Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με θέλει το παιδί μου??


sweety**

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Έχω δύο αγοράκια ένα 6 ετών κ ένα 8 μηνων

Το μεγάλο έχει αδυναμία στο μπαμπά κ το ξέρω το έχω αποδεχτεί όχι απλά αδυναμία χωρίς τον μπαμπά του δεν αντέχει!!! Θεωρούσα ότι αυτό συμβαίνει λόγω του όχι πέρασα επιλόχειος κατάθλιψη κ ήμουν απόμακρη ίσως? Κ μετά επειδή είμαι εγώ πιο αυστηρή κ ο.μπαμπας δεν Λέει ποτε όχι.

Τώρα στο δεύτερο ήλπιζα ότι θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Είμαστε συνέχεια μαζί όλη μέρα (εφόσον δουλεύω κ από το σπιτι) τον μπαμπά του τον βλέπει λίγες ώρες κ πάλι εγώ τον φροντίζω. Δυστυχώς τις τελευταίες μέρες βλέπω μια πρόσκληση στον μπαμπά όταν τον βλέπει τραβιέται προς το μέρος του πολύ έντονα κ όταν τον περνώ από την αγκαλιά του η μ τον δίνει κλαίει με λυγμούς, προσπαθούσα να τον κοιμηθώ κ ενώ έκλαιγε μόλις ήρθε ο μπαμπάς στο κρεβάτι πήγε κατευθείαν πάνω του σταμάτησε το κλάμα κ κοιμήθηκε αμέσως

Ειλικρινά αισθάνομαι απαίσια,είμαι όλη μέρα μαζί του αγκαλιά  ,κάτω στο πάτωμα κ τώρα που μπούσουλαει κ να δείχνει τέτοια αποστροφή? Τι κάνω λάθος δλδ?? Είμαι να σκάσω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Καλησπέρα σας, 

Έχω δύο αγοράκια ένα 6 ετών κ ένα 8 μηνων

Το μεγάλο έχει αδυναμία στο μπαμπά κ το ξέρω το έχω αποδεχτεί όχι απλά αδυναμία χωρίς τον μπαμπά του δεν αντέχει!!! Θεωρούσα ότι αυτό συμβαίνει λόγω του όχι πέρασα επιλόχειος κατάθλιψη κ ήμουν απόμακρη ίσως? Κ μετά επειδή είμαι εγώ πιο αυστηρή κ ο.μπαμπας δεν Λέει ποτε όχι.

Τώρα στο δεύτερο ήλπιζα ότι θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Είμαστε συνέχεια μαζί όλη μέρα (εφόσον δουλεύω κ από το σπιτι) τον μπαμπά του τον βλέπει λίγες ώρες κ πάλι εγώ τον φροντίζω. Δυστυχώς τις τελευταίες μέρες βλέπω μια πρόσκληση στον μπαμπά όταν τον βλέπει τραβιέται προς το μέρος του πολύ έντονα κ όταν τον περνώ από την αγκαλιά του η μ τον δίνει κλαίει με λυγμούς, προσπαθούσα να τον κοιμηθώ κ ενώ έκλαιγε μόλις ήρθε ο μπαμπάς στο κρεβάτι πήγε κατευθείαν πάνω του σταμάτησε το κλάμα κ κοιμήθηκε αμέσως

Ειλικρινά αισθάνομαι απαίσια,είμαι όλη μέρα μαζί του αγκαλιά  ,κάτω στο πάτωμα κ τώρα που μπούσουλαει κ να δείχνει τέτοια αποστροφή? Τι κάνω λάθος δλδ?? Είμαι να σκάσω...

