Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκός ήχος.. White noise για τον ύπνο


Mummyof2

Recommended Posts

να ‘ μαι πάλι εγώ..

Σήμερα λοιπόν βίωσα κάτι αρκετά απελπιστικό..

Κατ´αρχάς έχω ένα παιδί 4 ετών όπου εφάρμοσα white noise καθώς εκεί που μέναμε ήταν αρκετά φασαριώζικα.

Στο τώρα λοιπόν, το δεύτερο είναι κοντά 4 μηνών και είχα πει να μην εφαρμόσω λευκό ήχο ή τουλάχιστον να δω πως θα πάει..

Λοιπόν πλέον δε μένω στο πρώτο σπίτι αλλά μετακομίσαμε σε ένα που δυστυχώς μας βγήκε χειρότερο από το πρώτο.

Τι να πρώτο γράψω, το κυριότερο είναι ότι από μόνωση πάσχει αλλα

και από κουφώματα ( ξύλινα-με μόνα τζάμια )

η γειτονιά δε γεμάτη από αδέσποτα που κυνηγάνε μηχανάκια και από σκυλάκια που τα έχουν στις αυλές κ στα μπαλκόνια και τα αφήνουν να γαβγίζουν ασταμάτητα.

λεω κ εγώ άσε θα συνηθίσει,

σήμερα όμως καθώς το σκύλο του γείτονα στη κυριολεξία δεν έπαιρνε ανάσα από τα γαβγίσματα επι 1,5 ώρα κ ενώ το παιδί τρόμαξε κ ξύπνησε με μάτια γουρλωμένα κ έκανα αμάν κ πως να ξανακοιμηθεί είχε πάει 23:00

κ τίποτα.

σκέφτηκα λοιπόν ( εκτός του ότι πρέπει να μετακομίσω πάλι) να ξανά βάλω στη ζωή μας λευκό ήχο.

Λέτε να βοηθήσει;

η κατάσταση εδώ στη γειτονιά είναι τραγική

περνάει το σκουπιδιάρικο και από πίσω όλη η σκύλο παρεα και μετά ξεκινάνε 5 σκυλιά γειτόνων non stop.

ειμαι απελπισμένη κ κουρασμένη.

εχω κ εγώ σκύλο αλλά ουδέποτε δεν ενόχλησε.

Συγνώμη  για το κατεβατό αλλά σήμερα είχα πολύ άσχημη μέρα με το εν λόγω θέμακ ήθελα να το μοιραστώ.

ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμάς ο λευκός ήχος μας έσωσε.Τι να σου πρωτοπώ..Ο απορροφητήρας την κοιμιζε και μάλιστα τον αφήναμε σχεδόν μόνιμα ανοιχτό για να μην ακούει άλλους ήχους όσο κοιμόταν στο καρότσι στο σαλόνι.Μετα πήραμε συσκευή λευκών ήχων και το είχαμε στο δωμάτιο της.Ακομη και το καλοκαίρι που ήταν 10 μηνών στις διακοπές,μας έσωσε ο ανεμιστήρας.Γιατι είπες να προσπαθήσεις χωρίς λευκούς ήχους;

Link to comment
Share on other sites

Just now, vanessaki4 είπε:

Εμάς ο λευκός ήχος μας έσωσε.Τι να σου πρωτοπώ..Ο απορροφητήρας την κοιμιζε και μάλιστα τον αφήναμε σχεδόν μόνιμα ανοιχτό για να μην ακούει άλλους ήχους όσο κοιμόταν στο καρότσι στο σαλόνι.Μετα πήραμε συσκευή λευκών ήχων και το είχαμε στο δωμάτιο της.Ακομη και το καλοκαίρι που ήταν 10 μηνών στις διακοπές,μας έσωσε ο ανεμιστήρας.Γιατι είπες να προσπαθήσεις χωρίς λευκούς ήχους;

Γεια σου!!

τους αγαπώ τους λευκούς ήχους για τους λόγους που ανέφερες!’με έσωσαν αλλά κ με δέσμευσαν στο πρώτο παιδί όπου τους σταματήσαμε στα 2,5 χρόνια.μαλιστα τους έβαζε μόνη της τότε κ έπεφτε για ύπνο.

Τι να σ πω κορίτσι μου,

μεμω βόρεια προάστια Αττικής στο γνωστό βουνό κ εδώ η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη .

