Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλή μερα σε όλους και καλή εβδομάδα. Το Σάββατο τελικά καταφερα και αγόρασα το βιβλιο κοιμησου παιδι μου. Δυστυχως ομως διάβασα μονο λίγες σελιδες γιατι χρονο δεν ειχα (απορω με τον ευατο μου πως καταφερα και πηρα το πτυχιο μου ποτε εβρισκα χρονο για διαβασμα?). Τελος παντων όταν διαβασω όλο το βιβλιο και άρχισω να το εφαρμοζω θα σας πω τα αποτελεσματα.

 

 

Εμείς το εφαρμόσαμε όλα καλά ήταν για κανά δυο μήνες μέχρι που έφυγε πάλι ο μπαμπάς της ταξιδι και δως του πάλι αλλά είναι με τις μέρες τις εχτές κατά τις 23:00 την πήγα στο κρεββάτι της και αποκοιμήθηκε μόνη της απλά έκατσα πλαί της για κανά δυο λεπτά και τέλος , εντάξει όπως πάντα το βράδυ ξυπνησε και ήρθε στο κρεββάτι αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό .:-(Τις καθημερινές που πάει παιδικό το πολύ 22:30 έχει κοιμηθεί απλά ποτέ δεν ήταν παιδί του ύπνου.:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω να φανταστείς τον βάζω 20:30 και ξεκινάμε προετοιμασία από τις 20:00. Έχτές όμως τον έβαλα πιο αργά γιατί δεν πήγαινε άλλο. Ο δικός μου κοιμάται στο σταθμό καμια ωρίτσα η στις 11:30 με 12:30 ή 1:15 με 14:00 οπότε εγώ δεν τον ξανακοιμίζω για μεσημέρι γιαυτό και τον βάζω 20:30.

Δεν πρέπει να τον ρωτάς αν θέλει να παίξει ή να κοιμηθεί, πρέπει να καταλάβει πότε είναι η ώρα για ύπνο. Να μάθει σε μια ρουτίνα.

 

ακριβως το ιδιο και εμεις.αργια,γιορτες,σχολες,ο γιωργος 20:15 βαρια 20:30 κοιμαται.στις 19:45 βαζουμε τα παιχνιδια για υπνο κανουμε νυχτα το δωματιο κλεινοντας το μπατζουρι,παμε στο μπανιο και κανει μπανιο την κορμαρα του και εμενα μαζι αφου κακαριζει με τις σαπουναδες.μετα πυτζαμουλες.καθεται στο καναπε και φωναζει γαλια,γαλια(γαλα).το πινει και μετα τον βαζω στη κουνια του.μεσα σε 10λεπτα κοιμαται.

εχω κανει το λαθος να τον παρω στο κρεβατι 2-3 φορες.αλλα το εκοψα κατευθειαν την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Τιγρακι τι τυχερη μανουλα που εισαι και κοιμαται το παιδι σου τοσο νωρις εμεις αν δεν πιασουμε μεσανυχτα δεν κοιμαται με τιποτα εχθες για παραδειγμα κοιμηθηκαμε 12,30

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

pk33 νομίζω ότι πήρες την απάντηση σου όσο το παιδί είναι στο σπίτι δεν γίνεται τίποτα γιατί και να κοιμηθεί μετά από λίγο θα ξυπνήσει όταν καταλάβει ότι δεν είμαστε εκεί οπότε χάλια μαύρα . Τώρα είναι 3 ετών και οι φορές που έχει κοιμηθεί στη γιαγία είναι μετρημένες στα δακτύλα και μόνο όταν υπήρχε σοβαρός λόγος. Τις μέρες των γιορτών καταφέραμε και κόψαμε την πιπιλα μπορώ να πώ με σχετικά εύκολο τρόπο λετε να καταφέρω να του μάθω να κοιμάται στο κρεβάτι του σε φυσιολογική ώρα? πως όμως? μου φαίνεται βουνό!!!!

 

Μα το πρόβλημα είναι ακριβώς στο ότι έχει μάθει να κοιμάται στο κρεβάτι σας, μαζί σας. Τι σημαίνει αυτό; Ακριβώς ότι σημαίνει, δηλαδή όλοι πέφτουν ταυτόχρονα στο κρεβάτι!

