Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε βγαλατε το μωρο εξω.


Recommended Posts

On 10/7/2020 at 10:43 ΜΜ, sisi2019 είπε:

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ο γάμος θα γινει σε εκκλησία,οχι σε κτήμα και το γλέντι σε ξενοδοχείο,όπου θέλω να έχω δωμάτιο για να έχω την άνεση μου,

για την εκκλησία σκέφτομαι να μην το βάλω καν το μωρό μεσα,δλδ πιθανόν να ειμαι εναλλάξ  στο προαυλιο και στο γλεντι να μην το εμφανισω καθολου,επειδη θα εχω το δωματιο στο ξενοδοχειο.

βοηθεια απο γιαγιάδες δεν ειμαι σιγουρη 100% αν θα έχω.140 καλεσμενοι

Για τον κωρονοιο παρακολουθω την κατάσταση...

 

με εχει αγχωσει αυτο το θεμα

 

Με το καλό εύχομαι! Συγγνώμη για το απόλυτο της γνώμης μου αλλά για μένα είναι Όχι μεγάλο. Καταλαβαίνω ότι θες να είσαι σε αυτή την τόσο σημαντική ημέρα αλλά πρέπει να προστατεύσεις το μωρό και τον εαυτό σου. Ακόμα και αν δεν το έχεις μαζί εκτίθεται σε μεγάλο κίνδυνο για ένα ανεμβολιαστο βρέφος και κυρίως γιατί ο κορονοιος έχει συνέπειες απρόβλεπτες και για σένα και γι αυτό. Κανένας δεν θα πει γιατί δεν πήγες, είσαι πλήρως δικαιολογημένη. Και η αδερφή σου το ίδιο, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/10/2020 at 10:43 PM, sisi2019 said:

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ο γάμος θα γινει σε εκκλησία,οχι σε κτήμα και το γλέντι σε ξενοδοχείο,όπου θέλω να έχω δωμάτιο για να έχω την άνεση μου,

για την εκκλησία σκέφτομαι να μην το βάλω καν το μωρό μεσα,δλδ πιθανόν να ειμαι εναλλάξ  στο προαυλιο και στο γλεντι να μην το εμφανισω καθολου,επειδη θα εχω το δωματιο στο ξενοδοχειο.

βοηθεια απο γιαγιάδες δεν ειμαι σιγουρη 100% αν θα έχω.140 καλεσμενοι

Για τον κωρονοιο παρακολουθω την κατάσταση...

 

με εχει αγχωσει αυτο το θεμα

 

Όταν παντρεύτηκα είχαμε μωρό 40 ημερών στην οικογένεια και είχα παραχωρήσει την σουίτα που είχε το κτήμα έτσι ώστε να είναι το μωρό εκεί, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα, το μωρό έμεινε όλο το βράδυ εκεί, η μαμά πηγαινοερχόνταν για να θηλάσει.

Βέβαια με το μωρό ήταν η νταντά μαζί.

Γενικά μην επιτρέψεις φιλιά καθόλου (ούτε σε εσάς) και αγκαλιές, ακόμα και αν κάποιος παρεξηγηθεί μην επιτρέψεις κάτι τέτοιο γιατί είναι πολυ εύκολο να κολλήσει το οτιδήποτε το μωρό όχι μόνο κορονοιό (αν και ποτέ δεν κατάλαβα ποιο το νόημα να φιλάς ένα βρεφάκι που είναι τόσο μα τόσο ευάλωτο στα πάντα). Εγώ στην θέση σου δεν θα το έβαζα στην εκκλησία, θα το είχα στο καρότσι έξω, όπως και αν το κάνεις είναι ένας κλειστός χώρος με πολύ κόσμο μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο ο κορωνοιος.. ειναι γενικα οτι ενα μωρο και δη τοσο μικρο πρεπει να προφυλασσεται και οσοι το μεγαλωνουν επισης..και τον Οκτώβρη αρχίζουν οι ιώσεις γενικως. Γενικα ειμαι της αποψης να μη γίνονται υπερβολες. Οκ εννοειται πας στο γαμο της αδερφής αλλα το μωρο οχι σε κλειστο χωρο, φυσικα όχι αγκαλιες και φιλια ουτε εσυ ουτε σύζυγος ουτε οσοι ερχονται σε καθημερινή επαφη μαζι σας. Τουλαχιστον τον πρωτο χρονο θελει προσοχή μεχρι να γινουν ολα τα εμβολια. Κρατάς αποστάσεις και όχι λογω κορονωιου μονο. Ενα απλο παράδειγμα:γαστρεντερίτιδα να εχει καποιος, να μην το ξερει, να σας κολλησει και την εκατσες που λεμε. Μωρο με γαστρεντερίτιδα σημαίνει εμετους,διαρροιες,πυρετό και φυσικα εισαγωγή τοσο μικρο. Αφυδατωνονται ευκολα.  Η μια απλη ίωση που μπορεί να σας οδηγησει σε εισπνεομενα. Γενικά τον πρωτο χρονο βλέπουμε κοσμο, περναμε ευχαριστα, αλλα κραταμε καποιες αποστάσεις και καθομαστε στα αυγα μας κυριολεκτικά και μεταφορικα :P

On 13/7/2020 at 12:15 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Όταν παντρεύτηκα είχαμε μωρό 40 ημερών στην οικογένεια και είχα παραχωρήσει την σουίτα που είχε το κτήμα έτσι ώστε να είναι το μωρό εκεί, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα, το μωρό έμεινε όλο το βράδυ εκεί, η μαμά πηγαινοερχόνταν για να θηλάσει.

Βέβαια με το μωρό ήταν η νταντά μαζί.

Γενικά μην επιτρέψεις φιλιά καθόλου (ούτε σε εσάς) και αγκαλιές, ακόμα και αν κάποιος παρεξηγηθεί μην επιτρέψεις κάτι τέτοιο γιατί είναι πολυ εύκολο να κολλήσει το οτιδήποτε το μωρό όχι μόνο κορονοιό (αν και ποτέ δεν κατάλαβα ποιο το νόημα να φιλάς ένα βρεφάκι που είναι τόσο μα τόσο ευάλωτο στα πάντα). Εγώ στην θέση σου δεν θα το έβαζα στην εκκλησία, θα το είχα στο καρότσι έξω, όπως και αν το κάνεις είναι ένας κλειστός χώρος με πολύ κόσμο μέσα.

Μα ποιος να παρεξηγησει.. ισα ισα οσοι ξερουν πως εχει μωρο πρεπει οι ίδιοι να ειναι διακριτικοι. Οσοι παρεξηγησουν, νομιζω πως ειναι για τον γιατρο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα μανούλες! Το μπεμπάκι μου, το έβγαλα, όταν ήρθε στο σπίτι, έμεινε για δύο μήνες στο τμήμα προώρων-νεογνών και έτσι όταν ήρθαμε σπίτι ήμασταν ήδη δύο μηνών, οπότε καβαλήσαμε καρότσι και βουρ! Μας έπιασε χειμώνας βέβαια, και η όλη φάση με τον covid, και είμαστε σπίτι σχεδόν όλο τον καιρό, αλλά περιμένουμε να αρχίσει η ζέστη, και να βολτάρουμε! Τώρα πια έχουμε μεγαλώσει!...:-D!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...