαν πει στην εξέταση του Σεπτεμβίου με κοιταγε σαν εξωγήινος ξανακοίταγε τη καρτέλα του παιδιού μίλησε και με μια ειδικευόμενη και μου είπε αα ναι εχετε δίκιο ηταν μικρούλα για γυαλάκια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αλλα τώρα έχει επιδεινωθεί , επισής με ειρωνεύτηκαν επειδή ρώτησα πλήροφορίες για το χειρουργείο, διαρκεια,  αν το παιδί θα νοσηλευτεί κλπ ( ήταν προβλημα οτι ανέφερα οτι έχω τελείωσει νοσηλευτική αλλα δν ασκώ το επάγγελμα) .

Εννοείται οτι την επόμενη μέρα και όλας επισκεφτήκαμε εναν ακόμα οφθαλμίατρο τον κύριο Γκατζώνη πολύ συνεργάσιμος εξυπηρετικός και αναλυτικός, συμφώνησε με τους βαθμούς της υπερμετρωπίας διαφώνησε για αρχή με το χειρουργείο και οτι το πρόβλημα δεν είναι τόσοσοβαρό για να χρειάζεται τόσο άμεσα χειρουργείο.Μου είπε θα βάλουμε γυαλάκια θα κλείνει το μάτι δύο ώρες καθημερινά και επισκεψη ξανά 3 μήνες , δεν μου απέρριψε το χειρουργείο απλα μου είπε οτι πρώτα θέλουμε να δούμε πως θα ανταποκριθεί το μάτι με όλα τα υπόλοιπα αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε τον κύριο Γκατζώνη σωστό λάθος θα δείξει. Με οφθαλμίατρο ενηλίκων που βρέθηκε στο φιλικό μας περιβάλλον μας είπε οτι έτσι είναι βάζεις γυαλάκια βλέπεις πως ανταποκρίνεται και προχωράς οτι η εξέλιξη φαίνεται μέσα σε 2 μήνες και αν δεν υπάρξει βέλτιωση σε αυτους του μήνες όντως θα χρειαστεί χειρουργείο οτι έχουμε περιθώριο μέχρι τα 6της χρόνια για το χειρουργείο και οτι πολλές φορές δεν έχει επιτυχία με το πρώτο χειρουργείο και μπορεί να χρειαστεί και δεύτερο καθώς το χειρουργείο γίνεται στο μυ και οι μετρήσεις δεν μπορουν να είναι 100% ακριβής με το πως θα ήταν φυσιλογικά.

 

Στεναχωριέμαι καποιες φορές που δε θέλει να βάζει τα γυαλιά ή το οφθαλμικό patch και δυσανασχετεί και τα πετάει, και σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να είχαμε προχωρήσει στο χειρουργείο απο την άλλη δε χειρουργείς ενα παιδί 2 ετών τόσο εύκολα χωρίς να έχεις προσπαθήσει άλλες μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Απο την πρωτη κυρια που αναφερατε εχω κακη εμπειρια γιατι μας εχασε πολυτιμο χρονο με την κορη μου για παρομοιο προβλημα, που τα εβλεπε ολα ωραια.

Εχω η ιδια ελαφρυ στραβισμο, που διορθωθηκε σε μεγαλο βαθμο με ασκησεις, αλλα οχι 100%, με την εννοα οτι το κανω οταν ειμαι κουρασμενη. Βεβαια δεν ειναι μεγαλο προβλημα, αλλα εχω ταλαιπωρηθει για χρονια ως παιδι, μεχρι και ηλικιες δημοτικου.

