Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεσημεριανός ύπνος!!!


lalala

Recommended Posts

9 ώρες πρίν, iliana32 είπε:

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φοβερό forum! Σαν νεα μαμά μου είναι πολύ χρήσιμο! Διάβασα διάφορες αναρτήσεις σας για τον ύπνο των μωρών σας αλλά επειδή μπερδεύτηκα είπα να σας γράψω μήπως με βοηθήσετε. Ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών. Με τον βραδυνό ύπνο δεν έχουμε πρόβλημα. Ή που θα κοιμηθει μετα τον θηλασμό στηη αγκαλιά μου και θα τον πάω στην κουνια του ή που θα τον πάω απευθείας στην κουνια του και με το μομπιλε και την πιπιλα θα κοιμηθεί μετα από 20'. Αυτά γυρω στις 10. Θα κοιμηθεί 5 ώρες, θα ξυπνήσει για φαγητό γυρω στις 3 και μετά στις 6. Θα κοιμηθεί 7 μέχρι περίπου 9μιση. Αυτό το πρόγραμμα το κανει το τελευταίο διάστημα και φαίνεται να το τηρεί σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι την ημέρα! Που δεν κοιμάται!!! Την κούνια δεν την θέλει, το ρηλαξ πάλι δεν το θέλει. Το καρότσι σπάνια. Μονο αν τον πάω βολτα κοιμάται. Αλλιώς στο σπίτι τίποτα. Αν κοιμηθεί θα ναι στην αγκαλιά μου και αν τον αφήσω πάλι πετάγεται ή θα κοιμηθεί 10' και μετα θα πεταχτεί. Και μουσικουλα δοκιμάζω αλλά τίποτα.Και επειδή δεν κοιμάται τον πιάνει εκνευρισμος και κλαιει. Και μετά μπορει να τον πιάσει υπερένταση και το βράδυ. Εσείς τί κάνετε μεσα στη μερα για να κοιμηθούν τα μωρά σας; Τί λάθος κάνω; Γιατί το βράδυ κοιμαται και την μέρα οχι; μήπως είναι ακομα μικρός και αργότερα στρώσει ο ύπνος του; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας κουρασα!

Καλημέρα! Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα σ' αυτήν την ηλικία και στην αρχή το αντιμετώπιζα τελείως σπασμωδικά με αποτέλεσμα μεγάλο εκνευρισμό και για τους δυο μας. Θα σου έλεγα να το αφήσεις τελείως χαλαρά. Δηλαδή αν κοιμηθεί 10 λεπτά, να μην αγχωθείς, να το δεχτείς και να τον χαλαρώσεις ξανά αργότερα. Ή αν θέλει αγκαλιά, ξάπλωσε κι εσύ λίγο μαζί. Αν πρέπει να σηκωθείς για δουλειές, που είναι αυτονόητο, ξάπλωσε απλώς λίγο όσο έχεις χρόνο για να χαλαρώσει το μωρό, τουλάχιστον να είανι ήσυχο, κι έτσι μπορεί να κάτσει και λίγο μόνο του στο ριλαξ γι ανα κάνεις μετά αυτά που θες. Αν κοιμάται με βόλτα, αξιοποίησέ το. Δες ποιες ώρες περίπου νυστάζει για να το βγάζεις τότε, κι ας είναι και για μια σύντομη βόλτα. Γενικώς αποδέξου το ότι δεν θα κοιμάται πολύ, για να μην έχεις προσδοκίες (εγώ πχ όταν κοιμόταν σκεφτόμουν πόσα πράγματα σκόπτευα να κάνω και συχνά στην καλύτερη προλάβαινα ένα ντους μόνο και αυτό με εκνεύριζε απίστευα). Οπότε προσπάθησε τουλάχιστον να κάνει κάποιους υπνάκους ώστε να μην είναι πολλές ώρες συνεχόμενες ξύπνιο και κουράζεται. Μέσα απ αυτό στην πορεία θα δεις τι τον βολεύει και μπορεί να βγει κάποιο πρόγραμμα (είναι νωρίς όμως για σταθερό πρόγραμμα που θα κρατήσει για καιρό) ή να δεις ποιος τρόπος είναι πιο ααποποτελεσματικός, ή απλά να περάσει αυτός ο καιρός και να αρχίσει να κοιμάται πιο σταθερά. 

