Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βοηθήστε με βρε κορίτσια!

Ο γιος μου (3 χρονών σε λίγες μέρες) με έχει τρελάνει με τον μεσημεριανό ύπνο. Θα κοιμηθεί λίγο δύσκολα για μεσημέρι αλλά είναι εμφανές πως νυστάζει και όταν θα ξυπνήσει θα έχει απίστευτη γκρίνια (κλάμα, φωνές, στριγκλιές). Εάν δεν τον βάλω για ύπνο το μεσημέρι θα κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ ανάλογα με την κούραση του αλλά και πάλι θα έχω λίγη γκρίνια επειδή είναι κουρασμένος. Ξέρω πως αρκετά παιδιά κόβουν τον μεσημεριανό ύπνο στην ηλικία αυτή αλλά τον βλέπω οτι νυστάζει γιατί πέφτουν λίγο οι ρυθμοί του και τρίβει μάτια.

Η γκρίνια είναι μόνο στον μεσημερινό ύπνο ανεξάρτητα το πόση ώρα θα κοιμηθεί. Από αλλαγές που έχουν γίνει και μπορεί να τον έχουν διαταράξει είναι το κόψιμο της πιπίλας για τον ύπνο και ο ερχομός νέου μωρού αλλά την αντίδραση αυτή την είχε και πριν απ όλα αυτά οπότε δεν είμαι σίγουρη πως ευθύνονται τα παραπάνω. Το έχει περάσει και κάποια άλλη αυτο; Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Alverou είπε:

Βοηθήστε με βρε κορίτσια!

Ο γιος μου (3 χρονών σε λίγες μέρες) με έχει τρελάνει με τον μεσημεριανό ύπνο. Θα κοιμηθεί λίγο δύσκολα για μεσημέρι αλλά είναι εμφανές πως νυστάζει και όταν θα ξυπνήσει θα έχει απίστευτη γκρίνια (κλάμα, φωνές, στριγκλιές). Εάν δεν τον βάλω για ύπνο το μεσημέρι θα κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ ανάλογα με την κούραση του αλλά και πάλι θα έχω λίγη γκρίνια επειδή είναι κουρασμένος. Ξέρω πως αρκετά παιδιά κόβουν τον μεσημεριανό ύπνο στην ηλικία αυτή αλλά τον βλέπω οτι νυστάζει γιατί πέφτουν λίγο οι ρυθμοί του και τρίβει μάτια.

Η γκρίνια είναι μόνο στον μεσημερινό ύπνο ανεξάρτητα το πόση ώρα θα κοιμηθεί. Από αλλαγές που έχουν γίνει και μπορεί να τον έχουν διαταράξει είναι το κόψιμο της πιπίλας για τον ύπνο και ο ερχομός νέου μωρού αλλά την αντίδραση αυτή την είχε και πριν απ όλα αυτά οπότε δεν είμαι σίγουρη πως ευθύνονται τα παραπάνω. Το έχει περάσει και κάποια άλλη αυτο; Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Χμμμ.. τι ώρα ξυπνάει το πρωί και τι ώρα κοιμάται για μεσημέρι; Τι ώρα ξυπνάει και τι ώρα πάει για ύπνο το βράδυ αν κοιμηθεί μεσημέρι και πότε αν δεν κοιμηθεί; Παιδικό πάει; Τι ώρα τρώει μεσημεριανό; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Χμμμ.. τι ώρα ξυπνάει το πρωί και τι ώρα κοιμάται για μεσημέρι; Τι ώρα ξυπνάει και τι ώρα πάει για ύπνο το βράδυ αν κοιμηθεί μεσημέρι και πότε αν δεν κοιμηθεί; Παιδικό πάει; Τι ώρα τρώει μεσημεριανό; 

Το πρωί ξυπνάει 7-8 συνήθως κάποιες μέρες πιο νωρίς και σπάνια πιο αργά. Το βράδυ κοιμάται 9-10 εάν κοιμηθει το μεσημέρι αλλιώς μπορεί και να κοιμηθεί στις 8 αλλά και το μεσημέρι δεν έχει στανταρ ώρα ύπνου πλέον (συνήθως 2:30-3:30). Μεσημεριανό τρώει 1-2 συνήθως, μπορεί κάποιες μέρες να αργήσει παραπάνω γιατί περιμένουμε τον πατέρα του να φάμε όλοι μαζί. Παιδικό δεν πάει ακόμα λόγω του μωρού αλλά θέλω να τον στείλω σε κανα δυο μήνες με πολλές επιφυλάξεις πάντα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alverou είπε:

Βοηθήστε με βρε κορίτσια!

