Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΚΑΙ ΒΡΑΔΙΝΟΣ ΥΠΝΟΣ


Maonoki

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ελπίζω να μην υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο forum..Απ΄ ότι βλέπω για τα μωράκια που έχω δει απορίες με το θέμα ύπνου είναι λίγο μεγαλύτερα (10 μηνών και πάνω).  

Εγώ γέννησα πριν 2 βδομάδες και θα ήθελα τη γνώμη σας...Ο μπέμπης μου κοιμάται μια χαρά όλη μέρα, ξυπνάει ανά 1,5 - 2,5 ώρες για να θηλάσει και μετά πάλι ύπνος...

Το πρόβλημα είναι τη νύχτα: τη νύχτα λοιπόν, έχει το μάτι ¨γαρίδα" (!) δεν θέλει να κοιμηθεί, σαν κάτι να το φοβίζει, τεντώνεται, σφίγγεται, είναι ανήσυχο πολύ. Ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί είναι πάνω μου και ενώ το θηλάζω στο ειδικό μαξιλάρι. (προσπαθώ γι΄ αποκλειστικό θηλασμό). Τότε αποκοιμιέται, αλλά όταν πάω να το βάλω στην καλαθούνα, μετά από μερικά λεπτά ξυπνάει.  

Ίσως πάλι είναι πολύ νωρίς και προσπαθεί να προσαρμοστεί. όμως σκέφτομαι μήπως μάθει να κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου.

Δεν ξέρω αν πρέπει να προσπαθήσω με νανούρισμα γιατί φοβάμαι ότι επίσης θα συνηθίσει με αυτό τον τρόπο και δε θα μπορεί έπειτα αλλιώς.

Έχω ακούσει για την εκμάθηση συνηθειών ύπνου, έχω πάρει και το βιβλίο "ΚΟΙΜΗΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ" αλλά είναι λίγο νωρίς θεωρώ για να τις εφαρμόσω... 

Επίσης ο ΛΕΥΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ δε φαίνεται να βοηθάει και πολύ, μάλλον το ταράζει περισσότερο.

Εσείς πώς προσπαθείτε με το μωράκι σας να κοιμηθεί το βράδυ, έχετε εφαρμόσει κάτι που να πιάνει?

Το κάθε μωράκι είναι μοναδικό, γι αυτό όσα περισσότερα ακούμε, τόσο το καλύτερο! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα νεογέννητα ΔΕΝ εκπαιδεύονται και ΔΕΝ κακομαθαίνουν. Αν ήταν έτσι, θα τους στερούσαμε και το γάλα όταν γεννηθούν μήπως αργότερα δε μάθουν να τρώνε μπριζόλες! Η αγκαλιά και η τρυφερότητα είναι απαραίτητες για ένα βρέφος, που μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ήταν ένα με τη μαμά, αν κάποιος σου πει το αντίθετο, μάλλον δε συμπαθεί και πολύ τα μωρά!

Σε ένα νεογέννητο που θηλάζει, καταρχήν το πιο φυσιολογικό είναι όποτε ξυπνάει, κλαψουρίζει κλπ, να δίνεις το στήθος. Είναι απαραίτητο για να εδραιωθεί ο θηλασμός και το πιο φυσικό μέσο για να γλαρώσει το μωρό. Τη νύχτα πάλι το μωρό σου πρέπει να τρώει ανά 2-3 ώρες, στην ηλικία που είστε και για μερικές βδομάδες ακόμη, αν δεις ότι πάει πάνω από 4 ώρες που κοιμάται, θα το ξυπνήσεις για να φάει. Αν το παίρνει ο ύπνος και σε δυο λεπτά ξυπνα, ξαναδίνεις στήθος. Βεβαιώσου ότι ο θηλασμός κρατά 15-20 λεπτά από κάθε στήθος, και ότι τρώει και δεν μισοπιπιλάει κοιμισμένο, πολλά νεογέννητα νυστάζουν πολύ, κοιμούνται πριν χορτάσουν και μετά φυσικά ούτε ύπνο χορταίνουν ούτε γάλα. Αν το βλέπεις πολύ ληθαργικό, παίξε μαζί του, πείραξε ποδαράκια και αυτάκια, γδύσε σε το κλπ, να βεβαιωθείς ότι όντως έκανε ένα καλό θηλασμό. Αν νομίζεις ότι χόρτασε, αλλά σε 5 λεπτά πεταχτεί και ψάχνει, ξαναθηλασε. Βασικός στόχος είναι οι 10-12 τουλάχιστον θηλασμοί τη μέρα, τουλάχιστον 30-40 λεπτά ο καθένας, όσο το μωρό είναι τόσο μικρούλι. Το "καλόυπνο" νεογέννητο σε ανησυχεί. 

