Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ή ΕΣΤΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ.....

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 27 ΜΗΝΩΝ. ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ 8-8:30 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΝΤΕΚΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΥΝΘΗΜΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ, ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ, ΕΙΤΕ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ,ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΠΟΙΟ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ...

:cry:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το γάλα γιατί το κόψατε????? Εμένα για παράδειγμα η δικιά μου αν πιεί λίγο γάλα π.χ. 150 ml κατά τις 12 που πάω και την ταίζω κοιμισμένη (για να πιεί ποσότητα) τότε μέσα στην νύχτα ξυπνάει και με φωνάζει πάω της κάνω μια αγκαλιά και ξανακοιμάται, αν όμως πιεί αρκετό γάλα π.χ.220 ml τότε κοιμάται συνεχόμενα.

 

Εγώ θεωρώ ότι η κόρη σου ξυπνάει επειδή ασχολείστε μαζί της, δηλαδή το βλέπει σαν παιχνίδι ότι δηλαδή ξυπνάει και θέλει νερό, ξυπνάει και θέλει στο κρεβάτι σας, ξυπνάει και θέλει αγκαλιά κλπ...

 

Εγώ την βάζω στο κρεβάτι αργά δηλαδή κατά τις 10 και εκείνη κάθεται με ένα πολύ μικρό φωσ στο δωμάτιο της και παίζει με τα κουκλάκια της, αυτό το έκανε απο 12 μηνών, μετά απο κανά μισάωρο κοιμάται, αλλά έχει τύχει να κοιμηθεί και στις 12 και να μάς έχει φωνάξει 35 φορές, τις πρώτες 5 φορές πάω μέσα και της κάνω αγκαλιά, της δίνω ένα φιλί και φεύγω, μετά τις επόμενες φορές δεν ξαναπάω μέσα, αν με φωνάξει της λέω με ήρεμη φωνή ναααννννιιιιιιι σσσσσσσσσσσσσ απο το σαλόνι!!!! Ε μια, δύο τρείς τελικά κοιμάται

 

Το κακό είναι ότι έχει μάθει έτσι απο μικρή η κόρη σου και πλέον είναι δύσκολο να κοπεί δεν είναι μια νέα συνήθεια που αποκτήθηκε τώρα....Ίσως αν της μιλήσετε ότι μεγάλωσε πια, ότι πρέπει να κοιμάται για να μπορεί το πρωί να έχει δυνάμεις ή ότι αν δεν κοιμηθεί δεν θα πάτε αύριο να παίξετε στην πάιδική χαρά επειδή θα είναι κουρασμένη ίσως να βρείτε λύση

 

Κάτι άλλο δεν ξέρω να σου πω...Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα το κόψαμε κατόπιν παρότρυνσης του παιδίατρου, επειδή ήδη πίνει περίπου 550ml την ημέρα και έχουμε κάποια κιλάκια παράπάνω. Αλλα και όταν της το δίναμε πάλι επαναλαβόταν η ιστορία.

Είναι καθαρά θέμα συνήθειας που σηκώνεται πιστεύω και φταίω και εγώ που ανταπεξέλχομαι στις τσιρίδες τις.

Θα δοκιμάσω να μιλήσω μαζί της, και αναμένουμε αποτελέσματα.

