Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Ξεκίνησα με prevenstria frezzyderm, συνεχισα κάποια στιγμή με fissan mama,γιατί η πρώτη ήταν και σαφώς πιο ακριβή. Μου άρεσε και η δεύτερη πολύ. Α, και, στους γλουτούς έβαζα λίγο johnsons baby oil (κι εκει μπορεί να κάνει κανείς ραγάδες). Kι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει καμία ραγάδα (φτου-φτου!), σίγουρα όμως είναι και θέμα δέρματος-κληρονομικότητας. Το να είναι η περιοχή ενυδατωμένη, όπως και νά'χει, καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έβαζα την κρεμούλα της mothercare που ήταν και πολύ φθηνή (7 ευρώ) και πάαρα πολύ καλή :D Ραγάδες έκανα κάτι λίγες στους γλουτούς που δεν έβαζα (δεν έφτανα :oops: ) αλλά σε κοιλιά, μπούτια τίποτα. Και έβαλα και 25 κιλά.... Το αν οφείλεται στο δέρμα μου η όχι δεν το ξέρω....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαζα fissan mama το πρωι και βαζελινη το βραδυ. Δεν εκανα ραγαδες αν και ειχα ηδη προδιαθεση (ειχα ηδη στους μηρους πριν την γεννα).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Είστε πολύ τυχερές. Εχω δοκιμάσει και κρέμες και λαδάκια... Από τον 4ο μήνα παστώνομαι αλλά έχω γεμίσει. Ο γιατρός μου είπε πως δεν παίζουν ρόλο αυτό, αλλά έχω ευαίσθητο δέρμα οπότε ούτως ή άλλως θα έβγαζα. Ελπίζω ότι δεν έγινα έτσι επειδή δεν έβαλα κάποια «καλή» μάρκα. Από την στιγμή που χρησιμοποιώ προϊοντα, ακόμα και να μην ήταν καλά, αν έπαιζαν όντως ρόλο θα έπρεπε να είχα βγάλει λίγες ραγάδες. Η κοιλιά μου εμένα γέμισε και δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη. Κορίτσια νομίζω ότι απλά είστε τυχερές. Αυτό

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιησα prevenstria αλλα δυστυχως εκανα γυρω απο τον αφαλο. :? μαλλον ειναι θεμα δερματος αφου ειχα και πριν στους γλουτους. μετα την γεννα συνεχισα να βαζω και ειδα λιγη βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι είναι και θέμα δέρματος.Εγώ ξεκίνησα να χρησιμοποιπώ τη fissan mama,είναι καλή,οικονομική και μυρίζει υπέροχα.Πήρα επίσης και το βρεφικό λάδι της Proderm αλλά δεν με έχει βολέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΒΑΖΑ SΑLΒΑ ΜΑΜΜΑ.ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΑΝ Κ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΒΕΙΑ ΕΒΓΑΛΑ ΛΙΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ.Κ ΝΑ ΦΑ ΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑ 20 ΣΧΕΔΟΝ ΚΙΛΑ.ΑΠΟ 49 ΠΗΓΑ 68 ΜΕ 1.62 ΥΨΟΣ!ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΖΩ Κ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Κ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στον 7ο μήνα και χρησιμοποιώ από την αρχή την κρέμα Simulcium! Βέβαια δεν την χρησιμοποιούσα ανελλειπώς, την είχα σταματήσει για 2-3 μήνες γιατί βαριόμουν. Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει εμφανιστεί κάτι ύποπτο!

Link to comment
Share on other sites

και εγω την salba mamma ( 11? )χρησιμοποιω και δεν εχω κανει (φτου φτου) αν και ειμαι στην 35η εβδομαδα και εχω παρει 12 κιλα . αλλα βαζω 2-3 φορες την ημερα πρωι μεσημερι βραδυ και στο στηθοςκαι παραληλα χρησιμοποιω το λαδακι τι roc (25? ) το οποιο μου το συστησε η φαρμακοποιος μου και ειμαι ικανοποιημενη μεχρι στιγμης.

G3gY.jpg.png

glitterfy-flpbk14122317355834.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επιδη εχω σοβαρο προβλημα με ραγαδες απο την εφηβεια ...το μονο που εβαλα στην κοιλια μου ηταν αμυγδαλελαιο και λαδι καλεντουλας .....και αν και περημενα να γηνω πλισε,δεν επαθα τιποτα στην εγγυμοσυνη.....