Ο γιος μου (3 χρονών σε λίγες μέρες) με έχει τρελάνει με τον μεσημεριανό ύπνο. Θα κοιμηθεί λίγο δύσκολα για μεσημέρι αλλά είναι εμφανές πως νυστάζει και όταν θα ξυπνήσει θα έχει απίστευτη γκρίνια (κλάμα, φωνές, στριγκλιές). Εάν δεν τον βάλω για ύπνο το μεσημέρι θα κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ ανάλογα με την κούραση του αλλά και πάλι θα έχω λίγη γκρίνια επειδή είναι κουρασμένος. Ξέρω πως αρκετά παιδιά κόβουν τον μεσημεριανό ύπνο στην ηλικία αυτή αλλά τον βλέπω οτι νυστάζει γιατί πέφτουν λίγο οι ρυθμοί του και τρίβει μάτια.

Η γκρίνια είναι μόνο στον μεσημερινό ύπνο ανεξάρτητα το πόση ώρα θα κοιμηθεί. Από αλλαγές που έχουν γίνει και μπορεί να τον έχουν διαταράξει είναι το κόψιμο της πιπίλας για τον ύπνο και ο ερχομός νέου μωρού αλλά την αντίδραση αυτή την είχε και πριν απ όλα αυτά οπότε δεν είμαι σίγουρη πως ευθύνονται τα παραπάνω. Το έχει περάσει και κάποια άλλη αυτο; Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

κ εμενα 2 χρονων  πολλες φορες κλαιει οταν ξυπνησει απτον μεσημεριανο υπνο κ εχω καταλαβει οτι κλαιει πρωτον αν τον αφησω να παρακοιμηθει κ δευτερον οταν ξυπναει θελει αμεσως να του δωσω να φαει το γιαουρτι του κ συνερχετε . δεν ξερω ισως μετα τον μεσημεριανο υπνο νιωθουν λιγο περιεργα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alverou είπε:

Θα κοιμηθεί λίγο δύσκολα για μεσημέρι αλλά είναι εμφανές πως νυστάζει και όταν θα ξυπνήσει θα έχει απίστευτη γκρίνια (κλάμα, φωνές, στριγκλιές).

Εκτός από τις χρήσιμες ερωτήσεις-αφορμές για σκέψη της @λουκουμαδάκι, επιπλέον: Κάνετε κάτι ευχάριστο-χαλαρωτικό πριν κοιμηθεί; Τραγούδι, παραμύθι, βιβλιαράκι; Ο χώρος του κρεββατιού του είναι διαμορφωμένος ευχάριστα; Πχ τα αγαπημένα του κουκλιά, ένα ραφάκι/χώρος κοντά για 2-3 βιβλία, μια ζωγραφιά, ένα παιχνιδάκι να τα κοιτά πριν κλείσει τα ματάκια του. Δίνετε ραντεβού για όταν ξυπνήσει πχ με μια δραστηριότητα που του αρέσει, ή μια λιχουδιά για απογευματινό, ή βόλτα. Για να προσμένει κάτι με χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan said:

Εκτός από τις χρήσιμες ερωτήσεις-αφορμές για σκέψη της @λουκουμαδάκι, επιπλέον: Κάνετε κάτι ευχάριστο-χαλαρωτικό πριν κοιμηθεί; Τραγούδι, παραμύθι, βιβλιαράκι; Ο χώρος του κρεββατιού του είναι διαμορφωμένος ευχάριστα; Πχ τα αγαπημένα του κουκλιά, ένα ραφάκι/χώρος κοντά για 2-3 βιβλία, μια ζωγραφιά, ένα παιχνιδάκι να τα κοιτά πριν κλείσει τα ματάκια του. Δίνετε ραντεβού για όταν ξυπνήσει πχ με μια δραστηριότητα που του αρέσει, ή μια λιχουδιά για απογευματινό, ή βόλτα. Για να προσμένει κάτι με χαρά.

Αρκετές φορές του τραγουδάω για να κοιμηθεί ή του διαβάζω κάποιο παραμύθι πριν τον ύπνο βέβαια αυτά πιο πολύ στον βραδυνό ύπνο. Για το μεσημέρι δεν κάνουμε κάτι από τα παραπάνω, πολύ σπάνια να γίνει. Συνήθως ξαπλώνουμε μαζί και πιάνει τα μαλλία μου ή κάθομαι δίπλα του και παίρνει αγκαλιά το αρκουδάκι του.