mamavasia σε ευχαριστώ πολύ.... :D

.png
Link to comment
Share on other sites

Το κοριτσάκι σου Sasa μου είναι αρκετά μεγάλο και είσαι τυχερή γι αυτό γιατί μπορείς να συνεννοηθείς και να επικοινωνήσεις. Ο ύπνος στα παιδιά είναι δύσκολο πράγμα και πρέπει να γίνει δουλειά από μικρή ηλικία για να αποκτήσουν καλές συνήθειες. Είναι όμως απαραίτητο, γιατί κακός ύπνος σημαίνει κακή διάθεση για όλους και κυρίως για σένα. Οπότε η συμβουλή μου είναι καταρχήν: Ασχολήσου σόβαρά! Διάβασε, ζήτα τη γνώμη ειδικών κλπ. γιατί το παιδάκι σου, για κάποιο λόγο (μάλλον ιδιοσυγκρασίας) δεν έχει μάθει να κοιμάται σωστά. Πρέπει να μιλήσεις μαζί της και να φτιάξετε το χώρο του ύπνου της. Άσε την να διαλέξει σεντονάκια, τα κουκλάκια που θα πάρει μαζί της και αποφασίστε μία ρουτίνα. Πχ. θα κάνουμε μπανάκι, θα διαβάσουμε παραμύθι, θα ακούσουμε και λίγη μουσική και μετά θα φιλήσουμε το μπαμπά και τη μαμά,γιατί αρχίζει η ώρα των μεγάλων και τα παιδιά πρέπει να είναι στο κρεβάτι τους. Φρόντισε να νυστάζει πραγματικά και να είναι ήρεμη. Μην της δίνεις να πιει γάλα, γιατί το χρησιμοποιούν ως δικαιολογία για να μένουν ξύπνια, η ώρα του ύπνου είναι ώρα ύπνου. Να εισαι σταθερή στο ότι πρέπει να είναι στο κρεβάτι της, και εκεί μπορεί να παίζει αν θέλει. Είμαι βέβαιη ότι θα έχεις αποτελέσματα. Αυτά που σου λέω δεν είναι θεωρητικά. Δεν σου τα λεω ως μάνα ( ο γιός μου είναι υπναράς από τους λίγους, όλα τα θυσιάζει μόνο τον ύπνο του δεν θυσιάζει). Σου τα λέω ως θεία. Με τη νύφη μου, που είχε το ίδιο πρόβλημα με εσένα, το είχαμε συζητήσει πολύ και τελικά μόνο όταν ασχολήθηκε σοβάρά και μίλησε στο παιδί, σταδιακά λύθηκε. SOS: Μην κάνεις το λάθος να κοιμηθείς μαζί της, θα δημιουργήσεις περισσότερα προβλήματα! καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

maya σε ευχαριστω. Θα το επιχειρήσω και ελπίζω να δω αποτελέσματα. Είναι πολύ ευχάριστω να σου δίνουν συμβουλές κάποιοι που έχουν όμοια βιώματα. Θα ενημερώσω για την πορεία μας. :)

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου sasa1

 

Και εμείς είχαμε προβλήματα ύπνου μέχρι πριν 5-6 μήνες. Τώρα ο γιος μας είναι 26 μηνών. Ξυπνούσε το βράδυ και έκλεγε για γάλα. Δεν ήταν ότι πεινούσε αλλά ήταν απο συνήθεια. Έπινε και κοιμόταν, αλλά επειδή κυρίως η γυναίκα μου δεν είχε κοιμηθεί για 2 χρόνια σχεδόν ολόκληρο το βράδυ αποφασίσαμε να το κόψουμε για να μάθει να κοιμάται συνεχόμενα.

 

Κάποια από τα πράγματα που εφαρμόσαμε είναι στα παρακάτω βιντεάκια. Είναι στα αγγλικά (ελπίζω να καταλαβαίνεις αγγλικά), αλλά πραγματικά οι τεχνικές βοήθησαν αρκετά.

 

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips/Clips/Stay-in-Bed-Technique.aspx

 

http://www.supernanny.co.uk/TV-Show/Clips/Clips/Sleep-Separation-Technique.aspx

 

Αυτό που πιστεύω ότι κάνει τη διαφορά σε οποιαδήποτε "πειθαρχεία" θέλουμε να περάσουμε στο παιδί μας είναι να έχουμε τεράστια υπομονή και να είμαστε εστιασμένοι στο τι θέλουμε να πετύχουμε ώστε να μην "παρασυρόμαστε" εύκολα και να σταματάμε την προσπάθεια.