Από εκεί και πέρα, εννοείται ότι όταν το μωρό κοιμάται και το αφήσεις αλλού θα ξυπνήσει συνήθως, μην σε παραξενεύει αυτό. Μία λύση είναι να δεις αν το κούνημα ή το χαλαρό φάσκιωμα ή συνδυασμός βοηθά. Από τη στιγμή που θηλάζετε, ίσως το ευκολότερο είναι η συγκοίμιση, με την προϋπόθεση ότι γίνεται με ασφάλεια: το μωρό ανάμεσα σε εσένα και τον τοίχο ή την κούνια, όχι ανάμεσα σε εσένα και τον μπαμπά, όχι μαξιλάρια κοντά, όχι παπλώματα κλπ (εσύ το δικό σου σκέπασμα, κάτω από το ύψος του στήθους σου, το μωρό το δικό του), όχι φάρμακα που φέρνουν υπνηλία κλπ. Μία άλλη λύσης είναι να βάλεις την κούνια του κολλητά στο κρεβάτι με κατεβασμένο κάγκελο ώστε ουσιαστικά να είναι προέκταση του κρεβατιού σου και να το αφήνεις εκεί μετά το θηλασμό.

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το μωράκι σου έχει κολικούς ; Εμένα από δέκα ημερών και μετά ξεκίνησαν τον είχα αγκαλιά συνέχεια τον θηλαζα  και πάλι δύσκολα ηρεμούσε .. πάντως είναι πολύ νωρίς για να περιμένεις προγραμμα ύπνου από τώρα όλα τα μωράκια σε αυτη τη φάση αναζητάν την αγκαλιά της μαμας τους και κοιμούνται και στο στήθος, εμένα θυμάμαι πρώτη φορά κοιμήθηκε περισσότερο τη νυχτα  από 3 μηνων και περα ... υπομονή η αυπνια στις αρχές κυρίως είναι έντονη ..στις πολύ δύσκολες νύχτες βοηθούσε πολύ ο αποροφητηρας.

Επεξεργάστηκαν by Helena40
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι πολύ νωρίς ακόμα και όσα περιγραφεις είναι φυσιολογικά.

 

  Και ο δικός μου είχε κολικους από δέκα ημερών αλλά τότε δεν το είχα καταλάβει και τον έπιαναν το βράδυ μετά τις έντεκα. 

 

  Δεν μπορείς να βάλεις πρόγραμμα αλλά σε βάθος χρόνου μπορείς να βοηθήσεις το μωρό να ξεχωρίζει την μέρα απ την νύχτα. Δηλαδή οι ημερήσιοι υπνοι γίνονται σε φωτεινό δωμάτιο χωρίς να επικρατεί ησυχία. 

  Το βράδυ το τάισμα και το αλλαγμα γίνονται με λίγο φωτισμο και οι ρυθμοί του σπιτιού έτσι κι αλλιώς έχουν πέσει. 

 

 Νανούρισμα έλεγα κι εγώ κ μπορώ να πω πως μας βοήθησε να χαλαρώνει και μακροπρόθεσμα, δηλαδή από νεογέννητος μέχρι ενός ίσως και παραπάνω. 

 

  Εγώ πλέον το μοναδικό που θα απεφευγα ειναι το κούνημα γιατί κουνουσα εννιά μήνες συστηματικά και έκτοτε περιστασιακα μέχρι 18 μηνων. Απ την άλλη ο τρόπος που κοιμιζουμε τα μωρα με περισσότερη ή λιγότερη προσπάθεια μπορεί να αλλάξει. Άλλωστε για λίγα χρόνια ή μήνες θα έχουν  ανάγκη  αγκαλια- θηλασμο-κουνημα-πιπιλα-καροτσι κτλ για να κοιμηθούν. 