 

Τ¨ωρα σχεδόν 1,5 χρόνο μετά, που κάνει έναν μεγάλο ημερήσιο ύπνο αλλά όχι ακριβώς το μεσημέρι και όχι σε ώρα που ξεκουράζονται συνήθως οι ενήλικες, σκέφτομαι καμιά φορά ότι ωραία ήταν η φάση που μπορεί να κοιμόταν έστω και για 10 λεπτά. Έκανα ένα διάλειμμα τουλάχιστον. Τώρα είμαι σε ετοιμότητα όλη τη μέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ναι θα προσπαθήσω να πηγαίνω με το πρόγραμμα του και ας κοιμάται εστω και για λιγο. Έστω και πάνω μου για να ξεκουράζεται. Σκεφτομουν μηπως κάνω εγω κάτι λάθος και δεν εχω βρει τον τρόπο. Αλλα από οτι κατάλαβα απο τις απαντήσεις σας, απλά θέλει χρόνο και υπομονη για να μάθω πώς και πότε θέλει να χαλαρώνει. Ελπίζω σταδιακά να την βρούμε την άκρη. Και μεχρι τοτε θα πειραματίζομαι να δω τί τον χαλαρώνει

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, iliana32 said:

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φοβερό forum! Σαν νεα μαμά μου είναι πολύ χρήσιμο! Διάβασα διάφορες αναρτήσεις σας για τον ύπνο των μωρών σας αλλά επειδή μπερδεύτηκα είπα να σας γράψω μήπως με βοηθήσετε. Ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών. Με τον βραδυνό ύπνο δεν έχουμε πρόβλημα. Ή που θα κοιμηθει μετα τον θηλασμό στηη αγκαλιά μου και θα τον πάω στην κουνια του ή που θα τον πάω απευθείας στην κουνια του και με το μομπιλε και την πιπιλα θα κοιμηθεί μετα από 20'. Αυτά γυρω στις 10. Θα κοιμηθεί 5 ώρες, θα ξυπνήσει για φαγητό γυρω στις 3 και μετά στις 6. Θα κοιμηθεί 7 μέχρι περίπου 9μιση. Αυτό το πρόγραμμα το κανει το τελευταίο διάστημα και φαίνεται να το τηρεί σε γενικές γραμμές. Το θέμα είναι την ημέρα! Που δεν κοιμάται!!! Την κούνια δεν την θέλει, το ρηλαξ πάλι δεν το θέλει. Το καρότσι σπάνια. Μονο αν τον πάω βολτα κοιμάται. Αλλιώς στο σπίτι τίποτα. Αν κοιμηθεί θα ναι στην αγκαλιά μου και αν τον αφήσω πάλι πετάγεται ή θα κοιμηθεί 10' και μετα θα πεταχτεί. Και μουσικουλα δοκιμάζω αλλά τίποτα.Και επειδή δεν κοιμάται τον πιάνει εκνευρισμος και κλαιει. Και μετά μπορει να τον πιάσει υπερένταση και το βράδυ. Εσείς τί κάνετε μεσα στη μερα για να κοιμηθούν τα μωρά σας; Τί λάθος κάνω; Γιατί το βράδυ κοιμαται και την μέρα οχι; μήπως είναι ακομα μικρός και αργότερα στρώσει ο ύπνος του; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας κουρασα!