 

Καλό κουράγιο και εύχομαι σύντομα να το ξεπεράσετε και να αρχίσετε να κοιμάστε συνεχόμενα όλο το βράδυ.

 

Θοδωρής

Είναι δυνατόν να εργάζεσαι και να ζεις κάτω από την ίδια στέγη; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΘΟΔΩΡΗ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΣΧΗΜΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΟ ΠΟΥ ΑΠΟ ΒΡΕΦΟΣ ΜΕ ΠΕΔΕΥΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΑΥΤΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ.

ΕΧΩ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΟΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΔΙΚΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΜΑΤΑ.

Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΝΟΥ .

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΙΣΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΕΡΙΣΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ .

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΥΠΝΟ ,ΠΟΣΟ ΑΝΑΓΚΑΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΡΙΩΝ ΕΤΩΝ???

προσπαθώ και ελπίζω να τα καταφέρνω να είμαι καλή μαμά

ΝΙΚΟΛΑΣ 13/01/2006

ΧΑΡΗΣ 21/10/2007

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, τι ωραία που τα λένε τα video, και οι ειδικοί....

 

Και πείτε μου τώρα....

 

Εμένα η δικιά μου, απο μωρό που την βάζαμε στην κούνια της, έκανε εμμετό με το πρωτο κλάμα....

 

Θα την αφήνατε να ξερνάει ????

 

Φυσικά και το αποτέλεσμα είναι, να μην κοιμάται μόνη της στην κουνια, αλλά στο δικό μας κρεβάτι, και με κούνημα ακόμα....

 

Μολις κοιμηθεί στην κουνια, και κάποια στιγμή, μέσα στα χαράματα συνήθως ξυπνάει και μετά κρεβάτι μαζί μας.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

KALISPERA.TO IDIO PROVLIMA EXO KAI EGO ME THN KORI MOU.STHN ARXH HTAN EPEIDEI EPEINE POLU GALA STHN DIARKEIA TIS NUXTAS.TORA POU TO KOPSAME DEN EINAI SE KATHIMERINH VASI ALLA KAI PALU TO PATHENEI MIA FORA THN EUDOMADA TOULAXISTON.TO IDIO PROBLIMA EIXE MIA GEITONISSA MOU,MEXRI POU PIGE TIM MIKRI STIN EKKLISIA KAI TIN DIAUASE O PAPPAS.TIN KURIAKH THA PAME KAI EMEIS.ELPIZO NA EXEI KAPOIO APOTELESMA.TO PROVLIMA TO EXOUME EDO KAI ENAMISH XRONO KAI EIMASTE DUO K DUO MHNON.

:P:P

ioanna2006

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 4 months later...
ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ή ΕΣΤΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ.....

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 27 ΜΗΝΩΝ. ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ 8-8:30 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΝΤΕΚΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΣΥΝΘΗΜΑ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ, ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ, ΕΙΤΕ ΤΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ,ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΠΟΙΟ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ. ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ...

:cry:

 

kimate tora? vrikes ti ftei?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Πείτε βρε παιδιά αν είχατε καμια καλή εξέλιξη στο θέμα.

Εμείς ενώ δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα, το τελευταίο δίμηνο τραβάμε αυτά που περιγράφετε κι εσείς!!

 

 

Αυτό που δείχνει η νταντα πιάνει??

