Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι περίεργα φαγητά θέλατε στην εγκυμοσύνη;


Recommended Posts

εγώ στο 1ο τρίμηνο ήθελα να τρώω συνέχεια κλαμπ σαντουιτς και σουβλάκια με τζατζίκι.γενικά δεν είχα εμετούς,αλλά όσα βράδια δεν έτρωγα junk food είχα ανακατοσούρες.μετά μου πέρασε(ευτυχώς) και μόνο μια φορά μυ έτυχε περίεργη όρεξη να φάω αγκινάρες που τις συχαινόμουν.μου τις έφερε η μανούλα μου και τις καταβρόχθισα! :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ το έχω αυτό με τα πατατάκια. μιλάμε για απίστευτες ποσότητες από μικρή έτσι??? Αχ, τα ατιμα!!!!

 

τελικά νομίζω ότι είμαστε όοοοολες φαγανά παιδάκια. Εμένα η μαμά μου όταν ήμουν μικρή πάντως ποτέ δεν με έβαλε τιμωρία ή να με δείρει επειδή δεν έτρωγα το φαγητό μου. :D:D:D:D:D

 

:lol::lol::lol:

Η ειρωνια ειναι οτι ενα διαστημα (μικρή)μου εδιναν μουρουνέλαιο γιατι ήμουν πολύ αδυναμη! :x:x:x:lol::lol::lol: Μετά τα 12 άκουσα κι ενα "φτανει παιδάκι μου ασε να φάει και τιποτα ο μπαμπάς σου"!Τελικά καταφερα να είμαι κανονική με καμπυλες!

 

 

Αχ!Κι εμενα μου διναμε μουρουνελαιο!Πανε τα χρονια που ετρεχε ι μαμα μου με ενα πιατο απο πισω να με ταισει... Τωρα μου περνουν το πιρουνι απο το χερι :lol::lol::lol::lol:

Εγω στην αρχη της εγκυμοσυνης δεν ετρωγα καθολου κρεας και κοτοπουλο, μεχρι τον 5ο μηνα ειχα τρελαθει ομως στη φετα με ψωμι και κετσαπ...

Τωρα τροω τα παντα :D:D:D και πεθαινω για γλυκα μπορω να τροω ολη την ημερα!!!

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια δεν μπορω καθολου το κρεας,το ψαρι,τα ζεστα(που πριν την εγκυμοσυνη ετρωγα τα φαγητα καυτα),τις σαλτσες και σε γενικες γραμμες μου εχει χαλασει η αισθηση της γευσης..Τρελαινομαι ομως για οσπρια(τα οποια δεν τα πολυετρωγα),για κλαμπ σαντουιτς,για παγωτακια,μηλοπιτες,ζελε,φρουτα,ψωμακι,τυρακι,και ενα σωρο αλλα..Γενικα ομως δεν μπορω να φαω και πολυ γιατι εχω και τις αναγουλες που με ταλαιπωρουν..Αφου βρε κοριτσια σε 6 μερες μπαινω στον 3 μηνα και εχω χασει και κανα 2 κιλα..Κοιλιτσα ακομα τιποτα.Ο αντρας μου με πειραζει και μου λεει οτι εχω εγκυμοσυνη-απατη.ΧΑΧΑ!Που θα παει,θ αρχισει να φουσκωνει σε λιγο καιρο.. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

korina v. που θα πάει; Θα φουσκώσει κι η δική σου η κοιλίτσα :wink: ακόμη είναι νωρίς...εγώ μέχρι τον 5ο ούτε που φαινόμουν για έγκυος! Και τώρα έχει φτάσει η στιγμή που σε λίγο δεν θα μπορώ να την κουβαλάω πια την κοιλιά μου και λέω "άντε να γεννήσω επιτέλους" :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Α!!! Συχαινομουν το αρνακι και ειδικα το πασχαλινο στην σουβλα. Πρωτη φορα εφαγα οταν ημουν εγκυος στις διδυμες!!! βρε μεχρι και πετσουλα εφαγα... Τι κανουν οι ατιμες οι εγκυμοσυνες!!!