  

Να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Helena40 είπε:

Μήπως το μωράκι σου έχει κολικούς ; Εμένα από δέκα ημερών και μετά ξεκίνησαν τον είχα αγκαλιά συνέχεια τον θηλαζα  και πάλι δύσκολα ηρεμούσε .. πάντως είναι πολύ νωρίς για να περιμένεις προγραμμα ύπνου από τώρα όλα τα μωράκια σε αυτη τη φάση αναζητάν την αγκαλιά της μαμας τους και κοιμούνται και στο στήθος, εμένα θυμάμαι πρώτη φορά κοιμήθηκε περισσότερο τη νυχτα  από 3 μηνων και περα ... υπομονή η αυπνια στις αρχές κυρίως είναι έντονη ..στις πολύ δύσκολες νύχτες βοηθούσε πολύ ο αποροφητηρας.

Ίσως έχει κολικούς γιατί απ΄ ότι διαβαζω έχει ορισμένα από τα συμπτώματά τους....Τι να κάνουμε, υπομονή.. και να συμβαδίζουμε με το πρόγραμμα του μωρού μας...Ευχαριστώ πολύ!!

14 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πράγματι είναι πολύ νωρίς ακόμα και όσα περιγραφεις είναι φυσιολογικά.

 

  Και ο δικός μου είχε κολικους από δέκα ημερών αλλά τότε δεν το είχα καταλάβει και τον έπιαναν το βράδυ μετά τις έντεκα. 

 

  Δεν μπορείς να βάλεις πρόγραμμα αλλά σε βάθος χρόνου μπορείς να βοηθήσεις το μωρό να ξεχωρίζει την μέρα απ την νύχτα. Δηλαδή οι ημερήσιοι υπνοι γίνονται σε φωτεινό δωμάτιο χωρίς να επικρατεί ησυχία. 

  Το βράδυ το τάισμα και το αλλαγμα γίνονται με λίγο φωτισμο και οι ρυθμοί του σπιτιού έτσι κι αλλιώς έχουν πέσει. 

 

 Νανούρισμα έλεγα κι εγώ κ μπορώ να πω πως μας βοήθησε να χαλαρώνει και μακροπρόθεσμα, δηλαδή από νεογέννητος μέχρι ενός ίσως και παραπάνω. 

 

  Εγώ πλέον το μοναδικό που θα απεφευγα ειναι το κούνημα γιατί κουνουσα εννιά μήνες συστηματικά και έκτοτε περιστασιακα μέχρι 18 μηνων. Απ την άλλη ο τρόπος που κοιμιζουμε τα μωρα με περισσότερη ή λιγότερη προσπάθεια μπορεί να αλλάξει. Άλλωστε για λίγα χρόνια ή μήνες θα έχουν  ανάγκη  αγκαλια- θηλασμο-κουνημα-πιπιλα-καροτσι κτλ για να κοιμηθούν. 

  

Να σου ζησει!

Ευχαριστώ πάρα πολύ !!! Θα δω πώς θα πάει μέχρι να γίνει 3 - 4 μηνών. Από κει και έπειτα βλέπουμε μήπως βοηθήσει κάποια ήρεμη και χαλαρή καθοδήγηση στο θέμα ύπνου.. 

20 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Τα νεογέννητα ΔΕΝ εκπαιδεύονται και ΔΕΝ κακομαθαίνουν. Αν ήταν έτσι, θα τους στερούσαμε και το γάλα όταν γεννηθούν μήπως αργότερα δε μάθουν να τρώνε μπριζόλες! Η αγκαλιά και η τρυφερότητα είναι απαραίτητες για ένα βρέφος, που μέχρι πριν λίγες εβδομάδες ήταν ένα με τη μαμά, αν κάποιος σου πει το αντίθετο, μάλλον δε συμπαθεί και πολύ τα μωρά!