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες. Ρητορικο ερωτημα..... ΠΟΙΟΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ????????????????????????????????????????????????????????????ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ 4ων μηνων και δεν κλεινουμε ματι ολη νυχτα,εδω γυρω στη γειτονια ολα τα σπιτια ειναι σβυστα κι εμεις φεγγοβαλαμε σαν πιγολαμπιδες ολη τη νυχτα.Βεβαιως το πρωι κοιμωμαστε σεν πουλακια.Για να κοιμηθει κανουμε βπλτες με το αμαξι , την κουναμε , την κανω μπανακι με χαλαρωτικο αφροντους , εχω δοκιμασει τα παντα εκτος απο Ουλτρεξ (''βαλε ουλτρεξ και θα δεις'') Μηπως ξερετε καμια πατεντα να ρυθμιστει το παιδακι με το ρολοϊ ?????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα μανουλες. Ρητορικο ερωτημα..... ΠΟΙΟΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ????????????????????????????????????????????????????????????ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ 4ων μηνων και δεν κλεινουμε ματι ολη νυχτα,εδω γυρω στη γειτονια ολα τα σπιτια ειναι σβυστα κι εμεις φεγγοβαλαμε σαν πιγολαμπιδες ολη τη νυχτα.Βεβαιως το πρωι κοιμωμαστε σεν πουλακια.Για να κοιμηθει κανουμε βπλτες με το αμαξι , την κουναμε , την κανω μπανακι με χαλαρωτικο αφροντους , εχω δοκιμασει τα παντα εκτος απο Ουλτρεξ (''βαλε ουλτρεξ και θα δεις'') Μηπως ξερετε καμια πατεντα να ρυθμιστει το παιδακι με το ρολοϊ ?????????????

 

Νομίζω οτι θα ρυθμιστεί μόνο του όταν είναι έτοιμο, δε χρειάζεται πίεση, ούτε και να αγχώνεσαι!

Ο δικός μου κάποιο βράδυ ξαφνικά στους 4 μήνες δεν ξαναξύπνησε βράδυ....κι εγώ ξύπναγα απορημένη και περίμενα να δω τί θα γίνει κοιτάζοντας την κούνια...:P:p

 

Το άσχημο για εμας είναι που είχαμε συνηθήσει σε μια ήρεμη βραδυνή ρουτίνα και έναν καλό ύπνο και τώρα όλα άλλξαν και είμαστε σαν ζόμπι.....:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα κάνω κι εγώ την ίδια ερώτηση.....

 

ΠΟΙΟΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ?????????????

 

Εχω δύο κοριτσάκια με ένα χρόνο διαφορά μεταξύ τους (15μηνών και 27μηνών) το φοβερό είναι ότι αυτό το διάστημα και οι δύο μαζί περνάνε την φάση "δεν κοιμάμαι το βράδυ". Όπως καταλαβαίνετε για εμάς δεν υπάρχει ούτε το διάστημα της μιας-δύο ώρες έστω για να πάρεις ....αμπάριζα. Το ξενύχτι είναι συνεχόμενο. Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα αλλά εχω καταλάβει ότι αν τους πάω κόντρα, δηλαδή άν αρχίσουν να κλαίνε, το έχασα το παιχνίδι. Λέμε παραμύθια, διαβάζουμε βιβλία, λέμε πως περάσαμε σήμερα και τι θα κάνουμε αύριο, πίνουμε γάλα, νερό κλπ κλπ κλπ... μεγάλη φαντασία!!!!!!!

Δεν έχω δοκιμάσει αυτά τα cds που κυκλοφορούν και υποτίθεται χαλαρώνουν τα μικρά. Ξέρει κανένας αν κάνουν τίποτα?

Τί άλλο μπορείς να κάνεις εκτός από το να περιμένεις να μεγαλώσουν? φαντάζομαι μετά τα 3-4 δεν υπαρχει τέτοιο θέμα... :-))))

Link to comment
Share on other sites

Αμαν τί τραβάτε κι εσείς!!!!

Υπομονή.......

Πάντως ένα βράδυ τον άφησα να κλαίει 5 λεπτά ( :oops: ) και μετα πήγα τον ξάπλωσα, του είπα είναι νύχτα, όλοι κοιμούνται, καληνύχτα και μετα κοιμήθηκε μέχρι το πρωί!!!