καλησπερα!να σου ζήσει το μωρακι σου!δεν κανεις κάποιο λαθος!ετσι ειναι τα μωράκια,κάποια κοιμονται εύκολα ,κάποια άλλα δεν το έχουν με τον υπνο!ο δικος μου σε τέτοια ηλικία ετσι έκανε μέρα νύχτα,ουτε βραδυ κοιμομασταν!!τωρα που ειναι 17 μηνων (έχει κανα μήνα που κοιμάται το μεσημερακι καμια ωριτσα ,και καποιες φορες 1μιση ώρα!)το βράδυ ακόμα και τώρα θα ξυπνήσει για να γκρινιάξει και αν βγάζει κανα δοντι μπορεί να μεινει και 2-3 ώρες ξύπνιος μες την νυχτα!! απλά προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς εσύ γιατί από οτι μου έχουν πει και τα κοριτσια εδω και όπως πλέον έχω καταλάβει και εγω οταν αγχώνεσαι εσυ του το μεταδίδεις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να χαλαρώσει ούτε το μωράκι !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα τα πάντα πάλι αλλά με πιο πολύ ψυχραιμία και χωρίς να τον πιέζω! Βασικά να ακολουθώ το πρόγραμμα του και οχι εκείνος το δικό μου και μπορώ να πω οτι τα πάμε πολύ καλά. Ελπίζω να μη το ματιασω! Κατάλαβα πόσο ηρεμεί οταν τον πάω βόλτα και αν δεν μπορέσω (όπως σήμερα) τον βγαζω με το καρότσι στο μπαλκόνι. Και αμέσως ηρέμησε και κοιμηθηκε! Επίσης, πήρα ενα παιδικό γυμναστήριο και του αρέσει πολύ. Παίζει και μετά κουράζεται και χαλαρώνει και κοιμάται! Τελικά είχατε δίκιο.. θέλει υπομονή και να παρατηρείς τί του αρέσει.. ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Περιπου στα δυο αρχισαν να μην τον εχουν αναγκη, αν ξυπνησουν μετα τις 8κ δ αργησουμε να κοιμηθουμε για βραδυ. Αν ομως πχ εχουμε να παμε θεατρο, η τωρα καλοκαιρι για να περασει η πολυ ζεστη κ οι ωρες κοινης ησυχιας, θα τα βαλω να ξαπλωσουν, ξερω ομως οτι θα κοιμηθουν πιο αργα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω: εσείς πότε κόψατε τον μεσημεριανό ύπνο; 

Εμένα μετά τους 18 μηνες σταμάτησε τον μεσημεριανό ύπνο και κοιμόταν απ τις οχτώ το βράδυ.  

 

Just now, vicky86 είπε:

Περιπου στα δυο αρχισαν να μην τον εχουν αναγκη, αν ξυπνησουν μετα τις 8κ δ αργησουμε να κοιμηθουμε για βραδυ. Αν ομως πχ εχουμε να παμε θεατρο, η τωρα καλοκαιρι για να περασει η πολυ ζεστη κ οι ωρες κοινης ησυχιας, θα τα βαλω να ξαπλωσουν, ξερω ομως οτι θα κοιμηθουν πιο αργα

Κοιμούνται μόνα τους? Ο δικός μου το βράδυ με θέλει δίπλα του για να αποκοιμηθεί. Το μεσημέρι παρ ότι τώρα κάνει δυο μπάνια στην θάλασσα την μέρα δεν κλείνει με τίποτα το μάτι του. Ξαπλώνει μαζί με τον πατέρα του, με μένα, λεμε παραμύθια, χάδια, χασμουριεται πολύ και μετά σηκώνεται ξαφνικά έτοιμος να παίξει! Ήθελα να κοιμάται τώρα λίγο το καλοκαίρι για να ξεκουράζεται. Υπάρχει τίποτα που να μπορώ να κάνω και δεν μου πέρασε απ το μυαλό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Εμένα μετά τους 18 μηνες σταμάτησε τον μεσημεριανό ύπνο και κοιμόταν απ τις οχτώ το βράδυ.  

 

Κοιμούνται μόνα τους? Ο δικός μου το βράδυ με θέλει δίπλα του για να αποκοιμηθεί. Το μεσημέρι παρ ότι τώρα κάνει δυο μπάνια στην θάλασσα την μέρα δεν κλείνει με τίποτα το μάτι του. Ξαπλώνει μαζί με τον πατέρα του, με μένα, λεμε παραμύθια, χάδια, χασμουριεται πολύ και μετά σηκώνεται ξαφνικά έτοιμος να παίξει! Ήθελα να κοιμάται τώρα λίγο το καλοκαίρι για να ξεκουράζεται. Υπάρχει τίποτα που να μπορώ να κάνω και δεν μου πέρασε απ το μυαλό?