Για να κόψεις το ταυτόχρονο πρέπει να κόψεις και το να κοιμάστε στο ίδιο κρεβάτι. Τόσο απλά!

Όσο κοιμάται στο κρεβάτι σας, το θεωρεί απόλυτα λογικό να κοιμάστε(δηλαδή να πέφτετε για ύπνο) όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια που πηρατε το βιβλιο προσεξτε να ξεκινησετε την εκπαιδευση μια εποχη οχι μετεβατικη. δηλαδη τις 7 πρωτες μερες να μην αλλαξετε κρεβατι (αν σκεφτεστε να παρετε καινουριο ας πουμε),να μην ειναι αδιαθετο το μωρο, να μην αλλαξουν τα ατομα που θα ειναι στο σπιτι. εμενα ο αντρας μου δουλευει βαρδιες και περιμενα ποτε θα δουλευει 7 μερες συνεχομενες ιδια βαρδια για να μην αλλαξει τιποτα στη ρουτινα της εκπαιδευσης. και βεβαια διαλεξα τις μερες που θα λειπει γιατι δεν αντεχει το μωρο να κλαιει και θα πηγαινε στραφι η εκπαιδευση.. επισης επειδη εμας αρχισε καποια στιγμη χωρις λογο να ξαναξυπναει του πηραμε υπνοσακο και δεν ξαναξυπνησε καθολου μεσα στη νυχτα. ευχομαι σε ολες να πετυχει το συστημα και να κοιμηθειτε επιτελους!!!! εγω παντως κοιμαμαι μετα απο 2 χρονια.. αχ τι τραβαμε κι εμεις οι μανουλες

υ.γ. για οσες υπαρχει κινδυνος να πηδηξει απο το καγκελο, εμεις ειχαμε παρει ενα αφαιρουμενο καγκελο απο το jumbo και το βαζαμε extra τη νυχτα

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις το ειχαμε παρει το βιβλιο.

Αν και "επιασε" κατα καποιον τροπο με αυτα που προτεινει , δεν διήρκησε.

Σε 1 μηνα ειχαμε παλι τα ιδια.

Χωρια που αμφιβάλω πολυ (εγω προσωπικα τουλαχιστον) για τις μεθοδους που προτεινει.

Εξω απ' το χωρό , πολλα τραγουδια λεμε.

 

Τεσπα...εμας απο οταν εκλεισε τα 3 , διορθώθηκαν πολλα πραγματα.

Κι οχι μονο σχετικα με τον υπνο.

 

Μας λυπήθηκε φαινετε ο Θεος :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια που πηρατε το βιβλιο προσεξτε να ξεκινησετε την εκπαιδευση μια εποχη οχι μετεβατικη. δηλαδη τις 7 πρωτες μερες να μην αλλαξετε κρεβατι (αν σκεφτεστε να παρετε καινουριο ας πουμε),να μην ειναι αδιαθετο το μωρο, να μην αλλαξουν τα ατομα που θα ειναι στο σπιτι.

magdaz να σε ρωτήσω κάτι τι εννοείς να μην αλλάξουμε κρεβάτι? φυσικα θελω να σου πω ότι δεν προλαβα να διαβασω όλο το βιβλιο παρα μόνο μερικες σελίδες του, αλλά σκεφτόμουν να του αγορασουμε πρώτα καινουργιο κρεββάτι (θελει τον spiderman) και μετα να εφαρμοσω τις μεθοδους του βιβλιου δεν θα κάνω καλά? να δοκιμασω στο παλιο του κρεβάτι που είναι η κούνια του?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, άγνωστη η ψυχή του παιδιού. Λοιπόνννννν κάποια στιγμή βγάλαμε το κάγκελο από το κρεβάτι του και άρχισε το γνωστό ανεβοκατεβαίνω. 1 για νερό 2 για τσίσα μετά για κάτι άλλο τον επαιρνε ο ύπνος. Κάποια στιγμη αποφασίσαμε να κλείνουμε εντελώς την πόρτα του δωματίου του, μια και εβγαινε σιγα σιγα και καθότανε στο διάδρομο και μας κοίταζε που τρώγαμε (ένω μέχρι πριν την αφήναμε πλαγιασμένη εντελώς, όχι κλεισμενη). Δε βγαίνει τώρα από το δωμάτιο αλλα ΤΙ ΚΑΝΕΙ ? Κοιμαται πίσω από την κλειστή πόρτα του δωματίου του. Μπαίνουμε μία τον σηκωνουμε, μπαίνουμε 2 τα ίδια μπαίνουμε 3 μια από τα ίδια. Κοιμάται σαν να μη συμβαίνει τίποτα στο πάτωμα. Ακου φαντασία τώρα. Αμα έχετε καμία ιδέα για αυτό .......... :(