ακυλια στα μπαλκόνια νύχτα μέρα κ ηχομόνωση μηδέν 

Ήδη  ψάχνουμε σπίτι. Απελπιστικά τόσο πολύ εχθές που αποφάσισα να πάω στο πατρικό μου  σε νησί.( εδώ άδεια μητρότητας) να ηρεμήσω

Εν το μεταξύ αγοράσαμε αφυγραντηρα όπου κάνει εξαιρετικό λευκό ήχο κ τον έχω κοντά στη πόρτα του δωματίου.

μαλλον θα ξεκινήσω πάλι με white noise να απομονώσω λίγο τα γαβγίσματα γιατί έρχονται δύσκολοι μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Γεια σου!!

τους αγαπώ τους λευκούς ήχους για τους λόγους που ανέφερες!’με έσωσαν αλλά κ με δέσμευσαν στο πρώτο παιδί όπου τους σταματήσαμε στα 2,5 χρόνια.μαλιστα τους έβαζε μόνη της τότε κ έπεφτε για ύπνο.

Τι να σ πω κορίτσι μου,

μεμω βόρεια προάστια Αττικής στο γνωστό βουνό κ εδώ η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη .

ακυλια στα μπαλκόνια νύχτα μέρα κ ηχομόνωση μηδέν 

Ήδη  ψάχνουμε σπίτι. Απελπιστικά τόσο πολύ εχθές που αποφάσισα να πάω στο πατρικό μου  σε νησί.( εδώ άδεια μητρότητας) να ηρεμήσω

Εν το μεταξύ αγοράσαμε αφυγραντηρα όπου κάνει εξαιρετικό λευκό ήχο κ τον έχω κοντά στη πόρτα του δωματίου.

μαλλον θα ξεκινήσω πάλι με white noise να απομονώσω λίγο τα γαβγίσματα γιατί έρχονται δύσκολοι μήνες. 

Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις γιατί είναι κρίμα να χάνει τον ύπνο του το μωράκι ειδικά σε αυτήν την ηλικία που είναι τόσο ευεργετικός.

Δεν πειράζει,θα έχετε να κόψετε κάτι ακόμα μετά μαζί με πάνα,μπιμπερο,πιπίλα πχ.Υπομονη και εύχομαι να βρεις ένα ήρεμο μέρος να ζήσετε όμορφα κι ευτυχισμένα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vanessaki4 είπε:

Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις γιατί είναι κρίμα να χάνει τον ύπνο του το μωράκι ειδικά σε αυτήν την ηλικία που είναι τόσο ευεργετικός.

Δεν πειράζει,θα έχετε να κόψετε κάτι ακόμα μετά μαζί με πάνα,μπιμπερο,πιπίλα πχ.Υπομονη και εύχομαι να βρεις ένα ήρεμο μέρος να ζήσετε όμορφα κι ευτυχισμένα!

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου παρά πολύ.

σημερα την άλλαξα δωμάτιο δοκιμάστηκα την πήγα στης μεγάλης μου κόρης η οποία δέχτηκε να κάνουν ανταλλαγή διότι εκείνο το δωμάτιο μου φαίνεται πιο ησυχο.

 

εν το μεταξύ με όλα αυτά έδωσα κ πιπίλα στον βραδυνο ύπνο για να ηρεμήσει.

δεν έπαιρνε στο βραδυνο ύπνο τόσο καιρό 

Εσείς δίνατε;

3,5 μηνών είναι μ ρωτάω γιατί φοβάμαι ότι θα της φεύγει κ θα ξυπνάει :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λευκούς ήχους χρησιμοποιησα και εγώ απο μηνών μέχρι ενός συστηματικά. Μετά αν και νόμιζα πως θα τους έχει ανάγκη για να κοιμηθεί δεν ήταν έτσι. Κοιμάται και χωρίς πλέον είναι τριών χρονών σχεδόν αλλά όταν τους ακούει έχω παρατηρήσει πως ακόμα χαλαρωνει και δεν ξυπνα εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου παρά πολύ.

σημερα την άλλαξα δωμάτιο δοκιμάστηκα την πήγα στης μεγάλης μου κόρης η οποία δέχτηκε να κάνουν ανταλλαγή διότι εκείνο το δωμάτιο μου φαίνεται πιο ησυχο.

 

εν το μεταξύ με όλα αυτά έδωσα κ πιπίλα στον βραδυνο ύπνο για να ηρεμήσει.

δεν έπαιρνε στο βραδυνο ύπνο τόσο καιρό 

Εσείς δίνατε;

3,5 μηνών είναι μ ρωτάω γιατί φοβάμαι ότι θα της φεύγει κ θα ξυπνάει :(

Η δικιά μου δεν πήρε ποτέ πιπίλα οπότε δεν έχω καθόλου εμπειρία να σου πω.Εχει μάθει το πιπιλισμα δαχτύλου από 3 μηνών παρότι και νωρίτερα έκανα προσπάθειες για πιπίλα αλλά δεν τη δεχόταν.Θηλαζε αποκλειστικά βλέπεις,ούτε δικό μου από μπιμπερο δεν είχε πιει οπότε ήταν αδύνατον.