Νομίζω το λάθος είναι ότι το σκεφτεσε έτσι ....  βλέπω έναν  ανταγωνισμό σου με τον πατέρα τους . Αυτό το διαισθανονται τα παιδιά. Τι σημαίνει έχει αδυναμία το πρώτο στον πατέρα του κ το έχω αποδεχθεί? Κ το δεύτερο κάνω τα πάντα Κ τελικά βλέπω μια πρόσκοληση στον πατέρα ? Ποιος δίνει σημασία σε τέτοια θέματα?... Το νορμάλ είναι να πετάς την σκούφια σου που τα παιδιά ξεκολλάνε Κ λίγο από πάνω σου όταν γυρνάει ο πατέρας τους... Όσο το βλέπεις έτσι τόσο τα παιδιά θα νιώθουν τον ανταγωνισμό οπότε θα πάνε με τον άνθρωπο που είναι πιο cool. Η πρόσκοληση δεν γίνετε με αυτόν που κάνει τα χατίρια. Γίνετε με αυτόν που είναι πιο ειλικρινής απέναντι τους Κ πιο αυθόρμητος . 

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2024 at 12:55 AM, ninaki80 said:

Νομίζω το λάθος είναι ότι το σκεφτεσε έτσι ....  βλέπω έναν  ανταγωνισμό σου με τον πατέρα τους . Αυτό το διαισθανονται τα παιδιά. Τι σημαίνει έχει αδυναμία το πρώτο στον πατέρα του κ το έχω αποδεχθεί? Κ το δεύτερο κάνω τα πάντα Κ τελικά βλέπω μια πρόσκοληση στον πατέρα ? Ποιος δίνει σημασία σε τέτοια θέματα?... Το νορμάλ είναι να πετάς την σκούφια σου που τα παιδιά ξεκολλάνε Κ λίγο από πάνω σου όταν γυρνάει ο πατέρας τους... Όσο το βλέπεις έτσι τόσο τα παιδιά θα νιώθουν τον ανταγωνισμό οπότε θα πάνε με τον άνθρωπο που είναι πιο cool. Η πρόσκοληση δεν γίνετε με αυτόν που κάνει τα χατίρια. Γίνετε με αυτόν που είναι πιο ειλικρινής απέναντι τους Κ πιο αυθόρμητος . 

Ήθελα να πω ότι ο μπαμπάς δεν του λέει ποτε όχι για τίποτα, ο μεγάλος μας γιος δεν έχει όρια πλέον, εγώ προσπαθώ να το κάνω και μπροστά του ο μπαμπάς αλλάζει τα πάντα.πχ εγώ λέω "ώρα για ύπνο η τώρα δεν γίνεται να φας πάλι γλυκό  να πάρεις παιχνίδι " ο μπαμπάς θα πει μπροστά του Άστον θα πάει αργότερα γ ύπνο η θα του πάρει γλυκό  αυτό έχει ως αποτέλεσμα να νευριαζω.και ο μικρός θεωρεί ότι είμαι η "κακια". Όταν είμαστε οι δύο μας κ ζητάει κάτι π δεν γίνεται μ απαντά αμέσως ο μπαμπάς όμως θα μ το κάνει όταν έρθει.. η ότι ο μπαμπάς δεν βάζει όρια μέσα στο σπίτι μπορεί και να αφήσει το παιδί να διαλύσει το σπίτι στην κυριολεξία ώστε να μην του στενοχωρησει ενώ εγώ δεν το δέχομαι, ο μικρός στραβωνει γτ σ λέει ο μπαμπάς με αφήνει εσύ όχι και επιμένει μέχρι τέλος να κάνει το δικό του και εγώ στο τέλος φωνάζω....είμαι απόλυτα ειλικρινής και αυθόρμητη μς το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, sweety** said:

 εγώ προσπαθώ να το κάνω και μπροστά του ο μπαμπάς αλλάζει τα πάντα.πχ εγώ λέω "ώρα για ύπνο η τώρα δεν γίνεται να φας πάλι γλυκό  να πάρεις παιχνίδι " ο μπαμπάς θα πει μπροστά του Άστον θα πάει αργότερα γ ύπνο η θα του πάρει γλυκό  αυτό έχει ως αποτέλεσμα να νευριαζω.

Ένα παιδί θα πρέπει να βλέπει πως υπάρχει σύμπνοια μεταξύ του μπαμπά και της μαμάς, το αντίθετο του δημιουργεί αναστάτωση (ανασφάλεια).