Και πόσες ώρες κοιμόταν το βράδυ; τι ώρα ξύπνουσε το πρωί; 

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα ο μεγάλος που ήταν πάρα πολύ καλό ύπνος τον δεκατιανο τον έκοψε 20 μηνών κ το μεσημέρι κοιμόταν 3 ώρες ίσως κ παραπάνω γύρω στους 26 με 28 μήνες περίπου έκοψε τον μεσημεριανό κ ξύπναγε γύρω στις 9 το πρωί κ κοιμόταν 9 το βράδυ .. μετά που ξεκινησε τον σταθμό ξυπνάει 7:30 το πρωί κ γύρω στις 7:30 το βράδυ ξανά κοιμάται ..!! Αν κοιμηθεί μεσημέρι κοιματε γύρω στης 11 με 12 το βράδυ ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama said:

Κ εμένα ο μεγάλος που ήταν πάρα πολύ καλό ύπνος τον δεκατιανο τον έκοψε 20 μηνών κ το μεσημέρι κοιμόταν 3 ώρες ίσως κ παραπάνω γύρω στους 26 με 28 μήνες περίπου έκοψε τον μεσημεριανό κ ξύπναγε γύρω στις 9 το πρωί κ κοιμόταν 9 το βράδυ .. μετά που ξεκινησε τον σταθμό ξυπνάει 7:30 το πρωί κ γύρω στις 7:30 το βράδυ ξανά κοιμάται ..!! Αν κοιμηθεί μεσημέρι κοιματε γύρω στης 11 με 12 το βράδυ ..!!!

Τον δεκατιανο 20 μηνών;; ουαου, αυτό θα πει ευκολο μωρό στον ύπνο. Αυτόν τον έκοψε όταν ήταν 9 μηνών η κόρη μου. Σήμερα δοκιμάσαμε πρώτη φορά να μην κοιμηθει μεσημέρι, επειδή δεν θέλει δηλαδή, και είμαι περίεργη να δω πόσες ώρες θα κοιμηθεί το βράδυ. Σχεδόν 20 μηνών 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα δ κοιμηθουν μεσημερι κ εμενα δωδεκαωρο κοιμουνται για βραδυ

@Mama_Anesti_  η μεγαλη μετα τα 4ναι μπορει να κοιμηθει κ μονη, μεσημερι τυχαινει ξαπλωνει καμια φορα. Πολυ συχνα κοιμαται με τον μπαμπα της, γτ κ εκεινος κοιμαται μεσημερι

Ο μικρος μερικες φορες τον παιρνει ο υπνος στο σαλονι, του εχει μεινει συνηθεια απο τον θηλασμο, εννοειται με θελει ακομη μαζι του μεχρι να αποκοιμηθει κ μεσημερι κ βραδυ

Για βραδυ παρολο που μπορει μονη η μεγαλη θα παμε για παραμυθι

Αλλα κ μεσημερι θελουν ησυχια κ ψιλοσκοταδι για να κοιμηθουν σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Και πόσες ώρες κοιμόταν το βράδυ; τι ώρα ξύπνουσε το πρωί; 

Αν θυμάμαι καλα κοιμόταν γύρω στο δωδεκαωρο ίσως και πάραπανω αλλά άργησε λιγο να στρώσει. Τις πρώτες μέρες μπορεί να κοιμήθηκε λιγότερο μέχρι να συνηθίσει το νέο ρυθμό. 

 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Αν κοιμηθεί μεσημέρι κοιματε γύρω στης 11 με 12 το βράδυ ..!!!

Μία χαρά ειστε! Εμένα αν κοιμηθεί μεσημέρι περνάν τα μεσάνυχτα!  Για να δείτε αντοχες, ξύπνησε 9.30, δεν κοιμήθηκε το μεσημέρι κ ακόμα στριφογυρνα στο κρεβάτι. Σίγουρα μερα τις εντεκα θα κοιμηθεί! 

 

Just now, Chrysoum είπε:

Αυτόν τον έκοψε όταν ήταν 9 μηνών η κόρη μου.