Link to comment
Share on other sites

GEORGIA παρε το καινουριο και κρεβατι και ξεκινα εκει την εκπαιδευση μια και καλη. ή περιμενε μια δυο μερες, που ξερεις μπορει να του αρεσει το κρεβατι του και να μη το χρειαστεις το βιβλιο τελικα... εγω μια βδομαδα το διαβαζα και το ξαναδιαβαζα εντρομη λες κι εδινα παλι πανελληνιες και δεν επρεπε να μου ξεφυγει τιποτα.. παντως η τεχνικη του βιβλιου δεν ειναι ξεκαρφωτη, λεγεται "τεχνικη του ελεγχομενου κλαματος" και την ακολουθουν και οι ντανταδες στο σκαι και την εχω βρει και σε αλλα βιβλια που εχω διαβασει ("πως να δαμασετε τα νηπια")καλη επιτυχια

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα να σας πω τον πόνο μου? Εχθες το μικρό μου ανταρτάκι κοιμήθηκε 11.00 το βράδυ ξαπλωσα και εγω δίπλα του μέχρι να το παρει ο υπνος μετά απο 20 λεπτά ξύπνησε και επειδη προσπαθει να κλάψει κάνει διάφορα χαζα κλαίει και μετά δεν παίρνει ανάσα για αρκετη ώρα και αρχίζει και χτυπιέται (γιατι προσπαθεί να αναπνεύσει και δεν μπορεί) δεν μπορω να το περιγράψω εγω φυσικά κάθε φορά τα παίζω. Αυτο γίνεται μονο κάθε φορά που κοιμάται και εμεις βγαίνουμε έξω από το δωματιο όταν κοιμάμαστε όλοι μαζι δεν το έχει κάνει ποτέ!!!! και φυσικα τα μεσημέρια δεν έχει πρόβλημα και κοιμάται μόνος του μόνο το βράδυ το κάνει . Τι είναι αυτό βρε καλοι μου γονείς? το κάνει από αντίδραση ή όντως κατι παθαίνει εκείνη την ώρα ? Σκέφτομαι να πάμε στο γιατρό? να πάω σε καποιν παιδοψυχολόγο δεν ξέρω τι να πω!!!!!

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα, άγνωστη η ψυχή του παιδιού. Λοιπόνννννν κάποια στιγμή βγάλαμε το κάγκελο από το κρεβάτι του και άρχισε το γνωστό ανεβοκατεβαίνω. 1 για νερό 2 για τσίσα μετά για κάτι άλλο τον επαιρνε ο ύπνος. Κάποια στιγμη αποφασίσαμε να κλείνουμε εντελώς την πόρτα του δωματίου του, μια και εβγαινε σιγα σιγα και καθότανε στο διάδρομο και μας κοίταζε που τρώγαμε (ένω μέχρι πριν την αφήναμε πλαγιασμένη εντελώς, όχι κλεισμενη). Δε βγαίνει τώρα από το δωμάτιο αλλα ΤΙ ΚΑΝΕΙ ? Κοιμαται πίσω από την κλειστή πόρτα του δωματίου του. Μπαίνουμε μία τον σηκωνουμε, μπαίνουμε 2 τα ίδια μπαίνουμε 3 μια από τα ίδια. Κοιμάται σαν να μη συμβαίνει τίποτα στο πάτωμα. Ακου φαντασία τώρα. Αμα έχετε καμία ιδέα για αυτό .......... :(

 

Συγνώμη αλλά τι θα γίνει αν πάθει κάτι πεσμένο πίσω από την πόρτα έτσι κλειστή που την έχετε;