 

Το δωμάτιο του νομίζω είναι κατάλληλα διαμορφωμένο γιατί μου δείχνει διάφορα πράγματα που του αρέσουν πριν κοιμηθεί 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η @samsympan, επειδή ο δικός μου σχεδον ίδια ηλικία δεν θέλει να κάνει τίποτα που να διακόπτει το παιχνίδι του, ουυε μεσημέρι ούτε βράδυ, του λέω πάντα τι θα κάνουμε όταν ξυπνήσει. όχι κάτι συγκλονιστικό, απλώς του υπενθυμίζω ότι πχ θα παίξουμε, θα πάμε βόλτα κλπ. Το επαναλαμβάνει 2-3 φορές για σιγουριά κ μετά ηρεμεί. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Alverou είπε:

Το πρωί ξυπνάει 7-8 συνήθως κάποιες μέρες πιο νωρίς και σπάνια πιο αργά. Το βράδυ κοιμάται 9-10 εάν κοιμηθει το μεσημέρι αλλιώς μπορεί και να κοιμηθεί στις 8 αλλά και το μεσημέρι δεν έχει στανταρ ώρα ύπνου πλέον (συνήθως 2:30-3:30). Μεσημεριανό τρώει 1-2 συνήθως, μπορεί κάποιες μέρες να αργήσει παραπάνω γιατί περιμένουμε τον πατέρα του να φάμε όλοι μαζί. Παιδικό δεν πάει ακόμα λόγω του μωρού αλλά θέλω να τον στείλω σε κανα δυο μήνες με πολλές επιφυλάξεις πάντα. 

 

Αυτό που παρατήρησα τώρα τελευταία στην κόρη μου που σε δύο μήνες γίνεται τριών άρα είμαστε ακριβώς στα ίδια είναι ότι πλέον έχει πρωινές αντοχές 8ωρου+ φουλ. Αυτό έχει σαν συνέπεια ο ύπνος το μεσημέρι να είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. Πρόβλημα γιατί δεν φτάνουν οι ώρες πλέον για να έχει ένα σίγουρο δεκάωρο το βράδυ και έστω μία ώρα μέσα στη μέρα. Επειδή η δική μου πάει παιδικό και επειδή ήξερα ότι αν κόψει το μεσημέρι θα μου κοιμηθεί το απόγευμα και Ω φαντάζεσαι μετά τι θα γινόταν το βράδυ εκμεταλλεύτηκα την αλλαγή ώρας και εκεί που ξυπνούσε 7:30 τώρα "ξυπνάει" 6. Ουσιαστικά ένα μισάωρο νωρίτερα αλλά τυπικά μιάμιση ώρα. Οπότε γυρίζει από το σχολείο μία και πέφτει για ύπνο, ξυπνάει 2μιση και 9+ είναι στο κρεβάτι της. Πιστεύω ένα σκέλος μεγάλο είναι ότι ξυπνάει "αργά". Το μέχρι 8 σίγουρα προσπάθησε να το κάνεις μέχρι 7 το αργότερο. Ξέρω θα σου φανεί βάρβαρο αλλά δεν είναι γιατί θα έχει σαν συνέπεια να κοιμάται και πιο νωρίς το βράδυ. Υποθέτω γράφεις ότι κοιμάται δυόμιση με τρισημιση μεσημέρι άρα μία ώρα; Η εκείνη την ώρα πέφτει για ύπνο και ξυπνάει αργότερα; Τι έχω καταλάβει εγώ για τον ύπνο το μεσημέρι. Αν τον τραβήξει πάνω από μιάμιση ώρα και φτάσει στο δίωρο όταν ξυπνήσει γίνεται ο κακός χαμός. Νεύρα γκρίνια κλπ. επίσης το ίδιο κάνει αν ξυπνήσει στο 45λεπτο. Μάλλον μπαίνει σε δεύτερο κύκλο ύπνου στην πρώτη περίπτωση ο οποίος διακόπτεται και βρίσκεται σε σύγχιση είτε το 45λεπτο είναι ένας μη ολοκληρωμένος κύκλος όπου επίσης φέρνει σύγχιση. Πρέπει να βρεις εμπειρικά δυστυχώς πόσο ημερήσιο ύπνο χρειάζεται. Γράφεις ανεξαρτήτου ώρας αλλά μάλλον δεν έχετε πετύχει το σωστό ωράριο. Οπότε. Αν ξυπνάει μέχρι τις 7 τρώει μέχρι μία μιάμιση και ξαπλώνει μέχρι τις 2 με έναν ύπνο που δεν θα είναι λίγος αλλά δεν θα είναι και ληθαργικός θα ξυπνάει χορτατος και με διαύγεια χωρίς γκρίνια. Επίσης δύο εξίσου σημαντικά θέματα. Πιπίλα έκοψε μόνος του; Χρόνο μεταξύ σας έχετε χωρίς το μωρό; Έστω με κάποιο άλλο μέλος μπαμπά γιαγιά κλπ αποκλειστικά χρόνο με το παιδί έχουν; Μη ξεχνάμε ότι έχει ανατραπεί η ζωή του και η άρνηση για ύπνο μπορεί να συμπληρώνεται από την ανάγκη που έχει για εσάς. Δεν κοιμάμαι για να περνάω χρόνο με τη μαμά μου. Η δεν κοιμάμαι γιατί δεν πέρασα χρόνο αποκλειστικό με κάποιον για να καλυφθώ συναισθηματικά. Σίγουρα πάντως δεν είναι έτοιμος όπως τα γράφεις για να τον κόψει εντελώς πιστεύω. Με τον βραδυνό ύπνο πως είναι; Κοιμάται καλά; Έχει αφυπνίσεις; Πόση ώρα κάνει να κοιμηθεί; 