Σε ένα νεογέννητο που θηλάζει, καταρχήν το πιο φυσιολογικό είναι όποτε ξυπνάει, κλαψουρίζει κλπ, να δίνεις το στήθος. Είναι απαραίτητο για να εδραιωθεί ο θηλασμός και το πιο φυσικό μέσο για να γλαρώσει το μωρό. Τη νύχτα πάλι το μωρό σου πρέπει να τρώει ανά 2-3 ώρες, στην ηλικία που είστε και για μερικές βδομάδες ακόμη, αν δεις ότι πάει πάνω από 4 ώρες που κοιμάται, θα το ξυπνήσεις για να φάει. Αν το παίρνει ο ύπνος και σε δυο λεπτά ξυπνα, ξαναδίνεις στήθος. Βεβαιώσου ότι ο θηλασμός κρατά 15-20 λεπτά από κάθε στήθος, και ότι τρώει και δεν μισοπιπιλάει κοιμισμένο, πολλά νεογέννητα νυστάζουν πολύ, κοιμούνται πριν χορτάσουν και μετά φυσικά ούτε ύπνο χορταίνουν ούτε γάλα. Αν το βλέπεις πολύ ληθαργικό, παίξε μαζί του, πείραξε ποδαράκια και αυτάκια, γδύσε σε το κλπ, να βεβαιωθείς ότι όντως έκανε ένα καλό θηλασμό. Αν νομίζεις ότι χόρτασε, αλλά σε 5 λεπτά πεταχτεί και ψάχνει, ξαναθηλασε. Βασικός στόχος είναι οι 10-12 τουλάχιστον θηλασμοί τη μέρα, τουλάχιστον 30-40 λεπτά ο καθένας, όσο το μωρό είναι τόσο μικρούλι. Το "καλόυπνο" νεογέννητο σε ανησυχεί. 

Από εκεί και πέρα, εννοείται ότι όταν το μωρό κοιμάται και το αφήσεις αλλού θα ξυπνήσει συνήθως, μην σε παραξενεύει αυτό. Μία λύση είναι να δεις αν το κούνημα ή το χαλαρό φάσκιωμα ή συνδυασμός βοηθά. Από τη στιγμή που θηλάζετε, ίσως το ευκολότερο είναι η συγκοίμιση, με την προϋπόθεση ότι γίνεται με ασφάλεια: το μωρό ανάμεσα σε εσένα και τον τοίχο ή την κούνια, όχι ανάμεσα σε εσένα και τον μπαμπά, όχι μαξιλάρια κοντά, όχι παπλώματα κλπ (εσύ το δικό σου σκέπασμα, κάτω από το ύψος του στήθους σου, το μωρό το δικό του), όχι φάρμακα που φέρνουν υπνηλία κλπ. Μία άλλη λύσης είναι να βάλεις την κούνια του κολλητά στο κρεβάτι με κατεβασμένο κάγκελο ώστε ουσιαστικά να είναι προέκταση του κρεβατιού σου και να το αφήνεις εκεί μετά το θηλασμό.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πρακτικές συμβουλές σου.. Πράγματι έχω δει σημαντική βελτίωση με τη συγκοίμηση....Ο μικρούλης μου ησυχάζει σε μικρότερο χρονικό διάστημα και μπορώ να κοιμηθώ λίγο και γω. Είναι νομίζω η καλύτερη λύση, απλώς πρέπει να είμαστε προσεκτικές για να μην τραυματιστούν. Όσον αφορά το θηλασμό, σε αυτή την περίοδο είναι όντως το μόνο που ζητάει και έχει ανάγκη, και αυτό είναι το φυσιολογικό...Ο θηλασμός και ο νυχτερινός ύπνος αγκαλιά με τη μανούλα...(πάντα με προσοχή βεβαίως)

Link to comment
Share on other sites

@Maonoki δώσε απλόχερα αγκαλίτσες στο μωράκι σου και μην αγχώνεσαι για τίποτα. Ειδικά αν περνάει φάση κολικών η επαφή με τη μαμά είναι το καλύτερο "φάρμακο". Με τη μικρούλα μου περάσαμε κυριολεκτικά κολλημένες η μια πάνω στην άλλη τους πρώτους 5 μήνες, καθώς υπέφερε από κολικούς και παλινδρόμηση με αποτέλεσμα να μη μπορεί να κοιμηθεί ούτε 10 λεπτά στην κούνια της. Με τον πρώτο πόνο ξύπναγε και δε μπορούσε να κλείσει μάτι μόνη. Μόλις τελείωσαν οι πόνοι και η ταλαιπωρία της κοιμήθηκε κανονικά στο κρεβάτι της και από τότε είναι ένα ιδιαίτερα καλόυπνο μωρό. 