Κ ο δικός μου τότε σταμάτησε τους δύο ύπνους κ καθιέρωσε τον μεσημεριανό που μετά το έτος γινόταν κ τρίωρος. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Αλλα κ μεσημερι θελουν ησυχια κ ψιλοσκοταδι για να κοιμηθουν σιγουρα

Μπορεί μία φορά το δίμηνο να κοιμηθεί κ ο δικός μου μεσημέρι όπως το περιγραφεις. Με χαμηλωμένο ρολο, ησυχία κ υπό τον ήχο του κλιματιστικου. Τα εφαρμοζω κάθε μέρα αλλά δεν πιάνει τίποτα! Μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να μην προσθετω περιττό άγχος. Αν θελησει θα κοιμηθεί! Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι απο εμένα... 

Ας πω κ εγω τον προβληματισμό μου...

Το μωρο μου ειναι 6 μηνών... Το βράδυ κοιμάται απο τις 20:30 εως τις 07:00 σχεδόν... μετα ολη μερα κάνουμε 4 υπνακους απο 30 λεπτα... σπάνια παμε περισσότερο... Δεν με πειράζει για να είμαι ειλικρινής,παω απο την αρχη με τ πρόγραμμα του κ μου εχει βγει σε καλό.. αλλα σε 6 μηνες,δηλαδή οταν χρονισει θα επιστρεψω στη δουλειά κ το μωρό μου θα πάει σταθμο... Και αναρωτιέμαι πως θα είναι ο ύπνος του τοτε... Διαβάζοντας εσας ομως καταλαβαίνω οτι θα αλλάξει πολυυυυυυυ ακόμα...

Πάντως να ειναι καλα αυτο το Φόρουμ, το εχω λατρέψει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία αυτή κι ο δικος μου 4 υπνακους εκανε, οι δυο της μισής ωρας, ο ενας έφτανε τη μια κ ο αλλος την έφτανε αν προλαβαινα να κουνήσω το καροτσι να τον ξανακοιμησω. Καπου εκει ομως ο απογευματινος αρχισε να κόβεται. Αλλα οπως λες, εχεις πολυ δρομο. Εμενα μετα στον 7-8ο ενοποίησε τους δυο πρωινους σε εναν μεγαλο  και εκανε, δυο, αυτον κ εναν αργα το μεσημερι ο οποιος φαινοταν πριν απο τον χρονο οτι παει για καταργηση κ οντως τον σταματησε κι αυτον κ εμεινε ενας μεγαλος δυο εως τρεις ωρες αργα το πρωι. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Gogouli17 είπε:

.. Διαβάζοντας εσας ομως καταλαβαίνω οτι θα αλλάξει πολυυυυυυυ ακόμα...

 

Καλημέρα, ναι όντως θα αλλάξει πολύ. Από τους 6 μήνες στον ένα χρόνο οι αλλαγές στα παιδιά είναι τεράστιες και πολύ γρήγορες.  

Λογικά θα ενοποιήσει και τους ύπνους του, αλλά αν δεν το κάνει, προσπάθησε εσύ σταδιακά να το κάνεις, ας πούμε από τον 10ο μήνα, δλδ το πρωί  να το πηγαίνεις παιδική χαρά την ώρα που είναι να κοιμηθεί, είναι μικρό αλλά μπορεί να κάνει ας πούμε κούνια ή να βλέπει τα άλλα παιδάκια να παίζουν ώστε να κρατηθεί ξύπνιο μέχρι το μεσημεριανό φαγητό. 

 

Συνήθως στους παιδικούς σταθμούς τα παιδάκια αυτής της ηλικίας τους έχουν μεσημεριανό κατά τις 12 και μετά τους βάζουν για ύπνο γύρω στις 1.30 μέχρι τις 3.00 περίπου. Εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα το πρόγραμμα του παιδικού σταθμού που είναι να πάει,  ώστε να προσαρμόσεις κάπως και το ωράριό του, όταν έρθει η ώρα βέβαια, γιατί τώρα είναι νωρίς. 