Επεξεργάστηκαν by λουκουμαδάκι

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση πάντως οτι ο μεσημεριανός ύπνος γενικά είναι διαφορετικός.....κι εμείς δηλαδή αν κοιμηθούμε το μεσημέρι δε νομίζω οτι ξυπνάμε με τον ίδιο τρόπο που γίνεται το πρωί....

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Πρέπει να βρεις εμπειρικά δυστυχώς πόσο ημερήσιο ύπνο χρειάζεται. 

Πιστεύω οτι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτη την διαπίστωση.

 

Την πιπιλα του την έκοψα εγώ γιατί ενώ δεν την ζήταγε όλη την ημέρα εαν την έβλεπε μπροστα του την μπούκωνε. Πιθανόν να το έκανα λίγο απότομα γιατί μια μέρα απλά εξαφανίστηκε αλλά δεν μου την ζητάει παρα μόνο στον ύπνο που και πάλι τώρα αρχίζει και το ξεχνάει. 

 

Χρόνο προσπαθω να περνάμε μαζί χωρίς το μωρό, κυρίως όταν κοιμάται το μωρό ή σπάνια μια βόλτα οι 2 μας μόνο.Δεν έχω πολύ βοήθεια από τον άντρα μου ή το οικογενειακό περιβάλλον λόγω ιδιαίτερων συνθηκών όχι γιατί δεν θέλουν.Ο βραδυνός ύπνος είναι άλλο θέμα, ενώ κοιμόταν στο κρεβάτι του και 1-2 φορές την εβδομάδα ερχόταν στο κρεβάτι μας όταν ξύπναγε πλέον έρχεται κάθε βράδυ. Είμαι σίγουρη πως οι αλλαγές που έχουν γίνει τον επηρεάζουν και για κανα 6μηνο ακόμα δεν περιμένω κάοια βελτίωση.

 

Χτες που ξύπνησε πάλι γκρινιάζοντας και κλαίγοντας ήμουν πολύ πιο δεκτική με τα συναισθήματα του και συνήλθε πιο γρήγορα απ ότι συνήθως και δεν εκνευρίστηκα και εγώ όπως γίνεται κάθε φορά. Σίγουρα φταίω και εγώ και στον τρόπο που αντιδράω. 

8 hours ago, chocolate_eater said:

Έχω την αίσθηση πάντως οτι ο μεσημεριανός ύπνος γενικά είναι διαφορετικός.....κι εμείς δηλαδή αν κοιμηθούμε το μεσημέρι δε νομίζω οτι ξυπνάμε με τον ίδιο τρόπο που γίνεται το πρωί....

έχει δίκιο, εάν κοιμηθώ το μεσημέρι και εγω σηκώνομαι λιγο παραξενα. Δεν είχα κάνει την σύνδεση να σου πω την αλήθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...