Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΡΙΦΟΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟ


Recommended Posts

δεν νομιζω πως ακομα ειναι θεμα να ανησυχησεις το εχω ακουσει απο παρα πολλους γονεις για τα παιδακια τους και ιδιεταιρα αν αυτα ειναι πολυ ζωηρα και κανουν εντονα πραγματα μεσα στη μερα. κατι σαν καταλοιπο της υπερεντασης σε συνδυασμο με τα ονειρα που βλεπουν...η 2μισι χρονων κορη μου κοιμαται λες και παλευει. συνηθως τη βρισκω με τα ποδια αναμεσα στα καγκελα ή ψηλα ακουμπισμενα στα καγκελα ακομα και σταυροποδι να ροχαλιζει. μια δυο φορες που αρρωστη την ειχαμε να κοιμηθει μαζι μας κ δεινοπαθησαμε, αλλα ελεγα πως κανει ετσι επειδη ειναι αρρωστη...μια νυχτα που ταξιδευαμε με πλοίο και κοιμηθηκε μαζι μου στο κρεβατι, δεν εκλεισα ματι. καθε 5 λεπτα μια κλωτσια, μια μπουνια, κουνιτανε απο δω απο κει, σηκωνοτανε καθιστη και μετα επεφτε απο την αλλη, δραμα για μενα! προχτες γκρινιαξε λιγο μεσα στον υπνο της, το κανει μια φορα τη βδομαδα η και πιο αραια, σηκωθηκα επειδη την ακουσα απ την ενδοεπικοινωνια, και πηγα να της ξαναβαλω τη πιπιλα της. τη βρηκα καθιστη να κοιμαται...τρομαξα λιγο που την ειδα καθιστη μεσα στα σκοταδια, και κοιμισμενη...καμια φορα βλεπει ονειρα του τι εγινε μεσα στη μερα, και κλαιει επειδη βλεπει πως ο ταδε φιλος της της παιρνει τα παιχνιδια η τη μαλωσε ενα παιδακι στο παιδοτοπο...εχω ενα περισσοτερο λογο να ανησυχω λιγο αφου εχουμε ιστορικο υπνοβασιας ( ο μπαμπας μου μικρος) καθως κ η αδερφη μου που τη θυμαμαι να ξυπναει μικρη και να λεει κατι ακαταληπτα λες κ την ειχε καταλαβει κανα πνευμα...μπρρρρ τρομαρα! τωρα βεβαια δε τη ξυπνανε ουτε κανονια. ο μπαμπας μου σαν υπνοβατης σηκωνοτανε κανονικα και εφευγε απο το σπιτι. η γιαγια μου λοιπον ρωτησε κ εμαθε και της ειπαν πως αν την ωρα που ο υπνοβατης σηκωνεται, πατησει σε μια λεκανη κρυο νερο τοτε ( μη με ρωτησετε τι και πως) θα σταματησει να υπνοβατει. και ετσι κι εγινε.( Δε ξερω λεπτομερειες αλλα αν σας τυχει τετοια περιπτωση δοκιμαστε το κι αυτο πριν πατε σε γιατρο, ξερω γω μπορει να πιασει!!!!:):):):) )

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον εγω τον δικο μου βαμπιρακι τον ανεβαζα, νυχτεριδακι τον κατεβαζα.. πρεπει δηλαδη να βρω κι ενα αναλογο παρατσουκλι και για το δευτερο????? ωχ παναγια μου... να παρακαλαμε κοριτσια να στρωσουν μεγαλωνοντας γιατι εγω ημουν παιδακι στο δημοτικο 7-8 χρονων και δεν κοιμομουν ολη νυχτα.. τωρα καταλαβαινω τη μανουλα μου..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Καλησπερα . Επαναφέρω το θέμα ανήσυχος υπνος. Είμαστε 27 μηνών ,βγάζουμε κ τα πίσω δόντια βέβαια αλλά γενικά έχω κουραστεί από την ανησυχία στον ύπνο. Επειδή κοιμόμαστε μαζί έχω τεράστιο θέμα. Ξυπνα κ μπορεί να στριφογυρίζει λες κ έχει σκουλήκια μια ολόκληρη ώρα. Κάποια στιγμή την παίρνει ο ύπνος. Μετά ξανά τα ίδια. Με έχει φάει το ξενύχτι δυο χρόνια. Γιατί κάνει έτσι; Κ σε περίοδο που δεν έβγαζε το έκανε . Μετά ηρέμησε πολύ ένα διάστημα κ πάλι τελευταία το κάνει. Να φταίνε τα δοντια;; Αχ έχω απελπιστει,θα κοιμηθούμε ποτέ φυσιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, despoina34 είπε:

Καλησπερα . Επαναφέρω το θέμα ανήσυχος υπνος. Είμαστε 27 μηνών ,βγάζουμε κ τα πίσω δόντια βέβαια αλλά γενικά έχω κουραστεί από την ανησυχία στον ύπνο. Επειδή κοιμόμαστε μαζί έχω τεράστιο θέμα. Ξυπνα κ μπορεί να στριφογυρίζει λες κ έχει σκουλήκια μια ολόκληρη ώρα. Κάποια στιγμή την παίρνει ο ύπνος. Μετά ξανά τα ίδια. Με έχει φάει το ξενύχτι δυο χρόνια. Γιατί κάνει έτσι; Κ σε περίοδο που δεν έβγαζε το έκανε . Μετά ηρέμησε πολύ ένα διάστημα κ πάλι τελευταία το κάνει. Να φταίνε τα δοντια;; Αχ έχω απελπιστει,θα κοιμηθούμε ποτέ φυσιολογικά;

ειναι στον ανθρωπο.δ ξερεις ενηλικα που να κοιμαται ανησυχα;εγω θυμαμαι την αδερφη μου να καθεται,να παραμιλαει,να την βρισκουμε αναποδα,κατω απο το κρεβατι..

ε καπως ετσι ειναι κ ο γιος μου.απορω πως δ πεφτει.μεχρι να τον παρει ο υπνος στριφογυριζει.καθε πρωι το σεντονι εχει ξεστρωθει,συνηθως του πεφτουν τα σκεπασματα.συνηθως καταληγει λοξα η με τα ποδια στο μαξιλαρι.οταν ερθει στο διπλο γυρναει καθετα κ μας σπρωχνει.ειναι 5,5χρ.δ προκειται να αλλαξει.απλα θελει τεραστιο κρεβατι κ υπομονη σε οποιον αποφασισει να κοιμηθει μαζι του

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , vicky86 είπε:

ειναι στον ανθρωπο.δ ξερεις ενηλικα που να κοιμαται ανησυχα;εγω θυμαμαι την αδερφη μου να καθεται,να παραμιλαει,να την βρισκουμε αναποδα,κατω απο το κρεβατι..

ε καπως ετσι ειναι κ ο γιος μου.απορω πως δ πεφτει.μεχρι να τον παρει ο υπνος στριφογυριζει.καθε πρωι το σεντονι εχει ξεστρωθει,συνηθως του πεφτουν τα σκεπασματα.συνηθως καταληγει λοξα η με τα ποδια στο μαξιλαρι.οταν ερθει στο διπλο γυρναει καθετα κ μας σπρωχνει.ειναι 5,5χρ.δ προκειται να αλλαξει.απλα θελει τεραστιο κρεβατι κ υπομονη σε οποιον αποφασισει να κοιμηθει μαζι του

Απαπα πόσο ακόμη θα είναι έτσι; Μα νιώθω σαν να ξυπνάει κ προσπαθεί να κοιμηθεί κ δν τα καταφέρνει για αυτό κάνει έτσι. Αν το έκανε πχ μόνο για να κοιμηθεί στην αρχή δεν θα με πείραζε.   Το κάνει κατά τη διάρκεια της νύχτας μπορεί κ μια ώρα. Δεν κουράζεται; Πραγματικά απορώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 minutes ago, vicky86 said:

ε καπως ετσι ειναι κ ο γιος μου.απορω πως δ πεφτει.μεχρι να τον παρει ο υπνος στριφογυριζει.καθε πρωι το σεντονι εχει ξεστρωθει,συνηθως του πεφτουν τα σκεπασματα.συνηθως καταληγει λοξα η με τα ποδια στο μαξιλαρι.οταν ερθει στο διπλο γυρναει καθετα κ μας σπρωχνει.ειναι 5,5χρ.δ προκειται να αλλαξει.απλα θελει τεραστιο κρεβατι κ υπομονη σε οποιον αποφασισει να κοιμηθει μαζι του

Ο χαμένος αδερφός του γιου μου!!!!!χψαχαχαχαχαχαχαχαχα πραγματικά έτσι ακριβώς κοιμάται και ο δικός μου γιος, κουνιέται συνέχεια, ασταμάτητα μέχρι να τον πάρει ο ύνπος..σκέψου πως όταν είχα βγάλει τα κάγκελα της κούνιας και πριν μπει το κρεβάτι του, τον είχα βρει ένα βράδυ κάτω από την κούνια (κάτω κάτω , όχι απλά είχε πέσει, είχε μπει κάτω από την κούνια!)!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , despoina34 είπε:

Απαπα πόσο ακόμη θα είναι έτσι; Μα νιώθω σαν να ξυπνάει κ προσπαθεί να κοιμηθεί κ δν τα καταφέρνει για αυτό κάνει έτσι. Αν το έκανε πχ μόνο για να κοιμηθεί στην αρχή δεν θα με πείραζε.   Το κάνει κατά τη διάρκεια της νύχτας μπορεί κ μια ώρα. Δεν κουράζεται; Πραγματικά απορώ 

γτ να αλλαξει;θα ειναι απο τους ανθρωπους που κοιμουνται ανησυχα

κουραγιο σε οποιον κοιμαται μαζι της:mrgreen:

την ηρεμια σου θα την βρεις οταν απλα κοιμαται στο κρεβατι της κ οχι μαζι σου

δ κουραζονται. αυτο ειναι το μονο σιγουρο

ενα βραδυ κοιμηθηκε με την μανα μου,κ του ειπε δ ξανακοιμαμαι διπλα σου:lol:

κ τυχαινει συχνα να μοιραζομαστε κρεβατι,πχ σε διακοπες.η ερχεται στο διπλο.απλα του ζηταω να μην ειναι καθημερινες η πολλες μερες σερι γτ δ ξεκουραζομαι.

κοιμαται σχεδον 4χρ σε κρεβατι,κ σχετικα μονος καποιες ωρες τουλ,περιεργως εχει πεσει μονο 2-3φορες

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

γτ να αλλαξει;θα ειναι απο τους ανθρωπους που κοιμουνται ανησυχα

κουραγιο σε οποιον κοιμαται μαζι της:mrgreen:

την ηρεμια σου θα την βρεις οταν απλα κοιμαται στο κρεβατι της κ οχι μαζι σου

δ κουραζονται. αυτο ειναι το μονο σιγουρο

ενα βραδυ κοιμηθηκε με την μανα μου,κ του ειπε δ ξανακοιμαμαι διπλα σου:lol:

κ τυχαινει συχνα να μοιραζομαστε κρεβατι,πχ σε διακοπες.η ερχεται στο διπλο.απλα του ζηταω να μην ειναι καθημερινες η πολλες μερες σερι γτ δ ξεκουραζομαι.

κοιμαται σχεδον 4χρ σε κρεβατι,κ σχετικα μονος καποιες ωρες τουλ,περιεργως εχει πεσει μονο 2-3φορες

 

Πωπω, η αδερφή μου ήταν έτσι. Κάθε φορά που έπρεπε να κοιμηθούμε στο ίδιο κρεβάτι, στο χωριό ή σε διακοπές, γινόταν ομηρικοί καυγάδες. Αυτό που με έβγαζε απ' τα ρούχα μου ήταν ότι δεν έδινε δεκάρα αν κοιμόταν κάποιος μαζί της. Ξυπνούσα με χέρια πάνω στη μούρη μου, άραζε σαν χταπόδι στη μέση του κρεβατιού, εγώ να ρίχνω κλωτσιές μες στη νύχτα, εκείνη να τσιρίζει "μαμά με κλωτσάει", κι η μαμά μου να σκέφτεται σοβαρά την υιοθεσία και να αναλογίζεται τις αμαρτίες της. :p

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Ilaeira είπε:

 

Πωπω, η αδερφή μου ήταν έτσι. Κάθε φορά που έπρεπε να κοιμηθούμε στο ίδιο κρεβάτι, στο χωριό ή σε διακοπές, γινόταν ομηρικοί καυγάδες. Αυτό που με έβγαζε απ' τα ρούχα μου ήταν ότι δεν έδινε δεκάρα αν κοιμόταν κάποιος μαζί της. Ξυπνούσα με χέρια πάνω στη μούρη μου, άραζε σαν χταπόδι στη μέση του κρεβατιού, εγώ να ρίχνω κλωτσιές μες στη νύχτα, εκείνη να τσιρίζει "μαμά με κλωτσάει", κι η μαμά μου να σκέφτεται σοβαρά την υιοθεσία και να αναλογίζεται τις αμαρτίες της. :p

ολοι ξερουμε καποιον που κοιμαται καπως ετσι:D

ενα βραδυ εκατσε καθιστη,αρχισε να μας μιλαει,εγω με τον αδερφο μου γελουσαμε κ εκεινη την αλλη μερα δ θυμοταν τπτ

εχω μοιραστει μαζι της ραντζο...ξυπνησα κ την βρηκα να κοιμαται κατω,διπλα,σαν σκυλακι στα τεσσερα:shock:

κ απο τα πιο πετυχημενα της,ειχε πολυ αγχος(μαθητρια),κ μεσα στον υπνο της ελεγε κλασματα:lol:

επισης τον γιο μου τον λεω οτι απλωνεται σαν τον αστερια.οχι απλα χερια στο προσωπο,σφαλιαρες χωνει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...