Και η δική μας είχε το πρόβλημα που αναφέρεις όταν κατεβάσαμε το κάγκελο (γιατί πριν το κατεβάσουμε πάλι έβγαινε αλλά προσγειωνόταν λίγο απότομα στο πάτωμα, και τελικά της βάλαμε το ποτήρι δίπλα στο κρεβάτι σε ένα καρεκλάκι. Από τότε σταμάτησε και να πίνει νερό το βράδυ (ίσως γιατί πλεον έχει την ασφάλεια ότι μπορεί να πιεί όποτε θέλει)

Εχουμε και το δήμαρχο που περνάει να δει αν κοιμούνται τα παιδάκια (αν και τώρα τελευταία έχει ξαφτύσει το γόητρό του, πρέπει να πάει και στα δημαρχάκια του, στο σπίτι του!)

 

Το πρόβλημα είναι τα όνειρα, που συχνά κλαίει στον ύπνο της και θέλει αρκετή ώρα να ηρεμήσει από το κλάμα και το παραμηλητό.

Αλλά κλειστές πόρτες το έχουμε απαγορεύσει στο σπίτι (εκτός φυσικά από την τουαλέτα)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι κανούργιο μέλος και διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τα θέματα, προβληματα, εισηγήσεις κλπ. Έχω ένα κοριτσάκι 17 μηνών και παρόλο που σε όλα τα θέματα συνεννοούμαστε και επικοινωνούμε πάρα πολύ καλά, στο μοναδικό θέμα που έχουμε πρόβλμα από τον καιρό που γεννήθηκε το ζουζουνάκι μου είναι ο ύπνος. Σε γενικές γραμμές δεν είναι μωρό που θα κοιμηθεί 12 ώρες σερί αλλά τουλάχιστον ένα οκτάωρο ας κοιμηθεί χωρίς διακοπή. Όταν το αφήνω στη μαμά μου για κανένα βράδυ (σπάνια) κοιμάται χωρίς διακοπή και χωρίς ιδιαίτερο κόπο ενώ στο σπίτι μας είναι βράδια που ξυπνάει κάθε καμμιά ωρίτσα. Είδαμε και πάθαμε να σταματήσει να θέλει να έρθει στο κρεββάτι μας όταν ξυπνούσε και τώρα ξυπνάει και θέλει να πηγάίνουμε εμείς στο κρεββάτι της να τη χαιδεύουμε στην πλάτη (κάτι το οποίο μπορεί να διαρκέσει από μεσή μέχρι και 2 ώρες!!). Το να κοιμηθεί δεν είναι και πολύ δύσκολο παρόλο που θέλει λίγο νανούρισμα, αγκαλιές και αγαπούλες μέχρι να την πάρει ο ύπνος, αλλά αυτό δεν με δυσκολεύει, μάλλον το αντίθετο. Αυτά τα βράδια όμως είναι σκότωμα και αν πάει για μια εβδομάδα με τους ίδιους ρυθμούς είμαι νεκρή, τεντωμένα νεύρα, δεν μπορώ να αποδώσω στη δουλειά, σέρνομαι κυριολεκτικά. Πραγματικά έχω φτάσει στα όρια μου με το θέμα του ύπνου, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?? Και βιβλία έχω διαβάσει και φίλες μου ρωτάω, ότι και να δοκιμάσω δεν πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

GEORGIA και μονη σου το λες οτι οταν κοιμαστε μαζι του δεν το κανει αρα μπορει να ειναι και κολπακι.. ξερω μωρα που ακομη κι εμετο κανουν επιτηδες. αλλα επειδη δε παιζουμε με αυτα τα πραγματα γιατι δεν κανεις μια ερωτηση τον παιδιατρο σας?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά είναι πολύ μεγάλο το θέμα του ύπνου.....

Να σας πω κια τη δική μας ιστορία. 0 Γιώργος (20 μηνών) μέχρι πριν 2 μήνες κοιμόταν μία ωρίτσα το πρωί (11.00 - 12.00) μετά το μεσημεράκι με χίλια ζόρια για μία - μιάμιση ώρα και ξυπνούσε μες στα κλάματα και τη γκρίνια και το βράδυ κατά τις 10.00 - 10.30 πολύ εύκολα και γρήγορα σε 3-5 λεπτά τον έπαιρνε ο ύπνος.