Προφανώς και η στάση του άντρα σου δεν έχει σκοπό να σε ακυρώσει , σίγουρα κάποια ''όχι'' θα τα θεωρεί ασήμαντα και έτσι αντιδρά με αυτόν τον τρόπο, είναι όμως κάτι που πρέπει να σταματήσει.  Το παιδάκι δεν έχει όρια όχι επειδή ο μπαμπάς του δεν του αρνείται κάτι, αλλά επειδή δεν υπάρχει μία κοινή γραμμή μεταξύ σας, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που όταν είστε οι δυο σας δεν μπορεί να συνεργαστεί. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό τα παιδιά να ξέρουν ότι οι γονείς τους είναι μαζί στις αποφάσεις.

Μίλησε μαζί του, εξήγησε του τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό μελλοντικά, δεν γίνεται ο ένας να λέει άσπρο και ο άλλος μαύρο μπροστά στο παιδί. Εφόσον διαφωνεί με κάτι που λες μπορεί να σου μιλήσει ιδιαιτέρως και να σου εκφράσει τη δική του σκέψη-άποψη, εκεί να το συζητήσετε οι δυο σας και αποφασίσετε τι γραμμή θα ακολουθήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2024 at 10:58 ΜΜ, sweety** είπε:

Ήθελα να πω ότι ο μπαμπάς δεν του λέει ποτε όχι για τίποτα, ο μεγάλος μας γιος δεν έχει όρια πλέον, εγώ προσπαθώ να το κάνω και μπροστά του ο μπαμπάς αλλάζει τα πάντα.πχ εγώ λέω "ώρα για ύπνο η τώρα δεν γίνεται να φας πάλι γλυκό  να πάρεις παιχνίδι " ο μπαμπάς θα πει μπροστά του Άστον θα πάει αργότερα γ ύπνο η θα του πάρει γλυκό  αυτό έχει ως αποτέλεσμα να νευριαζω.και ο μικρός θεωρεί ότι είμαι η "κακια". Όταν είμαστε οι δύο μας κ ζητάει κάτι π δεν γίνεται μ απαντά αμέσως ο μπαμπάς όμως θα μ το κάνει όταν έρθει.. η ότι ο μπαμπάς δεν βάζει όρια μέσα στο σπίτι μπορεί και να αφήσει το παιδί να διαλύσει το σπίτι στην κυριολεξία ώστε να μην του στενοχωρησει ενώ εγώ δεν το δέχομαι, ο μικρός στραβωνει γτ σ λέει ο μπαμπάς με αφήνει εσύ όχι και επιμένει μέχρι τέλος να κάνει το δικό του και εγώ στο τέλος φωνάζω....είμαι απόλυτα ειλικρινής και αυθόρμητη μς το παιδί.

Μήπως το λάθος είναι δικό σου που δεν έχετε βρει ένα κώδικα με τον πατέρα του παιδιού ώστε να μειωθούν οι διαφωνίες μπροστά στο παιδί? Πρέπει να βρείτε μια μέση λύση μεταξύ σας . Ώστε ούτε εσύ να νευριάζεις ουτε Κ ο πατέρας να αφήνει το παιδί ανεξέλεγκτο. 

Μήπως σαν γονείς έχετε πιάσει τα δύο άκρα? Δηλαδή εσύ νευριάζεις υπερβολικά Κ ο πατέρας είναι υπερβολικά στον κόσμο του ? Βρητε μια ενδιάμεση οδό. Στα παιδιά επίσης δεν βάζουμε όρια με νεύρα. Εκεί το έχεις χάσει το παιχνίδι αν είναι να γίνεσε εξαλλη Κ να λες όλο μη το όριο έχει χαθεί. 