Δεν ξέρω τί να κάνω?? Υποθέτω το κάθε παιδί ειναι διαφορετικό, και εμείς δοκιμές κάνουμε, να δούμε τί πιάνει....

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ????????????

ΑΧ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΑΡΗΓΟΡΗΣΕΙ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΥΠΝΟΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ !!!!!!!!!! ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ (ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 12.30-01.00) ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΥΠΝΑΩ ΣΤΙΣ 06.00 ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ (ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΑΛΕΥΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ). ΕΧΘΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΟΠΟΤΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΝ ΒΑΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΧΑΡΗΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΜΑΝΑ ΘΑ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΩΡΙΤΣΕΣ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΛΕΠΤΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΛΛΟ (ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ) ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΤΣΑΤΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΙΣ 12.30 ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ? ΠΟΣΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΝΑ ΕΧΩ? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΠΡΩΤΑ? ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΑΝΕΙ ΑΣΤΕΙΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΛΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΑΓΙΑΣΟΥΜΕ!!!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΠΟΙΟΣ - ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

ΜΑΝΑ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως έχουμε εφαρμόσει την επίσκεψη του Δήμαρχου. Κάθε β΄ραδυ ο Δήμαρχος περνάει για να δει αν κοιμούνται τα παιδάκια, το ξέρετε αυτό; Αν δεν κοιμούνται, έ κάτι συμβαίνει (δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο τι συμβαίνει γιατί πάντα προλαβαίνουμε να κοιμηθούμε πριν έρθει ο Δήμαρχος)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως έχουμε εφαρμόσει την επίσκεψη του Δήμαρχου. Κάθε β΄ραδυ ο Δήμαρχος περνάει για να δει αν κοιμούνται τα παιδάκια, το ξέρετε αυτό; Αν δεν κοιμούνται, έ κάτι συμβαίνει (δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο τι συμβαίνει γιατί πάντα προλαβαίνουμε να κοιμηθούμε πριν έρθει ο Δήμαρχος)

 

 

Αυτό με το Δήμαρχο μου άρεσε και εμένα συγνώμη ο Δήμαρχος πως σας ήρθε στο μυαλό? Εγω εφάρμοσα τη μέθοδο καλή νεραίδα για να κόψουμε την πιπιλά αλλά τη μέθοδο του Δημάρχου πρώτη φορά την ακούω θα προσπαθήσω να την εφαρμοσω. Καμια άλλη ιδεα κανείς? γιατί ο δικός μου απο το Σεπτεμβρη κοιμάται μαζί μας πως θα τον πείσω να ξαναπαεί στο δικό του δωμάτιο? Αρχιζω να σκέφτομαι μήπως να ξαναφέρω το κρεββάτακι του στην κρεβατοκάμαρα αλλά σκέφτομαι μήπως αντι να πάμε ενα βήμα μπροστά πάμε δέκα βήματα πίσω?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

καλε μη το κανεις αυτο,θα κανεις δευτερο παιδακι καποια στιγμη και θα ειστε σαν καταυλισμος στην κρεββατοκαμαρα.μπορεις να δοκιμασεις το να κοιμηθεις στο δωματιο του για καμια βδομαδα και σιγα σιγα να φυγεις.ισως να το καταλαβει τις πρωτες μερες αλλα μπορει και να πιασει το κολπο αργοτερα.παντως και ο δημαρχος τελειο κολπο μου φαινεται.