Από τότε που σταμάτησε να κοιμάται τα πρωινά, κοιμάται κατά τις 2.00 ή 3.00 για δυόμιση - τρεις ώρες. Κοιμάται και πολύ εύκολα πλέον το μεσημέρι μιας και είναι κουρασμένο το πουλάκι μου που δε στέκεται πουθενά όλη μέρα. Ελα όμως που το βράδυ μας ταλαιπωρεί αφάνταστα για να κοιμηθεί......Να αναφέρω ότι κοιμάται σε κρεβατάκι, όχι σε κούνια πια και για να κοιμηθεί ξαπλώνω και εγώ δίπλα του. Και για να κοιμηθεί μπορεί να περάσει και μία ώρα, αφήστε δε που πλεόν κοιμάται μετά τις 11.00.

Έχω δοκιμάσιε να τον κοιμίσω κατά τη 1.00 ώστε να μου ξυπνήσε στις 4.00 για να πάει νωρίτερα για ύπνο το βράδυ, αλλά μπααααα.........

Εχω δοκιμάσει να τον σηκώσω στις 2 ώρες ώστε να νυστάξει νωρίτερα, αλλά μπααα...

Τα έχω κάνει και τα δύο ταυτόχρονα, αλλά............ τίποτα τίποτα τίποτα!

Επίσης δεν έχει και πολύ καιρό που σταμάτησε να κλαέι στη μέση της νύχτας λόγω δοντιών και από χτες ξεκινήσαμε πάλι τα κλάματα... Εχω και τον μπεμπάκο που μου κοιμάται κατά τις 9.00 και ξυπνάει στις 11.00 (για βράδυ μιλάμε πάντα!) και είναι μες στην καλή χαρά. Τον ξαναπαίρνει ο ύπνος κατά τη 1.00. Τέλεια δλδ.......

Να δω τι θα κάνω όταν αρχίσω δουλεια!

Πώς μπορώ να τον κάνω να κοιμάται νωρίτερα? Δεν είναι ότι δεν κουράζεται, όλη μέρα στην τσίτα είναι. ΚΑι ποτέ δεν τον βάζω για ύπνο αν δε δω σημάδια νύστας.Και αν όχι πιο νωρίς , τουλάχιστον πιο έυκολα!

Pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Link to comment
Share on other sites

GEORGIA και μονη σου το λες οτι οταν κοιμαστε μαζι του δεν το κανει αρα μπορει να ειναι και κολπακι.. ξερω μωρα που ακομη κι εμετο κανουν επιτηδες. αλλα επειδη δε παιζουμε με αυτα τα πραγματα γιατι δεν κανεις μια ερωτηση τον παιδιατρο σας?

 

 

 

Καλή σας μέρα και από εμένα magdaz εχθές το βράδυ το ξαναέκανε αλλά αυτή τη φορά είμασταν και εμεις μαζί του δηλ. κοιμηθηκαμε όλοι μαζι ενω μέχρι τώρα νομίζω ότι το έκανε επίτηδες εχθες το βράδυ νομίζω ότι κάτι τον ενοχλεί μάλλον βλέπει κάποιο εφιαλτή ξυπνα ιδρωμένος και στην ουσία λαγοκοιμαται και το μόνο που λεεί είναι δεν θέλω ή γιατί τίποτα άλλο κλαίει και μετά τα ίδια δεν μπορεί να πάρει ανάσα θα το παρακολουθήσω μερικες ημέρες ακόμα και μετα θα παρω συμβουλή γιατρού

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τι θα γίνει αν πάθει κάτι πεσμένο πίσω από την πόρτα έτσι κλειστή που την έχετε;

Και η δική μας είχε το πρόβλημα που αναφέρεις όταν κατεβάσαμε το κάγκελο (γιατί πριν το κατεβάσουμε πάλι έβγαινε αλλά προσγειωνόταν λίγο απότομα στο πάτωμα, και τελικά της βάλαμε το ποτήρι δίπλα στο κρεβάτι σε ένα καρεκλάκι. Από τότε σταμάτησε και να πίνει νερό το βράδυ (ίσως γιατί πλεον έχει την ασφάλεια ότι μπορεί να πιεί όποτε θέλει)

Εχουμε και το δήμαρχο που περνάει να δει αν κοιμούνται τα παιδάκια (αν και τώρα τελευταία έχει ξαφτύσει το γόητρό του, πρέπει να πάει και στα δημαρχάκια του, στο σπίτι του!)