 

τι να σου πώ, εγώ πάντως περιμένω πώς και πώς το πάσχα να φάω αρνάκι ασπρο και παχύ............ :D:D:D

 

Άσε που πρίν 1 1/2 μήνα έβαλα τη μαμά μου να μου κάει μαγειρίτσα. :shock::shock::shock:

ναί ρε κοριτσια, είναι αδικο ένα τοσο ωραίο φαγάκι να το τρώμε μόνο μια φορά το χρόνο................ :D:D:D:D:D

 

οϊνκ οϊνκ ( το γουρουνάκι)

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι τα τσουρέκια περιμένω πως και πως αλλά ποιος θα μου τα τσουρέκια της μανούλας μου που είναι μακρυά μου;;;

Θα πάνε όμως δυο θείες μου στην Γερμανία και η μαμά θα μου τα κάνει φρέσκα και θα μου τα στείλει όταν επιστρέψουν χε χε :lol::lol: χαρά να δείτε μόλις μου το είπε!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι τα τσουρέκια περιμένω πως και πως αλλά ποιος θα μου τα τσουρέκια της μανούλας μου που είναι μακρυά μου;;;

Θα πάνε όμως δυο θείες μου στην Γερμανία και η μαμά θα μου τα κάνει φρέσκα και θα μου τα στείλει όταν επιστρέψουν χε χε :lol::lol: χαρά να δείτε μόλις μου το είπε!

 

Ωραία!!!

 

( καλά αν διαβάσει κανείς έτσι όπως γράφουμε θα νομίζει ότι είμαστε από την Μπιάφρα και έχουμε να φάμε κανένα οκτάμηνο.......) :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι τα τσουρέκια περιμένω πως και πως αλλά ποιος θα μου τα τσουρέκια της μανούλας μου που είναι μακρυά μου;;;

Θα πάνε όμως δυο θείες μου στην Γερμανία και η μαμά θα μου τα κάνει φρέσκα και θα μου τα στείλει όταν επιστρέψουν χε χε :lol::lol: χαρά να δείτε μόλις μου το είπε!

 

Πω πω!! Τσουρέκια!! Τί είπες τώρα????????????????

Χαχαχαχαχαχα :lol::oops:

OX0Gp2.pnguIhfp2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

εδώ γουρουνάκια όινκ όινκ...μας ακούτε;;;

 

022.gif022.gif022.gif

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από την στιγμή που έμεινα έγκυος δεν μπορώ να μυρίσω ψάρι με τίποτα!!!

Εκτός από κάνα μπαρμπουνάκι τηγανητό ή κάτι παρόμοιο.

Ωμό ψάρι, ή ψάρια στο φούρνο και διάφορες άλλες μορφές μου φέρνουν τρομερή αηδία.

 

Και θα μπορούσα να τρώω 3 σοκολάτες στην καθισιά μου, αλλά αρκούμαι στα 2 σοκολατάκια γιατί η μαία μου είπε ότι η σοκολάτες και η ζάχαρη κάνουν μεγάλα μωρά...

Ωχχχ... Και να χω μια χαρά το ζάχαρο και όλα, και να 'χω να σκέφτομαι αυτό???

 

θέλω λακτα-σοκολάτα με φράουλα, σοκολάτα με φουντούκια, πραλίνα, λευκή, με λικέρ, με ότι να 'ναι!!!

 

αχχχχχχχχ :?

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki-76 δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που σου είπε με την σοκολάτα.

Μεγάλα μωρά κάνει το ζάχαρο...έτσι μου είπε και ο γυναικολόγος και ο ενδοκρινολόγος/διαβητολόγος!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι η ζάχαρη που έχει πολλές θερμίδες και άρα ενέργεια πάει γρήγορα στο μωρό και το παχαίνει.

Λογικό μου ακούγεται.

Και μιλάμε για σοκολάτα σε ποσότητα. Μου είπε δηλαδή να μην τρώω κάθε μέρα μια ολόκληρη σοκολάτα!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

ε καλά σίγουρα...μόνο που σκέφτομαι μία ολόκληρη σοκολάτα μου έρχεται να τα βγάλω χα χα χα.