 

Και επίσης εννοείται ότι μετά τον μεσημεριανό ύπνο, πρέπει να μείνει ξύπνιο μέχρι το βράδυ που θα κοιμάται (νωρίς εννοείται). Βέβαια δεν ξέρω και τα ωράρια εργασίας σας ποια είναι, γιατί πρέπει να ληφθούν και αυτά υπ' όψιν. Άλλο το πρόγραμμα της οικογένειας που είναι κ οι δύο γονείς εργαζόμενοι το πρωί, άλλο το πρόγραμμα με γονείς εργαζόμενους εναλλάξ σε βάρδιες, άλλο το πρόγραμμα με γονείς εργαζόμενους μόνο το απόγευμα. 

 

Πάντως είναι νωρίς ακόμα αλλά καταλαβαίνω το άγχος σου. Κι εγώ έτσι ήμουν με το πρώτο παιδί. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 hours ago, Gogouli17 said:

Καλησπέρα κι απο εμένα... 

Ας πω κ εγω τον προβληματισμό μου...

Το μωρο μου ειναι 6 μηνών... Το βράδυ κοιμάται απο τις 20:30 εως τις 07:00 σχεδόν... μετα ολη μερα κάνουμε 4 υπνακους απο 30 λεπτα... σπάνια παμε περισσότερο... Δεν με πειράζει για να είμαι ειλικρινής,παω απο την αρχη με τ πρόγραμμα του κ μου εχει βγει σε καλό.. αλλα σε 6 μηνες,δηλαδή οταν χρονισει θα επιστρεψω στη δουλειά κ το μωρό μου θα πάει σταθμο... Και αναρωτιέμαι πως θα είναι ο ύπνος του τοτε... Διαβάζοντας εσας ομως καταλαβαίνω οτι θα αλλάξει πολυυυυυυυ ακόμα...

Πάντως να ειναι καλα αυτο το Φόρουμ, το εχω λατρέψει!!!!

θα αλλάξει πάρα πάρα πολύ! είναι πολυ μικρό ακομα το μωρό σου.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που λέει και η έσπερος, να ενημερωθείς από νωρίς για το πρόγραμμα του βρεφικού και λιγο πριν ξεκινήσει να τον εντάξεις σε ένα παρόμοιο πρόγραμμα, εγώ αυτό είχε προσπαθήσει να κάνω όταν ξεκίνησε ο γιος μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Καλημέρα, ναι όντως θα αλλάξει πολύ. Από τους 6 μήνες στον ένα χρόνο οι αλλαγές στα παιδιά είναι τεράστιες και πολύ γρήγορες.  

Λογικά θα ενοποιήσει και τους ύπνους του, αλλά αν δεν το κάνει, προσπάθησε εσύ σταδιακά να το κάνεις, ας πούμε από τον 10ο μήνα, δλδ το πρωί  να το πηγαίνεις παιδική χαρά την ώρα που είναι να κοιμηθεί, είναι μικρό αλλά μπορεί να κάνει ας πούμε κούνια ή να βλέπει τα άλλα παιδάκια να παίζουν ώστε να κρατηθεί ξύπνιο μέχρι το μεσημεριανό φαγητό. 

 

Συνήθως στους παιδικούς σταθμούς τα παιδάκια αυτής της ηλικίας τους έχουν μεσημεριανό κατά τις 12 και μετά τους βάζουν για ύπνο γύρω στις 1.30 μέχρι τις 3.00 περίπου. Εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα το πρόγραμμα του παιδικού σταθμού που είναι να πάει,  ώστε να προσαρμόσεις κάπως και το ωράριό του, όταν έρθει η ώρα βέβαια, γιατί τώρα είναι νωρίς. 

 

Και επίσης εννοείται ότι μετά τον μεσημεριανό ύπνο, πρέπει να μείνει ξύπνιο μέχρι το βράδυ που θα κοιμάται (νωρίς εννοείται). Βέβαια δεν ξέρω και τα ωράρια εργασίας σας ποια είναι, γιατί πρέπει να ληφθούν και αυτά υπ' όψιν. Άλλο το πρόγραμμα της οικογένειας που είναι κ οι δύο γονείς εργαζόμενοι το πρωί, άλλο το πρόγραμμα με γονείς εργαζόμενους εναλλάξ σε βάρδιες, άλλο το πρόγραμμα με γονείς εργαζόμενους μόνο το απόγευμα. 