Σου γράφω την εμπειρία μου για να μην απογοητεύεσαι. Πάρτο αγκαλιά, κάνε μασαζάκι στην κοιλίτσα, τραγούδα του, ηρέμησέ το με τη φωνή σου, χρησιμοποίησε λευκούς ήχους αν χρειάζεται (εμάς μας έσωσαν πολλές φορές) και όλα θα πάνε καλά. Εμένα μου λείπουν που και που αυτοί οι ατέλειωτοι ύπνοι στην αγκαλιά και ας ήμουν μονίμως πιασμένη :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,  έχω ένα βρεφος 2μιση μηνών.  Μερικές φορές ενώ κοιμαται κλαιει για 1 δευτερόλεπτο και συνεχίζει τον ύπνο του.  Έχει καμία άλλη την ίδια εμπειρία ή μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να σημαίνει;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και μένα το ίδιο κάνει ορισμένες φορές καλή μου. Δεν είναι κατι ανησυχητικό νομίζω αφού συνεχίζει και κοιμάται, ίσως βλέπει κάποιον εφιάλτη. 

On 3/12/2018 at 11:49 ΜΜ, Anna3011 είπε:

@Maonoki δώσε απλόχερα αγκαλίτσες στο μωράκι σου και μην αγχώνεσαι για τίποτα. Ειδικά αν περνάει φάση κολικών η επαφή με τη μαμά είναι το καλύτερο "φάρμακο". Με τη μικρούλα μου περάσαμε κυριολεκτικά κολλημένες η μια πάνω στην άλλη τους πρώτους 5 μήνες, καθώς υπέφερε από κολικούς και παλινδρόμηση με αποτέλεσμα να μη μπορεί να κοιμηθεί ούτε 10 λεπτά στην κούνια της. Με τον πρώτο πόνο ξύπναγε και δε μπορούσε να κλείσει μάτι μόνη. Μόλις τελείωσαν οι πόνοι και η ταλαιπωρία της κοιμήθηκε κανονικά στο κρεβάτι της και από τότε είναι ένα ιδιαίτερα καλόυπνο μωρό. 

Σου γράφω την εμπειρία μου για να μην απογοητεύεσαι. Πάρτο αγκαλιά, κάνε μασαζάκι στην κοιλίτσα, τραγούδα του, ηρέμησέ το με τη φωνή σου, χρησιμοποίησε λευκούς ήχους αν χρειάζεται (εμάς μας έσωσαν πολλές φορές) και όλα θα πάνε καλά. Εμένα μου λείπουν που και που αυτοί οι ατέλειωτοι ύπνοι στην αγκαλιά και ας ήμουν μονίμως πιασμένη :)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αυτό έκανα και εξακολουθώ να κάνω.. Και πράγματι, ο ύπνος του μπεμπακο μου έχει βελτιωθεί πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! Εχω ενα μωρακι που σημερα γινεται 2 μηνων! Θηλαζω αποκλειστικα.. εχει εδω κ μια βδομαδα που δεν κοιμαται την μερα.. κοιμαται για μιση ωρα κ ξυπναει.. μετα μπορει να ξανακοιμηθει αλλα μεχρι μιση ωρα.. μεχρι πριν απο μια βδομαδα κοιμοταν 2 ωρες συνεχομενες, κ οχι μονο μια φορα την ημερα.. τι εχει παθει;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 15/2/2019 at 8:07 ΜΜ, Κατερινα κρεασιδου είπε:

Καλησπερα! Εχω ενα μωρακι που σημερα γινεται 2 μηνων! Θηλαζω αποκλειστικα.. εχει εδω κ μια βδομαδα που δεν κοιμαται την μερα.. κοιμαται για μιση ωρα κ ξυπναει.. μετα μπορει να ξανακοιμηθει αλλα μεχρι μιση ωρα.. μεχρι πριν απο μια βδομαδα κοιμοταν 2 ωρες συνεχομενες, κ οχι μονο μια φορα την ημερα.. τι εχει παθει;;;

Τιποτα, μεγαλώνετε :) 

Θήλαζε όσο πιο πολύ μπορείς, λογικά περνάτε κάποιο άλμα ανάπτυξης και είναι πιο σημαντικό να τρώει συνέχεια από το να κοιμάται. Κράτα τη νύχτα τα φώτα κλειστά και το σπίτι ήσυχο, και σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας.