 

Το πρόβλημα είναι τα όνειρα, που συχνά κλαίει στον ύπνο της και θέλει αρκετή ώρα να ηρεμήσει από το κλάμα και το παραμηλητό.

Αλλά κλειστές πόρτες το έχουμε απαγορεύσει στο σπίτι (εκτός φυσικά από την τουαλέτα)

 

Kαλημέρα, τι μπορεί να πάθει πεσμένο κάτω ........? απλά κρυώνει βάζει και το κεφάλι του στο μαξιλάρι του που το έχει μαζί του. Φυσικά δεν τον αφηνουμε κάτω να κοιμηθεί πάμε μέσα και τον σηκώνουμε αλλά αυτός κάνει το ίδιο συνεχεια. Ωσπου τον πέρνουμε σηκωτό και κοιμώμενο κακι τον βάζουμε στο κρεβάτι του. Το δωμάτιο είναι σκοτείνο δεν μπορώ να βάλω νερό δίπλα. Θα το χύσει και θα γίνει χαμός

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, τι μπορεί να πάθει πεσμένο κάτω ........? απλά κρυώνει βάζει και το κεφάλι του στο μαξιλάρι του που το έχει μαζί του. Φυσικά δεν τον αφηνουμε κάτω να κοιμηθεί πάμε μέσα και τον σηκώνουμε αλλά αυτός κάνει το ίδιο συνεχεια. Ωσπου τον πέρνουμε σηκωτό και κοιμώμενο κακι τον βάζουμε στο κρεβάτι του. Το δωμάτιο είναι σκοτείνο δεν μπορώ να βάλω νερό δίπλα. Θα το χύσει και θα γίνει χαμός

 

δεν μπορεί να πάθει κάτι πεσμένο κάτω, εννοώ ότι μπορεί να πάθει κάτι και να πέσει πίσω από την πόρτα και να μην μπορείτε να την ανοίξετε

 

Για το νερό, εμείς της το έχουμε σε παγουράκι (έχει βαλβίδα, ξέρεις σαν των ποδηλατών) και να το ρίξει δεν θα χυθεί

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα νομίζω πως τελικα εντοπισα το πρόβλημα του Νικόλη μου έχει νυχτερινές φοβίες και το βράδυ ξυπνα κλαίγοντας και απο το κλάμα δεν παρνει ανάσα και φοβαμαι πολύ. Ευτυχώς αυτό δεν συμβαίνει κάθε βράδυ τελικά νομίζω ότι δεν παίζει ρόλο αν κοιμηθεί πρώτα αυτός ή κοιμηθούμε όλοι μαζι το κάνει και στις δύο περιπτώσεις. έχει εμμονή με ένα φως φάντασμα (μεγάλη ιστορία την είδε στο DVD με τα αυτοκινητάκια HOTWEELS πρέπει να βλέπει εφιάλτες). Εδω και δύο μέρες μάλιστα φοβάται να πάει μόνος του σε κάποιο δωμάτιο και πάντα μου λέει να πάμε μαζί. Οπότε το να πάει να κοιμηθεί μόνος του στο δωμάτιο του αναβάλλεται για όσο διάστημα χρειαστεί πρέπει πρώτα να ξεπεράσει τις φοβίες του.

Σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο? τι να κάνω? Του μιλάω συνέχεια και προσπαθω να ασχολούμαι συνέχεια μαζί του, προσπαθω να του μεταδωσω ασφάλεια λέτε να το ξεπεράσει εύκολα?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

κόψτου το DVD για λιγο καιρό (εγώ θα έλεγα για πολύ καιρό). Δεν ξέρεις ένα τόσο μικρό παιδακι πως προσλαμβάνει ακόμη και τους αθώους για σένα χαρακτήρες

Link to comment
Share on other sites

κόψτου το DVD για λιγο καιρό (εγώ θα έλεγα για πολύ καιρό). Δεν ξέρεις ένα τόσο μικρό παιδακι πως προσλαμβάνει ακόμη και τους αθώους για σένα χαρακτήρες

 