 

Πάντως είναι νωρίς ακόμα αλλά καταλαβαίνω το άγχος σου. Κι εγώ έτσι ήμουν με το πρώτο παιδί. 

Ναι,είναι νωρίς ακόμα.. Αν κ αυτο που εχω καταλάβει απο όταν γέννησα τον γιο μου ειναι οτι ο καιρός περναει πολυ μα πολυ γρήγορα!!!Θα ενημερωθω απο Σεπτέμβρη κιόλας κ βλέποντας κ κάνοντας... 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

θα αλλάξει πάρα πάρα πολύ! είναι πολυ μικρό ακομα το μωρό σου.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που λέει και η έσπερος, να ενημερωθείς από νωρίς για το πρόγραμμα του βρεφικού και λιγο πριν ξεκινήσει να τον εντάξεις σε ένα παρόμοιο πρόγραμμα, εγώ αυτό είχε προσπαθήσει να κάνω όταν ξεκίνησε ο γιος μου.

Ναι ναι.. Αυτο θα κάνω!!! Να μην του έρθει κ απότομο του μικρού μου!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Gogouli17 είπε:

Καλησπέρα κι απο εμένα... 

Ας πω κ εγω τον προβληματισμό μου...

Το μωρο μου ειναι 6 μηνών... Το βράδυ κοιμάται απο τις 20:30 εως τις 07:00 σχεδόν... μετα ολη μερα κάνουμε 4 υπνακους απο 30 λεπτα... σπάνια παμε περισσότερο... Δεν με πειράζει για να είμαι ειλικρινής,παω απο την αρχη με τ πρόγραμμα του κ μου εχει βγει σε καλό.. αλλα σε 6 μηνες,δηλαδή οταν χρονισει θα επιστρεψω στη δουλειά κ το μωρό μου θα πάει σταθμο... Και αναρωτιέμαι πως θα είναι ο ύπνος του τοτε... Διαβάζοντας εσας ομως καταλαβαίνω οτι θα αλλάξει πολυυυυυυυ ακόμα...

Πάντως να ειναι καλα αυτο το Φόρουμ, το εχω λατρέψει!!!!

Θα πω κι εγω οτι θα αλλαξει μεχρι τοτε και δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα τι να περιμενεις. Προσωπικα, θα περιμενα μεχρι 9-10 μηνων και μετα θα εκανα τις οποιες αλλαγες. Δεν εχει νοημα να ξεκινησεις κατι απο τωρα (ακομη κι αν ξερεις το προγραμμα του παιδικου) γιατι μεχρι τοτε πολλα μπορουν να αλλαξουν ή και να τα αλλαξει μονος του. Οποτε, εγω θα σου ελεγα να μην σε απασχολει προς το παρον και το κοιτας ξανα σε 3-4 μηνες. Εξαλλου, 2 μηνες πριν παει παιδικο ειναι ενας επαρκης χρονος για να γινουν αλλαγες στο προγραμμα χωρις προβλημα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, το μωρό μου είναι 18 μηνών και ακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα: κοιμάται 21.00, ξυπνάει 6.30, μετά παίρνει έναν υπνάκο 10.00-11.30 και μετά ξανακοιμάται 15.30-17.00. Με ανησυχεί το πώς θα του κάνω τους δύο ύπνους έναν, δηλαδή πώς θα κρατήσω μονο τον μεσημεριανό. Μιας κ ξυπνάει τόσο νωρίς, πώς θα αντέχει ξύπνιος μεχρι το μεσημέρι κ τι ώρα θα πρέπει λέτε να τον βάζω για ύπνο για μεσημεριανή σιέστα; Περιμένω γνώμες

Επεξεργάστηκαν by Vas.chri
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Vas.chri είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, το μωρό μου είναι 18 μηνών και ακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα: κοιμάται 21.00, ξυπνάει 6.30, μετά παίρνει έναν υπνάκο 10.00-11.30 και μετά ξανακοιμάται 15.30-17.00. Με ανησυχεί το πώς θα του κάνω τους δύο ύπνους έναν, δηλαδή πώς θα κρατήσω μονο τον μεσημεριανό. Μιας κ ξυπνάει τόσο νωρίς, πώς θα αντέχει ξύπνιος μεχρι το μεσημέρι κ τι ώρα θα πρέπει λέτε να τον βάζω για ύπνο για μεσημεριανή σιέστα; Περιμένω γνώμες