Πού κοιμάται; Μέσα στη μέρα αγκαλιά, ένα μάρσιπο, συγκοίμηση, αν δεν τα έχεις δοκιμάσει, δες μήπως βοηθάνε να ξεκουραστείτε και οι δύο σας λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Εχω ενα μωρακι που θηλαζει αποκλειστικά. Η δυσκολία που αντιμετωπίζουμε είναι ο υπνος... Δεν κοιμαται ποτε χωρις να θηλαζει. Οποιοσδήποτε άλλος τρόπος δεν εχει ευδοκοιμησει. Εκτός αυτού,  μολις παω να την αφησω ξυπναει κ θελει παλι στηθος... Αλλαζει αυτο με τον καιρο; Νιωθω εξαντλημενη γιατι δεν κοιμαται ουτε η ίδια ουτε εγω... Ολη μέρα θέλει να θηλαζει... Βάρος παίρνει ικανοποιητικο και λερώνει πολλές πανες, οποτε θαρρω πως χορταίνει.  Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα με βοηθούσε παρηγορητικα! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ιωάννα_27 είπε:

Καλησπέρα σας. Εχω ενα μωρακι που θηλαζει αποκλειστικά. Η δυσκολία που αντιμετωπίζουμε είναι ο υπνος... Δεν κοιμαται ποτε χωρις να θηλαζει. Οποιοσδήποτε άλλος τρόπος δεν εχει ευδοκοιμησει. Εκτός αυτού,  μολις παω να την αφησω ξυπναει κ θελει παλι στηθος... Αλλαζει αυτο με τον καιρο; Νιωθω εξαντλημενη γιατι δεν κοιμαται ουτε η ίδια ουτε εγω... Ολη μέρα θέλει να θηλαζει... Βάρος παίρνει ικανοποιητικο και λερώνει πολλές πανες, οποτε θαρρω πως χορταίνει.  Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα με βοηθούσε παρηγορητικα! 

 

Ετσι είναι το φυσιολογικό με ένα νεογέννητο που θηλάζει. Αν δεν το κάνετε ήδη, αρχίστε την συγκοίμηση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ιωάννα_27 είπε:

Καλησπέρα σας. Εχω ενα μωρακι που θηλαζει αποκλειστικά. Η δυσκολία που αντιμετωπίζουμε είναι ο υπνος... Δεν κοιμαται ποτε χωρις να θηλαζει. Οποιοσδήποτε άλλος τρόπος δεν εχει ευδοκοιμησει. Εκτός αυτού,  μολις παω να την αφησω ξυπναει κ θελει παλι στηθος... Αλλαζει αυτο με τον καιρο; Νιωθω εξαντλημενη γιατι δεν κοιμαται ουτε η ίδια ουτε εγω... Ολη μέρα θέλει να θηλαζει... Βάρος παίρνει ικανοποιητικο και λερώνει πολλές πανες, οποτε θαρρω πως χορταίνει.  Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα με βοηθούσε παρηγορητικα! 

Εφοσον θηλαζεις ειναι πολυ λογικο να αποκοιμιεται ετσι. Κ αν δ υπαρχει λογος να σταματησει,γτ να το προσπαθεις τωρα; ειναι μικρουλι ακομη

Αφου την εχει παρει ο υπνος, την κρατας κανενα 20' να την παρει βαθια πριν την αφησεις; εχεις δοκιμασει να θηλασετε ξαπλωμενες κ απλα μολις κοιμηθει να την αφησεις διπλα σου; 

Στην κουνια της θα μπορουσες να βαλεις μια φορεμενη σου μπλουζα να σε μυριζει.κ μπορει να ξυπναει γτ απο την ζεστη αγκαλια την ξαπλωνεις στα πιο κρυα σεντονια. Αν την εχεις τυλιγμενη ισως ειναι καλυτερα

Αν την κρατησεις αγκαλια θα συνεχισει να κοιμαται; για ποσο; εχεις δοκιμασει γενικα συνκοιμηση; 