δεν ξερω κοριτσια εμεις δεν εχουμε τετοιο θεμα και θα μου φαινοταν βουνο αν το ειχαμε.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Georgia2006 μιλάς κι είναι σαν να ακούω την δική μας ιστορία. Πανομοιότυπη όμως! Μόνο που εμάς κοιμάται από 1,5 χρονών μαζί μας και απ ότι έχω καταλάβει ήταν γιατί άρχισε να φοβάται μόνος του στο δωμάτιο.Πόσα βράδυα ξενύχτησα πλάι του αλλά τίποτα.Τελικά τον πήρα στο κρεββάτι μαςγιατί έπρεπε κι εγώ κάποτε να κοιμηθώ.Πόσο να αντέξω όλο το βραδυ άυπνη, το πρωι δουλειά και μετά πάλι τα ίδια. Και όπως τα λες, κοιμόταν τις μεγάλες ώρες 11-12-01:00. Τελευταία δεν κοιμάται όλη μέρα και πέφτει για ύπνο από τις 8-9 μέχρι το πρωί.Αλλά ξυπνάμε να πιούμε γάλα.Άλλο πάθος κι αυτό. Σε δύο μήνες θα γεννήσω το 2ο παιδάκι μου, γιατί αν περίμενα πότε θα μάθει ο γιος μου να κοιμάται μόνος του και μετά να κάνω το 2ο, θα ήμουν χαμένη από χέρι.

Θέλει και υπομονή και μην το βλέπεις και τόσο στραβά.Μια φίλη μου νοσηλεύτρια στο Παίδων μου είχε πει για το συγκεκριμένο θέμα, κοιμήσου αγκαλιά με το παιδί σου και να το χαίρεσαι όσο μπορείς και όσο είναι μικρό, γιατί αμα μεγαλώσει θα σου φύγει.Αυτά θα σου μείνουν να θυμάσαι και μην μετανιώνεις για τίποτα.Τα δικά της που πάνε Δημοτικό και Γυμνάσιο ακόμα και τώρα με την πρώτη ευκαιρία πάνε στο κρεββάτι της.

[URL="http://www.baby-gaga.com/"][IMG]http://tickers.baby-gaga.com/t/foxfoxadb20061027_-8_O+Stephanos+mou+einai.png[/IMG][/URL]
[URL="http://www.baby-gaga.com/"][IMG]http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadr20100312_-8_To+koritsaki+mou+einaii.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το θεμα μου!!!!!!!!!!εχω να κοιμηθω 4 ολοκληρα χρονια!!!!! καθε βραδυ ξυπναω 3-4 φορες και φυσικα μεχρι να με παρει ο υπνος πρεπει να ξαναξυπνησω...εχω απογοητευτει! και ναι θα σκεφτεστε οτι με το που αρχισε να κοιμαται η κορη μου ξεκινησα τα ξενυχτια με το γιο μου. καπως ετσι αλλα ακομη πιο περιπλοκα. ενα βραδυ να κοιμηθει χωρις να ξυπνησει ο μικρος ,εκεινο το βραδυ ξυπναει οπωσδηποτε η κορη μου αλλα οπωσδηποτε! προχθες κοιμηθηκε ο γιος μου απο τις 9 το βραδυ εως τις 7 το πρωι.εγω σταθερη στις αξιες μου, ξυπνησε η κορη μου στις 1 γιατι ειχε κατουρηθει και ηθελε να της αλλαξω πανα και φυσικα ξαναξυπνησε στις 5 για τον ιδιο λογο!!! αφου νομιζω οτι μου κανουν πλακα, δεν περιγραφετε αυτο που ζω!!! νυσταζω συνεχεια και δεν εχω ορεξη για τιποτα και οπως αλλες κοπελές λενε "εγω ποτε θα γινω μανα?" εγω λεω "εγω ποτε θα ξανακοιμηθω??" ειναι φοβερο χωρις πλακα τωρα γιατι ειμαι συνεχεια μες τα νευρα!! και το πρωι δουλευω κιολας και για μεσημερι δεν το συζηταμε γιατι η κορη μου δεν κοιμαται!! συγκεκριμενα δεν θελει να κομαται ποτε...πριν 4 μερες μου ειπε το κορυφαιο"μαμα γιατι πρεπει να καθομαστε και να κοιμομαστε εγω δεν θελω!!" ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΝΟΜΙΖΩ......

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...