Κοιμήθηκε καλύτερα στο νέο δωμάτιο;

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Λευκούς ήχους χρησιμοποιησα και εγώ απο μηνών μέχρι ενός συστηματικά. Μετά αν και νόμιζα πως θα τους έχει ανάγκη για να κοιμηθεί δεν ήταν έτσι. Κοιμάται και χωρίς πλέον είναι τριών χρονών σχεδόν αλλά όταν τους ακούει έχω παρατηρήσει πως ακόμα χαλαρωνει και δεν ξυπνα εύκολα. 

Κι εγώ κατά βάση δεν τους χρησιμοποιώ ιδιαίτερα πλέον.Κοιμαται και χωρίς αυτούς.Μονο στα ζόρια ανοίγω απορροφητήρα και την κουνάω να κοιμηθεί όπως πχ όταν ήταν άρρωστη πριν 10 μέρες και από το μπούκωμα την έπιανε πανικός

Link to comment
Share on other sites

Just now, vanessaki4 είπε:

Η δικιά μου δεν πήρε ποτέ πιπίλα οπότε δεν έχω καθόλου εμπειρία να σου πω.Εχει μάθει το πιπιλισμα δαχτύλου από 3 μηνών παρότι και νωρίτερα έκανα προσπάθειες για πιπίλα αλλά δεν τη δεχόταν.Θηλαζε αποκλειστικά βλέπεις,ούτε δικό μου από μπιμπερο δεν είχε πιει οπότε ήταν αδύνατον.

Κοιμήθηκε καλύτερα στο νέο δωμάτιο;

Κι εγώ κατά βάση δεν τους χρησιμοποιώ ιδιαίτερα πλέον.Κοιμαται και χωρίς αυτούς.Μονο στα ζόρια ανοίγω απορροφητήρα και την κουνάω να κοιμηθεί όπως πχ όταν ήταν άρρωστη πριν 10 μέρες και από το μπούκωμα την έπιανε πανικός

Λοιπόν κοιμήθηκε καλα!

πιπιλα παρόλο που ψιλό κουνιόταν και άνοιξε λίγο ματάκια δε ζήτησε αποκοιμήθηκε μόνη της!

ως λευκό ήχο είχα τον αφυγραντηρα έξω από το δωμάτιο!εχω κ μηχάνημα λευκών ήχων όποτε μάλλον κ θα το καθιερώσω!

 

σε ευχαριστώ παρά πολύ!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mummyof2 είπε:

Λοιπόν κοιμήθηκε καλα!

πιπιλα παρόλο που ψιλό κουνιόταν και άνοιξε λίγο ματάκια δε ζήτησε αποκοιμήθηκε μόνη της!

ως λευκό ήχο είχα τον αφυγραντηρα έξω από το δωμάτιο!εχω κ μηχάνημα λευκών ήχων όποτε μάλλον κ θα το καθιερώσω!

 

σε ευχαριστώ παρά πολύ!

Να σαι καλά κοπέλα μου,φιλάκια στα πατουσακια της!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους! 

Είμαι καινούρια στη παρέα και ήθελα τη γνώμη σας σε κατι. 

Να σας ενημερώσω ότι είμαι καινούρια μαμά με ένα 12 μηνών αγοράκι και έγκυος 6 μηνών σε κοριτσάκι. Ζω το όνειρο ειλικρινά! 😍

Λοιπόν στο θέμα μου τώρα. 

Ο μπέμπης μου όταν ήταν νεογέννητο είχε κολικούς κι έτσι για να τον ηρεμήσουμε και να μπορεί να κοιμηθεί του βάζαμε λευκούς ήχους. Βασικά μόνο έναν θέλει. Το πιστολάκι. Κανένας άλλος ήχος δεν τον ηρεμεί. Το θέμα είναι ότι έχουμε φτάσει 12 μηνών και προσπαθώ να του το κόψω και δεν μπορώ. Ενώ νυσταζει πολύ δεν κοιμάται χωρίς τον ήχο. Έχω δοκιμάσει να το χαμηλώνω μπας και συνηθίσει να ακούγεται λίγο και σιγά σιγά να του το έκοβα κι αυτό. Αλλά δεν κοιμάται ούτε έτσι. Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα? Πως μπορώ να του το κόψω σιγά σιγα???? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...