Για την ημερα εχεις δοκιμασει μαρσιπο; να θηλαζει κ να κοιμαται πανω σου

Ισως να μην ειναι πραγματα που να θελεις να καθιερωσεις, τα προτεινω ομως γτ γραφεις οτι εισαι εξαντλημενη

Επισης εφοσον κοιμαται θηλαζωντας, λογικο οταν ξυπναει να θελει το ιδιο για να ξανακοιμηθει. Αλλο ομως αν γινεται καθε μιση ωρα κ αλλο ανα τριωρο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Η δικια μου χθες βραδυ κοιμηθηκε πρωτη φορα 7 ωρες σερι το βραδυ.. Απο τις 23:00 μεχρι τις 06:00 αφου το πρωι αγχωθηκα.. Σε 2 μερες κλεινει τον 1 μηνα.. Τωρα αυτο ειναι δεν ειναι φυσιολογικο δεν ξερω.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Slashy είπε:

Η δικια μου χθες βραδυ κοιμηθηκε πρωτη φορα 7 ωρες σερι το βραδυ.. Απο τις 23:00 μεχρι τις 06:00 αφου το πρωι αγχωθηκα.. Σε 2 μερες κλεινει τον 1 μηνα.. Τωρα αυτο ειναι δεν ειναι φυσιολογικο δεν ξερω.... 

Αν παίρνει καλό βάρος κ ξέρεις ότι ενυδατωνεται μέσα στη μέρα δεν χρειάζεται να την ξυπνάς νομίζω. Κ το ότι το έκανε μια φορά δεν σημαίνει ότι θα το κάνει κάθε βράδυ, συνήθως στις 4-5 ώρες ξυπνάνε.  Μην αγχώνεσαι πάντως, το πιο πιθανό ήταν να είναι τυχαίο κ να το έκανε χθες μόνο!

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2021 at 11:17 ΠΜ, Slashy είπε:

Η δικια μου χθες βραδυ κοιμηθηκε πρωτη φορα 7 ωρες σερι το βραδυ.. Απο τις 23:00 μεχρι τις 06:00 αφου το πρωι αγχωθηκα.. Σε 2 μερες κλεινει τον 1 μηνα.. Τωρα αυτο ειναι δεν ειναι φυσιολογικο δεν ξερω.... 

Για ότι έχετε αμφιβολία να μην διστάζετε να ρωτάτε τον παιδίατρο..ακόμη κ για ότι σασ φαίνεται ασήμαντο..μπορεί να είναι σημαντικό τελικά..

Κ επειδή η δικιά μου ήταν υπναρου..είχε κοιμηθεί κ 6 Ώρο σαν νεογέννητο κ είχα την ίδια απορία ρώτησα τον παιδίατρο μασ..μου είπε για τισ πρώτες 40 μέρες να την αφήνω να κοιμάται μέχρι 4.3 ωρεσ το πολύ..γιατί μετά μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία..

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2021 at 10:27 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Για ότι έχετε αμφιβολία να μην διστάζετε να ρωτάτε τον παιδίατρο..ακόμη κ για ότι σασ φαίνεται ασήμαντο..μπορεί να είναι σημαντικό τελικά..

Κ επειδή η δικιά μου ήταν υπναρου..είχε κοιμηθεί κ 6 Ώρο σαν νεογέννητο κ είχα την ίδια απορία ρώτησα τον παιδίατρο μασ..μου είπε για τισ πρώτες 40 μέρες να την αφήνω να κοιμάται μέχρι 4.3 ωρεσ το πολύ..γιατί μετά μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία..

Ρωτησα κ εγω τον παιδιατρο και μου ειπε οτι αφου εχει παρει ηδη σε 15 μερες 1 κιλο επιπλεον να μην την ξυπναω για κανενα λογο, μαλιστα μου ειπε χαριτολογωντας οτι κατι τετοιο θα ηταν εγκληματικο.. Παντως συνεχιζει και κοιμαται 6,7 ωρες συνεχομενα καθε βραδυ και ξυπναει μονο μια φορα για να φαει και η αναπτυξη της ειναι τελεια! Απο οτι εχω διαπιστωσει ο καθε παιδιατρος συμβουλευει διαφορετικα αναλογα παντα και με την αναπτυξη του βρεφους.. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...