Η κορη μου δεν εβαλε γυαλια πολυ μικρη, ηταν νομιζω η νηπιαγωγειο η Α δημοτικου, αλλα καναμε ασκησεις πολλες, και φορουσε για πολλες ωρες το Patch, για αρκετο καιρο και το προβλημα διορθωθηκε τελειως 

Τα παιδια μου τα παρακολουθει απο μωρα (μετα την αποτυχημενη εμπερια με την κυρια που αναφερατε) ο Παρασκευοπουλος στο Παιδων Πενελης. Δεν εχω εμπειρια πως ειναι σαν χειρουγρος προσωπικα, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο αλλους, για τον συγκεκριμενο γιατρο στο Παιδων.

Η εμπειρια μου και απο γνωμες αρκετων οφθαλμιατρων ειναι οτι αν δεν παρεμβεις στο στραβισμο απο νωρις, μετα το προβληαμ δε διορθωνεται. Μπορει να φερεις το ματι στα ισια για λογους αισθητικους, αλλα αν εχει ατροφησει η οραση γιατι το παιδι προτιμουσε σταθερα το αλλο ματι, αυτο δεν γυριζει παντα πισω, οποτε οσοι εγω γνωριζω (και 2 γιατροι που παρακολουθουσαν εμενα για χρονια και κρατησαμε επαφη) ηταν της αποψης οτι αν φαινεται ρισκο για την οραση, εκει δεν καθυστερεις. Γι αυτο φοραει το παιδι και το patch για να μην τεμπελιασει το ματι, γιατι απο ενα σημειο που καταλαβαινω οτι ειναι αρκετα λεπτο να βρεθει σαν ισορροπια, δεν εχει επιστροφη. Οποτε αν δεν τα δεχετε γιατι ειναι μικρουλι και ξερω γω τα φορα τελικα μιση ωρα αντι για δυο, η ειπαν συνεχεια γυαλια και τελικα τα δεχεται μια ωρα τη μερα, αυτα πρεπει να τα συζητησετε αμεσα με το γιατρο και να μην περιμενετε να δειτε τι θα γινει/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Η αδελφή μου όταν ηταν 4 χρονών έκανε εγχείρηση στο Παίδων Αγία Σοφία με την Κα Φωτοπούλου Μαρία, μαζί της έκανε και το γειτονόπουλο μας 4 χρονών και αυτο εγχείρηση, είχε έντονο στραβισμό ενώ η αδελφή μου είχε πολύ σφιχτά τα νεύρα του ματιού της και φαινόταν ότι το ένα μάτι της έφευγε...Άψογη ιατρός 21 χρόνια μετά δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα και οι δύο, η εγχείρηση ηταν 100% επιτυχής. Φανταστείτε ο γείτονας μας αυτός τωρα είναι 25 ετών γύρισε απο Γερμανία για να κάνει την εγχείρηση στην κόρη του διότι το κληρονόμησε και αυτή. Δεν είναι στο Παίδων πλέον, δέχεται ιδιωτικά νομίζω, βρίσκεται κάπου στον Χολαργό αν δεν κάνω λάθος και δεν γνωρίζω το κόστος. Αν σας ενδιαφέρει βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Απο την πρωτη κυρια που αναφερατε εχω κακη εμπειρια γιατι μας εχασε πολυτιμο χρονο με την κορη μου για παρομοιο προβλημα, που τα εβλεπε ολα ωραια.

Εχω η ιδια ελαφρυ στραβισμο, που διορθωθηκε σε μεγαλο βαθμο με ασκησεις, αλλα οχι 100%, με την εννοα οτι το κανω οταν ειμαι κουρασμενη. Βεβαια δεν ειναι μεγαλο προβλημα, αλλα εχω ταλαιπωρηθει για χρονια ως παιδι, μεχρι και ηλικιες δημοτικου.

Η κορη μου δεν εβαλε γυαλια πολυ μικρη, ηταν νομιζω η νηπιαγωγειο η Α δημοτικου, αλλα καναμε ασκησεις πολλες, και φορουσε για πολλες ωρες το Patch, για αρκετο καιρο και το προβλημα διορθωθηκε τελειως 

Τα παιδια μου τα παρακολουθει απο μωρα (μετα την αποτυχημενη εμπερια με την κυρια που αναφερατε) ο Παρασκευοπουλος στο Παιδων Πενελης. Δεν εχω εμπειρια πως ειναι σαν χειρουγρος προσωπικα, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια απο αλλους, για τον συγκεκριμενο γιατρο στο Παιδων.