 

pk 33 το συγκεκριμένο DVD δεν το είδαμε ποτέ μόνο μία φορά και αυτό τα πρώτα 5 λεπτά που είδε και την συγκεκριμένη σκηνή. Εψαξα λίγο παραπάνω και διαπίστωσα ότι ο Νικολής μου μάλλον πάσχει από νυχτερινό τρόμο θα το παρακολουθήσω λίγο δίαστημα ακόμη και μετά θα συμβουλευτώ παιδοψυχολόγο ευχαριστώ πάντως και όλες τις συμβουλές που μου δίνεις, θα σας ενημερώσω για τη συνέχεια!!!!!!!!!!!!!!!! η οποία προβλέπεται δύσκολη

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποια βοήθεια .Απο την Προηγούμενη Πέμπτη που επέστρεψε ο μπαμπάς μας απο το ταξίδι του κάθε βράδυ ζούμε ένα δράμα .Η μικρή θα αποκοιμηθεί κανονικά στο κρεββάτι της αλλά θα ξυπνήσει ατελείωτες φορες μέσα στην νύχτα θα προσπαθήσει να κοιμηθεί μαζί μας θα την πάμε ξανά στο κρεββάτι της μετά αρχίζει να λεεί ότι φοβάται στο κρεββάτι μετά ζητάει να πάει τουαλέτα ενώ ακόμα φοράει pumpers μετά μπορεί να αποφασίσει ότι θέλει να παίξει και να ανάψει τα φώτα να βάλει μουσική (όπως εχτές στις 04:00 το βράδυ )μέχρι κάποια στιγμή να εξαντληθεί και είτε να ξαπλώσει στο κρέββάτι της είτε στον καναπέ στο σαλόνι ακόμα και στο πάτωμα την έχω βρέι.Το θέμα είναι ότι φοβάμαι τι μπορεί να κάνει όταν τριγυρνάει μόνη της και πως να την πείσω να κοιμηθεί.Βέβαια σπάνια κοιμόταν όλη την νύχτα και πολλές φορές ειδικά τώρα που ήμουν μόνη μου ερχόταν κρυφά όταν κοιμόμουν και έμπαινε στο κρεββάτι οπου την έπαιρνα χαμπάρι το πρωί.:-(:-(Εχω χαθεί δεν ξέρω τι να κάνω.:?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποια βοήθεια .Το θέμα είναι ότι φοβάμαι τι μπορεί να κάνει όταν τριγυρνάει μόνη της και πως να την πείσω να κοιμηθεί.Βέβαια σπάνια κοιμόταν όλη την νύχτα και πολλές φορές ειδικά τώρα που ήμουν μόνη μου ερχόταν κρυφά όταν κοιμόμουν και έμπαινε στο κρεββάτι οπου την έπαιρνα χαμπάρι το πρωί.:-(:-(Εχω χαθεί δεν ξέρω τι να κάνω.:?

 

 

εμας ειναι ναυτικος κ πολλες φορες ερχοταν κρυφα κ κοιμοταν μαζι μου , με το που γεννησα (2μιση ηταν) την εβαλα στο κρεβατι κ τησ ειπα οτι τα μεγαλα κοριτσια δεν ερχοντε στο κρεβατι της μαμας κ του μπαμπα, ολες οι πριγγιπισες κοιμουντε μονες τους στο δωματιο τους, :rolleyes:

ακομα κ σημερα μ λεει μαμα να κοιμηθω σημερα μαζι σου? η απαντηση ειναι οχι , ο καθε ενας κοιματε μονος του (υπαρχουν βεβαια κ καποιεσ εξερεσεισ τον μηνα που μπορει να τησ επιτρεψω να ερθει αλλα αυτο δεν γινετε σε καθιερομενη βαση )

ακουσα κ το αλλο απο το στοματακι της:cool: μπαμπα να πας στο καραβι να κοιμασε να κοιμαμε εγω με την μαμα ,,

πρεπει να της δωσεις να καταλαβει οτι το βραδυ δεν σηκωνομαστε , οταν την βαζεις για υπνο λες καληνυχτα αν σε ξαναφωναξει πας της λεσ σσοοουυτ κ τελος , μην ανοιγεις κουβεντα αυτο θελουν ,,;) ειναι μεγαλο θα καταλαβει μια χαρα αρκει να εισαι εσυ σταθερη στισ αποψεις σου ,, καλη τυχη !!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...