Τα παιδιά θέλουν διπλωματία αν πεις πήγαινε για ύπνο είναι αργά επειδή το λέω εγώ . Ακόμα Κ ο πατέρας να μην είναι μπροστά το παιδί θα σε κάνει cansel 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/29/2024 at 12:15 AM, ninaki80 said:

Μήπως το λάθος είναι δικό σου που δεν έχετε βρει ένα κώδικα με τον πατέρα του παιδιού ώστε να μειωθούν οι διαφωνίες μπροστά στο παιδί? Πρέπει να βρείτε μια μέση λύση μεταξύ σας . Ώστε ούτε εσύ να νευριάζεις ουτε Κ ο πατέρας να αφήνει το παιδί ανεξέλεγκτο. 

Μήπως σαν γονείς έχετε πιάσει τα δύο άκρα? Δηλαδή εσύ νευριάζεις υπερβολικά Κ ο πατέρας είναι υπερβολικά στον κόσμο του ? Βρητε μια ενδιάμεση οδό. Στα παιδιά επίσης δεν βάζουμε όρια με νεύρα. Εκεί το έχεις χάσει το παιχνίδι αν είναι να γίνεσε εξαλλη Κ να λες όλο μη το όριο έχει χαθεί. 

Τα παιδιά θέλουν διπλωματία αν πεις πήγαινε για ύπνο είναι αργά επειδή το λέω εγώ . Ακόμα Κ ο πατέρας να μην είναι μπροστά το παιδί θα σε κάνει cansel 

Προφανώς δεν ξεκινώ με νεύρα να πω κάτι αυτό συμβαίνει όταν δεν με ακούει με τπτ η τον σιγοντάρει κ ο μπαμπάς.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Προφανώς δεν ξεκινώ με νεύρα να πω κάτι αυτό συμβαίνει όταν δεν με ακούει με τπτ η τον σιγοντάρει κ ο μπαμπάς.

το προβλημα σου δ ειναι οτι δ σε θελουν τα παιδια

ειναι αναμενομενο σε μικρη ηλικια οταν ο μπαμπας λειπει πολυ,να κολανε πανω του οταν γυρναει

το προβλημα ειναι με τον μεγαλο.κ οχι οτι δ εχει ορια.αλλα οτι το παιδι ειναι μπερδεμενο.αλλα λες εσυ,κ αλλα ο μπαμπας.φυσικα θα προτιμησει αυτον που λεει αυτο που θελει

πρεπει να συζητησεις σοβαρα με τον μπαμπα.δ γινεται να βαζεις εσυ ορια κ να ερχεται κ να σε αναιρει.αλλα κ εσυ να μην επιμενεις σε πραγματα που ευκολα θα υποχωρουσες

πχ αν εσυ επεμενες για υπνο στις 8,κ ο μπαμπας στις 12 υπαρχει κ μεση λυση

αναφερω στα ακρα,σαν παραδειγμα

να καθισετε να σκεφτειτε ο καθενας μονος τα αυστηρα ορια που βαζετε,κ αυτα που δ θα υποχωρησετε,να συζητησετε αναλυτικα κ να εχετε κοινη γραμμη

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Προφανώς δεν ξεκινώ με νεύρα να πω κάτι αυτό συμβαίνει όταν δεν με ακούει με τπτ η τον σιγοντάρει κ ο μπαμπάς.

Προφανώς δεν ξεκινάς με νεύρα αλλά όταν δεις ότι ο πατέρας είναι πιο ελαστικος μπορείς απλά να βρεις μια μέση λύση ή να το πας πιο παιχνιδιάρικα το θέμα . Δηλαδή τα παιδιά τι θέλουν διπλωματία Κ παιχνίδι. Ξεκινά γαργάλημα κυνηγητά αστεία δωρακια τύπου θα σου διαβάσω το αγαπημένο σου παραμύθι αύριο θα έχεις το μεγαλύτερο κομμάτι κεικ . Γενικά στις διαφωνίες μπορείς να γίνεις εσύ ο χαρούμενος άνθρωπος Κ όχι αυτός που διατάζει. Ώστε Κ το παιδί να σε βλέπει αλλιώς. Γενικά κάνε συμφωνίες Κ με τον πατέρα Κ με το παιδί ώστε να μάθει να συζητάει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...