Αλλά ένα παγωτάκι την ημέρα θα το τσάκιζα ευχαρίστως. Έχω όμως μία διαταραχή στην καμπύλη οπότε προσέχω...αλλά μία φορά την εβδομάδα θα τρώω κι ένα παγωτό. Έχω να φάω 2 εβδομάδες τώρα και κοντέυω να πάθω ζημιά :cry:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

τι, σοβαρά???

εγώ θα την τσάκιζα ευχαρίστως.

Και το ζάχαρό μου είναι πεσμένο, και ειδικά μετά το φαί το μεσημέρι, πέφτει κιάλλο, και ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΩ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΛΑΚΤΑ ... ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

ε αφού δεν έχεις και πρόβλημα με το ζάχαρο καλά είναι...

εγώ έχω μία μικρή διαταραχούλα κι έτσι θέλει προσοχή :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου είπε ότι η ζάχαρη που έχει πολλές θερμίδες και άρα ενέργεια πάει γρήγορα στο μωρό και το παχαίνει.

Λογικό μου ακούγεται.

Και μιλάμε για σοκολάτα σε ποσότητα. Μου είπε δηλαδή να μην τρώω κάθε μέρα μια ολόκληρη σοκολάτα!!!

 

νομίζω ότι έτσι γρήγορα όπως πάει στο μωρό η ζάχαρη :wink: έτσι πάει και στα κωλάκια μας και μετά κλαιγόμαστε :cry: .

( η βρωμιάρα η σοκολάτα.... :evil::evil::evil: η άτιμη , εθισμός σκέτος είναι).

 

και κάτι ωραίο που διάβασα για τη σοκολάτα είναι το εξης:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΤΟΥ ΣΕΞ, ΤΟ ΣΕΞ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΤΗς ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ" :shock::shock::shock:

Ας φάμε και λίγη γιατί απο το άλλο............. :oops::cry::oops:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

γιατί το άλλο κομμένο...όλα μας τα κόβουνε :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

τρώτε λοιπόν...ποιός θα τα χάσει μετά βέβαια είναι άλλο θέμα αλλά ΟΚ :lol:

Μετά την γέννα πάλι όλες εδώ να συζητάμε για τα κιλά που δεν φεύγουν

025.gif

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,ανεκαθεν γλυκατζου,τωρα δεν θελω σοκολατες.καμια γκοφρετουλα που και που και αυτη πολυ ειναι.ας αφησουμε τα παγωτα διοτι μας τα απαγορεψαν.

η πορωση ειναι μια:φραουλες.καθε μερα τρωω ζωη να'χω(εννοειται χωρις ζαχαρη).εδω και τρεις εβδομαδες τις εχω τσακισει.με βοηθανε πολυ στις καουρες και στο εντερο.και εχουν μονο 28θερμιδες τα 100γρ.

να δω ποτε θα τις σιχαθω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ!!!Να ειχα μια σοκολατα τωρα!Μου ανοιξατε την ορεξη βρε κοριτσια! Λιγος καιρος μου εμεινε να φαω ακομα μετα το πασχα παω βουρ για διαιτολογο, ο γιατρουλης μου εβαλε τις φωνες εχτες.Μετα το πασχα πανε τα παγωτακια, οι σοκολατιτσες και τα μιλκο ουααααα!!! :cry::cry::cry::cry:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

γιατί κοπέλα μου σου έβαλε τις φωνές;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειμαι 10 κιλα πανω και τωρα μπενω στον 7ο.. :oops: μου ειπε πως αν συνεχισω ετσι θα τα περασω τα 20 :shock::shock:

Και οταν με ρωτισε αν μπορω να προσεξω μονη μου τη διατροφη μου ειπα "οχι, βεβαια!!" οποτε μετα το πασχα με περιμενει η διαιτολογος του ΙΑΣΩ στη γωνια για να μη βαλω αλλα.

Τουλαχιστον μου εμεινε το πασχα για να φαω λιγο αρνακι (μιαμ,μιαμ!) και κανενα τσουρεκακι!

Αλλο ενα γουρουνακι απο εδω! οινκ! :lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααααααααααααχ τί τραβάμε κι εμείς οι έγκυες! οινκ :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...