Link to comment
Share on other sites

"Έβαλα" 12 κιλά στην εγκυμοσύνη. Η κοιλιά μου ήταν τεράστια ειδικά μετά από τις πρώτες μέρες του 8ου.

Έβαζα μόνο βαζελίνη όταν γυρνούσα από τη δουλειά και το βράδυ πριν κοιμηθώ.

Δεν έκανα ούτε μια ραγάδα ούτε στην κοιλιά ούτε στους γλουτούς και μηρούς.

Βέβαια λένε ότι είναι θέμα δέρματος...

Link to comment
Share on other sites

Eγω εστειλα τον καλο μου στο φαρμακειο να μου παρει μια της VIchy που μου χε πει η αδελφη μου κ η κοπελα του εχωσε μια της S'antaAggelica (?)Sorry gia to spelling..αν ειναι λαθος.Εκανε 28 ευρω κ με επιασε κ μια ψιλοφαγουρα χτες με κατι σπυρακια.Γενικα ενω το δερμα μου ηταν ξηρο τωρα εχει γινει 2 φορες περισσοτερο.Παστονομαι με διαφορες κρεμες κ ετσι μονο αποφευγω την φαγουρα που με πιανει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα την κρεμα MUSTELA από την αρχή της εγκυμοσύνης και μετά, αλλά δυστυχώς δεν μου έκανε τίποτα είμαι γεμάτη μεγάλες ροζαλές ραγάδες. Είναι σίγουρα θέμα δέρματος γιατί μια γνωστή μου μετά από δύο εγκυμοσύνες χωρίς να χρησιμοποιείσει τίποτα δεν έχει ούτε ίχνος. Το καλύτερο είναι να βάζεις μια καλή ενυδατική κρέμα σώματος από την αρχή της εγκυμοσύνης για να μην σκάσει το δέρμα και να είναι μαλακό :wink:

Bsc7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΟΛΛΕΣ ΚΡΕΜΕΣ, ΟΠΩΣ ΤΗΝ MUSTELA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ Κ ΟΜΩΣ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΡΑΓΑΔΕΣ... ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΕΡΑΑΑΑΣΤΙΑ ΚΟΙΛΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ.

 

ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΑΜΑ ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΙΣΑΙ???

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ PREVENSTRIA ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 21 ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ 29Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 54 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΥΨΩΣ 1.73.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΜΑΡΚΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα λίγες ραγάδες από πρίν. Τώρα στην αρχή έβαζα την SIMULSIUM αλλά όχι κάθε μέρα και μόνο στην κοιλιά. Έκανα μερικές στο στήθος. Τώρα πήρα της FREZYDERΜ PREVENSTRIA ή κάπως έτσι τέλως πάντων και την βάζω παντού. Για να δούμε.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια, τι χρησιμοποιείτε προληπτικά για τις ραγάδες της εγκυμοσύνης. εγώ έχω παρει από το φαρμακείο μία φυτική κρέμα babe και την βαζω σε στήθος και κοιλιά. έχω ακούσει ότι και η βαζελίνη της προδερμ είναι καλή. ξέρετε σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι και γω έχω πάρει κρέμα από το φαρμακείο. Η μαμά μου μου είπε πως και η βαζελίνη είναι πολύ καλή (και στο 1/10 της τιμής) αλλά λερώνει τα ρούχα... Αυτό για μένα είναι σημαντικό πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έβαζα κρέμα από το φαρμακείο σε κοιλιά και στήθος και τώρα βάζω μία την κρέμα και μία βαζελίνη.Η βαζελίνη είναι πάρα πολύ καλή αλλά όπως λέει κα η ειρήνη λερώνει...αυτό είναι το μόνο κακό,αλλά ενυδατώνει τις περιοχές πάρα πολύ αποτελεσματικά

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα λαδι της Clarince που μια φιλη μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο

λιγες μερες το φοραω και νομιζω πως κανει δουλεια. Μυριζει και πολυ ωραια. Αλλα σκεφτομαι να παρω και βαζελινη για καλο και για κακο.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...