Η εμπειρια μου και απο γνωμες αρκετων οφθαλμιατρων ειναι οτι αν δεν παρεμβεις στο στραβισμο απο νωρις, μετα το προβληαμ δε διορθωνεται. Μπορει να φερεις το ματι στα ισια για λογους αισθητικους, αλλα αν εχει ατροφησει η οραση γιατι το παιδι προτιμουσε σταθερα το αλλο ματι, αυτο δεν γυριζει παντα πισω, οποτε οσοι εγω γνωριζω (και 2 γιατροι που παρακολουθουσαν εμενα για χρονια και κρατησαμε επαφη) ηταν της αποψης οτι αν φαινεται ρισκο για την οραση, εκει δεν καθυστερεις. Γι αυτο φοραει το παιδι και το patch για να μην τεμπελιασει το ματι, γιατι απο ενα σημειο που καταλαβαινω οτι ειναι αρκετα λεπτο να βρεθει σαν ισορροπια, δεν εχει επιστροφη. Οποτε αν δεν τα δεχετε γιατι ειναι μικρουλι και ξερω γω τα φορα τελικα μιση ωρα αντι για δυο, η ειπαν συνεχεια γυαλια και τελικα τα δεχεται μια ωρα τη μερα, αυτα πρεπει να τα συζητησετε αμεσα με το γιατρο και να μην περιμενετε να δειτε τι θα γινει/

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση τον Μάιο θα ξαναπάμε οφθαλμίατρο και θα τον ρωτήσω τι ρίσκο έχουμε μέχρι στιγμής για την όραση , πάντως θεωρώ απο αυτό που βλέπω εγώ οτι μια σχετική βελτίωση την έχει

πρίν από 7 λεπτά , Thundercats! είπε:

Καλησπέρα, 

Η αδελφή μου όταν ηταν 4 χρονών έκανε εγχείρηση στο Παίδων Αγία Σοφία με την Κα Φωτοπούλου Μαρία, μαζί της έκανε και το γειτονόπουλο μας 4 χρονών και αυτο εγχείρηση, είχε έντονο στραβισμό ενώ η αδελφή μου είχε πολύ σφιχτά τα νεύρα του ματιού της και φαινόταν ότι το ένα μάτι της έφευγε...Άψογη ιατρός 21 χρόνια μετά δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα και οι δύο, η εγχείρηση ηταν 100% επιτυχής. Φανταστείτε ο γείτονας μας αυτός τωρα είναι 25 ετών γύρισε απο Γερμανία για να κάνει την εγχείρηση στην κόρη του διότι το κληρονόμησε και αυτή. Δεν είναι στο Παίδων πλέον, δέχεται ιδιωτικά νομίζω, βρίσκεται κάπου στον Χολαργό αν δεν κάνω λάθος και δεν γνωρίζω το κόστος. Αν σας ενδιαφέρει βέβαια. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, η αλήθεια ειναι οτι ήταν να την επισκεφτούμε και εμείς έχοντας ακούσει καλά λόγια και απο άλλους , πολύ  πιθανό να την επισκεφτούμε .! Επίσης χαίρομαι πολύ που μου αναφέρετε θετικά σχόλια για τη περίπτωση του χειρουργείου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια θα έκανα με εσάς θα φοβόμουν χειρουργείο τόσο μικρό. Εγώ θα έλεγα να το παλευετε όσο μπορείτε με τα γυαλιά και τα πατς να της γίνουν συνήθεια. Καταλαβαίνω ότι θα χετε εντάσεις αλλά πες πες κουβέντα κουβέντα και επιμονή θα το μάθει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...