Ποτε δεν πιεσα κανένα μου παιδι για το πως ποτε και αν θα κοιμηθεί. Διάβαζα κι άκουγα για μαμάδες που "τα κοίμισαν, τα ξυπνησαν, τα πιεσαν κλπ".εγω ξέρω πως όταν ένα μωρό κοιμάται δεν το ξυπνάς και το αφήνεις να συνηθίζει μόνο του. Τη μέρα εχεις φως και φασαρία οκ τη νυχτα ησυχία κ κάποια στιγμή μαθαίνει. Πάει παιδικό μετά σχολείο όλα έρχονται στην ώρα τους. Θα μου πεις δε σε βοηθάω έτσι απλώς είπα να γράψω κ μια άλλη ιδέα μπας.. Εμένα πάντως τα έφτιαξαν όλα μόνα τους και κοιμουνται μια χαρά σε νορμαλ ώρες όταν είναι κουρασμένα κι επίσης πανε ευχάριστα μόνα τους για υπνο, η μικρή από τα δυο παει κ σκέπαζεται μόνη κανονικά. Εκανα το λάθος μια περίοδο να αλλάξω τον υπνο του μεγάλου μου παιδιου  γτ είχα ακουσει διάφορες γνώμες και το μετάνιωσα να σου πω. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Vas.chri είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, το μωρό μου είναι 18 μηνών και ακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα: κοιμάται 21.00, ξυπνάει 6.30, μετά παίρνει έναν υπνάκο 10.00-11.30 και μετά ξανακοιμάται 15.30-17.00. Με ανησυχεί το πώς θα του κάνω τους δύο ύπνους έναν, δηλαδή πώς θα κρατήσω μονο τον μεσημεριανό. Μιας κ ξυπνάει τόσο νωρίς, πώς θα αντέχει ξύπνιος μεχρι το μεσημέρι κ τι ώρα θα πρέπει λέτε να τον βάζω για ύπνο για μεσημεριανή σιέστα; Περιμένω γνώμες

θα συμφωνησω με την diane,μπορω να καταλαβω το 6:30να σου ειναι πολυ νωρις,αλλα ποτε δ μπηκα στη διαδικασια να αλλαξω τοσο δραστικα κτ στον υπνο τους.νομιζω οσο παρεμβαινεις ,μπορει ξα γινουν χειροτερα.φαινεται να εχει αναγκη αυτο το προγραμμα

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Vas.chri είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, το μωρό μου είναι 18 μηνών και ακολουθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα: κοιμάται 21.00, ξυπνάει 6.30, μετά παίρνει έναν υπνάκο 10.00-11.30 και μετά ξανακοιμάται 15.30-17.00. Με ανησυχεί το πώς θα του κάνω τους δύο ύπνους έναν, δηλαδή πώς θα κρατήσω μονο τον μεσημεριανό. Μιας κ ξυπνάει τόσο νωρίς, πώς θα αντέχει ξύπνιος μεχρι το μεσημέρι κ τι ώρα θα πρέπει λέτε να τον βάζω για ύπνο για μεσημεριανή σιέστα; Περιμένω γνώμες

Αν ξυπνάει τόσο νωρίς λογικό να θέλει να κοιμηθεί ξανά στις 10:00 .. από τις 6:30 που ξυπνάει είναι σχεδόν 4 ώρες. Γνώμη μου είναι να μην πιέσεις το μωρό σε κάτι. Από την στιγμή που κοιμάται έτσι το προτιμάει , του αρέσει και έτσι ξεκουράζεται. Εκτός κ αν δοκιμάσεις μια μέρα να την κρατήσεις μέχρι τις 11:30 αν αντέξει και την βάλεις 11:30 με 14:30 ξέρω γώ. Αν δεις ότι αντέχει ίσως μετά να αλλάξει κ την ώρα που ξυπνάει. Αν κ δεν νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...